Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie :) Liczę na waszą wiedzę , bo w naszym stadle to ja "buduję " nasze gniazdo rodzinne (mąż ogranicza sie do wsparcia finansowo-moralnego) i wlaśnie wgryzam sie w pompy ciepla :(( Z budową ruszamy pod koniec maja, jak wszystko dobrze pójdzie a na razie szukamy dobrej pompy ciepla i od informacji mózg mi paruje. Oferty cenowo są zbliżone- myślimy o Thermii z Begom lub IVT HT PLus 11C , z kolektorami pionowymi. Ostatnio przeczytalam na forum, ze niezly jest Buderus- do tej chwili nie bralam go pod uwagę, gdyż nie wydaje mi sie wyspecjalizowany w pompach ciepla, a tu slyszę od was, ze jak najbardziej, hmmm... Może i do nich sie zwróce... Daliśmy sobie spokój z tak wychwalaną tu na forum ClimaKomfort z Grudziadza- system dwóch pomp z pompą powietrzną nam nie pasuje Reasumując, czy jest ktoś na forum kto używa pomp Thermia, IVT lub Buderus i moze

w przyblizeniu zarysować różnice miedzy nimi? Bylabym gorąco wdzięczna Nasz dom jest spory- 270 m2 powierzchni ogrzewanej i 5 os na stale mieszkających Zmartwila mnie informacja o koniecznosci zainstalaowania pompy (poczatkowo mial byc gaz, ale w gazowni powiedzieli, ze w najbliższej dziesięciolatce nie przewiduja ), gdyz wymusza na nas polożenie plytek w calym domu- nawet w sypialniach, rozpacz ((( Latem będzie cholernie nieprzyjemnie wyjśc z lóżka na zimną podlogę, a i z pompą nie jest ona niestety wyczuwalnie ciepla- sprawdzilam to osobiście w 3 miejscach (( No, cóż moze wpadnę na jakieś inne rozwiazanie, choć wiem , ze optymalne jest podlogowe.... Plakać mi sie chce na samą myśl. Czy tylko ja tak przeżywam ten fakt, czy moze ktoś jeszcze rozpacza po drewnianych posadzkach i grubej wykladzinie w sypialniach...? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

inez5

alez podlogowka nie wyklucza drewnianej podlogi, parkietow,paneli itp..no raczej grube dywany nie wskazane:)

fakt ze przy PC nie osiagniesz cieplej podlogi ale to tez chyba nie o to chodzi zreszta w sumie tez mozna miec tylko trzeba sie liczyc z duzym pogorszeniem slawnego COP:)

co do reszty ja nie pomoge bo raczej wsrod innych"finansowo" PC sie obracam..ale jak to mowia sama PC to 20% sukcesu reszta to porzadne podlaczenie i oczywiscie dobrze zrobione DZ i GZ

 

bonetka

wiesz dlatego wole 10 razy sie spytac:)

mysle ze bez mieszacza to wlasnie wtedy gdy jak sama piszesz wszystko na jednej temperaturze bo jaki sens wtedy jeszcze cos posredniego montowac...czyli w takim rozwiazaniu ktore ja chce wszedzie podlogowka plus dwa trzy grzejniki w lazienkach no i moze jeszcze scienne

 

a jezeli mielibysmy miec na gorze grzejniki zamiast podlogowki to jak najbardziej mieszacz zreszta to Henok tez radzil:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka, będziemy mieć spory dom i dlatego obawiam sie, ze drewniane podlogi o mniejszych parametrach przewodzenia ciepla nie nagrzaly by go wystarczajaco- strasznie jestem cieplolubna :) Dlatego zdecydowaliśmy sie na plytki na parterze, ale piętro z sypalniami dzieci i naszą mialo być ciche, przytulne i takie, ze mozna biegać na boso :) Jednym slowem planowalam sizal lub drewno na korytarz, a wykladziny w pokojach, a teraz obawiam się, ze same grzejniki ścienne nie zapewnią odpowiednich temperatur, więc trzeba postawić na plytki,chyba ze ktoś z forumowiczów ma pompę i drewniane podlogi i wszystko sprawdza sie bez zastrzerzen :)

Jeśli ktoś taki jest, to blagam niech sie odezwie i podzieli doswiadczeniem! :)

 

Aby wykonac projekt instalacji pompy muszę zdecydować sie na okladzinę podlogowa i rodzaj grzejników, i tu zaczynaja sie schody... :( Nie wiecie gdzie mozna znaleźć informacje o grzejnikach ściennych odpowiednich do ogrzewania z pompą ciepla?

 

Dajcie znac jak rozwiązaliście problem posadzek i ogrzewania na dwóch piętrach, please :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!!!! :D

mam zamiar się budować, powieszchnia okolo 250m2 z garażem. Zastanawiam się nad zastosowaniem pc ale narazie jak czytam to wychodzi troche drogo, ale i na to sposób jest, a mianowicie zastosowanie bateri slonecznych do zasilania pompy ciepła. Podczas dużych mrozów przeważnie jest ładna pogoda. Czy ktoś mam może takową kobinację instalacji???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inez5

my co prawda niewielki w porownaniu domek do Was budujemy ale dol planujemy w kaflach natomiast gora w drewnie..z tego co wiem mozna stosowac parkiety do 12mm-14mm bez zadnych konsekwencji

 

jak poszukasz na na forum jest spora liczba osob co ma ogrzewanie podlogowe i mimo tego wlasnie drewno,panele itp

 

mozesz rowniez zastosowac grzejniki na gorze ale to juz musi fachowiec dobrac gdyz musza byc sporo przewymiarowane w stosunku do normlanych no i PC musisz wtedy grzac na wyzsza temeperature..buderus sie chyba tym chwali ze osiaga az do 65 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!!!! :D

mam zamiar się budować, powieszchnia okolo 250m2 z garażem. Zastanawiam się nad zastosowaniem pc ale narazie jak czytam to wychodzi troche drogo, ale i na to sposób jest, a mianowicie zastosowanie bateri slonecznych do zasilania pompy ciepła. Podczas dużych mrozów przeważnie jest ładna pogoda. Czy ktoś mam może takową kobinację instalacji???

 

mcbarte- my ciągle zastanawiamy sie nad taką kombinacją, by latem wodę podgrzewać solarami, a zimą wspomagać podlogówkę- jest tylko jedno ALE - wszyscy instalatorzy pomp ciepla twierdzą , ze to zbędny wydatek i kompletnie sie nie kalkuluje. Mam nieśmiale podekrzenia, ze się mylą, chociaż - ostatnio odwiedzilam ludzi, którzy początkowo zainstalowali solary i kominek z plaszczem wodnym, ale w koncu podlączyli też pompe (mieli dość palenia w kominku) i teraz uważają , ze solary są zbedne, mimo, ze z nich korzystają. No, tak ale ich domek mial tylko 145m2, a nasz z garazem 270m2 :( Reasumując, solary ciagle gdzieś się nam kolaczą z tylu glowy, bo a nóż (....widelec) pompa nie da rady przy większych mrozach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inez5

my co prawda niewielki w porownaniu domek do Was budujemy ale dol planujemy w kaflach natomiast gora w drewnie..z tego co wiem mozna stosowac parkiety do 12mm-14mm bez zadnych konsekwencji

 

jak poszukasz na na forum jest spora liczba osob co ma ogrzewanie podlogowe i mimo tego wlasnie drewno,panele itp

 

mozesz rowniez zastosowac grzejniki na gorze ale to juz musi fachowiec dobrac gdyz musza byc sporo przewymiarowane w stosunku do normlanych no i PC musisz wtedy grzac na wyzsza temeperature..buderus sie chyba tym chwali ze osiaga az do 65 stopni

 

Dzięki Inka- nurkuję w forum :) Liczę na cenne informacje. Najbardziej mnie frustruje fakt, ze to ja z humanistycznym wyksztalceniem muszę niemalże zaprojektować swoją instalacje grzewcza, poznać wyższośc jednych reakcji biochemicznych nad drugimi, orientować sie w geologii, w hydraulice i fizyce. Zalamka :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chcemy być tacy precyzyjni ( wiem , że się czepiam i przepraszam już nie będę ) to jeśli grzejnik przewymiarowany grzeje na obliczeniową 45 *C to dlaczego w łazience gdzie jest normalny i nie na całą ścianę ( a więc nieprzewymiarowany ) ma grzać na 30 *C ( na temp. podłogówki ) a ma dawać takie same ciepło jak ten na 45*C ...przecież to niemożliwe ...no dobrze uważamy , że łazienka jest mała ( nie wszystkie są małe, niektóre z boku bud. i oknami ) .i ma łączony system ( podłogówka + grzejnik ) i uważamy , ze wystarczy o 15*C mniej niż temp. zasilania przewymiar. ( od normal. 25 i więcej ) i będzie ok! , nie zawsze , zależy .

Będzie dobry mikroklimat . ....dla mnie to trochę za mało ja nie chcę mikroklimatu ..tylko CIEPŁO i nie na pół gwizdka tylko na cały :) i suszyć ręcznik nie godzinę tylko pół i podniesioną temp. w stosunku do reszty nie o 0,5-1*C tylko o 2 albo 3 *C...to już ostanie moje dywagacje w tej sprawie .....każdy lubi inaczej i bardzo dobrze . Trzeba tylko pamiętać , że : minimalna temp.oblicz. łazienki w/g przepisów to 24*C, moc grzejnik. powinna być o 20 % większa jeśli będzie zakryty (np. przez ręczniki), jeśli podłączony od dołu powinien być o 10% większy ( bo moce są podawane dla połącz. góra- dół ) i wybierajcie NAJWIĘKSZE Moce ( moc oblicz. 24*C a wiadomo czy oni dobrze liczą . gęściej rurki .. jak wszędzie jest co 15cm a w łazience co 10 to tu będzie ciepło .i ja się z tym zgadzam .ale jak wszędzie tak samo np.co 10cm to skąd grzejnik da nam w tym wypadku dużo więcej ?... to b. ważne o ile ją nam zwiększy ) .i tylko o to mi chodzi ( a może jestem przewrażliwiona ).

Inez5 :) witam .....

...no wiesz taka gimnastyka intelektu przy budowie bardzo dobrze robi :lol:.

Odnośnie tych PC - Twoich typów .

Thermia najprawdopodobniej albo już albo na dniach wprowadza nową PC Diplomant G2 .....uważam , że ma fajne rozwiązania tech. i jeśli oprócz nowej stylistyki sterownika zrobili dobre sterowanie czasowe to ja bym nią się zainteresowała bliżej .

IVT ...ma 1 przedział czasowy do co. i cwu , Buderus też 1 . Czytałam inst. dawnej Thermii ale nigdzie nie znalazłam sterowania czasowego ...jaki z tego wniosek ..jeśli chce się mieć min. 2 czasy na dobę (rozkład czasowy taryf ) to trzeba dokupić zegar i wpiąć .

To trochę wstyd , żeby w takim mądrym urządzeniu kupować zegar za 40 czy 100 zł. ( i nie jest ważne dlaczego go nie ma ) .

W Thermii jest inny sposób przygot. cwu -wężownica , niż w pozostałych - płaszczowe . W G2 ma być zastosowany nowy kształt wężownicy.

Jeszcze to , ze inst. Thermii ( stara, nowej nie mam ) a inst. np. IVT trochę się różnią ( np.ustaw. fab.w Thermii 10 poz. w IVT 29 .) niby mają to samo ale w IVT więcej opcji do ustawienia.....i sposób prezentacji w tych instrukcjach stwarza wrażenie jakby IVT była bardziej " mądra" niż ta druga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcemy byz precyzyjni to musimy zadawać precyzyjne pytania. Łazienka to moze byc pomieszczenie sanitarne w ścisłym słowa znaczeniu , wewnętrzne bez okna i ścian zewnetrznych, a moze to byc pokój łazienny duzym oknem , ścinana zewnętrzną itd.itp.

Ogrzewanie jednego i drugiego to zupełnie różne sytuacje i moce, nie dajace się opisac jednym postem :D

Moc podłogówki jak i każdego innego grzejnika zależy od średniej temperatury grzejnika. Dlatego warto optymalizowac opory, a by uzyskać mały spadek temperatury pomiedzy zasilaniem/powrotem bo to daje największą moc przy najniższej temperaturze zasilania ( czyli skraplania) . Wszelkie bajery i dodatkowe opory zwiększaja różnicę temperatur i pogarszaja sprawnośc instalacji. Optimum to schłodzenie na poziomie 4 do 6 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, mogę kupić tanio rurkę PN10 32x2,4 w zwojach po 200 m. Czy na spiralny 200m jeden obwód to nie za dużo? W sumie by mi pasowało wykopać 3 rowki, tak aby zrobić 3 kolektory spiralne po 200m każdy. Razem 600m w gruncie wodonośnym na pompę 6,9kW. Przy B0/W35 pobiera 1,8kW, czyli z ziemi muszę wyciągnąć 5,1 kW.

 

Będzie ok czy lepiej ciąć tą rurkę na mniejsze kawałki?

 

p.s. dostałem fajną propozycję na Buderusa WPS 70 I 6,9 kW za 12000 brutto :lol: Ale jak to się mówi: głupi ma zawsze szczęście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, mogę kupić tanio rurkę PN10 32x2,4 w zwojach po 200 m. Czy na spiralny 200m jeden obwód to nie za dużo? W sumie by mi pasowało wykopać 3 rowki, tak aby zrobić 3 kolektory spiralne po 200m każdy. Razem 600m w gruncie wodonośnym na pompę 6,9kW. Przy B0/W35 pobiera 1,8kW, czyli z ziemi muszę wyciągnąć 5,1 kW.

 

Będzie ok czy lepiej ciąć tą rurkę na mniejsze kawałki?

 

p.s. dostałem fajną propozycję na Buderusa WPS 70 I 6,9 kW za 12000 brutto :lol: Ale jak to się mówi: głupi ma zawsze szczęście ;)

 

dużej różnicy nie ma czy zrobisz 6x100metrów czy 3x200 metrów - suma oporów jest na zbliżonym poziomie, uzyski cieplne tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to super cena tego buderusa

 

ja osobiscie jednak bede instalowal pompe z PPCPOMPY..decyzja podjeta

dzisiaj mam podpisac umowe..zobaczymy czy wtopilem:( czy jednak nie

mialem caly czas brac thermogolv ale przy tej samej cenie jednak kolektory pionowe plus to ze zawsze beda mogl podpiac jakas inna PC wygraly ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, mogę kupić tanio rurkę PN10 32x2,4 w zwojach po 200 m. Czy na spiralny 200m jeden obwód to nie za dużo? W sumie by mi pasowało wykopać 3 rowki, tak aby zrobić 3 kolektory spiralne po 200m każdy. Razem 600m w gruncie wodonośnym na pompę 6,9kW. Przy B0/W35 pobiera 1,8kW, czyli z ziemi muszę wyciągnąć 5,1 kW.

 

Będzie ok czy lepiej ciąć tą rurkę na mniejsze kawałki?

 

p.s. dostałem fajną propozycję na Buderusa WPS 70 I 6,9 kW za 12000 brutto :lol: Ale jak to się mówi: głupi ma zawsze szczęście ;)

jest dobrze z dużym nadmiarem :D 200 m będzie Ok, 100 to za krótkie odcinki na kolektor poziomy, czs przepływu winien wynosić ok 10-15 minut, tak aby glikol ogrzał się o ok.4 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, mogę kupić tanio rurkę PN10 32x2,4 w zwojach po 200 m. Czy na spiralny 200m jeden obwód to nie za dużo? W sumie by mi pasowało wykopać 3 rowki, tak aby zrobić 3 kolektory spiralne po 200m każdy. Razem 600m w gruncie wodonośnym na pompę 6,9kW. Przy B0/W35 pobiera 1,8kW, czyli z ziemi muszę wyciągnąć 5,1 kW.

 

Będzie ok czy lepiej ciąć tą rurkę na mniejsze kawałki?

 

p.s. dostałem fajną propozycję na Buderusa WPS 70 I 6,9 kW za 12000 brutto :lol: Ale jak to się mówi: głupi ma zawsze szczęście ;)

 

dużej różnicy nie ma czy zrobisz 6x100metrów czy 3x200 metrów - suma oporów jest na zbliżonym poziomie, uzyski cieplne tak samo

 

Nie. Suma oporów na odcinku spirali będzie większa ok. 6x w drugim przypadku. Ale dla małej mocy PCi i małych przepływów wartości będą jeszcze rozsądne także w drugim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\.

Zużycie energii.....5010-3761=1249:(12+31)=29,04 kWh

poprzednio było 36,71 kWh na dzień ....duży postęp ...dogoniłeś Androżka ...macie identyczne zużycia ale Androżek ma większy dom no i rekuperator.

)

 

Androzek nie ma rekuperatora...zużycie energii za luty (pompa plus wszelakie obiegówki ) to 25 kWh dziennie - dane orientacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...