Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

O matko! Po co Wam CWU 75 stopni ? Herbatę chcecie parzyć zalewając wodą z kranu?

 

:) Tak jak napisala Bonetka, gdzies to cieplo musi sie zakumulowac. Za zbiornikiem c.w.u. bedzie zawor termostatyczny, ktory bedzie pilnowal aby nie do kranu nie poszla zbyt wysoka temperatura.

 

HenoK: na tym schemacie kominek pracuje w ukladzie otwartym. Nie narysowalem tam sporej ilosci elementow,(m.in.naczynia wzbiorczego) ale jasne ze, musi pracowac w ukladzie otwartym. Wymiennik nie jest potrzebny bo goraca woda przechodzi przez wezownice w jednym i drugim zbiorniku. Zbiornik od c.w.u ma dwie, jedna mniejsza na kominek, druga wieksza na pompe. Facet z PPC mowi, ze zbiornik z wezownica moze byc, tylko wezownica musi miec duza powierzchnie wymiany, mowi ze 2m2 powinno wystarczyc. Co o tym myslicie? Da rade? Zbiorniki za takimi wezownicami mozna na ebay.de kupic.

 

Bonetka: no mysle ze faktycznie produkcje cieplej wody mozna w poludnie bedzie wylaczyc. Co do uzycia PC, to fakt, tez sie tego troche obawiam, ze malo bedzie pracowac przy takim ukladzie. Teoretycznie stosujac wiekszy troche zbiornik, tak 750-1000l mozna grzac tylko kominkiem pare godzin dziennie. Tylko co kiedy wyjade na urlop albo przynajmniej na week? Musze miec jakies drugie zrodlo ciepla. Gazu nie mamy, samym pradem za drogo...sam nie wiem, ciagle zmieniam zdanie.

 

Zrobilem wstepna kalkulacje. Uklad z pompa PPC 8kW + kominek Lechma, wlasna robocizna - to koszt ok 24000 tys. Grzanie drewnem jest tanie, tansze raczej od pompy, wiec jakis sens zastosowania "kotla w salonie" jest. (chyba?? :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście , że musisz zbadać wodę . Byłby to system najekonomiczniejszy chociaż najbardziej wymagający. Na str. 53 ( za połową w dół , 3/4 str. ) jest tabelka jakie parametry powinna mieć woda . Ponieważ zaproponowali 7 tzn. , że nie robią na wyrost. Znają teren a to też b. dobrze . Co prawda u Ciebie warunki wodne mogą być inne niż u "sąsiada" ale warto się przekonać .......

 

Sylwia i Tomasz

jak lubisz palić to czemu nie . Na weekend ( jak Was nie ma ) PC może pracować ale ja bym wtedy zmniejszyła parametry wody cwu ....np. 40*C jak spadnie to dogrzeje .....a jak wrócisz to ustawisz jak było .

Przy takim grzaniu to sprężarka wytrzyma nie 25 lat ale 125 .... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, planuje kupic pompe PPC Ecopower. Pompa ta ma sterownik RX77 firmy De Dietrich. Podaje link jesli ktos jest zainteresowany:

 

http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=832

 

 

A ja dla zainteresowanych podaje link:

http://www.frisko.com.pl/prod_lista.php?id=27

 

Tak jak zostało to napisane wcześniej, kominek w układzie otwartym.

 

I życzę aby automatyka nie zawiodła, gdyż grozi to dostaniu się gorącej wody do skraplacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace :)

Bardzo proszę . Jest wyżej Bartbk i chce zrobić PC z opcją chłodzenia pasywne/ aktywne ( klimakonwektory ) ...i pyta czy bufor byłby ok! w tej konfiguracji .

Ponieważ Ty bufory bardzo " lubisz" to może zechciałbyś na ten temat kilka słów ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich uczestników tego wątku. Jako że planuje za rok zainstalować PCi do domu (ze względu na kalkulację w przypadku mojej powierzchni ROI jest zdecydowanie po stronie PCi ;)

 

Pompę zamierzam kupić kierując się dwoma kryteriami: sprężarką oraz jakością sterowania, oraz ewentualnie subiektywną oceną szans na dłuższy rynkowy pobyt jej twórcy. Jako, że sam nie mam czasu na programowanie sterownika i składanie tego. Sam jednak raczej zamierzam obliczyć i wykonać kolektor i podłogówkę.

 

Mam jeszcze pomysł, w związku z którym postanowiłem postukać trochę w klawisze w tym wątku, a zainspirowała mnie do tego dyskusja o buforze i sprzęgle prowadzona przez Was. Jako, że przedarłem się przez wiele informacji na elektrodzie i tutaj, nie znalazłem jednak opisu rozwiązania jakie chodzi mi po głowie...

 

jest nim montaż w niektórych pomieszczeniach klimakonwekcji z włączeniem 2 obiegu z PCi (w związku z tym też w swoim układzie rozważam bufor). Dlaczego?

1. Klimakonwektory z tego co mi się wydaje mogłyby dużo efektywniej i szybciej reagować na nagłe zmiany temperatury i dogrzać pomieszczenie

2. Klimakonwektory przy zastosowaniu zbiornkia wody lodowej lub tylko przy obiegu z dolnego źródła aktywnie chłodziłyby pomieszczenia i wspomagałyby pasywne chłodzenie podłogą.

3. W lecie następowałaby efektywniejsza? regenracja DZ (ciepło z pomieszczeń i klimakonwektorów).

 

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tego rodzaju instalacjami i czy tez może nie ma to najmniejszego sensu?

 

Technicznie to można zrealizować i będzie działało, ale:

0. To kosztuje i pytanie czy warto to robić w dobrze izolowanym domu.

ad.1. Dlatego podłogówkę reguluje się w oparciu o temp. zewnętrzną a nie wewnętrzną, aby bezwłocznie reagować na zmiany remp. zewnętrznej.

ad.2. To jest chłodzenie pasywne. I nie radzę chłodzenia podłogówką bo to ani przyjemne ani "bezpieczne" dla budowli.

ad.3. W bilansie ilość ciepła do pominięcia. Przy odpowiednio wykonanym dz regeneracja następuje bardzo szybko samoczynnie. A akumulowanie energii nie da praktycznie żadnych efektów, gdyż DZ nie jest akumulatorem odizolowanym. Jeśli nawet minimalnie podniesiesz temp. GZ w miesiącach letnich to pod koniec września "nie pozostanie po tym śladu". Energia potrzebna do schłodzenia domu w lecie jest znacznie niższa od energii potrzebnej do ogrzania w zimie. Tyczy się to także mocy chwilowych, co należy uwzględnić podczas doboru objętości zbiornika wody lodowej.

 

Zamiast tego lepiej zainwestować w wentylację mechaniczną ze sprawnym rekuperatorem. A jak jeszcze szarpniesz się na GWC to już "zupełnie niebo". Nie dość że załatwisz sprawę chłodziku w domu, to jeszcze będziesz miał lepszy komfort, działającą wentylację i niższa koszty eksploatacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace :)

Bardzo proszę . Jest wyżej Bartbk i chce zrobić PC z opcją chłodzenia pasywne/ aktywne ( klimakonwektory ) ...i pyta czy bufor byłby ok! w tej konfiguracji .

Ponieważ Ty bufory bardzo " lubisz" to może zechciałbyś na ten temat kilka słów ....

 

To nie jest tak, że ja lubię lub nie lubię. Są pewne układy gdzie zastosowanie bufora czy sprzęgła jest optymalnym rozwiązaniem. Do takich układów zaliczają się układy Bartbk-a oraz SylwiiiTomasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ....wiem, że to nie tak , że lubisz czy nie lubisz ....to było jako żart ..

Tyle razy pisaliście z Hydrolkiem co i jak , że każdy chyba wie.

U Sylwii i Tomasza rozumiem ...natomiast u Bartbk ...niezbyt ...sądziłam , że podłogówka chłodzi pasywnie a klimakonwektory tylko w razie czego i się nie opłaca ...chyba , że z chłodzenia podłogówką zrezygnujemy i same konwektory to jak najbardziej tak, żeby sprężarka ciągle się nie załączała bo to kosztuje tylko dobierała sobie z bufora wody lodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ....to było jako żart

Tyle razy pisaliście z Hydrolkiem co i jak , że każdy chyba wie.

U Sylwii i Tomasza rozumiem ...natomiast u Bartbk ...niezbyt ...sądziłam , że podłogówka chłodzi pasywnie a klimakonwektory tylko w razie czego i się nie opłaca ...chyba , że z chłodzenia podłogówką zrezygnujemy i same konwektory to jak najbardziej tak, żeby sprężarka ciągle się nie załączała bo to kosztuje tylko dobierała sobie z bufora wody lodowej.

 

Dokładnie o to chodzi. Odradzam chłodzenie podłogóką, szczególnie w przypadkach gdy podłoga jest wykończona drewnem. Natomiast jeśli bedą to same klimakonwektory (chłodzone aktywnie poprzez PCi) to należy zwiększyć pojemność cieplną obiegu klimakonwektorów, bo to taka sam sytuacja jakby do pompy ciepła 10kW podłaczyć 4 grzejniki o mocy 1kW każdy. Moc chłodnicza PCi będzie zdecydowanie większa od mocy klimakonwekorów, które nie będą w stanie "odebrać chłodu". Chyba że zastosujemy klimakonwektory o dużo większej mocy, ale wtedy musimy się liczyć z dużymi oscylacjami temp. wewnętrznej i dużo większymi kosztami. Co innego jak będziemy chłodzili tylko samym DZ, wtedy bufor nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ....to było jako żart

Tyle razy pisaliście z Hydrolkiem co i jak , że każdy chyba wie.

U Sylwii i Tomasza rozumiem ...natomiast u Bartbk ...niezbyt ...sądziłam , że podłogówka chłodzi pasywnie a klimakonwektory tylko w razie czego i się nie opłaca ...chyba , że z chłodzenia podłogówką zrezygnujemy i same konwektory to jak najbardziej tak, żeby sprężarka ciągle się nie załączała bo to kosztuje tylko dobierała sobie z bufora wody lodowej.

 

Dokładnie o to chodzi. Odradzam chłodzenie podłogóką, szczególnie w przypadkach gdy podłoga jest wykończona drewnem. Natomiast jeśli bedą to same klimakonwektory (chłodzone aktywnie poprzez PCi) to należy zwiększyć pojemność cieplną obiegu klimakonwektorów, bo to taka sam sytuacja jakby do pompy ciepła 10kW podłaczyć 4 grzejniki o mocy 1kW każdy. Moc chłodnicza PCi będzie zdecydowanie większa od mocy klimakonwekorów, które nie będą w stanie "odebrać chłodu". Chyba że zastosujemy klimakonwektory o dużo większej mocy, ale wtedy musimy się liczyć z dużymi oscylacjami temp. wewnętrznej i dużo większymi kosztami. Co innego jak będziemy chłodzili tylko samym DZ, wtedy bufor nie jest potrzebny.

 

Witaj terplace

 

Możesz napisać krótko, czemu chłodzenie podłogówką jest niewskazane i niebezpieczne dla budowli?

 

Co w takim razie będzie najbardziej optymalnym układem, aby wykorzystać PCi do chłodzenia?

 

Czy dać sobie spokój z PCi jako chłodnica i założyć normalną klimatyzację albo rekupację z GWC? Jaki jest szacunkowy chociaż koszt rekupacji z GWC dla domu ok. 320 m2?

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, bo doświadczenie naszych insztalatorów w takich instalacjach jest delikatnie mówiąc niewielkie...

 

Pozdrawiam serdecznie,

bartbk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zostało to napisane wcześniej, kominek w układzie otwartym.

 

I życzę aby automatyka nie zawiodła, gdyż grozi to dostaniu się gorącej wody do skraplacza.

 

 

No racja, jak zawiedzie pojdzie goraca woda do PC. Hmm, trzeba ten obieg faktycznie dodatkowo zabezpieczyc. Dzieki za wskazowke.

 

A co myslicie o pominieciu mieszaczy w podlogowce przy tym rozwiazaniu? Sterownik RX77 ma mozliwosc sterowania dwoma obwodami CO. Mozna ustawiac na nich rozne krzywe grzewcze. Tak jak wczesniej pisalem wymyslilem, ze:

 

obwod CO1 (PC-bufor) bedzie mial taka sama krzywa grzewcza jak obwod CO2(bufor-podlogowka). W ten sposob na podloge pojdzie dokladnie taka temperatura jakby nie bylo tego baniaka pomiedzy. Czy sie myle? A w przypadku kiedy bedzie pracowal kominek - obwod CO2 w sterowniku pracuje z mieszaczem, wiec sterownik podmiesza odpowiednio wode i tez bedzie ok. czy dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dać sobie spokój z PCi jako chłodnica i założyć normalną klimatyzację albo rekupację z GWC? Jaki jest szacunkowy chociaż koszt rekupacji z GWC dla domu ok. 320 m2?

 

ja wlasnie dostalem wycene na rekuperator Dospela Daytona 350. Kosztuje 6150 brutto. Do mojego domku 200 m2 i kubatury 1000m3 wystarczy wymiana na poziomie 350 m3 na godzine. Do tego kupilem juz rurki kanalizacyjne na GWC rurowy, ale ze wzgledu na b.wysoka wode gruntowa nie bede go wykonywal. Kupilem z dospela wymiennik ciecz-powietrze (albo jak kto woli inaczej nagrzewnice kanalowa). Koszt takiej to 650 zl brutto.

 

http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=103

 

Do tego powinno sie dokupic b.drogi modul GWC Max. (cos ok 8500 zl) ale tak naprawde nic w nim nie ma. Ja chce zrobic tak. Kupie ok 150 m rurki 3/4", wleje tam glikol i puszcze spiralnie do wykopu na glebokosc 1,70cm. Od 1m w dol mam juz wode, wiec lustro wody bedzie ok 70 cm nad rurkami. Do tego dobiore pompke obiegowa, grupe bezpieczenstwa za ok 80-100 zl i naczynie przeponowe. Jakis prosty sterownik co bedzie zalaczal pompe przy okreslonych temp. Mysle ze wystarczy . Moj projekt zaakceptowal jeden gostek co zajmuje sie wentylacja, wiec chyba nie bedzie tak zle ;). Napewno nie bedzie to tak wydajne jak ten modul za 8500tys. ale cena zaporowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ....to było jako żart

Tyle razy pisaliście z Hydrolkiem co i jak , że każdy chyba wie.

U Sylwii i Tomasza rozumiem ...natomiast u Bartbk ...niezbyt ...sądziłam , że podłogówka chłodzi pasywnie a klimakonwektory tylko w razie czego i się nie opłaca ...chyba , że z chłodzenia podłogówką zrezygnujemy i same konwektory to jak najbardziej tak, żeby sprężarka ciągle się nie załączała bo to kosztuje tylko dobierała sobie z bufora wody lodowej.

 

Dokładnie o to chodzi. Odradzam chłodzenie podłogóką, szczególnie w przypadkach gdy podłoga jest wykończona drewnem. Natomiast jeśli bedą to same klimakonwektory (chłodzone aktywnie poprzez PCi) to należy zwiększyć pojemność cieplną obiegu klimakonwektorów, bo to taka sam sytuacja jakby do pompy ciepła 10kW podłaczyć 4 grzejniki o mocy 1kW każdy. Moc chłodnicza PCi będzie zdecydowanie większa od mocy klimakonwekorów, które nie będą w stanie "odebrać chłodu". Chyba że zastosujemy klimakonwektory o dużo większej mocy, ale wtedy musimy się liczyć z dużymi oscylacjami temp. wewnętrznej i dużo większymi kosztami. Co innego jak będziemy chłodzili tylko samym DZ, wtedy bufor nie jest potrzebny.

 

Witaj terplace

 

Możesz napisać krótko, czemu chłodzenie podłogówką jest niewskazane i niebezpieczne dla budowli?

 

Co w takim razie będzie najbardziej optymalnym układem, aby wykorzystać PCi do chłodzenia?

 

Czy dać sobie spokój z PCi jako chłodnica i założyć normalną klimatyzację albo rekupację z GWC? Jaki jest szacunkowy chociaż koszt rekupacji z GWC dla domu ok. 320 m2?

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, bo doświadczenie naszych insztalatorów w takich instalacjach jest delikatnie mówiąc niewielkie...

 

Pozdrawiam serdecznie,

bartbk

 

Wykraplanie się pary wodnej i możliwiść rozwoju grzybów. O drewnie czy panelach to się nie będę już rozpisywał.

 

Jeśli chodzi o rekuperację to zależy od firmy, wariantów sterowania, etc.

Wejdź na stronę firmy Bartosz, odszukaj najbliższego instalatora i zapytaj o cenę. Ceny za cały system dla takiego domu mogą przekroczyć i 20kPln i dojść nawet do 30kPln. Ale może będziesz mógł zrezygnowac z kominów wentylacyjnych, będziesz miał chłodzenie w cenie, normalnie działającą wentylację, niższe koszty ogrzewania i mniej kosztowny (bo mnijeszej mocy) układ pompy ciepła.

 

Klima???????Pewnie same klimakonwektory będą cię kosztowały tyle co klimatzotory split. W pierwszym przypadku dochodzi jeszcze instalacja, pompa, zbiornik. W drugim niestety jednostki zewnętrzne oszpecą architekturę, chyba, że można je jakoś sprytnie ukryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rekuperację to zależy od firmy, wariantów sterowania, etc.

Wejdź na stronę firmy Bartosz, odszukaj najbliższego instalatora i zapytaj o cenę. Ceny za cały system dla takiego domu mogą przekroczyć i 20kPln i dojść nawet do 30kPln. Ale może będziesz mógł zrezygnowac z kominów wentylacyjnych, będziesz miał chłodzenie w cenie, normalnie działającą wentylację, niższe koszty ogrzewania i mniej kosztowny (bo mnijeszej mocy) układ pompy ciepła.

 

przy cenach 20000 za rekuperator z instalacją i przy tanim grzaniu PC rekuperator nie ma sensu ekonomicznego;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rekuperację to zależy od firmy, wariantów sterowania, etc.

Wejdź na stronę firmy Bartosz, odszukaj najbliższego instalatora i zapytaj o cenę. Ceny za cały system dla takiego domu mogą przekroczyć i 20kPln i dojść nawet do 30kPln. Ale może będziesz mógł zrezygnowac z kominów wentylacyjnych, będziesz miał chłodzenie w cenie, normalnie działającą wentylację, niższe koszty ogrzewania i mniej kosztowny (bo mnijeszej mocy) układ pompy ciepła.

 

przy cenach 20000 za rekuperator z instalacją i przy tanim grzaniu PC rekuperator nie ma sensu ekonomicznego;

 

Jak już wcześniej pisałem... Klima w samochodzie też nie ma sensu ekonomicznego... Masz ją? Ja zaczynam poważnie rozważać reku, aby mieć w domu powietrze bez komarów, szerszeni, os i innych "robaczków".

 

Przeczytałem również ciekawy wątek: GWC gdzie adam proponuje bardzo interesujący sposób budowy GWC, a ja się zastanawiam, czy przy takich cenach za ciepło z PCi nie można by tego połączyć w ten sposób, że w czerpni ściennej będę miał wymiennik woda powietrze (gdzie woda pochodzić będzie z PCi w zimie ciepła natomiast w lecie zimna z DZ), tylko jeszcze muszę kogoś znaleść kto mi to zbuduje :)

 

W zimie te trochę wody wypuszczone do czerpni raczej mnie nie zrujnuje, natomiast w lecie mam praktycznie cały kolektor do chłodzenia powietrza do rekupacji, spełniający funkcje podobnie do gwc wodnego zaproponowanego przez adama w wymienionym wcześniej wątku... Nie muszę zatem budować GWC...

 

Ciekaw jestem Waszych opinii nt. takiej instalacji i możliwości jej implemetacji... Wszelka krytyka mile widziana...

 

Pozdraiwam serdecznie,

bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem... Klima w samochodzie też nie ma sensu ekonomicznego... Masz ją? Ja zaczynam poważnie rozważać reku, aby mieć w domu powietrze bez komarów, szerszeni, os i innych "robaczków".

 

rotfl - powietrze bez komarów ale za to z kilkuletnim kurzem w instalacji...

acha - mówimy o rekuperatorze za 20000 a nie o klimie, którą w całym domu moge mieć za 5000 i ma o wiele lepsze parametry chłodzenia od rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem... Klima w samochodzie też nie ma sensu ekonomicznego... Masz ją? Ja zaczynam poważnie rozważać reku, aby mieć w domu powietrze bez komarów, szerszeni, os i innych "robaczków".

 

rotfl - powietrze bez komarów ale za to z kilkuletnim kurzem w instalacji...

acha - mówimy o rekuperatorze za 20000 a nie o klimie, którą w całym domu moge mieć za 5000 i ma o wiele lepsze parametry chłodzenia od rekuperatora

 

A czy dom za 500000,- ma uzasadnienie ekonomiczne? Chłodzenie latem, oszczędności zimą to przy okazji. A najwazniejsze że w szczelnym jak termos domu jest wtedy przynajmniej jakaś wentylacja nad którą masz kontrolę i nie ma częstego problemu z wilgocią lub z zapachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dom za 500000,- ma uzasadnienie ekonomiczne? Chłodzenie latem, oszczędności zimą to przy okazji. A najwazniejsze że w szczelnym jak termos domu jest wtedy przynajniej jakaś wentylacja nad którą masz kontrolę i nie ma częstego problemu z wilgocią lub z zapachem.

 

tylko mając pompe ciepła, która grzeje prawie darmo;) nie widze sensu wydawać kilkadziesiąt tysięcy na coś, czego efekt pracy moge uzyskać taniej i lepiej ! byłem w 3 letnim domu z rekuperatorem i GWC - powietrze latem nie było fajne :( dlatego ja mam klime - na razie w salonie a jak bedzie potrzeba to dołoże w sypialniach - koszt nieporównywalnie mniejszy a efekt nieporównywalnie lepszy. Co do uzysku ciepła zimą a przy obecnej zimie, gdzie średnie temperatury były wysokie, zyski z reku są góra dziesięcioprocentowe w rachunku za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko mając pompe ciepła, która grzeje prawie darmo;) nie widze sensu wydawać kilkadziesiąt tysięcy na coś, czego efekt pracy moge uzyskać taniej i lepiej ! byłem w 3 letnim domu z rekuperatorem i GWC - powietrze latem nie było fajne :( dlatego ja mam klime - na razie w salonie a jak bedzie potrzeba to dołoże w sypialniach - koszt nieporównywalnie mniejszy a efekt nieporównywalnie lepszy. Co do uzysku ciepła zimą a przy obecnej zimie, gdzie średnie temperatury były wysokie, zyski z reku są góra dziesięcioprocentowe w rachunku za ogrzewanie.

 

no nie zgadzam sie z tym. Ten dom w ktorym byles mial widocznie zle wykonane GWC zwirowe, albo rurowe. Rurowe wbrew pozorom trzeba czyscic, plukac itd., szczegolnie jak sie wykonuje z rur kanalizacyjnych. W okresie letnim w GWC rurowym wykrapla sie woda, a ta z kolei zbiera sie we wszystkich jego zakamarkach. Rury antybakteryjne REHAU wcale nie sa lepsze. Maja co prawda powloke antybakteryjna (podobno dziala), ale caly pic polega na tym, ze zlaczki, kolanka, trojniki i tym podobny osprzet tej powloki nie ma. Co sie z takim GWC dalej dzieje latwo sobie wyobrazic. Koszt takiego wymiennika jest o niebo wiekszy od wykonanego z rur kanalizacyjnych a efekt podobny: TRZEBA PLUKAC!

 

Rozwiazanie z wymiennikiem ciecz-powietrze to juz inna sprawa. Daje gwarancje swierzego powietrza, nawet po wielu latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...