Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może sie okazać, że legalny zrzyt do rowu bedzie bardzo kosztowny, zaś nielegalny jeszcze bardziej.

Może się to wydać dziwne, ale w opisywanym przypadku woda zrzutowa z PC jest ściekiem.

Pozdrawiam

 

zrzut mogę w ostateczności zrobić do następnej studni . dobrze że mnie uświadomiliście , lepiej wydać kilka złotych na odwiert niż bulić jakąś karę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie powiecie, ze dajemy sie nabijac w butelkę :wink: ale daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE Fighter 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m). Wreszcie trafiliśmy na firmę zajmującą sie tylko instalacja pomp ciepla róznych producentów , wyposażającą kościoly, hospicja, szkoly, domy wielorodzinne i domki jednorodzinne. Ma wlasny park maszyn do odwiertów i specjalizuje sie w pompach od kilkunastu lat, a w chlodnictwie i cieplownictwie od ponad 30 (zalatwiają tez za klienta projekt geolog i wszelkie pozwolenia i zgloszenia). Jej wlasciciel - chlodniarz i automatyk , zrobil nam symulacje , przy nas przeliczal moc kilku pomp dla naszego domu i naszej gromadki i zdecydowalismy sie na mocniejszą pompę - co lepsza, jest ona tansza niż IVT HT plus C11 i krótsze kolektory, w innych firmach. Moglabym wam podać tutaj wszystkie przeliczenia, ale to i tak nic nie da :) Wiem, ze wiekszość z was stawia na slabsze pompy ratujące sie w razie nizszych temperatur 9KW grzalkami , dlatego też nie zamierzam nikogo przekonywać do naszego rozwiazania. Jednym z elementów ,który do nas przemówil byl fakt,że wreszcie trafiliśmy nie na sprzedawce, tylko na fachowca w dziedzinie, w której siedzi wiele lat i obsluguje obiekty użytecznosci publicznej (toteż zależy mu na dobrej opinii i jak twierdzi, nie naciaga ludzi na slabsze pompy tylko dlatego, ze wtedy jest gwarancja, ze u niego kupią- woli nie miec klienta z niewydolna pompą, bo mu zszarga opinie marudzać , ze za duzo mu pompa ciagnie prądu, lub w domu jest za chlodno, czy też za dlugo nagrzewa sie woda itd.). I jeszcze jedno- z 16 ofert tylko jego zawierala prawidlowe dane o strefie klimat- I strefa. Pozostale, o zgrozo byly albo dla II albo dla III strefy- to świadczy o kompetencji róznej maści projektantów :) Jak juz zamontuja nam pompę (w lipcu) odezwę sie, by powiedzieć jak sie sprawuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie powiecie, ze dajemy sie nabijac w butelkę ale daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m).

Nic podobnego. Jesli doswiadczony instalator wyliczył i dobrał PC i długość kolektorów dla konkretnego domu, warunków i upodobań domowników, a na dodatek rzeczowo uzasadnił taki wybór, to jest to DZIAŁANIE PRAWIDŁOWE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie powiecie, ze dajemy sie nabijac w butelkę ale daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m).

Nic podobnego. Jesli doswiadczony instalator wyliczył i dobrał PC i długość kolektorów dla konkretnego domu, warunków i upodobań domowników, a na dodatek rzeczowo uzasadnił taki wybór, to jest to DZIAŁANIE PRAWIDŁOWE.

 

sSiwy dzięki, to milo z Twojej strony , ze tak napisales :) Troszke sie obawialam tych gromów, które na mnie spadną ze strony ekspertów z tego forum :) Pozdrawiam z nad morza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie nawiązując do wypowiedzi Siwego to o dobieraniu PC na różne wartości zapotrzebowania pisał też Maniak w tym poście:

http://forum.muratordom.pl/post2279361.htm#2279361

a tu jeszcze taki tekst ...prawda czy fałsz ?

http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCiepla/PompyCiepla.htm

Piczman

chciałam jeszcze dopisać odnośnie Thermogolv ..... żeby w .wężownicy cwu nie odkładał się kamień jest ona w środku specjalnie profilowana , poza tym takie wężownice generują też mikroskopijne drgania ( gdzieś czytałam ) które też zapobiegają osadzaniu się kamienia.

PS. Siwy jak dobrze , że tylko troszeczkę , bo mogłoby być i całkiem dużo i co wtedy ? :)

wiem , że ściek ale ...nie przyjmuję tego do wiadomości ...szkoda i tyle :( co innego do tej samej warstwy wodonośnej a co innego do rowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że ponieważ Ecopower zmienił swoje części składowe PC to mają już inną obudowę ( po lewej stronie rysunku w prospekcie ) .

Zamieszczona instrukcja dotyczy SR-368 a nie RX77 ( SR jest do umieszczenia na ścianie a widać , że ten na zdjęciu zastos. w PC wygląda inaczej ).

Ogólnie SR wszystko ma ( krzywą , przesunięcie ) nie ma chyba "garbu na krzywej ". Ma dwa czasy dobowe sterowania ( z specjalnym ukierunkowaniem na wyższą temp. w tych dwóch okresach na dobę - temp. komfortowa , reszta temp. eco).

Tu instrukcja dokładnie RX77

http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=832

 

Cześć

Otrzymałam dane na temat spręzarki i wymienników.

Sprężarka w pompie PPC ecopower A9 to Copeland ZH 26 K4E TFD

Parownik wymiennik płytowy SWEP B25TH34

Skraplacz płytowy SWEP B25TH30 (prod. szweckiej , bo ktoś napisał,ze są polskie ale producent podaje inaczej)

Zawór danfos.

Sterownik pompy frisko RX77-S706.

Czy to zadziała ???

GOSIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu

to ja Cię trochę wprowadziłam w błąd z tymi wymiennikami swep ( przepraszam ) . Po prostu gdzieś na stronie znalazłam , i secespol i swep i stwierdziłam , że sprzedają nie tylko swoje .......dlatego podałam secespol i swep za nim w nawiasie .....

Wchodziłam kiedyś na stronę tych swep ale teraz nie mogę znaleźć ... ( ta ostatnia cyfra 30,34 to może być wielkość n związana z liczbą płyt ).

W/g mnie powinno zadziałać ...ale ja nie jestem fachowcem .......

Tu jest tylu Panów ......myślę , że doradzą ......chyba w zagadnieniu tej klasy największy specjalista oprócz GP to Henoczek ale może są talenty jeszcze nie odkryte .......

Panowie bardzo prosimy ...śmiało ( tylko proszę się nie pchać :D ) wybaczcie mi dawno nie żartowałam i nie gniewajcie się ....proszę mi wybaczyć ....bo ja jestem trochę nawiedzona.. :wink:

chyba mam ....

http://www.swep.com.pl/produkty_lutowane.asp

sprężarka jest bardzo dobra ( spiralna , scroll ) ...bo to specjalne sprężarki robione z myślą o PC działające w niskich temp. odparowania ( -25 , +10 ) i wysokich skraplania ( +50 ) dla PC działających na R407C [odparowania -8*C , skrapl. 50*C , przgrzania 5K , przechłodz. 4K]

 

Jeszcze coś sobie przypomniałam ...wymienniki swep mają lepiej wykonaną płytę czołową i króćce przyłączeniowe od innych prod. ( u innych 3 mm gr).

Będąc parownikiem w zależności od tego na czym chodzą ( czynnik ) zmienia się ich moc ( np. R407C 13,2kW , R 134a 10kW ). Zauważyłam generalnie, że parowniki są zawsze większe ( więcej płyt ) niż skraplacze .

Tu dokładne dane sprężarki w zależnosci od temp.

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2006&model=ZH26K4E-TFD&RID=4&Tab=2

Ja zaczęłam ..... na tyle na ile wiedziałam .....żeby wspierać Koleżankę ..... myślę , że Ktoś dokończy ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Państwo "zabezpieczyło" sie poprzez odpowiednie przepisy, które stanowia, ze w takim przypadku należy pobrana wodę "zrzucić" do tej samej warstwy wodonośnej z której ja pobrano. W przeciwnym wypadku należy mieć pozwolenie wodno-prawne.

 

Otóż to. Rozważałem taką opcję - zdaniem specjalisty jest to rozwiązanie zbliżone kosztowo do kolektorów pionowych ale bardziej wydajne - co jest oczywiste gdyż mamy jedną wymianę ciepła mniej. Warunkiem jest czystość wody, w przeciwnym razie przewaga nad kolektorem glikolowym jest niwelowana przez koszty czyszczenia i wymainy filtrów, pomp obiegowych, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE Fighter 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m). ... zdecydowalismy sie na mocniejszą pompę - co lepsza, jest ona tansza niż IVT HT plus C11 i krótsze kolektory, w innych firmach.

 

A jaka cena za całość jeśli wolno spytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inez5 :) jak dobrze, że tak niewiele potrzeba aby sprawić Ci radość. :D

Widzę , ze jesteś emocjonalną Osóbką :) to tak jak ja ( nie będę osamotniona ) .

Cieszę się bardzo , że jesteś taka radosna i bardzo bym chciała aby ten entuzjazm towarzyszył Ci ZAWSZE :D

doktorat by się przydał ..byłabym bardziej przydatna :) a tak to mnie lekko osłabia jak czegoś nie wiem i jestem zła na siebie .

 

z ciekawostek ...wyobraźcie sobie ....w Chinach zbudowano bardzo duży kompleks budynki biurowe i hale produk. wszystko olbrzymiaste . Ogrzewanie/ chłodzenie poprzez wentylację ..kolektory umieszczone na zewnątrz hali i...wewnątrz :o pionowa podwójna U rura 100mb każda ( odległości takie jak trzeba ....ale jest ich około 50 (a może 100 ? ) i co Wy na to ?......

http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/content/view/643/145/

wiem , że to stalowe konstrukcje ( tej hali ) ..więc wykorzystali miejsce ale jak oni to wszystko połączyli ?...to chyba nie było łatwe z takiej ilości !.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w 100% rację :D Pozdrowienia z W-wy :D pogodowo zimnej , niestety :(

 

tak myślę ..jak można nie wiedzieć w jakiej strefie klimatycznej Ktoś mieszka ( fachowcy , chyba korzystają z różnych danych i dlatego ...) . Rozgraniczenie stref na 5 jest właściwie dla zimy , dla lata są dwie ...( kto chce sprawdzić to proszę [ najechać kursorem ]...po lewej dla lata )

http://www.rcpolska.pl/index.php?navi=klimat

a tu trochę inaczej

http://www.termomodernizacja.com.pl/index.php?section=art&article_ID=129&page_ID=1

którą przyjmujemy ? tę drugą ale ta pierwsza była taka ładna ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

Tu trzeba trochę poprawkę .....to tak samo , jak jest napisane na stronie ,że nowość to te z Plusem ...przecież ta nowość to trwa już b. długo ( od sierpnia 2004r ), albo , że grzeją do 65*C i są najgorętsze na rynku ( np. Viessmann ma też do 65*C ), albo i sprężarka . ( Nibe ma Mits. ale tylko większe modele ...mniejsze mają na Bristolach tłokowych.- inf. od źródła- kiedyś dzwoniłam ).

 

Wiecie ...to ciekawe z tymi sprężarkami w Nibe znalazłam tekst ( 15.12.2004r) , że " zastosowano nowe sprężarki" ....pytanie czy to tylko w tych dużych mocach ...chyba tak, ..ale nadal jest trochę dziwnie bo w tekście w związku z nową sprężarką zachwycają się COP 5 (dokł. 5,03 ) i łączą ten COP z tą nową sprężarką ....to chyba trochę nie tak bo zauważcie jakie jest COP w trójfazowych 6 kW ( 4,9 ), 8 (4,8 ), 10 (5,0), 12 (4,8 ) , 15 (4,5), 17 (4,6 ) ...przecież .10kW w/g inf. które dostałam nie ma Mitsu. tylko Bristola ....a może zmieniono wszystkim bo przedtem były w ogóle jakieś inne a dodatkowo .zmieniono te duże moce ?..............

 

Buderus to IVT ale obecnie z naciskiem na chłodzenie ....no i miękki start ( nie mają chyba 6 kW , bo tam jest zmostkowane na listwie , bo one małe kW, reszta typoszeregu ma ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

 

 

Wiecie ...to ciekawe z tymi sprężarkami w Nibe znalazłam tekst ( 15.12.2004r) , że " zastosowano nowe sprężarki" ....pytanie czy to tylko w tych dużych mocach ...chyba tak, ..ale nadal jest trochę dziwnie bo w tekście w związku z nową sprężarką zachwycają się COP 5 (dokł. 5,03 ) i łączą ten COP z tą nową sprężarką ....to chyba trochę nie tak bo zauważcie jakie jest COP w trójfazowych 6 kW ( 4,9 ), 8 (4,8 ), 10 (5,0), 12 (4,8 ) , 15 (4,5), 17 (4,6 ) ...przecież .10kW w/g inf. które dostałam nie ma Mitsu. tylko Bristola ....a może zmieniono wszystkim bo przedtem były w ogóle jakieś inne a dodatkowo .zmieniono te duże moce ?..............

 

Zmieniono we wszystkich modelach NIBE w 2006, tylko w 6, 8 i 10 stare tłokówki Bristola zmieniono na nowe tłokówki Bristola, których zastosowanie dało tak wys. COP i to właśnie z tymi sprężarkami jest wiązane tak wys. COP.

W NIBE 10 kW przy parametrach 9,98/1,98 (0/35) ma dokładnie 5,04 :) i 3,65 przy 0/50. Nieźle

Stare tłokówki Bristol 12, 15 i 17 zmieniono na scrolle o niższym COP niż miały te stare, ale chyba tylko dlatego, że bristol przestał je produkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...