Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytam się kolegi ,,ketjof" o zużycie całej energii bytowej, bo gdzieś 2 m-c temu podawał, że jego całkowite zużycie za rok to ok. 5300 kWh, więc coś ten dom grzeje?

Na tym forum wielu użytkowników też podaje porównywalne, lub lekko większe zużycie za cały dom, ale nikt z nich nie podaje takich wyników ( cudów ) za samo ogrzewanie co i cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytam się kolegi ,,ketjof" o zużycie całej energii bytowej, bo gdzieś 2 m-c temu podawał, że jego całkowite zużycie za rok to ok. 5300 kWh, więc coś ten dom grzeje?

Na tym forum wielu użytkowników też podaje porównywalne, lub lekko większe zużycie za cały dom, ale nikt z nich nie podaje takich wyników ( cudów ) za samo ogrzewanie co i cwu?

 

Mnie to w ogóle nie dziwi , ja 2018-2019 - całość na dom z licznika 5500 kWh

 

a tu cię zaskoczę jeszcze bardziej - 2019 - 2020 ( licze do września ) - już widzę że nie będzie to więcej jak 4000-4500 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj, jeśli możesz, całkowite zużycie energii spisane z głównego licznika, za powiedzmy ostatnie 7 m-c, lub cały rok.

Bo przy tym zużyciu co podajesz co miesiąc, to wychodzi jakieś 800 kWh za sezon, przy COP nawet 4, to jakieś 3200kWh?, z tego połowa to na grzanie CWU, to po co zamontowałeś pompę? Jak dom się ogrzewa od słońca?

 

Cześć,

mogę ale znowu to rozpocznie niepotrzebną dyskusję w tym wątku.. wszystko już było, chętnie podyskutuję dlaczego mój dom zachowuje się tak a nie inaczej ale proszę żeby moderator przeniósł tą dyskusję np. do jakiegoś wątku o domach mocno energooszczędnych/ pasywnych. I was, jeżeli jesteście ciekawi, to też proszę żebyście się tam przenieśli.

Nawet w tym wątku już wcześniej na wiele z twoich pytań odpowiedziałem.

O.K. --skrótowo:

Stany licznika"przy płocie" :

19.03.2019 1T- 1770kWh, 2T- 5776 kWh

19.03.2020 1T- 3040kWh, 2T-9725 kWh

Podlicznik PC pokazuje rocznie - razem z CWU ( na razie 2 pełne lata, trzeci rok po zimie widzę że też będzie podobnie ) poniżej 1500 kWh

Proporcja zużycia CO/CWU (szacowana na podstawie licznika godzin pracy sprężarki na CO i CWU ) to 500/1000

Na pewno mam wyższe SCOP bo temperatury DZ u mnie nigdy nie spadły poniżej 9/6 ( stopni wlot do PC/wylot z PC)

Po co zamontowałem pompę? - udało mi się dać za gotową kotłownię opartą na PC gruntowej z odwiertami (dotacja) 15 K PLN

Nie przeczę, że zyski zużycia prądu na inne cele niż zasilanie PC, ogrzewają mi dom ale czy u Was tak się nie dzieje.

Pewnie, że wolałbym ugotować obiad czy zrobić sobie kawę z COP=4 ale, póki co, tak się chyba jeszcze nie da :D

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mogę ale znowu to rozpocznie niepotrzebną dyskusję w tym wątku.. wszystko już było, chętnie podyskutuję dlaczego mój dom zachowuje się tak a nie inaczej ale proszę żeby moderator przeniósł tą dyskusję np. do jakiegoś wątku o domach mocno energooszczędnych/ pasywnych. I was, jeżeli jesteście ciekawi, to też proszę żebyście się tam przenieśli.

Nawet w tym wątku już wcześniej na wiele z twoich pytań odpowiedziałem.

O.K. --skrótowo:

Stany licznika"przy płocie" :

19.03.2019 1T- 1770kWh, 2T- 5776 kWh

19.03.2020 1T- 3040kWh, 2T-9725 kWh

Podlicznik PC pokazuje rocznie - razem z CWU ( na razie 2 pełne lata, trzeci rok po zimie widzę że też będzie podobnie ) poniżej 1500 kWh

Proporcja zużycia CO/CWU (szacowana na podstawie licznika godzin pracy sprężarki na CO i CWU ) to 500/1000

Na pewno mam wyższe SCOP bo temperatury DZ u mnie nigdy nie spadły poniżej 9/6 ( stopni wlot do PC/wylot z PC)

Po co zamontowałem pompę? - udało mi się dać za gotową kotłownię opartą na PC gruntowej z odwiertami (dotacja) 15 K PLN

Nie przeczę, że zyski zużycia prądu na inne cele niż zasilanie PC, ogrzewają mi dom ale czy u Was tak się nie dzieje.

Pewnie, że wolałbym ugotować obiad czy zrobić sobie kawę z COP=4 ale, póki co, tak się chyba jeszcze nie da :D

 

Pozdrawiam,

 

Przekonałeś mnie.

Przy twoich nakładach, jak twierdzisz: dom pasywny ( ściany jak z termosu - 30cm styropianu, okna górna półka, itd.), do tego pompa ciepła gruntowa ( koszty utrzymania dolnego źródła ), wentylacja mechaniczna ( dodatkowe utrzymanie ), okna jak się domyślam z wystawą na południe, które w lecie masz ciągle zasłonięte, bo byś się zagotował.

I twój dom 150m/2 potrzebował za cały rok 5219kWh.

Mój dom, stary poniemiecki ( oczywiście odnowiony z głową ) o powierzchni grzewczej po podłogach 200m/2 zużył jak do tej pory od 05.09.2019 - 03.04.2020r - 5006 kWh i do tego doliczam zużycie za pozostałe 5 m-c ze ( 5 x 350kWh = 1750kWh ), co da ok.= 6750kWh

To zużycie energii jest przy ogrzewaniu grzejnikami i pompie PW, gdybym miał podłogówkę ( czego żałuję, że nie wykonałem przy okazji remontu posadzki ), to myślę że zamknął bym rok w ok. 6000kWh, a jakie moje nakłady,a jakie twoje?, o kosztach utrzymania nie wspomnę?

Nie traktuj tego jako ,,czyje na wierzchu", po prostu zobrazowałem sytuację:cool:.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi nawet o to żeby kogoś przekonać, chociaż cieszę si, że mi (być może:D ) uwierzyłeś.

Chodzi mi raczej o to żeby świadomi czytający nie mieli komunikatu od grupy ludzi z forum, że moje zużycia to bzdura/ cud itd.

Odnośnie nakładów jakie poniosłem na ten efekt. Każdy czytając moją stopkę i przeglądając moje posty widzi, że to nie była najtańsza budowa.

Ja uważam- subiektywnie- , że jak na dom bliski pasywnemu nie jest źle ( 3500 PLN za m2 - 150 m2 podłóg części ogrzewanej i 50 m2 nieogrzewanego garażu za dom wykończony z 200m2 kostki brukowej i tarasu + ogród). Oczywiście część robót przy domu- właściwie głównie w ogrodzie zrobiłem sam. Ja wyliczyłem, że dodatkowe nakłady związane z dojściem od standardu energetycznego minimum do takiego jak mam to było ok. 20 K PLN.

Zresztą jak piszesz o twoim remoncie to ja znając siebie gdybym poprzednio mieszkał w jakimkolwiek domu ale całym swoim ro też bym go remontował.

Tak nie było, środki na nowy dom miałem więc stąd decyzja o budowie, której teraz NIE ŻAŁUJĘ.

Reszta nakładów oprócz tych 20 K, żeby osiągnąć tak niskie zapotrzebowanie na energię to się liczy nie w PLN tylko godzinach spędzonych na poszerzaniu wiedzy, żeby być pewnym przy „fachowcach” i mówić proszę budować tak a nie inaczej - NA MOJĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ- mimo że oni „Panie tak się nie buduje - to nie będzie oddychać, to się musi wietrzyć”

Podałeś zużycie całego domu od września - ja też znalazłem moją fotkę licznika z 19.09.2019 /choć u mnie to jeszcze zdecydowanie przed sezonem grzewczym.

- zużycie 19.09.2019 do 19.03.2020 2753kWh

- z podlicznika PC (niestety nie cyknąłem zdjęcia we wrześniu ale sezon grzewczy w tym roku u mnie zaczął się dopiero na przełomie listopada i grudnia) od 1.11.2019 - 1.04.2020 777kWh w tym ok. 450 kWh CWU (nie chce mi się teraz dokładnie z motogodzin pompy sprawdzać miesiąc po miesiącu)

Jeszcze sprawa okien. Tak mam w elewacji południowej 13 m2 przeszkleń ale,

uwierz mi, że nie zrobiłbym dla celów nazwijmy to proenergetycznych ani centymetra kwadratowego okna więcej niż zrobiłem ze względów estetycznych. A sprawa przegrzewania w lecie- tak wydałem pieniądze na żaluzje fasadowe, które można ustawić tak, że światła w domu jest dość, widok na ogród jest a słońce nie przegrzewa. Nawiasem mówiąc żaluzje to był pomysł żony, który trochę kontestowałem na początku - ze względów finansowych i energetycznych - ale uległem :yes: i też teraz nie żałuję. Klimy w domu nie potrzeba, maksymalna temp w lecie 25 stopni (sporadycznie). Pomaga też chłodzenie powietrza nawiewanego z DZ pompy ciepła.

Pozdrawiam

Edytowane przez ketjof
Dopisek o pracy własnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych danych wynika że na ogrzewanie domu, przez 5 miesięcy, poszło 327kWh.

Czyli średnio dziennie jakieś 2.2kWh

Zakładając że pompa obiegowa podłogówki pobiera jakieś 100W.

To oznacza że dom grzałeś tylko pompą obiegową podłogówki.

Dobry wynik. :)

Tylko poco ta podłogówka?

Bez niej zaoszczędził byś te 327kWh.

 

Widzisz stos, założenia żeby przyjąć to trzeba mieć dobre dane i nie zawsze można przyjąć jakąś tam średnią wartość bo domy pasywne (nawiasem mówiąc bardzo nie lubię tego słowa bo ono zaraz powoduje u innych odruch ...”o musisz być bogaty że chcesz mieć dom pasywny... trzeba cię skroić na kasie bo ci się w d.... poprzewracało...) się mają nijak do tych ogólnych średnich. Mówię o tej mocy pompki obiegowej ale także o „umiejętności” wykorzystywania przez te domy zysków bytowych i słonecznych

1) Po pierwsze pompa obiegowa CO ma u mnie modulowaną moc, nie pracuje całą dobę, nawet jak pracuje sprężarka nie pobiera 100 wat bo jest dobrze zrobiona instalacja - z małymi oporami

2) W tym roku w listopadzie sprężarka przepracowała na cele CO tylko 26 godzin, potem grudzień -styczeń chodziła już chyba około 2 godzin dziennie na CO, luty już sporo mniej, a w marcu jak dobrze pamiętam 12 godzin, reszta to jest praca na CWU i wtedy obiegówka ma chyba bardzo mały pobór mieląc tylko przez wężownicę w zasobniku.

3)Specjalnie dla ciebie przejrzałem ile było dokładnie na CWU przez te 5 miesięcy - wyszło troszeczkę mniej - 84 kWh na miesiąc..więc 357kWh na CO x COP 5 ( myślę, że mogę tyle zakładać dla temperatur DZ 10/8 - minimum w tym roku 9/7- zresztą jak pytałem producenta pompy to mówił, że można nawet 5.5 w takim przypadku założyć)= 1785 kWh ciepła —— tyle mniej więcej wyliczył mi mój projektant ... asolt wyliczył mi dwa razy więcej.. ale nie mam mu tego za złe. Potrzebowałem jego obliczeń dla kontroli bo też te wyliczenia mojego projektanta wydawały mi się nierealne. Zresztą asolt też musiał coś zakładać np. Zyski bytowe, nasłonecznienie itd a przy tak małych zużyciach to wszystko ma duże znaczenie. Zresztą obecne zimy też chyba nijak mają się do średniej wieloletniej jaką asolt musi przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

widzę czepialstwo :)

 

Twoja obiegówka pracuje bez przerwy jak temperatura spada poniżej 14°C, ale wyobraź sobie że nie wszędzie tak jest. np. u mnie przez ostatnie trzy tygodnie obiegówka podłogówki działała dwa razy przez w sumie około pięć godzin. temperatury zewnętrzne rzadko powyżej 14°C, w nocy zdarzały się przymrozki. bez sensu taka dyskusja. już czekam na pytanie o temperatury wewnętrzne :) (pewnie padnie podejrzenie że 19 albo 20°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ,,ketjof" zużycie energii na cele CO i CWU przez PC, ma takie jak podaje i nie ma powodów, żeby mu nie wierzyć, skoro ma taki a nie inny dom.

Natomiast całe zużycie energii ( bytowe ) ma już ok. 500kWh ( może ciut więcej ) mniejsze niż inni użytkownicy porównywalnych powierzchniowo domów, które były budowane wg. obowiązujących obecnie norm. I cześć tej energii idzie mu na ogrzewanie tego domu: rekuperacja itd.

Ja wywołując tą dyskusję, chciałem mu zobrazować sytuację, że te jego koszty, które poniósł dodatkowo, żeby dojść do takich kosztów utrzymania domu. Mówimy o całych kosztach utrzymania domu: ogrzewanie PC gruntowa, rekuperacja itd., oraz dodatkowe nakłady na izolację i bardzo duże przeszklenia, które w większości gdy świeci słońce są zasłonięte żaluzjami.

To wszystko można dziś osiągnąć budując dom wg. obowiązujących norm ( 20cm styropianu na ścianie ), z przeszkleniami, żeby się cieszyć przez cały rok wpadającym światłem i widokiem za oknem, bo wystarczy zamontować najtańszą pompę ciepła PW i do tego zamontować panele PC i potem mamy całkowity koszt utrzymania domu równy 0kWh, a nie jak kolega 5200kWh. Czasy się zmieniły.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te COP-y to liczysz z pompami obiegowymi czy bez?

Ten COP=5.5 dla pracy w trybie CO to chyba trochę przesadził, ale się nie dziwię bo w końcu "każda sroczka swój ogonek chwali"

Jaki COP masz przy pracy w trybie CWU?

 

Te 100W na pompę obiegową to założyłem jako średnią moc obu pomp (DZ i GZ)

W mojej pompie obiegówka dla GZ pracuje non stop kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej 14C i pobiera 60W.

Twoim temperaturom GZ się nie dziwię skoro ktoś dla 5kW pompy zrobił 180m odwiertu.

Czy mierzysz je sam czy wierzysz w to co Ci podaje pompa?

Ja mam PC 5.9kW a odwiertu "tylko" 150m.

Moje DZ ma temperatury 6/3.5 po 2 godzinach pracy.

Jednak gdybym miał i 212m odwiertu to nie miałbym takich temperatur jak Twoje (po 2 godzinach pracy) bo moje DZ startuje od 10C po 24 godzinach "odpoczynku".

Jak długo Twoja PC pracuje jednorazowo zanim się wyłączy po osiągnięciu zadanej temperatury?

 

COPy - zauważ, że jeżeli je będziemy obniżać (nie spieram się z tobą) to wyjdzie już faktycznie „cudowny samogrzejny dom” bo wtedy wyprodukowana energia cieplna będzie jeszcze niższa.

Ja je specjalnie zawyżam żeby już totalne głupoty nie wyszły. Żeby mieć pewność musiałbym mieć ciepłomierz a wydawać tyle co za sezon lub nawet dwa żeby coś tam udowodnić nie zamierzam - chyba że mnie kiedyś najdzie.

Czemu mam pompę - pisałem już ale powtórzę bo rozumiem - mnie też nie chciałoby się szukać po czyichś starych postach. —- DOTACJA powodująca cenę kotłowni na gotowo na takim a nie innym urządzeniu w wysokości 15 000 pln.... Nie brałbyś.? Ja też się nie zastanawiałem. Także to, że dyskutujemy w wątku o pompach też nie jest do końca OK ale jak nas nie wywalają to czemu nie.

 

Pompa obiegowa CO , tak jak napisał imrahil nie pracuje cały czas jak nie ma sezonu zimowego- a u mnie nie ma sezonu zimowego nawet jak jest 0 stopni i trochę słońca.

 

Temperaturom DZ też się w pierwszym sezonie dziwiłem- podaje je pompa ale ja je dodatkowo mierzyłem termometrami skalowanymi w wodzie lodowej itp. Wychodziło +- 1 stopnień to samo co pokazuje PC. Taką mam fajną widocznie glebę pod domem - zbocze gliniaste a powyżej mnie piach nad tą gliną, poza tym DZ przewymiarowane ale tak jak pisałem musiałem brać takie albo żadne.

Gdyby nie ta dotacja to chciałem spróbować takiego rozwiązania mniej więcej jak ma imrahil- on budował trochę przede mną i w tym czasie trochę więcej go było na forum- opisywał co i jak zrobił- chciałem skopiować :yes:

Michancia, wiem że w moim domu taka PC jest bez sensu ale... patrz powyżej ...jak byś zrobił?

 

Pozostaje się zastanowić nad tym co pisze Michancia : - niech każdy komu się chce napisze- wiem, że dyskusja pewnie więcej zamota niż wyjaśni ale spróbujmy:

1) Czy zużycie roczne całego prądu w domu - rodzina 2+2, zużycie wody zimnej 12m3/mc, indukcja, rekuperacja, komp stacjonarny syna 17 lat, laptopy, TV itp- wszystko w domu na prąd to dużo w dzisiejszych czasach.

2) Mając taki dom, i o tym pewnie myśli lub pomyślał już imrahil można kupić spokojnie PV poniżej 10 kW i mieć dom zeroenergetyczny nawet nie wydając kasy na PC..... więc może lepiej było zainwestować kasę w coś co się nie psuje - izolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27.03 22:00 - 02.04 22.00 - 100 kwh na co i cwu porażka

 

Nie szukaj dziury w całym, i nie sugeruj się zużyciem energii podawanym tu na forum przez ,,rekordzistów", którzy tyle zużyli za cały miesiąc.

Twoje zużycie jest jak najbardziej prawidłowe, to był okres jeden z zimniejszych w tym sezonie, co z tego, że w dzień świeciło słońce, jak nie masz może wystarczającej ekspozycji okien na słońce i i ewentualnej akumulacji'

Ja nie mam porównywalnego okresu, ale mam zużycie za ostatni tydzień ( 29.03 -04.04.2020r ) - 127kWh na co i cwu.

Twoja pompa pracuje jak najbardziej prawidłowo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat ,,ketjof"

2) Mając taki dom, i o tym pewnie myśli lub pomyślał już imrahil można kupić spokojnie PV poniżej 10 kW i mieć dom zeroenergetyczny nawet nie wydając kasy na PC..... więc może lepiej było zainwestować kasę w coś co się nie psuje - izolacja?

 

W dzisiejszych czasach izolacja powyżej 20cm to jest przerost treści nad formą. Do tego rekuperacja, która tez się psuje i dodatkowe koszty utrzymania.

Każdy buduje dom, żeby w dalszej perspektywie było ekonomicznie i komfortowo

Definicja dom pasywny - czyli samowystarczalny

To ci mówię, że dzisiaj wystarczy tania pompa i panele PV i mamy ,,0" energetyczny, a to nie będzie się psuło częściej niż rekuperacja i dolne źródło PC gruntowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej się popsuje powietrzna PC niż DZ pompy gruntowej.

Nawet więcej, szybciej się popsuje powietrzna PC niż gruntowa.

 

To ją naprawię, a nawet wymienię, różnica w kosztach założenia PC PW do gruntowej jest znaczna.

Ale to nie jest tematem rozważań.

Mówimy w jakim kierunku dzisiaj iść budując nowy dom ( a przed takim dylematem stoi mój syn, w czym chce mu pomóc ), żeby w perspektywie dalszego użytkowania było tanio, nie po to żeby się można było sąsiadowi ( ewentualnie na forum ) pochwalić co mam zamontowane.

Ma być tanio i komfortowo, a doświadczenie mówi, ocieplenie zgodnie z normą, wentylacja grawitacyjna, panele PV i najtańsza pompa PC ( taka do której jest łatwy serwis ), ewentualnie grzałka elektryczna, ale to może nie wystarczyć, przy panelach PV poniżej 10kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wentylacja grawitacyjna oznacza że najczęściej wentylacji nie ma.

Sama rezygnacja z kominów wentylacyjnych i droższej powłoki dachu pokrywa większość kosztu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. No i te późniejsze oszczędności na koszcie ogrzewania.

2. Ocieplenie zgodne z normą? Ciekawe czy 20 lat temu też byłoby ocieplenie zgodne z normą?

3. Najtańsza pompa to na dłuższą metę nie będzie tanio.

4. Koszt DZ pompy gruntowej zależy od wielkości pompy. Ja za swoje 150m odwiertu zapłaciłem 12k.

Dzisiaj zrobiłbym to samo, bo ciarki mnie przechodzą po plecach jak widzę ten sprzęt powietrznej pompy stojący na zewnątrz i narażony na warunki atmosferyczne.

Widziałem wiele takich w naprawie.

 

1) W chwili obecnej wszystkie kominy ( z racji, że jest to stary dom ) paleniskowe mam wykorzystane jako wentylacyjne, w domu suchutko, aż miło. Zero kosztów utrzymania wentylacji, a dodatkowe koszty ogrzewania, tak jak podawałem ok.6500-7000kWh całe zużycie bytowe ( wszystko na prąd ).

2) Ocieplenie 10cm grafit, oczywiście ściany kolankowe coś tam więcej

3) Pompa mnie kosztowała ( cala kotłownia ) 15000zł ( po odjęciu dofinansowania 5k i zwrotu od podatku ), nie słyszałem o przypadkach uszkodzenia tej co ja mam. Koszty tak jak pisze wyżej.

4) Nie dotyczy

Gdyby nie fakt, że na te chwilę mam inne priorytety, to miałem w tym roku dołożyć panele PV, które by mnie też po odjęciu kosztowały porównywalnie jak PC.

Wyszedł by dom zero emisyjny z definicji.

Nowy dom tylko w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oceniaj innych po sobie.

Jeżeli Ty zadawanie pytań nazywasz czepialstwem to chyba masz problem który musisz sam rozwiązać a nie wylewać go na innych.

 

Dlaczego ktokolwiek miałby pytać o temperaturę w domu skoro @ketjof wyraźnie napisał że ma 22C?

 

 

Ja jedynie zadaję pytania w tematach które wymagają uściślenia.

Po moim pierwszym pytaniu @ketjof zmienił dane które podał wcześniej.

Trochę to zmieniło wymowę tych danych.

Pierwsze dane:

Przez 5 miesięcy zużycie PC 777kWh w tym 450 kWh na CWU. Czyli 327 kWh na CO.

Drugie dane:

Przez 5 miesięcy zużycie PC nadal 777 kWh ale już w tym tylko 357 kWh na CWU. Czyli 420 kWh na CO.

To ok 30% różnicy.

Ciekawe ile z tych 420 kWh zużyły pompy obiegowe DZ i GZ?

Może w tym domu pasywnym ogrzewanie podłogowe nie jest potrzebne a ta PC niech się zajmie tylko CWU.

Przy 327 kWh na CO podłogówka ma jeszcze mniejszy sens.

Może to jest skutek bardzo ciepłej zimy.

 

Stos- drobna uwaga- ja zmieniłem dane ale nie tak jak napisałeś:

Po twoim pierwszym pytaniu przejrzałem wszystkie 5 zimowych miesięcy i policzyłem dokładnie zużycie na CWU (wcześniej nie chciało mi się tego robić i pomnożyłem zużycie z któregoś miesiąca razy 5). Teraz wyszło mi średnio 6kWh mniej miesięcznie więc 30kWh mniej przez te 5 m-cy, więc teraz wyszło 420 kWh na CWU, co daje podniesienie energi elektr na CO z 327 na 357 kWh. Całkowite zużycie się nie zmienia więc na CO rośnie o ok 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) W chwili obecnej wszystkie kominy ( z racji, że jest to stary dom ) paleniskowe mam wykorzystane jako wentylacyjne, w domu suchutko, aż miło. Zero kosztów utrzymania wentylacji, a dodatkowe koszty ogrzewania, tak jak podawałem ok.6500-7000kWh całe zużycie bytowe ( wszystko na prąd ).

2) Ocieplenie 10cm grafit, oczywiście ściany kolankowe coś tam więcej

3) Pompa mnie kosztowała ( cala kotłownia ) 15000zł ( po odjęciu dofinansowania 5k i zwrotu od podatku ), nie słyszałem o przypadkach uszkodzenia tej co ja mam. Koszty tak jak pisze wyżej.

4) Nie dotyczy

Gdyby nie fakt, że na te chwilę mam inne priorytety, to miałem w tym roku dołożyć panele PV, które by mnie też po odjęciu kosztowały porównywalnie jak PC.

Wyszedł by dom zero emisyjny z definicji.

Nowy dom tylko w tym kierunku.

 

Mam parę „szpilek” :yes:

Jeżeli masz suchutko aż miło to znaczy, że masz bardzo nieszczelny dom i w związku z tym twoja szacowana ilość energii (poczekaj aż pożyjesz z tym kilka zim innych niż ta obecna ) jest bardzo dla mnie wątpliwa. Jest np kolega „bobrow’ - chyba nawet z twojego rejonu.Dla mnie on jest mega specem od optymalizacji t-capów i on chyba ma podobny dom do twojego i zużycie zbliżone a nawet większe ale tylko z samej PC. A ty mówisz, że twoje to całe z licznika.?

Są dwa wyjścia- albo masz jednak dużo lepiej ogacony dom niż piszesz, albo mało w tym domu mieszkacie lub mało was jest i bytowe jest strasznie niskie.

1)Ile zużywaliście na cele bytowe rocznie przed zakupem PC ?

2)Ile osób Jest u was w rodzinie i ile zużywanie zimnej wody użytk - to też robi różnicę którą odczuje twój syn jeśli u niego jest np rodzina 2+3 a u ciebie 2+0.

 

Na znanym portalu widzę teraz ofertę na kotłownie na t-cap 9kW 1f za 30 000 więc ....super okazję miałeś pisząc że po tych dwóch ulgach wyszło ci 15 tyś /tak jak zresztą ja :yes:/ tylko czy twój syn trafi na taką okazję ?

 

Co do nowego domu, który będzie budował twój syn może być ciężko przy obecnych warunkach technicznych zrobić go tak nieszczelny żeby wentylacja dobrze działała - może będzie trzeba specjalnie „dziurawić” nowe, ciepłe, szczelne okna.

 

Koszty wentylacji, owszem są,.... 200 zł/rok. Może się zepsuć ..pewnie tak- trzeba będzie wymienić wentylator - tani nie jest ale wierz mi, że jak analizowałem zakup PC powietrznej i sprawdzałem ceny części - nie tylko sprężarki to włos się jeżył na głowie. Nie chodzi mi o to by dyskredytować pompy PW ale właśnie w innym świetle przedstawić te wydatki np. Na izolację, szczelność i WM. Wtedy zródło ciepła może być czymś co się nie rusza (nie psuje....kable) lub jest bardzo tanie i łatwe w wymianie - piec kospel lub nawet grzałka w rurze + pompka obiegowa.? Styropian też się nie zepsuje ...bo się nie rusza.

 

Na obliczenie mocy paneli PV poczekaj rok lub dwa.

Takie tylko uwagi—„szpilki”- zrobisz jak chcesz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.

Możesz odpowiedzieć na pytanie, jak długo pracuje Twoja PC zanim się wyłączy po osiągnięciu zadanej temperatury podłogi?

 

Pisałeś też że na CO PC chodziła 2 godziny w dziennie.

Ile włączeń sprężarki dziennie zsumowało się na te 2 godziny?

 

Mam trzy okna na dobę z podbitą temperaturą tak żeby PC w tym czasie jak się włączy to żeby się już nie wyłączyła aż osiągnie nastawę na :22.00- 0.30, 4.00-6.00 i 13.00-15.00.

Jak jest lekka zima to ranne okienko wyłączam (zostawiam w nim tylko CWU jeśli jest potrzeba). Generalnie w taką zimę jak obecna pompa włącza się o 22.00 - pracuje ok 0,5 godz na CO potem przełącza się na CWU i zależnie czy ma rozbiór czy nie pracuje 0,5-1,5 godz na CWU (czasami robi to na raty bo ma ograniczenie- mam max 1 godz na CWU). Generalnie osiąga nastawę ok 0.30 lub później jeżeli więcej CWU musi grzać. Potem się nie załącza do następnego okienka bo ma ustawione że w domu chcę 10 stopni :). W okienku 13 do 15.00 też na ogół pracuje ok 1,5 do 2 godź zależy czy ma dogrzać CWU czy nie.

Podsumowywując w taką zimę jak w tym roku mam na dobę 2 załączenia sprężarki. Jak jest większy mróz to są trzy załączenia bo daję jej możliwość załączyć się w porannym okienku.

Aha po osiągnięciu zadanej temperatury— mam ten cały integral czy też stopniominuty. Mogę to regulować- na ogół to jest to do końca okienka bo potem ma obniżenie temperatury pokojowej i integral spada już migiem więc wtedy jeszcze np kilkanaście minut.

Edytowane przez ketjof
Dopisałem 15.00 i większy zakres na CWU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę „szpilek” :yes:

Jeżeli masz suchutko aż miło to znaczy, że masz bardzo nieszczelny dom i w związku z tym twoja szacowana ilość energii (poczekaj aż pożyjesz z tym kilka zim innych niż ta obecna ) jest bardzo dla mnie wątpliwa. Jest np kolega „bobrow’ - chyba nawet z twojego rejonu.Dla mnie on jest mega specem od optymalizacji t-capów i on chyba ma podobny dom do twojego i zużycie zbliżone a nawet większe ale tylko z samej PC. A ty mówisz, że twoje to całe z licznika.?

Są dwa wyjścia- albo masz jednak dużo lepiej ogacony dom niż piszesz, albo mało w tym domu mieszkacie lub mało was jest i bytowe jest strasznie niskie.

1)Ile zużywaliście na cele bytowe rocznie przed zakupem PC ?

2)Ile osób Jest u was w rodzinie i ile zużywanie zimnej wody użytk - to też robi różnicę którą odczuje twój syn jeśli u niego jest np rodzina 2+3 a u ciebie 2+0.

 

Na znanym portalu widzę teraz ofertę na kotłownie na t-cap 9kW 1f za 30 000 więc ....super okazję miałeś pisząc że po tych dwóch ulgach wyszło ci 15 tyś /tak jak zresztą ja :yes:/ tylko czy twój syn trafi na taką okazję ?

 

Co do nowego domu, który będzie budował twój syn może być ciężko przy obecnych warunkach technicznych zrobić go tak nieszczelny żeby wentylacja dobrze działała - może będzie trzeba specjalnie „dziurawić” nowe, ciepłe, szczelne okna.

 

Koszty wentylacji, owszem są,.... 200 zł/rok. Może się zepsuć ..pewnie tak- trzeba będzie wymienić wentylator - tani nie jest ale wierz mi, że jak analizowałem zakup PC powietrznej i sprawdzałem ceny części - nie tylko sprężarki to włos się jeżył na głowie. Nie chodzi mi o to by dyskredytować pompy PW ale właśnie w innym świetle przedstawić te wydatki np. Na izolację, szczelność i WM. Wtedy zródło ciepła może być czymś co się nie rusza (nie psuje....kable) lub jest bardzo tanie i łatwe w wymianie - piec kospel lub nawet grzałka w rurze + pompka obiegowa.? Styropian też się nie zepsuje ...bo się nie rusza.

 

Na obliczenie mocy paneli PV poczekaj rok lub dwa.

Takie tylko uwagi—„szpilki”- zrobisz jak chcesz. Pozdrawiam

 

Nikt, nie mówi, że nie mam dobrze zaizolowany dom. W tym domu mieszkam już 25lat i przed dociepleniem ścian ( które zrobiłem w tamtym roku ) wiedziałem, że ten dom jest ciepły, po zużyciu węgla jaki miałem i nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć, bo zimy były lekko inne niż obecnie. Tak jak pisałem remont z głową.

Na cele bytowe zużywałem ok. 300kWh i tyle nadal zużywam mimo zamontowania indukcji, po prostu zmieniły się urządzenia w domu na bardziej energooszczędne.

Ile osób - 2+ dwóch dorosłych synów, a nawet 5, bo syn ze swoją ,, partnerką" mieszkają na dwa domy. Wody, zużycie standardowe ok. 10m/3, ale grzane bardzo często

Kolega bobrow, nie ma podobnego domu, bo jego budowany w latach komuny, a mój przed wojną, na grubych murach z cegły

Co do wentylacji to nie jest nieszczelny, tylko pozostawiona rura dolotowa, która szła do pieca i ona doprowadza dalej świeże powietrze do domu.

Z wyliczeniem paneli PV, nie musiał bym czekać, bo doskonale znam zapotrzebowanie tego domu w energię. Nie potrzebowałem nigdy do tego czyiś wyliczeń OZC, bo sam to potrafię wyliczyć.

Wierz mi, było mnie zawsze stać, na wybudowanie nowego domu, ale z sentymentu remontowałem, ten i to w zasadzie wszystko własnymi rękoma i na dzień dzisiejszy nie mam się czego wstydzić przy nowych domach, ale satysfakcję mam, że nie, że dopilnowałem, ale zrobiłem to sam ( przy nie małej pomocy własnej rodziny )

Co do dziurawienia nowego domu do wentylacji, to ci przypominam, że wszystkie są zaprojektowane do wentylacji grawitacyjnej.

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...