Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja trochę nie na temat ...jestem niepocieszona ,...a co to za obrazek ? a gdzie torebka ? myślałam , że wpadniesz z najnowszą kolekcją wiosna--lato 2008 ..a tu nic ...... szkoda mi ...bardzo ........

 

już wyjaśniałem kiedyś że poprzedni avatar niestety wyszedł z mody jakiś czas temu i chwilowo brak nonsensów takiego kalibru - więc na chwilkę zostałem świętą krową ;)

 

myślę , że skoro różny jest rozstaw pod drewnem i pod płytką to będzie ok!

tyko w/g mnie drewno nie powinno być bardzo grube i powinno być przyklejone ( odpowiednim klejem ) . Jeśli polskie to odpowiedni producent ( ja też o Baltik Floor dobrze słyszałam ) z egzotykiem nie powinno być problemu.

Tak, czytałem wszystko na ten temat ale chciałem się Was poradzić czy sposób w jaki chcą mi położyć te górne źródło jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saszko rozumiem ......a jednak mi żal :( ....dobrze, że pytasz, kto pyta nie błądzi :)

 

Henoczku .....chciałam znaleźć coś konkretnego ( konkretną PC o takich parametrach ) a zamiast tego znalazłam tę IVT ( chciałam ją pokazać ) . Powietrzne to dobre do -5*C chyba , że ktoś bogaty .

Nadmuchowe to takie jak klimatyzacja w hotelach ( tam gdzie powietrze z kratki chłodzi i grzeje ) bo jakie inne ? a co z ciepłą wodą ...tam powinna być PC jakby dwufunkcyjna. ....

 

Andreo :) problem jest taki ,że fachowcy są odpowiedzialni za system i zwyczajnie gdybyś temu co zaprop. 14 KW powiedziała , że inny 10 KW to on wiesz co powie ? , że ten inny jest niedouczony i mówi żle i będzie Ci zimno itd.

A ten co 10 KW powie , że inny przewymiarował o 4 KW i że to jest na 140 % i po co tyle , ze będziesz więcej płaciła ( większa moc=więcej prądu ) itd.

Tu decydując się na konkretną firmę i Pana robimy tak jak On chce bo inaczej On się nie podejmuje i kropka . i musimy mu zaufać.

Pewnie , że lepiej więcej niż mniej aby nie za dużo..

Zastanawia mnie jeszcze jedno ...........owszem są przeszklenia ale okna z jakimś dobrym współczynnikiem i jeśli przy nich będą gęsto rurki w podłodze to może trzeba zapas mocy PC , pytanie jaki duży ? . Wiem , że gdyby nie wiem jak gęsto położyć rurki to i tak nie można uzyskać więcej niż 40 W z metra kw ( o ile dobrze pamiętam ) .

W projekcie jest zapotrzebowanie tego pomieszczenia na ciepło do ogrzania ..ciekawe jakie jest ....czy obaj Panowie oglądali projekt w sensie rysunków czy zawartości OZC też ?

Wiem , że czasami dodaje się + 1 KW mocy PC na cwu przy większym zapotrzebowaniu , bo jak mniejsze to się pomija .

Jeszcze jedno ......ostatnio wchodziłam na PC Ecopower i cóż się okazuje , że np. 9 KW przybliżona powierz. do ogrzania to 80-120 , 11 kW 100-140 , 14kW 140-190 , 18 kW 180-240 .......

Pytanie jak to się ma do tego o czym mówimy ? bo ja np. powinnam mieć w/g tego 14 kW ( mam 9kW i uważam , że za duża ) a dla Ciebie 18 kW .....

a może u jednych producentów PC kW są mocniejsze niż u drugich ? :roll:

 

PS. Ja bym wysłała maila ( zapytanie z danymi ) jeszcze do dwóch

reprezentantów ( nic nie ryzykujesz, nawet z ciekawości ) .....niby nie zawsze większość ma rację ...ale .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, różnica w zaoferowanych pompach wynosi 4 kW. Skąd taki laik jak ja ma wiedzieć, która będzie właściwa. :-?

 

W projekcie jest zapotrzebowanie tego pomieszczenia na ciepło do ogrzania ..ciekawe jakie jest ....czy obaj Panowie oglądali projekt w sensie rysunków czy zawartości OZC też ?

 

I tu jest właśnie sedno problemu. O energochłonności domu decydujemy wybierając takie lub inne rozwiązania projektowe. Na podstawie dokonanych wyborów projektant powinien określić zapotrzebowanie na ciepło i dobrać instalację grzewczą.

Prawdą jest, że o ile przy tradycyjnych sposobach ogrzewania (kotły gazowe, olejowe, elektryczne, czy na paliwo stałe) nie ma większego znaczenia czy instalacja grzejnikowa będzie nisko-, czy wysokotemperaturowa (ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe), to przy ogrzewaniu pompą ciepła ma to kolosalne znaczenie.

Można o tym przeczytać chociażby TUTAJ.

Wszystkim, którzy rozważają instalację pompy ciepła polecam też książkę : Jak taniej ogrzać dom, wyjaśnia ona w przystępny sposób wiele zagadnień związanych z pompami ciepła :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o niskotemperaturowym bo i jeden prod. i drugi do takich należą. ( Andrea mówiła co chce mieć czy samą podłog. czy z grzejnikami i chyba obu mówiła tak samo , prawda ? ). Nawet jeśli projekt był robiony na wysokotemp. to chyba potrafią sobie przeliczyć. Ja zwróciłam uwagę , że mimo , że obaj są systemami z PC ( i mają takie same dane wyjściowe ) różnica jest duża bo 4 kW i tak być nie powinno. Różnica 1-2 KW może jest jeszcze do przyjęcia ale więcej ? . Jeśli by powiedzieli , że na 100 % zapotrzebowania na ciepło jest to PC np.12 kW a na 80 % 10 kW to bym rozumiała a tak to niezbyt.

A może powinniśmy się pytać jak chcemy ogrzewać dom właśnie o to co napisałam wyżej ? wtedy byłoby konkretnie, bo jak tłumaczyć aż taką różnicę może rzeczywiście jeden policzył na 100% a drugi na mniej ale 40 % to i tak jest dużo a dane co i jak mieli identyczne.

 

PS. Książkę Oszczaka można kupić i IM wysłać w prezencie ...tylko ciekawe któremu ..temu co 10KW czy temu co 14 kW a może paczuszkę wysłać do do obu ? i sobie egzemplarz ....to razem 3szt a i księgarnia się ucieszy :D

Waży tylko ciut powyżej 30 dkg to poczta chyba się za bardzo nie posili no ale koszt wysyłki.....i wszyscy zadowoleni :lol:

 

Muszę jeszcze coś dopisać. Jeśli chcemy być bardzo dokładni to moc grzewcza do cwu jest mniej więcej 0,3 kW na osobę czyli przy 4 osobach 1,2 KW , przy 5 1,5 kW , część pomija wielkości mniejsze niż 1 KW jeśli jest więcej ludków to dolicza się do mocy PC tę dodatkową na cwu .

Ale w naszym przypadku nawet biorąc to pod uwagę ..........r-ki nadal się nie zgadzają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników PC ;)

 

Potrzebuję kilka wskazówek odnośnie od czego zacząć??

 

Na chwilę obecną za miesiąc ruszam dopiero z projektem, i jeszcze nie potrafię dokładnie sprecyzować ile będzie m2, ale na pewno około 200. Działkę mam dość dużą z wszystkimi mediami w ulicy. Oczywiście jest też gaz ziemny, ale nie ukrywam, że rozważam PC. Działka pewnie nie jest idealna biorąc pod uwagę to co wyczytałem o kolektorach poziomych. Chodzi akurat, że jej połowa schodzi z dużym spadem w kierunku jeziora. Akurat jeśli chodzi o różnice terenu to mi to pasuje bo takiej działki szukałem przez dwa lata. Rozważam również wykopanie studni dla potrzeb podlewania ogrodu. Nie chcę się zagłębiać na razie w sprawy finansowe i porównywanie nakładów do ewentualnych oszczędności przyjdzie na to jeszcze pora i z pewnością wiele jeszcze doczytam o producentach i różnych rozwiązaniach.

 

Proszę o kilka podpowiedzi od czego zacząć, mam tu namyśli to co już poruszył użytkownik kangaroo21 czyli czy można połączyć studnię głębinową tzw źródłem dolnym?

Zdają sobie sprawę, że wykopanie studni będzie wiązało się z pozwoleniem na budowę i jakimiś badaniami gruntu które i tak zamierzam zrobić bo chcę mieć piwnicę.

 

Krótko mówiąc zaczynam od zaplanowania pewnych rzeczy które nie koniecznie musze mieć, ale nie chcę się obudzić za późno a wtedy już pewnych rzeczy nie da rady zrobić.

 

Proszę o jakieś podpowiedzi, tylko nie w stylu (przeczytaj wszystko wcześniej) bo już to częściowo zrobiłem i nie ukrywam, że informacji jest dość sporo ale brakuje jednego konkretnego opracowania.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może , żeby nie było tak , że nikt nic nie mówi to może ja zacznę ......

Mam blade pojęcie ale ...w/g mnie można to połączyć ( jakoś rozdzielić na wyjściu i zrobić tak , żeby sobie nie przeszkadzały = większa pompa do wyciągnięcia ( przepływ ) a może dwie osobne z tego samego ujęcia działające niezależnie {koszt } ) ale ......jeśli będzie ciągnięte z dużej głębokości ( stricte głębinowa ) to koszt wyciągnięcia wody ( pompy ) może być duży i cały zysk z PC woda/woda sobie pójdzie. Jeśli byłoby płytko to woda do podlewania może być ale do picia niekoniecznie, poza tym woda do PC też musi być odpowiedniej jakości . ( bez żelaza ew. kontaktu żelaz. z powietrzem) Trzeba też wziąć pod uwagę przepływ l/h( odpowiednią wydajność studni do PC ) jest on duży np. 2400 l/h dla 8 KW a 3000 l/h dla 10 kW a tu jeszcze w tym czasie trzeba pobierać do picia i ........ Tak .,że wiele spraw trzeba zgrać .....

Oczywiście taką masę wody trzeba gdzieś zrzucić i studnia zrzutowa musi być chłonna i powinno się zrzucać do tej samej warstwy wodonośnej (odległość między studniami min,10 mb ). temp. min. wody w studni powinna wynosić +7*C oczywiście czym wyższa tym lepiej .

 

Poszukam coś na ten temat ...bo na razie ...zielono mi .... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony - układ z poborem wody ze studni (otwarte dolne źródło) jest b. fajny jeśli chodzi o "sprawność" pompy - a co za tym idzie jest najtańszy (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Ale...

 

No właśnie - jest parę problemów:

1. Jakość wody - woda o dużej zawartości manganu/żelaza/krzemionki i innych substancji szybko spowoduje zabrudzenie wymiennika ciepła źródła dolnego i będzie go trzeba albo czyścić, albo wymienić. I jedno i drugie kosztuje. To jednak niewielki w sumie problem.

 

2. Koszt pompowania wody - wyciągnięcie wody z ziemi nie jest za darmo, pompa musi mieć dość znaczą moc, by wyciągnąć z gruntu tyle wody ile jest konieczne dla PC, a są to spore ilości. Podejrzewam, że w niektórych przypadkach (warstwa wodonośna głęboko) może to zniwelować korzyści wynikające z wyższej "sprawności" pompy (definiowanej współczynnikiem COP)

 

3. Zrzut wody - również kłopotliwe - trzeba zrobić kilka studni zrzutowych, które najprawdopodobniej dość szybko się zamulą i będą wymagały, czyszczenia/przeróbki/zrobienia nowych itp.

 

Moim zdaniem takie rozwiązanie jest super dla kogoś, kto w granicy działki ma płynącą rzekę, albo istotnie - dom tuż nad jeziorem. W innych przypadkach - chyba bym nie ryzykował. Sam rozważałem taki układ - bo wodę na działce mam na około 1m poniżej gruntu, ale ostatecznie zrobiłem kolektory pionowe zamknięte. Droższe, ale...chyba jednak lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widze ze jakos niebardzo powaznie potraktowano tu "mój" pomysł PC, ale w sumie nie dziwie sie bo za malo szczególow podałam :D teraz wiem juz cos wiecej i licze ze ktos ma cos takiego i zechce sie ze mna podzielic informacjami , najlepiej z uzytkowania. Wiec chodzi mi o PC powietrze -powietrze jej COP to 3,75 ( wiec chyba jest to ok?) wydajnosc grzewcza 6,5kw. Jak sadzicie drodzy forumowicze czy jest takie cos w stanie pracowac jako głowne zrodlo ogrzewania w domu?? Dom napewno nie bedzie 3 ani 5 litrowy bo poprostu juz na tym etapie wykanczania troche za pozno'.. ale poprostu wykanczamy i ocieplamy teraz dom w miare mozliwosci bardzo dobrze. Mysle o dwoch takich pompach, bo wedlug opisu jedna wystarcza na okolo 220m2 a u mnie duzo powyzej 400m2. Z jednej strony bylo by to naprawde "cudowne" rozwiazanie bo nie robie praktycznie zadnej instalacji, kaloryfery, podlogowka niepotrzebne...tylko czy jest ktos , kto odwazyl sie w swoim domu postawic tylko na taka pompe.. I jeszcze jedno pytanie sie nasuwa-skoro tu jest tylko nadmuch cieplego powietrza to efekt nie bedzie czasami taki ze na gorze sauna a na dole zimno :( .. ?

Biore pod uwage pompe Panasonic E12

COP 3,75 6500W.

 

Bardzo prosze o jakiekolwiek opinie na temat "mojego" pomyslu na grzanie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł raczej marny :o , ale nie z Twojej winy - to wyłącznie fizyka. Taki COP jak byś chciała to występuje w określinych warunkach, z całą pewnością przy zewnętrznej na poziomie +10C. Im zimniej tym gorzej. Poczytaj

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=115&cms=278

To może byc pomysł na domek letniskowy , albo dodatkowe źródło.

Pisałać o studni to pisali Ci o studni. Studnia to najbardziej karpysne źróło i rzadko udaje się je wykorzystać. Prawie zawsze kończy się to trudnościami w odbiorze wody. Do jeziora jest wylewać nie wolno bo to niezgodne z prawem. A poza tym przy jeziorze woda jest zawsze głęboko i nie opłąca się pompować. Kolektor gruntowy , glikolowy powinien byc ukłądany ze spadkiem. Spadek terenu nie przeszkadza a nawet ułatwia odpowietrzanie. Zupełnie odwrotnie w parowaniu bezpośrednim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście muszę obu panów jeszcze trochę popytać. Pan z Thermo widział projekt i po jego obejrzeniu zaproponował nam 10kW, choć początkowo była mowa o 7 kW. Natomiast drugi pan widział tylko rzuty domu ze strony internetowej pracowni architektonicznej, więc nie miał okazji zapoznać się z projektem jako takim. Być może właśnie to jest przyczyna tych różnic. Okna są o współczynniku 0,6, więc chyba nienajgorzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł raczej marny , ale nie z Twojej winy - to wyłącznie fizyka. Taki COP jak byś chciała to występuje w określinych warunkach, z całą pewnością przy zewnętrznej na poziomie +10C. Im zimniej tym gorzej.

 

Hydrol własnie w tym sęk , ze zaczełam o tym myslec to to ze spotkałam sie z zastosowaniem tej wlasnie PC jako głownego zrodla ogrzewania i to w Szwecji..gdzie generalnie jest jeszcze zimniej niz w Polsce, wiec nie rozmawiamy tu o temperaturach +10 ale -10 i wiecej.. A cena jaka jest za instalacje tego rodzaju pompy jest tez bardzzzo przekonujac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za odzew na moje pytania i widzę, że bez pomocy fachowców ciężko będzie samemu poradzić sobie z tym tematem. Jednak chcę poznać opinie użytkowników na tyle żeby mieć wystarczającą wiedzę tak aby nie dać się zwieść fachowcom którzy tylko w cudzysłowu się na tym znają i zależy im na sprzedaży czegokolwiek lub konkretnej marki.

 

Jeśli chodzi o PC to od stycznia na forum wiele było o odparowaniu bezpośrednim i pośrednim i zawsze coś było na plus lub minus, dlatego spytałem o pompę głębinową gdyż oczywiście z niewiedzy założyłem, że takie rozwiązanie będzie lepsze. Wygląda na to, że jednak tak nie jest ze względu na dalszą eksploatację urządzeń.

 

W takim razie w jakim kierunku iść?? Kolektory pionowe zamknięte czy poziome, parowanie bezpośrednie i pośrednie??

 

No i chyba ważniejsze dalsza eksploatacja co trzeba później robić.

 

Ciekawe jakie nowinki będą za dwa lata, bo taki jest realny planowany termin zakończenia budowy od A do Z.

 

Z tego co zrozumiałem to ważna jest podłogówka i to raczej w całym domu, oczywiście jeszcze ocieplenie, choć tu też są sprzeczności bo padło określenie domu 3 litrowego ale również, że z ociepleniem nie ma co przesadzać.

 

Jeszcze raz dziękuję Panią i Panom którzy odpowiedzieli częściowo na moje pytania, oczywiście jeśli są jeszcze jakieś pomysły ” jak ugryź temat PC” to będę wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek 2010

 

Ująłeś mnie bardzo tym podziękowaniem :)

Powiem tak ale jest to tylko moje zdanie a wiesz u nas nie Chiny i każdy może mieć inne.

Dom 3 litrowy - ogrzewa się 3 litrami oleju opałowego na mkw. Teraz cena w zależności od woj. jest różna ( 2,84 śląskie do 2,94 podkarpackie ) czyli przyjmijmy 3 zł czyli na rok ogrzewanie 200 mkw - 600 zł . Jeśli kosztuje to tak mało i wydaliśmy wielką górę kasy to chyba wszystko jedno czym będziemy ogrzewać i jak .

Natomiast przy użyciu PC ( dobre ocieplenie ) zapłacimy około 1500.

I tu każdy musi odpowiedzieć sobie sam co się opłaca i jakim kosztem itd.

Ocieplać trzeba z głową i najbardziej tam , gdzie rzeczywiście występują mostki cieplne.

Odnośnie systemu . Powiem tak jak ja to widzę :

1. bohaterowie robią studnie

2. zachowawczy robią pośrednie z pionowym kolektorem glikolowym

3. troszkę odważniejsi robią pośrednie z kolektorem poziomym

4. bardziej odważni robią bezpośrednie z poziomym ( propan lub R 407C )

5. kamikadze robią bezpośrednie z pionowym

 

zastrzegałam , że to tylko moje spojrzenie i może odbiegać od reszty .

Wszyscy jesteśmy bohaterami tylko jedni bardziej drudzy mniej .

Co robi się dalej ? ...eksploatacja ...prawie nic ......co prawda trzeba przyznać , że PC z bezpośrednim są bardziej proste z budowie .

 

Andrea dobrze zrobiłaś ....ciekawa jestem co powiedzą .

Okna super !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. bohaterowie robią studnie

2. zachowawczy robią pośrednie z pionowym kolektorem glikolowym

3. troszkę odważniejsi robią pośrednie z kolektorem poziomym

4. bardziej odważni robią bezpośrednie z poziomym ( propan lub R 407C )

5. kamikadze robią bezpośrednie z pionowym

 

 

A jeśli mogę spytać Ty jesteś zachowawcza czy troszkę odważna??

 

Który z systemów działa w drugą stronę czyli chłodzi??

 

No i czy chodzenie będzie potrzebne jeśli zbliżymy się do tych teoretycznych 3 litrów, bo chyba latem powinien być to chłodny dom, bynajmniej tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zachowawcza ...ale odważna w innych dziedzinach :) ( bez podtekstów ) .

Z pośrednim jest tzw. pasywne chłodzenie.

Odnośnie chłodzenia to większość robi wentylację mechaniczną z GWC i ma na tyle chłodne powietrze wpadające do domu , że Im już nic dodatkowego nie jest potrzebne , chyba że chcą .

Jeśli pytasz czy tu mam chłodzenie to nie mam . W domu ( innym ) mam klimatyzację ...jeszcze na początku była w użyciu ale potem przestała być modna ( cokolwiek miałoby to znaczyć ) ...i już z rok jest nieużywana .

 

Widzieliście jaka gwiaździsta noc...ale pięknie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda/woda jest możliwa najrzadziej. Potrzebna płytka woda w ilości co najmniej 1m3/h i dobry odbiór. Powszechność żelaza utrudnia zastosowanie, głownie ze względu na zaklejanie odbioru.

 

Kolektory glikolowe to najpewniejszy efekt w każdych warunkach.Pionowy - super.Ale też drogi.Poziomy znacznie tańszy, ale potrzebuje dużo miejsca.

Bezpośrednie parowanie najbardziej ryzykowne, trudno uzyskac wysoki COP za sezon ( kto to bada? :( ) Moim zdaniem więcej wad niz zalet. Ale marketingowo najlepszy.

 

Pompa powietrze/powietrze czy w Szwecji czy w Polsce działa tak samo, Zaleta jedna - prosta i tania instalacja. w eksploatacji zdecydowanie najdroższa.COP za sezon grzewczy nie większy niz 2,5. Poniżej +5C parownik obrasta szronem i trzeba okresowo go odszraniać z tych samych powodów co zamrażarkę. Tylko że częściej. Im zimniej tym częściej.I to dodatkow pogarsza i tak nędzny COP.Brak akumulacji i wykorzystania tańszej taryfy. Do tego dochodzi szum na zewnątrz i w mieszkaniu. W dzień pół biedy, ale noca nikt nie zdzierży. Co innego klub czy lokal publiczny a co innego mieszkanie czy domek. :-?

Ale każdy chwali swoje i wie najlepiej. :D

W Szwecji prąd jest relatywnie tani, a dostawcy zachęcaja specjalnymi taryfami grzewczymi. Jeśli pozwolisz aby decydowali kiedy może działać ogrzewania to jest jeszcze taniej. U nas dokładnie odwrotnie - taryfy są spłaszczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek

To , że PC woda/ woda umieściłam na pierwszym miejscu to chyba nie pomyślałeś , że najłatwiejsze ( czytałeś posty wyżej ) to zupełnie inna kategoria.... później spadek do zachowawczych i dalej .....ale jako sprawa wyjątkowa napisałam na pierwszym miejscu .

 

Jak to miło , że Hydrolek nas odwiedził .....już prawie zapomniałam jak pisze :(

 

Andreo napisz jak już dowiesz się co i jak ........

 

Chyba powoli następuje zrównanie zimy z latem .....i te gorące dni już nie takie jak kiedyś ........

 

Stwierdziłam , że akurat tutaj powinny być te dane :

http://www.budujemydom.pl/images/stories/artykuly/3116.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

 

Fajnie to wypunktowałaś z bohaterami .............i kamikadze.

 

Hydrol też to poukładał i teraz to wszystko składam i trawię.

 

Nie zagłębiając się w dane katalogowe (papier przyjmie wszystko) musze wpasować się gdzieś w środek.

 

Dzięki za podpowiedzi pozostaje mi tylko śledzić posty na forum i na pewno coś z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...