Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tylko po kiego instalowac grzałke w pompie ciepła? A jak serwis zechce ja zabrac na warsztat. Nie pisza ogrzałce jako o żródle awaryjnym ale zawsze jako uzupełniajacym pracę PCi - co jest oczywistym błędem, który kilkakrotnie juz pietnowałem. Sam mam grzałkę oczywiście , ale zainstalowana alternatywnie do pompy ciepła na wypadek W, właśnie. Nie jest możliwe jej uruchomienie razem i jest pozostałościa po czasach gdy miałem kocioł a łykendami grzałem sie prądem, z lenistwa.

powietrzna pompa c.wu. zainstalowana wewnątrz nie bierze ciepła z nikąd , tylko zabiera ciepło wtłoczone wcześniej przez pompę c.o. Jak się policzy taką łączona efektywność dwukrotnego pompowania ciepła, koszt dodatkowej pompy to zawsze taniej wychodzi bojler lub nawet podgrzewacz przepływowy. Wystarczy policzyć.Nikt ze sprzedawców przeciez tego wam nie powie ani nie policzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grzałki nie trzeba mieć w pompie, można mieć zainstalowaną poza pompą ciepła. Wtedy będzie spełniać rolę źródła awaryjnego i jak sobie serwis zechce zabierać pc to niech wówczas zabiera.

 

Podgrzewacz wody użytkowej. Cóż, z drugiej strony po co instalować jedną pompę do wszystkiego gdy często wycena jednej pompy jest wyższa niż dwóch niezależnych? Jeżeli oferta z jedną pompą ciepła jest droższa od oferty na dwie pompy to ja też potrafię liczyć :wink:

Wszystko ma swe dobre i złe strony. Sens rozdzielania układów co i cwu ma z reguły podłoże praktyczne/techniczne, a nie ekonomiczne (eksploatacja). Jednocześnie nie neguję ani jednego ani drugiego sposobu podejścia do c.w.u. (jedna pompa lub dwie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio padały tutaj uwagi odnośnie gruntu . Oczywiście , że na temp. w gruncie ma wpływ i słońce i deszcz ( warunki atmosfer. rozszerzając strefa klimatyczna ) , rodzaj gruntu ale też ......powierzchnia gruntu pod którą ułożony jest kolektor :o

Pytanie ...jak myślicie gdzie temp. gruntu na przestrzeni roku jest wyższa pod trawnikiem czy parkingiem z płyt betonowych?

http://www.systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=816 - 45k -

 

dobowe wahania temp. w lecie sięgają .... około 1 metra :o

 

a tu jeszcze taki art. obrazujący wydajność kolektora w glebie piaszczystej ....

http://ir.ptir.org/artykuly/pl/86/IR%2886%29_314_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saszko :)..... bez załamki ja pisałam o tym już w styczniu http://forum.muratordom.pl/post2272771.htm#2272771

ale rzeczywiście nie podawałam źródła i wniosków ( ale byłam okropna sama przeczytałam a Wam nie dałam , ot co, lanie albo groszek w kąciku :) i na kolanka )

na pocieszenie dodam , że ciągle się uczymy i chyba z dobrym skutkiem...... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saszko :)..... bez załamki ja pisałam o tym już w styczniu http://forum.muratordom.pl/post2272771.htm#2272771

ale rzeczywiście nie podawałam źródła i wniosków ( ale byłam okropna sama przeczytałam a Wam nie dałam , ot co, lanie albo groszek w kąciku :) i na kolanka )

na pocieszenie dodam , że ciągle się uczymy i chyba z dobrym skutkiem...... :)

 

bzdury bonetko wypisujesz - to nie użytkownicy mają się uczyć a sprzedawcy. Z takim podejściem za 20 lat rynek będzie dokładnie taki sam bo wew konkurencja w jakości usług przestanie istnieć. Jeszcze duże inwestycją są jako tako obsługiwane ale reszta czytaj domki jednorodzinne... tu wszystko jest na oko.

wiec - załamki nie ma - tylko kompletny brak kompetencji.

Pisałem już wcześniej że dobrem urządzeń zajmują się szamani, opierając się na dymie i magii. Szkoda tylko że za twoje pieniądze - a ty mówisz że ciągle się uczysz.... i bardzo dobrze... trzeba wiedzieć jak mocno cię oszukano przy sprzedaży.

 

Tylko sie nie denerwuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Udalo mi sie przeczytac caly watek! Jestem goracym zwolennikiem PC ;) Na razie zamowilam ksiazke Oszczaka i bede ja zglebiac (szczesliwie techniczna jestem). Planuje tez rekuperator.

Mam pytania:

- czy moge w projekcje zrezygnowac z kominow (oprocz tego od kominka, rzecz jasna)?

- czy w kotlowni, w ktorej stoi pompa moze byc pralnia?

 

Moj projekt wyglada tak.

 

Serdeczne usciski dla Bonetki, dobrego duszka tego forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saszko dobrze, że dopisałeś to na końcu ......

 

Powiedz sam...jaki wpływ masz na sprzedawców ...żaden ...jedyne co możesz zrobić to albo kupić u niego albo nie ewentualnie w ogóle zrezygnować z zakupu ( ale dlaczego masz rezygnować z czegoś co chcesz mieć i wiesz , że będzie dla Ciebie dobre ,.... na złość nie będziemy kupować żeby ich zmusić do nauki - to nierealne , nie ma sposobu a przynajmniej ja nie znam , żeby ich zmusić do nauki ).

Jedyne na co masz wpływ ( w tym stanie rzeczy jaki jest na rynku ) to Twoja wiedza i niedopuszczenie do tego aby Ktoś zrobił Cię ....w duże wielkanocne jajeczko....i tylko o to mi chodziło .......

Może dzięki temu , że będziesz wiedział co i jak uda Ci się wspólnymi siłami i z Bożą pomocą zrobić tak jak trzeba.

Czy na drugi raz mógłbyś pisać bzdurki ......bo to ładniej brzmi ....... :)

Ty też się nie denerwuj .......Saszko żyjemy w takich czasach .........ale chyba lepsze niż epoka kamienia łupanego ( nienawidzę zimna )

 

Havenko :) Witaj

 

oczywiście , że możesz zrezygnować z komina ( potrzebny tylko ten od kominka ) tylko , że musisz mieć gdzieś kanały wentylacyjne ale mogą być to kominki dachówkowe .

Możesz spokojnie zrobić pralnię .

 

Wczoraj dzwoniłam do Głównej Księg. Technicznej na ul. Świętokrzyskiej w W-wie z lekką pretensją ....nigdy nie udało mi się u nich nic kupić bo ...wiecznie nie mają ...jeśli nie mają tu, to co mówić o małych miasteczkach .....

Za uściski dziękuję bardzo i przesyłam w druga stronę :)

Mój syn też Krzyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech no ja właśnie z takim podejściem się nie zgadzam. Jako klient mam prawo wiedzieć co jest mi sprzedawane i dlaczego właśnie to. Mgliste zapewnienia jakoś do mnie nie trafiają, a sam mam za mało czasu aby się tego wszystkiego uczyć - chyba że zajmę się sprzedażą pomp - chociaż nie zamierzam.

 

Podsumowując - zmierzam do tego że podejście klientów pozwala na łachmaniarskie podejście sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, w okresie zimowym rozkład temperatury przy trawniku i parkingu jest niemal identyczny (wrzesień - marzec). Wynika to pewnie z faktu dużo mniejszego nasłonecznienia zimą (rola ekranu jaką spełnia trawa nie ma tu już tak dużego znaczenia). Latem jest zupełnie inaczej, co ma niebagatelne znaczenie dla GWC, a dla pc już nie tak bardzo bo zostaje tylko ewentualnie przygotowanie c.w.u. z pompy ciepła. Nasłonecznienie (ekspozycja terenu) jest tylko jedną z wielu zmiennych, nie najistotniejszą.

Swoją drogą ciekawe jak wyglądał by rozkład temperatury gruntu pod parkingiem z solidną podbudową (np. parking dla samochodów ciężarowych)?

 

Jeden z artykułów przytoczonych przez Ciebie bonetko daje też odpowiedź na pytania o zakopywanie kolektora płaskiego głębiej jak na 2 m.

Trzeba też pamiętać , że ta analiza wskazuje na długość kolektora zalecaną przy obiegach pośrednich (pisze się o rurach polietylenowych i czynniku wpływającym o temp. -4 st.C). Inna być przy bezpośrednim parowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Havenko :)

Wiem , że projekt ..ale tak mi się skojarzyło :) , nie zmieniaj stopki ...dopisywałam o tych wentylacyjnych kominkach ( najpierw napisałam ogólnie , ale ponieważ podałaś projekt to stwierdziłam , że chcesz konkretnie ) więc weź to pod uwagę .

Ja robiłam projekt indywidualnie , miał numer ale pózniej nadaliśmy mu nazwę Krzyś. Więc to też dlatego .

 

Saszko ....a jakie to nie łachmaniarskie ? ........" co mu zrobisz jak go złapiesz " ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

bardzo proszę o opinie na temat wykonawców pomp ciepła.

Otrzymałam poniższe kontakty do firm - byc może już u kogoś z Was firmy te zakładały pompy ciepła.

Sa to firmy instalujące Vaillanta.

 

- BOSE Beata Pawełczyńska ul.Pruszkowska 25 Brwinów mazowieckie

- EKOEMITER Tadeusz Kołodziejski ul. Gen. Sosnkowskiego 17/12 Warszawa

- ELTREX-GAZ Jan Tymiński ul. Górna 53A Otwock mazowieckie

- PPHU PETER-AN Piotr Szczucki ul. Jana Pawła II 35 Konstantynów łódzkie

 

bedę bardzo wdzięczna. Jestem zupełnym laikiem i bardzo się boję nieuczciwych wykonawców. Bardzo dobre opinie czytałam na temat Vaillanta na niezależnych testach konsumenckich z niemiec.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym materiałem proszę o @, chętnie prześlę pliki z testami :wink: (są po niemiecku).

 

Pozdrawiam Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio padały tutaj uwagi odnośnie gruntu . Oczywiście , że na temp. w gruncie ma wpływ i słońce i deszcz ( warunki atmosfer. rozszerzając strefa klimatyczna ) , rodzaj gruntu ale też ......powierzchnia gruntu pod którą ułożony jest kolektor :o

Pytanie ...jak myślicie gdzie temp. gruntu na przestrzeni roku jest wyższa pod trawnikiem czy parkingiem z płyt betonowych?

http://www.systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=816 - 45k -

 

dobowe wahania temp. w lecie sięgają .... około 1 metra :o

 

Z tego tekstu wynika, że zakopywanie kolektora poziomego pod parkingiem na głębokości mniejszej niż min. 3m jest nieporozumieniem, chyba że grzać (pompą ciepła) chce się głównie latem.

 

a tu jeszcze taki art. obrazujący wydajność kolektora w glebie piaszczystej ....

http://ir.ptir.org/artykuly/pl/86/IR%2886%29_314_pl.pdf

 

A ten tekst to już kompletne nieporozumienie. Panowie doszli do wniosku, że dla pompy o większym COP wystarczy mniejszy kolektor. Genialne prawda? Co więcej wykoncypowali, że dla stałego COP zagłębienie lub zwiekszenie kolektora gruntowego powoduje spadek jego wydajności jednostkowej (z każdego metra rury). Na dodatek liczą wydajność kolektora gruntowego na podstawie średniorocznej temperatury gruntu, choć przyjmują, że pompa działa tylko w sezonie grzewczym. Najlepsze jest jednak to, że według autorów zakopanie wymiennika głębiej niż 1,5m powoduje spadek jego wydajności, gdyż wraz ze wzrostem głęboości spadają maksymalne temperatury jakie osiąga grunt w ciągu roku. To że przy okazji również rosną najniższe temperatury jakie ten grunt mnieć może, to już tym panom nie przeszkadza. Przypominam, że rozpatrywane są temperatury w okresie całego roku!

Odnoszę wrażenie, że się chlopaki rozpędzili w obliczeniach i zapomineli, że dla pompy ciepła istatna jest wydajność dolnego źródła w trakcie jej pracy (w zimie), a nie przez okrągły rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo kategoryczne stwierdzenia :o Ciekaw jestem czym podparte - doświadczeniem, wiedzą :roll:

Najlepsze jest jednak to, że według autorów zakopanie wymiennika głębiej niż 1,5m powoduje spadek jego wydajności, gdyż wraz ze wzrostem głęboości spadają maksymalne temperatury jakie osiąga grunt w ciągu roku. To że przy okazji również rosną najniższe temperatury jakie ten grunt mnieć może, to już tym panom nie przeszkadza.

Tak najbardziej przystępnie, to jest tak:

Termika górotworu i warstw powierzchniowych jest dość dziwna, bo o ile "przewodzi" dodatnią temperature w głąb ziemi dość łatwo, to z ujemnymi temperaturami jest dokłatnie "na odwyrtkę".

Krótko mówiąc przy tep. + 40 stopni, temperatura na głębokości 1m może wynosić ponad 30 stopni (w zależności od rodzaju gleby, "długości" nasłonecznienia, itp), to w przypadku -40 stopni na powierzchni, temeratura na głębokości też 1m może oscylować wokół 0 stopni. Oczywiście mówimy o naszej strefie klimatycznej.

].....i zapomnieli, że dla pompy ciepła istatna jest wydajność dolnego źródła w trakcie jej pracy (w zimie), a nie przez okrągły rok...

Tak sie składa, że ponad 90% zainstalowanych PC praktycznie działa przez cały rok grzejąc CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc przy tep. + 40 stopni, temperatura na głębokości 1m może wynosić ponad 30 stopni (w zależności od rodzaju gleby, "długości" nasłonecznienia, itp), to w przypadku -40 stopni na powierzchni, temeratura na głębokości też 1m może oscylować wokół 0 stopni. Oczywiście mówimy o naszej strefie klimatycznej.

Czy przy rozważaniu tego problemu wziąłeś pod uwagę, że podczas zimy grunt jest zazwyczaj pokryty warstwą śniegu, który jest dosyć dobrym izolatorem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 0 stopni na głębokości 1m podałem dla bardzo skrajnych warunków tj. sucha mrożna zima, bez opadów sniegu, długotrwałe i silne mrozy, "gleba podmokła".

Skrajnymi wyjątkami w Polsce jest suwalszczyzna, gdzie owo zero może wystapić na głębokości do1,5m (skutki wczesniejszego zlodowacenia), oraz Sudety, a zwłaszcza okolice Jeleniej Góry (Cieplice), gdzie przy tak skrajnych warunkach "penetracja" zimna może sięgać tylko do 0,6m. Na tak małej głębokości "zimno" może również penetrować na gruntach (warstwach przypowierzchniowych) położonych bezpośrednio na skałach magmowych.

Ale jestem mądry :o :oops: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy 12 :D nareszcie ...denerwowałam się bardzo .... bo od "lodu " była cisza i bałam się , że coś Ci się stało :cry: ( bez podtekstów ale zwyczajnie i po ludzku ) .

 

Dobrze , że nie komentowałam tych art. ..widzę , że mimo, że są chyba zrozumiałe różnie są interpretowane . Uważam ten pierwszy za ciekawy ...bo dla laika wydawałoby się , że umieszczenie kolektora pod płytami betonowymi jest kompletnym nieporozumieniem ( a tu sinusoida jest w zimie prawie taka sama (gł. 1,5m) a w lecie cieplej pod płytami niż trawnikiem )

W tym drugim nie otwierają mi się rysunki :evil: i nijak nie umiem ich otworzyć ..u Was też ? ...może skracanie kolektora nie było najszczęśliwsze ale stwierdzenie , ze wraz z głębokością maleje wydajność cieplna kolektora jest w/g mnie prawdziwe ....ale precyzyjnie to wygląda tak , że całoroczna spada ( spłaszcza się ) , zimowa wzrasta . Oczywiście do pewnej głębokości bo później sinusoida staje się linią prostą .

 

Pońko :) to samo i ja bym napisała ...sadzę , że zmieniłby się ale nie bardzo

 

Myślę , że w tych sprawach sSiwy12 jest specjalistą :) i ja mu wierzę ! :)

 

Saszko ale się pośmiałam ( post na dole ) :lol: nie gniewaj się ale Ty chyba masz u szamanów znajomości i magia Ci nieobca ...no bo skąd "taka " krowa .......albo z góry albo z dołu :lol: ( wiesz, że żartuję - wybacz )

Sasha napisał "Podsumowując - zmierzam do tego że podejście klientów pozwala na łachmaniarskie podejście sprzedawców."

......ale mój był w garniturze :lol:

a na poważnie ...co byś zrobił ...to jak u lekarza ..to Tobie zależy nie jemu .....nie kupisz Ty , kupi ktoś inny mniej dokładny itd.kto nie będzie się burzył

 

tam u góry było dopisane , że robili badania jeszcze w Krakowie ( o których słyszałam ) ponieważ Ci od tej pracy są z Krakowa pomyślałam , że może chodzi o nich ....( może jest jeszcze jakaś praca na ten temat ..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...