Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kiedyś ( Ince ) podawałam tę stronę doboru ...

http://www.vpw2100.com/default.asp?lngLangID=2&lngSiteID=1

może żeby było wiad. o co chodzi...przyjęłam przykładowo 9kW oto wynik :

http://fulereny.blink.pl/mum/tabela.jpg

chodzi o porównanie ogrzew. PC i gazem ......to symulacja z przymróżeniem oka , ceny inne......

 

Zakręconelfa...... jak będziesz miała chwilkę czasu to oprócz tego co pisaliśmy o PC powietrznych to jeszcze spójrz na to : Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja nr.4/2006 art. J. Kosieradzki ..Pompa ciepła od strony praktycznej "...to art. inspirowany spotkaniem akurat z tą PC na targach Poleko 2005 ....

PS. Art. wysłałam na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

a czy możecie mi podpowiedzieć którą pc wybrać sonda pionowa z glikolem czy bezpośrednie odparowanie? nie chodzi mi o uzasadnienie ekonomiczne tylko o:

- max wydajność

- stabilność źródła

- żeby pod koniec zimy pompa nadal pracowała bez grzałki

/pomijamy ostatnią zimę :) /

z tego co wiem to glikolowa ma większą stabilność temp, a bezpośrednie odparowanie większy cop,

potrzebuję 10kW i jest to wartość dobrana na styk, więc nie chciałbym aby w lutym grzała tylko grzałką :(

10 kW to moc która zapewni pełen komfort i nie chcę pompy przewymiarowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z instalatorem który podważał wyższy cop dla pomp z bespośrednim parowaniem

tłumacząc że wprawdzi nie ma pompki obiegowej dolnego źródła ale za to droga do przebycia freonu to kilkadziesiąt metrów

stąd sprężarka pobiera więcej pradu bo ma więcej pracy do wykonania

 

co zresztą potwierdza fakt że thermogolv podaje niższy COP niż inni?

 

 

i druga sprawa

Nibe ma cop 5 ale przy zasilaniu ogrzewania podłogówką 0/35stC

a już do grzania CWU to 0/60 podaje cop 3

 

więc może nie jest taki supernova?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swojej stronie producent SIRIUS-a (Thermogov) dla swoich PC podaje np. dla S2/5 efektywne (średnioroczne)

Bezpośrednie parowanie (D-X) długość kolektora 2 x 60m

dla temp. 0/35 pobór 1,3kWh osiagana moc 5,5kW = COP 4,23

dla temp. 0/50 pobór 1,5kWh osiągana moc 4,85kW = COP 3,23

Dla tej samej, ale "glikolowej" długość kolektora 300m lub 100m odwiertu

dla temp. 0/35 pobór 1,4kWh osiaga moc 5,5kW = COP 3,93

dla temp. 0/50 pobór 1,6kWh osiaga moc 4,85kW = COP 3,03

 

ZIRIUS dla typu M2/5 podaje dla 0/35 lepszy COP (też efektywny) 4,58 dla D-X i dla glikolowych 4,23. Co ciekawe dla 0/50 wartości pozostały takie same.

Typy M i S różnią sie spreżarkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido ....co innego bezposred a co innego posred. ...jasne , że w tym pierwszym COP jest wyższe , mówiliśmy o tym drugim ...poza tym 0/50 a 0/60 to jest różnica 10 *C !!!!!

Ssiwy ....nie wchodziłam , zrozumiem , ze mówisz o stronie szwedzkiej .....tzn., ze w udało im się przy zastosow. scrolli osiagnąć jeszcze wyższe COP. Poza tym u nich ciężko jest obliczyc COP dla o/35 bo nie jest mozliwe oddzielenie tak jak w płaszczowych grzanie tylko cwu ...u nich jak grzeje się cwu to grzeje się cały zbiornik 300 czy 500 li.

Zresztą jest olbrzymi postęp w stosunku do tego co było .

Ostatnio czytałam o inst. z bezposred. z 1997r. trochę danych : bud. 240 mkw pow. uzytk. ( 6 osób ) , zapotrz. bud. 18,7 kW zastos. PC 15kW( do-17*C) ( podłogówka + grzejniki niskotemp. -przewymiarowane 45*C) ...wymiennik pow. 600mkw.... 2 rury miedziane o sred. 20mm ułozona w kregi po 100 m każda. Zakopany na 180cm. Raz na spawie puściły rurki ( odkopano we wrześniu ..ziemia zamarznięta w tym miejscu, zlutowano..podobno od skurczów materiał. ) , raz spreżarka Maneurop padła ( wymieniono ) . Cwu grzana płaszczowo.

R-ki za rok 6.375 ( G11 ). ( 4.288 co.,2.087 cwu ) ....największe zużycie w styczniu 78kWh/doba , najmniejsze w lipcu 15 kWh/doba ...( COP -cwu 2,12, COP co.2,88 )

Co było źle ...to chyba wiecie ...porównajcie zużycie teraz na dobę .......wtedy PC znalazła sie na 4 miejscu po kotle węglowym , kondens,sieciowym i kondens. zwykłym jesli chodzi o opłacalnosc stosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nich jak grzeje się cwu to grzeje się cały zbiornik 300 czy 500 li.

Tam jest "patent". CWU jest grzane przepływowo. Można raczej stwierdzić, że to CWU ogrzewa zbiornik (teraz jest tylko tylko 500l).

Bardzo upraszczajac. Skraplacz PC umieszczony jest w węzownicy CWU - czyli jak jest zapotrzebowanie na CWU, to PC grzej praktycznie tylko CWU.

Takie toto sprytne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ..., lepiej 500 niż 300 ze względu na komfort właśnie przepływówki .mało tego nawet jak potrzeba do co. to juz tam fizycznie jest i tylko puścić bo w płaszczykach akurat to trzeba osobno grzać .

Może byś napisał cokolwiek o rozkładzie temp. w gruncie tej wężownicy co jest wyżej zdjęcie ......w tych sprawach nie ma lepszego specjalisty niż TY :) a ja jestem ciekawa jaka jest w/g Ciebie róznica w stosunku do pionowego itd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się cały czas głowię czy thermogolv czy glikol

 

thermogolv jest naprawde sprytny

dla mnie zalety thermogolva to:

1. jeden bufor - i to sprytny

2. dolne źródło mniejsze niż dla glikolu o około 30-50% - mniej terenu się straci i koszt koparki spada

(dla glikolu poponują mi 350mb pe DN25)

 

wady to:

1. max wydajności 12l/minute

3. max ciepłej wody około200litrów - potem albo grzałka albo czekanie godzinę aż pompa dogrzeje

 

szanse widze taką:

daje thermogolva + pezepływowy ogrzewacz wody który mierzy temp na wejściu i wyjściu

i jeżeli temp. wody spadnie do np 35 to dogrzeje tylko 5-10st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dane z thermogolva - więc 100% pewne

 

podaje temperaturę wody w zależności od jej rozbioru:

Pompa startuje, zawór trójdrożny zostaje otwarty. Temperatura wody wychodzącej do układu c.o. wynosi 400C, a powracająca 270C.

Po 1 h rozpoczyna się test c.w.u

Ciepła woda wypływa z szybkością 12 litrów/minutę.

Wyjściowa temperatura ciepłej wody jest 59,70C

 

po L suma zimnej

20 L 59,4 C 15,29 15,29

40 L 51,1 C 9,36 24,64

60 L 48,2 C 7,29 31,93

80 L 47,1 C 6,50 38,43

100 L 46 C 5,71 44,14

120 L 45,1 C 5,07 49,21

140 L 43,4 C 3,86 53,07

160 L 41,6 C 2,57 55,64

180 L 38,1 C 0,07 55,71

200 L 30,5 C -5,36 50,36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy ....wiesz , że zawsze czytam niedokładnie ...bo cos robie ( jetsem na Mazurach myję okna ) albo sie gdzies spieszę ale ......tutaj chyba trochę nie tak

Skraplacz PC umieszczony jest w węzownicy CWU

w/g mnie jest tak jak na rysunku ...wężownica do przepływówki po lewej natomiast skraplacz po prawej ( też gruba brązowa rura) , przeciez on musi grzać cały zbiornik 500l ( ten skraplacz ...bo jakby była grzana reszta ....skraplacz ogrzewa cały zbiornik w którym jest zanurzona wężownica z przepływówką i ze zbiornika jest na srodku ta rurka na co. ( co idzie do góry i tam ....)

 

Inko zdecydowanie za mało rury i za głęboko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomimo pewnych przeszkód probuje drążyć temat dalej. Od b. milej obslugi pewnej firmy z Kalisza otrzymałem taą propozycję

Oferta wstępna oparta na załoŜeniach:

budynek 160m² powierzchnia grzewcza - ogrzewanie niskotemperaturowe mieszane

WĘZEŁ CIEPLNY

1 Pompa ciepła IVT HT Plus C9 1 26 110 zł

2 Zasobnik cwu IVT 165 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł

3 Zasobnik buforowy na c.o. IVT 300 dm3 1 2 460 zł

4 Instalacja kotłowni, rozruch PC, materiały instalacyjne 8 500 zł

5 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 890 2 280 zł

Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 7%) 39 350 zł

Całkowity koszt kotłowni brutto 42 105 zł

6 Dolne źródło: kolektor poziomy 600 mb 18 10 800 zł

Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 22%) 10 800 zł

Całkowity koszt kotłowni brutto 13 176 zł

Wykonanie wykopów pod wężownice 75 zł/h (netto) lub we własnym zakresie

Koszt wykopów podano osobno, gdyż czas pracy koparki uzależniony jest od warunków terenu,

na którym wykonywane są wykopy. Szacunkowy koszt wykopów (netto) 2

700,00 zł

 

Co myślicie o tej propozycji?

Pozdrawiam

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomimo pewnych przeszkód probuje drążyć temat dalej. Od b. milej obslugi pewnej firmy z Kalisza otrzymałem taą propozycję

Oferta wstępna oparta na załoŜeniach:

budynek 160m² powierzchnia grzewcza - ogrzewanie niskotemperaturowe mieszane

WĘZEŁ CIEPLNY

1 Pompa ciepła IVT HT Plus C9 1 26 110 zł

2 Zasobnik cwu IVT 165 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł

3 Zasobnik buforowy na c.o. IVT 300 dm3 1 2 460 zł

4 Instalacja kotłowni, rozruch PC, materiały instalacyjne 8 500 zł

5 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 890 2 280 zł

Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 7%) 39 350 zł

Całkowity koszt kotłowni brutto 42 105 zł

6 Dolne źródło: kolektor poziomy 600 mb 18 10 800 zł

Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 22%) 10 800 zł

Całkowity koszt kotłowni brutto 13 176 zł

Wykonanie wykopów pod wężownice 75 zł/h (netto) lub we własnym zakresie

Koszt wykopów podano osobno, gdyż czas pracy koparki uzależniony jest od warunków terenu,

na którym wykonywane są wykopy. Szacunkowy koszt wykopów (netto) 2

700,00 zł

 

Co myślicie o tej propozycji?

Pozdrawiam

Bogdan

 

A mi inny diler na C11 dali 41000 +7%VAT, w tym jest: "Podana cena zawiera wykonanie dolnego źródła, dostawę pompy ciepła,

podłączenie jej do przygotowanej instalacji wewnętrznej, uruchomienie,

dojazd i transport sprzętu.". W tym koparka, bo dzwoniłem i się dopytywałem.

A warto pytać innych, bo na to samo mialem różnice u dwóch różnych dostawców kilka tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido pisze:

dane z thermogolva - więc 100% pewne

Przyznam, że nie spotkałem tych danych.

Obliczenia są dobre, tyle, że zakładasz, że to bufor ogrzewa CWU.

A tak o tym pisze posiadacz tego "patentu RolandB:

.....Co do dyskusji technicznej - muszę dodać, że wężownica do CWU i skraplacz w zbiorniku buforowym jest współosiowa i przeciwprądowa ( wewnątrz rurki CWU jest rurka skraplacza ) - i chętnie bym zobaczył komentarz napisany przez kogoś mądrego jak to wpływa na całość układu ... ja niby z fizyki miałem dobre oceny ale analiza całego układu PC z parowaniem i skraplaniem bezpośrednim, wykorzystaniem przegrzanych par i samoregulacją układu mnie przerasta....

Na czerwono poprawiłem GZ na skraplacz - dla jasności :oops:

 

bonetka napisała:

...w/g mnie jest tak jak na rysunku ...wężownica do przepływówki po lewej natomiast skraplacz po prawej ( też gruba brązowa rura) , przeciez on musi grzać cały zbiornik 500l ( ten skraplacz ...bo jakby była grzana reszta ....skraplacz ogrzewa cały zbiornik w którym jest zanurzona wężownica z przepływówką i ze zbiornika jest na srodku ta rurka na co. ( co idzie do góry i tam ....)

Jest to rysunek poglądowy. Szczegóły zna chyba tylko producent i są (chyba) chronione patentem.

Faktem natomiast jest to, że wszyscy użytkownicy tego "patentu" mówią zgodnie, że NIGDY nie brakło im ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem natomiast jest to, że wszyscy użytkownicy tego "patentu" mówią zgodnie, że NIGDY nie brakło im ciepłej wody.

no wlasnie chyba nie tak do konca...

agdus pisala mi ze w momencie uruchomienia pompy podlogowki w okreslonych tylko godzinach (sterowanie np druga taryfa) to w momencie gdy cala ciepla schodzi to CWU jest chlodne i tzreba czekac kilkanascie/dziesiat minut aby normalnie juz goraca leciala..

To akurat daje się policzyć. Jeśli bufor "jest pusty", tzn. jego temperatura jest równa temperaturze wody zimnej, to woda grzana jest tylko przepływowo przez pompę ciepła. Wystarczy tylko porównać moce wymagane do przepływowego grzania cwu z mocą PC i wyjdzie dlaczego małe pompy tego zrobić nie umieją (przynajmniej na niezbyt dużych wymiennikach). Inaczej sytuacja wygląda jeśli cześć wymaganego ciepła CWU "pobiera" z bufora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no wlasnie chyba nie tak do konca...

agdus pisala mi ze w momencie uruchomienia pompy podlogowki w okreslonych tylko godzinach (sterowanie np druga taryfa) to w momencie gdy cala ciepla schodzi to CWU jest chlodne i tzreba czekac kilkanascie/dziesiat minut aby normalnie juz goraca leciala..

 

To co pisałem dotyczy tylko i wyłacznie "patentu" z bezpośrednim skraplaniem jaki jest zastosowany w PC ZIRIUS i SYRIUS typu M2 i S2.

Z tego co wiem agus nie ma tych PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...