Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

O kolektorze pisałam wcześniej .

Z olejem trzeba się dowiedzieć .

Z tą folią to jakoś nie rozumiem przecież najpierw na piasku jest folia a później chudziak i jeśli jest wysuszony to skąd wilgoć , póżniej styropian i i folia ...to jakim cudem miedzy warstwami suchymi - styropianem i wyschniętym chudziakiem ma znaleźć się wilgoć ? ale może ja nie łapię bazy :(

 

.

 

hm na piasku to nawet nie wiedzialem ze sie daje folie pod chudziaka

p.H twierdzil ze pomiedzy piaskiem/chudziakiem wogole foli nie dawac a skad wilgoc? coz wg mnie z wylewki

ponoc p.H widzial juz bagno pomiedzy chudziak folia styropian folia

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bonetka, załóż spółę z Hydrolem - będę pierwszym klientem :)

A BTW, swego czasu mój kolega planował zakup odkurzacza centralnego. Nie dostał za dużego rabatu u dilera. Więc został autoryzowanym dystrybutorem, kupił 2 sztuki (dla siebie i dla kolegi) z rabatem dla dilera :lol:

No potem nie wyrabiał "normy" sprzedaży i cofnęli mu autoryzację. Pech :wink:

andrea_l, z tym gruntem to różnie bywa. Ja akurat mam piasek, wysoko woda - mogłoby się wydawać super warunki dla poziomego kolektora. Ale jest jeden drobiazg: wykonanie kolektora na 1-2m w głąb przy wodzi 0,5-0,8m ppt w piasku nie jest wcale łatwe (trzeba zabezpieczać brzegi itd.) i zwiększa koszt takiego kolektora. Dwóch instalatorów to potwierdziło, u jednego różnica pomiędzy poziomym a pionowym była niecałe 3000 pln, a przecież pionowy jest wydajniejszy no i mniej działki przede wszystkim zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

Masz rację żle napisałam folia jest na chudziaku a nie na piasku ( coś mi się poprzestawiało ....mam nadzieję , że nie na stałe ) .

U mnie było trochę inaczej bo był keramzyt....

Z tym bagnem ...nie wiem .....ale tak chyba wszyscy robią .....

 

Arek

 

Jak to miło z samego rana się uśmiechnąć :)

 

Swoją drogą ciekawa jestem jaką podejmiecie decyzję . Nie zazdroszczę Wam ....bo to odpowiedzialność .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolektorze pisałam wcześniej .

Z olejem trzeba się dowiedzieć .

Z tą folią to jakoś nie rozumiem przecież najpierw na piasku jest folia a później chudziak i jeśli jest wysuszony to skąd wilgoć , póżniej styropian i i folia ...to jakim cudem miedzy warstwami suchymi - styropianem i wyschniętym chudziakiem ma znaleźć się wilgoć ? ale może ja nie łapię bazy :(

 

.

 

hm na piasku to nawet nie wiedzialem ze sie daje folie pod chudziaka

p.H twierdzil ze pomiedzy piaskiem/chudziakiem wogole foli nie dawac a skad wilgoc? coz wg mnie z wylewki

ponoc p.H widzial juz bagno pomiedzy chudziak folia styropian folia

pozdr

Bierzecie pod uwagę idealne warunki. Takie na budowie NIE WYSTĘPUJĄ :(.

Np. obecne warunki pogodowe pozwalają na wykonanie ogrzewania podłogowego i jastrychu. Jednak, żeby je efektywnie wykonać trzeba pomieszczenie w jakiś sposób ogrzać (koza, ogrzewanie elektryczne, itp.). Jeżeli w takich warunkach chudy beton (nawet wyschnięty) przykryje się folią i następnie styropianem, to pod folią NA PEWNO pojawi się woda (na chłodnym chudziaku skondensuje się para wodna z pomieszczenia). Jeżeli teraz styropian przykryjecie kolejną warstwą folii, to ta wilgoć pozostanie pod styropianem bardzo długo. Po podłączeniu ogrzewania do jastrychu beton wyschnie, natomiast dlaczego miałaby zniknąć woda spod styropianu - tam właśnie jest punkt rosy :(. Dodatkowo dochodzi jeszcze jeden aspekt - folia nigdy nie jest idealnie szczelna (pomijam tu folie specjalne, np. basenowe, kilkukrotnie droższe) - zawsze jakaś ilość wody pod taką wodę się dostanie.

Dlatego nic dziwnego w tym, że p. H. (swoją drogą ciekawe dlaczego tak dziwnie go nazywacie, skoro bez problemów używacie pełnych nazw innych producentów i dystrybutorów pomp ciepła) widział w takich miejscach bagno.

 

Oczywiście pojawia się tu pytanie, czy pominięcie folii na chudym betonie lub zagęszczonym kruszywie, pod styropianem coś pomoże. Jeżeli jest prawidłowo wykonana podsypka piaskowa lub żwirowa i poziom wody gruntowej nie sięga do poziomu chudego betonu - z pewnością tak. Pod budynkiem nie pojawi się woda z opadów - grunt będzie stopniowo wysychał, a wraz z nim także chudy beton i wilgoć pod styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

Masz rację żle napisałam folia jest na chudziaku a nie na piasku ( coś mi się poprzestawiało ....mam nadzieję , że nie na stałe ) .

Z tym bagnem ...nie wiem .....ale tak chyba wszyscy robią .....

Nie wszyscy. Ja mam taki układ warstw (zaczynając od dołu)

    - Podsypka piaskowa zagęszczona 10cm
    - Styropian (hydromax) 10cm
    - Podsypka piaskowa zagęszczona 30cm
    - Chudy beton 10cm
    - Folia przeciwwilgociowa PCV 0,3mm
    - Jastrych z ogrzewaniem podłogowym 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :)

 

Masz trochę racji ...czy dziwnie ?...nie powiedziałabym . My wszystkich lubimy i szanujemy jednakowo. Pisanie całych nazw się kłopotliwe a Hubomag ...no czy ta nazwa nie mogłaby być bardziej prosta ...chociaż Therm. też pod tym względem nie odstaje . Tylko Clima Komfort ...jest bez udziwnień ...i można skrócić normalnie ...i nie trzeba dużo literek i każdy rozumie .

Pana H. przepraszamy jeśli poczuł się obrażony :oops:

 

PS. mimo , że pisałam tyle razy to dla mnie był zawsze Humbomag ..teraz dopiero sprawdziłam , że to Hubomag ....co do końca też nie zmienia postaci rzeczy

Panu z Hubomag przesyłamy duże serduszko :D ...dlaczego w emotikonach nie ma serduszek ? jak bym umiała to bym wstawiła ale nie umiem :cry:

 

U mnie też trochę inaczej bo na keramzycie i chyba folia była gdzie indziej ......

Henoczku jak dobrze , że napisałeś u siebie te warstwy .

Gdybyś zechciał napisz coś o tym rozpuszczaniu oleju w czynniku jednorodnym i niejednorodnym ...w kontekście Therm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że generalnie sieć sprzedaży poszczególnych marek pc w Polsce nie jest mocno rozbudowana, choć ostatnio przybywa firm. Do tej pory pewnie same firmy instalacyjne nie były zainteresowane podejmowaniem współpracy bo to coś nowego (a komu chce się uczyć, lepiej powielać stare, wyuczone metody) i mały rynek. No, ale jak o pompy klienci zaczęli dopytywać coraz częściej i zamówienia na kotły spadają no to trzeba się ruszyć. Z tym, że w dalszym ciągu niewielu ma wystarczające pojęcie o materii. Problem z tym, że nie każdy instalator c.o. to jednocześnie znawca tematyki chłodnictwa. Jak tego tematu nie zna to nawet jak go masz pod nosem to i tak jego serwis w "buty" można sobie wsadzić :) Trochę może dosadnie, ale taka prawda. Zresztą potwierdziły to moje telefony do przedstawicieli w terenie. W wielu przypadkach wiedza i doradztwo na miernym poziomie! Wolałem wtedy "cofnąć" kontakt do np. Biawar, czy Sun Energy. Z tym, że jak będzie jakiś problem to pewnie też do nich będzie trzeba się cofnąć? Według mnie firmy nie szkolą swoich przedstawicieli, tylko ich "łapią", żeby byli i sprzedawali. To jest groźne. Zresztą przypadki "zbabranych" instalacji były opisywane także na forum. Czy to były złe pompy ciepła? Nie, zawsze marna wiedz i montaż.

 

Nie należy się bać żadnej pompy ciepła, ani pośredniego parowania, ani bezpośredniego przy, którym szuka się jakiś "ukrytych" straszydeł, które gdyby były już dawno zwinęły by taki typ urządzeń. Wszystkie pompy ciepła, jak wszelkie urządzenia na świecie, mają tylko swoje wady i zalety. Bać się i wystrzegać trzeba tylko pseudo fachowców według mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze rozwiejcie moje watpliwości. Jestem na eteapie robienia ogrzewania w domu i oczywiscie jak każdy z Was szukam najekonomiczniejszego i najlepszego. :D . Probowalam przebrnac przez caly ten watek z pompami, ale jednej rzeczy nadal nie znalazlam. Jestem teraz w szwecji i wlasnie znajomy mi opowiada jakie to "perpetum mobile" zainstalowali u niego w klubie. A mianowicie pompe ciepla , ale bez jakich kolwiek rozprowadzen i rurek zakopywanych w ziemi.. poprostu cieple powietrz jest wdmuchiwane przez jeden otwor i na tym koniec... nie ma nawet rozprowadzenia na poszczegolne pomieszczenia. Dla mnie to troche dziwne i nielogiczne, ale podobno dziala...bylo zalozone przed ta zima. Pobor mocy ma 1,5kw a wwydajnosc z tego rowna 6,5kw i jedna taka pompa wystarcza na ogrzanie okolo 220 m2. Zakup tego tez nie taki tragiczny finansowo, ale czy ktos mial do czynienia z czyms takim? Dodam ze to ma byc głowne zrodło ciepła i dziala cos do okolo -25 stopni.Jade dzis z ciekawosci zobaczyc jak to wyglada i dziala, jestem bardzo ciekawa :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompe ciepla , ale bez jakich kolwiek rozprowadzen i rurek zakopywanych w ziemi.. poprostu cieple powietrz jest wdmuchiwane przez jeden otwor i na tym koniec... nie ma nawet rozprowadzenia na poszczegolne pomieszczenia. Dla mnie to troche dziwne i nielogiczne, ale podobno dziala...bylo zalozone przed ta zima. Pobor mocy ma 1,5kw a wwydajnosc z tego rowna 6,5kw i jedna taka pompa wystarcza na ogrzanie okolo 220 m2. Zakup tego tez nie taki tragiczny finansowo, ale czy ktos mial do czynienia z czyms takim? Dodam ze to ma byc głowne zrodło ciepła i dziala cos do okolo -25 stopni.Jade dzis z ciekawosci zobaczyc jak to wyglada i dziala, jestem bardzo ciekawa :D

Wszystko zależy od tego jak ocieplony jest dom.

Taka instalacja jak opisałaś możliwa jest tylko w domu maksymalnie 3-litrowym, a właściwie zbliżonym do pasywnego i z pewnością jest wspomagana nagrzewnicą elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze glupie pytanie ale co znaczy dom 3 litrowy?..... a odnosnie domow pasywnych to wlasnie taki mi sie marzy, ale ze wykanczamy dom ktory juz stoi to wiadomo ze ze nigdy nie beddzie do konca pasywny.... ale ocieplenie jak najbardziej bedzie dosc konkretne. Poddasze welna 30 cm, podwojna sciana z 5 cm styropianem w srodku +ocieplenie od zewnatrz ale to juz inny temat o ktory tez chce zapytac...bo podobno styropian miedzy scianami tez nie jests taki super i pozniej kloci sie to z ociepleniem od zewnatrz :( . Jeszcze apropo tej pompy, wiec gdybym miala takie 2 w domu (ponad 400m2) to faktycznie nie musze robic grzejnikow, podlogowki itd?? Zakladajac oczywiscie ze dom jest robiony "prawie " w technologi pasywnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze glupie pytanie ale co znaczy dom 3 litrowy?..... a odnosnie domow pasywnych to wlasnie taki mi sie marzy...

Jeżeli nie będziesz wiedziała co to znaczy dom 3-litrowy, to raczej nie uda ci się wybudować domu pasywnego.

Dużo więcej na temat domów 3-litrowych (zużywających do ogrzewania mniej niż 3 litry oleju opałowego na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie, lub równoważną ilość innej energii) i pasywnych znajdziesz w wątku : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym

 

http://www.ivt.se/download.asp?fn=490_EN_Br.pdf&pt=pdf -

 

zwykła powietrzna czy trochę niezwykła ?

Niezwykła, bo działa jako perpetum-mobile :).

Zauważ, że ta PCi dostarcza ciepło do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a odzyskuje to ciepło z powietrza wentylacyjnego.

Taki układ latem będzie oczywiście działał, ale nie podczas mrozu. Jednak jeżli ktoś chce mieć ogrzewanie elektryczne to może sobie takie urządzenie zafundować.

Już o niebo lepsze są centrale kompaktowe np.

Stiebel Eltron LWZ 303 Sol

http://www.sparkinstalacje.pl/sch/al4d-d.jpg

lub Viessmann Vitotres 343

Cena niestety także jest lepsza (dla producenta oczywiście :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę bo praktycznie temat PC u mnie jest dopięty do końca tylko ta cholerna podłogówka nie daje mi spać...

 

Na podłodze drewno lub panele / ceramika w proporcjach 70/30

Rurki od podłogówki pod drewnem co 10 cm , pod ceramiką co 12,5

 

Wiem że było ileś wątków na ten temat... ale intersują mnie wasze spostrzeżenia - co kładliście pod panele / drewno i czy to się sprawdza ?

Zapewni komfort cieplny?

 

Pytanie nie dotyczy samej PC a raczej górnego źródła - jak je wykonać aby nie było problemów.

 

Edit: dom dobrze ocieplony ale bez szaleństw

podłoga 10 cm

ściana ytong24 + 15 cm styro 0,040

dach 25 wełna 0,039

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka

Pokazałaś największe nieporozumienie tego forum!

Ja takie coś NAPRAWDĘ widziałem! ZAINSTALOWANE!

 

Licznik energii elektrycznej zacierał sobie ośkę, a inwestorka była priorytetowym klientem pobliskiej apteki (uspokajacze!).

 

Przyjmij jako pewnik, że cudów nie ma! Nie w tej dziedzinie!

Narysowane jest ładnie, ale to błąd goniący błąd!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha

 

Ja trochę nie na temat ...jestem niepocieszona :cry: ,...a co to za obrazek ? a gdzie torebka ? myślałam , że wpadniesz z najnowszą kolekcją wiosna--lato 2008 ..a tu nic :( ...... szkoda mi ...bardzo ........ :cry: :cry:

 

myślę , że skoro różny jest rozstaw pod drewnem i pod płytką to będzie ok!

tyko w/g mnie drewno nie powinno być bardzo grube i powinno być przyklejone ( odpowiednim klejem ) . Jeśli polskie to odpowiedni producent ( ja też o Baltik Floor dobrze słyszałam ) z egzotykiem nie powinno być problemu.

 

Henoczku jak myślisz o jaką chodziło Kingrajdowi ? , masz jakieś pomysły? ......

 

Panie Adamie ...jak miło :) dziękuję,, opinia jak najbardziej potrzeba i właśnie tu w tym wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku jak myślisz o jaką chodziło Kingrajdowi ? , masz jakieś pomysły? ......

Zbyt mało informacji, aby móc ocenić jego wypowiedź. Wygląda mi to na ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła powietrze - powietrze.

Pompa ciepła 6,5kW na 220 m2 może wystarczyć tylko przy bardzo dobrze ocieplonym domu (3-litrowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam podłogówkę 100% powierzchni. Parter w płytach cała góra oprócz łazienki w desce Baltic Floor dąb 14mm klejone do podłoża. Nie ma żadnego problemu z temperaturą w tych pomieszczeniach.

 

Proszę o informację jakiego kleju używałeś.

 

Novol

nie wiem czy dobrze pamiętam nazwy

SUPRAKOL 2K - klej poliuretanowy

Novoflex P10 - grunt pod klej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...