Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Opieranie się wyłącznie na wynikach OZC może być mylące.

W obliczeniach tych uwzględnia się stany ustalone, nie uwzględnia się zupełnie takich elementów jak szybkość nagrzewania budynku. Nie bierze się też pod uwagę stanu początkowego budynku (budynek niewysezonowany - pełen wilgoci technologicznej).

Jeszcze jeden aspekt, to wykorzystywanie taniej taryfy. Aby móc z niej skorzystać pompa ciepła musi mieć zapas mocy.

Biorąc to wszystko pod uwagę uważam, że przewymiarowanie pompy ciepła o 10, a nawet 20% nie jest błędem, a wręcz przeciwnie - w eksploatacji może przynieść wymierne korzyści.

Doświadczony projektant, czy instalator zapewne w/w aspekty bierze również pod uwagę :).

No ale budynek się wysezonuje a pompa pozostanie ta sama. OZC liczy zapotrzebowanie przy -20°C na zewnątrz, a takich dni statystycznie jest jednak niewiele. Ponadto nie uwzględniłem zysków ciepła od mieszkańców, z gotowania, kominka, oświetlenia itp.

Jak wyjdzie - jak zwykle pokaże życie, ale wnioski z eksploatacji przedstawię za jakieś 2 lata :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No ale budynek się wysezonuje a pompa pozostanie ta sama. OZC liczy zapotrzebowanie przy -20°C na zewnątrz, a takich dni statystycznie jest jednak niewiele. Ponadto nie uwzględniłem zysków ciepła od mieszkańców, z gotowania, kominka, oświetlenia itp.

Jak wyjdzie - jak zwykle pokaże życie, ale wnioski z eksploatacji przedstawię za jakieś 2 lata :lol:

Do swojej wypowiedzi pozwoliłem sobie dodać jeszcze jeden akapit :) - patrz wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wprowadzam trochę zamieszania ......ale to nie z mojej winy......

 

Androżek ma 200 mkw ( albo 220 nie pamiętam ) ogrzewa Nibe 8 kW i ma 200 odwiertów .( jest zadowolony i mu ciepło ) No może ja bym się bała , że to za mało ( chyba , że rekuperator )

Ja mam 9 kW na 160mkw / 176 odwiertów a uważam , ze jest nawet za duża . ( zdecydowanie mniej razy się włącza niż u Niego a w zimnie nie siedzę ).

Rozumiem , że nawet z zapasem do 140 mkw wystarczy 7-8 kW.

Ale jeśli ktoś pisze , że "jego" PC , żeby ogrzać 140 mkw potrzebuje 11 kW ! ( 11/ 110-140, 14 / 140-190 ).. to ja tego nie rozumiem .

Albo , żle napisał albo "jego " PC nalepkę z taką wartością ma nalepioną na produkcie ale wcale w rzeczywistości tyle nie daje tylko 8 -9 kW ........

a w takim razie ile daje "jego " 8 kW ? .... i tylko o to chodzi ........

 

Henoczku ...zauwazyłam Twój post ...a Ty jaką bys wybrał dla Inki nie mówimy o hipotetycznej tylko tego konkretnego producenta ......8, 9 a może 11 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wprowadzam trochę zamieszania ......ale to nie z mojej winy......

?

po trochu z mojej:) ale ja dziekuje

 

a moze z tymi mocami jest tak ze:

jak juz Henok zauwazyl a wczesniej maniak pisal czesto dobieraja pompy z zapasem 20-25% zeby miec pewnosc dzialania w mrozy..

pan z ostrowca przy drugiej rozmowie tez juz byl bardziej plynny jezeli chodzi o moc..twierdzil ze nie uzywaja grzalek dogrzewajacych w razie duzych minusow i dlatego polecaja wieksza moc by czlowiek sie nie martwil

a potem pytal sie czy mam kominek w razie czego i ze moze 8kw by starczylo..choc by poszedl w kierunku 9kw..

z ta zmiana 5/40 na 0/35 to tez niby tlumaczyl tym ze wczesniej stosowal bristole teraz copelandy i zmienil troche dane by unormowac ..bo jak juz bonetka pisala i IVT i nibe tez pisza o 0/35

a przeciez wiadomo jaka tam sprezarka (model) i co ona moze

terplace tez juz pisal..ze z tej 8kw da sie wyciagnac 7kw przy poprawnej temperaturze parowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ...zauwazyłam Twój post ...a Ty jaką bys wybrał dla Inki nie mówimy o hipotetycznej tylko tego konkretnego producenta ......8, 9 a może 11 kW?

Myślę, że Inka sama podejmie właściwą decyzję. Ma w tej chwili wystarczającą ilość informacji (z pewnością więcej niż ja).

Żeby być do końca pewną swojej decyzji powinna obliczyć programem OZC zapotrzebowanie na ciepło uwzględniając wszystkie zmiany w projekcie (bo tego chyba nie ma). Najlepiej, żeby takie obliczenia wykonał ktoś niezależny od dostawców PCi. Dopiero takie dane (z uwzględnieniem tego o czym pisałem wyżej) mogą być podstawą do decyzji o zmniejszeniu mocy PCi.

Bo prawdą jest, że mniejsza PCi jest bardziej ekonomiczna jednak pod jednym warunkiem - musi zapewnić komfort cieplny przez cały sezon grzewczy + ew. ciepłą wodę użytkową w wystarczającej ilości (to także w dużej mierze zależy od użytkownika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Henok optymista jezeli mysli ze ja mam wiecej informacji/wiedzy niz On:)

 

no dobra wracajac do sedna to

dostalem juz poprawiona karte techniczna pomp ecopower

i tak zostaly zmienione powierzchnie w polaczeniu z pompami

A8 ma 80-140 m2 moc elektryczna 2kw moc cieplan 8kw COP4.0

a9 ma 129-160m2 moc elektryczna 2,2 moc cieplna 9,6 kw

 

wyliczenia sa dla 0/35

 

nawet poprawili nie tylko powierzchnię ale też ..zakres temp. dolnego żródła w *C i jest -5- 15 a to już jest temp. solanki

 

Jako parowacz stosuja w pompie Ecopower A9 i A8 wymiennik płytowy SWEP

B25THx24. Jako skraplacz B25THx20

 

tak wiec jezeli ktos by chcial to chyba mozna ryzykowac:) zwlaszcza ze maja nawet dobra promocje do konca marca..przynajmniej ich oddzial z wroclawia

na budynki ponizej 180m2 -10% na budynki powyzej 180m2 15%

 

wprowadzili rowniez mozliwosc /opcje softstartu sprezarki

podpowiedcie warto ten softstart sobie dokupic?

 

chlodzenia podlogi i kilku innych spraw/zmienili obudowe wiec jak widze troche zmieniaja i sie rozwijaja

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie .....jest po Bożemu , gdyby tak było do początku nie byłoby całej afery.

Zrobili tak jak w reszcie i jest temp robocza solanki ( -5/15 ) i te moce poprawione dostosowane do powierzchni .

Jeszcze tylko COP dla 0/50 ( cwu ) i będzie ameryka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy OZC liczy posiadane dzieci, wchodzenie i wychodzenie z domu... innymi słowy życie ?

 

sam nie liczy bo nie ma jak ;) - kawy tez nie parzy ;)

 

wszystko zalezy od osoby, ktora program uzywa - mopzna zrobic swoje zapasy, zmeniac ilosc powietrza na wentylacje ...

 

jak kazdy program jest tak dobry jak osoba, ktora go uzywa - w rekach doswiadczonego projektanta pozwala zaprojektowac instalacja w miare optymalnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok optymista jezeli mysli ze ja mam wiecej informacji/wiedzy niz On:)

Masz bardzo dużo wiedzy na temat swojego domu. To jest podstawa.

Poza tym porównaj swoją wiedzę na temat pomp ciepła od momentu gdy zaczęłaś się tym interesować do tej którą posiadasz teraz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografku gratuluję !!!! jak to dobrze jak ma się Pana nie tylko miłego ale i profesjonalnego. Wiem , bo kiedyś dzwoniłam , że Pan ma dużą wiedzę bo to się czuje nawet przez kabel telefoniczny :) i lubi rozmawiać a to bardzo ważne bo można się dużo dowiedzieć.

 

Chciałam jeszcze wrócić do spraw tych temp. w Ekopower . Przecież to niemożliwe , żeby dla temp skraplania i glikolu była taka sama realna moc pompy !

Temp. parowania jest przecież o 5K niższa ( glikol -woda ) niż temp.dolnego żródła. Tylko dla woda-woda przyjmuje się 0 .

 

Powinno być to zrobione troszkę inaczej . np. dla 9 kW


    t.parow. ..... temp. skrap....moc chłod...moc elektrycz....moc ciepl....COP
    ....-5.................40.................5,62..........1,88.......... ..7,40.........3,94.....
    ....-5.................55.................4,50...........2,50.............6,90.........2,76.....
    .....0.................40.................6,89............1,91............8,70.........4,55.....
    .....0.................55.................5,61............2,55.............8,06.........3,16....
    .....5.................40.................8,39.............1,93............10,22........5,30...
    .....5.................55.................6,93.............2,60.............9,43........3,63...

wtedy dopiero wszystko widać i jak się zmniejsza moc w zależności od temp.i jak się zmniejsza lub zwiększa COP.

Ale to i tak duży postęp jeśli chodzi o Ekopower ( ten nowy prospekt ) bo przedtem niezbyt było wiadomo o co chodzi .

To firma chyba młoda i myślę , że jeszcze ciągle będzie się rozwijać i .......gonić Japonię :)

 

Wracając do Inki ....ma jeszcze problem z tym przejściem pod fundamentem i wyjściem z drugiej strony . W/g tego co wiem i tak ponieważ są pompy solanki to chyba nie jest tak ważne , czy to zaokrąglenie ( kąt ) będzie większy czy mniejszy ( oczywiście w rozsądnych granicach ) .

Henoczku :D jesteś uczynny i można na Ciebie zawsze liczyć ...może byś coś narysował i wkleił , ot jakiś odręczny rysunek . Może Pońko :D może Fotografek :D .może Ktoś inny :D...........ja nie wiem jak to u mnie dokładnie tylko wiem , że wchodzili z tej samej strony gdzie po drugiej stronie wychodzili ( blisko ściany ) ale jakie kolanka to nie wiem .

Bardzo Was proszę , przecież musimy się wspierać i duchowo i ....fachowo..., :)

Tylko szybko .......bo nie ma czasu ...........

 

Jeszcze było pytanie o odwierty ...tu też bardzo różnie jest kilka sposobów Jedne bardziej odważne a drugie mniej.

1. tyle co dom + zapas ( 10-20), ale robią i więcej tego zapasu

2. tyle co dom

3. moc chłodnicza w W ( czyli cieplana-elektryczna ) : ( ?) [i tu w zależności od tego jaka gleba , ile z metra W : 30, 50 , itd.] np .9-2=7 ooo:50=140 mb

4.to co w/w w pkt. 3 ale pomnożene x 0,75 ( współ. Maniaka na podłogówkę ) np. 9-2=7 ooo: 50x 0,75= 105 mb ale przyjmując z metra 30W ..będzie 175

5. dowolnie aby nie za mało

6. jest jeszcze tzw, reguła kciuka tzn ponieważ z każdego odwiertu około 15 metrów jest niestabilne temperaturowo to robi się każdy odwiert dłuższy o 15 metrów ...ale trochę to kosztuje więc przyjmijmy , że tego punktu nie ma 8)

 

 

wszystko zależy od gleby i ile się da z niej wycisnąć. Oczywiście stwierdzenie tyle co dom odnosi się nie tyle do wielkości domu ile do wielkości PC ( mocy ) , która to PC jest prawidłowo dobrana do warunków tego konkretnego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziekuje bonetko za wyliczenia i pomoc:)

wiem juz jak z przepustem sobie poradzic )chyba)

czyli rura pionow w dol kolo sciany potem kilkoma kolankami (np 30 stopni)robie lagodny luk w dol no i potem znowu rura pod fundamentem i jestem na zewnatrz

chyba bedzie dobrze

 

co do glebokosci coz...mi proponuja 120m (4x30) i twierdza ze bedzie dobrze..

argumentuja ze do jednego odwiertu wprowadzaja cztery rury (32) a nie dwie wiec wieksza powierzchnia pozyskania ciepla..sam nie wiem dobrze czy zle..ale niby daja gwarancje ze bedzie dobrze i cieplo:)

 

pozdrawiam wszystkich i dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko cieszę się , że już wszystko wiesz :)

 

Gdyby było ze 100 mb to bym się martwiła ale tutaj ........ skoro zapewniają , że wystarczy to ok!

Te dwie rury ( cztery ) jeśli spraktykowali i uważają , że dobrze.......

tylko ciekawi mnie ,jak to wpływa na grunt na przestrzeni zimy .

Chyba dwie U rury ciągnął zdecydowanie więcej niż jedna ..ale później wiosna i co. się nie grzeje . Przyjmując , że ciepło wokół rur jest nieskończone to bez wpływu na grunt .

Nie spotkałam się jeszcze z takim patentem ...no popatrz ....jednak mają coś czego raczej nie praktykują inni ( ja nie słyszałam ) .

 

Na pewno będzie dobrze !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko cieszę się , że już wszystko wiesz :)

 

Gdyby było ze 100 mb to bym się martwiła ale tutaj ........ skoro zapewniają , że wystarczy to ok!

Te dwie rury ( cztery ) jeśli spraktykowali i uważają , że dobrze.......

tylko ciekawi mnie ,jak to wpływa na grunt na przestrzeni zimy .

Chyba dwie U rury ciągnął zdecydowanie więcej niż jedna ..ale później wiosna i co. się nie grzeje . Przyjmując , że ciepło wokół rur jest nieskończone to bez wpływu na grunt .

Nie spotkałam się jeszcze z takim patentem ...no popatrz ....jednak mają coś czego raczej nie praktykują inni ( ja nie słyszałam ) .

 

Na pewno będzie dobrze !!!!!

 

Starczy to i 100m odwiertu. Nie można podchodzić do tego w sposób starczy czy nie starczy. Mniejszy wymiennik to i mniejsza temp. parowania. Tylko jaką gwarantują temp. parowania z tego układu. Zwiększenie powierzchni w tym przypadku (dwie u-rury) zwiększy moc o ok. 20%, co będzie odpowiadało 5-ciu "normalnym" odwiertom. Wąskim gardłem jest przewodność cieplna gruntu a nie powierzchnia wymiany rura/grunt. Wydaje mi się, że trochę więcej odwiertów by nie "zaszkodziło", ale ostatecznie będzie to zależało od typu gruntu. Jak dobierają takie duże pompy do małych budynków to może z założenia przewidują słabe parametry DZ, co skutkuje niską temp. parowania i małą mocą pompy ciepła???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starczy to i 100m odwiertu. Nie można podchodzić do tego w sposób starczy czy nie starczy. Mniejszy wymiennik to i mniejsza temp. parowania. Tylko jaką gwarantują temp. parowania z tego układu. Zwiększenie powierzchni w tym przypadku (dwie u-rury) zwiększy moc o ok. 20%, co będzie odpowiadało 5-ciu "normalnym" odwiertom. Wąskim gardłem jest przewodność cieplna gruntu a nie powierzchnia wymiany rura/grunt. Wydaje mi się, że trochę więcej odwiertów by nie "zaszkodziło", ale ostatecznie będzie to zależało od typu gruntu. Jak dobierają takie duże pompy do małych budynków to może z założenia przewidują słabe parametry DZ, co skutkuje niską temp. parowania i małą mocą pompy ciepła???

 

cenne uwagi

natomiast co do tego ze dobieraja duze pompy do malych budynkow jak moj to troche nie tak

kilka duzych firm rowniez dobieralo na moje potrzeby od prawie 8KW do prawie 10kw..i kazda miala swoja argumentacje od dobieramy mniejsza niz potzreba ..a w razie czego dogrzejesz grzalka..i kominkiem po chcemy zapewnic 100% zapotzrebowania..wiec jak widac zalezy to od podejscia firmy filozfii

nie raz w tym watku przewijalo sie opinia ze zalozenia na wyrost 20% nie skutkuje zlymi konsekwencjami..

co do DZ to zakladaja plus minus od 60 do 70w z metra przy ich systemie

z tego co czytalem to bezpieczne zalozenie to 50w z metra..ale liczac te podwojne u-rury mialbym okolo 150modwiertow na 140m domu..

 

aha twierdza ze 4 rury w odwiercie to technologia wzieta z niemiec od ich partnera..ponoc od 17 lat w niemczech(pewnie nie wszedzie i nie kazdy:) wykorzystuja ja z dobrym skutkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sposoby dobierania kolektora były podane wyżej poza tym tyle razy rozmawialiśmy iile mozna otrzymać W z mb odwiertu , że każdy mam nadzieję , że wie co i jak .

Starczy ...może zbyt skrótowo się wyraziłam ale chodziło właśnie o zachowanie odpowiedniej temp dolnego źródła ( parowania ) .

A teraz pytanie ...czy nie jest przypadkiem tak , ze wszyscy podają temp. parowania -5 ?...nie spotkałam się , żeby ktoś napisał -8 czy -10 .

 

Terpalace chciałabym zapytać jaką PC Ty byś zastosował do nowego dobrze ocieplonego domu o pow. 140, 160, 200, 250 mkw . dla 4 osób w nich mieszkających ( cwu ) ...może w dwóch wersjach z wentyl. mech ( rekuperator ) i bez . Mówimy o systemie glikol-woda .

 

I jeszcze pytanie ......zastanawiałam się ...nie chciałam przelatywać postów bo jest późno ale intryguje mnie jedna sprawa . Skoro temp. na podłogówkę wyjście na co. projektują + 35*C dla - 20 *C to dlaczego jak są temp. dodatnie nikt jakoś nie napisał , że temp. u niego na podłog. jest 24 czy 25 *C ............

Skoro powrót z co, jest o 4-5*C niższy niż wyjście to ciekawe ile może wynosić najniższa jego wartość.

Zapraszam , może Ktoś napisze jaka jest u Niego temp. na podłogówkę ........i poda temp. zewnetrzną i temp. wewnętrzną . ( szkoda tylko , że zrobiło się zimno ) ale i tak wyniki mogą być ciekawe......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...