Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli rury skorodowały po 15 latach to chyba były bez żadnej powłoki ochronnej. Nie wiem czy w ogóle ktoś stosuje jeszcze "gołe" rury miedziane? :o Jeżeli jest powłoka ochronna to nic nie ma prawa się stać z rurą miedzianą jeżeli nie ma ona wady fabrycznej lub nie była poddana zewnętrznej ingerencji w wyniku której doszło by do uszkodzeń.

 

Przed dostaniem się czynnika chłodniczego w postaci ciekłej do kompresora można bardzo skutecznie się bronić. Pytanie czy producent stosuje właściwe rozwiązania? Jeśli tak (np. przegrzanie pary, elektroniczna kontrola) to nie ma ryzyka, czy też jest ono identyczne jak w każdej pompie ciepła.

 

Nie bardzo rozumiem dlaczego by rozwiązanie nie mogło zostać zastosowane w różnych warunkach gruntowych? Stosuje się takie rozwiązania w niemal każdych warunkach gruntowych (nie przez przypadek piszę "niemal", bo nie we wszystkich - np. podłoże skalne w całym przekroju, teren o bardzo dużym nachyleniu). Trzeba tylko dostosować dolne źródło (ilość pętli, dystans między rurami, wyrównanie dna wykopu, obsypanie kolektora piaskiem jeśli trzeba, itp.).

 

Nie rozumiem za bardzo co ma oznaczać brak pewnej elektronicznej kontroli? Może to jakieś stare wnioski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chwilę mnie nie było :( Czasem trzeba zarobić na te "ekscesy".

Dostałem dzisiaj ofertę na NIBE z tej firmy z Olsztyna. No trochę mnie rozczarowali cenowo. Poza tym to już drugi "diler" Nibe, który podaje ceny zgodne z cennikiem Biawar ze strony WWW. Zadzwonię do nich, żeby popracowali nad ceną, bo trochę "popłynęli". robili dobre wrażenie na początku.

No i drugi z automatu proponuje pionowe kolektory. Tylko ten chociaż podaje uzasadnienie, że wydajniejsze (ok), drugi diler spod Warszawy argumentował pionowe tym, że w moim przypadku (rzetelna ocena warunków geologicznych na podstawie moich informacji z badań szpadlem :wink: ) pionowe, bo ziemia się będzie obsypywać i więcej mnie będzie koszztowało zabezpieczenie półtorametrowych wykopów, niż odwierty.

No i podsumowanie, bo czas wybierać.

Miałem ofertę CK, myślałem, że drogo. Dostałem IVT i NIBE. Porównywalnie, z przewagą CK. Z drugiej strony, warto trochę (ale nie za dużo) dołożyć do pionowych kolektorów - zawsze to 420m2 działki do zagospodarowania wg uznania. Zobaczymy, jak NIBE zjedzie z ceną o 10-15% to są w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do danych z Thermogolv, to dostałem swego czasu takie dane od nich (doszukałem się w końcu):

"Sprężarka jest tłokowa ponieważ inna w takim systemie nie będzie funkcjonować. Przeprowadzono na mą prośbę z zastosowaniem sprężarki spiralnej. Ze względu na parametry pracy układu jego sprawność w wypadku zastosowania sprężarki spiralnej drastycznie spada i współczynnik COP wynosił 1,6. Nasze układy ze sprężarką która jest stosowaną seryjnie (tłokową) pracują już w Polsce od 17 lat. Kolektor ziemny jest to miedziana rura pokryta tellurem a więc jego termin przydatności jest nieskończenie duży. ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pońko ..może to nie tyle chodzi o kontrolę ile może o to , że nie ma odpowiednich elektronicznych systemów sterowania ( porównywalnych do sterowników w posrednich )

Chodzi też o różne warunki glebowe .....Nie wiem dlaczego skorodowały ale to nie było u jednej osoby tylko u wszystkich ( może tam gleba jakaś specyficzna , jakieś związki chemiczne w niej ?...) . Widocznie 15 lat temu nie było otulin .

 

Arek -L

 

No, tutaj ewidentnie były jakieś szumy na łączach.....

.Przecież właśnie chodzi o to , że pracowali na Bristolu ( tłokowej ) a przenoszą się na Copelanda ( spiralna ) , zmienili juz M-5 a teraz będą zmieniać M-7 tylko trwają badania i nie są jeszcze gotowi . Jeśli by mieli nadal być na tłokowych to po co zmieniać tylko producenta .? Dla mnie bez sensu .

 

Z moich ostatnich informacji wynika , że rzeczywiście robili badania ale na ZR i nie były one zadawaląjące . Teraz będą zmieniali na ZH.

Za pewne niezrozumienie tematu i brak wiary bardzo przepraszam. :oops: :(

 

 

Jeszcze coś dopiszę , to DX - bezpośrednie parowanie to kolektor nie tylko poziomy ale i pionowy a myślałam , że to jakiś dziwoląg ( u nas tylko Fonko takie stosuje , nitka 30 mb ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko - myślę, że nie chodzi chyba generalnie o sterownie pompą ciepła, bo tak jak przy pompach z pośrednim parowaniem producenci stosują "lepsze", bądź "gorsze" układy sterowania, tak samo i w pompach z bezpośrednim parowaniem.

 

Co do kolektora - jego korozja po 15 latach (jeśli jest pokryty powłoką ochronną) nie ma prawa się zdarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności wszystko może się popsuć w każdej pompie ciepła :) Jak wspomniałem eliminujemy wady fabryczne i ingerencję z zewnątrz (uszkodzenia).

 

W przypadku wywołanej przez bonetkę pompy bezpośrednie parowanie z pionowym kolektorem pojawia się problem powrotu oleju. Tutaj to jest duży znak zapytania. Przy poziomym, to jak wspomniałem trzeba "pacana" przy wykonawstwie aby mieć problemy z powrotem oleju, ale przy pionowym kolektorze nie wiem jak powraca olej z dna "U" :roll: Ciekawe jak to rozwiązali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , ale sterownik to nie tylko programowanie ale serce systemu , inf. w danym momencie o wszystkich parametrach systemu i ustawianie ich i kontrola stosownie do wymagań . A czy w sterowniku nawet bardzo mądrym bezpoś. parow.. można zobaczyć temp. pracy wszystkich procesów zachodzących w kolektorze? a ciekawe czy w tym euro 2000 ( o ile pamiętam nazwę ) jest np. temp. sprężarki w danym momencie.?

 

 

Chcę Wam jeszcze powiedzieć , że robili badania dwóch domów o takiej samej powierzchni w dwóch stanach . I Jeden miał odwiert pionowy a drugi poziomy ( chodzi o bezposrednie ) i co sie okazało , że ten pionowy miał COP 3 a ten poziomy 3,6 ( o ile pamiętam ) a o dziwo COP chłodzenia miały takie samo 2,8 . i lepsze niż powietrzne PC ( chłodzenie ).

I co Wy na to ?

 

I jeszcze coś ...oprócz typowo pionowych robią kolektor pionowy pod kątem do powierzchni coś takiego jak na rysunku .

http://www.ecrtech.com

 

to strona znanego prod.. DX z Florydy . ( products albo kliknąć na obrazek ) Jak Ktoś ciekawy to niech zobaczy jak oni to robią ? ( photos ) u nas chyba zawał inwestora murowany !...i jakie te rurki miedziane? .a jak o nie dbają żeby się nie uszkodziły :o .. ..a jaką mają glebę ? ( gdzieś czytałam , że mają dodatkową rurę i kolektor podlewają i nawet gdzieś widziałam zdjęcie ) , jest też rysunek i kolorowe strzałki jak to się odbywa przy grzaniu i chłodzeniu w tym systemie ( heating mode ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest też rysunek i kolorowe strzałki jak to się odbywa przy

grzaniu i chłodzeniu w tym systemie ( heating mode ).

Funkcja grzania budynku :

http://www.ecrtech.com/images/nmaheat2.gif

 

Funkcja chłodzenia budynku :

http://www.ecrtech.com/images/nimacool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka, nie wiem co to akurat za sterownik euro 2000, ale właśnie o takim sterowaniu jak napisałaś powyżej myślałem. W zależności od producenta są różne sterowniki i możesz zobaczyć i ustawić wiele parametrów, np. można zobaczyć historię pojawiających się błędów w pracy układu, ciśnienia parowania i skraplania, temperaturę kompresora, można nastawić algorytm pracy w zależności od charakterystyki budynku z uwzględnieniem dodatkowo np. regulatora pogodowego, czujnika temperatury posadzki, itd., itp. Sterowniki w tych pompach są różne, jak i różne są w pompach z pośrednim parowaniem.

 

Zakopanie kolektora poziomego w bezpośrednim parowaniu nie odbiega zasadniczo od zakopania kolektora z glikolem. Nie ma jakiś różnic, które pozwalały by stwierdzić, że zakopanie miedzianego kolektora to jakieś kosmiczne zabiegi :) Dbałość o właściwe wykonanie dolnego źródła ciepła trzeba wykazać w każdym przypadku. Wbrew pozorem z kolektorem miedzianym nie trzeba obchodzić się jak z "jajkiem", bowiem są to rury elastyczne i naprawdę można je dość swobodnie formować w wykopie. Oczywiście trzeba uważać aby ich nie zagiąć, ale rury PE (glikol) też nie można wyginać pod kątem 90 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pamiętacie ale chciałam kiedyś zrobić przegląd wszystkich sterowników jakie są na rynku i zobaczyć czym sie różnią , jakie mają funkcję , co ma jeden a czego nie ma drugi itd.

Z tego tematu już chyba nic nie wyciśniemy .

Oczywiście bardzo czekamy na Maniaka i na to , żeby zechciał odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania . Ale podejrzewam , że jest bardzo zajęty i nie wiadomo kiedy będzie mógł tu zajrzeć .

Te sterowniki to temat na czasie bo przecież będą Im potrzebne jak zdecydują się na Thermog.

Henok wbrew pozorom wcale nie ma ich tak dużo. Może byś jakieś znalazł ? bo mi kiepsko idzie

Euroster 2000 to sterownik pokojowy ( miałam na myśli ten sterownik w CK ale myślałam , że nie nazywa się NEURA...tylko Euro - pomyliłam nazwy , było póżno i już się nie cofałam , żeby sprawdzić , dzwoniło gdzieś ale nie w tym Kościele tylko w tym obok :) a to moja wina, że blisko jeden drugiego :lol: , bo tam był i jeden i drugi ..posty Irtad :D początek str.48 )

życzę Wam miłego dnia i słoneczka :D a Arkowi powodzenia !!!

 

Myślałam jeszcze o tych rurkach miedzianych . Tam jest taka org . stowarzyszenie miedzi i część różnych badań jest przeprowadz. przy ich udziale.

Jak by człowiek umiał i potrafił się dowiedzieć to by wiedział jacy są producenci tych kolektorów , ilu ich jest , czym się różni jeden stop od drugiego itd. , czy ich kolektor ( Thermog) jest najlepszy , czy są inne , jakie .., jakie otuliny czy tylko jeden rodzaj czy sa i innym materiałem powlekane .

Ale nie da rady i.... ruki w wierch :) .... ach gdybym była bardziej języczna świat nie miałby dla mnie tajemnic :cry: :oops: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :) nie czerwień się bo mam wyrzuty sumienia.....

 

Ale robisz mądre rzeczy tylko pozazdrościć :) a niektórzy w zerówce :( ... niestety .....no cóż są też mądrzy tylko ...."inaczej " ale grunt to różnorodność , prawda :)

 

Myślę , że można każdą PC sterować przez komputer tylko trzeba umieć to zrobić i dobrać odpowiednio automatykę i pogodówkę i pokojówkę .

Niektórzy by chcieli sterować zdalnie komputerowo ( mieć wgląd we wszystkie parametry systemu to wszystko co jest na zewnątrz ( manometry) i np. wykorzystać obrotową kamerę aby np. obserwować całe pomieszczenie w którym stoi PC a w nocy w podczerwieni .

Tylko nie za jakieś zabójcze pieniądze.

 

Gwiazdeczki .....chyba przeniosły się na Niebo :) , dawno już nie ma sSiwego , GP chyba na Majorce .........ciekawe jak Arek z tarczą czy na tarczy ?

A Ince może podstawimy wóz transmisyjny ? , Inko a jakiej tv ma być ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka swój post skasowała :( - idę w jej ślady ;)...

Widzę, że cuda się na Forum dzieją - posty znikają i pojawiają się :

Henok wbrew pozorom wcale nie ma ich tak dużo. Może byś jakieś znalazł ? bo mi kiepsko idzie

Chociaż nic na ten tema nie pisałem, czuję się wywołany do tablicy :oops: .

Rozumiem, że chodzi o sterowniki pogodowe.

W instalacji, z którą miałem kilka lat temu temat został ostatecznie rozwiązany za pomocą komputera z indywidualnie napisanym oprogramowaniem.

W skład tej instalacji wchodzą dwie pompy ciepła Viessmanna ze sterownikami CD-60, kocioł olejowy Viessmanna wyposażony we własny sterownik oraz kolektory słoneczne (już bez sterownika). Do tego dochodzi podgrzewacz ciepłej wody z wężownicą podłączoną do solarów, cztery zasobniki ciepłej wody oraz dwa zbiorniki buforowe. Całość służy do ogrzewania 3 budynków oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Dla takiego zestawu trudno było dobrać sterownik, który zapewniałby optymalne sterowanie całością.

Dlatego całością zarządza komputer PC z indywidualnie napisanym oprogramowaniem.

Oprogramowanie to spełnia rolę sterowania pogodowego (indywidualne krzywe grzewcze dla każdego budynku), zbiera informację na temat temperatur w strategicznych punktach (23 czujniki temperatury DS18B20) oraz steruje pompami ciepła, kotłem olejowym, pompami obiegowymi i zaworami trójdrogowymi - razem 32 wyjścia przekaźnikowe).

Takie rozwiązanie okazało się bardzo elastyczne na etapie uruchamiania instalacji (strategia włączania poszczególnych urządzeń pod kontem optymalizacji kosztów - np. włączanie lub wyłączanie urządzeń w zależności od ceny energii elektrycznej).

Po uruchomieniu instalacji bardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby sterowanie całości przy pomocy sterownika swobodnie programowanego i być może tak też zostanie to docelowo zrobione :).

W swoim domu chyba postąpię podobnie. Do uruchomienia wszystkich instalacji będzie służył komputer, a po ustaleniu oprogramowanie zostanie ono zaimplementowane do sterownika.

 

Regulatory pogodowe można bez problemu zakupić np. na Allegro - ceny od 250 zł do prawie 1800 zł ile są one warte trudno mi powiedzieć :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :D

 

wychodziłam i chciałam poprawić i póżniej nie mogłam i wykasowałam i dlatego , no wiesz co, zabierać post :( byłoby mi przykro :( :cry: dobrze , że oddałeś. dziekuję :D

 

Napisz co myślisz o tym , że w danym czasie działa jedna pętla ? to mnie jakoś intryguje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pośrednim przy wielu pętlach są rozdzielacze tu wchodzą do domu nitki bo nie ma ich dużo ( w pośrednim najwięcej to 4 bez rozdzielaczy ) .

Jeszcze pytanie ...co to znaczy , że w danym momencie działa jedna nitka ...a może ja źle zrozumiałam ?

Jeżeli mamy więcej niż jedną pętlę w kolektorze gruntowym to są one podłaczone ze sobą równolegle I tylko jedna może pracować w danym czasie, zawór rozprężny kontroluje która pętla będzie pracować w danym czasie

 

Rozumiem , że dlatego CK ma lepsze COP bo zastosowało w swoich PC to czego nie ma Thermog. - przegrzewacz pary ....propan a R407C też się różnią ( jeden jednorodny a drugi nie ) ale to pomińmy .

Jest jeszcze falownik ( przemienia on prąd stały w przemienny o regulowanej częstotliwości - ).

Pytanie co tam jest?

http://www.fulereny.blink.pl/mum/pc.jpg

Mogę się mylić bo nie jestem specjalistą ....

Odparowany czynnik chłodniczy ( parownikiem jest cały kolektor) wpada na górze po prawej stronie . Następnie leci do sprężarki gdzie zostaje sprężony , wzrasta jego ciśnienie i temp. Później wędruje do skraplacza . Skraplaczem jest wężownica gdzie gorący gaz oddaje ciepło wodzie w zbiorniku cwu , oziębia się , skrapla i wraca ( góra gorący gaz , dół zimny ) . Po drodze przepływa przez filtr ( ten biały walcowaty kształt wiszący w środku PC) , dalej jest jeszcze wziernik do obserwacji stanu czynnika ( ten w łapkach na dole ) i skroplony czynnik wpada do zaworu rozprężnego , gdzie spada jego ciśnienie i temperatura i w postaci ciekłej znowu biegnie do kolektora ( po prawej stronie obok ściany - dół ) . Zawór jest na dole po prawej stronie od góry widać mu tylko talerzykowatą czapeczkę .

Na tylnej ścianie wisi biała skrzyneczka to presostaty niskiego i wysokiego ciśnienia .

Nie wiem tylko jeszcze co to jest ta niebieska tulejka ?, . Albo rurki są na tyle cienkie , że wpadają razem i tu robi się z nich jedna , albo jest to dodatkowy odparowywacz pomagający bardziej odparować tym 3 składnikom z jakich się składa R407C , wszak każdy z nich ma inna temp. odparowania albo jeszcze coś innego ale co ?

 

PS. Poprawiałam bo jakoś nie umiałam zdjęcia ze strony www ..umiem tylko z serwera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy,

Jeszcze nie mam PC, ale decyzja już podjęta na tak i odnośnie producenta. Po rozmowie z instalatorem zweryfikowałam moje plany - i tu chciałam podziękować Bonetce oraz Fotografowi i przyznać im rację - będziemy robić PC, podłogówkę wodną w całym domu i kominek ale bez płaszcza wodnego, który rzezcywiście nie miałby sensu. Ponieważ moja wiedza nadal jest na poziomie podstawowym - prośba o radę: jaką grubość izolacji na podłożu rekomendujecie jako optymalną przy podłogówce? Zaproponowano mi 10 cm styropianu plus rolljet (kilka cm specjalnego styropianu do podłogówki) - czy to wystarczy? Jaki wskaźnik przenikalności to daje, a jaki jest rekomendowany przy domach energooszczędnych? Będę wdzięczna za radę!

Blanka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy,

Jeszcze nie mam PC, ale decyzja już podjęta na tak i odnośnie producenta. Po rozmowie z instalatorem zweryfikowałam moje plany - i tu chciałam podziękować Bonetce oraz Fotografowi i przyznać im rację - będziemy robić PC, podłogówkę wodną w całym domu i kominek ale bez płaszcza wodnego, który rzezcywiście nie miałby sensu. Ponieważ moja wiedza nadal jest na poziomie podstawowym - prośba o radę: jaką grubość izolacji na podłożu rekomendujecie jako optymalną przy podłogówce? Zaproponowano mi 10 cm styropianu plus rolljet (kilka cm specjalnego styropianu do podłogówki) - czy to wystarczy? Jaki wskaźnik przenikalności to daje, a jaki jest rekomendowany przy domach energooszczędnych? Będę wdzięczna za radę!

Blanka

 

ja dałem 10 cm ale lepszego thermoorganiki - platinum

często ograniczeniem warstwy styropianu jest np wysokość progów i parapetów jeśli za późno zdecydujesz o grubości

co do systemowego to z niego zrezygnowałem, gdyż mocno podnosi cene podłogówki a poprawia jedynie wygode kładzenia rurek - tak mi powiedział majster i za trudniejsze układanie nie skasował nic więcej :-) trzeba wtedy tylko kupić specjalną folie aluminiową do podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...