Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

wiem , że cały nie chce wejść ..trzeba przeciągnąć cały ( kopiuj ) i przenieść do paska na górze .

Niech Ktoś cos z tym zrobi ...bo ja nie umiem ...a nie będziemy tak pisać i rozszerzać ekranu , bo można dostać oczoplonsu :roll:

Tak lepiej :

Wytyczne projektowe VITOCAL 300/350 (7,7MB) :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Henoczku bardzo dziękuję :) ......zawsze na Ciebie można liczyć ...to tylko ja jestem taka czasami nieznośna ......ale wiesz jak to kobieta ..trzeba mi wybaczyć .

 

Byłam straszny gamoń :( ale już wiem jak to się robi :) ...nie pomyślałam ......

Tutaj mnóstwo art. o GWC bo o tym ostatnio rozmawialiśmy...może Komuś się przyda .....

GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Inko ...pytanie nie do mnie ...ale chyba się nie obrazisz .....u mnie na wszystko ( w tym PC ) ( mam dwutaryfówkę i weekendówkę ) rozklad zużycie wynosi 1/3 1-taryfa , 2/3 2-taryfa .

 

Wszystko w domu mam na prąd, nie wiem czy 2 taryfy będą mi się opłacac , na razie obserwuję zużycie

 

co do pompki , to tak kombinuję, że jak się otworzy drzi z łazienki to po prostu podpompuje mi ciepłą wodę, to trwa kilkadziesiąt sekund, 2 minuty dlatego żeby potem nie potrzebnie nie grzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał wcześniej że 2 taryfy przy PC i podłogówce dadzą efekt. Wystarczy podnieść temp. w 2 taryfie-PC będzie pracować (upraszczając w nocy) a ciepło odda w dzień (wykorzystująć akumulacyjność podłogi). Obserwacje obecnego sezonu grzewczego wskazują że tak jest! Sterownik jest ustawiony na 21,5stC w całej dobie. Praca PC zasadniczo odbywa się w nocy (za wyjątkiem silniejszych mrozów np. -15st).

co do cyrkulacji cuw - wystarczy zastosować programowalny włącznik czasowy (za pare zł w sklepie). Znalazłem taki z 10-oma programami. Ustawiłem cylke pracy po 3-5 min. i w zupełnosci wystarcza. Czasy pracy dostosowane do cyklu dnia domowników.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :)

jedno się robi inaczej a drugie trochę inaczej ...to pierwsze wiedziałam od razu tylko jakoś w pierwszej chwili nie pomyślalam, a to drugie ... :( ale uparta jestem i szukałabym do skutku :D

 

zawsze opłaca się mieć dwutaryfówkę ...chyba , że ktoś nie ma zupełnie ustawień czasowych ale wtedy trochę szkoda.....

podłogówka i dwutaryfówka to AKSJOMATY w kwestii PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czytam czytam i nikt nie przedstawil jak powinna byc wzorowo wykonana podlogowka pod PC..jakie elementy powinny sie znalezc, jakie moga a nie musza, a o jakich nie powinnismy myslec

 

bonetka z ta lazienka mi dala do myslenia z dodtakowymi ogrzewaniem sciennym:) moze i to dobre rozwiazanie..tylko dawac na osobnym obiegu czy jako lazienka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czytam czytam i nikt nie przedstawil jak powinna byc wzorowo wykonana podlogowka pod PC..jakie elementy powinny sie znalezc, jakie moga a nie musza, a o jakich nie powinnismy myslec

 

bonetka z ta lazienka mi dala do myslenia z dodtakowymi ogrzewaniem sciennym:) moze i to dobre rozwiazanie..tylko dawac na osobnym obiegu czy jako lazienka

 

 

A czyms ie rozni podlogowka dl PC od kondensatu ... Generalnie zasady sa takie same - jedyny problem to okreslenie temperatury czynnika , ktory powinnien byc nizszy dla poprawienia sprwnosci PC - ale to tez podobnie z kondensatem, czym nizsze parametry - wiecej kondensacji...

 

innych roznic nie jestem swiadom - moze ktos kombinowac z grubszymi wylewkami w celu zwiekszonej akumulacyjnosci - ale podejscie wzgledne ... i nie mam zdania na ten temat ... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

A czyms ie rozni podlogowka dl PC od kondensatu ... Generalnie zasady sa takie same - jedyny problem to okreslenie temperatury czynnika , ktory powinnien byc nizszy dla poprawienia sprwnosci PC - ale to tez podobnie z kondensatem, czym nizsze parametry - wiecej kondensacji...

 

innych roznic nie jestem swiadom - moze ktos kombinowac z grubszymi wylewkami w celu zwiekszonej akumulacyjnosci - ale podejscie wzgledne ... i nie mam zdania na ten temat ... ;D

 

no oczywiscie masz racje ale spotkalem sie z opiniami ze dla pc

nie dawac rur 16 a 17mm lub nawet 20mm

 

w zwiazku z tym ze z pc na podloge idzie jednak duzo nizsza temperatura ..tzn mozemy dac wyzsza ale wtedy sprawnosc spada to jednak instalacja musi byc idelanie dobrana do temperatury np max 35

 

i co najwazniejsze kwestia regulacji podlogowki tutaj juz panuje wolna amrykanka jedni radza tylko hydraulicznie na powrocie i nic nie kombinowac drudzy ze wcale nie i badz tu madry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czytam czytam i nikt nie przedstawil jak powinna byc wzorowo wykonana podlogowka pod PC..jakie elementy powinny sie znalezc, jakie moga a nie musza, a o jakich nie powinnismy myslec

 

bonetka z ta lazienka mi dala do myslenia z dodtakowymi ogrzewaniem sciennym:) moze i to dobre rozwiazanie..tylko dawac na osobnym obiegu czy jako lazienka

Wzorowo wykonana podłogówka do pompy ciepła składa się z pętli o identycznej długości. Bez jakichkolwiek bajerów, przepływomierzy i nie daj Boże mieszaczy. To cała tajemnica i zasadnicza różnica w stosunku do podłogówek zasilanych z kotła.

Jednakowa długość powoduje że układ jest zrównoważony hydraulicznie i nie wymaga doregulowań. Rurki o mniejszychg średnicach to krótsze pętle ( dla 16mm petla max 50-60m) Zastosowanie większej średnicy rurki pozwala na zwiększenie długości pętli przy tych samych oporach , a więc kosztach tłoczenia i podejśc na rodzielaczu mniej.

W łazience najlepiej dać oprócz podłogówki grzejnik drabinkowy. Nawet zasilany z podłogówki suszy ręczniki i poprawia mikroklimat. Latem można podgrzewać grzałką el. zainstalowana w tym grzejniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorowo wykonana podłogówka do pompy ciepła składa się z pętli o identycznej długości. Bez jakichkolwiek bajerów, przepływomierzy i nie daj Boże mieszaczy. To cała tajemnica i zasadnicza różnica w stosunku do podłogówek zasilanych z kotła.

 

tu sie całkowicie nie zgadzam - jak mam kilka pomieszczeń o różnych wielkościach to bez sensu robić jedną pętle, która obejmie jedno pomieszczenie i troszke drugiego na siłe - po to są rozdzielacze z przepływomierzami, żeby to poustawiać. Oczywiście najlepiej, jak jest tylko podłogówka a dom ma jeden poziom :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="hydrol.

W łazience najlepiej dać oprócz podłogówki grzejnik drabinkowy. Nawet zasilany z podłogówki suszy ręczniki i poprawia mikroklimat. Latem można podgrzewać grzałką el. zainstalowana w tym grzejniku.

 

oki to reszta w miare jasne

a co do lazienek podpowiedz czy wystarczy aby utrzymac temp w lazience na poziomie 24-25C sama podlogowka (a wiadomo ze jej tam troche mniej bedzie ze wzgledu na wanne,brodzik i inne podobne sprawy) plus grzejnik drabinkowy

czy tez lepiej mimo wszystko dolozyc petli ale no wlasnie na scianach?

 

i jak radzisz rozwiazac ogrzewanie gory dol..czy na gore dawac osobny rozdzielacz? czy tez wszystko ciagnac z jednego z dolu

czy tu aby nie bylo by problemu zeby zachowac te max petle 60m

(i tak musze zmienic bo mi zaprojektowal instalator jedna na 120m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki to reszta w miare jasne

a co do lazienek podpowiedz czy wystarczy aby utrzymac temp w lazience na poziomie 24-25C sama podlogowka (a wiadomo ze jej tam troche mniej bedzie ze wzgledu na wanne,brodzik i inne podobne sprawy) plus grzejnik drabinkowy

czy tez lepiej mimo wszystko dolozyc petli ale no wlasnie na scianach?

 

u mnie jest tak, że łazienka 14m2 i miejsce zostawione na drabinke - jednak nie było potrzeby jej podpinać bo podłogówka daje rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="fotograftu sie całkowicie nie zgadzam - jak mam kilka pomieszczeń o różnych wielkościach to bez sensu robić jedną pętle, która obejmie jedno pomieszczenie i troszke drugiego na siłe - po to są rozdzielacze z przepływomierzami, żeby to poustawiać. Oczywiście najlepiej, jak jest tylko podłogówka a dom ma jeden poziom :-)[/quote]

 

no wlasnie fotograf dobrze piszesz bo przeciez chyba strasznie ciezko rozwiazac tak idealnie jak proponuje hydrol

mam poddasze uzytkowe i pomieszcenia od 6-7m2 az do 30m2

chce to dobrze zrobic..no nie ja tylko instalator ale wole mu pewne rzeczy zasugerowac

a jak rozwiazales ogrzewanie gory..?jeden rozdzielacz ?dwa? jak to polaczyles itp..

rozumiem ze Ty zastosowales przeplywomierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz jak tam thermogolv daje rade..? problemu z ciepla woda nie ma...agdus pisala ze jak zle sie zaprogramuje pobor ciepla na podlogowke to potrafii wyysac cale ciepelko i trzeba czekac chwile by sie wykapac

 

pompa do ogrzewania daje rade - z CWU nie bo jeszcze nie podłączyłem do wymiennika od bojlera :-) w sumie sezon grzewczy sie kończy i dopiero jak sie skończy poulepszam instalacje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ....pozdrawiam Was z krainy gdzie są już boćki i ..śpiewają skowronki :o, bomba :D

 

Jak Was ciekawi to ...nie było mnie 17 dni krzywą zmniejszyłam z 1,5 do 0,5 ale zostawiłam wodę na 45*C bo ...zapomniałam .... Temp. ( zimno ) dół 18 , góra 19,5 ...zużycie 18,04 kWh na dobę ( nie ma rozdziału bo licznik 2 taryf. w pudełku i czeka na lepsze jutro ( może w końcu nadejdzie ) .

Kiedyś rzeczywiście czytałam o tych jednakowych pętlach ale ...pomyślałam , że różne pokoje wielkościowo i ......ale to ma sens bo jest tak samo jeśli chodzi o kolektory ( też jednakowa długość , wtedy są takie same opory przepływu i łatwiej regulować a tak trzeba stosować dodatkowe regulatory.

Inko moja propozycja ogrzewania ściennego była podyktowana tylko i wyłącznie tym , że podłogówka i grzejnik może nie wystarczyć ( poprawiałam ten post z 500 razy i dobrze byłoby gdybyś przeczytał jeszcze raz -lepiej wytłumaczyć nie potrafię ) ( ja mam podłogówkę nawet pod prysznicem [kabina stoi na podłodze], wc podwieszane , szafka wisząca , grzejnik z grzałką też jest ) ale żałuję , że nie mam ...".wolę 3 żarówki 20 W niż 2 bo zawsze lepiej świecą " to jest łazienka i musi być ciepluteńko ( szczególnie jak ma się dzieci ).

Hydrolek udziela dobrych rad tylko za rzadko ...niestety :cry: , chyba nas nie lubi ...a my jesteśmy tacy grzeczni :) ..bez lekcji ..jak możemy się nauczyć ?..:(

Biorąc pod uwagę zalecenia to : u mnie bez mieszaczy itp. ( wyregulowane hydraulicznie ...nie do końca bo nie jest tak jak bym chciała )

...pętle chyba mniej więcej takiej samej dł. ale 16 ( nie mam tutaj suwmiarki

:) bo można byłoby zmierzyć średnice ....ale coś wymyślę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko moja propozycja ogrzewania ściennego była podyktowana tylko i wyłącznie tym , że podłogówka i grzejnik może nie wystarczyć ( poprawiałam ten post z 500 razy i dobrze byłoby gdybyś przeczytał jeszcze raz -lepiej wytłumaczyć nie potrafię ) ( ja mam podłogówkę nawet pod prysznicem [kabina stoi na podłodze], wc podwieszane , szafka wisząca , grzejnik z grzałką też jest ) ale żałuję , że nie mam ...".wolę 3 żarówki 20 W niż 2 bo zawsze lepiej świecą " to jest łazienka i musi być ciepluteńko ( szczególnie jak ma się dzieci ).

:lol:

 

bonetko doskonale rozumiem :)

wiadomo lepiej miec mozliwosc skrecenia temperatury niz jak jak bedzie za nisko..

po prostu pytam sie innych jak to maja rozwiazane ..

ale wiadomo u mnie podstawa musi byc cieplutko wiec sklaniam sie do Twojego rozwiazania choc nie wiem jak na to spojrzy moj instalator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko , :) kto pyta nie błądzi zawsze twierdzę , że należy się milion razy zastanowić , wszelkie za i przeciw szczególnie jak chodzi o sprawy , których nie można poprawić ...to nie mebel ..nie podoba się to do kosza i kupujemy inny. tego nie da się poprawić bez degradacji wnętrza i to dużej ...albo już do końca człowiek jest zły i myśli , że mógł podjąć inna decyzję ale nie podjął .......z drugiej strony jeśli miałoby wystarczyć ...to po co ? ...dlatego musisz temu Panu powiedzieć konkretnie jaka temp. w łazience Cię interesuje .

Mam jeszcze takie przemyślenia ....przeważnie obliczeniowa temp. to 20*C i tak się robi i wszystko temu jest podporządkowane i w momencie gdy człowiek już mieszka i stwierdza , że mu za mało ...podwyższa i ok! bo może, ale ...temp. obliczeniowa nie jest już 35*C na podłogówkę przy np.-20 na zewnątrz ( bo mamy więcej niż na tak obliczoną , bo zmnieniliśmy warunki odbioru ) .

Dlatego należy konkretnie określać swoje preferencję ...i to teraz w fazie projektu a nie póżniej ...bo może pewne rzeczy można by zrobić inaczej i lepiej bez szkody dla instalacji i kieszeni .

Hydrolek napisał jeszcze bez mieszaczy ...w porządku tzn. jak ?....dwa obiegi i na jednym mniejsza temp. ( podłogówka ) na drugim więcej ( grzejniki )...czy na wszystkim taka sama temp. ale to się uda tylko wtedy gdy mamy podłog. a grzejniki duże ( tzn. jak największe ) tylko w łazienkach , bo jak instalacja mieszana to chyba pkt1 ( dwa obiegi ) czy jeszcze inaczej , jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...