Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

odnośnie instalacji na poczet "przyszłych okresów" ( co. ) to chyba powinno się zrobić jakby malutki kanałek ( gdzieś z boku ) bo jeśli zrobimy tylko instalację potrzebną na dziś i trzeba będzie coś dołożyć i nie będzie jak dociągnąć albo gdzie dołożyć to i tak rujnacja w domu gotowa. :(

Odnośnie wentylacji mechanicznej ...każdy ma inną tolerancję dźwięku.

Zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy ale każdy ma wybór.

Odkurzacz centralny ..chyba , że umiejscowiony gdzieś daleko od miejsca sprzątania ( różne typy wydają też różne db) to wtedy może być niesłyszalna jednostka główna ale wlot do rury zasysanego powietrza i tak trochę słychać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bonetko, a&zb

Dziekuję za zainteresowanie tematem. Jeśli chodzi o jakąś przewagę anhydrytu nad jastrychem, to własnie ta większa przewodniość oraz dokładne otoczenie rurki ogrzewania, to główne atuty. Tylko czy warte aż tak wysokiej ceny, myślę, że nie.

A tak w ogóle to jestem pod wrażeniem, jeśli chodzi o poziom dyskusji w tym wątku, bardzo chętnie go czytam.

pozdrawiam

andrea_l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie instalacji pod kolektory nie poprawia komfortu, ale chcę mieć to zrobione ( niewielki nakład finansowy) gdy kolektory przejdą następną fazę technologiczną, będą bardziej wydajne niż te obecnie i będą mogły w większym % wspomagać C.O. ( a nie tylko C.W.U.) a może całkowicie zastąpi kociołek ( lub nawet PC). W gotowym domu poprowadzić instalacje dla nich pod dach jest dosyć kłopotliwe.

 

Nakład rzeczywiście nieduży. Jeżeli jednak pojawi się jakaś nowa technologia, duża szansa że okażą się bezużyteczne. Nie wiem dlaczego uważasz że obecne rozwiązanai ne nadają się do c.o. Tak czy inaczej, jeśli zastąpisz jedno rowiązanie drugim zanim pierwsze się w pełni zamortyzuje, to łączny koszt będzie wyższy niż gdybyś od razu wszedł w rozwiązanie docelowe.

 

W kwestii szumu w nocy to sie mylisz. Byłem w takim domu z reku ( ba nawet spałem w nocy) i nie było słychać żadnego szumu ( wyspałem się jak niedźwiedź w zimie). Dom parterowy i centrala była umieszczona na poddaszu nieużytkowym, poddasze oczywiście odpowiednio zaizolowane. Przy otwartym wyłazie na te poddasze słychać tylko w nocy lekki szum, a w dzień to już musi być totalna cisza, żeby tą centralę usłyszeć.

Poza tym niezaprzeczalnym atutem wentylacji mechanicznej z reku jest fakt niezaprzeczalny, że w upalne dni ta wentylacja po prostu działa, w przeciwieństwie do grawitacyjnej. A w połączeniu z GWC daje przyjemne chłodne ( chłodniejsze niż to na zewnątrz) powietrze. W zimie natomiast wpada Ci do domu ciepłe powietrze, a nie lodowate jak w przypadku grawitacyjnej.

 

Nie twierdzę że się nie da zrobić cichej instalacji, nie mniej wszystkie przypadki wentylacji mechanicznej z którymi miałem do czynienia nieznośnie hałasowały, stąd moja nieufność. Sama kwestia izolacji jednostki centralnej nie rozwiązuje problemu, bo hałas powodują również przepływy powietrza w rurach. Co do wad grawitacyjnej, zgadza się ale w lecie i tak po prostu otwiera się okna a w zimie nie przesadzałbym z tym lodowatym powietrzem, nie jest to zbyt uciążliwe. Reku z GWC jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i gdybym nie miał ograniczeń finansowych to bym z pewnością temat poważnie przestudiował. Co do chłodzenia w lecie, to ciekawszym rozwiązaniem wydaje mi się wykorzystanie kolektora PC do tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wieje wiatr, nawet sredni a mamy wentylacje grawitacyjna to uwazasz ze nie slychac w szumu wiatru w pomieszczeniach gdzie jest "kratka"?

Ja mam w tej chwili grawitacyjna w mieszkaniu, juz nie moge sie doczekac wentylacji mechanicznej (ja robie z reku, ale to juz mniej istotne w zagadnieniu), wlasnie zeby zlikwidowac ten halas z zewnatrz, nie musiec zostawiac otwartego okna zeby nie bylo za goraco i powietrze jakies wpadalo - niestety grawitacja u mnie lichutko dziala

 

Pzdr.

 

Zjawiska naturalne generują hałas o wiele bardziej przyswajalny niż tzw dźwięki industrialne. Zgodzę się, że wentylacja mechaniczna jest dobrym rozwiązaniem jesli np. okna wychodzą na ruchliwą ulicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andreo :D

 

My tu wszyscy jak jedna rodzina i bardzo się cieszę , że Ci się u nas podoba..Wszyscy się uczymy i pomagamy sobie wzajemnie .

Rzeczywiście , mogłam się wyrażać bardziej precyzyjnie., przepraszam . Uważam , że podjęłaś bardzo dobrą decyzję, dobra ekipa potrafi zrobić idealnie i zwykłym .

Nie przesadzaj z grubością , pomyśl jaką byś chciała mieć grubość jastrychu i dopiero do tego biorąc pod uwagę obciążenia dobierz grubość styropianu.( takie sprawy powinny być w projekcie, tylko niech się zgadzają wysokości bo tu pomyłka to klops całkowity ) pilnuj ich z dylatacjami oddzielającymi i dookoła pomieszczeń bo to ważne, uważaj na sposób ułożenia pętli ( ślimakowy )(przy ścianach zewnętrznych ) ,itd.

Dużo przed Tobą ale dasz sobie radę :)

 

Izulku :D

 

przesyłam Ci duży promienny uśmiech :D ... Fotografek jest w porządku , może akurat dzisiaj chciał przeczytać coś nowego i dlatego.......wybacz mu ...

wiecie , że ten wątek jest długaśny i czytać wszystko to trzeba mieć czas.

Panie chyba mają go mniej niż Panowie .

 

PS. Na górze ) tam gdzie foto PC ) napisałam co widzę w PC Sirius , może Panowie rzucą okiem ......i może wymyślą coś ....może poprawią........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Izulku :D

 

przesyłam Ci duży promienny uśmiech :D ... Fotografek jest w porządku , może akurat dzisiaj chciał przeczytać coś nowego i dlatego.......wybacz mu ...

wiecie , że ten wątek jest długaśny i czytać wszystko to trzeba mieć czas.

Panie chyba mają go mniej niż Panowie .

 

PS. Na górze ) tam gdzie foto PC ) napisałam co widzę w PC Sirius , może Panowie rzucą okiem ......i może wymyślą coś ....może poprawią........

 

Dzięki Bonetka :) nic się nie stało :) Tak jak piszesz, mamy mniej czasu, więc potrzebujemy konkretnych szybkich odpowiedzi. Ale już sobie poradziłam, poczytałam co trzeba. W międzyczasie mój mąż rozmawiał z potencjalnymi wykonawcami PC i najpewniej z kominka z PW zrezygnujemy.

A będziecie jeszcze tak mili i odpowiecie mi czy robicie w domu samą podłogówkę czy też układ mieszany z kaloryferami?

Instalatorzy przekonują do samej podłogówki - bardziej ekonomiczne przy PC, mi wydaje się, że w sypialniach i pokojach dziecięcych odpowiedniejsze byłyby kaloryfery.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izulku :)

 

Panowie mają rację, podłogówka najlepiej bo możesz ogrzać się najbardziej niskotemperaturowo .. Biorąc pod uwagę , że w łazience powinno być ciepluteńko i jeszcze dobrze wysuszyć na kaloryferku ręcznik to i tak muszą ( może niektórzy nie robią ) jakieś być i tak . Tylko można to rozwiązać dwojako : albo je puścić na jednej temp. ale wtedy nie jest dobrze bo muszą być przewymiarowane a i tak całość musisz puścić na ciut większej temp. niż gdyby ich nie było ( chyba , że tylko w łazienkach ) albo robi się tak , że na kaloryf.( niskotemperaturowy ) leci wyższa i i wtedy na podłogówkę dajesz podmieszaną ( z dodatkiem zimnej ) .

Ci co zrobili nawet w sypialniach podłogówkę są zadowoleni . Grzejniki gdyby były muszą być przewymiarowane ( oblicz. na min.45*C ).

Przy podłogówce to nie jest tak , że podłoga jest ewidentnie ciepła . W pomieszczeniu jest ciepło ale ona jest letnia ( nie zimna).

Ja mam drewno i grzejniki ale pod drewnem ( odpowiednim ) tez z powodzeniem można zrobić podłogówkę . ( nie wiem tylko czy rzeczywiście biorąc pod uwagę temp. puszczoną na podłog. można identyczną wartością np. 30 *C ogrzać i drewno i gres jednakowo tzn. czy temp. podłogi jest identyczna ). Tylko jeszcze uwaga ..podłogówka ma dużą bezwładność ( wolno reaguje za zmiany temp. ) a grzejniki nagrzeją się szybciutko.( i szybko ostygną) .

 

PS. Gdyby była wszędzie sama podłogówka ( bez ani jednego grzejnika) to grzejąc co . nagrzewasz do niższej temp. np. 30 *C powrót 25 *C , z kaloryf. grzejesz do np. co. np.45*C ( jak będzie ciepło to możesz do niższej )i i puszczasz taką na grzejniki a podmieszaną ( 30 *C) na podłogówkę .

Jeśli wszędzie podłog a grzejiniki tylko w łazienkach ( grzej. łazienkowe ) to przeważnie robi się na jednej temp. -takiej jaka leci na całą podłogówkę ( bez zaworu mieszającego )- grzejesz się najtaniej jak można .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Właśnie te kaloryfery w łazience też by się przydały.

Jako laik jeszcze zapytam: co znaczy przewymiarowane kaloryfery? Co do tej temperatury - puścić na jednej temperaturze tzn.taka sama temp. na podłogówkę i kaloryfery, tak? Ale nie jest to prawidłowe rozwiązanie?

Żeby było w miarę dobrze to kaloryfer musi być niskotemperaturowy i wtedy temperatura wody na kaloryferze musi byc wyższa niż na podlogówkę?

Bonetko a Ty jak rozumiem masz PC? Bo nie doczytałam :oops: , ale sądząc po wypowiedziach jesteś fachowcem :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

witaj bonetko

udalo mi sie dobic do netu:)

 

hm czy w Twoich poszukiwaniach na elektrodzie znalazlas jakies info na temat Thermogolv?

zbiza sie dzien kiedy musze podjac decyzje co do ogrzewania(calego systemu) i szukam na "gwałt" wszelkich informacji

bo z tanszych PC w moim zasiegu jest jeszcze ekontech..ale sam nie wiem:(

niestety ogranicza tez kasa okolo 30-33tys i w tym musze sie zmiescic ofc bez gornego

ja przyznam sie dalej nie rozumiem zasady dzialania tylko jednej petli tzn to rozumiem ze tak moze ale jezeli w takim systemie max to 4,5kw to jak uzyskac 7kw czy wiecej? przeciez w takim przypadku musialby np dwie petle na raz pracowac aby wiecej tego ciepla dostarczyc

 

pytanie z natury technicznej:)

czy gdyby sie taka pompa thermogolv zepsula..a ze mamy tylko jedna firme na cala polske i gdyby ta firma zniknela to czy "serwisant" innej firmy ..niezalezny jest wstanie taka pompe naprawic?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie te kaloryfery w łazience też by się przydały.

Jako laik jeszcze zapytam: co znaczy przewymiarowane kaloryfery?

 

Tzn. że grzejnik dobrany na temp. 45/35stC będzie około 3 razy większy niż dobrany na temp. 70/55stC.

 

W łazience grzejniki się przydają, z podłogówką tworzą miłą atmosferę. W sypialnie zrobiłbym raczej ogrzewanie ścienne zamiast grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko :)

 

Przeleciałeś wszystko . Tam nie ma co się popsuć bo to jest proste , bardziej już nie można. Inny bez problemu zreperuje.

Jeśli tyle działa CK i Therm. - to ja bym chyba zaryzykowała.

Na elektrodzie to sami inz i tam nic na ten temat ale jeden z Panów robi sobie z bezpośrednim .

Z tej jednej nitki to raczej niemożliwe . dzwoniłam do Ck a przecież oni na takiej samej zasadzie .

Gdyby tak było to musiałoby być coś co tym steruje , tak jak np. w rozdzielaczu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję teraz zrozumiałam o co chodzi z tymi temperaturami i przewymiarowanymi grzejnikami.

No tak grzejnik 3 razy większy :roll: , to raczej nie przejdzie w łazience ...

A co myślicie o tym żeby w łazience zamontować zwykłe elektryczne grzejniki?

Chociaż jak jest możliwe zamontowanie w łazience grzejników na jednej temperaturze to chyba nie ma to sensu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izulku w łazience daj normalny ( drabinkowy ) tylko trochę większy (np. wyższy żeby powiesić ręcznik ) , będzie ciepło . U mnie tak jest i jest ok!

 

Możesz go dodatkowo wyposażyć w grzałkę jak co, na lato nie grzejesz to sobie włączasz i ok!

 

Dodatkowo na jakiejś ścianie możesz zrobić gniazdko elektr. , żeby gdyby co to jakiś promiennik włączany tylko na chwilę ......ale nie będzie takiej potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izulku

 

mam już 2 lata. R-ki za prąd były na początku duże bo zamiast grzać na wyjściu 30 *C to grzały 49 *C .

Teraz jest uregulowane i ok!

Z PC płaci się przeważnie co + cwu od 1500 za rok ( grzejąc dwutaryfowo i ustawiając większość grzania w taniej taryfie ). Jak zrobisz dobrze to będziesz płacić to minimum ( no może 1800 bo 1500 to za system studniowy i ) , jeśli coś będzie żle to przełoży się to na wyzsze r-ki . Wystarczy , że podłogówka będzie miała np. zimne strefy i trzeba podkręcić temp na całość i już jest nie tak jak trzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...