Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

sSiwy dzięki

Ale nie wiem za co :oops:

Nie wiem, co znaczy to:"mppt w zimie dochodzi do 0"

Ale nawet pomijając ten drobiazg, to masz znakomite warunki dla pracy kolektora. W lecie dobrze "ładuje akumulatory", a zimą mrozik ścina wierzchnia warstwę - bo wilgotna - izolując jednocześnie dalszą "penetracje" zimna w głąb. Kolektor zabezpieczony od góry i "ogrzewany" dużymi zasobami od dołu.

MARZENIE. Myślę, że głębokość jest optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy dzięki

Ale nie wiem za co :oops:

Nie wiem, co znaczy to:"mppt w zimie dochodzi do 0"

mppt = metry pod poziomem terenu skrót wziełam z badania geotechnicznego

 

Ale nawet pomijając ten drobiazg, to masz znakomite warunki dla pracy kolektora. W lecie dobrze "ładuje akumulatory", a zimą mrozik ścina wierzchnia warstwę - bo wilgotna - izolując jednocześnie dalszą "penetracje" zimna w głąb. Kolektor zabezpieczony od góry i "ogrzewany" dużymi zasobami od dołu.

MARZENIE. Myślę, że głębokość jest optymalna.

dzięki gazownia się na nas wypięła więc została nam tylko pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mppt, to wiem, ale nie wiem do czego odnosi sie to "0" czyzby wody na tym poziomie?

no prawie tzn byłyby gdyby działka była idealnie pozioma z powodu lekkiego spadku w najniższym punkcie działki woda stoi do lutego a nawet końca marca... gorzej że najniższy punkt jest kawałek do domu a im dalej od niego to i glina głębiej a piachu nad nią więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Widzicie jak się uzupełniamy :) mogę pożartować z :wink:

 

GP- wiad.. szczegółowe techniczne , hydrauliczne . specjalistyczne , itd.......

sSiwy 12 - wszystko o glebie w różnych konfiguracjach i nie tylko .............

Henok- nowości , książki publikacje , budowa PC ..........

Pońko - systemy . realne zastosowania ..........

Fotografek , - wiedza ogólna , rekuperatory, klimatyzacje .........

Arek - wszelkie obliczenia OZC i nie tylko .......

Piwopijca - wiedza praktyczna , domy 3 litrowe itd..........

A&zb- glikolowe , prawo i finanse .........

Sasha- wszystkiego po trochu + naczelny Mag .....( wiesz , że żartuję nie obraź się)

Androżek- wiedza ogólna ..Najodważniejszy z odważnych :D

Reszta - różne zakresy wiedzy zależnie od potrzeb...

Nowe Osóbki - poszukujący .prawdy .........

ja.....tu trzeba sobie samemu wstawić co się uważa ....

 

Tylko się nie obraźcie Wszystkich bardzo lubię i szanuję jednakowo a że żartować b. lubię to ......... ( wybaczycie ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Widzicie jak się uzupełniamy :) mogę pożartować z :wink:

 

GP- wiad.. szczegółowe techniczne , hydrauliczne . specjalistyczne , itd.......

sSiwy 12 - wszystko o glebie w różnych konfiguracjach i nie tylko .............

Henok- nowości , książki publikacje , budowa PC ..........

Pońko - systemy . realne zastosowania ..........

Fotografek , - wiedza ogólna , rekuperatory, klimatyzacje .........

Arek - wszelkie obliczenia OZC i nie tylko .......

Piwopijca - wiedza praktyczna , domy 3 litrowe itd..........

A&zb- glikolowe , prawo i finanse .........

Sasha- wszystkiego po trochu + naczelny Mag .....( wiesz , że żartuję nie obraź się)

Reszta - różne zakresy wiedzy zależnie od potrzeb...

Nowe Osóbki - poszukujący .prawdy .........

ja.....tu trzeba sobie samemu wstawić co się uważa ....

 

Tylko się nie obraźcie Wszystkich bardzo lubię i szanuję jednakowo a że żartować b. lubię to ......... ( wybaczycie ?)

A Ty bonetko możesz siebie chyba mianować MODERATOREM tego wątku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że "nagrzewa sie płycej" ("mrozi" tez płycej). :lol:

Przy średniorocznej temperaturze powietrza wynoszacej +10 stopni, średnioroczna temperatura na głębokości 1m oscyluje wokół +10 stopni, a na głębokości 2m średnioroczna temperatura oscyluje wokół 5 stopni - dotyczy piasku "suchego". To na jakiej głębokości należy umieścić kolektor dla PC pracujacej cały rok?

 

trzeba mieć 3 kolektory - 2 w ziemi - jak w jednym temp. spadnie to zakręcamy go i odkręcamy drugi a 3 mamy na powietrzu :) i włącza sie automatycznie gdy temperatura powietrza > temperatury w ziemi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro grunt piaszczysty "nagrzewa się" głębiej, ale też ma mniejszą pojemność cieplną i mniejszą zdolność przewodzenia ciepła, to czemu odcinać się od ciepełka z głębi, którego w zimie może przeciez bardzo brakować?

Sęk w tym, że "nagrzewa sie płycej" ("mrozi" tez płycej). :lol:

Jak się to ma do:

Jak z tego wynika "penetracja" energii solarnej dla gruntu piaszczystego na głębokości 2m jest taka sama jak dla głębokości około 0,9m w przypadku gruntu roślinnego.
:-?

 

Przy średniorocznej temperaturze powietrza wynoszacej +10 stopni, średnioroczna temperatura na głębokości 1m oscyluje wokół +10 stopni, a na głębokości 2m średnioroczna temperatura oscyluje wokół 5 stopni - dotyczy piasku "suchego".

Zawsze mi się wydawało, że tzw. "temperatura studzienna" wynosi coś ok. 7-10 stopni C. A to przecież temperatura gruntu spoza warstw objętych bezpośrednim wpływem słońca. Ale może tylko mi się wydawało. Może ten nieszczęsny suchy piasek jest zwyczajnie inny? :roll:

 

To na jakiej głębokości należy umieścić kolektor dla PC pracujacej cały rok?

Ale mnie nie interesuje PC pracująca cały rok. Mnie interesuje jej maksymalna wydajność w zimie. Wiem co zrobić, żeby zwiększyć wydajność dolnego źródła latem i/lub przyspieszyć jego regenerację. Nie wiem jak to osiągnąć zimą.

 

Można to uznac za absurd, ale mozliwa jest sytuacja, że w opisywanych warunkach na głębokości 0,5 do 1m średnioroczna temperatura gleby może być (i jest :o ) wyzsza od średniorocznej temperatury powietrza :lol:

To akurat w sumie łatwo przewidzieć. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie wykonania kolektora spiralnego. W sieci na wielu stronach, m.in. tutaj

 

http://www.ekologika.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=115

 

jest podana informacja, że w rowie 15 m układa się 16 pętli po 1m średnicy. Ma wyjść 111 mb rury. No jakoś mi to nie chce wyjść. Obwód pętli o średnicy 1m to 3,14 m, mnożymy przez 16 mamy ok 50 mb. Do tego powrót czyli 10m. A gdzie jeszcze 50mb?? Czy ktoś może mi powiedzieć lub dać najlepiej linka do strony gdzie jest prawidłowo opisane jak wykonuje się spiralny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest opisany spiralny z podaniem mocy ...nikt nie przejmuje się poszczególnymi kręgami tylko ogólną dł. rury ( mocą ) jaka ma wejść do rowu .:

http://hubomag.pl/dz_spiralny.html

rów nie 15m tylko 10 mb. ( na rys. )....ai wziąłeś pod uwagę to , że trzeba więcej o 30 % rury ( bo mniejszy odbiór jednostkowy z mkw gruntu ) ?. i nie jest ściśnięta tylko lekko rozwinięta ( odleg. od 1 koła do drugiego 0,66m ) .

W Hub. na 15m rowu po 1 metr średnicy obręcz trzeba 150 m rury. ( analogicznie tam na 10m po 1 m powinno być 100 ).

Wszyscy wzorują się na tym samym rysunku ( i obliczeniach ) ale mam też coś innego :

http://www.fulereny.blink.pl/mum/kolektorspiralny.jpg

http://www.fulereny.blink.pl/mum/kolektorspiralny1.jpg

http://www.fulereny.blink.pl/mum/kolektorspiralny2.jpg

 

trochę krzywo zeskanowałam , przepraszam

 

Zwróć uwagę na 1 wadę takiego dolnego źródła w Hub. i dowiedź się co konkretnie znaczy .. Maniak nie polecał kolektora spiralnego .

Ciekawe co jest w normie VDI 4640 ( po niemiecku) ?...część uważa , że nie powinno się stosować u nas spiralnego. ( nie sprawdzałam normy tylko gdzieś znalazłam nie wiem co w niej jest ) .

W innych krajach używa się też nazwy : slinky

http://tristate.apogee.net/geo/gdgpsli.asp

http://www.renewablesireland.com/docs/Kensa-Slinky-Guide.pdf

oczywiście różnie układają albo poziomo albo pionowo spotkałam się tez ze sposobem podwójnym ( jeden zwój nad drugim ) [ ten raczej nie polecany ze względu na zazębianie się warstwy gruntu z której pobierana jest moc]

 

PS. Jeszcze raz ślicznie dziękuję :D p. J.:D za przesłanie mi tego art. w którym nie chciały mi się otworzyć rysunki . Przesyłam duże słoneczko z dedykacją aby zawsze wprowadzało radość , uśmiech i szczęście . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się to ma do:

sSiwy12 napisał:

Jak z tego wynika "penetracja" energii solarnej dla gruntu piaszczystego na głębokości 2m jest taka sama jak dla głębokości około 0,9m w przypadku gruntu roślinnego.

 

Oczywisty babol (jest zupełnie odwrotnie) z mojej strony - już poprawiłem - PRZEPRASZAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor spiralny - powiadacie.

Pomijając rózne opinie, róznych specjalistów w tej materii, pozostaje LOGIKA.

A jest tak:

Wszystkie opracowania zgodnie podają, że z 1m2 danego gruntu można osiagnąć określoną ilość Wat.

Zakładamy, że jest to np. 20W. Czyli "rura" o długości 1mb może "wyciągnąć" z tego 1m2 około 20W. Bez wzgledu na to ile mb bedzie przypadać na 1m2, to i tak "wyciagniemy" tylko 20W - czyli ogóla powierzchnia potrzebna pod kolektor jest taka sama - tyle, że w spiralnym "rury" jest wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor spiralny - powiadacie.

Pomijając rózne opinie, róznych specjalistów w tej materii, pozostaje LOGIKA.

A jest tak:

Wszystkie opracowania zgodnie podają, że z 1m2 danego gruntu można osiagnąć określoną ilość Wat.

Zakładamy, że jest to np. 20W. Czyli "rura" o długości 1mb może "wyciągnąć" z tego 1m2 około 20W. Bez wzgledu na to ile mb bedzie przypadać na 1m2, to i tak "wyciagniemy" tylko 20W - czyli ogóla powierzchnia potrzebna pod kolektor jest taka sama - tyle, że w spiralnym "rury" jest wiecej.

 

nie tak do końca - w spiralnym odbiera sie ciepło jeszcze z tych metrów kwadratowych obok, a jak rurke położysz prosto to tylko umownie z tego jednego metra kwadratowego; acha - i energie powinno sie liczyć na metr sześcienny a nie kwadratowy - wtedy widać o ile więcej energi uzyskuje sie ze spiralnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tak do końca - w spiralnym odbiera sie ciepło jeszcze z tych metrów kwadratowych obok, a jak rurke położysz prosto to tylko umownie z tego jednego metra kwadratowego; acha - i energie powinno sie liczyć na metr sześcienny a nie kwadratowy - wtedy widać o ile więcej energi uzyskuje sie ze spiralnego

Teoretycznie tak :lol: Nie mniej jednak - wzajemne oddziałowywanie kolektora na grunt i gruntu na kolektor, w zależności od rodzaju gruntu, zamyka się w promieniu od 0,3 do 0,5m.

Nitki kolektora poziomego układa sie (w zalezności od rodzaju gruntu) w odległości od 0,7 do 1m, co powoduje, ze z kazdej strony kolektora i w kazdej płaszczyźnie (i tu jest ten m3) jest około 1m2.

Kolektor spiralny układa sie w rowie o szerokości około 1m - czyli czerpie energię z połowy szerokości "rowu" + do 0,5m z gruntu obok - co w efekcie daje również około 1m2.

Jeszcze inaczej ujmując. Możemy kolektor płaski (i czesto tak sie robi) ułożyć w rowie o szerokości 1m, układajac przewody (rury) przy brzegach wykopu.

W tej sytuacji bedziemy mieli "uzysk" przykładowych 2 x 20W z 1mb rowu czyli dikładnie tyle samo ile z 1mb kolektora spiralnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tak do końca - w spiralnym odbiera sie ciepło jeszcze z tych metrów kwadratowych obok, a jak rurke położysz prosto to tylko umownie z tego jednego metra kwadratowego; acha - i energie powinno sie liczyć na metr sześcienny a nie kwadratowy - wtedy widać o ile więcej energi uzyskuje sie ze spiralnego

Teoretycznie tak :lol: Nie mniej jednak - wzajemne oddziałowywanie kolektora na grunt i gruntu na kolektor, w zależności od rodzaju gruntu, zamyka się w promieniu od 0,3 do 0,5m.

 

chyba jednak znacznie więcej przy bardzo mokrym gruncie; u mnie obserwowałem wręcz ciek wodny więc nie zdziwie sie jak to będzie nawet kilka metrów

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeczytałam art.B. Nowaka " nieprawidłowości wykonania instalacji z pompą ciepłą " Rynek Instalacyjny nr.4/2007r

Ponieważ część z Was cięgle jest w trakcie realizacji ...chcę napisać kilka słów .

Co tam było źle? : nie zastosowano studzienki do nitek kolektora - rozdzielacz ( stalowy tylko pomalowany {skorodował} łącznie z odpowietrznikiem DZ zakopano bezpośrednio w ziemi ) ..... rur wew.DZ nie zabezpieczono materiałem paroizolacyjnym ( przecież tam są zimne rury , mrożą się i wykrapla się woda , rosa ) { u mnie są wszystkie w takiej czarnej koszulce grubej i szczelnej} ....różne materiały przy łączeniu rur ( śrubunki ) {miedź , mosiądz, ocynk} spowod. korozję tych elementów...PC stoi w łazience i słychać w całym domu ( glazura powoduje większą akustykę ).

Pomijam już fakt , że były tam 2 PC ( każda z osobnym DZ) i jedna służyła do ogrzewania basenu i stała w jego pobliżu ( dawnym brodziku basen.) ale podniosła się woda i dostała się do tego pomieszczenia przez nieszczelności zamurowanego miejsca wprowadzenia przewodów DZi) ...i trzeba było pomp. wodę i odkopać i dopiero wyszło jak jest zrobiony rozdzielacz .

Jak myślicie czyja to PC ? i ...nie było napisane ale ja znam wszystkie, :wink: ( były zdjęcia ) podpowiem na literkę N ....

 

A co myślicie o tym ....slinky :) ( to od nazwy zabawki ) .......ale trochę inny ( Gruzja) ...poziomo ?, pionowo ?

http://tristate.apogee.net/geo/graphics/dgdsli15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o fachowa pomoc. Buduje dom 180m2 i jedynym źródłem ciepła jakie moge zastosowac to pompa ciepła. Założenie jest takie że pompa ma pracowac na ogrzewanie podłogowe, i CWU. Dolne żródło to kolektor pionowy. Dostałam kilkaofert i rozpietość cen za wykonanie całego systemu jest dość duża.Z uwagi na dobrą oferte zainteresowała mnie pompa PPC ecopower. Pompa ecopower A9, kotłownia CO iCWU, kolektor pionowy 180m to wydatek 37tys. Jest to jednak polska produkcja i mam obawy czy stosuja dobrej jakosci podzespoly (a na markową pompe raczej nie mam funduszy). Z tego co się dowiedziałam to mają sprezarke scrol copeland Zh, zawory rozprezne danfos i plytowe wymienniki SWEP. Czy to sa dobre podzespoły? IVT ma sprezarke mitsubishi i wszedzie pisza ze jest dobra. Czy ta z coplanda jest rownie dobra i wytrzyma cięzką zime. Dzieki za każda porade.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...