Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[quote name="sSiwy12To co pisałem dotyczy tylko i wyłacznie "patentu" z bezpośrednim skraplaniem jaki jest zastosowany w PC ZIRIUS i SYRIUS typu M2 i S2.

Z tego co wiem agus nie ma tych PC.

 

agduś ma PC thermogolv m2-7

jest bardzo zadowolona..choc pisala mi o tej jednej "niedoskonalosci" nie bylo by jej gdyby PC dzialala w sposob ciagly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie czytałam co pisze Roland....w/g mnie jakim cudem nawet technicznie w wężownicy można włozyć skraplacz ..jak skraplacz ma na oko może z 13 mm średnicy to ile miałaby rurka wężownicy ....i jaką powierzchnię wymiany ......i ile trzeba by czekać , żeby zagrzało się przepływowo......( średnica rurki przepływówki była w tych linkach co podawałam ......Inka na pewno pamięta ......ja nie pamiętam ... przecież ma 2x 10 m ( chyba ?)

 

PS. mam tu laptopa syna ( bo mój padł ) i nic tu nie mam i nie mogę sprawdzić ..a szukać :wink: ..jeszcze mam trochę okien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiej niedogodności?

pompy ne mogą dzaiłac w sposób ciągły z wielu przyczyn - najprostrsza jest taka że masz różne zapotrzebowanie

 

heheh masz racje tylko ja tak sobie to nazwalem pod spodem napisalem o co mi

chodzilo

-sposob "ciagly" to nie mamy zadnych regul ustawionych (np godzin wlaczenia) i po prostu jak jest taka potrzeba to PC sie zalacza i dogrzewa czy CWU czy CO

- sposob "nieciagly" to taki w ktory dodtakowo nakladamy ograniczenie na pompe ze ma sie tylko wlaczac i grzac w II taryfie

 

a jako ze sterowanie w ziriusie jest raczej ubogie to wykorzystuje sie sterownik podpiety do pompy cyrkulacyjnej stad mozemy sobie wlaczac i wylaczac grzanie podlogi kiedy chcemy i dlatego tez jezeli sterownik ustawiony jest ze ma wlaczyc pompe cyrkulacyjna CO o np 19:00 to spowoduje to wyssanie cieplej wody i okresowy problem (ale to sa generalnie minuty max kilkadziesiat moze z polgodziny) z ciepla woada..przynajmniej taka mam relacje uzytkowniczki pompy "agduś" ktora jak juz pisalem jest zadowolona z m2..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tylko tyle:

- długość wężownicy CWU = 20m,

- średnica "rury" skraplacza między 1/2", a 3/8"

- we wszystkich materiałach podaja, że CWU jest grzane przepływowo,

 

Najdziwniejsze jest w tym to, że od ponad 2 lat próbuję "toto" zrozumieć.

Teoretycznie może być kilka rozwiazań:

- wymiennik CWU jest układany w zbiorniku "ciasno" i naprzemiennie ze skraplaczem (jedna "spirala" nad drugą),

- tak jak w pierwszej sytuacji lecz wszystko w dodatkowej obudowie wewnatrz zbiornika,

- faktycznie wewnatrz weżownicy CWU umieszczono rurki skraplacza - co nie jest niemożliwe - np. węzownica ma 1", a rurka skraplacza 3/8".

 

Kazdy z tych wariantów jest mozliwy i jesli dodamy do tego, że są "przeciwpradowe", to efekty będą porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim z Was bo rzeczywiście jest tutaj co czytać.

Raczej decyzja zapadła. Oto co nam zaoferowano w normalnych przedziałąch cenowych:

 

Ecopower A11

pompy obiegowe

funkcja klimatyzacji

zbiornik ciepłej wody użytkowej 280L

montaż , transport, uruchomienie, próby itp za 23tys.

 

Do tego DZ :

150m pionowych odwiertów(5x30m)

uzbrojenie ich

studzienka z rozdzielaczem

połączenie między studnią a kotłownią

opracowanie górniczo-geologiczne

 

To za 23tys

 

czyli 46 tys. Dostaliśmy jeszcze rabet i wychodzi na 42387zł

 

Jako,że oferta ważna jeszcze tylko 2 dni to zapytam rodem ze ślubu.

 

Czy jest osoba która oprotestuje taką ofertę? NP. Ecopower się nie nadaje, odwierty są nieciekawe itp?

 

Dziękuję za pomoc i opnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy ....to , że przeciwprądowo to na pewno ( wymiennik od góry ciepła na dole zimna ...rurka wężownicy odwrotnie ) . Wężownica cwu ma 14 mm , wymiennik też 14 mm ( zewnętrzna 22 mm, wysokość jednego garbka 3 mm )

jest tak jak na rysunku ...nie wierzysz zadzwoń ....Pan jest bardzo , miły,i przesympatyczny .....i ma piękny głos ......

Ps.owszem Pan kiedyś robił różne eksperymenty ...........ale innymi rurkami ..fabrycznie są 2 identyczne i chociażby z tego względu nie można włozyć jednej w drugą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze ma takie wymiary - to fakt, ale co jest w środku? Pytałem czy ktoś widział rozebrane "toto" - nikt - łącznie z Panem Tomkiem (przesympatyczny).

I tu jest problem, bo z doświadczeń innych wiem, że działa, ale nie wiem dlaczego i jak. :evil: Denerwuje mnie to, na tyle, ze byłem skłonny kupić jakiś "zepsuty" i rozebrać, ale nie ma. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli widzę że w thermogolvie brak jest sterownika ogrzewania

to dość dziwna sprawa

 

załączam pompe cyrkulacju podłogówki i woda ciepła wydostaj się z bufora

mamy wtedy dół energetyczny bo ciepło zostanie wyssane

 

i brak chwilowy cwu

 

moim zdaniem w takim przypadku powinno się zatosować regulator pogodowy z zaworem trójdrożnym

 

pogodówka uchyla zawór zgodnie z krzywą grzewczą i wpuszcza w sposób ciągły wodę w/g potrzeb

 

ALE JEST INNY SPOSÓB

dlaczego nie zastosować:

1. pokojowych regulatorów temperatury

np honeywell (hometronic) - który ma system przymykania pętli podłogówki w sposób inteligentny - czyli uczy się temperatur zadanych i odpowiednio przymyka pętle podłogówki tak aby uzyskać zadaną temperaturę

2. pompę elektroniczną wilo eco stratos

która bada zadane ciśnienie i w zależności od tego iie pętli podłogówki jest przymkniętych a ile otwartch i zmniejsza swój bieg - zmniejszając bieg zmniejsza przepływ wody - to powoduje zmniejszenie rozbioru ciepłej wody z bufora

 

INNY SPOSÓB

ale z tego co pamiętem to thetmogolv ma zawór mieszacz do niego wystarczy podłączyć reulator pogodowy i mamy dodatkowe sterowanie - mieszamy i wpuszczamy do sotemu róną temperaturę w zależności od temperatury na zewnątrz

do tego musimy mieć dokupiony regulator pogodowy - i pompa może działać jak to pisałeś "ciągle"

 

mamy samoregulację - nie ma potrzeby regulacji

czy mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już trochę więcej odnośnie rozwiązań w Thermogolv.....

 

Po prostu są dwa rodzaje zbiorników a właściwie były używane . Oryginalne szwedzkie takie jak na rysunku (osobna rura skraplacza i osobna wężownica do przepływówki , karbowane ) i Galmetu , który to zbiornik ma właśnie Ronald a wiec rura gładka w rurze gładkiej ( skraplacz otula rurę cwu ) . Stąd właśnie ta różnica zdań miedzy nami.

Ja mówiłam o tym pierwszym rodzaju a sSiwy o tym drugim .

Odnośnie czasami braku ciepłej wody ..... jeśli sterujemy regulatorem pogodowym z płynną regulacją to wody nie powinno zabraknąć . Jeśli natomiast zastosujemy z regulacją skokową ( np.Euroster ) to może się tak zdarzyć , że wody może zabraknąć .

Trzeba pamiętać , że jest to przepływowe grzanie i dużo ludków i jeszcze wannowych może wymusić konieczność dodatkowego bufora.

 

PS.myślałam , że tylko ja taka ciekawska jestem .....a tu proszę :) a może kupimy na spółkę i rozbierzemy na czynniki pierwsze ...., bo cóż się nie robi dla nauki , prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jeżeli decydować się na thermogolva to nie ma sensu dawać 2 zbiorników

 

bo jeżeli mamy jeden zbiornik to mamy 200 l ciepłej wody + naładowaną podłogówke

 

jezeli potrzeba nam więcej niż 200 l ciepłej wody to lepiej kupić przepływowy ogrzewacz wody który również ma wydajność 12l/minute i dogrzeje nam tylko różnicę temperatur

czyli jak temperatura spadnie z buforze do 35 stC i wypompujemy te 200 litrów wody to dogrzejemy te 5 stopni przepływowcem

 

pytanie ile razy do roku będziemy potrzebować na raz więcej niż 200L

moim zdaniem tylko jak przyjadą goście

dodatkowym zyskiem takiego rozwiązania jest to że przepływowiec załączy się tylko gdy odkręcimy kran a więc nie jak grzałka jak tylko temperatura spadnie w buforze

jak nie będziemy potrzebować więcej niż 200l to przepływowiec nie załączy się - a grzałka by się załączyła

 

mało tego temperatura nie powinna znacząco spaść poniżej 30 stC bo potem zaczynamy ładować bufor ... podłogówką

a więc max to dogrzanie przepływowcem 10stC ile to kosztuje

 

zgodnie ze wzorem Q=1,16*dT*m3

100 litrów ciepłej wody ogrzanej o 10stC kosztuje:

10stC * 1,16 * 0,1m3 = 1,16 kW

czyli 1,16 *40gr = 50gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszła jeszcze jedna wątpliwość w wątku: o ALTHERMIE jest ceiakwy artykuł:

 

http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

 

czy w moim przypadku warto oszczędzać tak bardzo

u mnie ... w domu pasywnym zapotrzebowanie szczytowe to 4800kW

roczne zapotrzebowanie to 2800kWh

 

jeżeli zastosowałbym maty grzejne to wydałbym 2800 kW x 35gr (średnio) = 980zł

 

ok powiecie z co z ciepłą woadą ... dlatego myśle o pompie ciepła

 

ale pytanie czy warto pakować się z dolnym źródłem poziomym

 

mam 2 opcje:

1. thermogolv

około 25 tyś jeżeli z kolektorami słonecznymi to 30 tyś

2. inna firma oparta na solance 32 tyś z solarami

 

pomijam dodatkowe paramertry a więc ilość buforów moc pompy itp

 

ale pojawia aię ta:

http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

 

czyli:

1. powietrze woda

jest to rozwiązanie droższe bo częściej zapracuje w nim grzałka ale mam też kominek

 

ile droższe:

jeżeli 10% zapotrzebowania na ciepło pochodziłoby z grzałki to w mopim przyladku gdy rocznie potrzebuje 2800kWh *10% = 280kWh *40gr = 112 zł

 

a koszt takiej pomy jest ponoć tańszy 2x

już się gubię w tych rozważaniach

 

poradźcie czy dobrze myśle bo już sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszła jeszcze jedna wątpliwość w wątku: o ALTHERMIE jest ceiakwy artykuł:

 

http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

 

czy w moim przypadku warto oszczędzać tak bardzo

u mnie ... w domu pasywnym zapotrzebowanie szczytowe to 4800kW

roczne zapotrzebowanie to 2800kWh

 

jeżeli zastosowałbym maty grzejne to wydałbym 2800 kW x 35gr (średnio) = 980zł

 

ok powiecie z co z ciepłą woadą ... dlatego myśle o pompie ciepła

 

ale pytanie czy warto pakować się z dolnym źródłem poziomym

 

mam 2 opcje:

1. thermogolv

około 25 tyś jeżeli z kolektorami słonecznymi to 30 tyś

2. inna firma oparta na solance 32 tyś z solarami

 

pomijam dodatkowe paramertry a więc ilość buforów moc pompy itp

 

ale pojawia aię ta:

http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

 

czyli:

1. powietrze woda

jest to rozwiązanie droższe bo częściej zapracuje w nim grzałka ale mam też kominek

 

ile droższe:

jeżeli 10% zapotrzebowania na ciepło pochodziłoby z grzałki to w mopim przyladku gdy rocznie potrzebuje 2800kWh *10% = 280kWh *40gr = 112 zł

 

a koszt takiej pomy jest ponoć tańszy 2x

już się gubię w tych rozważaniach

 

poradźcie czy dobrze myśle bo już sam nie wiem

 

Weź to co tańsze inwestycyjnie, przy tak małym zapotrzebowaniu na energię nie ma sensu instalować czegoś za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chyba, że jesteś pasjonatem.

Do podgrzewania wody weź to:

http://www.allegro.pl/item347639847_pompa_ciepla_buderus_wpt_300_m_od_termonet_pl_.html

 

Do tych Twoich 2800 kWh dodasz wtedy ok. 800-1000 kWh ( w zależności ile osób ) Przy dwóch taryfach ( myślę, że koszt kWh=0,30 złotych ) wyjdzie Ci ta woda max. 300 złotych. Razem 1300 złotych. A koszt instalacji nie przekroczy 10000 zł. z matami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że mi wychodzi że CWU to 3000kWh rocznie

sprawdziłem na moim mieszkaniu zużycie ciepłej wody

 

fajna sprawa ta grundfoss tylko że:

podgrzanie CWU trwa 7 godzin

chociaż skoro tam jest 290l ciepłej wody to powinno wystarczyć

ma moc 2kW

moje szczytowe to 4800 kW - co wtedy? grzałka? kominek?

grzałka ma 1,4kW więc dalej brakuje

 

jaka to technologia - powietrze woda?

 

już widzę to służy tylko do CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że mi wychodzi że CWU to 3000kWh rocznie

sprawdziłem na moim mieszkaniu zużycie ciepłej wody

 

fajna sprawa ta grundfoss tylko że:

podgrzanie CWU trwa 7 godzin

chociaż skoro tam jest 290l ciepłej wody to powinno wystarczyć

ma moc 2kW

moje szczytowe to 4800 kW - co wtedy? grzałka? kominek?

grzałka ma 1,4kW więc dalej brakuje

 

jaka to technologia - powietrze woda?

 

już widzę to służy tylko do CWU?

 

Tylko do wody.

Średni COP 3-3,5 więc przy Twoich 3000 kWh da to zużycie o kt. mówiłem tj. 800-1000 kWh.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was :)

 

sSiwy ma rację . Fido ...popatrz na rysunek poglądowy

http://www.thermogolv.gal.pl/oferta3.php

Do wyboru ? ...chyba nie (?) /. Te Galmetu były tylko w ilości 4 szt. i robione były na specjalne zamówienie Pana Tomka .

 

PS. sSiwy ...przepraszam Cię bardzo , ze może tak się upierałam ale jak człowiek wie , że tak ( nie wiedziałam , że był ten drugi rodzaj ) to ciężko mu przyjąć do wiad. , że jest inaczej .

Ale nie ma tego złego ....dzięki temu wiemy co i jak .

Może Ktoś dociekliwy ...znalazłby czyja PC była zamontowana w tym domu ( co pisałam ) ..jedyny ślad to ta sprężarka Menaurop i data 1997r ( data instalacji ) .

Nie było żadnego zdjęcia i dlatego ...... Wiem , że to żadna ze znanych ( Therm, CK , Ochner ) została austriacka, niemiecka i francuska ....chyba ...

 

Zakręconaelfa :D była tak miła , że udostępniła nam test PC z rynku niemieckiego . Bardzo DZIĘKUJEMY :D

http://fulereny.blink.pl/mum/test.pdf

 

dopiszę słowo rodzaje ...bo może rzeczywiście Ktos może żle zrozumieć ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...