Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to teraz przeczytajcie co napisałem parę postów wcześniej o ludziach którzy dobierają PC - bo przecież właśnie oni proponują dane rozwiązania.

 

Co nie zmienia faktu że wg Was mam źle zaprojektowane rozwiązanie? Tak ?

 

Jeżeli tak, to jak mogę wymóc na pompiarzach aby sprzedali mi coś co:

1. Będzie działać sprawnie

2. Będzie ok pod względem konstrukcyjnym

Tak do końca to nie wiemy, czy masz to dobrze zaprojektowane, bo projektem się nie pochwaliłeś :(.

Czasami jeden rysunek potrafi wyjaśnić więcej niż setki słów :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor na wode podlogowa aby gromadzic ewentualne cieplo z kominka z plaszczem wodnym .....

 

dodam iz w stiebel eltron takze zaproponowali byfor wiec chyba po cos musi byc ????

 

To znowu nie bufor tylko sprzęgło. W 300l litrów wody to dużo ciepła się nie zgromadzi. Sprzęgło umżliwia jedynie współpracę kominka z płaszczem z systemem pompy ciepła. Niestety jak będziecie palili w kominku to raczej wyłączcie PC, bo szkoda waszych pieniędzy (rachunki za energię el., uszkodzenie PC). Aby zrobić to bardziej elegancko to potrzebne są 2 sprzęgła albo jedno sprzęgło przy PCi, bofor w obwodzie kominka i wymiennik. Musicie się zdecydować czy instaluecie pompę ciepła czy kocioł w salonie. Nie ma sensu dublować systemów grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor na wode podlogowa aby gromadzic ewentualne cieplo z kominka z plaszczem wodnym .....

 

dodam iz w stiebel eltron takze zaproponowali byfor wiec chyba po cos musi byc ????

widocznie wszyscy ściągają z tej samej ściągi, co wcale nie znaczy że tak jest tanio lub efektywnie.

Tak nawiasem mówiąc to ciepło z pompy ciepła jest tak tanie że grzechem by było z niego nie korzystać , tym bardziej że inwestycja z kolei droga.Nie jest to drożej niz z kominka opalanego dobrym lisciastym drewnem. W tym kontekście nie widze potrzeby instalacji kominka z płaszczem wodnym, który jest po prostu kotłrm w salonie. Znacznie komplikuje instalacje ,a po pierwszym sezonie , gwarantuję z własnej praktyki, nie będzie rozpalany. LENISTWO TO PIEKNA RZECZ. Lepiej kupic zwykły kominek jako dodatkowe źródło ciepła na wypadek potrzeby krótkotrwałego podgrznia ( nawet latem czasem trzeba) lub po prostu realizacji atawistycznej potrzeby rozpalenia domowego ogniska :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem po rozmowie z panem z Ostrowca i tak

zmienily sie ponoc dane (mam dostac nowa karte produktu)

i europower A8 ma miec okolo 8kw dla 0-35

europower a9 ma miec okolo 9 kw dla 0-35

 

i pan twierdzi ze jako maja byc kolektory pionowe to moc w zwiazku z tym ze dolne zrodlo bedzie okolo 4-5C bedzie o okolo 1kw wieksze..

 

zastosowano teraz wymiennik swep nie termokey (byl wczesniej) ale jaki model to tez mam dostac info na maila

 

zbiorniki CWU140litrow w plaszczu zewnetrznym ma okolo 20 litrow wody

 

co do mapy geologicznej to stawiam na

dorzecze" 3 -piaski, żwiry, mady rzeczne oraz torfy i namuły

 

ewentualnie 50-żwiry, wapienie, margle piaskowce, opoki z czertami,fosforyty

 

ale raczej 3

 

czy teraz cos bedziecie mogli mi poradzic?

czy te planowane 7-8kw na ogrzanie domu obejmuje rowniez CWU?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem po rozmowie z panem z Ostrowca i tak

zmienily sie ponoc dane (mam dostac nowa karte produktu)

i europower A8 ma miec okolo 8kw dla 0-35

europower a9 ma miec okolo 9 kw dla 0-35

 

i pan twierdzi ze jako maja byc kolektory pionowe to moc w zwiazku z tym ze dolne zrodlo bedzie okolo 4-5C bedzie o okolo 1kw wieksze..

 

zastosowano teraz wymiennik swep nie termokey (byl wczesniej) ale jaki model to tez mam dostac info na maila

 

zbiorniki CWU140litrow w plaszczu zewnetrznym ma okolo 20 litrow wody

 

co do mapy geologicznej to stawiam na

dorzecze" 3 -piaski, żwiry, mady rzeczne oraz torfy i namuły

 

ewentualnie 50-żwiry, wapienie, margle piaskowce, opoki z czertami,fosforyty

 

ale raczej 3

 

czy teraz cos bedziecie mogli mi poradzic?

czy te planowane 7-8kw na ogrzanie domu obejmuje rowniez CWU?

pozdr

 

Nawet jak z dz będzie wchodziło 4stC, to wyjdzie np.0st.C, a to oznacza że temp. parowania będzie np. -2stC do -4stC, czyli moc bedzie mniejsza a nie większa. Temp. parowania +2 do +4 to uzyskuje się w instalacjach woda/woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosch wykupił i IVT i Buderusa ( tak słyszałam )

W Buderusie wszystkie z miękkim startem w IVT mają dopiero być

 

Kto chce sobie dobrać PC z przymrużniem oka to zapraszam tu jest program

http://www.vpw2100.com/default.asp?lngLangID=2&lngSiteID=1

 

to ze strony IVT ( kliknać na prog . prawa strona ) oni mają współ. od 40-60 ( czy cieplej czy zimniej ) i mnożą powierzchnię domu przez ten współ.i mają PC ( najpierw kliknąć na książ .otworzy się karta z przykładem a dopiero póżniej w kółeczku zaznaczyć i wybrać odpowied. kW) ...mapa przesuwa się .......

W ostatnim punkcie jest wyliczone ile kW na rok i porównanie z innymi nośnikami energii . Dziwne tylko z rekuperacją wychodzi jyle samo :)

Od ilości ludków moc się nie zmienia tylko zużycie .

 

GP bardzo Was proszę ...Sasha tak się miota .jeszcze święta Krowa schudnie ze zmartwienia i krzyżyk Jej zniknie . :(

Czy można zrobić coś jeszcze aby Mu pomóc ? może coś rozrysować ? może wyliczyć ? no nie wiem ........

Dziękuję Wam za wszystko bardzo serdecznie . :D :D

Terplace byłeś wczoraj REWELACYJNY ....poświęciłeś tyle czasu :D

 

Inko zobaczyłam Twój post.

Obejmie i ludki ( cwu) .....popatrz na ten dobór ze strony IVT u Ciebie wychodzi 7 kW z ich strony ( liczyłam dla 150 - 7,5 kW dla 140 -7 kW {póżniej sprawdziłam , że masz taki metraż }.......

Hydrolku ....tak pięknie o tym, ognisku domowym :D

Jeszcze coś ...to nie ściąga ...tylko Panowie w Stieb. tak uważają ..odnośnie bufora ...

Maszka ....to tak na początku...póżniej będzie ok! i ta wizja prawidłowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefowanie instalacji to żaden problem. Odradzam tu mieszanie bo to podobnie jest ze sprzęgłem układ dobry do kotła, ale wymaga temperatury na skraplaczu jak dla najgorętszego obiegu. W pompie ciepła lepiej zróżnicowac temperatury w pomieszczeniach na drodze regulacji hydraulicznej - czyli przydławić przepływy.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego stosowanie mieszania miałoby być błędem. Temperatura skraplacza i tak będzie musiała być co najmniej równa temperaturze najgorętszego obiegu. Myślę tu oczywiście o układzie z regulacja pogodową, gdzie mieszacz obiegu o najwyższej temperaturze jest całkowicie otwarty. Stosowanie mieszaczy nie zwalnia oczywiście od regulacji hydraulicznej poszczególnych obiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh, ludzie! Wizja była taka - za tą sporą jednak kasę włączam pompkę, czyściutko, bez pilnowania dostaw, szuflowania. W pomieszczeniu obok (duża piwnica z wyjściem na taras, dom na skarpie) ma byc rzutnik i DVD, ja na kanapie z mężusiem, dzieci na futrzaczku, lampka wina w garści... A teraz poprawka - krzesełko vis a vis pompy, dobry halogenik na wyświetlacz, stoper, notes z tabelkami, latarka do nocnych wypraw do licznika. Trzeba też przewiercic strop i poprowadzic internet, żebym miała kontakt ze światem. No i toaleta chemiczna, kranik z wodą, lodóweczka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

czyli jezeli te dane sa dla 0-35 to brac 8kw czy 9kw..bo jak jak terplace napisal temperatura parowania bedzie do okolo -4 to moc tez bedzie nizsza

sklaniam sie coraz bardziej do a8 ale chcialbym to jeszcze przedyskutowac

 

no i co mi doradzisz w kontekscie tych metrow kolektora pionowego?

przy moim 3 wynikajacym z mapki geologocznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefowanie instalacji to żaden problem. Odradzam tu mieszanie bo to podobnie jest ze sprzęgłem układ dobry do kotła, ale wymaga temperatury na skraplaczu jak dla najgorętszego obiegu. W pompie ciepła lepiej zróżnicowac temperatury w pomieszczeniach na drodze regulacji hydraulicznej - czyli przydławić przepływy.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego stosowanie mieszania miałoby być błędem. Temperatura skraplacza i tak będzie musiała być co najmniej równa temperaturze najgorętszego obiegu. Myślę tu oczywiście o układzie z regulacja pogodową, gdzie mieszacz obiegu o najwyższej temperaturze jest całkowicie otwarty. Stosowanie mieszaczy nie zwalnia oczywiście od regulacji hydraulicznej poszczególnych obiegów.

zaraz błędem :D , nie po prostu to nieracjonalne. Podłogówka nie da się sterować w cuklu dobowym to i mieszanie nie ma sensu : mnożenie pomp i miesaczy tez drogo kosztuje.Kusi też aby ustawić za dużo na pompie ciepła i wszędzie sobie pomieszać.Naprościej przydławic obieg, który uznam że jest przegrzany. Problem sam w sobie nieco wydumany i o ile na początku byc może inwestor zawraca sobie tym głowę to z cała pewnością bardzo szybko ma to w nosie. Ustawia sie raz na całe życie. Tak wskazuje moja prtaktyka.

Oczwyiscie może byc inaczej jak się pomiesza grzejniki i podłogówke. ale to juz inna historia :( , tu bez mieszania nie da się żyć z podłogówką :( .

Jeśłi jednak są tylko podłogówki to różnice regulacyjne są na tyle małe, że nie stosuję mieszaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh, ludzie! Wizja była taka - za tą sporą jednak kasę włączam pompkę, czyściutko, bez pilnowania dostaw, szuflowania. W pomieszczeniu obok (duża piwnica z wyjściem na taras, dom na skarpie) ma byc rzutnik i DVD, ja na kanapie z mężusiem, dzieci na futrzaczku, lampka wina w garści... A teraz poprawka - krzesełko vis a vis pompy, dobry halogenik na wyświetlacz, stoper, notes z tabelkami, latarka do nocnych wypraw do licznika. Trzeba też przewiercic strop i poprowadzic internet, żebym miała kontakt ze światem. No i toaleta chemiczna, kranik z wodą, lodóweczka...

futrzak alergizuje więc nie radzę :D . To forum ludzi wnikliwych , których zawsze dręczyło pytanie : co jest w środku? Z czasem ta ciekawość zanika wobec stwierdzenia że wszystko pracuje doskonale i bez naszego udziału. Kable niepotrzebne aby sie skomunikowac z pompa ciepła. To juz działa radiowo, jak i siec internetowa w mieszkaniu. Wina nie lubię :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz błędem :D , nie po prostu to nieracjonalne. Podłogówka nie da się sterować w cuklu dobowym to i mieszanie nie ma sensu : mnożenie pomp i miesaczy tez drogo kosztuje.Kusi też aby ustawić za dużo na pompie ciepła i wszędzie sobie pomieszać.Naprościej przydławic obieg, który uznam że jest przegrzany. Problem sam w sobie nieco wydumany i o ile na początku byc może inwestor zawraca sobie tym głowę to z cała pewnością bardzo szybko ma to w nosie. Ustawia sie raz na całe życie. Tak wskazuje moja prtaktyka.

Oczwyiscie może byc inaczej jak się pomiesza grzejniki i podłogówke. ale to juz inna historia :( , tu bez mieszania nie da się żyć z podłogówką :( .

Jeśłi jednak są tylko podłogówki to różnice regulacyjne są na tyle małe, że nie stosuję mieszaczy.

Właśnie o przypadek z układem mieszanym (grzejniki + podłogówka) miałem na myśli.

Jeśli chodzi o samą podłogówkę, to się z Tobą w pełni zgodzę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sprawy Inki ..........jaka w takim razie jest ta moc biorąc pod uwagę te cytaty ?

i pan twierdzi ze jako maja byc kolektory pionowe to moc w zwiazku z tym ze dolne zrodlo bedzie okolo 4-5C bedzie o okolo 1kw wieksze..

 

Nawet jak z dz będzie wchodziło 4stC, to wyjdzie np.0st.C, a to oznacza że temp. parowania będzie np. -2stC do -4stC, czyli moc bedzie mniejsza a nie większa. Temp. parowania +2 do +4 to uzyskuje się w instalacjach woda/woda.

 

dla jakich to temperatur bo to zmienia trochę postać rzeczy .

Na zdrowy rozsądek dom 140 mkw ocieplony to PC 7 kW ale tutaj ?..nie wiadomo dla jakich parametrów jest to 8 kW czy daje tyle czy mniej ....../ bo na stronie też są bardzo zachowawczy i oni wiedzą co jest w ich PC jaki parownik i itd. i czy rzeczywiście można otrzymać tyle mocy ile piszą .....

No bo zobaczcie , żeby ogrzać 180-240 mkw potrzeba w/g nich 18 kW gdzie w reszcie firm wystarczy 11-14 kW. ( różnica 4 kW i więcej ! ) Co o tym myśleć ? na papierze można sobie wszystko napisać a jak jest w rzeczywistości .

Gdyby było jak wszędzie to wiadomo byłoby o co chodzi a tak ...to trochę dziwnie ........a nawet bardzo dziwnie .....

 

A to ich nowe wymienniki :

http://www.carrier.com.pl/images/totaline/pdf/5.pdf

Lepsze czy gorsze niż Termokey a może takie same jakościowo...szkoda, że nie znamy symboli to wtedy byłoby wiadomo ile płyt itd.

 

PC powinna być dobrana precyzyjnie ale tutaj jak można ją optymalnie wybrać jak strona lewa na ich stronie nie odzwierciedla prawej albo odwrotnie ...nie wiadomo

http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=10

Jeśli jest napisane , że A 11 kW ogrzewa 110-140 mkw a my wiemy , że 140 można ogrzać 7 kW no to jak to ?

Jeśli 11 kW ma ogrzać 140 mkw to jak to samo 140 mkw ma ogrzać 8 kW ...rozumiecie o co mi chodzi ?

 

Przeczytałam post na dole ...jakim cudem dla woda-woda i glikol- woda moce PC mogą być takie same dla temp. odparow 0/35*C jak temp. odparowania dla nich są różne .

jeśli to dla +5/40 np. 8 kW to dla 0/40 będzie 6 i trochę kW tak?

ciekawa jestem dlaczego firma istnieje już trochę i nikt tego nie zauważył i nie poprawił wcześniej ale nadal jest trochę żle bo woda a grunt ( glikol) to trochę różnica .

Jeszcze jedno 8 kW było dla odparowania 5/40 teraz 8 kW jest dla 0/35 jakim cudem wartość 8 kW się nie zmienia przecież jeśli zmieniamy drugi składnik to zmnieniają się dwa np. przy 0/35 9/1,2 kW a przy 0/50 8,4/2,6

a tu też chyba powinny zmieniać się dwa .

Dlaczego wiad. są lakoniczne , dlaczego nie ma ile jest dla 0/50 .( wyliczenie COP dla cwu )

 

Uważam , że 8 kW powinna spokojnie to ogrzać i nie wahałbym się ani chwili nad wyborem ale tu jest tak dziwnie i nie tak jak u wszystkich , że boje się , że te PC nie mają tyle faktycznie mocy ile powinny mieć . ( w/w)

Może pomysł podawania temp. glikolu 0/35 jest dla niektórych denerwujący i mylący ale PC IVT. Stieb, Nibe , Bud tak podają i nie ma problemu a tu wprowadziło to tyle zamieszania , że wystarczy na następną 5 latkę.

Uważam , ze takie dane wszystkie firmy powinny mieć ZNORMALIZOWANE przecież to nie dla inź tylko dla normalnego Kowalskiego , który nie będzie transponował z polskiego na nasze ...

 

Może coś na ten temat ?..może przesadzam ? ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

ciagle jestem na tapecie:)

ale naprawde potrzebuje pomocy...

powiedzmy ze oferta z ppcpompy mi pasuje ale to pod warunkiem ze nie wpakuje sie na mine z ta pompa..

niestety technicznie jestem daleko za wiekszoscia z Was

te pierwsze parametry pracy z ppcpompy.pl byly dla 5/40 (nie dla -5/40)

teraz juz widnieje 0/35 na stronie przedstawieciela we wroclawiu

http://www.nanoterm.pl

(pan z ostrowca potwierdzil ze bedzie zmienial dane na stronie glownej jeszcze nie dal rady, zdjec i parametrow nowych tez jeszcze nie zdazyl mi przeslac)

 

natomiast nie wiem jak wyliczyc dla np -5/40 czy dla 0/50 :(

 

drugie pytanie to o przepust pod fundamentem..teoretycznie wiem wszystko ale dalej mi cos nie pasuje:)

sciana zewnetrzna bedzie sciana na ktorej od wewnatrz ma byc posadowiona PC i no wlasnie napotykam problem, przez telefon uslyszalem ze powinna wchodzic pod katem 10-20stopni zakonczona kolankiem 45 stopni

ale przeciez jak wejde pod fundamentem i mam metr do gory aby wyjsc ponad chudziak to w zyciu nie dam rady wyjsc przy 20stopniach:( moze 60,70 stopni ale mniej??????????

 

prosze GP o wypowiedzenie swoich uwag oczywiscie najwazniejsza sprawa to strona techniczna ecopowera i dobor :) by bylo cieplo tanio :PPP

w wypowiedziach maniaka doczytalem ze oni tez projektuja 20-25% wieksza pompe niz zapotzrebowanie wiec moze nie jest problem czy wezme 8kw czy 9kw..choc niektorzy z Was przy moich zaplanowanych ociepleniach mowili ze moc potzrebna to okolo 7,5kw?

boje sie przewymiarowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ja juz teraz wiem chyba mniej niz 20 postow temu :lol:

 

domek mam 140 m2 uzytkowej

styro bedzie na podloge 10cm, sciany 16-18cm

poddasze 16+10 cm welny

 

podlogowka ma byc w calym domu na powierzchni 160m2

 

i teraz facio chce mi postawic pompe o mocy 8kw (nibe)

i odwierty pionowe o lacznej glebokosci 180 m

powiedzialem ze bede mial wentylacje z rekuperacja to jednak nie przekonalo instalatora o zmniejszeniu mocy pompy i odwiertow.

 

Mowilem ze jak pompa bedzie przewymiarowana to za czesto bedzie sie wlaczac i wiecej pradu pobierze a on na to ze czesciej ale krocej bedzie chodzic i na to samo wyjdzie a te 8kw zapobiegnie wlaczaniu sie grzalki nawet przy bardzo duzych mrozach

 

Wiec pytanie moje czy facet ma racje bo jednak 18 tys za 180 m odwiertow to kupa kasy a przy pompie 6kw odwierty powinny byc krotsze a i pompa tansza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz mniej rozumiem z Waszych wywodów - pewnie trzeba jeszcze raz na spokojnie to przeczytać ;)

domek mam 140 m2 uzytkowej

styro bedzie na podloge 10cm, sciany 16-18cm

poddasze 16+10 cm welny

 

podlogowka ma byc w calym domu na powierzchni 160m2

 

i teraz facio chce mi postawic pompe o mocy 8kw (nibe)

i odwierty pionowe o lacznej glebokosci 180 m

Zaczynam się bać.. a może nie potrzebnie - mnie przy ociepleniu 15 cm styro, w dachu 25 cm wełny, wentylacja z odzyskiem wychodzi 5,5 kW dla powierzchni podłóg ok. 220 m2, ogrzewanie ma być rozłożone na ok. 170 m2....

Liczył kumpel w OZC, liczyłem sam i nie chce wyjść więcej.... Planuje pompe 7 kW z Thermogolv. Pan Kołodziej po przesłaniu mu planów, wyników OZC i wizycie na budowie podzielił moją opinię co do mocy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo .......puk , puk .......może trochę przerwy w sprzątaniu ? i nie gotujcie jeszcze bo to za wcześnie ......

Bardzo Was proszę Inka się denerwuje ....a to się przenosi na .....kota :( a ja lubię i Inkę i koty i ja też się denerwuję ( ale jestem w tym wszystkim najmniej ważna ).

GP nie ma jeszcze przerwy świątecznej ....a okienek też nie ma w grafiku ...więc bardzo proszę to dla Niej ważne .....a trzeba zbierać dobre uczynki szczególnie przed Świętami......... :)

Ja nikogo nie zmuszam ale bardzo, bardzo proszę ..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phoenix.pl jak widze nie tylko ja mam problem z 140m2:)))))))))))

 

kilka osob te 8kw jednak radzi na ta powierzchnie..wiecej nie bardzo..ewentualnie 7kw te 6kw o ktorych piszesz to moze byc troche za malo

natomiast jedna sprawa mnie zastanawia 180m odwiertow???????????????????????

bez przesady chyba ze wie cos o czym my nie wiemy..bezpieczna granica to 1 metr odwiertu na 1 metr powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się bać.. a może nie potrzebnie - mnie przy ociepleniu 15 cm styro, w dachu 25 cm wełny, wentylacja z odzyskiem wychodzi 5,5 kW dla powierzchni podłóg ok. 220 m2, ogrzewanie ma być rozłożone na ok. 170 m2....

Liczył kumpel w OZC, liczyłem sam i nie chce wyjść więcej.... Planuje pompe 7 kW z Thermogolv. Pan Kołodziej po przesłaniu mu planów, wyników OZC i wizycie na budowie podzielił moją opinię co do mocy....

Opieranie się wyłącznie na wynikach OZC może być mylące.

W obliczeniach tych uwzględnia się stany ustalone, nie uwzględnia się zupełnie takich elementów jak szybkość nagrzewania budynku. Nie bierze się też pod uwagę stanu początkowego budynku (budynek niewysezonowany - pełen wilgoci technologicznej).

Jeszcze jeden aspekt, to wykorzystywanie taniej taryfy. Aby móc z niej skorzystać pompa ciepła musi mieć zapas mocy.

Biorąc to wszystko pod uwagę uważam, że przewymiarowanie pompy ciepła o 10, a nawet 20% nie jest błędem, a wręcz przeciwnie - w eksploatacji może przynieść wymierne korzyści.

Doświadczony projektant, czy instalator zapewne w/w aspekty bierze również pod uwagę :).

 

Oczywiście zamiast instalować nieco większą PCi można zapewnić sobie na w/w okoliczności dodatkowe źródło ciepła (grzejniki elektryczne, kominek, koza, itp.) - ważne, aby wiedzieć, że tego typu problemy w przypadku PCi dobranej "na styk" mogą się pojawić :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...