Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sluza ....czyli dobrze myślałam ( że zmienili wszystkie i dodatkowo te duże ) ...oni robią z tego taką tajemnicę , że nigdzie nie jest napisane co i jak ........dobrze , że napisałeś bo szukałabym aż bym znalazła ...no tę różnicę 0,01 Ci podaruję odnośnie COP :D ( jak się nie umie liczyć to tak wychodzi ) ale mam ........ niespodziankę ... to w nagrodę :D ........

Co to jest ?

http://fulereny.blink.pl//mum/image002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem sie na zastosowanie pompy już rok temu a 22 kwietnia udaję sie na targi instalacyjne w Poznaniu aby wybrać jakiegoś producenta...

 

Ponieważ buduje dość nietypowy dom składający się z dwóch części: mieszkalnej i biurowej o powierzchni całkowitej 480m, kubaturze 1560m z prawie 140m szkła...

Ogrzewanie wybraliśmy podłogowe aby pompa ciepła miała szanse sie zwrócić. Teraz nachodzą mnie wątpliwości czy przy tak dużych przeszkleniach pompa da rade to wszystko ogrzać i czy zastosowanie parkietów na podłodze mocno może jej to uniemożliwić...

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem sie na zastosowanie pompy już rok temu a 22 kwietnia udaję sie na targi instalacyjne w Poznaniu aby wybrać jakiegoś producenta...

 

Ponieważ buduje dość nietypowy dom składający się z dwóch części: mieszkalnej i biurowej o powierzchni całkowitej 480m, kubaturze 1560m z prawie 140m szkła...

Ogrzewanie wybraliśmy podłogowe aby pompa ciepła miała szanse sie zwrócić. Teraz nachodzą mnie wątpliwości czy przy tak dużych przeszkleniach pompa da rade to wszystko ogrzać i czy zastosowanie parkietów na podłodze mocno może jej to uniemożliwić...

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi :D

 

Dlaczego ma nie dać rady? Przecież pompa grzeje tak samo jak inne systemy?

 

Co do parkietów to albo ogrzewanie ścienne albo na przykład coś takiego zamiast:

 

http://www.forbo-flooring.pl/default.aspx?menuid=1568&ssm=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangaroo

 

dać radę to na pewno da, tylko musi być dobrze dobrana . ( kW ). Jeśli chodzi o ścienne jak napisał A&zb to wszystko ok! ale ...przy dużych przeszkleniach nie będzie go gdzie zrobić . Ścienne daje się na ścianach zewnętrznych a dodatkowo jak jest za mało to i na wewnętrznych. Na podłogówkę musi być koniecznie zrobiony projekt i wyliczona b. dokładnie +jeśli za mało to gdzie się da ścienne . Byłam ostatnio z wizytą w domu gdzie strefa brzegowa ( przy oknach ) była co 3 cm a normalnie co 10 .( nie oceniam czy to dobrze ...- wiem , że istnieje granica , gdzie nawet ułożone co 1 cm nie da więcej niż określ. wielkość W/m2 ) .

Część ma parkiet na podłogówce i jest zadowolona ( zależy jaki -producent {jakość} , jaka grubość itd. ) jeśli przez 3 lata nic się z nim nie dzieje tzn. , że dziać się już nie będzie. Bo rzeczywiście, jeśli trzeba byłoby wymieniać" taką" ilość to ..... :cry:

PS. Jeśli to taki rozmach ...to może będzie chłodzenie aktywne a wtedy klimakonwektory , które będą dodatkowo grzały gdyby trzeba . Wszystko zależy od projektu podłogówki -trzeba zrobić tak ...żeby ona sama wystarczyła.

 

PS. Proponuję nie czekać do targów tylko już teraz zbierać informację , porównywać itd ...na targach tylko utwierdzić się w swoim wstępnym wyborze . Trudno porównywać tylko na podstawie wyglądu zewnętrznego a przeczytać wszystkie materiały inf .i ulotki wszystkich prod. może być za krótko czasu . Pamiętajmy też o tym , że " każda sroczka swój ogonek chwali" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby jeszcze namieszać zaproponuje:

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/informacje/article/Pompy_ciepla_geoTHERM.html

 

Dodam że Vaillant do końca roku montuje za darmo modem i przez dwa lata bezpłatnie monitoruje pracę pompy.

 

Pompy dopiero od tego roku są w Polsce... ale w Niemczech już od wielu lat.

Oczywiście ja preferuje sądy... rzadziej kolektory poziome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka:

 

Materiały są zbierane na bieżąco, jedyna różnicę jaką widzę to bezpośrednie/pośrednie parowanie chodź i tak wszytko zależy od dolnego źródła

W zeszłym roku rozważałem stibel-electron i Nibe ale do dnia dzisiejszego nie postawiłem kropki nad "i" Jeśli wybiorę Nibe to na pewno nie od przedstawiciela z Wielkopolski bo podszedł do sprawy co najmniej niepoważnie.

Według mnie Firmy niczym innym się nie wyróżniają może z wyjątkiem ceny, chyba że się mylę ...?

 

A co do ogrzewania ściennego to jakoś dziwnie na nie reagują instalatorzy, nie wiem czy to z braku doświadczenia czy z późniejszych problemów z nim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangaroo21

to dobrze , że masz swoje typy ..bo bałam się , że .....a to wszystko wymaga czasu ......

Czy się różnią ?...w/g mnie trochę tak .... komponentami w środku ( różni producenci , ) , rozwiązana ( np.przegrzewacz pary , falownik ) COP ( PC takiej samej mocy ma u różnych producentów różne COP , powie ktoś nieistotne ale ja uważam , że płaci się za prąd i istotne ) , różne rozwiązania grzania cwu ( mamki, wężownice , przepłwówka ) , sterowniki .

Odnośnie podłogówki ...dlatego uważam że koniecznie musi być projekt i najlepiej żeby wystarczyła ! jak będzie za mało to dopiero kombinować , nie wolno oszczędzać jeśli drewno na podłodze to DOBRE !!!

http://ogrzewaniepodlogowe.pl/index.php?id=11

Odnośnie NIBE ....rozmawiałam ostatnio z Panem który instalował IVT a od 5 lat NIBE ...wyraził się , że to mercedes wśród PC ( czy wśród tych 2 czy wszystkich ? )......no i ma różne rozwiązania typu nadstawki ...czyli problem ujęty całościowo .......jeśli chodzi o COP to też chyba nikt ich nie przeskoczył ( nie patrzyłam ostatnio na duże moce ale muszę popatrzeć ) ..., czasy dobowe 2 ...to w zasadzie wystarczy na tanią taryfę.

Ścienne u nas mimo wszystko mało tego się robi .......ale jak nie chce się grzejników ( dodatkowo do podłogówki ) to co pozostaje .......

 

Obok jest wątek, ciekawy ......to a propos odległości na oko co 10 cm przy podłogówce ......

http://forum.muratordom.pl/czym-grozi-przewymiarowana-podlogowka,t129227.htm

 

Rabczyn

Dajmy szanse Reszcie . :) .......

 

Scrol

Witam Kolegę specjalistę :) ... my rozmawialiśmy o Vaillancie ( wiemy , że dobre notowania ) ...to rozwiązanie ma zastosować Zakręconaelfa (woda/woda ) .....i 3 czasy dobowe też są nie do pogardzenia. Żartując zdejmowany panel czołowy ( część wystająca) odkrywa dwie półeczki ( na instrukcję i dok. PC ) może posłużyć za sejf ...bo kto się domyśli , że tam coś jest :lol: , prawda ?

Jeśli mogę prosić proszę być tak uprzejmym i wkleić zdjęcie rozdzielacza zrobionego wzorowo ( wszystko co powinien mieć ) ......pomogłoby nam to bardzo .....

Inf. , która została podana o modemie i bezp. nadzorze PC też jest b. ważna .

Dziękujemy !!!

 

Z ciekawości ostatnio chciałam zobaczyć Junkersa ( inspiracja A&zb) ...jeszcze takiej strony nie widziałam ...żadnego dającego się powiększyć obrazka PC czy sterownika , żadnych wiadomości technicznych ( jakie są moce PC ) nie mówiąc już o instr. obsługi.

Na co Oni liczą ? ....jak można sprzedawać coś o czym kompletnie nic nie wiadomo....... takie bla bla ...jest dobre do piosenki .....po co marnować miejsce na ...sposób postępowania jak chce się założyć PC ...jak wystarczy więcej konkretnych wiadomości ....ciekawe na jakiego klienta liczą ?

Za to jest inf. o prawach autorskich .....chyba boją się , że ktoś skopiuje i będzie produkował PC metodą chałupniczą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko ...przeczytałam ...

no dobrze a nie mozesz w momencie ustawienia wyzszej temperatury by to mniejsze pomieszczenie bylo nagrzane zdlawic przeplywu dla tego duzego?

ba generalnie wyregulowac wszystko wlasnie przeplywami?

wtedy pelnym obiegiem bedzie szlo na male pomieszczenie a zdlawionym na duze i podloga nie bedzie przegrzana

Tu może nie chodzi o przewymiarowanie w sensie stricte ...raczej o regulację tego wszystkiego ......wracając do Twojej wypowiedzi ......

Jeśli możesz ogrzać się temp. minimalną to ok! ale gdy , żeby dogrzać to pomieszczenie ( małe ) musisz podnieść temp ( czyli podnieść na całości , resztę zdławić ) to już nie jest tak różowo .

Inne sprawy to .....temp. wody idąca na podłogówkę to trochę coś innego niż temp. na regulatorze na ścianie , która pokazuje temp. pomieszczenia .( trzeba wiedzieć jak to się przekłada )

Jeśli ktoś potrafi to wyregulować na przepływach dobrze to ok! ( może być wszędzie tak samo ) ale jeśli nie potrafi to klops....może istnieją jakieś granice regulacji ? ewentualnie niezbyt Panowie potrafią i dlatego jak nie trzeba dużo kombinować ( różne rozstawy rurek w zalezności od strat danego pomieszczenia jest taniej ( materiały , robocizna ) i lepiej bo mozna łatwo to wyregulować .

Pozostaje pytanie ...jest dużo przeszkleń i robisz sam co 10 cm ...ale okazuje się , że to za mało ...że powinno być np. co 5 i co wtedy ? ...albo trzeba coś dodatkowego bo temp. w tym pomieszcz. będzie np.19,5 żebyś nie wiem jak regulował ..ale tego nie wiesz bo nie policzyłeś wydawało Ci się , że wystarczy .( oczywiście teoretyzuję )

Ja jestem laikiem zupełnym ...poobserwujmy ten wątek ...argumenty konkretne mile widziane .....

Z drugiej strony skoro do wszystkiego robi się projekt ...to dlaczego ten temat akurat ominąć ...przecież wiemy , że to b. ważne bo to GZ ......przecież Pnu od projektu możemy powiedzieć co i jak chcemy i jaka temp. chcemy w domy i jaką puścić do rozdzielacza .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

no wlasnie...jak widze maly problem z tym ogrzewaniem podlogowym :(

pamietasz w tym watku i nie tylko dla PC poleca sie rozstaw co 10cm

sama zreszta pisalas a co wtedy jak za malo ze lepiej dawac wiecej niz mniej bo nie dolozysz..

a w watku o podlogowce jakos inaczej podchodza do tych spraw..

niemoznosci regulacji hydrulicznej..przynajmniej tak z postu 1950 wynika ze nie jest to prosta sprawa...

przeciez u nas chyba fotograf reguluje przeplywami u siebie , hydrolek tez to proponowal jako najlepsze rozwiazanie..

te 10cm proponuje pod PC praktycznie wszyscy..Hubomag i reszta rowniez...

to o co chodzi?

 

oj cos mi sie zaczyna mieszac, a ze za jakis miesiac dwa zaczna mi robic to chcialem miec opanowane zasady a tu zonk:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak z wymiarowaniem PC. Mozna przyjąć "bezpieczne" wartości, ale lepiej jest wymiarować pod konkretny dom, zwyczaje i nawyki domowników, warunki glebowe itp. Fachowcy tak robią, a wtedy nie trzeba skomplikowanych sterowników, ani "recznego" dostrajania do zmiennych warunków.

Dobrze zaprojektowana podłogówka bedzie "samograjem" praktycznie od "zaraz", źle "wymiarowana" bedzie potrzebowała wielu "regulacji" i może okazać sie, że nie skutecznych - oczywiście mówie o skrajnosciach.

 

W zasadzie, tak jak w PC, pewne uśrednione zasady wymiarowania ( np. dla podłogówki odstepy 5, 10, 15 ) nie spowoduja jakiś wielkich perturbacji i pewnie wszysto bedzie dobrze - ale jest to podejście amatorskie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko .....przeczytaj koniec poprzed. postu ( zawiesił mi się kom) . Uważam , że nasze obliczenia są trochę inne niż do kotłów i stąd wynikają różnice . ( np. tam było napisane odległość nawet 30 cm ( dobrze docieplone pom.) , 10 cm w strefach brzegowych ) .my nie bylibyśmy w stanie ogrzać się przy takim rozstawie , tzn temp najniższą .....dlatego chcemy gęściej żeby zejść z temp. ( przecież nie da się tego zrobić inaczej ).

U nich obliczeniowa jest stała {max 55/45 , 45/35 a już min.40/30 } , bo na taką się oblicza.

U nas chcemy się ogrzać temp. najniższą z możliwych , nawet 28 przy -20 tylko niech ktoś umie to zrobić. i się fizycznie da . Dlatego Ich spojrzenie jest inne a nasze inne .

Ciekawa jestem czy jest odległość min. która nie przynosi już żadnych korzyści ?

I jeszcze jedno ...rurki co 10 cm ,ale dlaczego w ramach tego nie różnicować . ( czyli w stosunku do strat danego pomieszczenia ) ( mniejsze odległości ) .. byłoby łatwiej regulować , może w łazience co np. 6 a gdzie indziej co 8 ., nie powinno być wszędzie jednakowo...no i PROJEKT ....tylko Panu powiedzieć , że to do PC i jeśli zrobi na 30 *C ( rekord to obecnie 33 *C , rozstaw co 10 cm ) wychodzącą to dostanie 2 razy tyle niż mu się należy ... :) ciekawe jaki zrobi rozstaw w poszczególnych pomieszczeniach , strefach brzegowych itd.?

Projekt zrobiłabym dla spokoju sumienia ...no i nadziei , ze a nóż P. zrobi czary mary i będzie to 30*C a może mniej ?

Jeśli byśmy różnicowali odległości to byłoby "prawie " tak samo jak u nich ( te same zasady ) tylko z mniejszymi wielkościami ( mniejsze odległości ) i mniejszą temp. obliczeniową .....po prostu inna wartość podstawiona do obliczeń .........

....i jeszcze to ...podłogówka to nie tylko same rurki i ich rozstaw ale cała płyta grzejna (odpowiednia warstwa betonu z zatopionymi rurkami- szybkość nagrzewu itd. ) oraz warstwa wierzchnia ( ceramika , drewno ) ...

Hydrolek ...jak najbardziej tak reguluje ..ale zawsze pisał , że wszystko dokładnie oblicza i zawsze poleca projekt.....a nie Bogusława oko :)

PS. projekt?, zależy jaki ?...u mnie różny rozstaw ale co z tego jak nie na taką temp. obliczeniową jak trzeba do PC ......nie mogę zejść poniżej pewnej wartości bo będzie zimno...a każdy *C to pieniądz ...wiem , że można było lepiej ( taniej ) .

W/g mnie błąd jest taki , że czy to do PC czy do kotła liczą tak samo ( taka sama temp.oblicz.) . W kotłach min. temp. idąca na co. to 38*C u nas mniej ( 20 *C ) .. jest trochę różnica , prawda ?...gdyby jeszcze nie ta bariera sprawności technologicznej .......

 

czytałam trochę ....są Osoby które mają co 10cm a linie brzegowe co 7 i w łazience co 7 ( temp. wyjściowa na co. 30 *C , tylko nie wiad. przy jakiej zewnętrznej )

a tu jeśli ktoś liczy faktycznie to, to jest wskaźnik o który należy skoryg.podłg. ( co 10 cm rurki dają około 100W/m2 i od tego spadek mocy ze względu na ten wsk, , pow. pokrytą i temp. zasilającą itd.)

http://fulereny.blink.pl/mum/wp..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś przerwałem wątek nie zapisująć opcji "śledź wątek"

a to błąf... bo widze że się tu dzieje

 

zanim wróce do lektury wątku opowiem (aby nie zabrudzić myśli) tym co ustaliłem

 

PROSZE OCEŃCEI BŁĘDY W MOIM MYŚŁENIU - BŁAGAM

 

a więc:

buduje dom pasywy czyli 15W/m2 zapotrzebowania

mam 200m2 kuboatury co ważne 55m3

zauważcie że mało kto ma 550m3 kubatury przy 200m2

obawiam się o błędy wykonwacze stąd chce przewymiarować dolne źródła

mam glinę

niby sychą ale jak mój GWC rurowy rozszczelniłem to tam wnika woda

więc kapilarnie coś podsiąka

 

myśle o pompie albo thermogolva albo ... nie zdradzam - oparta na solance

 

jeżeli PC byłaby oparta na solance to to jak wyliczyć długość rur dolnego źródła

400m dł?

 

prosze oporadę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz mieć dom pasywny to po co ci gruntowa PC?

juz przyjmując te 15W/m2 to wychodzi śmieszne zapotrzebowanie 3 kW. Wstawiasz dwa czajniki i ogrzeją cie dom :)

 

jeśli masz mieć pasywny dom to lepiej podaj jakie masz mieć zapotrzebowanie energetyczne w ciągu roku (powinieneś mieć takie obliczenia) bo może nawet 200 metrów wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...