Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Androżku :) ...początkowo myślałam , że nie masz i dawałam Ci medal za odwagę :) , póżniej stwierdziłam , że masz ...a teraz oddaje medal :D ......nie bałeś się troszeczkę ? ...to na ile % PC jest obliczona i dlaczego takie duże odwierty? rzeczywiście taka gleba czy Nibe taka ostrożna .

Zużycie tylko pozazdrościć ( przecież masz duzy dom ) ...jak Ty to robisz ? :lol: czary czy co ?

Przepraszam bardzo za pomyłkę .

A czy byłbyś tak uprzejmy i podał ..temp. wyjścia i powrotu z co. , temp. zewnętrzną dla jakiej to jest oraz temp. wejścia i wyjścia solanki . Gdyby jeszcze udało Ci się napisać jaką masz krzywą ( nie chodzi o nr. bo u różnych prod. ustawia się to inaczej np.-2 albo 0,4 , albo 2 ) tylko jaką masz temp. na wyjście na co. przy np. -10, 0, +10 na zewnątrz ( przebieg Twojej krzywej ) to byłyby super .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no to super cena tego buderusa

 

ja osobiscie jednak bede instalowal pompe z PPCPOMPY..decyzja podjeta

dzisiaj mam podpisac umowe..zobaczymy czy wtopilem:( czy jednak nie

mialem caly czas brac thermogolv ale przy tej samej cenie jednak kolektory pionowe plus to ze zawsze beda mogl podpiac jakas inna PC wygraly ..

 

a możesz coś więcej napisać na temat kosztów PPCPOMPY? i jaką pompę?

choćby na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy przewody, które lecą na wysokości ławy, do studzienki zbiorczej, przez większą część budynku (wewnątrz fundamentów) muszą być jakoś specjalnie zaizolowane? Czy można je tak zostawić i zaizolować tylko przy przejściu przez fundament? Wstępnie myślałem o owinięciu ich w otulinę taką jak do instalacji c.o., ale mam wysokie wody gruntowe i chyba nie zda to egzaminu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt rozumiem ......przejście przez fundament na pewno trzeba zaizolować natomiast ..jeśli lecą wewnątrz budynku na wysokości fundamentów to tam obliczeniowa jest +8*C ( dla gruntu ) i tam jest ciepło .....natomiast jak w środku to skąd studzienka jeśli w środku domu to rozdzielacz ...natomiast na zewnątrz jest studzienka rozdzielaczowa.

Ja nie spotkałam się z tym żeby je w jakiś sposób otulać . One i tak lecą na pewnej głębokości a studzienka też jest wkopana w ziemię ( też jest na pewnej głębokości ) , same rury mają też grube ścianki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, nie jasno się wyraziłem.

 

Pasuje mi aby rury zbiorcze zasilania i powrotu od pompy, leciały od pomieszczenia gospodarczego do studzienki zbiorczej na zewnątrz, pod większą częścią budynku. Wyjdzie gdzieś ok. 15 mb rury, na głębokości posadowienia ławy, pod budynkiem (wewnątrz fundamentów). Dopiero za budynkiem rura będzie schodzić na głębokość ok.1,7m.

 

I stąd pytanie: czy te rury, a w zasadzie ta "zimna" nie będzie wychładzać ziemi pod budynkiem i czy to nie wpłynie negatywnie na fundamenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie ...będzie wychładzał się grunt a nie będzie się regenerował bo nie ma jak .

15 metrów to dużo ...przeważnie idą czy to z odwiertów czy poziomy poza budynkiem i wchodzą w tym miejscu gdzie potrzeba ( do pomieszczenia gospodarczego ).

Przeście przez fundamenty str.42 ( w srodku) , rozkład temp. ( dla pionowych ale można zobaczyć sama górę ) str.45 ( na końcu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku :) ...początkowo myślałam , że nie masz i dawałam Ci medal za odwagę :) , póżniej stwierdziłam , że masz ...a teraz oddaje medal :D ......nie bałeś się troszeczkę ? ...to na ile % PC jest obliczona i dlaczego takie duże odwierty? rzeczywiście taka gleba czy Nibe taka ostrożna .

Zużycie tylko pozazdrościć ( przecież masz duzy dom ) ...jak Ty to robisz ? :lol: czary czy co ?

Przepraszam bardzo za pomyłkę .

A czy byłbyś tak uprzejmy i podał ..temp. wyjścia i powrotu z co. , temp. zewnętrzną dla jakiej to jest oraz temp. wejścia i wyjścia solanki . Gdyby jeszcze udało Ci się napisać jaką masz krzywą ( nie chodzi o nr. bo u różnych prod. ustawia się to inaczej np.-2 albo 0,4 , albo 2 ) tylko jaką masz temp. na wyjście na co. przy np. -10, 0, +10 na zewnątrz ( przebieg Twojej krzywej ) to byłyby super .

Na wszystko nie odpowiem ale...dziś przy 10C na zewnątrz pompa "oblicza sobie",że do rurek wleje wode o temp 30C , w skrzynce rozdzielaczowej na termometrze mam 25C ale nie wiem czy to "wlew" czy powrót.W domu temp.od 16C w wiatrołapie do 24 w łazienkach.To wszystko przy krzywej grzania ustawionej na "0"

W czasie styczniowych mrozów przy minus 11,7 temperatura glikolu wychodzącego z pompy miała minus 0,5 C natomiast wchodzącego 4 stopnie więcej.Od zakończenia mrozów ta temperatura nigdy nie schodzi poniżej zera ,dziś odpowiednio 1,4 wyjście i 5,5 wejście.

Zużycie bez podlicznika obliczam-pompa+obiegówki wewnątrz jej i na zewnątrz to maksymalnie 2,7 kW.W marcu pompa działała średnio 9,3 godziny dziennie- więc 2,7x9,3x31x0.40 ( cena prądu budowlanego z lutego ) =ok.312 zł za CO&CWU.Z tego średni dziennnie podgrzewała wodę 1,57 godziny,włączała się 29,3 raza z czasem jednego cyklu 0,32 godziny.Ze względu na wydłużenie przerw między grzaniem do 50 minut uzyskałem zmniejszenie ilości włączeń z 1158 do 907.Ufff...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku :) czy pisałeś na wdechu ? :) , przepraszam, że trochę Cię zmęczyłam ale będzie to z pożytkiem dla nas wszystkich . Dziękuję Ci bardzo :D

I tak: to "0" to nie jest krzywa ( nie ma takiej , jest od nr.1 do 15 ) - to jest przesuniecie krzywej a to , że masz przy 10 *C na zewnątrz 30 na wyjście na co.tzn. że z tych wyliczonych masz 7 albo 8 ( ta wartość jest podana menu 2.1, można odczytać ) .

25 *C w skrzynce to najprawdop. powrót. ( jak zamontowany na górnej rurce rozdzielacza przed wejsciem to wejscia na co. , jak na dolnej rurce to wyjścia czyli powrotu ) .

Na zużycie pomp idzie nie za dużo bo skoro Twoja PC przy 0/50*C ma zużycie 2,2 kW ( wewnętrzne pompy są w to wliczone ) a pobiera z pompami zewnętrz. 2,7 ..to nie jest źle ( 0,5 kW).

Glikol ok!, zmniejszenie liczby włączeń i czasu między włączeniami bardzo ok! .

Kiedyś już zwracałam uwagę , że jednak dużo na dobę pracuje ...nic dziwnego , dom masz duży , krzywą masz dość wysoką ( np. u Ciebie 9 daje 55*C na co przy -20*C na zewnątrz) ,często też cwu więc, żeby utrzymać cieplutko w domu musi dużo pracować .- przecież od tego jest :D

Za bardzo nie oszczędzasz skoro tak długo masz prąd budowlany.

 

Jeszcze jedna sprawa ..kedyś o to pytałam ...czy Ktoś ma tak ustawione , że rzeczywiście ma 35*C na co. przy -20 *C na zewnątrz i mu ciepło . Bo nie chodzi o takie wyliczenie w projekcie ale o realne takie ustawienie krzywej i rzeczywiste ciepło w domu .Ma Ktoś ? i czy to " tylko w erze " :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczów. Jako facet kompletnie :nietechniczny" :D (dla mnie ma to wszystko dobrze i bezawaryjnie działać i wcale nie zależy mi aby wszystko dokładnie rozumieć i znać się na tym,przecież ani nie będę sam budował pompy ani nawet serwisował ) stwierdzam że, po obejrzeniu różnych pomp z różnych firm,jako ostatnią obejrzałem zainstalowaną i działającą w domu pompę z climakomfort i stwierdzam,że zamontuję tę i tylko tę,najbardziej bodoba mi się że są tam 2 pompy,oddzielna do ogrzewania i do podgrzewania wody ,oraz że jest grzałka wspomagająca w razie awari lub naprawdę wielkich mrozów.ot to taka moja decyzja i może troszkę "widzi mi się" Nie ma co ciągle dyskutować trzeba działać moi drodzy :-) pozdrawiam Jarek :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie pompy oddzielnie do c.o. i c.w.u to moga byc w układzie każdej pompy ciepła , nic to nie wnosi w stosunku do układu z jedną i zaworem mieszającym. Sugerowanie sie obecnością grzałki to jakby kupowanie od razu lawety do nowego samochodu. To nie tylko błąd eksploatacyjny , to brak wiary w skuteczna prace urządzenia :D . Kupując lodówke prosisz na wszelki wypadek o bryłę lodu?

Nie obraź się ale tu piszą równiez wieloletni użytkownicy pomp ciepła , poczytaj zanim znajdziesz merytoryczne argumenty za.Choc mozna i kupic na zasadzie impulsu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, mogę kupić tanio rurkę PN10 32x2,4 w zwojach po 200 m. Czy na spiralny 200m jeden obwód to nie za dużo? W sumie by mi pasowało wykopać 3 rowki, tak aby zrobić 3 kolektory spiralne po 200m każdy. Razem 600m w gruncie wodonośnym na pompę 6,9kW. Przy B0/W35 pobiera 1,8kW, czyli z ziemi muszę wyciągnąć 5,1 kW.

 

Będzie ok czy lepiej ciąć tą rurkę na mniejsze kawałki?

 

p.s. dostałem fajną propozycję na Buderusa WPS 70 I 6,9 kW za 12000 brutto :lol: Ale jak to się mówi: głupi ma zawsze szczęście ;)

 

dużej różnicy nie ma czy zrobisz 6x100metrów czy 3x200 metrów - suma oporów jest na zbliżonym poziomie, uzyski cieplne tak samo

 

pierwsze słyszę, żeby rura o tej samej średnicy miała opory na tym samym poziomie przy 2x większej długości. jak 32mm to kładź po 100m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, mogę kupić tanio rurkę PN10 32x2,4 w zwojach po 200 m. Czy na spiralny 200m jeden obwód to nie za dużo? W sumie by mi pasowało wykopać 3 rowki, tak aby zrobić 3 kolektory spiralne po 200m każdy. Razem 600m w gruncie wodonośnym na pompę 6,9kW. Przy B0/W35 pobiera 1,8kW, czyli z ziemi muszę wyciągnąć 5,1 kW.

 

Będzie ok czy lepiej ciąć tą rurkę na mniejsze kawałki?

 

p.s. dostałem fajną propozycję na Buderusa WPS 70 I 6,9 kW za 12000 brutto :lol: Ale jak to się mówi: głupi ma zawsze szczęście ;)

 

dużej różnicy nie ma czy zrobisz 6x100metrów czy 3x200 metrów - suma oporów jest na zbliżonym poziomie, uzyski cieplne tak samo

 

pierwsze słyszę, żeby rura o tej samej średnicy miała opory na tym samym poziomie przy 2x większej długości. jak 32mm to kładź po 100m

 

 

chodzi o to czy dać 3x 200 m czy 6 po 100 m - suma długosci jest ta sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to czy dać 3x 200 m czy 6 po 100 m - suma długosci jest ta sama

ta sama ale nie taka sama. Jeśli dajesz 6x100 to droga wynosi 100 m , a przepływ w pojedynczej rurce jest 2x mniejszy niż przy układzie 3x200. Opory zależą w kwadracie od przepływu - czyli jednostkowo na 1m spadna 4 krotnie. To dobrze, Ale jednocześnie spadnie burzliwośc przepływu i moc kolektora będzie mniejsza przy 6x100m - a to juz gorzej. Wymiana ciepła w kolektorze to nie tylko rura i jej długość. To proces złozony a prędkośc przepływu ( a raczej burzliwośc) i czas wymiany ma istotny wpływ na efektywnośc pracy kolektora.Nie upieraj się w niewiedzy :D Nie może być za krótki i nie może byc za długi . Każdy element ma swoje optimum , a każda zmiana niesie sutki, często bolesne dla uzytkownika. jednak tylko pod warunkiem jeśli może je zuwazyć. Nieświadomośc nie boli. Jak to mówił Wałęsa do Turowicza : zbij Pan termometr , jak nie chcesz miec temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczów. Jako facet kompletnie :nietechniczny" :D (dla mnie ma to wszystko dobrze i bezawaryjnie działać i wcale nie zależy mi aby wszystko dokładnie rozumieć i znać się na tym,przecież ani nie będę sam budował pompy ani nawet serwisował ) stwierdzam że, po obejrzeniu różnych pomp z różnych firm,jako ostatnią obejrzałem zainstalowaną i działającą w domu pompę z climakomfort i stwierdzam,że zamontuję tę i tylko tę,najbardziej bodoba mi się że są tam 2 pompy,oddzielna do ogrzewania i do podgrzewania wody ,oraz że jest grzałka wspomagająca w razie awari lub naprawdę wielkich mrozów.ot to taka moja decyzja i może troszkę "widzi mi się" Nie ma co ciągle dyskutować trzeba działać moi drodzy :-) pozdrawiam Jarek :D

 

sylwia i jarek, my zrezygnowalismy z climakomfortu wlaśnie ze wzgledu na 2 pompy- pompa powietrzna zimą dosyć szybko uruchami grzalkę, w efekcie czy chcesz czy nie zaczynasz podgrzewasz wode w bojlerze elektryczynym, a to przy dluzszych mrozach , moze okazać sie malo przyjemne finansowo, ponadto pompa z climakomfortu wymaga regeneracji gruntu w okresie grzewczym ze wzgledu na to, ze jest propanowa. Moze pomyślcie o jednej kompaktowej, która będzie spokojnie pracowac caly rok :) A nie zakupie dwóch odrebnych :)My wyszlismy wlaśnie z takiego zalozenia (no i nie ukrywam, ze jako humanistka zawierzylam tacie inz. elektrykowy, który dokladnie przeanalizowal parametry elektryczne pomp,które braliśmy pod uwagę- bo jak nie patrzeć, pompy ciepla to system ogrzewania elektrycznego) W piątek zdecydowaliśmy sie na IVT Greenline :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saszko w/g tego co tu napisano .....

lepiej dać 3x200 metrów w tym wypadku wzrastają opory ( 6 razy większe na całości niż w tym drugim przypadku ) ale lepsza jest prędkość przepływu , żywiołowość , intensywność tego procesu ( burzliwość , dobre słowo .. ja określenia "burzliwość" używam do określenia zdenerwowania danej osoby -" ale się burzysz" :( ) . Czyli w ogólnym rozrachunku lepiej bo lepsza jest moc kolektora.

Przepływ jest bardzo ważny, bo jeśli glikol popłynie za szybko nie zdąży się ogrzać a jak za wolno to się podgrzeje ale zanim dobiegnie do końca nie wniesie do obwodu tyle energii co powinien.

Te wszystkie przepływy , opory itd. to wiedza dość specjalistyczna i trudno każdemu się zorientować co i jak . Mało tego w niektórych książkach jest powiedziane , że dł. rury ze wzoru ( L) powinna być podzielona na równe odcinki ale max. 100 metrowe. ( czyli 50 metrów podwójnie, wejście/ powrót + to co do rozdzielacza ..czyli tu naddatek oprócz tych 100 ). I bądź tu mądry .....

 

A teraz zagadka ...co byście wybrali pkt1 czy 2 ?....dwie PC o identycznych mocach 8,3 kW ale różnym poborze energii i różnych przepływach :

moc grzewcza ....zużycie kW .. Przepływ i spadki ciśnienia........................

...........................................żródło ciepła....obwód grzejny...................

..........................................m3/h...mbar......m3/h......mbar..................

...8,3 ................1,8kW......2,100......90..........0,700........40................

...8,3.................2,0kW ......1,700....190..........1,000......117.................

No to jak ?

 

Niektórzy , chyba zapomnieli , że mają pocztę ......

 

ps. życzę wszystkim mało "burzliwego" tygodnia :) ale energii żywiołowej :lol:

 

Witam Kolegę sSiwego12 :) nareszcie ...martwiłam się :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ompa powietrzna zimą dosyć szybko uruchami grzalkę, w efekcie czy chcesz czy nie zaczynasz podgrzewasz wode w bojlerze elektryczynym, a to przy dluzszych mrozach , moze okazać sie malo przyjemne finansowo,

nie zauważyłem takiego działania. PC od cwu stoi prawie w garazu w którym podczas mrozów (-15) temp. była około 0 stC. Grzałka sie nie włączała-fakt, PC pracuje wtedy wiele dłużej (energie musi skąś pobrać). Generalnie jej pobór mocy praktyczny to ok 450-500 W/h. Niewątpliwą zaletą PC od cwu jest osuszanie powietrza w pomieszczeniu w którym stoi (w końcu to mały klimatyzator). w garazu przynajmniej nie ma wilgoci :) .

pompa z climakomfortu wymaga regeneracji gruntu w okresie grzewczym ze wzgledu na to, ze jest propanowa.

w okresie grzewczym nie ma możliwości regeneracji gruntu, bo pracuje! Chodzi raczej o sezon letni. Oddzielenie funkcji cwu i co powoduje że PC od co nie pracuje-wtedy grunt, powiedzmy się regeneruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ompa powietrzna zimą dosyć szybko uruchami grzalkę, w efekcie czy chcesz czy nie zaczynasz podgrzewasz wode w bojlerze elektryczynym, a to przy dluzszych mrozach , moze okazać sie malo przyjemne finansowo,

nie zauważyłem takiego działania. PC od cwu stoi prawie w garazu w którym podczas mrozów (-15) temp. była około 0 stC. Grzałka sie nie włączała-fakt, PC pracuje wtedy wiele dłużej (energie musi skąś pobrać). Generalnie jej pobór mocy praktyczny to ok 450-500 W/h. Niewątpliwą zaletą PC od cwu jest osuszanie powietrza w pomieszczeniu w którym stoi (w końcu to mały klimatyzator). w garazu przynajmniej nie ma wilgoci :) .

pompa z climakomfortu wymaga regeneracji gruntu w okresie grzewczym ze wzgledu na to, ze jest propanowa.

w okresie grzewczym nie ma możliwości regeneracji gruntu, bo pracuje! Chodzi raczej o sezon letni. Oddzielenie funkcji cwu i co powoduje że PC od co nie pracuje-wtedy grunt, powiedzmy się regeneruje.

 

 

Słusznie- mała, a jakże istotna , pomyłka- oczywiscie chodzilo mi o okres letni :)

Z tego co piszesz posiadasz system proponowany przez Climakomfort :) Co cię do niego przekonalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...