Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

bo pewnie garaż nie jest odizolowany od domu. Mam styro na ścianie garaż/dom, do tego nieszczelności bramy garażowej i jest niżej. Że o wentylacji w garażu nie wspomnę ;)

Ale i tak mam ogrzewanie skręcone w garażu, jedynie w weekend jak jest potrzeba, to włączam czasami.

 

Flyman - skręć garaż i napisz czy jest różnica.

 

 

garaż skręcony, nie ma to wpływu na szybkość wychładzania powrotu. Dzisiaj zaobserwowałem dokładnie prędkość spadku temperatury powrotu: 0.1 stopnia na sekunde !:eek: az do momentu zrównania temp powrotu z temp zasilania - spotykają się w punkcie 27.9.

 

Przy obecnie wyliczonej temp powrotu 29.9 (histereza 2) - pc wyrzuca komunikat " włączenie pompy ciepła za 10 min" następnie rozbieg pomp 1 min i zaczyna jazde od nowa:

- zasilanie dogrzewane jest do 36 stopni co zajmuje około 6-7 min

- zrównanie temp zasilania i powrotu

- i znów włączenie za 10 min, rozbieg 1 min

 

a serwisant swoje "tak ma być, podtrzymywanie temperatury, a częstotliwość nie ma wpływu na żywotność urządzenia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
garaż skręcony, nie ma to wpływu na szybkość wychładzania powrotu. Dzisiaj zaobserwowałem dokładnie prędkość spadku temperatury powrotu: 0.1 stopnia na sekunde !:eek: az do momentu zrównania temp powrotu z temp zasilania - spotykają się w punkcie 27.9.

 

Przy obecnie wyliczonej temp powrotu 29.9 (histereza 2) - pc wyrzuca komunikat " włączenie pompy ciepła za 10 min" następnie rozbieg pomp 1 min i zaczyna jazde od nowa:

- zasilanie dogrzewane jest do 36 stopni co zajmuje około 6-7 min

- zrównanie temp zasilania i powrotu

- i znów włączenie za 10 min, rozbieg 1 min

 

a serwisant swoje "tak ma być, podtrzymywanie temperatury, a częstotliwość nie ma wpływu na żywotność urządzenia"

Cuda :)

Az się prosi w tym momencie grzanie taryfowe, chociaż wg mnie aż takie szybkie wychladzanie się tak grubej wylewki to bardzo dziwna sprawa.

 

Nie mniej wyczytałem, że :

"Centrale cieplne sterowane są regulatorem Luxtronik 2.0 z pokrętłem „Turn &Tip“. Regulator ten wyposażony jest w wiele praktycznych funkcji, dostępnych za pomocą łatwego w obsłudze menu, np: program wygrzewu jastrycha, inteligentne programy czasowe, funkcję szybkiego przygotowywania c.w.u., port USB itd."

 

Zatem pora zmienić na tańszą taryfę G12W i ustawić pompę na grzanie czasowe w okienkach taniej taryfy.

Będzie to nie tylko korzystne dla pompy ale przy okazji dla portfela.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Arturo, wypróbuj grzanie w nocy, a jak się sprawdzi, to zmień taryfę i się ciesz. Ja mam podobną pompę, trochę większy dom i sprawdza się to doskonale.

Zobacz jeszcze, czy na postoju chodzą Ci pompy obiegowe podłogówki - może dlatego temperatura tak szybko spada. Ja mam teraz w kotłowni z 15 stopni i gdyby nie przemieszały wody co jakiś czas byłoby podobnie.

Edytowane przez mandelbrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Arturo, wypróbuj grzanie w nocy, a jak się sprawdzi, to zmień taryfę i się ciesz. Ja mam podobną pompę, trochę większy dom i sprawdza się to doskonale.

Zobacz jeszcze, czy na postoju chodzą Ci pompy obiegowe podłogówki - może dlatego temperatura tak szybko spada. Ja mam teraz w kotłowni z 15 stopni i gdyby nie przemieszały wody co jakiś czas byłoby podobnie.

 

 

na postoju obiegówka chodzi ( po zdjęciu obudowy PC słychać że obiegówka szumi, ma ciepłą obudowę, nawet bardzo ciepłą ?? - nie wiem jak inaczej ją sprawdzić). z ciekawości puściłem maksymalny przepływ na garaz i kotłownie - niczego to nie zmieniło wiec nie w garażu jest chyba problem,

 

wqurza mnie że nie można zmienić histerezy, przynajmniej trochę wydłużył bym czas pracy,

 

jakiś program ochronny chyba jednak jest bo przed każdym odpaleniem wyrzuca komunikat - start pompy ciepła za 10min,+ 1 min rozbieg pomp, czyli w ciągu godziny jeden cykl to 10 + 1+ 8 min grzania czyli jakieś 3 cykle na godzine, chore...

 

przy okazji zdjęci obudowy okazało się że nie są zaizolowane powrót i zasilanie dolnego źródła, całe mokre... ale chyba to nie ma związku z częstotliwością załączeń i spadkiem temp. powrotu z podłogówki :wtf:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wqurza mnie że nie można zmienić histerezy, przynajmniej trochę wydłużył bym czas pracy,

:wtf:

 

Musisz zmienić histerezę (zacząłbym od wartości 2.5K)

Aby to uczynić:

-wezwij instalatora lub po prostu poproś aby go nie fatygować.

-poszukaj sam kodów instalatora aby to zmienić z menu.

Gdzieś te kody miałem -są różne w zależności od modelu Luxtronika.

 

Niczego innego nie szukaj.

Powodem tej sytuacji może być też zbyt dużej mocy lodówka (która za szybko nagrzewa) albo "zbyt mały dom" który nie odbiera ciepła. Otwórz wszystkie obiegi razem z garażem i zobacz czy nie poprawi to sytuacji (tymczasowo).

Dla testów zmniejsz też temperaturę powiedzmy o 1*C.

 

Przy okazji zapytam -jak się ma ilość cykli startów sprężarki do jej trwałości?

Bardziej ją zabija start czy bardzo długa praca?

Edytowane przez Tolo74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienić histerezę (zacząłbym od wartości 2.5K)

Aby to uczynić:

-wezwij instalatora.

-poszukaj sam kodów instalatora aby to zmienić z menu.

Gdzieś te kody miałem -są różne w zależności od modelu Luxtronika.

 

Niczego innego nie szukaj.

Powodem tej sytuacji może być też zbyt dużej mocy lodówka (która za szybko nagrzewa) albo "zbyt mały dom" który nie odbiera ciepła. Otwórz wszystkie obiegi razem z garażem i zobacz czy nie poprawi to sytuacji (tymczasowo).

Dla testów zmniejsz też temperaturę powiedzmy o 1*C.

 

 

Jak przeglądam forum to wydaje się że chyba PC jest przewymiarowana - 8kW na 138m2 przy dosyć dobrej izolacji, ale teraz nic z tym nie zrobię..

 

Puszcze dzisiaj obiegi jak piszesz, zobaczymy.

 

Co do kodów do Luxtronika 2.0 to firma która montowała PC ich nie ma, twierdzi że tylko Hydro-Tech może to udostępnić. Chyba że zadziałają magiczne kombinacje 1111 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kodów do Luxtronika 2.0 to firma która montowała PC ich nie ma, twierdzi że tylko Hydro-Tech może to udostępnić. Chyba że zadziałają magiczne kombinacje 1111 :D

 

Kłamstwo, Instalatorzy muszą mieć kody Instalatora -to chyba logiczne. W jaki sposób skonfigurowaliby urządzenie?

Nie wiem jak mogę Ci pomóc bo jestem tu nowy, a publicznie nie mogę ich podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienić histerezę (zacząłbym od wartości 2.5K)

Aby to uczynić:

-wezwij instalatora lub po prostu poproś aby go nie fatygować.

-poszukaj sam kodów instalatora aby to zmienić z menu.

Gdzieś te kody miałem -są różne w zależności od modelu Luxtronika.

 

Niczego innego nie szukaj.

Powodem tej sytuacji może być też zbyt dużej mocy lodówka (która za szybko nagrzewa) albo "zbyt mały dom" który nie odbiera ciepła. Otwórz wszystkie obiegi razem z garażem i zobacz czy nie poprawi to sytuacji (tymczasowo).

Dla testów zmniejsz też temperaturę powiedzmy o 1*C.

 

Przy okazji zapytam -jak się ma ilość cykli startów sprężarki do jej trwałości?

Bardziej ją zabija start czy bardzo długa praca?

 

 

Obiegi puszczone na 2,5l, garaż z kotłownią na max, histereza przestawiona na 2,5K - pompa grzeje ok. 22-25 min, ponowne załączenie następuje po 15 min,

od 21.00 wczoraj do 06 rano dzisiaj zużyła 9 kWh (temp. gazu gorącego obecnie dochodzi do 65 stopni wcześniej do 45-48 ) ponadto przed odpaleniem nie ma 10min. komunikatu "start pompy ciepła za 10min" - odpalenie poprzedzone jest jedynie 1min rozbiegiem pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flyman -brak jest więcej danych dot. temperatur GZ ale na moje oko widać, że przewymiarowana jest Pompa albo brak odbioru ciepła przez dom.

Zmień histerezę na 3.0K (absolutnie nie nie więcej bo 3K to już jest 6*C różnicy w Alfie)!! dla co, dla cwu histereza może być i 10K.

Uwaga. W pompach AIT histereza dla co 3K oznacza róznicę 6*C, a 3K dla cwu oznacza 3*C różnicy. Dziwne to ale prawdziwe.

Próbuj pobawić się obniżeniem nocnym zależnie od posiadanych taryf np od 22-0, 0-6 12-16 (wtedy przez kilka godz nie powinna PC pracować w obniżeniu a w pozostałe powinna więcej pracować aby nadrobić straty.)

Powinieneś cieszyć się, że masz ciepły dom a martwić że masz za dużą pompę.

 

Jeszcze można zwolnić pompę GZ aby ciepła woda mogła się lepiej wychłodzić podczas obiegu.

Jest jeszcze taki parametr jak OPTYMALIZACJA -POMPOCZAS -pobaw się zmieniając ze 180 na 5min spowoduje że pompa GZ będzie się częściej wyłączać -nie znam dokładnie tego działania ale może przynieść oczekiwany skutek.

Edytowane przez Tolo74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flyman -brak jest więcej danych dot. temperatur GZ ale na moje oko widać, że przewymiarowana jest Pompa albo brak odbioru ciepła przez dom.

Zmień histerezę na 3.0K (absolutnie nie nie więcej bo 3K to już jest 6*C różnicy w Alfie)!! dla co, dla cwu histereza może być i 10K.

Uwaga. W pompach AIT histereza dla co 3K oznacza róznicę 6*C, a 3K dla cwu oznacza 3*C różnicy. Dziwne to ale prawdziwe.

Próbuj pobawić się obniżeniem nocnym zależnie od posiadanych taryf np od 22-0, 0-6 12-16 (wtedy przez kilka godz nie powinna PC pracować w obniżeniu a w pozostałe powinna więcej pracować aby nadrobić straty.)

Powinieneś cieszyć się, że masz ciepły dom a martwić że masz za dużą pompę.

 

Jeszcze można zwolnić pompę GZ aby ciepła woda mogła się lepiej wychłodzić podczas obiegu.

Jest jeszcze taki parametr jak OPTYMALIZACJA -POMPOCZAS -pobaw się zmieniając ze 180 na 5min spowoduje że pompa GZ będzie się częściej wyłączać -nie znam dokładnie tego działania ale może przynieść oczekiwany skutek.

 

Tolo74 DZ ma na starcie około 3,8-4,5*C, GZ: powrót cel - 29-30*C zasilanie dochodzi do 36*C obniżenie nocne mam obecnie ustawione na - 2, boje się trochę zmniejszać histerezę do 3 ale dla testów spróbuję,

 

parametr OPTYMALIZACJA -POMPOCZAS - faktycznie ustawiony na 180, nie wiem do czego to służy, nie ma wartości ujemnej więc to raczej nie stopniominuty,

 

zastanawiam się co z przepływami zrobić, zostawić na 2,5l i niech to narazie hula ?, bo jakby nie było zużycie energii w ciągu nocy spadło mi o jakieś 4-5 kWh sporo, sam rozruch widocznie sporo brał.

Edytowane przez Flyman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flyman -do tego powinien byc watek na forum -jak czytać i prawidłowo zrozumieć instrukcję Luxtronik.

Do rzeczy. temp DZ nas nie interesują tylko GZ. Cel masz ustawiony na 29-30*C w obecnych temperaturach zewn. (około 0*C)? To troszkę dużo, ale OK.

Pompa ma dogrzać do temperatury powrotu 32*C borąc pod uwagę histerezę i wyłączyć się, a właczyć jak temp. GZ powrót spadnie do 27*C.

Jakie masz przepływy GZ l/h -powinny być około 1000-1200 l/h

Zrób jak pisałem wyżej -zmaniejszyć max prędkość pompy obiegu c.o. do ok 67%.

Optymalizacja pompoczas -ustaw na wartość 5minut (+5min). Wg mojej wiedzy odpowiada to czasowi na jaki ma właczyć się pompa obiegu GZ co. teraz pewnie chodzi Ci cały czas, a po zmianie będzie pracować krótko i rzadko podczas gdy sprężarka nie działa. To parametr nie wymagający kodów instalatora.

Jak masz całą lodówkę podpiętą do sieci komputerowej to w ogóle pewne parametry łatwiej zmieniać z poziomu komputera albo w ogóle internetu.

 

Przepływy na kilka dni zostaw wszędzie na maksa. Zmieniając za dużo parametrów stracisz punkt odniesienia.

Pisałem wcześniej o propozycji obniżenia temperatury o 1*C w ogólne na sterowniku (dla testu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flyman -do tego powinien byc watek na forum -jak czytać i prawidłowo zrozumieć instrukcję Luxtronik.

Do rzeczy. temp DZ nas nie interesują tylko GZ. Cel masz ustawiony na 29-30*C w obecnych temperaturach zewn. (około 0*C)? To troszkę dużo, ale OK.

Pompa ma dogrzać do temperatury powrotu 32*C borąc pod uwagę histerezę i wyłączyć się, a właczyć jak temp. GZ powrót spadnie do 27*C.

Jakie masz przepływy GZ l/h -powinny być około 1000-1200 l/h

Zrób jak pisałem wyżej -zmaniejszyć max prędkość pompy obiegu c.o. do ok 67%.

Optymalizacja pompoczas -ustaw na wartość 5minut (+5min). Wg mojej wiedzy odpowiada to czasowi na jaki ma właczyć się pompa obiegu GZ co. teraz pewnie chodzi Ci cały czas, a po zmianie będzie pracować krótko i rzadko podczas gdy sprężarka nie działa. To parametr nie wymagający kodów instalatora.

Jak masz całą lodówkę podpiętą do sieci komputerowej to w ogóle pewne parametry łatwiej zmieniać z poziomu komputera albo w ogóle internetu.

 

Przepływy na kilka dni zostaw wszędzie na maksa. Zmieniając za dużo parametrów stracisz punkt odniesienia.

Pisałem wcześniej o propozycji obniżenia temperatury o 1*C w ogólne na sterowniku (dla testu).

 

Tolo74 instrukcje Luxtronica pościągałem we wszystkich możliwych wersjach, konkretów mało, brakuje informacji co jak na co wpływa, tak na chłopski rozum.

 

Gdzie znajdę ustawienie prędkości przepływu pompy i jego wartość ? Słusznie chyba podejrzewasz że pompa GZ chodzi cały czas bo obudowa gorąca (czarny plastik)

 

Co do wpięcia internetu to jeszcze nie korzystam, internet założyli mi tydzień temu, od 3 tygodni mieszkam :)

 

Aha, temp o 1*C w dół na głównym wyświetlaczu ? nie bawić się w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolo74

 

Gdzie znajdę ustawienie prędkości przepływu pompy i jego wartość ? Słusznie chyba podejrzewasz że pompa GZ chodzi cały czas bo obudowa gorąca (czarny plastik)

 

Aha, temp o 1*C w dół na głównym wyświetlaczu ? nie bawić się w ustawieniach.

 

Prędkość pompy w Ustawienia / Pompy elektr.. (trzeba mieć uprawnienia Instalatora)

Tak, temperatury w głównym menu. -1*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Luxtroniku 2.0 zgodnie z instrukcją plik "83055400aPL_Lux_21_Teil_2.pdf" dla starszych urządzeń sprzed 2015/2016r strona 23 pisze że regulacja jest procentowa. W nowszych pompach też jest procentowa (od 1-100). U Ciebie jakieś dziwne w woltach. Może nie wszedłeś w odpowiednie menu? Jaką masz wersję Luxtronika?

Pytałem wcześniej jaki masz na wskaźniku pompy przepływ GZ w litrach na godzinę ?

Te Wolty które podałeś -możesz zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Luxtroniku 2.0 zgodnie z instrukcją plik "83055400aPL_Lux_21_Teil_2.pdf" dla starszych urządzeń sprzed 2015/2016r strona 23 pisze że regulacja jest procentowa. W nowszych pompach też jest procentowa (od 1-100). U Ciebie jakieś dziwne w woltach. Może nie wszedłeś w odpowiednie menu? Jaką masz wersję Luxtronika?

Pytałem wcześniej jaki masz na wskaźniku pompy przepływ GZ w litrach na godzinę ?

Te Wolty które podałeś -możesz zmieniać?

 

Hej, regulacja Woltów w zakresie 3-10V skok co 0,25V,

 

nie wiem jaka wersja Luxtronica i gdzie to sprawdzić, ale ani regulacji procentowej ani wskaźnika przepływu GZ nie znalazłem :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie wiem jaka wersja Luxtronica i gdzie to sprawdzić, ale ani regulacji procentowej ani wskaźnika przepływu GZ nie znalazłem:

 

Nie umiem Ci więcej pomóc. Czy kupiłeś pompę używkę czy może podróbkę. Wraz z dostawą nowego urządzenia masz dostać komplet dokumentów (instrukcję dla użytkownika oraz instrukcję dla instalatora). Jeżeli nie -to upomnij się albo pobierz odpowiednie ze strony:

http://www.alpha-innotec.pl/klient/materialy-do-pobrania/instrukcja-obslugi-pompy-ciepla.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...