Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A&zb

Ja absolutnie nie oceniałam . Chodziło raczej o odwagę . W tym wypadku ponieważ jest to jedyny system z bezpośrednim pionowym ( u nas Fonko ) to uważałam , ze zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Proszę wybrać lot próbny tryb normalny ....bez pikowania w dół :) ...nie umiałam już postopniować i tak mi wyszło :wink:

 

PS. ale z drugiej strony nie byłoby smutno gdyby było zupełnie bez uśmiechu i żartu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłośnów PC

 

Poszukuję opini dot. pomp produkowanych w Świdncy przez NaTEO

Ze wstępnych rozmów z firmą wynika że mają pomy tańsze o 30%

CZy jest jakiś zadowolony użytkownik?

 

Oczywście frma podaje że ma setki realizacj... ale ja jestem sceptyczny choć cena kusi :)

 

pozdrawam

Od kilku lat interesuję się rynkiem pomp ciepła, ale na tą firmę natrafiłem pierwszy raz na Forum. Z historii firmy wynika, że istnieje od 1991 r., w 1997 r. wyprodukowała prototyp pompy ciepła, który ... już po roku znalazł nabywcę :).

Firma chwali się, że wykonała potężną instalację z pompami ciepła 450 kW, ale nie swojej produkcji tylko... Dimplex .

Nie znaczy to oczywiście, że ta firma nie potrafi wyprodukować dobrych pomp ciepła.

Czy są o 30% tańsze? Nie wiem, bo na ich stronie nie ma na temat cen jakiejkolwiek informacji :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie!

 

Mam krótkie pytanie i liczę na krótką i prostą odpowiedź :)

 

Mam chatę 205m2 /kubatura 900m3/. Ocieplona na ścianach 15cm styropianu i 15cm w podłodze oraz 30cm wełny w dachu. Mieszkam w tym domu z żoną i córką. Mam PC NIBE FIGHTER 1240 10kW, która ogrzewa i przygotowuje ciepłą wodę. Wprowadziłem się w listopadzie ub. roku. W domu WSZYSTKIE urządzenia wymagające energii są na prąd, gdyż nie mam innych źródeł. Siedzimy długo po nocach, było kilka imprez do rana :) a żona lubi gotować i piec. W domu średnia temperatura 21-22'C

Czy Waszym zadaniem rachunki w wysokości 450-600zł miesięcznie za prąd w okresie ostatnich kliku miesiący to dużo czy mało /prąd jenotaryfowy po 46gr za kWh/? Czy Waszym zdaniem pompę można jeszcze "dostroić"?

 

Pozdrawiam

Bodzio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio

 

napisz coś o parametrach na jakich chodzi PC bo skąd wiadomo , czy to z PC czy z ogólnego zużycia innych urządzeń .... 600 zł to trochę dużo chociaż 1 taryfa też swoje robi .Temp. w domu normalna więc wskazywałoby , że PC ok! ale jak chcesz sprawdzić to ...na zdanie w tej sprawie trochę mało danych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio

 

napisz coś o parametrach na jakich chodzi PC bo skąd wiadomo , czy to z PC czy z ogólnego zużycia innych urządzeń .... 600 zł to trochę dużo chociaż 1 taryfa też swoje robi .

 

No właśnie.... Tutaj już tylko domysły bo nie nie mam specjalnego podlicznika dla PC. :(

 

Pompa pracuje na 3 krzywej grzania (3 z 15-ty). Aktualnie w godzinach od 8:00 do 18:00 temp zasilania 28,6'C a w pozostałym czasie o 4'C chłodniej. Z moich obserwacji i odczytów wynika, że PC załącza się ok 18 razy na dobę i łączny czas jej pracy to ok 13 godzin (różnie w zależności czy na zewnątrz było -10'C czy też +8'C).

 

... W chacie mam baaaardzo dużo źródeł światła i w większości to 24 woltowe halogeny QR-111. Wiem, że to mało (!) energooszczędne rozwiązanie ... ale za to jak pięknie świecą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie!

 

Mam krótkie pytanie i liczę na krótką i prostą odpowiedź :)

 

Mam chatę 205m2 /kubatura 900m3/. Ocieplona na ścianach 15cm styropianu i 15cm w podłodze oraz 30cm wełny w dachu. Mieszkam w tym domu z żoną i córką. Mam PC NIBE FIGHTER 1240 10kW, która ogrzewa i przygotowuje ciepłą wodę. Wprowadziłem się w listopadzie ub. roku. W domu WSZYSTKIE urządzenia wymagające energii są na prąd, gdyż nie mam innych źródeł. Siedzimy długo po nocach, było kilka imprez do rana :) a żona lubi gotować i piec. W domu średnia temperatura 21-22'C

Czy Waszym zadaniem rachunki w wysokości 450-600zł miesięcznie za prąd w okresie ostatnich kliku miesiący to dużo czy mało /prąd jenotaryfowy po 46gr za kWh/? Czy Waszym zdaniem pompę można jeszcze "dostroić"?

 

Pozdrawiam

Bodzio

Z opisu mogę się domyślić, że masz ogrzewanie podłogowe.

Nic nie piszesz na temat wentylacji domu - to może być potężne źródło strat i ewentualnych oszczędności.

Ważnym elementem jest też stolarka okienna i drzwiowa.

Dobrze by było, abyś jednak wiedział ile pieniędzy wydajesz na samo ogrzewanie. Ogólne zużycie energii może być bardzo mylące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie!

 

Mam krótkie pytanie i liczę na krótką i prostą odpowiedź :)

 

Mam chatę 205m2 /kubatura 900m3/. Ocieplona na ścianach 15cm styropianu i 15cm w podłodze oraz 30cm wełny w dachu. Mieszkam w tym domu z żoną i córką. Mam PC NIBE FIGHTER 1240 10kW, która ogrzewa i przygotowuje ciepłą wodę. Wprowadziłem się w listopadzie ub. roku. W domu WSZYSTKIE urządzenia wymagające energii są na prąd, gdyż nie mam innych źródeł. Siedzimy długo po nocach, było kilka imprez do rana :) a żona lubi gotować i piec. W domu średnia temperatura 21-22'C

Czy Waszym zadaniem rachunki w wysokości 450-600zł miesięcznie za prąd w okresie ostatnich kliku miesiący to dużo czy mało /prąd jenotaryfowy po 46gr za kWh/? Czy Waszym zdaniem pompę można jeszcze "dostroić"?

 

Pozdrawiam

Bodzio

Z opisu mogę się domyślić, że masz ogrzewanie podłogowe.

Nic nie piszesz na temat wentylacji domu - to może być potężne źródło strat i ewentualnych oszczędności.

Ważnym elementem jest też stolarka okienna i drzwiowa.

Dobrze by było, abyś jednak wiedział ile pieniędzy wydajesz na samo ogrzewanie. Ogólne zużycie energii może być bardzo mylące.

 

Tak jest. Podłogówka! 1350m rurek co 10 cm prawie we wszystkich pomieszczeniach. Okna plastikowe o współczynniku 1,0 ... duże /w pokoju dziennym 8 okien 0,9m x 2,5m/ ale na szczęście większość z nich ustawiona na południe /trochę też na wschód i zachód/. Wentylacja grawitacyjna.

 

... chyba będę musiał założyć ten podlicznik energii el. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Zakładając, że zdecyduję się na PC (nie wnikają na razie jaką od pkt. 1 do pkt.5) na co jeszcze należało zwrócić uwagę?? Pytam pod kątem FORUM ( DOM CIEPŁY PASYWNY ALBO 3 LUB 5 LITROWY. Nie ukrywam, że tam są dylematy z mostkami GWC, reku, szkłem oknami, roletami, ociepleniem itd.

 

Czy tak w kilku ważnych punktach można powiedzieć co jest ważne a co jest przesadą lub nie warto inwestować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zadaniem rachunki w wysokości 450-600zł miesięcznie za prąd w okresie ostatnich kliku miesiący to dużo czy mało /prąd jenotaryfowy po 46gr za kWh/? Czy Waszym zdaniem pompę można jeszcze "dostroić"?

 

to bardzo dużo

tyle ja płace grzejąc kotłem elektrycznym a nie PC i też mam wsio na prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przebrnąłem (ufffff) przez cały wątek i... najbliżej mi chyba do opcji pc powietrze-powietrze.

Gaz jest jakies 200 m od działki, samo dociągnięcie go ze wszystkimi papierkami to koszt około 20 tys. potem cała instalacja i jakiś sensowny piec to przynajmniej drugie tyle (dom ok. 140 m) Z pobieżnego przeglądania ofert, koszt powietrznej pc powinien też zamknąć się w tej kwocie (np: http://www.nowoczesnydom.pl/instalacje/2-19-spons.htm.

Zakładam, że dodatkowym źródłem ciepła napewno będzie kominek. W tej chwili w moim mieszkaniu w starej kamienicy w miejscu po piecu kaflowym też dogrzewam kominkiem i nie jest to dla mnie wielkim problemem :D .

Dodatkowo wymyśliłem sobie jeszcze, że powietrze chciałbym "zasysać" z... garażu :) (garaż będzie w "bryle" domu). Po pierwsze dlatego, że nie chciałbym kompresora stawiać na zewnętrznej ścianie, ani zakopywać go gdzieś w trawniku :) Nie zawsze ktoś będzie w domu i nie chciałbym, żeby komuś się spodobała "skrzynka" a poza tym w pomieszczeniu zamkniętym (takim jak garaż) temperatura nawet przy dużych mrozach nie powinna spadać dużo poniżej zera - co za tym idzie COP, który katalogowo korzystny jest powyżej zera - też powinien być zadowalający.

 

Co myślicie o takiej "kombinacji" - czyli pc powietrze-powietrze (kompresor w garażu) + kominek(oczywiście z DGP - bo to i tak napewno zrobię).[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takiej "kombinacji" - czyli pc powietrze-powietrze (kompresor w garażu) + kominek(oczywiście z DGP - bo to i tak napewno zrobię).[/url]

 

kiepsko ten kompresor widze, garaż ma za małą kubature, jest w nim za mało powietrza, które odda energie... szybko mozesz w nim mieć szron na ścianach

chyba, że będziesz miał brame otwartą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pms napisał:

 

Co myślicie o takiej "kombinacji" - czyli pc powietrze-powietrze (kompresor w garażu) + kominek(oczywiście z DGP - bo to i tak napewno zrobię).[/url]

 

 

pms ja własnie o dokladnie takiej same kombinacji myśle w moim domku, probowalam ten temat juz tu na forum niedawno poruszac,ale widze ze chyba nie ma zbyt wielu zwolenników :cry:

Nie wiem tylko czy to wynika z tego ze praktycznie chyba nikt czegos takiego nie ma u siebie i nie mozna oprzec sie na czyichs doswiadzczeniach czy pomysl jest naprawde do bani :cry: .

Ogladalam dzis taka jedna pompe zainstalowana i uzytkownicy sobie bardzo chwala. Oczywiscie jest drógie żrodło grzania- kominek na drewno. Ondosnie linku ktory podales to itak bardzo wysokie ceny instalacji. Ja teraz ogladalam Panasonica pompy i sa duzo tansze a COP 4,1. I sa przystosowane do bardzo niskich tem !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

 

woda/woda jest możliwa najrzadziej. Potrzebna płytka woda w ilości co najmniej 1m3/h i dobry odbiór. Powszechność żelaza utrudnia zastosowanie, głownie ze względu na zaklejanie odbioru.

 

Kolektory glikolowe to najpewniejszy efekt w każdych warunkach.Pionowy - super.Ale też drogi.Poziomy znacznie tańszy, ale potrzebuje dużo miejsca.

Bezpośrednie parowanie najbardziej ryzykowne, trudno uzyskac wysoki COP za sezon ( kto to bada? ) Moim zdaniem więcej wad niz zalet. Ale marketingowo najlepszy.

 

Najbardziej ryzykowane???? Bardzo ciekawe. Może wręcz odwrotnie :wink: Co to znaczy "Kto to bada?" ? Kto bada pompy z pośrednim parowaniem? Pewność ich COP jest taka sama jak pewność COP pompy z bezpośrednim parowaniem co jest oczywistą oczywistością ! :lol: (mimo uśmiechu to serio). Można sprawdzać sobie w takiej pompie temperatury parowania i skraplania, temperatury zasilania i powrotu, ilość ciepła jaką dostarcza układ, itd. itp. Dane jak na dłoni i wyniki jak na dłoni. Żadne negatywne "cuda" się nie dzieją. To grzeje i to tanio, przy dobrym COP :o ! Jakby tak siadało użytkownikom pc z bezpośrednim parowaniem COP to:

- raz, przy dużych mrozach mieliby zimno (niższe COP, niższa wydajność);

- dwa, płacili by za ogrzewanie więcej niż użytkownicy innych pomp;

 

Czy tak jest? Chyba nie, a raczej na pewno nie. Masa użytkowników na tym forum jest wystarczającym potwierdzeniem. Można być uprzedzonym do tego rodzaju pc, ale po co robić nam wodę z mózgu? Tylu desperatów, czy kamikadze, a nie marzną i płacą niewiele za ogrzewanie. To się nazywa ryzyko. Ludzie, trochę dystansu, chyba że pierwsze trzy miejsca mają być zajęte przez pc glikolowe i do tego tu zmierzamy .

Najlepszy marketing. Hmm. Najlepszy marketing to może mieć Viessmann, czy Buderus. Mogą działać z wielkim rozmachem. ........, ale oni mają pompy glikolowe. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, szukam rozwiązania do ogrzania i przygotowania c.w.u..dom enerooszczędny Z KATALOGU http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=81551&offset=11&backcmd=Energo

Dostałem propozycjęz termogolv:

 

cyt.

"MEGATHERM. Zirius M2-5 to pompa ciepła z bezpośrednim parowaniem czynnika roboczego w ziemi o mocy grzewczej 5 kW dla temp.oddawania 0/50 st.

wyposażone są w najnowszy typ sprężarki Scroll

Cwu może osiągać temp.nawet do 70 st C (tylko z samej pompy ciepła) a jej wydajność wynosi ok. 12 l/min"

 

dom pow uzytk.113m2,4 osoby

 

DA RADĘ TAKA POMPA Z CO I C.W.U??

czy może jeszcze dopakować kolektory do tego??

 

PORADŹCIE PROOOSZĘ!! :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Pońko , zainstaluj , sprawdź i bądź szczęśliwy, zacznij, jak piszesz od lat :D

Prawo pozwala na zainstalowanie dowolnej pompy ciepła i jak sam pisałeś każde rozwiązanie ma wady, no chyba że to bezpośrednie parowanie - tu wad nie widzisz. Jeśli czegos nie rozumiesz lub nie umiesz sobie wyobrazic to nie znaczy że tego nie ma :o . Tak właśnie jest z ryzykiem. COP z tabeli to nie cała wiedza :( - to głównie marketing, który miałem na mysli.Podobnie jak COP 4,1 ( :o :D ) w pompie powietrze/powietrze - bywa taki ale tylko bywa..

Ale każdy wie lepiej :lol: i nie zawsze warto dochodzic swoich racji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pońko :)

Nie ma powodu aż tak się denerwować :( Każdy może mieć swoje zdanie i wydaje mi się , że powinniśmy być tolerancyjni dla zdania innego niż nasze .

Ja PC już mam i nie zamierzam na razie zmieniać. Jestem otwarta ( zobacz poprzednie posty ) i każdy niech kupuje i robi jak chce.

Tę tabelkę napisałam z mojego punktu widzenia i mojej tchórzliwości z tym względzie . ( kupowałam PC dwa lata temu ) . Przecież było napisane , że to tylko moje i wyłącznie moje zdanie. Wiem , że ludzie są zadowoleni ...i wcale tego nie neguję.

Wiesz nie od dziś , że GP jest za glikolowymi i było za nimi od początku więc to chyba nie żadna nowość w tym względzie.

Dołożyłam dużych starań ( a może tak mi się tylko wydaje ) aby maksymalnie przybliżyć temat bezpośredniego parowania i chyba wszystko już w tym względzie powiedzieliśmy.

Decyzja należy do poszczególnych osób , nikt nic nikomu nie narzuca. Decyzję każdy podejmuje sam.

 

Proponuję odwrócić tabelkę do góry nogami i wszyscy będą zadowoleni a może ją wykasuje i nie będzie sprawy.

 

Andrea :)

Cały czas o to chodziło. Od początku uważałam , że Therm. policzył dobrze a Hub. przewymiarował . Wiem , ze martwisz się jeszcze kolektorem .

Ciekawa jestem ile konkretnie zaproponowali do tej PC jak ma być . Jesli chodzi o koszt to może podzwoń po innych co robią kolektory może ktoś zrobi taniej ?

Tylko wydaje mi się , ze Oni Hub. mają ten kolektor troszkę inny ( rury itd. ) i dlatego mogą się nie zgodzić na inny ( nie biorą odpowiedzialności i nie gwarantują parametrów pracy )

 

Bodzio :)

 

Zastanawiałam się . Rozumiem , ze krzywa grzania 3 tzn , że przy -10 *C masz 30 *C na wyjściu na co. a przy -30*C masz 35 *C i że nie masz żadnego przesunięcia ( 0 ). ( ale patrz niżej ) .

Temp. w domu masz dobrą , a że tak kosztuje , niestety przy 1 taryfie tak będzie . Poza tym ciekawe na ile masz ustawioną cwu ? ( mam nadzieję , że nie bardzo wysoko ) . Jeśli jest pobór częsty wody ( nawet nie chodzi o ilość ) to będzie się często załączać PC do grzania cwu .

Uważam , ze PC ustawiona jest dobrze chyba , że ......

Szkoda , że nie masz dwóch taryf ( zaznaczam , że to moje zdanie a właściwie może zmienię podpis ) W Nibe są dwa czasy dobowe i można byłoby sobie tak ustawić aby grzała tylko w drugiej taryfie .

 

Przypomniałam sobie , że temp. zasilania masz 28,6*C czyli , że musisz mieć przesunięcie krzywej +2 bo tylko wtedy przy 0 *C temp. na co. to 30 *C . ( przeczytane z wykresu krzywej ) ale najprawdopodobniej masz wyżej niż +2 bo teraz jest ile +4 czy +6 a Ty masz te 28,6 .

Wiesz , że przesunięcie to nic innego jak w Twoim przypadku przesuniecie na + czyli podniesienie temp. na wyjściu na co. niezależnie od temp.zewnętrznej ( pogodówki ).

Sprawdź czy mam rację .

 

Zukow :)

 

Kolektory w bezpośrednim był założyła niezależnie od wielkości PC po to aby w lecie grunt odpoczywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko, w ogóle "nie piję" do Ciebie i absolutnie się nie denerwuję. W swym poście raczej używałem takich ikon: :lol: niż :evil:

 

Hydrol, oczywiście, że każda pc ma wady i zalety, ale sprawa jest prosta. Uważam, że sformułowanie "bezpośrednie parowanie najbardziej ryzykowane" jest po prostu nadużyciem, może wynikiem uprzedzeń, nie wiem czego jeszcze. Nie chodzi tu o żadne COP z tabeli. Co to znaczy "trudno uzyskać wysoki COP za sezon"? Tak samo "trudno" jak w każdej innej pompie ciepła. Można osiągnąć wysokie średnioroczne COP jak i w pompie z pośrednim parowaniem. Można i nie osiągnąć. Ale z tym "można, można" to już było trochę wywodów. Powiem jeszcze raz. Jak się "pacan" do pc zabierze to każda MOŻE nie osiągnąć wysokiego COP. Opinia jest jak d..., każdy ma inną, a idzie tylko o to żeby nie dopisywać czemuś "ogólnych rogów" gdy ich nie ma. Można wymienić tyle samo wad i zalet niemal każdej pc. Według mnie, przy założeniu że wybrana pc jest sprawdzona, całe powodzenie przedsięwzięcia pt. "ogrzewanie z pompą ciepła" zależy od dobrego zaprojektowania i wykonania dolnego oraz górnego źródła ciepła.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...