Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

stosowanie sprzęgła jest bezmyslnym przenoszeniem układów kotłowych do pompy ciepła. O ile z kotłem ma to sens polegający na zapewnieniu stałego przepływu przez kocioł na wypadek np zamkniecia części instalacji odbiorczej, to w układzie PCi jest to błąd dający wyraźne świadectwo o elementarnym braku wiedzy. Pogonic takiegu mundrego.

Strefowanie instalacji to żaden problem. Odradzam tu mieszanie bo to podobnie jest ze sprzęgłem układ dobry do kotła, ale wymaga temperatury na skraplaczu jak dla najgorętszego obiegu. W pompie ciepła lepiej zróżnicowac temperatury w pomieszczeniach na drodze regulacji hydraulicznej - czyli przydławić przepływy. Należy przy tym pamiętac że przy podłogówce zmiany temperatur trwają nawet kilka dni, nie da się więc zastosować układów automatyki, nawet termostatów. Poza tym duze zmiany (spadki) przepływu powodują większy spadek COP niz spodziewane, enigmatyczne zyski.

 

Witam Wszystkich uczestników tego wątku. Jako że planuje za rok zainstalować PCi do domu (ze względu na kalkulację w przypadku mojej powierzchni ROI jest zdecydowanie po stronie PCi ;)

 

Pompę zamierzam kupić kierując się dwoma kryteriami: sprężarką oraz jakością sterowania, oraz ewentualnie subiektywną oceną szans na dłuższy rynkowy pobyt jej twórcy. Jako, że sam nie mam czasu na programowanie sterownika i składanie tego. Sam jednak raczej zamierzam obliczyć i wykonać kolektor i podłogówkę.

 

Mam jeszcze pomysł, w związku z którym postanowiłem postukać trochę w klawisze w tym wątku, a zainspirowała mnie do tego dyskusja o buforze i sprzęgle prowadzona przez Was. Jako, że przedarłem się przez wiele informacji na elektrodzie i tutaj, nie znalazłem jednak opisu rozwiązania jakie chodzi mi po głowie...

 

jest nim montaż w niektórych pomieszczeniach klimakonwekcji z włączeniem 2 obiegu z PCi (w związku z tym też w swoim układzie rozważam bufor). Dlaczego?

1. Klimakonwektory z tego co mi się wydaje mogłyby dużo efektywniej i szybciej reagować na nagłe zmiany temperatury i dogrzać pomieszczenie

2. Klimakonwektory przy zastosowaniu zbiornkia wody lodowej lub tylko przy obiegu z dolnego źródła aktywnie chłodziłyby pomieszczenia i wspomagałyby pasywne chłodzenie podłogą.

3. W lecie następowałaby efektywniejsza? regenracja DZ (ciepło z pomieszczeń i klimakonwektorów).

 

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tego rodzaju instalacjami i czy tez może nie ma to najmniejszego sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Henoczku a co zrobisz z grzejnikiem ?.....na jakiej temp.? ......gdyby było na jednej temp. to grzałbyś się temp. najbardziej minimalną z możliwych , bo mieszacz to już ciut podwyższasz .......

Jest na jednej temperaturze. Po to daję w grzejniku dodatkowo grzałkę elektryczną :). Dla jednego grzejnika nie kalkuluje się podwyższać parametrów z pompy ciepła. Jak temperatura instalacji wpływa na COP nie muszę chyba czytelnikom tego wątku przypominać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku szacuneczek :) i uchylam kapelusza :) a przed resztą ( wiesz jaką) nawet zdejmuję kapelusz :D

 

Bartbk , witamy :) ........Mam nadzieję , że Terplace :) jutro będzie tak miły i chętnie Ci pomoże i doradzi bo Hydrolek ...chyba udał się w podróż dookoła świata :( a Maniak też nie ma czasu .

Jeśli chcesz mieć aktywne chłodzenie to powinieneś zastosować odwracalną PC

. Jest niestety trochę droższa ale jak chłodzi i woda lodowa w rureczkach :) , nawet są takie PC , które przy tej okazji grzeją wodę cwu ( odbieranym ciepłem ). i myślę , że spokojnie może to być bez bufora .

Natomiast natural cooling .......oszczędne bo działa bez sprężarki ale trudno porównać do sposobu pierwszego szczególnie pod koniec sezonu.

W obu przypadkach ciepło wraca do kolektora.

Klimakonwektory ok! ale chyba trochę hałasują. ( szumią , chyba , że okresowo ) Lepsza chyba podłogówka .

Ja w zerówce ....a Grono Pedagogiczne na weekendzie ...ale , żeby nie było Ci smutno to napisałam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace :) jak dobrze , że JESTEŚ :) :)

 

Teoretyk , może tak. ( wykres z W. Oszczak "Jak ogrzać dom ") .

Chcę tylko nadmienić , że tę książkę na elektrodzie ( a tam to sami inż ) uważają za elementarz .

Ciekawe Kto policzy te szczególiki ? ...jak nasi fachowcy robią na oko.

Może kilku by się znalazło i policzyłoby jak trzeba np. Pamar .

Odnośnie książek to tak jak M.Rubik , On też podobno nie zbudował żadnej PC ale napisał książkę ( "Pompy ciepła "-poradnik ) , ma dużo publikacji i jest wysoko w hierarchii akademickiej ( Instytut Ogrzewnictwa i wentylacji Polit. Warszawskiej

.

 

Aha. Ciekawe czy mamy tu do czynienia z podobną teoretyką jak w przypadku architektów, po których trzeba poprawiać bo jak nie to co krok potykasz się o jakiś nonsens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb :)

a czy zechciałbyś mi powiedzieć , czy kiedyś używałeś realnie tych grzałek i jak było ? ...bo ja kiedyś sobie włączyłam ale u mnie było ..." czekaj tatka latka " ...zupełnie nie na moje nerwy ta szybkość grzania i dałam sobie "sianka " :lol: , może trzeba było zaczekać ? ale ile można czekać.....a większa grzałka się do środka nie zmieści .

 

Realnie ich użyję jak się wprowadzę :) Zresztą jeszcze nie ma zainstalowanych gniazdek. Biorąc pod uwagę pojemność grzejnika i moc grzałki powinno być chyba dość szybko ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ,

nie martw się o tej jeden grzejnik bo jak będzie troszkę większy i będzie miał dobrze wyregulowane przepływy to będzie grzał normalnie bez żadnej grzałki ( ta to tylko w lecie ). I tak jesteś do przodu bo masz i podłogówkę i ścienne więc będzie ciepło a grzejnik to chyba do suszenia ręczników a nie typowo do grzania , chociaż jak najbardziej się sprawdzi .

U mnie jest wszystko na jednej temp. ( bez żadnego zaworu i mieszacza ) i grzejniki na górze i w łazienkach ( górna tylko na grzejnikach ) i podłogówka na dole i jest ok! ......oprócz tego , że trzeba byłoby to może ciut inaczej wyregulować ( na dole cieplej a nie na górze ) ale to już drobiazgi .

Bartbk

jak zwykle dopiero teraz porządnie przeczytałam ( zawsze robię to za szybko ) i już wiem , że chodzi o pasywne chłodzenie a nie aktywne .

Najlepiej zrobić dwa obiegi na podłogówkę i klimakonwektory ( grzejniki ) i wtedy używałabym w lecie podłogówki ( wydajniejsza i cichsza ) a klimakonwektory tylko w razie potrzeby .( dodatkowo ) .

I tak grzejniki szybciej reagują więc i gdyby w zimie trzeba byłoby dogrzać to szybko mamy ciepło .

Bufor w/g mnie się nie opłaca ,przecież jako główny odbiornik mamy podłogówkę . Chyba , że ma być efekt "wzmocnionego " chłodzenia pasywnego , no może ? ale czy zyski byłby na tyle intetresujące , że by się opłacało ......to chyba wolałabym kupić PC odwracalną i mieć amerykę .

Proszę być cierpliwym .....może Terplace :) odezwie się .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem ze najlepiej jak najprosciej (i najtaniej:)

bez mieszacza i z regulacja na powrocie w rozdzielaczu

tylko wtedy to regulacja na wyczucie i zabiera sporo czasu

 

u mnie ma byc 12 obiegow (na kazde pomieszczenie) plus jeden grzejnikowy..dwie lazienki i komorka (ale chce tam dac ta sama temperature wiec chyba problemu nie ma)

najdluzsza petla ma miec max 120m

czy tak mozna?

czy sensem jest dawac dwa rozdzielacze (i chyba dwie pompy) i rozdzielic to na gore dol jako dwa niezalezne obwody? chyba nie ale wole sie spytac

 

a i ostanie pytanie

dawaliscie pape na chudzial jako izolacje czy lepiej z papy zrezygnowac i dac folie (gdzies czytalem ze papa moze przy podlogowce wydzielac dziwne zapachy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartbk

jak zwykle dopiero teraz porządnie przeczytałam ( zawsze robię to za szybko ) i już wiem , że chodzi o pasywne chłodzenie a nie aktywne .

Najlepiej zrobić dwa obiegi na podłogówkę i klimakonwektory ( grzejniki ) i wtedy używałabym w lecie podłogówki ( wydajniejsza i cichsza ) a klimakonwektory tylko w razie potrzeby .( dodatkowo ) .

I tak grzejniki szybciej reagują więc i gdyby w zimie trzeba byłoby dogrzać to szybko mamy ciepło .

Bufor w/g mnie się nie opłaca ,przecież jako główny odbiornik mamy podłogówkę . Chyba , że ma być efekt "wzmocnionego " chłodzenia pasywnego , no może ? ale czy zyski byłby na tyle intetresujące , że by się opłacało ......to chyba wolałabym kupić PC odwracalną i mieć amerykę .

Proszę być cierpliwym .....może Terplace :) odezwie się .....

 

Chłodzenie pasywne to ja i tak będe miał - podłogówką. Natomiast klimakonwektory to chłodzenie aktywne. Co do Twojej uwagi o grzejnikach, to nie mam doświadczenia ale tak na chłopski rozum wydaje mi się, że klimakonwektory szybciej podgrzeją pomieszczenie i bardziej równomiernie, bo dmuchają.

PC odwracalna? Co masz na myśli? Bo wydaje mi się że każda taka jest :) a to jedynie kwestia sterowania, w sumie niedrogiego, żeby mieć "odwracalną". Natomiast "odwracalna" nie zawsze jest w stanie schłodzić pomieszczenie samym chłodzeniem pasywnym w lecie - przy dużych przeszkleniach - poza tym nie można chyba przegiąc, bo czeka nas spacer po rosie ;)

 

Zauważam jedną rzecz generalną - że oprócz kosztów przy rozważaniu całej instalacji warto czasem "dorzucić" parę groszy (zarówno przy inwestycji jak i w kosztach użytkowania) na komfort pracy całego układu.

 

Jak widzę, czasami się o tym zapomina, niewielu z Was rozważa PCi jako klimatyzację, a to według mojego rozpoznania można mieć naprawdę już niewielkim kosztem.

 

Poza tym cały czas chodzi mi po głowie szybka regeneracja DZ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartbk

Widocznie muszę się dokształcić :( dla mnie prawie każda PC może pracować w trybie pasywnym natomiast tylko określona w trybie z opcją klimatyzacji .

W tej drugiej jest trochę zmian konstrukcyjnych ( zawór cztreodrogowy i dwa zawory rozprężające działające w przeciwne strony ) i trochę zmian programowych.

Te normalne mają albo specjalne nakładki do chłodzenia cooling albo chłodzenie pasywne / aktywne .

Źle się wyraziłam bo rzeczywiście wszystkie są odwracalne ale PC z klimatyzacją są trochę inne a ja to miałam na myśli .

Rozumiem , że to ma być połączone aktywne z pasywnym czyli działające ze sprężarką - aktywnie i bez sprężarki ( same pompy ) pasywnie .

 

Tak mało tego lata ...więc chyba dlatego się tak bardzo nie chłodzimy , rzeczywiście niewiele potrzeba .

Klimakonw. szybciej grzeje bo dmucha ale też ciut hałasuje .......

Oczywiście , że nie trzeba przesadzać i czujnik wilgotności by się przydał ..

Regeneracja żródła na pewno zapewniona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko

 

tam jak rozmawialiśmy o tych sposobach ....to brak jeszcze jednego :o ja tak mam i z tego co widać to ma tak Henoczek .( jak się mylę to niech poprawi )

Mianowicie nie mamy ani 1 sposobu ( RTL ) ani drugiego ( TZM - mieszacz) tylko 3 sposób czyli wszystko na jednej temp.

U mnie w rozdzielaczu na dole leci do góry ( trójnik ) i na górze jest drugi rozdzielacz i jest wszystko na jednej pompie.

Kiedyś na samym początku Hydrolek śmiertelnie mnie wystraszył bo powiedział , że będzie zimno i grzejniki ( a u mnie cała góra ) nawet jeśli są przewymiarowane to i tak powinny być na wyższej temp. ale tak dobrali przepływy , że jest ok!

Poza tym ile masz tych grzejników? dla 2 czy 3 opłaca się podwyższać cała instalację ? raczej nie ...a może byś zrobił ścienne na jakimś kawałku to przecież tak jak podłogówka tylko w pionie ,...no ile metrów 2 czy 3 to chyba nie taki duży koszt a najekonomiczniej ..zobacz jeszcze nie jest za póżno , pomyśl ...samą . podłogówką , żeby nie wiem jak gęsto rurki nie da rady żeby zrobić tam ciepło. Robisz na całe życie ...warto ......

.120 m pętla ...jeśli policzył Pan i jest dobrze to chyba może być przy odpowiednich przekrojach rury ( słyszałam , że tyle może być max. ) . Można chyba zrobić pomieszczenie na dwóch odcinkach i tak się łączy w rozdzielaczu i tak ( i wyregulować tak samo ) a lepiej byłoby mieć w miarę takie same odcinki .

Regulację hydrauliczną robi się raz na zawsze i jest spokój . Trudno ?....nawet gdyby było łatwo czy zrobiłbyś sam ?. To robi fachowiec i to co dla nas trudno to dla niego "kaszka z mleczkiem " jak zrobi żle posłodzimy arszeniczkiem co Ty na to :D

Inko mam nadzieję , że Panowie się odezwą , nie sugeruj się mną bo ja zielona baba jestem :) ale Cię wspieram ...i Henoczek mam nadzieję , że się odezwie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszyskich forumowiczow po raz pierwszy!

 

Długo zeszło ale dobrnalem do konca czytania tego watku ;) Za wszystkie cenne uwagi, ktore tutaj znalazlem z gory dziekuje!

 

Tak wiec planuje w swoim wlasnie budowanym domku pompe ciepla razem z kominkiem wodnym. Tak wiem, czesc z Was pewnie powie ze albo jedno albo drugie, nie ma co dublowac i ja sie z tym zgadzam, ale nie do konca ;) Palic w kominku bedziemy tak czy inaczej, bo teraz palimy i nie sadze aby sie to zmienilo. Prowadzimy regularny tryb zycia, (praca 7-15), wiec palenie bedzie sie odbywac codziennie po 15 no i na week. Palac w zwyklym wkladzie wiekszosc ciepla puszczamy w komin, a jakos mi troche tego szkoda.

 

Tak wiec, jestesmy zdecydowani na PC + kominek wodny. Dom ma 194 m2 powierzchni uzytkowej i blisko 1000m3 kubatury. W calym domu bedzie ogrzewanie podlogowe (gora+dol), rekuperator Dospela Daytona 350 z modulem GWC Max (gwc max wlasnej roboty, ten od dospela kosztuje kupe kasy a tak naprwde nic w nim nie ma). Zapotrzebowanie na cieplo, wyliczylem na ok 7kW + c.w.u.

 

Podlogowke chcialbym wykonac tak jak wspominaliscie na tym forum, czyli bez mieszaczy, wszystko raz ustawione i musi ladnie dzialac. Aby polaczyc kominek z PC musi byc jednak zbiornik buforowy, ktory to razem polaczy. Tak jak pisal terplace, bufor (czy sprzeglo) przy pompie to raczej lipa, ale chyba tutaj nie ma innej opcji?

 

Namalowalem taki schemat pracy kominka z PC.

http://www.torel.com.pl/pckominek.jpg

 

Probuje calosc polaczyc jak najprosciej, z jak najmniejsza iloscia elementow, bez zbednych mieszaczy, zaworow itd. Wydaje mi sie ze takie cos moze dzialac, ale prosze o opinie fachowcow :) czyli Was.

 

Acha, planuje kupic pompe PPC Ecopower. Pompa ta ma sterownik RX77 firmy De Dietrich. Podaje link jesli ktos jest zainteresowany:

 

http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=832

 

I tak: krzywa grzania CO1 (pompa-zbiornik) bylaby taka sama jak obiegu CO2(zbiornik-podloga). W ten sposob w zbiorniku nie bedzie akumulowane cieplo. Bedzie on pelnil tylko role "bufora", w zasadzie tak jak by go nie bylo (chyba??). W momencie kiedy odpale kominek, podniesie sie temperatura wody w plaszczu i sterownik RT-08 uruchomi pompe obiegowa. Priorytet grzania to C.W.U do 75*, potem zbiornik akumulacyjny, tez do maks.temp.

 

Zakladajac ze woda w zbiorniku c.w.u. bedzie miala ok 40 stopni, podniesiene temp. do powiedzmy 75 zajmie kominkowi 12kW ok. 35 minut. Potem kominek bedzie ladowal zbiornik akumulacyjny. Podbicie 500l wody z temp. powiedzmy 30 stopni do 75 zajmie 75 minut. Razem 1h50minut grzania. Czyli akurat takie lekkie wieczorne rozpalenie w kominku.

 

W tym czasie pompa nie bedzie pracowac poniewaz:

 

1. bedzie to I taryfa a w tej taryfie pompa z zasady powinna odpoczywac :)

2. temp. w zbiorniku sie szybko podniesie co spowoduje nie zalaczenie lub jesli wlasnie pracuje wylaczenie PC

 

Mikser za zbiornikiem akumulacyjnym bedzie przy pracy PC w zasadzie zbedny i powinien sterownik go otwarzyc na maksa. Przy rozgrzanym zbiorniku przez kominek, mikser (sterownik w pompie) bedzie regulowal temp. podawana na podloge.

 

Tak to sobie wstepnie wymyslilem, nie wiem czy dobrze, czy to zadziala. Jak uwazacie?

 

Zalezy mi na tym o czym mowil terplace, aby wyeliminowac do maksimum koniecznosc podnoszenia temp.skraplania w pompie, co ma miejsce przy "sprzegle" i co mocno obniza COP.

 

Za wszystkie rady z gory dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko

 

Poza tym ile masz tych grzejników? dla 2 czy 3 opłaca się podwyższać cała instalację ? raczej nie ...a może byś zrobił ścienne na jakimś kawałku to przecież tak jak podłogówka tylko w pionie ,...no ile metrów 2 czy 3 to chyba nie taki duży koszt a najekonomiczniej ..zobacz jeszcze nie jest za póżno , pomyśl ...samą . podłogówką , żeby nie wiem jak gęsto rurki nie da rady żeby zrobić tam ciepło. Robisz na całe życie ...warto ......

....

 

hm w lazienkach planuje zrobic normalne podlogowe (gesto) plus grzejnik przewymiarowany z grzalka elektryczna (w razie lata podsuszenie itp)..tyle ze grzejniki chce poscic na osobnym obiegu..temperatur nie planuje podwyzszac

takie cos chyba powinno juz zadzialac (cieplo w lazienkach)

czy tez jednak trzeba dolozyc sciennego?

podpowiedz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko ...powiem tak .....jak miałam te wyższe temp. było aż za ok! ,,,teraz zaczęłam oszczędzać (zupełne przegięcie w drugą stronę ) no i jak zmniejszyłam to nie jest w łazience za ciepło ...owszem jak na noc mam podbicie ( +2) to jest ok! ( ale w nocy a to nikomu niepotrzebne , pewnikiem też za mało mam ustawione na wejściu na co. ) ale później się wychładza a gdyby było ścienne to tak jakby podłogówka 2 razy .

Nawet gdy puścisz na osobnym obiegu grzejniki ale temp taka sama to nie będzie super . Chyba , że dużo przewymiarowane ( duże ) to tak ( pojemność wodna ) .

Przecież teoretycznie temp. obliczeniowa grzejników jest wyższa ( 45*C ) i na takich powinny działać a my ją sobie przecież zmniejszamy do temp. podłogówki ..

Jeśli chcesz mieć duży komfort cieplny to ja bym zrobiła, jeśli wystarczy Ci tylko np. o 1*C wyższa ( to ta z tego grzejnika na tej samej temp ) to nie trzeba ( zależy też jakie duże pomieszczenie i jaki ten grzejnik ) .

Ja nie zrobiłam bo......myślałam , że tak wystarczy :( ale gdybym robiła teraz to zrobiłabym ( za tę kasę co kupiłam siłowniki ...i tak je pozdejmowałam )

Przemyśl ....popytaj Pana ...powiedź jaką temp. chcesz mieć w łazience czy 21-22 czy 24-25. i czy podłogówka + grzejnik wystarczy.( wszystko rozbija się o to , ze to wszystko jest na jednej temp....gdyby grzejniki na wyższych temp. to wtedy na pewno by wystarczyło a tak trzeba przemyśleć ...)

Jeszcze jedno...pewnie , że mogę ogrzać łazienkę tę samą temp . ale ją zwiększając np. z 29 do 31 ( na PC , idzie na całość ) a po co ? gdyby było ścienne miałabym cieplej a temp. można byłoby zostawić taką samą albo nawet zmniejszyć ....rozumiesz o co mi chodzi ? ( wydatek raz a efekt całe życie )

Czym więcej źródeł ciepła ( nawet o tej samej temp. ) tym cieplej ..bo ściennego nie widać ( a daje ciepło ) a chyba nie zawiesimy dookoła wszystkich ścian grzejnikami żeby mieć temp. jaką chcemy.

Tak myślę ale może nie mam racji ?...może Ktoś ma inny patent ? ......tylko nie podwyższanie temp. bo tak to i ja potrafię :) ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb :)

myślałam , że ja jestem czasami śmieszna ale Ty dzisiaj przebiłeś mnie milion razy :D :D :D

nie rozgryzałam tego za bardzo co napisali Sylwia i Tomasz :) ( witamy Was serdecznie ) ale wydaje mi się , ze skoro lubią palić ( dobrze, że nie papierosy ....żartuję, proszę mi wybaczyć ale chciałam dorównać A&zb ) to muszą coś zrobić z tym ciepłem i dlatego do takiej temp. a nie innej chcą / muszą grzać. .

Nie jestem fachowcem ale myślę , że to może zadziałać . Co prawda zastanawiam się kiedy PC będzie miała okazję grzać a nie tylko pilnować temperatur. Bo przecież bufor jest nagrzany do 75*C ....ile trzeba czasu , żeby ostygł , przecież to dużo wody ( tak szybko nie stygnie ) i jeśli będzie odpowiednio ocieplony to spokojnie wystarczy do wieczora i jeszcze nie ostygnie ...ile trzeba na podłogówkę ....niewiele 28-35*C ., jak będzie stygła to z bufora sobie będzie dobierać ciepło. Tak samo z cwu ...nagrzana do takiej temp . 75*C nie ostygnie do następnego palenia ( doba ) , chyba , że będzie .duże zużycie ( zawsze może dobrać z bufora ) ale w czasie szczytu wieczorem już się pali i znowu temp. wzrasta .

Mam nadzieję , ze ten sterownik poradzi sobie z funkcją "zawiadowcy " tego systemu . ( jeszcze go nie oglądałam ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to sobie wstepnie wymyslilem, nie wiem czy dobrze, czy to zadziala. Jak uwazacie?

Kominek z płaszczem wodnym na pewno musi pracować w układzie otwartym. Wymagają tego przepisy. Dochodzi więc wymiennik płytowy + dodatkowa pompa obiegowa.

Pompa ciepła bardzo słabo radzi sobie z podgrzewaczem ciepłej wody z wężownicą (za mała powierzchnia wymiany). Zalecany jest wymiennik płytowy lub zbiornik z "mamką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

z uwagą śledzę ten post, chociaż jako totalna laiczka :wink: nie wszystko rozumiem.

Otrzymałam kilka ofert na PC i sama nie wiem.... ceny są porównywalne (+/- 2000 tys) ok. 55tys (bez ogrzewania)

 

Oto propozycje:

-Danfoss (DHP - H10) - jako źródło ciepła koloektor poziomy lub pionowy

- Stiebel Eltron WPF - 7 - źródło Energii woda gruntowa

- Euronom - Exotic S - kolektor pionowy

- IVT Greenline HT Plus C9 - Kolektor pionowy

 

W niemieckich niezależnych testach konsumenckich najlepiej wypada vaillant - ale oni chyba nie są zainteresowani bo nie mogę się doprosić oferty :-?

 

Pomóżcie proszę, może wiecie co przemawia za jedną i przeciw innej pompie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie Sylwia i Tomasz :

Z rysunku wynika, że to zbiornik z mamką ( jest taki a nie inny układ ).

Natomiast pytanie czy jak jest tania taryfa w południe to ma się włączyć i dogrzać cwu do zadanej ( 75*C ) .......trochę bez sensu ...... Ja bym chyba wyłączyła prod. cwu do wieczora ( bo to trochę marnotrawstwo ) .

Zakręconaelfa

Czy Stieb. ....robił wizję lokalną , że zaproponował wodę ?....bo inni kolektory i tu jest różnica. Rozstrzał od 7kW do 10 kW też jest interesujący .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...