Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

posiadasz system proponowany przez Climakomfort :) Co cię do niego przekonalo?

cena :D :D :D

a przede wszystkim bezpośrednie parowanie

 

Cena ważna sprawa- u mnie na liście priorytetów pkt.1 i Ostatni :) Jednak przy naszym sporym domku 250m2 powierzchni do ogrzania i niedużej dzialce - kolektory pionowe , różnica w ofercie Climakomfort a innych pomp, które nas "urzekly" :) ,byla niewielka, co w efekcie kwestię twardego argumentu cenowego odsunęlo na plan dalszy, choć nie ostatni :) Acha, no i jeszcze jedno, Climakomfort nie zwazając na malą dzialkę, niewielką ilośc ekspozycji poludniowej przekonywalo nas do kolektorów poziomych. Pytania typu - jak moze nagrzewać sie ziemia od zacienionej pólnocy, pod szambem lub pod basenem i podlegac letniej regeneracji, skutkowaly odpowiedzią- my tak zawsze robimy i nie ma reklamacji ! Hmmmmm, jak dla mnie , malo wiarygodnie, więc zawierzyliśmy wlasnemu rozsadkowi i nadal twardo chcemy mieć pionowe. Na szczeście są takie firmy (i pompy) które pracują bez problemu z takimi kolektorami i nikt nas nie namawia do ukladania metrów kolektora na glębokości 1,1 od zacienionej strony pn/wsch, pod szambem i na calej szerokości dzialki - od plota do plota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc "cena" miałem na myśli nie niska. Zakładam że jakość i doświadczenie kosztuje. Poza tym obecnie następuje wysyp PC. Jakiś czas temu takiego wyboru nie było jak teraz.

Inez5 - jak zawsze decyzja należy do inwestora. Osobiście szukałem rozwiazania z pionowym DZ. CK takowego nie oferuje (chyba że coś sie zmieniło)-dlatego polecają to co mają.

Decyzję podjelismy w określonych warunkach i czasie-obecnie może wybrałbym coś innego. Wówczas przyjete rozwiązanie wydawało mi się najbardziej efektywne.Na forum można znaleźć opinie użytkowników CK (nie twierdze że innych nie).

Z perspektywy jednego sezonu grzewczego nie mogę narzekać. Gazu nie mam i nie wiadomo kiedy być może. Sąsiad cierpliwie na gaz czeka i narzeka że ma dosyć biegania po drewno i palenia w kominku. Każde rozwiązanie ma ++++ i -----.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do wszystkich pytanie, czy kiedy skladaliście wniosek o pozwolenie na budowę to zawieral już on projekt pompy ciepla?

Nie wiem, czy warto skladać kompleksowo (co wiaże się z szybszą decyzja co do firmy instal.pompy i oczekiwaniem na projekt...), czy też zlożyć najpierw jeden wniosek, a potem skladać o rozszerzenie pozwolenia, hmmmm??? :roll: Jak tę sprawe rozwiązaliście? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie miałem zbiornik z gazem a w trakcie budowy oczywiscie zainstalowałem pompę.Przy odbiorze w starostwie pan pogmyrał w papiórach i powiedział,że wystarczy tylko wpis projektanta adaptującego projekt o zmianie systemu ogrzewania.Ponadto cały cyrk miałem z legalziacją odwiertó pinowych ale to już inna historia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie miałem zbiornik z gazem a w trakcie budowy oczywiscie zainstalowałem pompę.Przy odbiorze w starostwie pan pogmyrał w papiórach i powiedział,że wystarczy tylko wpis projektanta adaptującego projekt o zmianie systemu ogrzewania.Ponadto cały cyrk miałem z legalziacją odwiertó pinowych ale to już inna historia...

 

Rany, Androżku podziel sie ze mną tym "cyrkiem" :) Nas też czekają pionowe odwierty i "pan od pompy" powiedzial, ze zrobi projekt nakolektor poziomy a zrobi sie pionowy i nikt tegoi nie sprawdzi. Coś mi sie jednak nie wydaje :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwierty powyżej 30 m wymagają pozwolenia.Teoretycznie wpierw trzeba je zdobyć a potem wiercić ( u mnie było odwrotnie i firma była w naczalstwie geo w Wraszawie na dywaniku ).Wpierw wyczaj w starostwie czy nie ma zadnych terenów ochronnych dla ujęć wody bo kiszka.A potem to już z górki - pani geolog-projekt wstepny-starostwo-urząd geo-pozwolenie-odwierty-dokumentacja odwiertów u p.geolog-starostwo-zaklepanie-dokumentacja powykonawcza i juz masz wszystko legalnie za ok.1,6 kzł i mnóstwo straconego czasu.Jeśli chcesz coś robić :wink: to sprawdż czy wokoło nie ma "życzliwych" bo w nocy i w tajemnicy tych odwiertów nie zrobisz....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwierty powyżej 30 m wymagają pozwolenia.Teoretycznie wpierw trzeba je zdobyć a potem wiercić ( u mnie było odwrotnie i firma była w naczalstwie geo w Wraszawie na dywaniku ).Wpierw wyczaj w starostwie czy nie ma zadnych terenów ochronnych dla ujęć wody bo kiszka.A potem to już z górki - pani geolog-projekt wstepny-starostwo-urząd geo-pozwolenie-odwierty-dokumentacja odwiertów u p.geolog-starostwo-zaklepanie-dokumentacja powykonawcza i juz masz wszystko legalnie za ok.1,6 kzł i mnóstwo straconego czasu.Jeśli chcesz coś robić :wink: to sprawdż czy wokoło nie ma "życzliwych" bo w nocy i w tajemnicy tych odwiertów nie zrobisz....

 

 

Ło, Matko !!! :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku :) Ty jesteś taki przemiły Pan ...i chyba Ci Panowie - sąsiedzi byli zazdrośni . ( może o taki system ogrzewania a może o damy swego serca ) ..na Ciebie ?..do Urzędu ? :( niebywałe ........a ja zawsze tak pozytywne myślę o ludziach ...skąd tacy się biorą ?...może talibowie podrzucają .?......załamka totalna .... i mieszkaj wśród takich .....chyba musiałbym się przeprowadzić gdzie indziej :cry: nie umiałabym ....albo zapłakałbym się na śmierć albo serce by mi pękło z żałości :cry:

Zawsze mam serce na dłoni ... a mówi się , że dobro powraca ....dlaczego nie na tej planecie ? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androzku, dzięki, ze mnie uświadomiles. :D Spisalam juz sobie wszystko na kartce i od jutra dzwonię do starostwa :)

 

Tylko się nie daj wpuścić w pozwolenie wodno-prawne, tłumacz cierpliwie aż urzędnik zrozumie że nie kopiesz studni :lol:

 

Uprawniony geolog wykona Ci projekt prac geologicznych w 4 egzemplarzach zawierający:

- charakterystykę geograficzną obszaru z odniesieniem do Twojego planu zagospodarowania

- omówienie dotychczas udokumentowanych odwiertów/badań geologicznych w najbliższej okolicy z załącznikami

- budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne obszaru

- opis planowanych prac z obliczeniem wykazującym możliwość osiągnięcia oczekiwanej wydajności kolektorów (ten rozdział pomoże opracować dostawca PC)

- program i harmonogram prac z opisem zasad ochrony środowiska (jw)

- zasady BHP

- załączniki (wycinki map, przekroje, mapa prac na bazie planu zagospodarowania terenu, projekt geologiczno-techniczny otworu, dane techn PC

- wykaz zastosowanych materiałów archiwalnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androzku, dzięki, ze mnie uświadomiles. :D Spisalam juz sobie wszystko na kartce i od jutra dzwonię do starostwa :)

 

Tylko się nie daj wpuścić w pozwolenie wodno-prawne, tłumacz cierpliwie aż urzędnik zrozumie że nie kopiesz studni :lol:

 

Uprawniony geolog wykona Ci projekt prac geologicznych w 4 egzemplarzach zawierający:

- charakterystykę geograficzną obszaru z odniesieniem do Twojego planu zagospodarowania

- omówienie dotychczas udokumentowanych odwiertów/badań geologicznych w najbliższej okolicy z załącznikami

- budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne obszaru

- opis planowanych prac z obliczeniem wykazującym możliwość osiągnięcia oczekiwanej wydajności kolektorów (ten rozdział pomoże opracować dostawca PC)

- program i harmonogram prac z opisem zasad ochrony środowiska (jw)

- zasady BHP

- załączniki (wycinki map, przekroje, mapa prac na bazie planu zagospodarowania terenu, projekt geologiczno-techniczny otworu, dane techn PC

- wykaz zastosowanych materiałów archiwalnych

 

a&zb dzięki wielkie :) to bardzo cenne rady, wiem już czego wymagać i oczekiwać :) będę pamietać by nie dać sie wpuścic w kopanie studni :) nie zdawalam sobie sparwy , ze to tyle komplikacji :cry: wczoraj dostalam ofertę na 270 m tj. 3 x 90 m pionowego :( to wierzowiec w gląb ziemi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chyba sąsiedzi Androżka zważyli Wszystkim humory ale chyba się nie damy :) .

Wiecie, tak się zastanawiałam nad automatyczną zmianą czasu z zimowego na letni w naszych PC. To może nie takie ważne ...ale jak nie możemy zmienić tego ręcznie ( bo np. nas nie ma ) a oszczędzamy i chcemy żeby się włączała tylko w tanich godzinach to niestety ... włącza się godzinę później ( i tu nic nie szkodzi ) ale wyłącza się też godzinę później ...a tu już szkodzi :wink:

IVT nie ma - trzeba ręcznie ...Viessmann ma .....Nibe ....chyba nie ma .....Stiebel ...też chyba nie ma .....

Te , które mają inne sterowniki np.od kotłów ( PC z bezpośrednim parowaniem ) mogą mieć bo niektóre sterowniki są mądre i mają tę funkcję .......

 

PS. Androżku teoretycznie krzywa grzania może być 0 ale wtedy jest to najbardziej płaska krzywa grzania ( linia prosta ) która przy wszystkich temp. na zewnątrz utrzymuje temp. zasilania co. 20 *C .( przy przesunięciu 0 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inez5 napisała

 

pompa powietrzna zimą dosyć szybko uruchami grzalkę, w efekcie czy chcesz czy nie zaczynasz podgrzewasz wode w bojlerze elektryczynym, a to przy dluzszych mrozach , moze okazać sie malo przyjemne finansowo, ponadto pompa z climakomfortu wymaga regeneracji gruntu w okresie grzewczym ze wzgledu na to, ze jest propanowa.

 

Ktoś naopowiadał Tobie bajek. Pompa powietrzna nie uruchamia żadnej grzałki elektrycznej. Ani grzałki w układzie c.o., ani w układzie c.w.u., w żadnej konfiguracji. Grzałkę można włączyć sobie w podgrzewaczu, ale tylko jak się do urządzenia podejście i wciśnie palcem przycisk włącz :) Tak też wynika z karty katalogowej podgrzewacza, którą swego czasu dostałem.

 

Ekspozycja terenu, na którym rozłożony jest kolektor względem stron świata jest praktycznie pomijalna. Różnica w pracy kolektora jest na tyle nieistotna (mam na myśli temperatury glikolu, czy też parowania), że usytuowania terenu jest przez firmy pomijalne. Pamiętaj jeszcze, że dostawcą ciepła dla Twego gruntu jest również znienawidzony często deszcz :)

 

Hydrol, sądzę że zastosowanie grzałki nie musi wynikać z niewiary w urządzenia. Dobrze wiesz, że przesłanki są zupełnie inne, jakże prozaiczne i życiowe. Pewnym można być tylko jednego, no niektórzy mówią, że dwóch rzeczy, a reszta ....wszystko się może zdarzyć. Każda pompa ciepła to tylko urządzenie, a posiadając grzałkę elektryczną posiadasz tanie inwestycyjnie źródło awaryjne. Przezorny zawsze ubezpieczony. Taką rolę może pełnić również np. kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...