Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież ta para nie idzie w gwizdek. Jeśli jest podłogówka, to może się okazać, że więcej taktuje, ale chwilowe zużycie nie ma w zasadzie większego znaczenia. Ten prąd zamieniany jest na ciepło...

W dodatku pompa moduluje moc.

 

Ja mam 8kW, a OZC liczone na 5,6 -20/20. Grzeje do 22 więc jest większe, ale w sumie nie płakałbym gdyby pompa miała większą moc.

 

Moc chwilowa pompy zależy od tego czy grzeje po krzywej grzewczej, termostacie, czy optymalizowana pod 2 taryfe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzien 715 kwh troche sporo...ale nic nie poradze, pompa ma 10,3kw przy -16, a moje ozc 7,6 dla -16 ogolnie dramat

 

Tak sobie czytam...

Grzejesz tylko w taniej taryfie, więc te 715 kWh to ile? 270 zł.? To źle?:eek:

 

Idąc dalej. Sam jesteś średnio zadowolony z wyboru PC. Stąd kolejne pytania:

1. jak u Ciebie wygląda ta wentylacja hybrydowa?

2. garaż praktycznie wewnątrz budynku, jak masz odizolowane ściany garażu, które stykają się z domem?

3. jaką masz temp. w domu?

4. ile osób korzysta z CWU? Ile jej - mniej więcej - idzie? np. jakie jest zużyciu prądu w lato na CWU?

5. w jaki sposób masz zamontowane okna?

6. a może wynik OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam...

Grzejesz tylko w taniej taryfie, więc te 715 kWh to ile? 270 zł.? To źle?:eek:

 

Idąc dalej. Sam jesteś średnio zadowolony z wyboru PC. Stąd kolejne pytania:

1. jak u Ciebie wygląda ta wentylacja hybrydowa?

2. garaż praktycznie wewnątrz budynku, jak masz odizolowane ściany garażu, które stykają się z domem?

3. jaką masz temp. w domu?

4. ile osób korzysta z CWU? Ile jej - mniej więcej - idzie? np. jakie jest zużyciu prądu w lato na CWU?

5. w jaki sposób masz zamontowane okna?

6. a może wynik OZC?

 

1. Zwykla grawitacyjna wspomagana wentylatorami higrosterowanymi

2.miedzy garazem, a domem 10cm styropianu, w garazu 16 stopni

3.22,2

4. 2 osoby same prysznice, zasobnik 200l kospel sb200, latem 100kwh na cwu

5. Okna szczelny montaz na tasmach paroprzepuszczalnych i paroizolacyinych, na klinarycie i cieplych parapetach

6.ozc 7,6kw dla -16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. 2 osoby same prysznice, zasobnik 200l kospel sb200, latem 100kwh na cwu

 

Czy ja dobrze rozumiem, masz zasobnik z 2 wężownicami, ta większa ma 1,1m2?

https://www.e-term.pl/kospel-sb-200-termo-solar-wymiennik-c.w.u.-pionowy-z-dwoma-wezownicami.html

 

do pompy o mocy 11 kW?

 

Latem dla 2 osób, przy prysznicach masz zużycie 100 kWh? Zakręcasz, chociaż na moment, ciepłą wodę?....:eek: Cyrkulacja?

Jeśli tak jest (a latem masz temp. DZ przekraczające 20*C) to zimą pewnie i ze 150 kWh pójdzie?

 

Odejmij od tych 715 kWh te 150 kWh i mamy 565 kWh na CO. W taniej taryfie to ok. 215 zł. To - powtarzam - źle?:eek:

 

Dwa pytania: 1. jak grubą masz wylewkę?

2. jaki masz strop, drewniany, czy betonowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, masz zasobnik z 2 wężownicami, ta większa ma 1,1m2?

https://www.e-term.pl/kospel-sb-200-termo-solar-wymiennik-c.w.u.-pionowy-z-dwoma-wezownicami.html

 

do pompy o mocy 11 kW?

 

Latem dla 2 osób, przy prysznicach masz zużycie 100 kWh? Zakręcasz, chociaż na moment, ciepłą wodę?....:eek: Cyrkulacja?

Jeśli tak jest (a latem masz temp. DZ przekraczające 20*C) to zimą pewnie i ze 150 kWh pójdzie?

 

Odejmij od tych 715 kWh te 150 kWh i mamy 565 kWh na CO. W taniej taryfie to ok. 215 zł. To - powtarzam - źle?:eek:

 

Dwa pytania: 1. jak grubą masz wylewkę?

2. jaki masz strop, drewniany, czy betonowy?

 

 

Tak, taki mam zasobnik 1,9m2 wężownica, taki dobrał instalator... cwu grzeje do 48 stopni, histereza 8 stopni. Na jedno podgrzanie cwu idzie 3,5-4kwh, ale przy naszym zuzyciu cwu grzeje sie tylko raz dziennie

Zuzycie wody mam 10m3 na 6 tygodni (co 6 tygodni wywoże szambo), cyrkulacji nie mam.

 

Niech sie pochwalą użytkownicy pomp jaki mają pobór prądu, bo ja przy 30 stopniach zasilania nie moge zejsc ponizej 1800W, a przy 33 mam 2400-3500W poboru pradu, gdzie inni przy zasilaniu 30 stopni maja pobór 500W. Druga sprawa pompa..sporo przewymiarowana...na dodatek wysokotemperaturowa...

Tak zle, bo jakbym grzał w G11 to bym zapłacił prawie 450 zł, uwazasz ze to malo patrzac na temperature jaka panuje we Wroclawiu ? Od 1 stycznia do dzisiaj mam 170kwh, tyle to moj sasiad ma na grzejnikach w 20 letnim domu.

 

Wylewka 8-9cm, strop drewniany i 40 cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, masz zasobnik z 2 wężownicami, ta większa ma 1,1m2?

https://www.e-term.pl/kospel-sb-200-termo-solar-wymiennik-c.w.u.-pionowy-z-dwoma-wezownicami.html

 

do pompy o mocy 11 kW?

 

Latem dla 2 osób, przy prysznicach masz zużycie 100 kWh? Zakręcasz, chociaż na moment, ciepłą wodę?....:eek: Cyrkulacja?

Jeśli tak jest (a latem masz temp. DZ przekraczające 20*C) to zimą pewnie i ze 150 kWh pójdzie?

 

Odejmij od tych 715 kWh te 150 kWh i mamy 565 kWh na CO. W taniej taryfie to ok. 215 zł. To - powtarzam - źle?:eek:

 

Dwa pytania: 1. jak grubą masz wylewkę?

2. jaki masz strop, drewniany, czy betonowy?

 

MYŚL-- zapewne sezonowo za całe lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MYŚL-- zapewne sezonowo za całe lato

 

 

Latem miesiecznie na cwu 100-115 kwh.

 

Jednemu z nas ewidentnie czynność myślenia idzie jak po grudzie....

 

Na jedno podgrzanie cwu idzie 3,5-4kwh, ale przy naszym zuzyciu cwu grzeje sie tylko raz dziennie

 

To niemożliwe. COP powietrznej pompy sięga latem pewnie ok. 5-6. Przyjąwszy 5 i 4 kWh na jeden cykl dostarczasz wodzie 20 kWh energii.

Podgrzanie 1l o 1 stopień to wydatek energ. 1,16 Wh.

Nawet jak wypluskasz całe 200 l (czysta teoria) to 200 x 38 K (zakładam temp. wody 10*C) = 7600 x 1,16 Wh = 8816 Wh = 8,8 kWh.

 

IMO nie grzejesz 200 l, tylko trochę mniej niż 100l i robisz to nie pompą ciepła, lecz grzałką.

 

Niech ktoś sprawdzi, czy nie zrobiłem byka w obliczeniach.

 

Szukaj załączonej grzałki na CWU, bo teraz woda jest w wodociągach nieco chłodniejsza, a i pewnie zasobnik się szybciej wystudza, więc może Ci iść na CWU ok. 5 kWh dziennie. Czyli 150 kWh miesięcznie.

 

Druga sprawa skoro straciłeś (w pewnym sensie) szeroką modulację powietrznej PC, potraktuj ją jak ON/OFF.

Masz grube wylewki. Przejdź na sterowanie pokojowe, ustaw histerezę na 0,2-0,4K i puść pompę samopas. Niech tylko pilnuje temp. w domu na podstawie czujnika pokojowego i histerezy.

Zobacz co z tego wyjdzie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie do teraz od 1 stycznia poszło 72kWh.

W okienku południowym około 2-2,2kW.

Potrafi zejść do 650W.

Jednak rzadko kiedy do tyle schodzi. Zazwyczaj po osiągnięciu zadanej na zasilaniu i zmniejszeniu delty zasilanie/powrót bierze 1kW.

 

Jakby moja zeszla na 1000w to juz jestem dziennie 7kwh do przodu, miesiecznie 200kwh. Potwierdzaja sie moje przypuszczenia, ze pompa po prostu ma za duzy pobor pradu. Juz pal licho, ze jest przewymiarowana i wysokotemperaturowa, ale gdyby potrafila zejsc na 1000W to bym nie mial pretensji

Jednemu z nas ewidentnie czynność myślenia idzie jak po grudzie....

 

 

 

To niemożliwe. COP powietrznej pompy sięga latem pewnie ok. 5-6. Przyjąwszy 5 i 4 kWh na jeden cykl dostarczasz wodzie 20 kWh energii.

Podgrzanie 1l o 1 stopień to wydatek energ. 1,16 Wh.

Nawet jak wypluskasz całe 200 l (czysta teoria) to 200 x 38 K (zakładam temp. wody 10*C) = 7600 x 1,16 Wh = 8816 Wh = 8,8 kWh.

 

IMO nie grzejesz 200 l, tylko trochę mniej niż 100l i robisz to nie pompą ciepła, lecz grzałką.

 

Niech ktoś sprawdzi, czy nie zrobiłem byka w obliczeniach.

 

Szukaj załączonej grzałki na CWU, bo teraz woda jest w wodociągach nieco chłodniejsza, a i pewnie zasobnik się szybciej wystudza, więc może Ci iść na CWU ok. 5 kWh dziennie. Czyli 150 kWh miesięcznie.

 

Druga sprawa skoro straciłeś (w pewnym sensie) szeroką modulację powietrznej PC, potraktuj ją jak ON/OFF.

Masz grube wylewki. Przejdź na sterowanie pokojowe, ustaw histerezę na 0,2-0,4K i puść pompę samopas. Niech tylko pilnuje temp. w domu na podstawie czujnika pokojowego i histerezy.

Zobacz co z tego wyjdzie.

 

pzdr

 

Tu jest problem ze zbyt małą wężownicą, gdybym miał wezownice 3,5-4,2m2 to by była inna bajka. Jak pompa grzeje cwu temperatura zasilania 55 stopni to mam pobor 5200W, potem przy koncu jak zejdzie najnizej z modulacją to jest pobor 2800W.

Grzałka nie grzeje cwu, jest 0 godzin pracy grzałki.

Cały czas mam sterowanie pokojowe, nie grzeje krzywą, mam ustawione 22,5 stopnia + 0,2. Samopas jej nie puszcze, bo 73 gr kosztuje kwh w drogiej taryfie, a przy jej poborze prądu płaciłbym rachunki po 700 zł, nie ma nawet takiej opcji.

 

Czekam jeszcze na informacje od goscia z fujitsu odnosnie montazu modulu cichej pracy, który zmniejsza moc nominalna pompy do 70% jej wydajnosci. Jesli sprawi to, ze pompa bedzie miala mniejszy pobor to bede montowal ten modul

Edytowane przez cpk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) To niemożliwe. COP powietrznej pompy sięga latem pewnie ok. 5-6. (...)

Chyba przy grzaniu podłogówki.

Sprawdziłem w tabeli dla przykładowej powietrznej: przy 20*C i temperaturze na wyjściu od 55 do 60*C osiąga COP od 3,5 do 3,1.

Dla PC istotne są temperatury na jej wyjściu, a nie w zbiorniku CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przy grzaniu podłogówki.

Sprawdziłem w tabeli dla przykładowej powietrznej: przy 20*C i temperaturze na wyjściu od 55 do 60*C osiąga COP od 3,5 do 3,1.

Dla PC istotne są temperatury na jej wyjściu, a nie w zbiorniku CWU.

 

Zakładając, że temp. latem może sięgać i 25C, a także i to, że owe 55-60C to występuje na końcu grzania, to wyższe COP są jak najbardziej osiągalne.

Pamiętaj, że temp. zasilania zasobnika się zmieniają, zmienia się także chwilowy COP.

 

Tak, czy inaczej, nie mogę uwierzyć w zużycie ponad 100 kWh miesięcznie, dla 2 osób, z prysznicem i 200l. zasobnikiem przez poprawnie działającą powietrzną pompę ciepła. Nawet moja PC do CWU w poprzednim domu zużywała dużo mniej dla 3 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że temp. latem może sięgać i 25C, a także i to, że owe 55-60C to występuje na końcu grzania, to wyższe COP są jak najbardziej osiągalne.

Pamiętaj, że temp. zasilania zasobnika się zmieniają, zmienia się także chwilowy COP.

 

Tak, czy inaczej, nie mogę uwierzyć w zużycie ponad 100 kWh miesięcznie, dla 2 osób, z prysznicem i 200l. zasobnikiem przez poprawnie działającą powietrzną pompę ciepła. Nawet moja PC do CWU w poprzednim domu zużywała dużo mniej dla 3 osób.

 

Niestety takie mam zuzycie, pompa jak grzeje cwu to ma pobor 5200w, z 40 na 48 stopni albo 47 nie pamietam juz jak mam ustawione, pożera 4kwh. Zapewne problemem jest zbyt mala wezownica. Co to jest 1,9m2 dla takiej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby moja zeszla na 1000w to juz jestem dziennie 7kwh do przodu, miesiecznie 200kwh. Potwierdzaja sie moje przypuszczenia, ze pompa po prostu ma za duzy pobor pradu. Juz pal licho, ze jest przewymiarowana i wysokotemperaturowa, ale gdyby potrafila zejsc na 1000W to bym nie mial pretensji

 

 

Tu jest problem ze zbyt małą wężownicą, gdybym miał wezownice 3,5-4,2m2 to by była inna bajka. Jak pompa grzeje cwu temperatura zasilania 55 stopni to mam pobor 5200W, potem przy koncu jak zejdzie najnizej z modulacją to jest pobor 2800W.

Grzałka nie grzeje cwu, jest 0 godzin pracy grzałki.

Cały czas mam sterowanie pokojowe, nie grzeje krzywą, mam ustawione 22,5 stopnia + 0,2. Samopas jej nie puszcze, bo 73 gr kosztuje kwh w drogiej taryfie, a przy jej poborze prądu płaciłbym rachunki po 700 zł, nie ma nawet takiej opcji.

 

Czekam jeszcze na informacje od goscia z fujitsu odnosnie montazu modulu cichej pracy, który zmniejsza moc nominalna pompy do 70% jej wydajnosci. Jesli sprawi to, ze pompa bedzie miala mniejszy pobor to bede montowal ten modul

 

Przy ogrzewaniu w całości podłogowym i grzanie pod II taryfe, to nie widzę problemów z moca pompy. Przy ogrzewaniu podłogowym to na pewno nie taktuje, a większa moc pompy nie jest problemem, bo zagrzeje ci podłogę, a potem pompa nie pracuje.

Sam piszesz, że całe zuzycie to w taniej taryfie. Z tego wzgledu, czy będziesz miał mniejszą pompę nic nie zaoszczędzisz, dom tyle potrzebuje.

Co innego gdybyś miał grzejniki i pompę przewymiarowaną, a taka ja mam, to tu sa oszczędności, przy mniejszej pompie, bo mógłbym zejść z temperatura na zasilaniu.

Druga sprawa to co ma moc do ogrzewania w lecie CWU, im mocniejsza tym szybciej zagrzeje baniak. Moja w lecie grzeje z moca blisko 12kW. a w lecie dla 4 osób zagrzanie baniaka 200l idzie jakieś 45-50kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przy grzaniu podłogówki.

Sprawdziłem w tabeli dla przykładowej powietrznej: przy 20*C i temperaturze na wyjściu od 55 do 60*C osiąga COP od 3,5 do 3,1.

Dla PC istotne są temperatury na jej wyjściu, a nie w zbiorniku CWU.

 

Grzanie w lecie wody do temperatury 49st/c sredni COP 4.5 ( maj-wrzesień )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz durszlak, to musisz grzać więcej. Proste.

 

Ok durszlak mogę mieć I niech tak będzie.

Odpowiedz mi na pytanie .Skoro zużycie roczne to 2900kWh .To po co kupować PC?

PC kosztuje naście tyś. zeta Pobierając 3000kWh i grzejąc w II tar. To koszt roczny ok.1k

Wniosek --- za koszt PC mogę grzać dom czystym prądem z 25 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...