Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Andea....14 KW to dużo obejrzę jeszcze raz domek i te przeszklenia .....nawet gdyby to było 200 czy 210 mkw to np. do 220 mkw Androzek ma PC 8 KW ....zobacz rozbieżność bardzo duża .........

 

Gdybyś chciała zobaczyć jak pracuje PC z bezpośrednim Thermog. to wejdż na

http://www.budzaj.yoyo.pl właściciel robi pomiary i chyba jest trochę informatykiem bo wszystko jest zrobione bardzo profesjonalnie. To jedyna firma na którą się nie skarży. Czytając tego Pana doszłam do wniosku, że jest dość ostry ( zobacz tę część do kontaktów ) i sądzę , że by nie darował gdyby było coś nie tak .

To system prosty , więc serwis jako taki odpada bo nie ma co się popsuć , nie ma jednego obiegu pośredniego - parownika ( parownikiem jest cały kolektor ) więc COP jest wyższe niż w pośrednich.

Wiem już co to jest ta tuleja niebieska ( w książkach są przeważnie schematy i dlatego trudno mi było rozpoznać , że to to ) , wiem , że zastosowany jest też pulsator drgań ( póżniej napiszę więcej na ten temat ) no i zawór rozprężny jest z wyrównaniem .[ na poprzedniej stronie jest Sirius bez koszulki i są nazwane poszczególne elementy ].

Myślę , że działał bez problemu . Przecież użytkownicy byli zadowoleni , nikt nie zgłaszał jakiś pretensji .

Ja gdybym go zakładała to może rzeczywiście zastosowałabym kolektory słoneczne aby dać odpocząć glebie chociaż gdzieś słyszałam takie porównanie , że gdyby porównać energię Bałtyku to czy można mu zabrać dużo energii żyletką na sznurku .

Zimy też nie są po - 30 *C następuje powolne zrównanie zimy z latem. ( to odnośnie tego zlodowacenia kolektora ).

CK działa na identycznej zasadzie ( bezpośrednie parowanie ) więc też nie powinien działać a przecież wszyscy są bardzo zadowoleni .

 

Inko cieszę się , że się cieszysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Andea....14 KW to dużo obejrzę jeszcze raz domek i te przeszklenia .....nawet gdyby to było 200 czy 210 mkw to np. do 220 mkw Androzek ma PC 8 KW ....zobacz rozbieżność bardzo duża .........

 

 

hej bonetka

mi zaproponowal 8KW PC na powierzchnie 130-140m2

wiec tez troche dziwne jak Androzek na 220mkw ma rowniez 8KW

 

bardzo ciekawy jestem tego pulsatora drgan:) (bo nic w zab nie wiem co to jest)

aha w CK jest propan a on ponoc lepiej sobie troche radzi z tym "problemem" olejowym o ktorym pisaliscie ze moze wystapic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To system prosty , więc serwis jako taki odpada bo nie ma co się popsuć , nie ma jednego obiegu pośredniego - parownika ( parownikiem jest cały kolektor ) więc COP jest wyższe niż w pośrednich.

 

Czy to oznacza, że PC z parowaniem bezpośrednim jest i tańsza i wydajniejsza od PC z pośrednim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko

 

Takie urządzenia generują drgania mechaniczne i czasami stosuje się np. anakondy

to coś takiego jak grubszy wężyk pleciony ( taki jak pod zlewem do baterii żeby je max ograniczyć ale tu chodzi też chyba o pulsacyjne drgania ciśnienia ( chyba ?) , żeby je wyeliminować i np. żeby się nie załączał wyłącznik ( bo to nie jest ciśnienie jakby średnie tylko jakby uderzenie ciśnienia )

kiedyś czytałam na ten temat ale ....zapomniałam :( .....

kupiłam sobie dwie książki na temat sprężarek , pomp ciepła ...będę studiować .

 

Izulku

Tańsze , zależy która .......... generalnie mniej kolektora w ziemi ........ nie ma jednego wymiennika - parownika a w pośrednich jest potrzebny i dlatego ich COP jest trochę mniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izulek zależy u jakiego producenta .,

W CK tak cała PC na zewnątrz a sterownik w środku i dodatkowa PC powietrzna do cwu też w środku , W Therm. całośc w środku . Tu nie może stać na zewnątrz bo wymiennikiem z drugiej strony - skraplaczem jest wężownica w zbiorniku cwu i muszą stać obok siebie.

 

Inko dobór PC zależy od instalatora jedni są bardziej zachowawczy a drudzy mniej. Nawet biorąc pod uwagę 100% zapotrzebowania to i tak rozbieżności są duże .

Zobacz Piwopijca twierdzi , że jemu potrzeba 6 KW a dom ma duży , przecież liczy się od wielkości domu ale np. akumulacyjność , ocieplenie też powinno się brać pod uwagę , bo inaczej to po co ocieplać skoro w dwóch domach identycznych wielkościowo ale inaczej ocieplonych PC dobrana byłby identycznie ...tak by się mogło wydawać ale ........jedna sprawa .

Ma to sens i nabiera innego wydzwięku wtedy, gdy owszem PC jest taka sama ale w jednym pracuje dłużej niż w drugim ( żeby komfort cieplny był taki sam ) i mimo identycznej PC i identycznej wielkości domu ( tylko różnych ociepleniach ) jeden płaci więcej ( szybciej sie chłodzi ) a drugi mniej .

 

Odnośnie powrotu oleju to generalnie chodzi o system bezposred. parowania niezależnie do producenta ( bo olej krąży razem z czynnikiem chłodniczym i nie da się go zatrzymać w sprężarce ) ...chyba , że jednorodny R290 i niejednorodny R 407C ( mieszanka ) reagowałyby jakoś inaczej w tym względzie - dowiem się

 

PS. Ja do 160 mkw mam 9 KW bo 8 KW nie miało IVT a 11 KW uważałam , że zdecydowanie za duża .

 

A tu trochę wiad. o oleju i wpływu na czynniki chłodnicze

http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?id=4403

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

z tym olejem to przynajmniej p.z H twierdzil ze mniejszy problem jest przy propanie bo rozpuszcza olej (przy stworzeniu sie np korka) a przy 407 o wiele gorzej

 

jeszcze jedna dziwna rzecz mi powiedzial..ze on zaleca by nie robic chudziaka ba jezeli jest to trudno ale na 100% by nie klasc izolacji pomiedzy ubitym piaskiem/chudziakiem a styropianem wg niego sa problemy z wilgocia ktora sie kisi pomiedzy dwiema warstwami folii

 

 

bonetko Ty masz kolektor pionowy? pozwolenia na to zdobylas bez problemu?

jak z glebokoscia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolektorze pisałam wcześniej .

Z olejem trzeba się dowiedzieć .

Wiiem już jak jest odnośnie kolektora i usytuowania PC .

Nitki schodzą się do rozdzielacza w studzience ( betonowym kręgu ). Max odległość kolektora od PC to 15 metrów .

Można też wstawić do studzienki samą PC z zastrzeżeniem , że zbiornik cwu może być 10 metrów od niej.

W przypadku kiedy PC stoi wewnątrz można zawór rozprężny umieścić w studzience pozwoli to na lepsze dogrzanie par z ziemi ( pisałam o takim rozwązaniu wcześniej ).

Widać z tego , że można konfigurować dowolnie . W CK jest na zewnątrz.

Ponieważ na stronie Therm. było na rysunku na połączeniu krótkim PC i zbiornik cwu sądziłam , że obligatoryjnie musi stać jedno obok drugiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem chwilę przemyśleń w trakcie "prac ze szpadlem" i tak sobie myślę, że można sobie wybierać na x sposobów. Ja mam na "krótkiej liście" CK, Thermogolv i Nibe. Jedne droższe, drugie tańsze, pomija już rozwiązanie. Ze wszystkich wszyscy są zadowoleni. Ale PC robi się na "całe życie", jak wiele innych instalacji.

Problem z Thermogolv i CK wg mnie jest taki, że zajmują się tym tylko pojedyncze firmy.... A co jak za 5+10 lat Thermogolv się zwinie to kto będzie miał jakiekolwiek pojęcie o Ziriusach? A CK jak jak się zwinie to kot da sobie radę z ew. problemami z Neurą? To już było poruszane kilka postów wcześniej. Tak się zastanawiam, czy za pewien poziom bezpieczeństwa nie warto trochę(no może porównując Thermogolv z NIBE dużo) do tej "gwarancji" ciągłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedaczku ...z tym szpadlem :( ...trzeba było zawołać, pomoglibyśmy ..dla mnie grabki ok! ( bo z grabkami mi bardziej do twarzy :) )

 

Trzeba Pana z Therm. zapytać ...może ma syna ?......z pokolenia na pokolenie ..a może lepiej córkę ? ...chyba nie myślicie , że kobiety by nie potrafiły?

 

Patrząc z drugiej strony masz rację . Porównując ilość firm na polskim rynku to jest przewaga z pośrednim. Podobno COP bepośred. jest o 0,5 lepsze niż pośredniego. W r-kach to ile ..około 17-20 % ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka, toż to czysta przyjemność :wink:

I zapraszam z grabkami: ja będę wywoził, ale ktośmusi to rozplantować

A wracając do tematu - Szwecja nie uśmiecha mi się zwłaszcza przy mrozie i awarii. Kiedyś przerobiłem awarię pieca gazowego w ziemie i propozycji serwisu, że "wpadną" za kilka dni :evil: Na szczęście udało się. Ale co by było, gdyby nie było do kogo się zgłosić? Szukanie serwisantów innych PC? Już słyszę standardowe teksty budowlane w stylu: "Panie, kto panu to tak spiep...." albo "o, złociutki, to całkiem inne urządzenia, to będzie kosztowało.....". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , wiem ...można i do Gracji bo tam też sprzedają .

Odnośnie usytuowania PC to chyba wolałabym w środku bo .....w razie czego rączki Panu by zmarzły a może rękawiczek nie być w pobliżu i co ? :(

 

Może lubią mieć wyłączność i "wszystkie prawa zastrzeżone "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może wyjaśnię: pompę 14 kW zaproponował nam Hub.. z kolektorami pionowymi, natomiast Therm - zestaw M2 - 10 czyli 10 kW.

Natomiast powierzchnię użytkową domu policzyłam dodając te powierzchnie, które mają wysokość użyteczną i tak wychodzi ok. 200 m. Początkowo Therm zaproponował nam zestaw M2 - 7, ale mamy piach i duże okna.

Fotograf, możesz napisać, jaki masz grunt na działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrea

 

rzeczywiście masz duże przeszklenia . Ale z drugiej strony zobacz , że między Therm. a H. jest różnica 4 KW . Przecież bezpośred różni się wielkością kolektora ( mniejszy niż w pośred ) ale zapotrzeb na ciepło w domu powinno być takie samo bo powierzchnia i reszta jest taka sama, to nadal ten sam dom..

 

Odnośnie wyłaczności .

Zauważcie , że na stronie szwedzikej IVT jest wyraźnie wymieniona Polska i Gdańsk jako dystrybutor ich urządzeń i dopiero poszczególni regionalni biorą z Gdańska . W Nibe to jest Biawar i on ich kupił i tu normalne , że Ci co montują Biawar to i NIBE.

Natomiast Therm. nie ma wymienionych jako takich dystrybutorów na Europę czy świat. Tutaj myślę , że Ktoś kto ma pojęcie jedzie do nich i pyta czy mógłby nawiazać współpracę i może się zgodzą ........to Kto się pisze ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...