Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jarek_P

do takiego domu dobierają różnie PC ...jedni mają 8 kW ( Androżek ) i im ciepło ...drudzy mają 14 i też im ciepło ...( ma mieć Inez ) ...a jeszcze część w stanach średnich i ma 11 kW ..

.kolektor wylicza się od mocy chłodniczej czyli :

moc PC dostarczona ( 0/35*C )- moc pobrana ( 0/35 *C ) =moc chłodnicza

tutaj policzyli około 18 W/ m2 ( 14-3=11 000:18,3 =601)

Jesli chodzi o polskich producentów ( nie wszystkich ) to mają tendencję do przewymiarowania ale lepiej przewymiarować niż mieć zimno .

Był jeden użytkownik Ekontech ...raczej zadowolony ...raz tylko spadło ciśnienie w układzie DZ ...ale dobiło się do odpowiedniej wartości i było dobrze ( to Jack_2000) .....

 

Fido u góry jak się liczy ....dla średnio mokrej gliny przyjmuje się 22,5W/m2, dla suchej piaszczystej 12,5W/m2 . dla mokrej gliny 27,5W/m2

Pionowy liczy się identycznie tylko przyjmuje się większe wartości przeliczeniowe. ( od 30W/mb....np. w przykładzie 11 000:50W /mb=220 mb U rury

ogólnie wszystko zależy od gleby.

 

Czytam nr3 Polskiego Instalatora 2008r - dużo o PC ...i co ciekawego ? ano Nibe korzystając z prog. komput. doboru PC do konkretnych warunków ( symulacja dla 4 PC o różnych mocach - chodzi o dobór PC budynku , który ma zapotrzeb. 15 kW ) l VPDIM wybiera 12 kW a ...........Viessmann jako jedyny pisze o przewymiarowaniu PC ... w/g zaleceń , żeby dobrze działała powinna mieć 4 godziny przerwy na dobę i dlatego jej moc grzewcza powinna wynosić 1,2 x zapotrzebowanie na ciepło budynku .

Solis natomiast poleca PC ..... tylko ze zbiornikiem buforowym ( bez żadnych wyjątków :o )

Art. Vaillanta o podłogówce i udowodnieniu tezy o nieopłacalności sterowania regulacji temp. w poszczególnych pomieszczeniach ( zawory temost czy siłowniki ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dokładnie

problemem (dla domu pasywnego szczególnie) nie jest jego ogrzanie

problemem jest ciepła woda urzytkowa

 

nikt nie zwraca uwagi na jeden fakt

 

otórz załóżmy że dobierzemy pompe optymalnie

lejemy wodę do wanny

woda w boilerze wybrana całkowicie

no i załącza się pompa ciepła aby nagrzać ponownie CWU

 

ja początkowo myślałem o 5kW pompie

tylko że taka pompa nagrzewałaby mi 200l ciepłej wdoy w około 2 godziny!!!

i gdzie tu komfort?

 

dwniosek - nadmiar mocy jest nie koniecznie potrzebny do CO ale konieczny jest do CWU

 

druga sprawa

sprawność jak wiemy większa im delta t mniejsza

czyli podgrzewać najniżej jak się da

czyli najlepiej mieć 2 bufory

jeden do COW - wtedy możemy podgrzać np do 45 st

a nie do 55st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

problemem (dla domu pasywnego szczególnie) nie jest jego ogrzanie

problemem jest ciepła woda urzytkowa

 

nikt nie zwraca uwagi na jeden fakt

 

otórz załóżmy że dobierzemy pompe optymalnie

lejemy wodę do wanny

woda w boilerze wybrana całkowicie

no i załącza się pompa ciepła aby nagrzać ponownie CWU

 

ja początkowo myślałem o 5kW pompie

tylko że taka pompa nagrzewałaby mi 200l ciepłej wdoy w około 2 godziny!!!

i gdzie tu komfort?

 

dwniosek - nadmiar mocy jest nie koniecznie potrzebny do CO ale konieczny jest do CWU

 

można dać przepływowy elektroniczny podgrzewacz wody, który bada temp. wody zasilającej - i jeśli jest za niska to ją podgrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można

mam taką możliwość w zapasie

 

jednak jest jeden problem

przepływowce ograniczają ciepłą wodę do 12l/min

czyli wanna 210l napełnia się 20minut

 

 

no ale ja wiem z praktyki, że przy bojlerze 200l trudno wybrać ciepłą wode

nawet jak wanne napuścisz to i tak woda u mnie w bojlerze jest na tyle gorącą , że na wanne idzie dużo zimnej (mam na wyjściu z bojlera zawór mieszający)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyztko zależy od utrzymywania wysokości temperatury w boilerze

jak masz 60 stC to nie wybierzesz wody bo miesza sie ona z zimną

 

ale 60 st to zabójstwo dla PC

bo pompa pracuje z copem 1

 

jak się chce mieć duży COP

to najlepiej utrzymywać jaknajniższą temperature w buforze czyli bliskiej 38-40st która to jest temperatura docelową

 

inna sytuacja jest dla kotłów - tam temperatura zasilania gazem duuużo wyższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajemy większy boiler

co oznacza niższą wymaganą temperaturę w zbiorniku

a to powoduje że cop rośnie

 

zamiast 50 st schodzimy kilka stomni niżej np na 42-44 st

 

No - faktycznie, gdzieś na poziomie 0,1 (góra 0,2), co przedkłada sie na oszczedności roczne dla 1 osoby rzędu 10 - 15 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może ciut większym

ale po to się kupuje PC aby cop był 3-6

a nie 1-2

 

pozatym nadwyżka mocy przydaje się do ładowania bufora w taryfie nocnej

 

nie przesadzaj. Odnosząc sie do NIBE, bo o nich wiem najwięcej to nawet przy 0/65 mają COP na poziomie ~2,4.

 

wyprodukowanie cwu przez PC w ciągu roku w domu 1-rodzinnym to jest naprawdę koszt rzędu kilkuset złotych to myślę że można sobie pozwolic i dać popracować jej przy tym niższym COP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie tylko sprawa COP. Piłowanie zbyt wysokich temperatur powoduje, że sprężarka w końcowej fazie sprężania pracuje w temperaturach i ciśnieniach zbliżonych do temperatrury rozpadu czynnika i oleju ( jest to grubo powyżej 100 C). Po prostu skracamy w ten sposób zywotność sprężarki. Oczywiście zależy to również od czynnka , dla R407c rozsądnym kompromisem jest nastawa 47-48 C. Wyższe temperatury to na innych czynnkach np R410a (patrz Danfoss). Podawany COP dotyczy najczęściej samej sprężarki, należy pomniejeszyć o moc pompy dolnego źródła. Zwrócić należy również uwagę że temperatura skraplania jest jeszcze o ok.5C wyższa niz c.w.u. Proponuję zapoznac się z progamem doboru sprężarek Copelanda i samodzielnie sprawdzić co może najlepsza ze sprężarek - więcej nawet najlepsza pompa i jeszcze lepszy instalator-samonieuk nie wyciągną.

Podawane w materiałach marketingowych COP zawsze jest wyższy niż uzyskiwany w praktyce, choćby z tego powodu że nie uwzględnia on rozruchu. Podobnie jak samochód : co innego średnie zużycie od rozruchu zimnego i krótka trasa, a co innego pomiar na takim samym odcinku odcinku , rozgrzanego i rozpędzonego auta :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...