Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Już wiem więcej. Do spiralnego potrzeba więcej rury, ale majątku ona nie kosztuje, a pod domem mam dosłownie jezioro, więc i odbiór pewnie będzie całkiem przyzwoity. Czyli do tego mojego rowku 15m spokojnie mam wcisnąć te 150m rury i niczym się nie przejmować?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gosiumałgosiu :)

 

Copeland jest b. dobra sprężarką , danfoss, secespol ( sweep) to też znane marki . ( no może w tym wypadku można byłoby porównać z Thermokey ( oba przecież lutowane ) ale konkretne wielkości , to ważne bo wymienniki są skraplaczem i parownikiem ). Więc podzespoły ok.

Tu niedawno była burzliwa dyskusja ale na zupełnie inny temat. ( chodziło ile konkretnie mają przy 0 czy -5 temp. skraplania) .

Tę PC kupuje też Inka :) .......czy konkretnie 9 kW na Twój dom dobierał Ci Ecopower czy Ty sama ? ( chodzi i ich konkretną moc ) .....

 

PS. Myślę , że Panowie po sobotnich szaleństwach :) tu zajrzą i coś napiszą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwia i Tomek :)

 

Ponieważ było napisane , że 1 nitka zwoju może mięć od 120 - do max .200 m( w tekście obliczenie na 150 ) to ja bym nie obcinała ( szkoda ) tylko zrobiła dłuższy rowek żeby się zmieściła .( 200m)

Ja nie jestem inź...tak myślę ale poczekajcie na GP ...Ktoś się zjawi i doradzi ...cierpliwości

bardzo dobrze , że jest woda.......a kto Wam będzie robił PC ? Jego też warto zapytać ...może powie , że optymalnie to np. 180m ( bo jak się obetnie to się nie nadstawi ...od przybytku głowa nie boli )

 

rura 200 m ma dobrą burzliwość i żywiołowość , owszem większe opory niż krótsza ale suma zysków jest większa.

To i tak wygąda tak , że na zasilanie i powrót około 30 metrów ( 2x15 może być mniej a właściwie tak jak wychodzi ) później spirala ...czyli na typową spiralę zostaje zostaje 200-30=170m.........całość 200m ( rowek 17m ,+ na przyłącza ( zasilenie , powrót ) nie trzeba takiego szerokiego )

 

Jeżeli 150 m daje 1,5 kW mocy chłodniczej to 200 m da 2,0 kW , mieliście robić 3 nitki ...czyli 3x2=6 kW ....oczywiście to i tak zależy jak liczymy W/m2 ..... u Was woda to będzie więcej z jednej nitki i sumując więcej kW z całości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o fachowa pomoc. Buduje dom 180m2 i jedynym źródłem ciepła jakie moge zastosowac to pompa ciepła. Założenie jest takie że pompa ma pracowac na ogrzewanie podłogowe, i CWU. Dolne żródło to kolektor pionowy. Dostałam kilkaofert i rozpietość cen za wykonanie całego systemu jest dość duża.Z uwagi na dobrą oferte zainteresowała mnie pompa PPC ecopower. Pompa ecopower A9, kotłownia CO iCWU, kolektor pionowy 180m to wydatek 37tys. Jest to jednak polska produkcja i mam obawy czy stosuja dobrej jakosci podzespoly (a na markową pompe raczej nie mam funduszy). Z tego co się dowiedziałam to mają sprezarke scrol copeland Zh, zawory rozprezne danfos i plytowe wymienniki SWEP. Czy to sa dobre podzespoły? IVT ma sprezarke mitsubishi i wszedzie pisza ze jest dobra. Czy ta z coplanda jest rownie dobra i wytrzyma cięzką zime. Dzieki za każda porade.

 

Zazwyczaj długość kolektora pionowego jest o 10-20% większa niż powierzchnia do ogrzania, chyba że wiadomo że wydajność cieplna gruntu jest wyższa niż przeciętna. Wg cen które podają na kolektor trzeba odliczyć trochę ponad 16 tys czyli zostaje nieco ponad 20 na pompę z instalacją. Czy ktoś tu gdzieś nie zaoszczędził - trudno powiedzieć, aczkolwiek cena wydaje się być wciąż sensowna. Ze strony producenta niewiele wiadomo np. nt. jak rozwiązane jest grzanie cwu, jaki jest schemat urządzenia, jaka jest funkcjonalność sterowania, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małgosiu ...nawiązując do tego co napisał A&zb to tak......

tam jest podwójna U rura a więc to jest trochę inaczej jeśli chodzi o wydajność odwiertu i trzeba wiedzieć , konkretnie jakie poszczególne długości podwójnie na 1 odwiert .

Grzanie wody ..to dwie mamki ( zbiornik w zbiorniku 20/140 ) ale można sobie chyba wybrać zbiornik jaki się chce .....

Sterownik i tu A&zb ma bardzo dużo racji bo o tym to kompletnie nic nie wiadomo ( ale zawsze możemy kupić sobie portmonetki z alarmem :lol: ...robi je Ekopower ) . Owszem mają sterowniki do pieców co. ale w PC montują inne ...jakie ?....i tu trzeba się też dowiedzieć ...Niech Pan Ci przyśle co potrafi sterownik ( funkcje ) ...bo my też jesteśmy bardzo ciekawi .....

 

A tu rozwiązania poszczególnych firm na cwu w pracy z PC

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1346/Itemid,255/

 

Wydawało mi się , że Ktoś pisał o tym sterowniku ..myślałam , że Inka ( przeleciałam Jej posty i nie znalazłam i dlatego .....) a to Terplace .

Ale dzięki temu że ..... wiemy trochę więcej i mamy nowy prospekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje z porade. O szczegóły popytam i jak będe je znała to opisze rozwiązanie. Z tego co mi przesłali to stosuja sterownik RX77 polskiej produkcji z firmy Frisko http://www.frisko.pl/prod_lista.php?id=29

Mam karte katalogowa tego sterownika w pdf. ale jak to umiescic na forum?

Odwiert ma być 2x90m odległy ok 12m od budynku z rury 40mm. Wode jest grzana w zbiornikach CWU z funkcja priorytetu i wtedy ponoć pompa pracuje na gorszym COP, ale po załaczeniu CO powraca do normalnych parametrów. Zbiornik mogę wybrać inny, ale jest wtedy drozej. Rozmawiałam z użytkownikiem pompy Ecopower A14 i on jest zadowolony z grzania CWU i z centralnego. Moc wyliczyli mi dla CO na 8kW i dodatkowo do CWU 1kW(podałam typ sciany, docieplenia ścian , sufitów i tyle im wyszło). Boje się że to moze być za mało ale bedzie kominek i zawsze można zamontować jakiś podgrzewacz elektryczny. Wolę niezależne od pompy rozwiązanie bo czytałam ze te podgrzewacze zintegrowane z pompą pracuja kiedy chcą i pompa odpoczywa przez pół zimy a grzałki pracują. Ja zamontuje zwykły piec elektryczny z termostatem i ręcznym włącznikiem.

Co to jest ta potmonetka z alarmem 8) ? Zaraz pytam o szczegóły i ja coś będe wiedziec to napiszę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu

Te portmonetki :) ...Oni robią

W dziedzinie sygnalizacji produkowaliśmy sterownik rogu mgłowego dla małych statków, urządzenie iluminofoniczne, dzwonki bezprzewodowe, portmonetki z alarmem przeciw kradzieżowym i domowe detektory gazu.

to ......niezbyt rozumiem " Wolę niezależne od pompy rozwiązanie bo czytałam ze te podgrzewacze zintegrowane z pompą pracują kiedy chcą i pompa odpoczywa przez pół zimy a grzałki pracują. "....

przed chwilą umieściłam w poście wyżej rozwiązania firm odnośnie cwu ......

 

to instrukcja sterownika SR-368 MULTICO Frisko zastos. w PC Ecopower

http://fulereny.blink.pl/mum/ster..pdf

to nowa szata graficzna ulotki reklamowej Ecopower

http://fulereny.blink.pl/mum/PPC.pdf

 

Uprzejmie DZIĘKUJĘ p. D.G :D za przesłane materiały, pozwoli to nam wszystkim zapoznać się z możliwościami sterownika zastosowanego w PC Ecopower.

 

Wydaje mi się , że ponieważ Ecopower zmienił swoje części składowe PC to mają już inną obudowę ( po lewej stronie rysunku w prospekcie ) .

Zamieszczona instrukcja dotyczy SR-368 a nie RX77 ( SR jest do umieszczenia na ścianie a widać , że ten na zdjęciu zastos. w PC wygląda inaczej ).

Ogólnie SR wszystko ma ( krzywą , przesunięcie ) nie ma chyba "garbu na krzywej ". Ma dwa czasy dobowe sterowania ( z specjalnym ukierunkowaniem na wyższą temp. w tych dwóch okresach na dobę - temp. komfortowa , reszta temp. eco).

Tu instrukcja dokładnie RX77

http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=832

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeczytałam art.B. Nowaka " nieprawidłowości wykonania instalacji z pompą ciepłą " Rynek Instalacyjny nr.4/2007r

Ponieważ część z Was cięgle jest w trakcie realizacji ...chcę napisać kilka słów .

Co tam było źle? : nie zastosowano studzienki do nitek kolektora - rozdzielacz ( stalowy tylko pomalowany {skorodował} łącznie z odpowietrznikiem DZ zakopano bezpośrednio w ziemi ) ..... rur wew.DZ nie zabezpieczono materiałem paroizolacyjnym ( przecież tam są zimne rury , mrożą się i wykrapla się woda , rosa ) { u mnie są wszystkie w takiej czarnej koszulce grubej i szczelnej} ....różne materiały przy łączeniu rur ( śrubunki ) {miedź , mosiądz, ocynk} spowod. korozję tych elementów...PC stoi w łazience i słychać w całym domu ( glazura powoduje większą akustykę ).

Pomijam już fakt , że były tam 2 PC ( każda z osobnym DZ) i jedna służyła do ogrzewania basenu i stała w jego pobliżu ( dawnym brodziku basen.) ale podniosła się woda i dostała się do tego pomieszczenia przez nieszczelności zamurowanego miejsca wprowadzenia przewodów DZi) ...i trzeba było pomp. wodę i odkopać i dopiero wyszło jak jest zrobiony rozdzielacz .

Jak myślicie czyja to PC ? i ...nie było napisane ale ja znam wszystkie, :wink: ( były zdjęcia ) podpowiem na literkę N ....

 

A co myślicie o tym ....slinky :) ( to od nazwy zabawki ) .......ale trochę inny ( Gruzja) ...poziomo ?, pionowo ?

http://tristate.apogee.net/geo/graphics/dgdsli15.jpg

 

to Nateo dało ciała. przykra sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Już wiem więcej. Do spiralnego potrzeba więcej rury, ale majątku ona nie kosztuje, a pod domem mam dosłownie jezioro, więc i odbiór pewnie będzie całkiem przyzwoity. Czyli do tego mojego rowku 15m spokojnie mam wcisnąć te 150m rury i niczym się nie przejmować?

 

Pozdrawiam

 

jeśli to będzie PE 32 to nie byłbym taki spokojny o opory w tej rurce. Lepiej sprawdź to z dostępnym ciśnieniem z pompy obiegowej dolnego źródła jeśli jest wbudowana w PC, chyba że ją dobierzecie do istniejących oporów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to czy dać 3x 200 m czy 6 po 100 m - suma długosci jest ta sama

ta sama ale nie taka sama. Jeśli dajesz 6x100 to droga wynosi 100 m , a przepływ w pojedynczej rurce jest 2x mniejszy niż przy układzie 3x200. Opory zależą w kwadracie od przepływu - czyli jednostkowo na 1m spadna 4 krotnie. To dobrze, Ale jednocześnie spadnie burzliwośc przepływu i moc kolektora będzie mniejsza przy 6x100m - a to juz gorzej. Wymiana ciepła w kolektorze to nie tylko rura i jej długość. To proces złozony a prędkośc przepływu ( a raczej burzliwośc) i czas wymiany ma istotny wpływ na efektywnośc pracy kolektora.

 

troszkę się zapędzacie w teoretyzowaniu nt. pomp ciepła. Przecież czas wymiany będzie niemalże ten sam. Skąd wiecie, że w obu przypadkach przepływ nie będzie laminarny??? Liczyliście Re? Tu płynie wolniej ale krótszą drogą, tam płynie szybciej ale dłuższą drogą z większymi oporami, które skompensuje sobie pompa większym poborem en.elektr..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluza .......zgadłeś :) to Nateo

 

odnośnie tych rur ...jeśli się pisze burzliwy ...to dla mnie znaczy , że właśnie Re jest wyższe ( 10000 ) ( a przynajmniej w średnim zakresie < ) niż Re laminarne ( <2300 ) przecież przy laminarnym mamy do czynienia z nie mieszaniem się poszczególnych warstw a tu zarówno w środku rury jak i na brzegu powstaje mieszanie się warstw i ruch turbulencyjny, burzliwość.

Szkoda , że to chodzi o fizyczne ( ruch cząsteczek ) a nie chemiczne właściwości glikolu - byłoby prościej ( roztwór, należy dobrze wymieszać przed wlaniem właśnie po to aby nie tworzyły się miejsca gdzie będzie sam glikol albo sama woda - ryzyko zamarznięcia ) .

Problem jest w tym o czym już pisałam , że w różnych materiałach podają max dł. rury 100 mb ( a może powinno być więcej ale jak to u nas wszyscy tak samo ) i bądź mądry . Skąd Kowalski ma wiedzieć jak połączyć , prędkość przepływu , opory , gęstość , lepkość ( dynamiczna , kinetyczna ) itd., pompy solanki i inne sprawy. Nie można znaleźć żadnego przykładu obliczeniowego w konkretnych warunkach. A może Ktoś obliczy jak wyglądałaby ekonomiczność zastosowanej dł. rury w 4 przypadkach 100, 150 ,180 ,200 ( wzory i interpretacja wyniku )

to jak ? Kto się odważy :)

 

jakieś więzienie w USA jest ogrzewane PC ( łączone szeregowo ) przy zast. różnych DZ i między innymi 3 rodzajów slinky ...gdyby się dobrać do wyników badań ( o ile takowe były prowadzone ) mogłoby być to interesujące ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dociekliwych:

Liczba Reynoldsa=(prędkość liniowa przepływu[m/s]*średnica wewn. rury[m])/lepkość kinematyczna[m2/s]

 

Np. lepkość kinematyczna dla:

glikolu propylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 7mm2/s

glikolu etylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 4mm2/s

 

Dla typowych wymienników glikolowych dla pomp ciepła zachodzą tam przepływy "wysoce laminarne". Do przejściowych jest "dość daleko".

 

Zresztą analiza procesu wymiany ciepła przez powierzchnię rury jest do pominięcia, gdyż "wąskim gardłem" jest tutaj grunt. Kombinowanie przy rodzajach przepływów, grubościach ścianki rury, czy średniach rury (zwiększanie powierzchni wymiany) dużo tutaj nie zmienia.

 

Wybór długości rury zależy:

- od obliczeń spadków ciśnienia (w zależności od tego jaki chcemy osiągnąć przepływ całościowy i jak przepływ ten będzie podzielony - na ile gałęzi) oraz

- od względów praktycznych (czym więcej gałęzi tym "trudniej to zebrać" do rozdzielaczy gdyż początek skrajnych części wymiennika jest oddalony daleko od studzienki)

- od względów ekonomicznych (jak nie możemy kupić 180m rury to nie będzieli przecież kupowali 200 aby odciąć 20m).

 

W praktyce spirale układa się rurami 200m lub 150m (ale trudniej kupić). Oczywiście można zrobić więcej krótszych spiral i dać rurę 100m, bo np. jest to zdyskryminowane wymiarami działki, na której nie da się wykopać np. 20m rowów.Układ taki jest lepszy z uwagi na mniejsze opory, ale nieco więcej pracochłonny i bardziej kosztowny (więcej rur z uwagi na "dłuższe odcinki martwe", więcej glikolu, większe rozdzielacze, większa studzienka, więcej roboty). Podawanie np. maks. długości rury jest informacją dla "słabych technicznie", ale nie dla użytkowników tego forum, którzy już posługują się liczbą Reynoldsa. No, no. Jestem pod wrażeniem. Ciekawe czy któryś z instalatorów byłby skłonny porozmawiać o Re, jak dla niektórych (nawet naukowców-patrz opracowanie z badań dot. pojedynczej i podwójnej u-rury) szczytem nie do osiągnięcia jest odróżnienie mocy od energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dociekliwych:

Liczba Reynoldsa=(prędkość liniowa przepływu[m/s]*średnica wewn. rury[m])/lepkość kinematyczna[m2/s]

 

Np. lepkość kinematyczna dla:

glikolu propylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 7mm2/s

glikolu etylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 4mm2/s

 

Dla typowych wymienników glikolowych dla pomp ciepła zachodzą tam przepływy "wysoce laminarne". Do przejściowych jest "dość daleko".

 

bądź dokładniejszy i podaj jeszcze wartości w zależności od kształtu pętli, promienia nawrotu itp. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, nic z tego nie rozumiem :roll: - mam dom dokladnie 238m2, II strefa klimat. - autoryzowany przedstawiciel IVT proponuje IVT Greenline HTPlus C11 i 3x 70 m kolektora pionowego, twierdząc, ze przy tak dobrze jak nasz (w planach) ocieplonym domu IVT E14 i 4 x 70m to pompa przewymiarowana i zbędny wydatek. Inna firma montujaca różne pompy zaproponowala wlaśnie IVT E14 i 4x70m ale mimo, ze IVT jest droższa naciska by przekonać nas do tańszej o prawie 7 tys. NIBE Fighter 1140 15kW i 4 x 70m.

Jak to jest mozliwe, ze jeden instalator zaokrągla powierzchnię mojego domu do 240m2 i mówi tylko IVT14KW lub NIBE 1140 15KW, inna bedzie za slaba, za to IVT mówi 11KW w zupelności wystarczy i 3x70m???

Nic z tego nie rozumiem. :roll: Komu wierzyc? Czy lepiej kupić przewymiarowaną pompę NIBE lub IVT, by mieć pewność , ze nie będzie musiala zbyt często posilkować sie grzalką elektr., czy też lepiej IVTHT plus C11 i 3x70m - pompa na styk- zdaniem przedstawiciela IVT- wystarczy. Nie wiem komu wierzyć :cry: I dlaczego tak róznie wyliczają kolektory pionowe ?

Czy ktoś umie mi to wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten pierwszy ma rację. 11kW w zupełnosci wystarcza. Równiez dobór wielkości kolektora pionowego jest prawidłowy - oczywiści jesli na całej długości (głębokości) kolektora nie wystepuje suchy piasek - co jest mało prawdopodobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIBE nawet sugeruje, aby właśnie niedowymiarowywać pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło budynku. Był nawet artykuł ntt w Budujemy Dom.

 

Jeśli dobierzesz pompę ciepła na ok 70% zapotrzebowania to zaoszczędzisz na pompie ciepła (mniejsza moc) i na odwiertach (bo mniej ich potrzebujesz).

W twoim przypadku jak nic zastosowałbym 9-10 kW. Jeśłi 10 to NIBE, ma rewelacyjny COP.

Na odwiertach oszczędzasz ok 7000 zł. bo nie 4x70 a 3 x70 robisz.

Bilans zużycia energii wyjdzie niemal podobny. Przy 15 kW pracuje sprężarka krócej, ale pobiera więcej energii elektr. przy 10 kW dłużej ale pobiera mniej en. elektr + szczytowo grzałka. Grzałka włączy się a może i nie, ale jeśli się włący i popracuje ponad plan z oszczędzonych 7000 zł pokryjesz te włączenia na wiele wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...