Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sory ale w bajki nie wierze. Prosty przyklad z teraz, temperatura zewnetrzna 15 stopni, temperatura zasilania podlogowki 34 stopnie i w ciagu godziny 2,5 kwh

 

Wyluzuj.

 

Po pierwsze: doszedłeś do ładu z ustawieniami swojej PC?

Po drugie: jak rozumiem grzejesz dom pierwszy sezon? Naprawdę chałupa potrzebuje wtedy więcej energii.

Po trzecie: okna oknami, ale parterowy dom (rozległy) nie będzie prosty w ogrzaniu pasywnym.

Po czwarte: gdzie masz czujnik temp. w domu?

Po piąte: co to znaczy, że grzejesz też garaż? Masz tam taką samą temp. jak w domu, 22,5 - 23C? Jeśli tak, to niestety, ale to studnia bez dna. Nigdy brama garażowa nie będzie szczelna (i nie powinna). Jak nie grzejesz do tej samej temp., to jak masz odizolowany termicznie garaż od reszty domu?

Po szóste: co to znaczy wentylacja hybrydowa? Coś ala nydar? Może nie kontrolujesz wymiany powietrza? Jaką masz wilgotność w domu?

 

PS. Ja też grzeję. Dół ma mało zysków pasywnych (tak chciałem), natomiast na poddaszu jest b. ciepło. Czujnik temp. mam na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam PV co da użyteczną energię ok 4000kWh. Z czeego ok 2500kWh droga i 1500kwh tania. To wystarczy na bytowy i CO z PC PP i zastanawiam się czy nie warto puścić podłogę i CWU z COP1 bez kagańca? Te 2500kWh w drogiej to i tak nie przejem na bytowym i PC PP a to co zostanie to przerzucą na tanią.

 

szacunkowo CWU to 700kWh a CO podłoga do 3000kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla moich cen różnica pomiędzy G11 a G12w (wychodzi mi około 70% zużycia w taniej taryfie) to 30,5%

 

Właśnie dostałem fakturę za pół roku. Od 05.11.2019 r. (początek g12W) do 11.05.2020 r. Mieszkam od 29.02.2020 - wcześniej prace wykończeniowe, PC grzała od 08.11.

Droga 408 kWh

Tania 2379 kWh

Razem: 2787 kWh

Za całość zapłaciłem 1191,17 zł./2787 kWh = 0,427 zł/kWh

 

PS. Zupełnie nie wiem dlaczego (może dlatego, że wcześniej dzwoniłem i czekałem na ofertę antysmogową??) mam "stare" zeszłoroczne ceny prądu. Bez opłat abonamentowych, opł za składnik jakościowy i opłaty kogeneracyjnej wychodzi mi droga 0,64 zł., tania 0,32 zł. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzuj.

 

Po pierwsze: doszedłeś do ładu z ustawieniami swojej PC?

Po drugie: jak rozumiem grzejesz dom pierwszy sezon? Naprawdę chałupa potrzebuje wtedy więcej energii.

Po trzecie: okna oknami, ale parterowy dom (rozległy) nie będzie prosty w ogrzaniu pasywnym.

Po czwarte: gdzie masz czujnik temp. w domu?

Po piąte: co to znaczy, że grzejesz też garaż? Masz tam taką samą temp. jak w domu, 22,5 - 23C? Jeśli tak, to niestety, ale to studnia bez dna. Nigdy brama garażowa nie będzie szczelna (i nie powinna). Jak nie grzejesz do tej samej temp., to jak masz odizolowany termicznie garaż od reszty domu?

Po szóste: co to znaczy wentylacja hybrydowa? Coś ala nydar? Może nie kontrolujesz wymiany powietrza? Jaką masz wilgotność w domu?

 

PS. Ja też grzeję. Dół ma mało zysków pasywnych (tak chciałem), natomiast na poddaszu jest b. ciepło. Czujnik temp. mam na parterze.

 

Bede odpowiadal punktami bedzie latwiej

 

1. Doszedlem z ustawieniami ze szkoleniowfem z klimathermu

2. Tak pierwszy sezon

3. -

4. Czujnik w korytarzu przy salonie, ale myslalem nad lazienka (jest na polnocy i jest tam zawsze najchlodniej)

5. Garaz grzeje do temp 8-10 stopni. Garaz odizolowany jest od domu styropianem 10 cm

6. To znaczy ze jest to wentylacja grawitacyjna ktora na kazdym kanale ma wentylator higrosterowany. Wilgotnosc w domu 43 w pokojach, 49 w lazience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wejdz w moja stopke, a dopiero pozniej pisz o durszlaku.

 

Sory ale w bajki nie wierze. Prosty przyklad z teraz, temperatura zewnetrzna 15 stopni, temperatura zasilania podlogowki 34 stopnie i w ciagu godziny 2,5 kwh

 

Hmmm...cóż, wiara to sprawa indywidualna :D Mieszkania w bloku na pewno nie ogrzewałem cały maj a w kwietniu piecyk gazowy był włączony dwa razy na CO na parę minut. Teraz np mam 22,3stC układ okien wschód/południe.Ocieplenie 10cm zapewne najtańszego styropianu i okna dwuszybowe. Jak słońce świeci to dochodzi do 23,5stC i zaczyna się umieranie z gorąca. Ale pomińmy.

Mam PC Atlantic 6kW na agregacie Fujitsu. Moja przy -7stC bierze 1,74kW a statystyczne roczne zużycie prądu ma 2505kWh przy samej podłogówce. A teraz pc 11kW tej samej firmy odpowiednio - 4,28kW i 5939kWh .

I teraz pytanie - czy zakres modulacji Twojej pompy pozwoli jej zejść do takiego samego poziomu zużycia/h jak mojej przy tych samych temp zewnętrznych?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zaraz dojdziemy do etapu gdzie na co idzie dziennie 0,5 kwh. Nie wiem ludzie 1,5 kwh dziennie na CO, to co wy odpalacie pompe na 30 minut czy macie w domach 18 stopni i w kurtkach chodzicie ? Bo praktycznie polowa maja to byla pizgawica i trzeba bylo grzac, nawet 30m2 okien na poludnie nie dalo rady dogrzac przez slonce, bo bylo pochmurno przez wiekszosc maja

 

Wyobraź sobie, że są domy, które nie musiały odpalać pc na potrzeby co. Więcej, przez pewien czas włączyłem pasywne chłodzenie podłogówką. Po prostu są różne domy i nie ma w tym nic niezwykłego.

 

5. Garaz grzeje do temp 8-10 stopni. Garaz odizolowany jest od domu styropianem 10 cm

 

Uzyskałbyś podobny rezultat bez grzania gdybyś wyrzucił izolację podłogi. To była jedyna zmiana w naszym projekcie, którą zrobiłem w trakcie budowy. Nie ogrzewamy dużego garażu i temperatura tej zimy nie spadła poniżej tych właśnie 8-10 stopni.

Edytowane przez Wekto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ciekawość badacza nie sięga aż tak daleko. Nie mam pojęcia, istotne jest dla mnie wskazanie oddzielnego licznika prądu podłączonego do PC. I ile muszę zapłacić za komfort termiczny w domu i ciepłą wodę dostępną kiedy chcę i ile chcę.

 

Rozumiem. Skoro nie badałeś to jeżeli możesz to proszę podaj parametry jakie masz w dokumentacji technicznej, które określił producent pompy. Najlepiej jakiś zrzut ekranu z dokumentacji może jakiś wykres tam jest. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ uprzejmie służę danymi, które mnie pomagały w obliczeniach. Mam nadzieję, że ukontentują one kolegę. Za brak innych z góry przepraszam.

 

Mój producent nie prowadzi własnych badań, służy jedynie ogólnie dostępnymi danymi związanymi ze sprężarkami Scroll firmy Copeland i czynnikiem chłodniczym R407c.

 

Oto one:

 

images?q=tbn%3AANd9GcQGES9iUM2MBKH66Ivvfg9zBDDGQ5vi-6VE18duAHOHv2cxjGCp&usqp=CAU

 

lub mniej optymistyczny:

 

 

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/produkty/wsp_czynniki_wydajno_ci_cop/154-4-pol-PL/wspczynniki_wydajnoci_cop_large.jpg

 

Jak widać COP płynnie zależy do temp. DZ i temp. GZ.

Kiedy moja PC, obecnie na zasilaniu ma, po kilkunastu minutach działania, 10,6C i czynnik grzewczy ma 45C to COP wynosi ok. 3,8 - 4,2.

Kiedy kończy grzanie w okolicach 50 C ma obecnie 3,4 - 3,8

 

Kiedy temp. DZ na zasilaniu wynosiłaby 0C (nie miałem jeszcze tak niskiej) to dla 45C COP ma ok. 2,8 -3,2. A dla 50C 2,5 - 3,0.

 

Sprawność ta zależy od:

1. temp. DZ,

2. temp. GZ (większe zasobniki można grzać do niższych temp. = niższa temp. zasilania = większy COP),

3. czynnika chłodniczego (nie są to przy f-gazach jakieś kolosalne różnice),

4. rodzaju sprężarki,

5. innych parametrów samej PC (wymienniki, ustawione temp., przepływy itp.).

 

Jeśli te dane nie wystarczają zapraszam na stronę lub do bezpośredniego kontaktu z moim producentem i instalatorem w jednej osobie

Da się go znaleźć po mojej stopce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ uprzejmie służę danymi, które mnie pomagały w obliczeniach. Mam nadzieję, że ukontentują one kolegę. Za brak innych z góry przepraszam.

 

Mój producent nie prowadzi własnych badań, służy jedynie ogólnie dostępnymi danymi związanymi ze sprężarkami Scroll firmy Copeland i czynnikiem chłodniczym R407c.

 

Oto one:

 

images?q=tbn%3AANd9GcQGES9iUM2MBKH66Ivvfg9zBDDGQ5vi-6VE18duAHOHv2cxjGCp&usqp=CAU

 

lub mniej optymistyczny:

 

 

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/produkty/wsp_czynniki_wydajno_ci_cop/154-4-pol-PL/wspczynniki_wydajnoci_cop_large.jpg

 

Jak widać COP płynnie zależy do temp. DZ i temp. GZ.

Kiedy moja PC, obecnie na zasilaniu ma, po kilkunastu minutach działania, 10,6C i czynnik grzewczy ma 45C to COP wynosi ok. 3,8 - 4,2.

Kiedy kończy grzanie w okolicach 50 C ma obecnie 3,4 - 3,8

 

Kiedy temp. DZ na zasilaniu wynosiłaby 0C (nie miałem jeszcze tak niskiej) to dla 45C COP ma ok. 2,8 -3,2. A dla 50C 2,5 - 3,0.

 

Sprawność ta zależy od:

1. temp. DZ,

2. temp. GZ (większe zasobniki można grzać do niższych temp. = niższa temp. zasilania = większy COP),

3. czynnika chłodniczego (nie są to przy f-gazach jakieś kolosalne różnice),

4. rodzaju sprężarki,

5. innych parametrów samej PC (wymienniki, ustawione temp., przepływy itp.).

 

Jeśli te dane nie wystarczają zapraszam na stronę lub do bezpośredniego kontaktu z moim producentem i instalatorem w jednej osobie

Da się go znaleźć po mojej stopce.

 

Pozdrawiam.

 

Ależ dziękuję bardzo. Dla mnie CWU ważna sprawa, bo idzie tego sporo szczególnie teraz jak akademiki pozamykali i nie może mi tego zabraknąć.

Tak sobie jeszcze wcześniej przeczytałem inne posty i na podstawie tego wpisu poniżej wyszło mi ok. 3. Nie wiem czy dobrze ale chyba tak będzie.

Właśnie (od 16.30) miałem grzaną CWU. Pompa zagrzała zasobnik z 39,7C do zadanych 45C. Zajęło jej to ok. 20-22 minut (nie patrzyłem z zegarkiem w ręku) Temp.początkowa pracy DZ to 11,2 C. Kończy na 10,6C. Zjadła prawie dokładnie 1 kWh. Miałem 2099,20 kWh, mam 2100,16 kWh.

Tak sobie patrze i taki np Stiebel Eltron WPF 10, którą wstępnie chciałbym kupić ma Współczynnik efektywności energetycznej przy S10/W65 (EN 14511) równy 2,8.

No i teraz jeszcze jedno pytanie.

W tej dokumentacji są dwie pozycje:

Współczynnik efektywności energetycznej przy S10/W35 jest 6,67

Współczynnik efektywności energetycznej przy S0/W35 (EN 14511) jest 5,02.

No i proste kuźwa pytanie. Czy to tak jest w rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie wskaźniki na wykresach mają się nijak do rzeczywistości.

Żeby dowiedzieć się jak jest naprawdę trzeba założyć ciepłomierz w warunkach, w których pompa pracuje. Wielu producentów nie liczy mocy pomp obiegowych - realnie rzecz biorąc pompa dz i częściowo moc pompy gz do pokonania oporów wymiennika powinna być liczona.

 

Dane niektórych katalogów są bliskie wartości urządzeń idealnych. A prawda jest taka, że żeby wyśrubować COP to trzeba już trochę bardziej wysublimowanych środków do sterowania m.in. zaworem rozprężnym.

COP przy grzaniu CWU leci na leb. Monitoruję sobie teraz moc wyjściowa pompy i widzę jak spada COP wraz ze wzrostem temp na wyjściu. Realnie COP przy grzaniu CWU waha się od 2.5 do 3. W zależności od delty itd.

Cyrkulacja CWU u mnie zjada około 2kWh na dobę przy dość dobrej izolacji rur - oczywiście mowa o energii pobranej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przyjmuję w skali całego roku SCOP na poziomie 3,5. Za wszystko. Te tabelki co wkleił kolega wyżej, są jak najbardziej ok. Dla CWU przy wyższych temperaturach można przyjąć COP=3,0 (dla moich temperatur DZ jest to jak najbardziej uprawnione)

 

Owczar - moim zdaniem nie ma sensu zakładać ciepłomierza, że udowodnić sobie lub komus innego coś, co ktoś inny już zmierzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie wskaźniki na wykresach mają się nijak do rzeczywistości.

Żeby dowiedzieć się jak jest naprawdę trzeba założyć ciepłomierz w warunkach, w których pompa pracuje. Wielu producentów nie liczy mocy pomp obiegowych - realnie rzecz biorąc pompa dz i częściowo moc pompy gz do pokonania oporów wymiennika powinna być liczona.

No ale widać takich chyba brak.

Dane niektórych katalogów są bliskie wartości urządzeń idealnych. A prawda jest taka, że żeby wyśrubować COP to trzeba już trochę bardziej wysublimowanych środków do sterowania m.in. zaworem rozprężnym.

COP przy grzaniu CWU leci na leb. Monitoruję sobie teraz moc wyjściowa pompy i widzę jak spada COP wraz ze wzrostem temp na wyjściu. Realnie COP przy grzaniu CWU waha się od 2.5 do 3.

 

No to co pisał wcześniej inny kolega o współczynniku przy CWU w pompach on/off to nie jest raczej możliwe. W dokumentacji znalazłem że jest 2,8 dla pompy gruntowej badany wg jakieś normy EN 14511. Nie wiem co to za norma i nie interesuje mnie to, ale potwierdzało by się to co napisałeś. Zresztą jak policzyłem z danych w poście to mi wyszło ok 3. No to raczej tak jest. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO względem grzania CWU przez gruntówkę (przez pryzmat moich doświadczeń, co do powietrznej PC zasady będę pewnie podobne).

 

Nie ma czegoś takiego jak constans COP przy grzaniu CWU.

 

Patrząc na obecne temp. DZ.

1). start grzania wody od powiedzmy 39C > sprężarka się rozkręca i początkowo dobija temp. wody zasilania do tych 39 > mamy temp. DZ = 11,2C > chwilowy COP przekracza 4,7;

2). stricte grzanie wody > temp. zasilania zaczyna płynnie rosnąć powyżej tych 39C > GZ 41 C, DZ 11,0C (COP = 4,5) > GZ 45 C, DZ 10,8C (COP = 3,8 > GZ 48C, DZ 10,6C (COP = 3,4) > GZ 50C, DZ 10,2C (COP = 3,2) > koniec grzania.

 

2a) dla DZ = 5C (na starcie) będzie to wyglądać inaczej - można sobie przepisać z powyższych wykresów. Tam przy końcówce grzania i temp. zasilania 50C, COP schodzi poniżej 2,5. A startuje od 3,5.

 

Stąd SCOP dla CWU to bez ciepłomierza i znanych przepływów tylko szacunek.

Zależy on i od temp. DZ i od rozbiorów wody i od częstotliwości grzania zasobnika i od temp. GZ. Nie od dziś wiadomo, że sprawą fundamentalną dla COP jest temp. GZ. Jak ktoś musi grzać zasobnik 55 i więcej stopniami to wystarczy spojrzeć jak spada chwilowy COP.

 

O ile na temp. DZ mamy marginalny wpływ o tyle na dobór zasobnika już tak. Jeśli ktoś ma nie za duże rozbiory wody i nie potrzebuje dużej ilości wody bardzo dobrze z PC sprawdzają się zasobniki z mamką np. 380/120l. Nagrzewają się lepiej niż przy wężownicy, szybciej i niższą temp. zasilania uzyskuje się oczekiwany efekt. (Tam SCOP będzie odrobinę wyższy). Jest za to mniej dostępnej wody, zasobniki większe są drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO względem grzania CWU przez gruntówkę (przez pryzmat moich doświadczeń, co do powietrznej PC zasady będę pewnie podobne).

 

Nie ma czegoś takiego jak constans COP przy grzaniu CWU.

 

Patrząc na obecne temp. DZ.

1). start grzania wody od powiedzmy 39C > sprężarka się rozkręca i początkowo dobija temp. wody zasilania do tych 39 > mamy temp. DZ = 11,2C > chwilowy COP przekracza 4,7;

2). stricte grzanie wody > temp. zasilania zaczyna płynnie rosnąć powyżej tych 39C > GZ 41 C, DZ 11,0C (COP = 4,5) > GZ 45 C, DZ 10,8C (COP = 3,8 > GZ 48C, DZ 10,6C (COP = 3,4) > GZ 50C, DZ 10,2C (COP = 3,2) > koniec grzania.

 

2a) dla DZ = 5C (na starcie) będzie to wyglądać inaczej - można sobie przepisać z powyższych wykresów. Tam przy końcówce grzania i temp. zasilania 50C, COP schodzi poniżej 2,5. A startuje od 3,5.

 

Stąd SCOP dla CWU to bez ciepłomierza i znanych przepływów tylko szacunek.

Zależy on i od temp. DZ i od rozbiorów wody i od częstotliwości grzania zasobnika i od temp. GZ. Nie od dziś wiadomo, że sprawą fundamentalną dla COP jest temp. GZ. Jak ktoś musi grzać zasobnik 55 i więcej stopniami to wystarczy spojrzeć jak spada chwilowy COP.

 

O ile na temp. DZ mamy marginalny wpływ o tyle na dobór zasobnika już tak. Jeśli ktoś ma nie za duże rozbiory wody i nie potrzebuje dużej ilości wody bardzo dobrze z PC sprawdzają się zasobniki z mamką np. 380/120l. Nagrzewają się lepiej niż przy wężownicy, szybciej i niższą temp. zasilania uzyskuje się oczekiwany efekt. (Tam SCOP będzie odrobinę wyższy). Jest za to mniej dostępnej wody, zasobniki większe są drogie.

 

No czekaj. To co opisałeś to tak przypadkiem nie działa inwerter? Czy przy on/off nie jest tak że masz stałą temperaturę zasilania? Jak ten on/off sobie steruje tą temperaturą, bo moc cały czas taka sama? Pytam bo niewidem jak to działa.

 

No tak ciepłomierz. Czyli wszystko to szacunki? Dobre. Dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pompę ciepła z Buderus WP 10-K-1 ze zbiornikiem c.w.u.

W domu jest cyrkulacja ze sterowaniem czasowym, praca pompki od cyrkulacji ok 50 min. dziennie.

Z wody korzysta 3 domowników.

Na potrzeby ogrzania wody pompa załącza się ok 15-20 razy dziennie. Wydaje mi się że to trochę za dużo.

Co o tym sądzicie? Jak to wygląda u innych użytkowników pomp?

 

Jeśli to coś pomoże to napiszę jak to u mnie wygląda. Mam wps 6k1. Dom 2+2. Najmłodsza kąpiel, reszta prysznic.

Mam ustawione na pc grzanie cwu od początku taniej taryfy do następnego dnia do 6 rano. Załącza się różnie ale średnio 2-3 razy na dobę uruchamia się sprężarka dla cwu. Mam ustawione:

max temp. zatrzymania t8 60st

max temp. startu t3 40st

 

temp cwu 39st

regulacja obliczonej temp cwu 3,0k

 

Z obserwacji to grzeje do ok 56st i zatrzymuje się.

 

Pod tym linkiem można zobaczyć jakie jest zużycie całej pc włącznie z pompami obiegowymi itp.

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10455#/pc0

 

Natomiast w kwietniu tak wyglądała ilość uruchomień i godzin pracy pc. Cyrkulacja działa średnio co 2h na 15 minut oprócz godzin nocnych.

 

Startów sprężarki cwu 61

Liczba godzin pracy sprężarki cwu 35

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy osiągniesz COP 4.7 przy wyjściu 39 i DZ 10 jest tak naprawdę realne.

 

W okienku dziennym pozwalam CWU się wychłodzić mocniej i np wczoraj grzanie startowało od 32 stopni.

Temperatura na wyjściu od startu już po 10 minutach skacze do 35 stopni. Po 7 minutach pompa wchodzi na 3 bieg. W szczycie moc wyjściowa wynosi około 7.9, a pobiera około 1.9kW - z obydwoma pompkami, więc COP koło 4,15. Przy temperaturze na wyjściu 50 stopni i dz wejście 9.3 na wyjściu mamy 6.3, ale pobór energii już wynosi koło 2.5, czyli COP już jest 2.5.

W takich warunkach średnio COP przy grzaniu CWU wychodzi koło 3, ale przy mniejszej histerezie oscyluje właśnie bliżej 2,5-2,7. U mnie temperatura na wyjściu dochodzi max do ~51 stopni.

 

Ale jak włączę chłodzenie pasywne i na wejściu pompa dostaje 15-16 stopni, to COP średnie skacze dla CWU do ok 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ dziękuję bardzo. Dla mnie CWU ważna sprawa, bo idzie tego sporo szczególnie teraz jak akademiki pozamykali i nie może mi tego zabraknąć.

Tak sobie jeszcze wcześniej przeczytałem inne posty i na podstawie tego wpisu poniżej wyszło mi ok. 3. Nie wiem czy dobrze ale chyba tak będzie.

 

Tak sobie patrze i taki np Stiebel Eltron WPF 10, którą wstępnie chciałbym kupić ma Współczynnik efektywności energetycznej przy S10/W65 (EN 14511) równy 2,8.

No i teraz jeszcze jedno pytanie.

W tej dokumentacji są dwie pozycje:

Współczynnik efektywności energetycznej przy S10/W35 jest 6,67

Współczynnik efektywności energetycznej przy S0/W35 (EN 14511) jest 5,02.

No i proste kuźwa pytanie. Czy to tak jest w rzeczywistości?

 

Norma jest niby ok, ale nie uwierze póki nie zobaczę taki parametrów w eksploatacji. Przy S0W35 spoedziewałbym się okolic 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...