Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jedyne wyrzeczenia do jakich się zmuszałem to włączenie zmywarki w nocy....Rachunki poza sezonem grzewczym niższe o 30 procent w stosunku do G11, Tego sezonu nie mogę odnieść do niczego - pierwsza zima z PC. Ale zdążyłem przetestować grzanie non stop i grzanie w okienkach - non stop wychodzi taniej i pompa dużo rzadziej się odszrania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

10 lat temu gdy zakładałem PC, to jeszcze nie było w ofercie taryfy G12w - była tylko G12. Ale proste liczenie, od razu poleciałem zmienić taryfę z G11 na G12. Jak tylko weszła taryfa G12w, to tak samo od razu leciałem zmieniać. Tak jak pisałem wcześniej, przy braku jakichkolwiek wyrzeczeń, mam 70% zużycia w taniej taryfie, co przekłada się na rachunki niższe o 30%

Włączenie zmywarki na noc, nie jest dla mnie wyrzeczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, przy braku jakichkolwiek wyrzeczeń, mam 70% zużycia w taniej taryfie, co przekłada się na rachunki niższe o 30%

Włączenie zmywarki na noc, nie jest dla mnie wyrzeczeniem.

 

Ja, pomimo, że PC nie jest restrykcyjnie zamknięta w tanich godzinach, to raczej pilnuję włączania energochłonnych urządzeń w tanich godzinach (pralko-suszarka, zmywarka, prasowalnica - myślę, że w 95%) i wynik za zimowy sezon to 66% w tańszych godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile mniej ci wychodzi?

 

Według moich obserwacji - krótkich, bo to była pierwsza zima - jakieś 10 procent. Tylko że z racji pierwszego sezonu z PC trochę za dużo kombinowałem z ustawieniami, dodatkowo tej zimy ciężko było znaleźć choćby dwa porównywalne tygodnie z podobnymi warunkami na zewnątrz....Zauważyłem że kilowatogodzin zużyła mniej, a COP (według pompy) był wyższy niż przy grzaniu w okienkach, w sumie to się nie dziwię: w okienkach musiała piłować całą noc pobierając 2,5-3 kW i odszraniając się co pół godziny. Kiedy puściłem ją samopas pobierała od 0,4 kW w dzień do 1,2 w nocy, defrosty co godzinę lub dwie...

Na dodatek pod koniec sezonu uruchomiłem PV więc tym bardziej opłacało się grzanie w dzień. Sezon zakończyłem grzejąc tylko za dnia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Pytanie? Mam odwierty 2x 100 m i myślę o podłączeniu w domu dwóch klimatyzatorów. Ale tylko jednostki wewnętrzne. Bo zamiast agregatu zewnętrznego chciałbym podłączyć się do odwiertów i z tamtąd ciągnąć zimny glikol, który po ogrzaniu wracałby do ziemi. Zamiast freonu czy innego czynnika byłby glikol. Moja pc nie chłodzi sama z siebie. Moje pytanie brzmi jak obiegówka musiałaby być podłączona do wymuszenia obiegu iczy nie zaszkodziłoby to mojej pc. Istniała by możliwość że podczas pracy pc moja tzw klimatyzacja nie chodziła by aby nie zaburzać kierunku przepływu glikolu. Co wy na taki pomysł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to szkoda bo mając źródło zimnego płynu myślałem że muszę kupić pompkę obiegową i wewnętrzne splity bez jednostki zewnętrznej

 

chociaż u mnie idą 2 rury w ziemię a podłączyłbym się pod kolektor w kotłowni i w prawidłowym kierunku puściłbym obieg

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

Mam pompę ciepła z Buderus WP 10-K-1 ze zbiornikiem c.w.u.

W domu jest cyrkulacja ze sterowaniem czasowym, praca pompki od cyrkulacji ok 50 min. dziennie.

Z wody korzysta 3 domowników.

Na potrzeby ogrzania wody pompa załącza się ok 15-20 razy dziennie. Wydaje mi się że to trochę za dużo.

Co o tym sądzicie? Jak to wygląda u innych użytkowników pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy to od wielu czynników. M.in od pojemności zasobnika, umiejscowienia czujnika temp, delty, ustawień temperatury i izolacji rur.

 

U siebie przy 400l zasobniku, czujniku temp mniej więcej w połowie (mógłbym dać wyżej, ale obawiam się, że czasem by mogło dogrzewanie włączyć się za późno) i bardzo dobrze zaizolowanych rurach wody, CWU zazwyczaj grzeję nad ranem i raz w dzień. Cyrkulacja 16h na dobę. Co godzinę na 6 min. U mnie wystarcza - izolacja rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia w filmie są trafne. Ja sam jeszcze przed założeniem PV zrezygnowałem z grzania tylko w tanich okienkach. Efektem był wyraźny spadek zużycia prądu. Ponieważ PV założyłem pod koniec zimy, zrezygnowałem całkowicie z grzania w nocy, zwiększając autokonsumpcję. Na przyszłe sezony grzewcze mam plan grzać non stop, z lekkim obniżeniem w nocy, a okresach przejściowych tylko w dzień. Mam tylko podłogówkę w betonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia w filmie są trafne. Ja sam jeszcze przed założeniem PV zrezygnowałem z grzania tylko w tanich okienkach. Efektem był wyraźny spadek zużycia prądu. Ponieważ PV założyłem pod koniec zimy, zrezygnowałem całkowicie z grzania w nocy, zwiększając autokonsumpcję. Na przyszłe sezony grzewcze mam plan grzać non stop, z lekkim obniżeniem w nocy, a okresach przejściowych tylko w dzień. Mam tylko podłogówkę w betonie.

 

Czy ten spadek zużycia prądu przełożył się na spadek kosztów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...