Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No więc tak: dom dobrze ocieplony 140m2 potrzebujesz 7,5 kW mocy PC przy założeniu 3 osobowej rodzinki. Moc kolektora ziemnego przy założeniu współczynnika efektywności COP=3,5 wynosi ok 5,4 kW. Zakładając że jesteś w stanie odebrać jakieś 25W z mb odwiertu (niewiem czy właściwe założenie bo sam robię kolektor poziomy i nie zgłębiałem tematu odwiertów ze względu na cenę) potrzebujesz ok 220 mb rury w odwiertach czyli 110 mb odwiertów a więc powinny wystarczyć 3 odwierty po 40m co zapewni moc dolnego źródła na poziomie 6 kW.

Jakby założyć że masz rekuperator o sprawności 85% potrzebujesz PC o mocy 5,5 kW to 2kW mniej niż bez rekuperatora. Co zatym idzie moc kolektora ziemnego spada do niecałych 4 kW czyli trzeba niecałe 80 mb odwiertów więc dwa odwierty po 40mb powinny wystarczyć i dadzą 4kW mocy.

A więc o jeden odwiert mniej!!! Licząc zysk jaki otrzymamy kupując mniejszą PC i robiąc tańsze (bo krótsze) odwierty zainwestowałbym w rekuperator zyskując sprawną wentylację domu. Oczywiście mogłem się pomylić przyjmując zbyt wysoki współczynnik uzyskiwania energii z mb odwiertu (po prostu nie pamiętam) bądź niewłaściwy współczynnik zapotrzebowania na energię, przyjąłem 0,047 kW/m2. Obliczona moc powina wystarczyć do -20'C. Osobiście wolałbym zrobić po jednym odwiercie więcej zapewniając sobie możliwość pracy z większym COPem, stosując obniżone temperatury podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Inko

Możesz napisać jaki jest koszt wykonania 1mb kolektora pionowego i co obejmuje (czy wszystko, czy np. glikol trzeba osobno doliczyć i takie tam).

Ja w dalszym ciągu nie mogę się zdecydować na rodzaj pc. Wydaje się, że w moim przypadku najrozsądniejsze byłyby właśnie kolektory pionowe, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje danielsq za informacje i policzenie..niestety rekuperatora nie mam i raczej miec nie bede (chociaz osobiscie chcialbym)

dlatego bede musial zalozyc troche wyzsze zuzycie...czyli pompa 9kw bedzie az za mocna...ciekawe czemu w takim razie polecaja 11KW? odwiertow polecaja te 120m i jak wynika z twoich wyliczen powinno wystarczyc..ale moze z 10m wiecej zrobie/glebiej

 

 

andrea_l

podzwonilem po firmach i tak u mnie 110 netto m odwiertu na gotowo sonda z glikolem

natomiast firma ppcpompy a dokladnie przedstawicielstwo we wroclawiu za caly komplet czyli odwierty studnia rozdzielcza podlaczenie do kotlowni material plus robocizna brutto jakies 18-20tys za 120m odwiertow (drogo) ale razem z cena pompy i promocja do konca marca -10% to tak tragicznie nie wygodzi(36tys)..w komplecie pogodowka i itd

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podzwonilem po firmach i tak u mnie 110 netto m odwiertu na gotowo sonda z glikolem

 

 

Ja też zasięgałem informacji nt. kosztów wykonania kolektorów pionowych. Przy odwiertach do 60m: 70-75zł/m netto.

Przy odwiertach powyżej 60m - 100zł/m netto.

 

Rozważam instalację pompy ciepła Vaillanta. Czy ktoś ma rzeczowe argumenty aby mnie do niej zniechęcić? Vaillant czy może jednak IVT? Słyszałem opinie o awaryjności sprężarek Mitsubishi montowanych w pompach IVT. ???

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka nawet licząc moc PC przy założeniu zapotrzebowania 0,050kW/m2 (każdy nowobudowany budynek tyle potrzebuje a jak dodasz więcej ocieplenia niż masz w projekcie zapotrzebowanie jeszcze spadnie) potrzebujesz nie więcej niż 8kW a i to jest taka moc PC która powinna wystarczyć do -20'C na zewnątrz, jeżeli przyjmiesz że minimalna temperatura zewnętrzna będzie -15'C wystarczyłaby PC o mocy 7kW ewentualnie dostawiasz grzałkę elektryczną o mocy 1kW która będzie się załączać w szczytach zapotrzebowania na moc jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -15'C, sprawdź ile było takich mroźnych dni w ciągu ostatnich kilku lat ja nie pamiętam a tej zimy nie przypominam sobie by temperatura spadła niżej niż -15'C a już napewno nie tu gdzie ja mieszkam.

Wiem że różnie można podchodzić do obliczeń a przy odrobinie sprytu można uzasadnić prawie każdą moc PC, można np dać większą moc PC i eksploatować ją tylko w czasie tańszej energii np. jeżeli nie musimy grzać podłogi ładujemy bufor ciepła i później odbieramy mu tą zgromadzoną energię w wodzie i przekazujemy np. na podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

akurat w ppcpomy nie daja dodatkowych grzalek..nie wiem dobrze czy zle

rozwiazanie grzania tez maja troszke inne..zbiorniki sa tylko dla CWU a dla Co pompa grzeje bez bufora odrazu podlogowke tu podlogowka jest buforem

zakladaja ze pompa musi sama wystarczyc do -20

dziwi mnie po prostu wyliczenie mocy przez rozne firmy..bo jak sie wejdzie na stronke ppcpomy to oni na 140m2 proponuja minimum 11kw ja twierdzilem ze wystarczy maks 9kwa nawet powinno byc mniej..ale znowu oni twierdza ze mniej niz 9kw nie powinno byc..wiec juz glupieje:(

wlasnie w zwiazku z tym ze kazda rzecz mozna "udowodnic" wole pewne sprawy wyjasnic wczesniej niz zeby mnie ktos w konia zrobil:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeżeli w całym domu będzie podłogówka to jeżeli nawet PC będzie zbyt duża to podłogówka łyknie co jej da PC jednak płacisz większe rachunki za prąd bo sprężarka chce prądem być karmiona a licznik nie śpi niestety no i sama PC też bedzie droższa, źródło oczywiście też.

Swoje obliczenia opieram tylko na podstawie wiedzy teoretycznej jaką posiadam.

Być może PC którą oferują umożliwia zmianę wydajności sprężarki wtedy sprężarka będzie pracować z mniejszą wydajnością ale będzie posiadać zapas mocy. Ja jednak obstawiałbym 8kW i ewentualnie pokusiłbym się o te dodatkowe grzały albo po prostu zastosowałbym szeregowo połączony z podłogówką kocioł elektryczny najmniejszy i najtańszy (najlepiej wydłubać z niego te grzały albo po prostu je kupić w sklepie) grzały podłączy ci każdy normalny elektryk trzeba tylko aby PC miała taką funkcję "pomocy" jak nie będzie dawać rady z grzaniem żeby mogła załączyć grzały. Zawsze możesz poprosić żeby zrobili ci przyłącze do podłączenia takiego kotła, poprostu będzie to polegało na przecięciu rurki zasilania CO i wstawieniu tam zaworów dokąd nie będzie potrzeby wspomagania CO rurki się połączy, jak będą chwile że okaże się iż PC jednak zbyt słaba kupisz te grzały i je wstawisz koszt mały. Ja jednak uważam że 8kW to max obecnie mieszkam w domu o podobnym metrażu i jest tam kocioł elektryczny 12kW Kospel faktem jes że pracuje z pełną mocą ale dom powinien być lepiej ocieplony, wszędzie są grzejniki a więc wysoka temperatura, i co najważniejsze grzeje tylko w czasie trwania taniej energii.

Twój dom będzie dobrze ocieplony, będzie tylko ogrzewanie podłogowe a więc znacząco spadnie zapotrzebowanie na moc. Poproś niech wyjaśnią na co potrzeba takiej mocy, jak to obliczyli. 11kW powinno wystarczyć dla budynku ok 200m2 wykonanego w obecnej technologii i wg obecnych wymogów i to bez rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeżeli w całym domu będzie podłogówka to jeżeli nawet PC będzie zbyt duża to podłogówka łyknie co jej da PC jednak płacisz większe rachunki za prąd bo sprężarka chce prądem być karmiona a licznik nie śpi niestety no i sama PC też bedzie droższa, źródło oczywiście też.

Swoje obliczenia opieram tylko na podstawie wiedzy teoretycznej jaką posiadam.

 

przecież jak bedzie większa moc pompy to bedzie krócej pracować i zużycie bedzie w przyblizeniu takie samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

akurat w ppcpomy nie daja dodatkowych grzalek..nie wiem dobrze czy zle

rozwiazanie grzania tez maja troszke inne..zbiorniki sa tylko dla CWU a dla Co pompa grzeje bez bufora odrazu podlogowke tu podlogowka jest buforem

zakladaja ze pompa musi sama wystarczyc do -20

dziwi mnie po prostu wyliczenie mocy przez rozne firmy..bo jak sie wejdzie na stronke ppcpomy to oni na 140m2 proponuja minimum 11kw ja twierdzilem ze wystarczy maks 9kwa nawet powinno byc mniej..ale znowu oni twierdza ze mniej niz 9kw nie powinno byc..wiec juz glupieje:(

wlasnie w zwiazku z tym ze kazda rzecz mozna "udowodnic" wole pewne sprawy wyjasnic wczesniej niz zeby mnie ktos w konia zrobil:)

 

Dla nowo budowanego domu z wentylacjš grawitacyjnš, dla dT=40K (dla Opola to starczy), przy standardowych gruboœciach izolacji, szczytowa moc zapotrzebowania na ciepło nie powinna byc większa niż 7kW do 9kW, w zaleznoœci od kształtu bryły, czy iloœci przeszklonych przegród zewnętrznych. Proszę przeczytać moje wczeœniejsze posty, w których pisałem o silnej zależnoœci mocy od temp. parowania. Wszystko teraz zależy jakš temp. parowania przewiduje instalator. Jeœli PPC ma nominalnie np. 10kW, (przy temp. parowania 0stC), to przy -5 stC będzie to już nieco ponad 8kW. Aby porównać oferty musisz odnieœć wszystkie pompy ciepła do tej samej temp. parowania. Moc zmienia się także ze zmianš temp. skraplania, ale już znacznie mniej. Dlatego w celu porównania należy znać moc różnych PPC w tych samych warunkach pracy (np. -5/40). I nie należy sugerować się tutaj podawanymi temp. glikolu czy wody, bo to jest strasznie mylšce, ale temp. parowania i skraplania. Może jedni podawali moc dla warunków 0/30 a inni dla -5/50, a to już spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

 

Jak miło , że wpadłeś :D

 

Jak już Jesteś bardzo Cię proszę trochę wcześniej jest post oolp

doradź ....ja mam swoją koncepcję ale nie chcę wychodzić przed szereg .

Myślałam , że wpadnie Hydrolek ale ...jakoś cichutko ....

Gdybyś zechciał to bardzo Cię proszę ...bo On czeka i chce jakiejś rady a my nic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek w.g mnie to jest nie najlepsze dlatego , ze w razie czego nie możesz podłączyć byle czego jak do wodnej podłogówki., musisz mieć coś pośredniego.

Poza tym kwestia podnoszenia na piętro do domu mającego wiecej niż parter , bo skoro nie ma pomp dolnego zródła to nie wiem jak górnego zródła gdzie też przecież jest czynnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowali mi Caliane bez podłogówki (gdzie można zrobić normalną, wodną) i Natea z tym "nietypowym" rozwiązaniem w tej samej cenie.

Wysłałem do nich pytania wyciągające, gdzie jest haczyk. Dlaczego system z podłogówką jest tańszy trochę od tego bez podłogówki? Tak trochę wbrew logice, bo zazwyczaj za więcej trzeba zapłacić więcej, a nie mniej.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyprodukowali to muszą sprzedać a skoro nie ma może tak dużo chętnych to " lepszy wróbel w garści niż gołąbek na dachu "

Jak cena niższa to może ktoś się skusi .............

 

W Ekopower moce PC są dla :

Tpar – 5 °C

 

Tskr – 40 °C

 

czyli dla glikol woda temp. parowania -5/40 skrapl. czyli PC 10 kW dla tych temperatur ....... czyli , ze przyjmując parowania 0/40 ma jeszcze większą moc np. 11kW i trochę -tak?

 

Za duża PC i za duże dolne żródło to nie tylko nieoszczędność ( większy prąd sprężarki ) ale może istnieć jeszcze jedno niebezpieczeństwo .

Jeśli będzie za duża moc PC budynek może być niedogrzany przy wyższych temp. niż minimalne , PC może wyłączać się awaryjnie i sygnalizować wysokie ciśnienie. Ponieważ wewnętrzny obieg PC nie ma mocy modulowanej powstaje sytuacja gdy ze skraplacza nie jest odbierana cała energia jaka jest do zabrania i niestety prowadzi to do nadmiernego wzrostu ciśnienia . Układ zabezpieczający sygnalizuje ( presostat wysokiego ciśnienia ) i następuje awaryjne wyłączenie PC.

Gdy moc żródła ciepła ( kolektory ) będzie dobra ale moc PC za duża , PC może się wyłączać ze względu na za małe kolektory ( małą moc w stosunku do PC ) a także PC może pracować przy wyższych temp.zewnętrznych w bardzo krótkich cyklach co wpływa znacząco na obniżenie jej żywotności.

Dlatego trzeba to max. zgrać i tak ważne jest dobre dobranie kolektorów ( moc ) i mocy PC do ogrzewania budynku. A tu proszę jak dobierają .. i bądź mądry........ ( o pisaniu wierszy nie wspominam )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co tak myślę ...ten cytat wzięłam ze strony ..jest dziwnie napisany bo sa odnośniki ..a może to dla 5/40 wtedy to ma 10 kW ale dla 0/40 miałaby mniej bo około 8 i trochę kW., a dla -5/40 ma 6 i trochę kW To jak ?

 

PS . przeważnie skraplania podają dla -5 ( i ja się zasugerowałam ) ale tutaj ? no czy ja wiem co autor miał na myśli ?

 

Myślę , że chyba tak jest bo oni zdecydowanie odstają jeśli chodzi o pow. i dobór PC . Jeśli by przyjąć , że dana PC ( 10 kW ) ma np.1,8 kW mniej ( strzelam oczywiście z tym miejscem po przecinku ) to miałoby już trochę sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się przewymiarowanie jest bardzo groźne może dużo kosztować natomiast lekkie niedowymarowanie PC niczym nie grozi dlatego ważne są właśnie te wspomagające grzałki.

Stanowczo protestuję !! :lol: Włączanie grzałki we wspólnym obiegu z pompą ciepła to działalnośc zbrodnicza :evil: . Dlaczego ? Sprawnośc i moc pompy ciepła maleje wraz ze wzrostem temperatury wody w instalacji. W sytuacji braku mocy sprężarka pracuje na wysokich parametrach. Jeśli włączymy wtedy grzałke to podwyższymy temperaturę instalacji i pogorszymy parametry pracy sprężarki, zmniejszymy jej moc i osiągany COP. Nie warto dobierać pompy ciepła na zaspokajanie wyższych potrzeb niż dla -10do -12 C. Takie warunki w naszym klimacie występują na tyle rzadko i krótko że dla zaspokojenia tych chwilowych potrzeb warto uruchomic grzejnik elektryczny w najdroższej taryfie , równolegle do pracy pompy.czyli po prostu postawic w salonie grzejnik olejowy. Rozpalenie w kominku też mile widziane :D

Jakie są skutki pracy zbyt dużej pompy ciepła? Zawsze większa pompa ciepła w tym samym budynku będzie mniej sprawna niz mniejsza. Dlatego że pracuje w krótszych cyklach. Co z tego? Ano w każdym cyklu oprócz rozruchu ( wysoki prąd rozruchowy) występuje 2-3 minutowy okres stabilizacji procesu w czasie którego nie jest oczwiscie osiagana nominalna moc i sprawność. Jeśli cykl jest krótki to udział okresu rozruchowego w całym czasie pracyjest duży a COP leci na łeb mimo wspaniałych informacji w materiałach marketingowych ;)

Jak inaczej o tym opowiedzieć ; za duża pompa to zupełnie jak jazda samochodem w ruchu miejskim, a za mała to jak po autostradzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...