Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I tak i nie.

W PC jest jakiś zbiornik. Bufor. W nim, u góry stale (jak PC sprawna) jest te 60stC. Do podłogówki podaje się ciepło przez mieszacz, który pilnuje tych 30stC (osobne urządzenie na zasilaniu podłogówki).

Przy przepływowych piecach gazowych jest jak piszesz. Jak kran - to temperatura w górę (do osobnej nastawy, ta druga gałka).

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja jeszcze tak nieśmiało sprowadzę dyskusję do poziomu podłogi :oops: .

Chodzi mi o temp. cwu. Rozumiem, że jest możliwość osobnego ustawienia temp. wody użytkowej, np. 60 st. i temp. wody do co, np. 30 st. Priorytet ma oczywiście woda użytkowa. Czyli w momencie odkręcenia kranu woda podgrzewa się do tych 60 st. i później (po zakręceniu kurka)sama wraca do 30 st. dla co. Tak?

60 stopni to dużo, lepiej ustawić 45 przy odpowiednio większym zbiorniku, ale można zrobić tak aby pompa działała optymalnie i na CWU i na CO. Bogdan Chmielecji dobrze to opisał:

... pompa ciepła o mocy nominalnej 9 kW, kolektor pionowy 9 odwiertów po ok. 22 m każdy (głębiej była taka woda że urobku nie wynosiło), połączenie kolektorów 3 grupy po 3, pompa obiegowa DZ 100 W (mniej więcej 25/60), węzeł: zbiornik 500 l z mamką 140l i dodatkową wężownicą na np. kolektory słoneczne, lub kogenerator, pompa c.o. 100 W, pompa ładująca zbiornik c.w.u. (tą część 350 l) 70 W (25/25 ?), pompa obiegowa, ..... . PODŁOGÓWKA W CAŁYM DOMU. Sposób zaprogramowania:priorytet c.w.u.: jak T c.w.u. spadnie poniżej T zad., to pompa ciepła z marszu zaczyna ładowanie zbiornika - pracują wtedy: pompa DZ, sprężarka PC, pompa ładująca (uwaga!: nie pracuje pompa obiegowa c.o. !), po osiągnięciu zadanej temperatury pompa ciepła ma postój 5 minut! (musi mieć bo następnie zacznie pracować na podłogókę a tam będzie inna temperatura (w pompie w skraplaczu będzie zimniej !) Dalej jeżeli podłogówka wymaga grzania to po postoju pompa ciepła zaczyna pracę na podłogówkę, robi to do chwili gdy nagrzeje dom do temperatury zadanej.

Dlaczego dwie pompy obiegowe?, a nie jak wszyscy zawór trójdrogowy i jedna pompa: no do sklepu z zaworami mam dalej, a układ z samymi pompami jest bardziej niezawodny, w tej samej cenie, i grzejąc c.w.u. pobiera 35W mniej (to oczywiście żart, ale i prawda).

I Kwitu:

Oba obiegi cwu i podłogówki są od siebie rozdzielone. Gdy grzejemy cwu temp. na skraplaczu osiąga faktycznie 54 st.C po stronie wodnej. Ale gdy woda w zasobniku się nagrzeje to pompa ciepła przełączy się na podłogówkę i temp. skr. bedzie np. 28st.C. Faktycznie niektórzy tak robią, że grzeją bufor i podbierają wode z bufora na ogrzewanie. Wcześniej już pisałem dlaczego tak robią. Ale to jest bzdura. Każda "normalna" PC ma sterowanie umożliwiające niezależne sterowanie 2 obiegami grzewczymi. Od strony logicznej to są dwa różne obiegi. Albo grzejemy cwu i mamy temp. skr. ok 55st.C, albo podłogówkę i mamy temp. skr. 30 do 38 st.C do ... w zależności od charakterystyki pogodowej i mocy odbioru przez podłogę. Energia "przygotowana" z cop 2 do 2,5 jest energią tylko na cwu. Podłogówka jest zasilana bezpośrednio z PC, bez żadnych zbiorników, buforów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agduś nam Pan z CK odradzał rekuperator.

O!!! To ciekawe, bo nam po informacji, że planujemy reku, "zmniejszyli" pompę, pochwalili nas i podali niższą cenę!!! To może by tak uzgodnili zeznania!

A czym to uzasadniali?

 

Agduś Uzasadnienie:

- zbyt duży koszt inwestycji do oczekiwanych zysków

- zbyt mały dom

 

Z takimi opiniami spotkaliśmy sie juz wcześniej więc nie drążyliśmy tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przeczytałam wszystkie wasze wypowiedzi na temat pomp. Przyznam się, niewiele z tego zrozumiałam. Budujemy dom, zastanawiamy sie nad metodą ogrzewania. Chcielibyśmy pompę, ale jesteśmy nietechniczni(zupełnie). Czy uważacie, że ktoś taki wogóle powinien zabierać się za tak skąplikowaną inwestycję. Wy widzę jesteście już tak w temacie, że napewno każdego sprzedawcę zapędzicie w kozi róg. A nam mogą wcisnąć wszystko (no prawie). Mój mąż ostatnio interesował sie pompami Vissmana. Ale w waszych postach nie spotkałam się z nimi ani razu. Czy macie jakieś opinie na ich temat? Oni proponują odwierty, bo ponoć kolektory poziome coś mają nie tak. No i z solanką, o czym też tu nikt nie wspomniał. Proszę chociaż pare słów , będę wdzieczna. Pozdrawiam.

 

:oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nietechniczni niekoniecznie skazani są na szałas czy mieszkanie w jaskiniach (co zresztą nieźle i szybko "utechnicznia").

Podlegasz procesowi selekcji naturalnej.

Albo się przystosujesz (czytaj - wprowadzisz w wiele tematów) , albo zginiesz! :roll:

Wcale nie mamy zamiaru zapędzać kogokolwiek i gdziekolwiek (choć czasem niektórym nerw puszcza i rozglądają się za "gazrurką"). To raczej my nie chcemy dać się wpuszczać "w maliny"! : :wink:

Jest to wynik najczęściej stażu na tym forum.

Pilnie czytaj. Jak nie doczytasz, to pytaj. Wszystko już było!

Wyjątki tylko potwierdzają tę regułę :lol:

 

Kolektory poziome faktycznie mają coś nie tak. Kierunek! Łatwiej wiercić w pionie! :lol:

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie techniczni. Duskusja o temperaturach w omawianym typie zasobnika (bufora), bazuje na przekonaniu, że jest on "normalny" A nie jest. Tu zachodzi zjawisko bardziej "rzeczywistego" podziału warstwowego temperatury ze względu na to, że gwałtowne (jak gwałtowne, pokazał Miodek na foto rozerwanego wymiennika rurowego) zostało "rozłożone' na dużo większej długości i powierzchni niż w rozwiązaniach klasycznych. Pośredni wymiennik ma bardziej "cywilizowany" rozkład temperatur. Przypominam że, w tym rozwiązaniu, w górnej części (przy wlocie) jest dobrze ponad 80 stopni (zawsze).

Co do kolektora DZ umieszczonego na głębokości 80 cm. Nie do końca jest tak. Za każdym razem, w zależności od rodzaju "gleby", ukształtowania terenu, itp, jest ustalana zarówno głębokość jak i kształt kolektora. Co ciekawe u nich nie ma problemu z umieszczeniem kolektora na stoku?! Co wiecej mają jakiś "patent" na pionowe odwierty, ale w ostateczności. Obliczenia dla kolektora są wliczone w cenę, lecz tu uwaga można kupić u nich pompę bez "usług" i wtedy koszt jest duuuużżżo mniejszy.I informacja dodatkowa. Kolektor DZ pracuje na parametrach -12/-4.

I ciekawostka. Producent rzeczonych pomp zrezygnował z pomp z pośrednim parowaniem (glikolowych). Twierdzą, że był to tak mały margines sprzedaży, że nie jest wart zachodu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dla nietechnicznych. Cała dyskusja nie polega na wskazywaniu "lepszych" lub "gorszych pomp. Dotyczy tylko konkretnych rozwiązań. Producenci zawsze będa twierdzić, że ich rozwiązanie jest lepsze niż innych. To inwestor ma zdecydować, które rozwiązanie mu pasuje i dlaczego. Dla osób postronnych kryteria te nie zawsze są logiczne, ale to są kryteria kupującego. Tak na marginesie klijent z nemieckiego to "kunda". Trzeba określić jakie macie oczekiwania, i co chcecie osiągnąć i za jaką cenę. To jest podstawa. To co dla jednych jest optymalne, inni przyjmą za rozwiązanie nie do przyjęcia. Tyle teorii.

Co to jest pompa ciepła i jak działa potencjali inwestorzy przeważnie wiedzą. A co rzutuje na optymalne rozwiązanie - szczegóły. Postaram się je uściślić, oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu:

[b]Dolne źródło ([/b]kolektor) może być:

Poziomy z parowaniem pośrednim, gdzie czynnikiem krążącym może być mieszanina glikolu lub innego czynnika trudno zamarzającego (istnieją rozwiązania z solanką). Zakopuje się to w ziemi na głebokości 1,5 do 2 m (zawsze głębiej niż granica przemarzania gruntu. Powierzchnia gruntu potrzebna do pozyskania odpowiedniej ilości ciepła wynosi średnio 1,5 x powierzchnia do ogrzania. Potrzebna dodatkowa pompa obiegowa.

Poziomy z parowaniem bezpośrednim, czynnikiem krążącym w układzie jest gaz (najczęściej odmiana propanu z domieszkami), zakopany tak jak wyżej i potrzebuje też powieżchni gruntu około 1,5 x pow. ogrzewana. Brak pomy obiegowej.

Poziomy z parowaniem bezpośrednim zakopany na głębokości około 80 cm. Kilka rowów o dł. 60 m i szerokie około 1m (w zależności od mocy pompy i powierzchni grzewczej). Mniejszy kolektor, brak pompy obiegowej, lecz konieczność regeneracji gruntu, co w przypadku bardzo długiej i ostrej zimy może (teoretycznie) spowodować brak wydolności kolektora i zatrzymanie pracy pompy. (ponoć nie było takiego przypadku).

Kolektory pionowe (odwierty) o głębokości 100 i więcej metrów, lub kilka płytszych np. 3.x 30m. Potrzeba mocniejszej pompy obiegowej. Stabilniejsze parametry dolnego źródła, nie zajmujemy powierzchni działki, lecz stosunkowo wysoki koszt wykonania.

Istnieją (ponoć) rozwiązania kolektora pionowego z bezpośrednim parowaniem. Lecz nie mam w tym zakresie szczegółowych informacji.

Studnie (głębinowe) z której czerpie się wodę, która dostarcza ciepło w niej zawarte do pompy. Potrzebna pompa obiegowa (silna), oraz studnia zrzutowa (lub inne miejsce do odprowadzenia wody np. rów). Wchodzi się już tutaj w prawne niuanse, albowiem są to ścieki i zgodnie z prawem potrzebne jest oddzielne zezwolenia na ich odprowadzenie. Studnia musi też mieć odpowiednią wydajność (oblicza producent w zależności od mocy pompy).

Powietrze atmosferyczne lub z odzysku (np, z domu). Jest najtańszym dolnym źródłem, lecz też najbardziej kapryśnym i nieprzewidywalnym.

 

Moim zdaniem od wyboru dolnego żródła należy zacząć, bo to rzutuje na wszystko. Potem już z górki. Wybieramy producenta i jego pompę. Proste? Nie koniecznie. Bo teraz musimy odpowiedzieć sobie co ma robić pompa. Czy tylko ogrzewać, czy też ogrzewać wodę do kompieli, czy wszystko na raz. Jest jednak podstawowa zasada. Pompa ciepła jest najbardziej skuteczna przy ogrzewaniu niskotemperaturowym i istnieją w miarę skuteczne roziązania łączące ogrzewanie z przygotowaniem ciepłej wody.

I jeszcze ostania rada. Moim zdaniem należy wybrać tego producenta, który obliczy i wykona całość "systemu" pompy cieplnej. Szukanie oszczędności w tym zakresie może się zemścić. I to by było na tyle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytam Państwa wypowiedzi na temat PC i chciałbym sie dowiedzieć jakie są rzeczywiste koszty ogrzewania.

Mam ocieplony dom 340m2 i ogrzewam go od 3 miesięcy piecem na zboże spalam 60kg owsa na dobę, miesięcznie jakieś 1,9-2t owsa- cena owsa 260zł/t

Chciałbym się dowiedzieć czy koszty są porównywalne czy PC jest tańsza?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów ogrzewania PC to u mnie jakos nie wyszło najgorzej.

Dom raczej cieply parterowy pomieszczenia otware ,bez poddasza ,GWC ,reku AGA gt 400 - całość 177m2

Ściany Fortis k=0,18

okna 16szt fix k=1,1 5 szt otwierane k=1.3

Drzwi Gerda SX k=2,1

Przedsionka brak

strop drewniany ocieplony wełną ok 35cm k=0,18

Podłoga na styropianie 15 cm k=0,22

ogrzewanie podłogowe -łazienki ,korytarze,kuchnia jadalnia,garderoba(2 razy sie odpaliło przez całą zimę ustawione na 17 C).

Ogrzewanie ścienne ciepłowodowe -sypialnie X 3 , salon , łazienki, jadalnia, komputerownia, temp w domu min 19 C max 22 C jak kominek sie odpali ale to soradycznie.(10 razy może)

PC Ochsner 10kW

Dolne żródło -bezpośrednie parowanie grunt bardzo mokry glina ,5 pętli po 70m każda ok 350m2 działki

Prąd w taryfie budowlanej

Max dziennie przy mrozach ok -15C 55kW na dzień (wszystko CWU CO i życie -komp X2 non stop gotowanie światło i życie (latem klimatyzator czasem jak dużo gości GWC nie dawał rady)

 

przez rok udało mi sie wydać 5000 pln przy czym trzeba powiedzieć że ponad 100 pln miesięcznie to opłata za 12kW mocy na budowe i że moja małżonka woli wanne od prysznica a to jest 200 litrów wody ( W żadnym wypadku nie może być chłodniej niż 40 C bo wtedy skóra nie zchodzi a to żadna kąpiel ) oraz że mamy 2 chłopaków i że codziennie jest minimum 1 pralka a najczęściej 2 i że suszarka też swoje zjada (5,5kW X 1,5h)

 

JAk dla mnie koszt ok ale to pierwszy rok i mam nadzieje ze za rok bedzie lepiej.

 

Jasiu -Już mnie nic nie wykańcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek77. Myślę, że podstawowym błędem w liczeniu kosztów ogrzewania jest wyliczenie "piec spalił" tyle za tyle. Tak popełniamy podstawowy błąd, a mnianowicie wcale nie uwzględniamy kosztów energii innej (np elektrycznej) potrzebnej np. dla obiegu pomp. Bardziej miarodajne było by liczenie kosztów wszystkich nośników i przeliczeniu ich na 1m2/osobę. Oczywiście jest to znaczne uproszczenie - bo pomijamy koszty przywozu paliwa, jego składowania, powierzchni zajętej na magazyn i wkład własnej pracy. Szybko licząc np. u Jasia wychodzi 2,35/m2 zł za całość zużytej energii (drogiej bo budowlanej), natomiast u Ciebie 1,65/m2 licząc tylko koszt zakupu paliwa. Jeśli doliczysz do tego pozostałe jak u Jasia koszty elektryczności "bytowej" + wartości wcześniej wspomniane - będziesz miał porównanie dla tej sytuacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła firmy Sofath - wycena dla 160 m powierzchi mieszkalnej - http://www.wassermann.pl - pompa ciepła "natea" AT 10, typ kompresora GT 74, kolektor 4 pętle, ogrzewanie podłogowe 4 obiegi, przygotowanie ciepłej wody ze zbiornikiem - 28.400 zł netto plus roboty ziemne i styropian. Co sądzicie o tej firmie i cenie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raport z frontu użytkownika pompy ciepła.

Pompa 5/10 kW Neuratherm z firmy Climakomfort.

Odczyt licznika za okres 27 grudzień 2005 - 27 marzec 2006 - średnia wynosi dokładnie 1100 kWh/miesiac za cały dom, czyli ogrzewanie, ciepła woda, gotowanie, oswietlenie, itd, itp, gdyz cały dom jest "na prąd".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agduś Uzasadnienie:

- zbyt duży koszt inwestycji do oczekiwanych zysków

- zbyt mały dom

 

Z takimi opiniami spotkaliśmy sie juz wcześniej więc nie drążyliśmy tematu...

To może i fakt, ale za to ten komfort! Zawsze świeże powietrze w domu, niezależnie od tego, czy okna zamknięte, bo zimno, bo wszyscy wyszli z domu, bo na noc strach zostawić otwarte. Wiem, jak mamy teraz - okna w tym domu są szczelne, nocą w zimie nie można zostawić otwartych, a komu by się chciało wstawać co jakiś czas i wietrzyć? Absurd. Kaloryfery grzeją, więc jest ciepło, a, ponieważ za to ciepło płacimy (i to słono), więc żal go tracić i zbyt długo wietrzyć.

Krótko mówiąc reku to wygoda a nie oszczędność (chociaż to drugie też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agduś Uzasadnienie:

- zbyt duży koszt inwestycji do oczekiwanych zysków

- zbyt mały dom

 

Z takimi opiniami spotkaliśmy sie juz wcześniej więc nie drążyliśmy tematu...

 

No a koszt inwestycji przy pc to niby mały jest? :o Ale argument. Ja tez robię reku, to kiedy się zwróci jest na końcu listy potencjalnych korzysci.

 

To może i fakt, ale za to ten komfort! Zawsze świeże powietrze w domu, niezależnie od tego, czy okna zamknięte, bo zimno, bo wszyscy wyszli z domu, bo na noc strach zostawić otwarte. Wiem, jak mamy teraz - okna w tym domu są szczelne, nocą w zimie nie można zostawić otwartych, a komu by się chciało wstawać co jakiś czas i wietrzyć? Absurd. Kaloryfery grzeją, więc jest ciepło, a, ponieważ za to ciepło płacimy (i to słono), więc żal go tracić i zbyt długo wietrzyć.

Krótko mówiąc reku to wygoda a nie oszczędność (chociaż to drugie też).

 

Ja z tych samych powodów, do tego jeszcze dochodzi obawa o niewystarczajaco działajacą wentylację (tak mam teraz), no i jeszcze parę innych rzeczy. Nie znoszę zaduchu, jaki zazwyczaj panuje w mieszkaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tez stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego domu. Jestesmy juz pewni, ze bedzie to pompa ciepla. Do tej pory bylismy przekonani, ze bedzie to pompa IVT ale ostatnio zastanawiamy sie nad pompa NEURATHERM. Czy ktos orientuje sie, ktora pompe wybrac? Szczerze mowiac to mam juz metlik w glowie:(

 

 

My mamy taki sam mętlik, chociaż na I miejscu uplasował się Climakomfort z PC Neuratherm. Najlepiej porównać ceny, parametry, podłogówkę i inne czynniki (np. CZYNNIK ROBOCZY).

Pozdrawiam. Napisz jak już zdecydujecie.

 

 

No i zdecydowalismy:) Jednak bedzie climakomfort. Juz nie mamy watpliwosci. Zdecydowalo profesjonalne podejscie pracownikow firmy do tematu, bardzo dobrze zrobiona oferta i widac ze wiedza o czym mowia. Moze to glupie ale na swojej drodze spotkalismy juz takich "fachowcow" ktorzy chyba nawet budowy pompy do konca nie znali a obliczenia robili na oko :evil: Uff... jedna decyzja mniej do podjecia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tez stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego domu. Jestesmy juz pewni, ze bedzie to pompa ciepla. Do tej pory bylismy przekonani, ze bedzie to pompa IVT ale ostatnio zastanawiamy sie nad pompa NEURATHERM. Czy ktos orientuje sie, ktora pompe wybrac? Szczerze mowiac to mam juz metlik w glowie:(

 

 

My mamy taki sam mętlik, chociaż na I miejscu uplasował się Climakomfort z PC Neuratherm. Najlepiej porównać ceny, parametry, podłogówkę i inne czynniki (np. CZYNNIK ROBOCZY).

Pozdrawiam. Napisz jak już zdecydujecie.

 

 

No i zdecydowalismy:) Jednak bedzie climakomfort. Juz nie mamy watpliwosci. Zdecydowalo profesjonalne podejscie pracownikow firmy do tematu, bardzo dobrze zrobiona oferta i widac ze wiedza o czym mowia. Moze to glupie ale na swojej drodze spotkalismy juz takich "fachowcow" ktorzy chyba nawet budowy pompy do konca nie znali a obliczenia robili na oko :evil: Uff... jedna decyzja mniej do podjecia:)

 

Cieszę się bardzo, ze decyzję już macie za sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D właśnie zaczeliśmy budowę. Minęło prawie dwa lata od zakupu działki i mam nadzieję że teraz to już jakoś pójdzie bo innego wyjścia nie ma. Przyszedł czas na podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania.

wasze posty są w tym bardzo pomocne. Praktycznie jesteśmy zdecydowani na zakup pompy i stąd moje pytanie może nie dotyczt jej samej ale podłogówki. Wiem że przy pompie to najleprze rozwiązanie. Mam jednak wątpliwości czy ono wystarczy. Nasz dom ma dużo przestrzeni otwartej na parterze w tym antresola i samo okno w salonie ma 8m2 do tego drzwi balkonowe razy 4 skrzydła i jeszcze jedne razy 2 są jeszcze 2 okna standardowe.

Osoba oferująca nam pc nastraszyła mnie, że będziemy musieli dodać ogrzewanie w ścianach aby było ciepło . Planujemy podłogę z terakoty lub kamienia ze wstawkami drewnianymi. Tu pojawiają się dla mnie kolejne wątpliwości w sypialniach na poddaszu za nic nie chcę glazury.

Wiem że są panele do podłogówki teoretycznie można też położyć niektóre rodzaje drewna ale zmniejsza to wydajność takiego ogrzewania. Nie wiem też czy takie podłogi wytrzymają tak naprawdę te różnice tęperatur. Nasz znajomy zamontował na poddaszu grzejniki niskotęperaturowe ale dla mnie ich wielkość nadaje się do hali produkcyjnej a nie do domu więc to rozwiązanie odpada. no i co zastosować w piwnicy i gararzu...

bardzo proszę podzielcie się swoimi doświadczeniami ponieważ już je macie i pc i ogrzewanie podłogowe.

Serdzecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie wczytywałem się w Twoją wypowiedź.

Odniosłem wrażenie, że masz zamiar zbudować dom zupełnie nie ocieplony z najtańszymi oknami jakie są. PC się w nim zupełnie nie sprawdzi.

 

Piszesz że "Wiem że są panele do podłogówki teoretycznie można też położyć niektóre rodzaje drewna ale zmniejsza to wydajność takiego ogrzewania. Nie wiem też czy takie podłogi wytrzymają tak naprawdę te różnice tęperatur."

Co masz na myśli? Skąd wiesz, że drewno zmniejsza wydajność? O jakich różnicach temperatur myślisz?

Dobrze obliczone i wykonane podłogowe może oddać do ok. 80W/1m2. W kiepskim, nieocieplonym domu byłoby to "na styk".

W słoneczny dzień Twoje klepki podłogowe poprzez okno nagrzeją się do około 50-60stC, chyba że planujesz antisol do okien. Podłogowe podczas pracy powinno mieć ok. 28stC (poniżej 30!). To oznacza, że podłoga NIE JEST CIEPŁA. Zimna też nie. Taka chłodna. Chodzi o to, żeby powietrze w domu miało te 20stC.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...