Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

mam taka prosbe-chcialabym dowiedziec sie jakiej mocy potrzebuje pompa ciepla. Dostalam wlasnie warunki przylaczy, gdzie moc przylaczeniowa wynosi 12 kW. Boje sie, ze to bedzie za malo zwazywszy na to, ze np bede tez miec kuchenke elektryczna :-?

 

Jaka powinnam miec moc, zeby bylo w porzadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi , że w bezpośrednim jeśli chodzi o głębokość nie zakopuje się tak jak w pośrednich ( poniżej strefy zamarzania ) . Tu obowiązują inne zasady i w tym wypadku ( Therm.) niezależnie od regionu zakopuje się na 80 cm.

 

Diunia

 

W PC jest inaczej niż np. w gazowym czy olejowym tu moc PC mimo , że jest np. 9 kW pobiera z elektryczności 2,1 KW bo reszta mocy jest z ziemi . Tak , że na przeciętny dom będzie myślę max 3 kW ( 14 kW ) .

To ile konkretnie pobiera z sieci zależy od mocy i producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

....

....

Bodzio :)

 

Zastanawiałam się . Rozumiem , ze krzywa grzania 3 tzn , że przy -10 *C masz 30 *C na wyjściu na co. a przy -30*C masz 35 *C i że nie masz żadnego przesunięcia ( 0 ). ( ale patrz niżej ) .

Temp. w domu masz dobrą , a że tak kosztuje , niestety przy 1 taryfie tak będzie . Poza tym ciekawe na ile masz ustawioną cwu ? ( mam nadzieję , że nie bardzo wysoko ) . Jeśli jest pobór częsty wody ( nawet nie chodzi o ilość ) to będzie się często załączać PC do grzania cwu .

Uważam , ze PC ustawiona jest dobrze chyba , że ......

Szkoda , że nie masz dwóch taryf ( zaznaczam , że to moje zdanie a właściwie może zmienię podpis ) W Nibe są dwa czasy dobowe i można byłoby sobie tak ustawić aby grzała tylko w drugiej taryfie .

 

Przypomniałam sobie , że temp. zasilania masz 28,6*C czyli , że musisz mieć przesunięcie krzywej +2 bo tylko wtedy przy 0 *C temp. na co. to 30 *C . ( przeczytane z wykresu krzywej ) ale najprawdopodobniej masz wyżej niż +2 bo teraz jest ile +4 czy +6 a Ty masz te 28,6 .

Wiesz , że przesunięcie to nic innego jak w Twoim przypadku przesuniecie na + czyli podniesienie temp. na wyjściu na co. niezależnie od temp.zewnętrznej ( pogodówki ).

Sprawdź czy mam rację .

 

Zukow :)

 

Kolektory w bezpośrednim był założyła niezależnie od wielkości PC po to aby w lecie grunt odpoczywał.

 

Dzięki, że nie odpuszczasz :lol: i nawet nie mając pełnych danych starasz się mi pomóc! :)

 

Krzywa grzania jest ustawiona na 3 a jej przesunięcie na 0. Te różne temperatury wejścia c.o. widzę na wyświetlaczu i zmieniają się one w zależności od temperatury zewnętrznej (zrezygnowałem z podlicznika en. elektr ale z zewnętrznego czujnika temperatury nie :lol: ). Temp c.w.u obniżyłem z fabrycznie ustawionych MAX=50'C na MAX=48'C i wartość MIN też obniżyłem o jakieś chyba 3 stopnie aby ta pomka tak często się nie uruchamiała. Zastanawiam się czy fabrycznie ustawionych -60 stopnio-minut jako punktu uruchamiania sprężarki nie należałoby zwiększyć o jakąś wartość aby ograniczyć ilość startów PC. Co sądzisz (sądzicie) o takim pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja z innej beczki słuchajcie thermogolv zakopuje kolektor an 0,8 m nie za mało? przeca to powyżej temp zamarzania? :-?

 

to zależy od regionu.

kolektor powinien być wg mnie zakopany z zapasem ok 0,5 m - czyli u mnie jakiś 1,3 m

to nie ma wielkiego związku z regionem. Ponieważ efekt bezpośredniego parowania dużo intensywniej ochładza grunt , montuje sie go płycej aby ułatwić regeneracje gruntu latem. Inne przyczyny to zakładanie ,że wyższy COP zniweluje gorsze warunki wymiany ciepła - a to często zawodzi.

Strefa przemarzania też ma wyłacznie chrakter umowny - w celu zapewnienia porównywalnch warunków odnosimy głębokośc położenia kolektora to tego parametru. Faktyczne przemarzanie gruntu z kolektorem nie ma z tym wiele wspólnego. Płytsze zakopanie to z pewnością pogorszenie parametrów pracy w trakcie sezonu grzewczego , ale tak wskazuje praktyka - coś za coś.

Jak zawsze , wykonawca oszczędza na swoich kosztach do poziomu,który ogranicza wytrzymałośc i wiedza inwestora. :D

I tak mozna by w nieskończoność , ale zaraz ktoś napisze że jestem uprzedzony do bezpośredniego. Nie , po prostu ciąży mi świadomość ograniczeń,wad i rzeczywistych efektów.Czasem może lepiej nie wiedzieć ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tego nie napiszę, po co mam się powtarzać :wink:

 

Myślę, że wszyscy dobrze wiemy, że Thermogolv, no może jeszcze Sofath, to jedyne pompy z bezpośrednim odparowaniem dla których firmy projektują zakopanie kolektora na głębokości ok. 0,8 m. Moim skromnym zdaniem za płytko. Za szybko będzie spadać po prostu temperatura odparowania. Uważam, że owe 0,8 m to nie jest "złoty środek".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misie-Pysie :) :) jak ładnie i grzecznie rozmawiacie , jestem pod wrażeniem .

 

Może jeszcze odnośnie głębokości i nie tylko ..decydując się na odpowiedniego producenta i /lub wykonawcę musimy wiedzieć , że całkowicie jesteśmy podporządkowani wiedzy i woli w/w i nawet gdyby nam wydawało się , że powinno być inaczej to i tak musimy zrobić zgodnie ze sztuką instalatorską instalatora. ( dolne źródło )

 

Bodzio :)

 

I tak masz bardzo płaską krzywą . Jeśli teraz masz 21-22*C w domu to przy mniejszej krzywej byłoby mniej i mogłoby być Ci zimno .

Ponieważ było z 5*C a miałeś tę temp. zasilania .to wydawała mi się ona za duża na takie warunki pogodowe ( na co. wyżej niż wynika z krzywej ) i stąd mój pomysł , że być może masz przesunięcie .

Dobrze, że zmniejszyłeś temp.wodę do 48*C w zupełności wystarczy, niektórzy mają nawet mniej.

Odnośnie stopnio-minut w instrukcji jest napisane , że można regul. miedzy 100 a 800. Kiedyś nawet rozmawiałam z Panem na ten temat ale dziś ..nie pamiętam......( coś nawet notowałam ale kartka zniknęła ). Pomyślę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo tu dyskusji technicznych. Znaczna czesc osob zaglada jednak do tego watku aby poznac opinie czy to dziala i ile to kosztuje.

 

Krotkie podsumowanie finansowe mojej inwestycji w pompe ciepla.

Gaz mam na dzialce, 1,5 metra od domu (musialem odsuwac dom bo byl za blisko rury).

 

Szacowane koszty instalacji kotla kondensacyjnego wraz z podlogowka w calym domu (koszty szacunkowe, zawsze mozna zrobic taniej/drozej):

Przylacze gazu - 1000

Kociol gazowy kondensat - 12000

podlogowka (220m2) - 26000

komin - 5000

---------------

suma 44000zl

 

 

Pompa ciepla (Nibe Fighter 10kw)

kolektor poziomy - 6000

koparka - 2500

podlogowka (220m2) - 26000

pompa wraz z montazem - 33000

dotacja - 26000

---------------

suma 41500zl

 

Na starcie jestem do przodu 2500zl.

 

Nie wdaje sie w dywagacje, ze przy kotle gazowym nie dawalbym wszedzie podlogowki tylko tansze grzejniki itd...

Jak dla mnie: przy tym samym komforcie (podlogowka) i przy tanszym zrodle ogrzewania juz na starcie jestem do przodu.

 

Napewno wszyscy zaczna sie dopytywac co to za dotacja.

Chodzi o dotacje Urzedu Miasta Krakowa do zmiany systemu ogrzewania itd...

Dokladny opis tutaj:

http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub_dok_id=3276&sub=procedura&proc=WS-6

 

Braklo mi ok. 1km w linii prostej zeby znalezc sie w tym progu 50%, ale i tak zaje****cie sie ciesze :)

 

PS. Mala pomylka w koszcie podlogowki. Po korekcie 2500zl do przodu, ale zawsze do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo tu dyskusji technicznych. Znaczna czesc osob zaglada jednak do tego watku aby poznac opinie czy to dziala i ile to kosztuje.

 

Krotkie podsumowanie finansowe mojej inwestycji w pompe ciepla.

Gaz mam na dzialce, 1,5 metra od domu (musialem odsuwac dom bo byl za blisko rury).

 

Szacowane koszty instalacji kotla kondensacyjnego wraz z podlogowka w calym domu (koszty szacunkowe, zawsze mozna zrobic taniej/drozej):

Przylacze gazu - 1000

Kociol gazowy kondensat - 12000

podlogowka (220m2) - 30000

komin - 5000

---------------

suma 48000zl

 

 

Pompa ciepla (Nibe Fighter 10kw)

kolektor poziomy - 6000

koparka - 2500

podlogowka (220m2) - 30000

pompa wraz z montazem - 29000

dotacja - 26000

---------------

suma 41500zl

 

Na starcie jestem do przodu 6500zl.

 

Nie wdaje sie w dywagacje, ze przy kotle gazowym nie dawalbym wszedzie podlogowki tylko tansze grzejniki itd...

Jak dla mnie: przy tym samym komforcie (podlogowka) i przy tanszym zrodle ogrzewania juz na starcie jestem do przodu.

 

Napewno wszyscy zaczna sie dopytywac co to za dotacja.

Chodzi o dotacje Urzedu Miasta Krakowa do zmiany systemu ogrzewania itd...

Dokladny opis tutaj:

http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub_dok_id=3276&sub=procedura&proc=WS-6

 

Braklo mi ok. 1km w linii prostej zeby znalezc sie w tym progu 50%, ale i tak zaje****cie sie ciesze :)

 

No nie Krakusy to mają dobrze. Jeszcze dotację dostanie :( . Ja też chcę :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo tu dyskusji technicznych. Znaczna czesc osob zaglada jednak do tego watku aby poznac opinie czy to dziala i ile to kosztuje.

 

Krotkie podsumowanie finansowe mojej inwestycji w pompe ciepla.

Gaz mam na dzialce, 1,5 metra od domu (musialem odsuwac dom bo byl za blisko rury).

 

Szacowane koszty instalacji kotla kondensacyjnego wraz z podlogowka w calym domu (koszty szacunkowe, zawsze mozna zrobic taniej/drozej):

Przylacze gazu - 1000

Kociol gazowy kondensat - 12000

podlogowka (220m2) - 26000

komin - 5000

---------------

suma 44000zl

 

 

Pompa ciepla (Nibe Fighter 10kw)

kolektor poziomy - 6000

koparka - 2500

podlogowka (220m2) - 26000

pompa wraz z montazem - 33000

dotacja - 26000

---------------

suma 41500zl

 

Na starcie jestem do przodu 2500zl.

 

Nie wdaje sie w dywagacje, ze przy kotle gazowym nie dawalbym wszedzie podlogowki tylko tansze grzejniki itd...

Jak dla mnie: przy tym samym komforcie (podlogowka) i przy tanszym zrodle ogrzewania juz na starcie jestem do przodu.

 

Napewno wszyscy zaczna sie dopytywac co to za dotacja.

Chodzi o dotacje Urzedu Miasta Krakowa do zmiany systemu ogrzewania itd...

Dokladny opis tutaj:

http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub_dok_id=3276&sub=procedura&proc=WS-6

 

Braklo mi ok. 1km w linii prostej zeby znalezc sie w tym progu 50%, ale i tak zaje****cie sie ciesze :)

 

PS. Mala pomylka w koszcie podlogowki. Po korekcie 2500zl do przodu, ale zawsze do przodu :)

 

NIe chcę cię dołować ale ta kasa jest na wymianę a nie na budowę "kotłowni" i eżeli buduejsz nowy dom to niestety kasy nie dostaniesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha ma rację .

 

To jest na termomodenizację a nie na nowy dom . Zawsze ( chyba tez teraz ) mozna było dostać z Banku Ochrony Srodowiska nisko-oprocentowany kredyt , którego dużą część można było umorzyć . Trzeba było zrobić audyt, napisać wniosek itd. Ale niestety w nowych domach radź sobie sam.

Ciekawa zawsze byłam czy gdybym najpierw kupiła sobie kuchnię węglową a za m-c zmieniła czy to by się dało :)

 

Bodzio

 

Tych 60 stopnio-minut nie zmieniaj. To może zmieniać tylko serwisant.

Start sprężarki następuje gdy stop-minut. osiągną wartość ustawioną w menu 5.4 , gdy większe równe 0 sprężarka wyłącza się.

Jesli aktualna temp. na zasilaniu jest nizsza niż od wymaganej o tę różnicę stop-min. są natychmiast ustawione w wart. włączjącej spręż. . Jesli akt.temp.na zasilaniu jest wyższa od wymag. a tę różnicę są natychmiast ustawiane w wart. 0 wyłączając sprężarkę. Min. czas pracy sprężarki to 5 min. i 20 min. postój .

Gdy zost. osiąg. wartość 60 stop-min. dalsze nalicz. stop-min. zostaje wstrzymane i zostaje odblokowane dopiero 3 minuty po wyłacz.prod ciepłej wody.Czujnik temp. zasilania wtedy ma możliwość pomiaru aktual.. temp. w systemie grzewczym . Róznica między aktual. a wymag. temp,na zasilaniu jest w każdej minucie mierzona i dodawana do stop- minut w menu 2.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc w wyborze inst. kompleksowej dla całego domu, mianowicie

 

projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/sandra/rzuty.html?AreaMin=120&Kind=1&Name=sandra

 

zamiana w projekcie, pomieszczenie 12 to pokój dziecka z oknem,kotlownia przeniesiona do osobnego budynku gopsodarczego 3m od domu, na poddaszu w miejsce strychu jest sypialnia

 

Dom będzie zamieszkiwało dwoje dorosłych i dwójka dzieci (2 i 6 lat)

 

UWAGA!!! całkowita powierzchnia podłóg pod podłogówkę,bez garażu to około 250 m , w planie jest że powierzchnia użytkowa 180 m .

 

Budynek wybudowany z ceramiki poryzowanej LEIER, grubość sciany 25cm. ocieplenie 15cm. wełna mineralna, ocieplenie poddasza użytkowego 30cm. wełna mineralna, fundamenty ocieplone 12cm. styropian

 

 

 

A wymyśliłem to sobie tak:

 

-dół i góra oczywiscie całość ogrzewanie podłogowe(bez garażu)

 

kominek (KFD DESING 1050 http://www.tapis.pl/kominkowe/kfd/linea-h-1050.htm ) w salonie bez żadnych rozprowadzeń DGP ani płaszczy wodnych, tylko ogień dla wzrokowej przyjemnosci i ciepła z niego

 

Pompa ciepła wydaje mi się że około 10KW, zbiornik ciepłej wody użytkowej, chyba 500 L.(300 L.) kolektor poziomy, bez ograniczeń działka 40a, ale gleba piasczysta, działka pod lasem i tu mam takie spostrzeżenia:

 

- buduję kort tenisowy (pow. 700m) i gdyby tak umiescić kolektor pod kortem i dodatkowo umiescić tam również rozprowadzenie z oczyszczalni scieków + rozprowadzenie z rynien( deszczówka) Grunt byłby dodatkowo nawadniany i chyba poprawiła by sie wydajność pompy ciepła, araczej kolektora

 

- buduję również staw 40x25m i gdyby umiescić kolektor w tym stawie na dnie i zasypać żwirem i piachem, głębokość około 2m

 

- wentylacja mech. z rekuperacją +GWC

 

 

 

Proszę wyrazic swoją opinnię na w/w rozwiazania czy ma to sens w takiej postaci, czy raczej muszą byc zmiany lub całosć jest do całkowitej zmiany?

 

Wszystko powyżej to tylko moje subiektywne przemyślenia, CAŁKOWITEGO LAIKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie chcę cię dołować ale ta kasa jest na wymianę a nie na budowę "kotłowni" i eżeli buduejsz nowy dom to niestety kasy nie dostaniesz...

 

Skad takie wnioski ?

Ja nie pisze o teoretycznej dotacji ktora moge dostac, ale o dotacji na ktora podpisalem umowe i wlasnie oczekuje na przelew. I nie byla to modernizacja kotlowni tylko budowa domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon

 

powołałeś się na WS-6 a tam jest :

Finansowanie ze środków Gminnego/Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zadań polegających na zmianie systemu ogrzewania na proekologiczny/ instalacji odnawialnego źródła energii/ podłączeniu ciepłej wody użytkowej, realizowanych przez osoby fizyczne

 

natomiast w ramach tego Wydziału ale .....odnawialnych żródeł energii rzeczywiście można dostać dofinansowanie do 40 % inwestycji nie więcej niz 40.000,-pln

 

Wam to dobrze i jesteś do przodu . Gratuluję !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, piszac swojego posta dot. kosztow napisalem: "Chodzi o dotacje Urzedu Miasta Krakowa do zmiany systemu ogrzewania itd... " (przywolalem nazwe procedury)

Tak jak napisala bonetka dotacja dotyczy rowniez "instalacji odnawialnego zrodla energii" - ale to mozna sie dowiedziec wtedy, gdy przeczyta sie procedure. Pozostali - jak sie domyslam - opierali sie tylko na dokladnej tresci mojego posta (w szczegolnosci na poczatku nazwy procedury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon :)

 

My zrozumieliśmy , ze masz nowy dom i robisz PC ...i dlatego nie ma mowy o zmianie , bo wcześniej nie było nic innego . Gdybyś napisał , że masz dom i zmieniasz to ok!i ta procedura jak najbardziej .

 

Wiem już o co chodzi to jest nieprecyzyjnie sformułowane ..nazwa sugeruje zamianę na odnawialne żródła energii ...

powinno być ..... zmianie systemu ogrzewania na proekologiczny/ instalacji odnawialnego źródła energii/ oraz instalacji nowych ekologicznych źródeł energii , podłączeniu ciepłej wody użytkowej, realizowanych przez osoby fizyczne

ewentualnie

zmianie systemu ogrzewania na proekologiczny/ instalacji odnawialnego źródła energii , podłączeniu ciepłej wody użytkowej, realizowanych przez osoby fizyczne

( tylko jeden slasz to by sugerowało albo to albo to ..........)

ewentualnie

....... instalacji nowych ekologicznych zródeł energii oraz zmianie systemu ogrzewania na proekologiczny , podłącz...........

 

To rzeczywiście z tej samej procedury WS-6 ale gdyby było dobrze sformułowane w tytule nie doszłoby do pomyłki w rozumieniu.

Mało tego jak dzwoniłam Pani powiedz. że odnawialne z innej procedury ( inny nr ) a Pan , że z tej samej . ( czekałam 5 minut na oddzwonienie więc ...chyba nie byli pewni )

Ciekawe ile osób które to przeczytały nie załapały , że mogłyby sobie dofinansować ...zmiana to zmiana a to w nawiasie tylko rozwija ale nadal zmianę .......

Nie każdy jest dociekliwy a i różne osoby róznie pewne sprawy interpretują .

 

Nieważne co i jak najważniejsze , że masz i inni też by chcieli a nie mają ot co :(

 

PS. Zawsze należy pytać jak gmina bogata i realizuje jakiś program ekologiczny ( tu ograniczenie niskiej emisji ) to ma i pieniądze . Jak obrotni w gminie ( dobry wniosek ) to w ramach funduszy z Unii Europejskiej też można dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

ja chyba pomalu zmieniam nastawienie:)

 

tym razem na tapecie mam PC glikolowe z kolektorami pionowymi..

calkowity koszt brutto na jaki dostalem oferte z firmy ppcpompy (ecopower 9KW) to 36tys zl maja teraz jakas promocje i kilka zlotych taniej jest...z thermogolv byloby z 3tys taniej jednak tutaj sa pionowe kolektory..ktore raz mi dzialki nie zajmuja dwa jednak zapewniaja inny komfort niz poziomy

i tak to powoli przechodze do obozu glikolowych:)

ciekawy jestem tych ecopower..polska konstrukcja..z jednym uzytkownikiem rozmawialem i jest zadowolony elektronike/sterowanie tez maja nawet dosyc ciekawa

chyba ze wiecie lub znacie powody dla ktorych nie warto sobie nimi glowy zawracac to bylbym bardzo wdzieczny

 

i przy okazji dziekuje bonetce za duza pomoc

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze prosba o pomoc w policzeniu

 

tak wiec budynek ma miec 140m2 uzytkowej

sciany to porotherm a dokladnie unipor 24 (ale o dobrym wspoczynniku przenikania ciepla bo chyba 0,16w)plus na to 15cm styropianiu

podloga chyba 10cm steropianiu , poddasze 25cm welny

wentylacja grawitacyjna (niestety)

oczywiscie podlogowka wszedzie

 

i teraz jakie zapotrzebowanie moge miec na cieplo w projekcie jest ono wyliczone plus minus 10kw (ale przy innych danych,inne ocieplenie itd)

 

jakiej wielkosci pompe dobrac..dziwne jest to ze firmy jedne proponuja mi np 7KW a drugie np ppc nawet 11kw??????????????

 

jakiej wielkosci kolektory pionowe beda najbardziej wskazane? 140m?

proponuja 120 m? chyba ciut za malo i w dodtaku chca zrobic 4x30..

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...