Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hydrolku :D .....Ty mnie nie zawstydzaj bo ja się przecież staram , a że czasami coś żle napiszę to nie ze złej woli tylko niewiedzy . Gdybyś był z nami to byś poprawił a tak to muszę sama główkować / tak było z pompami dolnego źródła w bezposred. ...PC to dużo liter i "i " już się nie mieści , ja się tak przyzwyczaiłam i wiemy o co chodzi /.

Jaki drugi wykład ?...ten był za krótki ...co to za wykład ? .gdzie tu do godziny ? :D

Przynajmniej od czasu do czasu mógłbyś wpaść i poprawić ..tak nas zostawiasz samych ..a ładnie to tak ? :(

 

Piwopijco

 

Grzeje rzeczywiście długo . / ciut powyżej godziny / ale wszystkie nietypowe / wielkość , stosunek małego do dużego / dwupłaszczowe tak mają .

Może tu porównanie ......tak grzeje w Stiebel a my to płaszczyki

http://www.fulereny.blink.pl/mum/wykres3.jpg

 

Trochę przesadzili / za bardzo rozwlekli linię przerywaną / w płaszczykach ale ogólnie u nich szybciej.

 

Jeszcze jedno

podczas podgrzewania CWU zawór przełączający zapewnia podgrzewanie wody co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pośmiejemy się :D bo ja się śmieję do tej pory ..... :lol:

 

Wiecie co, poddaje się ....jestem zakręcona a już w nocy szczególnie......

Wczoraj była póżna godzina 1.30 i ja znalazłam te strony / niby niemieckie / i tłumaczyłam w tym translatorze ...i tłumaczył się co 5 wyraz a ja zupełnie nie skapowałam , że one szwedzkie ...to jak mogły się tłumaczyć.?

Tak , że nie nadaję się nawet na zerówkę , powinnam chyba zakończyć karierę w tej klasie ...niestety ....... ..

Nigdy nie uczyłam się niemieckiego / za twardy ten język dla mnie i to brzmienie :wink: / .

No ale czy nie są podobne ? niemiecki i szwedzki ja spojrzałam i ...no może Ktoś tu po szwedzku to dla niego jak znalazł .

A niemieckich poszukam ......mam nadzieję , że teraz tu już na pewno będą niemieckie.

 

http://www.energieportal24.de/forum/pforum,10,0,100.html

 

TOTALNA ZAłAMKA !!!!!!!!!!!!!!!

 

Przecież tłumaczyłam ten tekst ze Szwedzkiego dla Inki .........Poddaje się !!!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemiecki język techniczny słabo poddaje się tłumaczeniu bo urządzenia nazywane są zlepkiem kilku słów. Ae mimo wszystko łatwiejszy nż szwecki :o

Piwopijco - każda pompa ciepła grzeje w danej chwili tylko c.o. lub tylko c.w.u. latem włącza się tylko na potrzeby c.w.u. Temperatura dla c.w.u jest tak wysoka że nie ma sensu tak drogo wytworzonego czynnika dostarczac jednocześnie do instalacji c.o. i wydłużac i tak namniej efektywną fazę ładowania zasobnika. Układ jest najprostzy i niezawodny. Często zamiast zaworu trójdrogowego są po prostu dwie pompy ; jedna c.o. druga ładowania zasobnika c.w.u. - wtedy pracuje tylko jedna z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego jest napisane tak a nie inaczej .?....cytat z instrukcjii "

podczas podgrzewania CWU zawór przełączający zapewnia podgrzewanie wody co. "

szkoda , że zawsze było mówione , że zewnętrzny ogrzewa tego w środku ....trzeba było tak mówić z zastrzeżeniem ..ale tylko w ZIMIE ...

Hydrolek :) napisał , że nie są grzane jednocześnie i w tym kontekście cytat , że jest grzane jednocześnie zupełnie zmienia sens . Nie mam wersji angielskiej. To jest żle przetłumaczone !!!!!.

PS. Hydroku masz do mnie ANIELSKĄ cierpliwość ...babie się tłumaczy a ona swoje .......

Oczywiście , że Ty wiesz wszystko a ja :( ......

Gdybym nie przeczytała tego cytatu i swego czasu nie rozmawiała z Instatorem na ten temat a on nie dałby mi takiej informacji to nie byłoby całej sprawy .

Szkoda , że żadna PC nie jest przezroczysta i wtedy byłoby wszystko widać i można byłoby dotknąć i organoleptycznie się przekonać .

 

WIDZISZ JAK BARDZO POTRZEBA TWOJEJ OPIEKI I RADY I WSKAZÓWEK .Przecież my nie jesteśmy fachowcami. Opieramy się. tylko na tym co przeczytamy albo Ktoś nam powie i skąd mamy wiedzieć , że informacje są prawdziwe . Szczególnie jeśli chodzi o sprawy techniczne .

A może tak jest i z fachowcami jeden wie dobrze a drugi nie i robi tak jak wie ....a może nie miał od Kogo się nauczyć? i ciągle robi źle ale bez świadomości że to jest źle....no sami powiedzcie czy tak nie może być?

..chyba nikt nie robi źle świadomie ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem do Gdanska, do jednej z firm sprzedajacych IVT. Czlowiek (meczyzna :wink: ) powiedzial, ze gdy nie grzeje sie cwu to PC pracuje jak przeplywowy ogrzewacz i grzeje tylko co za zaworem trojdroznym. Zawor ten przelacza pomiedzy co i cwu -OK, ale ...

@hydrol, w przypadku podwojnego zbiornika (z plaszczem wodnym) czy nie grzeja sie obydwie instalacje jednoczesnie? Jeszcze raz zapytam moze, przyznam ze nie rozumiem jakim cudem grzejac cwu nie podgrzewamy co?

skoro wczesniej zdaje sie napisales ze woda od co przeplywa przez plaszcz wodny (jest polaczona z obiegiem np. podlogowki) to ogrzewajac co do temp. 55*C co sie dzije? Czy obieg co jest odciety od plaszca az spadnie temperatura do 35*C ? Przeciez bylaby to bzdura, zrozumialem czlowieka, ze obwod co podlogowki jest odciety i grzeje sie jako przeplywowka. w razie potrzeby podgrzania cwu zawor przelacza i PC grzeje obieg plaszca. Wynika z tego ze jedynie "sladowo" sa polaczone, co i plaszcz wodny do grzania cwu, w takiej sytuacji to jest zrozumiale dla mnie. Podobnie dziala grzala elektryczna, wlacza sie tylko wtedy gdy potrzebujemy dogrzac cwu i zawor wowczas odcina podlogowke od plaszcza i powstaje obwod zamkniety pomiedzy plaszczem, PC i grzalka - czy dobrze to rozumiem?

Konczac, grzanie co do temp. 35*C nastepuje poza plaszczem, "przeplywowo" a grzanie cwu nastepuje po przelaczeniu zaworem, w plaszczu wodnym i tworzy sie obieg PC, plaszcz i grzalka elektr.??? Woda z plaszcz i z instalacji co laczy sie tylko "dzieki" zaworowi trojdrogowemu bo musi uklad byc calkowicie napelniony (zasada podobna do ukladu hamulcowego samochodu i sprzegla z hydraulicznym wysprzeglikiem, jeden zbiornik ale dwa uklady), ale tak jak myslalem nie moze byc sytuacji ze woda z co ochladza wode cwu ?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijca mnie uprzedził ale ja ni w ząb nie rozumiem.

 

Kiedyś myślałam że jeden jest w drugim ale każdy sobie rzepkę skrobie . Jest ustawione , że zewnętrzny grzeje np. do 30 (co.) wewnętrzny do np.46 (cwu)i ok !.

Pózniej okazało się , że wewnętrzny nie nagrzewa do 46 za jednym zamachem bo musi czekać na zewnętrzny / tam już jest 30 i nie chce grzać dalej do 46 /.

( musi spaść poniżej 30 żeby załączył się i jeden i drugi - dogrzał do 46 )- czyli nie może jeden bez drugiego.

Teraz okazuje się , że może , bo zewnętrzny nie grzeje a wewnętrzny jak najbardziej .

Kiedyś Hydrolek policzył, że zagrzanie wody trwa ileś tam sekund ,wychodziło około 45 miniut / o ile pamiętam / to ja się pytam w jakich warunkach


    1. ciepłego zewnętrznego
    2. zimnego zewnętrznego
    3. bez znaczenia

 

przecież oddaje jeden drugiemu jakieś ciepło choćby minimalne i wtedy czas grzania zbiornika do danej temp. powinien być trochę inny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o to chodzi zeby zewnetrzny oddawal cieplo wewnetrznemu ale wewnetrzny nie oddawal ciepla do co :lol:

Grzeje sie bezposrednio plaszcz wodny, on z kolei powierzchniowo ogrzewa zbiornik cwu wewnetrzny -jest to lepsze niz miejscowe grzanie i szybciej podgrzewa wode do zadanej temp. Nastepnie zawor odcina "ciepelko" od plaszca i podaje je do instalacji co, tam odbywa sie grzanie przeplywowo lub do zbiornika buforowego-jezeli ktos takowy ma. Grzanie odbywa sie za zaworem, zawor steruje tylko tym co w danym momencie ma byc grzane i przekierowuje tam cieplo ze skraplacza (z PC) W takiej sytuacji to wydaje sie logiczne, teraz (gdyby tka bylo oczywiscie jak mysle) jest dla mnie jasne dzalanie PC.

Czytajac wczesniejsze informacje kilka postow wyzej, zupelnie nie rozumielem o co chodzi - nie bylo to logiczne dla mnie, no lae ja tez teraz moge sie mylic

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór trójdrogowy pracuje tylko w dwu skrajnych położeniach : albo jest otwarty na instalację c.o. a wtedy obieg płaszcza zbiornika c.w.u. jest odcięty, albo odwrotnie.

Przygotowanie ciepłej wody polega na podgrzaniu wody w płaszczu wodnym otaczającym właściwy zbiornik ciepłej wody. Nie jest to praca podgrzewacza przepływowego tylko zasobnikowego. Podgrzewacz przepływowy dla potrzeb pojedynczej baterii czerpalnej ma moc 18-24kW - a takich pomp nie stosujemy w domkach.

Na czym polega zaleta tego rozwiązania ? Ano na tym że "woda kaloryferowa" w płaszczu wodnym jest odgazowana i nie powoduje osadzania sie kamienia w wymienniku ciepła pompy ciepła. Po drugie praca w tym cyklu polega na podgrzaniu wody w objetości płaszcza do zadanej temperatury a wymiana ciepła nastepuje duzo wolniej pomiędzy woda płaszcza i zbiornikiem wewnętrznym. W przypadku klasycznego zasobnika z wężownicą podstawową wadą jest zarastanie wężownicy kamieniem bo ogrzewa wprost wode surową. Z czasem spada efektywnośc wymiany ciepła co powoduje przegrzewanie sprężarki i awaryjne wyłaczanie w krótkich cyklach. W zbiorniku z mamką tego ryzyka nie ma bo zawsze trzeba ogrzac tą sama ilośc uzdatnionej "kaloryferowej" wody. Jeśli wytrąci sie kamień na ściankach wewnętrznego zbiornika to tylko wydłuzy to cykl przekazywania ciepła z płaszcza . I tu dochodzimy do kolejnego problemu : cykl grzania wody obejmuje nagrzanie tej zgromadzonej w płaszczu , zbiornik wewnetrzny jest rozładowany , zimny. Z tego właśnie wynika cykliczne załączanie aż do nagrzania malucha. woda w płaszczu ogrzana przez pompe ciepła chłodzi sie ogrzewając malucha i ponownie załącza sprężarke i ponownie schładza , aż się maluch nasyci :D . Wynika to ze zbyt małej objetości jednego i drugiego. Mam 500l zasobnik ze 160 l maluchem i woda ogrzewa sie tylko w jednym cyklu.

Sterownik sprężarki "wie" jakie jest położenie zaworu trójdrogowego i ogrzewa wode przepływająca przez wymiennik albo do temperatury zadanej dla ciepłej wody albo do temperatury wynikającej z temperatury zewnętrznej i krzywej grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba tezn problem z cyklicznym zalaczaniem zachodzi w "zakamienionym" maluchu? Jesli jest nowy "czysty" to nie grzeje za jednym razem? Wydawalo mi sie, ze dzieki plaszczowi nastepuje szybka wymiana ciepla pomiedzy "matka" i "maluczem" (tak duza powierzchnia wymiany) a przez to PC grzeje caly czas az osiagnie maluch odp temp.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradźcie Państwo:'

do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody :

 

pompa ciepła+kolektor

czy

pompa ciepła dla ogrzewania i 2 pompa dla ciepłej wody?

 

gdzieś wyczytałem o tym 2 rozwiązaniu wiec pytam doświadczonych bardziej odemnie :wink:

 

ja wybrałem PC + bojler elektryczny 200 l z wężownicą za 1200 zł - jak kolektory stanieją to kupie - teraz grzeje tylko w drugiej taryfie i uważam, ze druga PC to byłoby marnotrastwo $

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FOTOGRAF a ile kosztuje Cię prąd rocznie i ile masz do ogrzania m3?

 

prąd rocznie - nie potrafie powiedzieć bo mieszkam od czerwca

za 2 ostatnie miesiące 1200 zł - ale na razie grzeje kotłem elektrycznym

latem rachunki w granicach 280-300 zł za 2 miesiące - wszystko w domu na prąd

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba ten problem z cyklicznym zalaczaniem zachodzi w "zakamienionym" maluchu? Jesli jest nowy "czysty" to nie grzeje za jednym razem? Wydawalo mi sie, ze dzieki plaszczowi nastepuje szybka wymiana ciepla pomiedzy "matka" i "maluczem" (tak duza powierzchnia wymiany) a przez to PC grzeje caly czas az osiagnie maluch odp temp.

 

Pzdr

nowy tez nie zagrzeje pierwszym razem bo za mało jest wody w płaszczu. Wymiana ciepła pomiedzy maluchem i mamką jest wolniejsza niz pomiędzy mamką i wymiennikiem PCi. Wraz z pojawianiem sie kamienia w maluchu wymiana jest jeszcze wolniejsza, ale to mało uciązliwa wada.

 

Kolektor i pompa ciepła nie ma sensu. Po pierwsze kolektor zapewni ciepłą wodę tylko w ciepłe dni, czyli najwyżej przez 6 miesięcy. Po drugie ciepła wody z pompy ciepła jest tak tania że nie warto kisić kasy w kolektorze. Oddzielna pompa do c.w.u. stosowana jest przy bezpośrednim parowaniu aby dać odetchnąć wymiennikowi gruntowemu , który jest znacznie intensywniej wymrażany niz w innych technologiach.Lub po prostu nie da sie zagrzac ciepłej wody (pompy propanowe).

Jak policzyc koszty inwestycyjne i eksploatacje to z pwnością taniej wyjdzie podgrzewacz elektryczny niz oddzielna pompa ciepła tylko do c.w.u. Wyjatkiem może byc pensjonat , restauracja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jeszcze coś wyjaśnić

 

Czytając posty Hydrolka i Piwopijcy doszłam do wniosku, że to co wiem do tej pory to jest żle . / zewnętrzny ogrzewa wewnętrzny / ponieważ używałam terminologii , że grzeje zewnętzny wodą co. a z ich wypowiedzi wynikło , że w lecie " nie grzeje co" więc wysnułam wniosek , że nie jest tak jak myślałam . ( chociaż wyraźnie pisałam , że płaszcz zewnętrzny się ogrzewa ale nie idzie dalej na instalację bo ta jest na przerwie letniej ) .

Cytat jest dobry bo mówi , że gdy zawór jest przełączony na cwu to ogrzewa co. bo chodziło o wodę co. w płaszczu zewnętrznym ale wobec Ich wypowiedzi uważałam , że jest żle przetłumaczony .

Ponieważ inne grzanie mi nie pasowało to stwierdziłam , że już kopletnie nic nie rozumiem .

Moje złe zrozumienie wzięło się ze słownictwa . Ja używałam terminu co. jako wypełniającego płaszcz zewnętrzny ( no a skoro co nie grzeje to ...) a Hydrolek terminu woda kotłowa .

Przepraszam za zamieszanie .

 

Wykasowałam wcześniejsze wypowiedzi dotyczące grzania cwu bo myślałam , ze jest żle wiec po co czytać coś co jest bzdurą .

Ta woda przepływa przez zbiornik zewnętrzny ...czyli są dwa strumienie raz co. . do co. raz co do cwu. / odpowiednia pozycja zaworu /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda "kotlowa" wymienia sie w plaszczu (tak tez rozumiem to) ale nie tak "bezszczelnie" ze przeplywa przy zalaczonym co. Mysle ze jest trojnik z jednej strony i pompuje wode cieplo (ogrzewajaca ze skraplacza) ktora rozchodzi sie w rozwidleniu na co i do plaszca, jednak nie przeplywa przez plaszc (gdy co grzejemy) bo drugi konie komory plaszcza zamknietyjest pzez zawor sterujacy i poprostu tak jakby jest dobijana ale plynie do ukladu ce bo tam zawor jest otwarty i robi sobie petle po co. Gdy zawor zmieni polozenie i zamknie obwod co to otworzy obwod (stworzy petle) z plaszczem dookola cwu i zbiornik cwu zacznie sie grzac a woda pozostala w ukladzie przed zaworem wymiesza sie z ta z plaszcza - bo bedzie przez niego przeplywac. Pozniej gdy znowu zawor odetnie juz grzanie cwu i np. PC zacznie grzac co to znowu czesc wody pozostaje po wymianie z plaszca w ukladzie przed zaworem i ta z kolei pojdzie w ruch do ukladu co :wink:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

widzę , że są tzw. wolne przebiegi , pozwolę sobie zadać pytanie.nie z dziedziny PC ale trochę obok . Chodzi o te nieszczęsne przepływy ( opory) , a że ja ciekawy ludek to... Jeśli nikt mi nie odpowie nic się nie stanie dowiem się inaczej , ale może ?, liczę na Panów.

Wiem , ze na powrocie grzejników są montowane zawory Combi . Po zdjęciu nasadki trzeba zamknąć / w prawo / i można ustawić ten przepływ. Robi się to imbusem / z pom.śrubokrętu/ .

Nastawy są od 0,2 poprzez 1,1. do 4. / bierze się z tabelki /. Rozumiem , ze większa nastawa wiekszy przepływ, mniejsza -mniejszy .

Pytanie 1. : czy przepływ 2 to dwa obroty imbusa ( pełne 360*) a 0,2 to 1 krawędź w lewo ( bo imbus ma 6 krawędzi / czy tak ?

Pytanie 2. nie wiem jak mam ( ale chyba 4 bo tak jest nastawione fabrycznie ) to na ile powinnam ustawić , żeby na dole było cieplej a tu ( góra) chłodniej?

 

Myślę , że się nie pogniewacie, rzadko plączę się po innych tematach .

Poza tym nie mogłam pozwolić żeby temat spadł na 3 stronę, MY- tam ? w żadnym wypadku :) a czujecie wiosnę ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Ponieważ Bonetka mnie poprosiłą więc napisałem kilka słów o systemie PC z bezpośrednim odparowanie. Niestety od jakiś 3 tygodni nie mam czasu śledzić forum I nie wiem czy ten temat jest jeszcze aktualny I czy może to co pisze nie pojawiło się już gdzieś powyżej, jeżeli tak to rpzepraszam.

 

1. Kilka zalet systemu z bezpośrednim parowanie

-1 pompa cyrkulacyjna mniej po stronie dolnego źródła

-Szybszy transfer energii z dolnego źródła do pompy ciepła

-Lepsze COP

 

2.Wady / cechy systemu z bezpośrednim parowaniem dolnego źródła:

-Nie mogą zostać użyte wieksze pompy ciepła ( większa moc cieplna, ważne przy isnstalacach domowych oraz wsektorze publicznym) przy pojedynczej pętli dolnego źródła a przy kilku pętlach zaczynają sie problemy – opisane poniżej

-Maxymalna długość jednej pętli kolektora gruntowego to około 90 m ze względu na spadki ciśnienia / tarcie, brak pompy cyrkulacyjne

-Zamiast solanki/ roztworu glikolu w dolnym źródle mamy olej (do smarowania kompressora) oraz refrigerant. Ilość oleju zależy od wielkości/typu kompresora I np. dla 11 kW pompy ciepła będzie to około 4 l.

-Poniweaż ilość oleju jest stała I znajduję się w zamkniętym obiegu kolektora gruntowego to mogą wystapić problemy ze smarowaniem kompresora – opisane poniżej

-Jeżeli mamy więcej niż jedną pętlę w kolektorze gruntowym to są one podłaczone ze sobą równolegle I tylko jedna może pracować w danym czasie, zawór rozprężny kontroluje która pętla będzie pracować w danym czasie

-Jedna pętla kolektora gruntowego (wspomniane wyżej 90m) może pracować/ dostarczyć mocy grzewczej około 4.5 kW – generalnie 1 pętla kolektora to pompa ciepła na moc 4.5 kW powyżej musimy stosować już kilka pętli kolektora co może powodować poważne problemy ze smarowaniem kompresora (zmniejszenie jego czasu życia) – opisane poniżej

-W systuacji gdy mamy kilka pętli kolektora gruntowego olej może utknąć/zebrać się w jednej pętli powiedzmy na dnie bore hole albo w jednym miejscu kolektora poziomego I poeiwdzmy te 4 litry oleju będą blokowały przeieszczanie się refrigerantu, ponieważ nie mamy tutaj pompy cyrkulacyjnej a obieg wymuszany jest przez kompressor który może sobie z tym nie poradzić na czas I wówczas pompa będzie starała się pobrać energię z drugiej pętli kolektora gruntowego (powiedzmy bore hole albo kolejna petla pozioma) a oczywiście w pozostałych petlach nie ma wystarczającej ilości oleju co spowoduje że bedzie słabe smarowanie kompresoa I zmniejszenie jego czasu “życia”

-Pętle kolektora są połączone równolegle I działają na zmianę ze względu na maxymalną ich długość I właściwości kompersora do wymuszania cyrculacji płynu chłodniczego w nich

-Ze wzgledu na przewodność cieplną rur miedzianych które są używane w systemie bezpośredniego parowania I płyn chłodniczy który bezpośredniu krąży w tych że rurach, energia gruntu jest pobierana bardzo agresywnie (mocno) I w przypadku gdy wody gruntowe będą wystęowały w miejcu gdzie będzie zainstalawany kolektor to prawie na pewno grunt dookoła rur miedziany zamarznie co spowoduje oczywiście spadek COP, zwarcie powiędzy rurami kolektora (spadek COP), problemy ze zregenerowaniem się gruntu po sezonie grzewaczym (spadek COP I sensu instalaowania PC)

-Jeżeli coś zacznie psuć w systemie z bezpośrednim odparowanie to niezbędna będzie interwencja inżyniera ciepłownictwa/chłodnictwa ponieważ mamy układ zamknięty z płynem chłodniczym co wymaga interwencji specjalisty – czas / pieniądze

-Oczywiście rury miedziane są dużo droższe od plastikowych (średnio 4 razy – oczywiście zależy gdzie) więc co do kolektora gruntowego to koszt dolnego źródła będzie w miarę podobny jeżeli nie tańszy na korzyść rur plastikowych I systemu z parowaniem pośrednim

-“czas życia” rur miedzianych jest porównywalny do plastikowych (100 lat) – jeżeli oczywiście ziemia nie jest zakwaszona albo nie padają kwaśne deszcze (na to samo wychodzi )- ścianki rur miedzianych to około 1.5mm – oczywiście zależy od konkretnego rozwiązania

-Ze względu na problemy ze smarowaniem kompresora – jego czas życia zmniejsza się zdecydowanie w porównaniu z parowaniem posrednim gdzie ilość oleju jest zawsze taka sama, oczywiście wiąze się to także ze zmniejszenie się żywotności samej pompcy ciepła która dla systemu z bezpośrednim parowaniem powinna pracoać przez około 10 lat

-Ze względów które opisałem powyżej generalnie w tym systemie można instalować głównie małe pompy ciepła to będą one pracowały przez dłuższy okres w roku co znów zmniejszy żywotność kompresora/PC (dłuższy czas pracy) oraz ponieważ pompa ciepła będzie pracować dłużej w ciągu roku to pobierze znacznie więcej energi nież przy normalnej pracy co może mieć wpływ na zregenerowanie się gruntu I spadek COP w przyszłości, oczywiście jak PC/kolektor będzie dobrana na 100% zapotrzebowaia na ciepło to to się nie zdarzy

-Na końcu miedzianych rur mamy cos jak by U-band no bo to przecież rury miedziane, I przez to te końcówki biegną blisko siebie I w tym miejscach może wystąpić zwarcie powiędzy rurami (spadek COP) oraz w tych miejscach grunt będzie wykorzystywany bardziej niż powinien I może zamarznąć

-Rury miedziane muszą być bardz dobrze zaizolowane jak “wchodzą” do domu gdyż mogą ochłodzić za bardzo fundamentu budynku I spowodować jego uszkodzenie

-I tu może najlepsza ciekawostka dla investorów: najwięksi producenci PC w Szwecji ie. IVT, Thoren, Thermia produkowali do roku około 1989 PC z bezpośrednim odparowaniem I później zaprzestali tej technoogii z powodów które wymieniłem powyżej + jeszcze inansowe :)

-Krytyczna sprawa w bezpośrednim oodparowaniu : rury miedziane w gruncie muszą być na tym samy poziomi, grunt pod nie musi być niemal idealnie równy

-Ten system nie może dostarczyć wyższej temperatury tylko wyższe COP

-Mniejsze długości kolektora poziomego są ze względów które wymieniłem powyżej a także po prostu ze względu na lepszą przewodność cieplną rur z miedzi

-Podsumuwując: ten system może byc spokjnie instalowany do 4.5 kW a przy większych systemach trzeba inslaować kilka pętli kolektora co ma decydującu fpływ na smarowanie kompressora I zmniejszenie żywotnoście PC

 

 

W razie jakichkolewiek sugestii/ pytań proszę pytać śmiało.

 

 

Pozdrawiam Serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeśli jestes taki uprzejmy to prosimy jeszcze o udzielenie info na temat średniego dla sezonu grzewczego COP w warunkach rzeczywistych i jakie są zmiany temperatury parowania ( z więc i COP) w trakcie sezonu, zależnie od warunków gruntowych i stosunków wodnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...