Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie było mnie kilka godzin i już nie nadążam

 

widze że sprawy przeszły na podłogówke

mam kilka spostżeżeń - prosze odniscie się do nich

1. nie prawda że pomy obiegowe CO pracują na okrągło

ja montuje wilo stratos eco

ona dostosowuje swą prędkość a przy okazji zużycie energii do ilości otwartych obiegów a więc ciśnienia w obiegu

jest to poma klasy energetycznej A

2. zrównoważenie układu

w celu zrównoważenia ciśnienia w układzie pętki podłogówki

projekt wylicza nastawy na fiolkach - czyli ile należy na danej pętli przykręcić przepływ aby ciśnienie równomiernie dostarczało do kazdej pętli odpowiedznią - zaprogramowaną - ilość przepłwu wody

u mnie - w domu pasywnym - mam inny problem

ja mam nastawy na 0,2 w skali od 0 do 5

więc obawiam się że trudno mi będzie wyregulować

ale mam na to sposób - puszczę niższą temperaturę zasilania i zwiększę przepływ

zapas mam duuuży

 

ja doszedłem do wniosku że musze uruchomić mój dom dopiero potem sprawdzać co jest opłacalne

bo tak to wpadniemy w teoretyczne wyliczenia z których się nie wydostaniemy

 

dla mnie doświadczenie jest dużo więcej warte nić przeliczenia - choć na przeliczeniach obecnie bazuje.

dlatego myśle nad uruchmieniem strony w której byłaby tabela i każdy wpisywałby swe parametry domu (np. kubatura, zapotrzebowanie na ciepło, krotność wymiany reku, itp)

ja ze swej strony opomiaruje ciepło wydostające się do CO i CWU

mam już zakupione ciepłomierze

wtedy precyzyjnie wyliczę nakłady do efektów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://fulereny.blink.pl/mum/roz..jpg

Chciałam wstawić jakiś rozdzielacz , żeby było wiad. o czym rozmawiamy.

Ten akurat ma;

    1.odpowietrzniki
    2.zawory spustowe
    3.rotametry-mierzą przepływ cieczy w l/min.i można doregulować poszczególne nitki w zależności od przepływu ( za pomocą głowicy ) ..przepływomierze ...
    4.ręczne regulatory termostatyczne na których można dokonać nastawy wstępnej ( reg. hydrauliczna ) ale można też zastąpić siłownikami .....
    5.specjalna głowica do nastawy przepływomierzy
    7.termometry
    8.zawory główne

co można sobie darować? ( np. zegary bo i tak PC pokazuje jaka jest na wyjściu i jaka na powrocie ale żeby nie wchodzić w menu ...) ..co musi być koniecznie ? ...a może czegoś nie ma , co by się przydało ? ( dla tych co lubią gadżety :) )

W niektórych dużych instalacjach gdzie są rozdzielacze o stałym czy zmiennym przepływie stosowane są dodatkowo zawory tzw. równoważące ......

Komu potrzebne to tu są rotametry ...różne typy : szkalne , plastikowe, metalowe w zależności od ciśnienia etc.

http://www.rotametry.pl/

 

PS. To nie tak bardzo dla Panów tylko dla nas ...bo my też czasem musimy albo chcemy troszkę być WAMI :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłomierze firmy KFAP

jden ciepłomierz LQM III + 2 dodatkowe przepływomierze(innej firmy ale kupione w KFAP) za około 900zł

potrafi pomierzyć 2 obiegi cieplne i 3 przepływy wody

O typ ciepłomierza pytam z jednego powodu. Ciepłomierze które chcesz zastosować opierają się na przepływomierzach. Co prawda w informacji producenta nie znalazłem nominalnego spadku ciśnienia, ale z porównania z innymi przepływomierzami mogę wnioskować, że jest on rzędu 100kPa. Ciśnienie takie odpowiada 1m słupa wody. Typowe pompy obiegowe dają różnicę ciśnienia rzędu 4-6m słupa wody. Strata 16-25% tego ciśnienia po to aby uzyskać pomiar ilości ciepła wydaje mi się rozrzutnością. Lepiej zamiast ciepłomierza zmniejszyć bieg pompy obiegowej i zaoszczędzić w ten sposób kilkadziesiąt watów energii (w skali roku są to już dziesiątki kilowatogodzin energii, co w przeliczeniu na złotówki też jest kwotą nie do pogardzenia).

Można oczywiście zastosować ciepłomierze pozbawine tej wady, np. ultradźwiękowe, ale ich cena jest o rząd wielkości większa.

Początkowo chciałem także opomiarować swoją instalację, ale z powyższego powodu z tego zrezygnowałem.

Nie jestem przeciwnikiem pomiarów, ale w zupełności wystarczą one na etapie uruchamiania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam obecnie danych

poniekąd masz racje

z ta różnicą że ja specjalnie przewymiarowałem przepływomierze tak aby spadek kPaskali był mały

o ile mnie pamięć nie myli to było to 5kPa czyli malutko

 

dobór ciepłomierza dyskutowałem z głównym technologiem i twórcą oprogramowania w KFAP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ta różnicą że ja specjalnie przewymiarowałem przepływomierze tak aby spadek kPaskali był mały

o ile mnie pamięć nie myli to było to 5kPa czyli malutko

 

dobór ciepłomierza dyskutowałem z głównym technologiem i twórcą oprogramowania w KFAP

Przewymiarowany przepływomierz będzie wykazywał błąd pomiaru znacznie wyższy od dobranego dla konkretnego przepływu. Jeżeli będziesz chciał z tych pomiarów skorzystać, do obliczenia COP, to co one będzą warte ?

Trudno, żeby pracownik producenta odradzał Ci jego zakup :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle to ująłem

zwymiarowany w górnej granicy pomiar będzie następował bo Q załączeniowe jest ok

Nie twierdzę, że ciepłomierz nie będzie mierzył ilosci ciepła, tylko, że ten pomiar będzie obarczony znacznym błędem - sprawdź wielkość błędu pomiarowego w zależności od przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodomierz JS1,5 18

 

taki np mam wodomierz

czyli jego przepływ nominalny to 1,5m3

1500litrów/50=30 litrów na godzine

czyli przy 30 litrach na godzine się załącza

ja przepływ mam 500litrów na godzine

 

bardzie boje się o pomiar ciepłej wody urzytkowej

tam przepływy są mniejsze ale i tak duże bo 12l/minute leci w wannie

 

gorsym problemem okazała się delta T

pomiar odbywa się powyżej delty t = 4 stC

 

tu może być problem

ale zaryzykowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałam , ze znajdę Osobę która ma "Octopusa" to Raffran było na temat tej PC tutaj:

http://forum.muratordom.pl/post2347191.htm#2347191

http://forum.muratordom.pl/post312364.htm#312364

 

Odnośnie Ecopower ...żaden użytkownik na forum się nie uaktywnił .....( przynajmniej ja takiego nie znam )

http://forum.muratordom.pl/polskie-pompy-ciepla-ecopower,t125966.htm?highlight=ecopower

http://forum.muratordom.pl/ktory-system-grzewczy-wybrac,t113572.htm?highlight=ecopower

 

ponieważ rozmawiamy o instalacji to znalazłam coś takiego

Miernikiem dobrego odpowietrzenia układu jest stabilnie utrzymujący się przepływ. Obserwacja zmian wartości nastawionego wstępnie przepływu, możliwa jest wyłącznie przy użyciu przepływomierzy wizualnych. Zastosowanie śrub regulacyjnych nie pozwala na dokładne wyregulowanie układu.

a czy to nie jest tak , że jak będzie zapowietrzona jakaś pętla czy odcinek to i tak będzie widać ( a właściwie czuć ) bo zwyczajnie nie będzie grzało w tym miejscu .....ale to widocznie jak z ręką matki ...dotknie i wie jaką dziecko ma temperaturę a niektórzy muszą mieć termometr :)

Bez przepływomierzy też da się wyregulować podłogówkę zrobioną w/g odpowiednich zasad ale ...trzeba fachowca przez duże F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłomierz dobiera się na przepływ ok 70-80% przepływu nominalnego. Ciepłomierze z wodomierzowym przetwornikiem przepływu to urządzenie bardzo niskiej jakości. Wyskoki próg rozruchu , duża awaryjność powoduja że poważne firmy od dawna stosują wyłącznie ultradźwiękowe - pozbawione większkości wad . Dochodzi do tego mała różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem - tu również z tego powodu błąd względny będzie duży. Jak duży ? Uwaga: nawet 50% , po stosunkowo krótkim okresie eksploatacji. Nigdy nie pokarze za dużo bo kręciołek oszukuje tylko na minus. Nogdy nie wiadomo kiedy się zatrzyma, po miesiącu czy po roku. Takie ciepłomierze to zmora administracji i powód do awantur bo się suma wskazań nie bilansuje :D .

Ponieważ energia to iloczyn przepływu i różnicy temperatur błędy się wymnożą ! Trudno nazwać to pomiarem, a wyniki mogą doprowadzić do ciężkiej frustracji.

Do tych celów służyć mogą wyłącznie ciepłomierze ultradźwiękowe ze specjalnie parowanymi czujnikami temperatury o doskonałych charakterystykach dla spodziewanego zakresu temperatur. Uff.

Potwierdzam też uwagi Henryka i dużych oporach : przepływ nominalny to ok 1 m H2O dodatkowych oporów może spowodowac że nie uzyska się zakładanego przepływu a co za tym idzie spadnie średnia temparatura i moc instalacji, zmusi to uzytkownika do podniesienia krzywej grzania i pogorszy COP - tylko że nikt tego nie zauważy . Ale tu nikt się tym nie przejmuje : rotametry, leguracje, wodotryski i zygarki. Kogucika jeszcze dokleić i chińskom różowom róże z ołowianego plastiku i będzie pieknie i będzie funkcjonalnie.

Dużo i kolorowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolek napisał

"Ale tu nikt się tym nie przejmuje : rotametry, leguracje, wodotryski i zygarki. Kogucika jeszcze dokleić i chińskom różowom róże z ołowianego plastiku i będzie pieknie i będzie funkcjonalnie.Dużo i kolorowo."

Hydrolku ...nie masz racji ...właśnie TU się tym PRZEJMUJEMY . ..problem jest w tym , że nie ma Fachowców są tylko czasami namiastki ........przecież ten cały dodatkowy arsenał akcesoriów ( gadżecików) został stworzony po to żeby wszystko ułatwić , a skoro łatwo to po co się uczyć , z czasem Oni inaczej już nie potrafią a my jesteśmy na nich skazani .

 

PS. Nie denerwuj się tak :( ...bo ciśnienie Ci podskoczy ...i mały Hydroleczek będzie się martwił , że Tatusia serduszko boli ... :cry:

Wszyscy zrobią tak jak będą chcieli ..jedni prosto a drudzy skomplikowanie (i też drożej ) ...najważniejsze aby Wszyscy byli zadowoleni .......

Przejrzałam sporo art. i różnych publikacji ...i w 99% są rotametry ...ktoś kto się zupełnie nie zna może pomyśleć , że bez nich wyregulowanie jest zupełnie niemożliwe i dlatego właśnie TU trzeba o tym pisać ....że JEST MOŻLIWE .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przepływomierzy też da się wyregulować podłogówkę zrobioną w/g odpowiednich zasad ale ...trzeba fachowca przez duże F.

 

e tam - wystarczy troche czasu - podłogówki nie wyregulujesz przez dzień czy dwa - mi to zajęło z miesiąc - bo jaki fachowiec zna mój dom i preferencje domowników lepiej ode mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się tak :( ...bo ciśnienie Ci podskoczy ...i mały Hydroleczek będzie się martwił , że Tatusia serduszko boli ... :cry:

alez ja zupełnie pozbawiony nerwów jestem :D Poza tym jestem niskociśnieniowcem i jakieś pobudzenie czasem potrzebne :D .

Dosyć o podłogówce bo jak widac każdy jest wybitnym fachowcem przez duże F. I niech tak zostanie, po co psuć taki dobry wiosenny nastrój ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...