Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

proszę bardziej doświadczonych i fachowców, wypowiedzcię się o pompach o których wspomniał fido, może jest jakis użytkownik w/w pomp woda-powietrze

 

cena OK, bez wykopów i wiercenia, czy aby wszystko bedzie dobrze?

 

http://www.hurtownia.womar.com/?site=onas/index

 

może Ty bonetko coś dodasz od siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumieliśmy się

ja osobiście byłem u Pana Tomasza

widziałem pompy, zbiorniki i mam nawet ich zdjęcia

 

widziałem też pompe uruchomioną u klienta

 

wiem że jest tam jeden zasobnik i to jest genialne

szczególnie zero problemów z legionellą

jedyne mankamenty - ponoć nieistotne to przepływ max 12 litrów/minute

 

ja piszę że może kupić taką althermę + buderusa

mam 2 pompy

althermę daje na podłogówke - bez bufora

budrus odpowiada za CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myśle

rozmawiamy tu o pompach a nie ma konkretów

 

pytanie jaka pompa jest ok

 

mam 2 typy

 

1.thermogolv - dlaczego nie

zalety:

- brak legioneli

- prostota

- brak pomp obiegowych = dolnego + górnego źródła

- w komplecie 500L bufor z ciekawą wężownicą

- w komplecie zawór trójdrożny do cw (mam racje?)

wady:

- czy 12 litrów/minute jest ok?

- dołek energetyczny - brak mocy gdy podłogówka wypompowuje ciepło to nie mamy ciepłej wody (to usłyszałem od was)

- pytanie czy ona wydoli - dolne źródło jest skompletowane z mocą - nie ma analiz dotyczącyh gruntu - po prostu 7kW 3 pętle wężownicy a 5 to 2 pętle

- brak wysublimowanej automatyki - trzeba dokupić pogodową - 1000zł

- co się stanie jak dolne źródło się uszkodzi - sprężarka padnie?

 

2 koncepcja: (nie wiem nic o tych pompach tylko domyslam się)

dlaczego nie altherma CO+ durerus do CWU

-zalety:

-2 żródła - jadno do co drugie do cw

-można połączyć 2 żródła i zasilać jeden bufor (widziałem u gościa 2 pompy thermgolva zasilające jeden bufor)

-da się podłącyć solar do budrusa

- możliwość taniek klimy a jak się ma wentylacje mechaniczną mżna wstawić chłodniczkę w kanał i mamy klime nadmuchwą

wady:

- altherma nie działa przy minus 20 - co wtedy

- nie wiem jak działa budrus

- sam nie wiem co pisać - nie znam tych 2 pomp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido

osobiscie wybralbym pkt 1

pkt 2 za duzo kombinowania a efekt tylko wtedy gdy jest "w miare cieplo" co bedziesz robil jak temp spadnie ponizej 0???

 

wracajac do thermogolv wydatek 12 litrow na minute mysle ze jest wystarczajacy..z moich rozmow z uzytkownikami wynika ze nie mieli z tym zadnych problemow

mieszacz juz jest wbudowany w zbiornik

kiedys byly zbiorniki galmeta ale cos nie dokonca sie sprawdzaly

aha masz wbudowana grzalke 6 kw ktora mozesz rowniez sterowac..wiec nie byloby sensu montowac przeplywowki

 

co do dolka energetycznego to wystepuje on tylko w momencie sterowania godzinaowe np jak juz pisalem II taryfa..gdy pompa dziala w zaleznosci od temperatury dzieki wykorzystaniu sterownika pogodowego nie ma wtedy takiego problemu aczkolwiek trzeba sie zastanowic czy korzysci z II taryfy sa dla nas wazniejsze od chwilowego problemu z goraca woda..

(choc dobrze ustawiajac czasy grzania mozna ominac ten problem np puszczajac ciepla wode na podlogowke wtedy gdy w 90% myc sie juz nie bedziemy np 23-24..wtedy dol energetyczny bedzie dla nas niezauwazalny

 

niestety aby miec wieksze mozliwosci sterowania musimy albo kupic sterowniki podpiete pod pompy lub pogodowke..:(

sama pompa jest bardzo prosta mozna dokupic za okolo 80 zl do pompy sterownik czasowy aby moc sterowac II taryfa (tak mi pan Tomek powiedzial)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido jak to dobrze , że jesteś dokładny ( tak powinno być , przeciez to i pieniądze i ciepło ! ) ...bo niektórzy ( ja ) nie widzieli w oryginale a ..kupili

Odnośnie Athermy ........to że jest tu i chłodzenie i grzanie to ok! ale nie oszukujmy się tylko do określonej temp. zewnętrznej ( bo zachowuje wady PC powietrznej ). Zresztą oni wyrażnie piszą , że wymagane jest inne żródło ciepła .

Klimatyzacja też nie jest za darmo .

Chciałam znaleźć jakieś dane techniczne a nie "prawie nic " .

Znalazłam to ...popatrzcie co i jak

http://www.spaceair.co.uk/Altherma/split.htm

znalazłam też forum ....na końcu strony są inne tematy nt. Dalkin ......

są problemy czasami ze sterowaniem, bo tam są jakieś kody ...kiedyś popsuł się inwerter i ludzie w zimie czekali 3 tyg na nowy .....kłopoty z serwisem ( ale może tylko tam ) , długo czeka się na części ...a komuś jak przyszły to potłuczone

http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?p=100855 -86k-

wiem , ze nie działa jak powinno, ( podgąd przed wysłaniem ) bo sie nie pokazuje w tym miejscu konkretnie co wchodziłam ( nie wiem dlaczego )

wchodziłam tak ( a teraz trzeba kombinować ..nie wiem tylko u mnie tak czy co ?)

Daikin Altherma - Refrigeration-Engineer.com forums

I think that Altherma should be a little bit better than other heat pumps (in case of COP and other technical parameters). But the additional equipment ...

http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?p=100855 - 86k - Kopia - Podobne strony

 

Fido do -20 ? ......chyba super wielkim optymistą jesteś ....

_________________

Pozdrawiam .

Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido

osobiscie wybralbym pkt 1

pkt 2 za duzo kombinowania a efekt tylko wtedy gdy jest "w miare cieplo" co bedziesz robil jak temp spadnie ponizej 0???

 

wracajac do thermogolv wydatek 12 litrow na minute mysle ze jest wystarczajacy..z moich rozmow z uzytkownikami wynika ze nie mieli z tym zadnych problemow

mieszacz juz jest wbudowany w zbiornik

kiedys byly zbiorniki galmeta ale cos nie dokonca sie sprawdzaly

aha masz wbudowana grzalke 6 kw ktora mozesz rowniez sterowac..wiec nie byloby sensu montowac przeplywowki

 

co do dolka energetycznego to wystepuje on tylko w momencie sterowania godzinaowe np jak juz pisalem II taryfa..gdy pompa dziala w zaleznosci od temperatury dzieki wykorzystaniu sterownika pogodowego nie ma wtedy takiego problemu aczkolwiek trzeba sie zastanowic czy korzysci z II taryfy sa dla nas wazniejsze od chwilowego problemu z goraca woda..

(choc dobrze ustawiajac czasy grzania mozna ominac ten problem np puszczajac ciepla wode na podlogowke wtedy gdy w 90% myc sie juz nie bedziemy np 23-24..wtedy dol energetyczny bedzie dla nas niezauwazalny

 

niestety aby miec wieksze mozliwosci sterowania musimy albo kupic sterowniki podpiete pod pompy lub pogodowke..:(

sama pompa jest bardzo prosta mozna dokupic za okolo 80 zl do pompy sterownik czasowy aby moc sterowac II taryfa (tak mi pan Tomek powiedzial)

 

Z tym dokupowaniem pogodówki, a raczej "pokojówki" to nie przesadzałbym: koszt 1300 brutto pln, 2000 pln pogodówka i pokojówka ze sterowaniem krzywą - czyli przy całości przysłowiowe "grosze". Czyli cały system z "bajerami" w moim przypadku kosztowałby 28500 pln brutto - z ułożeniem kolektora.Do tego jakieś orurowanie w kotłowni - niech kosztuje łącznie 32kpln. To w porównani z innymi prawie 50% koszt! Można jeszcze solary dołożyć (też proponują ) za 3800 pln . Czyli w sumie w 35kpln można się zamknąć. W Nibe taki system (tylko kolektor pionowy) kosztuje ok. 67000, netto....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- co się stanie jak dolne źródło się uszkodzi - sprężarka padnie?

 

sprężarka może nie paść bo masz presostaty, które przy spadku ciśnienia lub zbyt dużym ciśnieniu odetną zasilanie

problem może być wtedy z dolnym źródłem - jesli dostanie sie tam woda jest praktycznie do wymiany

tylko pytanie co miałoby uszkodzić to zakopane dolne źródło? jedynie możesz to uszkodzić w miejscu wchodzenia w ziemie i na wyjściu z pompy - a rurki są fizycznie dość mocne - siłowałem sie z odciętym kawałkiem i nic - jedynie łatwo go zagiąć przy układaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do podgrzewacza przepływowego

moim zdaniem to świetne uzupełnienie (w razie konieczności) dla Thermogolva

 

bo:

 

lejemy wanne wody któa ma 200 L

czyli wypompowujemy 100% ciepła

 

woda w buforze ma temperature około 38st

 

wylicze ile czasu potrzeba na dogrzanie wody w buforze 500L:

 

aby ją podgrzać do 55 stC z 38 st potrzeba 55-38=17stC

czyli:

17stC * 0,5m3(obj bufora) * 1,16 (współczynnik) = 9,85 kW

i teraz pytanie albo robi to grzałka albo PCi

1. grzałka = 9,85 kW *40gr = nicałe 4 zł

2. pci = 9,85 kW /4 (COP) *40gr = 1 zł

 

ale co jeżeli ktoś chce wziąść prysznic

mamy 2 wyjścia

1. mając PCi 7kW

aby nagrzać bufor o te 9,85 kW dzielimy przez moc pompy czyli 7 kW

czyli 1,5 godziny czekamy na nałodowanie bufora

 

2. kupujemy przepływowca i dogrzewamy 50l wody (do prysznica) od temp 38 st do 55 st (choć myśe że w tym przypadku nie musimy aż do 55)i kosztuje to

(55-38) * ,05m3 * 1,16 = 0,98 kW czyli 40gr

 

NAJWAŻNIEJSZE:

zaleta przepływowego podgrzewacza jest to że a co jeżeli nie bierzemy już prysznica?

gdy chcemy używać grzałki to nie ma na świecie automatyki która jest jasnowidzem i wie czy za chwile ktoś weźmie prysznic czy też umyje ręce

a przepływoweic wie - jak ktoś odkręca kran to przepływowiec się załącza

i mamy grzanie wody TYLKO gdy potrzebujemy ciepłej wody

taki przepływowiec to kosz około 1000 zł

w międzyczasie na spokojnie z dużym COPem pompa ładuje bufor

 

jest jeszcze jedna zaleta:

posiadając przepływowca można:

- SUPER COP - ustawić niższą temperature wbuforze = wtedy pompa pracuje z super COPem a my dogrzewamy tylko w miarę potrzeb np jezeli utrzymamy temp 35stC to dogrzewamy tylko wtedy kiedy potrzebujemy i ile potrzebujemy

- mamy mniejsze strety na buforze - bo utrzymanie temperatury w buforze 55 stC zamiast 35 stC powoduje że ciepło szybciej nam ucieka przez ścianki burora

jeżeli mamy w domu 20 stC a bufor nagrzany do 35 to nam ucieknie chyba dużo mniej przez 10 cm warstwe ocieplenia bufora

 

co wy na to?

 

i pytanko do althermy

czy ktoś ma tabele COPu?

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido: tez myślą o dodatkowej "przepływówce" elektrycznej - a w zasadzie elektronicznej - takiej do "wspólpracy" z ciepłą woda.

Moje "motywacje" i kalulacje sa jednak zupełnie inne (nawet nie myślałem o COP PC). Lubię mieć CWU "od zaraz", a co za tym idzie potrzebna cyrkulacja (dodatkowa rura, pompa, ewentalny sterownik do pompy). Taki przepływowy ogrzewacz "załatwiaia" te niedogodności. Jest jeszcze jeden atut. W przypadku awarii PC, lub jej wyłączenia na czas np. urlopu w lecie, ciepła woda jest natychmiast dostepna.

A teraz ciekawostki:

- tu ciekawe dane techniczne - zwłaszcza COP http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=350070002

- tu zadajemy kłam wersji, ze PC jest bardzo droga http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=352684421

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm piszecie o tym przeplywowym ogrzewaczu ale zeby to mialo sens to trzeba wg mnie kilkunastokilowatowy zamontowac..i teraz trzeba wystapic o dodatakowy przydzial mocy a to sa tez dodatakowe koszty

ja w tej chwili mam przyznane 13kw to jeszcze 10kw musiabym chyba domowic?

czy tez jakos inaczej to planujecie rozwiac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm piszecie o tym przeplywowym ogrzewaczu ale zeby to mialo sens to trzeba wg mnie kilkunastokilowatowy zamontowac..i teraz trzeba wystapic o dodatakowy przydzial mocy a to sa tez dodatakowe koszty

ja w tej chwili mam przyznane 13kw to jeszcze 10kw musiabym chyba domowic?

czy tez jakos inaczej to planujecie rozwiac?

Przy ogrzewaczu stricte przepływowym nie ma innego wyjścia. Jego moc musi być duża. Można ewentualnie pokusić się o rozwiązanie jedynie problemu "ciepłej wody do mycia rąk" instalując mały podgrzewacz pojemnościowy (ok. 5-10 litrów). Ale takie rozwiązanie też ma wady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki elektroniczny podgrzewacz, praktycznie działa tylko kilka sekund z pełna mocą (grzeje do zadanej temperatury wodę z rur). W miare jak dopływa coraz cieplejsza woda, jego zapotrzebowanie na "moc" maleje nawet do zera.

Na tablicy elektrycznej mozna równiez zainstalować tzw. piorytet dla podgrzewacza, ale wtedy "coś, za coś".

Tu musi sie raczej wypowiedzieć elektryk (energetyk), bo może wystarczy tylko zwiekszenie zabezpieczenia ("wieksze" bezpieczniki) ? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki elektroniczny podgrzewacz, praktycznie działa tylko kilka sekund z pełna mocą (grzeje do zadanej temperatury wodę z rur). W miare jak dopływa coraz cieplejsza woda, jego zapotrzebowanie na "moc" maleje nawet do zera.

Na tablicy elektrycznej mozna równiez zainstalować tzw. piorytet dla podgrzewacza, ale wtedy "coś, za coś".

Tu musi sie raczej wypowiedzieć elektryk (energetyk), bo może wystarczy tylko zwiekszenie zabezpieczenia ("wieksze" bezpieczniki) ? 8)

Niestety obawiam się, że w przypadkach skrajnych (jeżeli bufor jest "pusty") pogrzewacz musi zapewnić 100% potrzebnej energii, więc będzie grzał ze 100% swojej mocy - oczywiście jeśli rozbiór wody conajmniej równy jest maksymalnemu wydatkowi podgrzewacza, dla którego jego moc jest wystarczajca do odpowiedniego pogrzania wody. Take wypadki nie powinny być częste, ale mogą się zdarzać w dość niewygodnych momentach (np. gdy już napełniliśmy wannę do połowy i trzeba napełnić ją do końca, zanim pierwsza połówka ostygnie).

 

Ja mam pytanie z innej beczki: czy "kompaktowe" PC z wodnym przyłączem górnego źródła (czyli po ludzku: ze skraplaczem zabudowanym wewnątrz), dają na wyjściu zasilania zawsze zadaną temperaturę, czy też jest ona zależna od temperatury wejścia zasilania? Jakbym poszukał, to pewnie znajdę w jakowejś instrukcji, ale może ktoś to wie bez szukania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydje mi sie ze nie bierzemy pod uwage jednej sprawy ..przeciez w momencie "rozbioru" wody pompa gdy temp zadana spadnie automatycznie sie wlaczy i zacznie automatycznie podgrzewac wode..wiec nie jest tak ze wyciagnieniemy do "zera' ciepla wode i dopiero wtedy nastapi podgrzanie tylko juz wtrakcie "uzywania CWU"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc....w/g mnie dają różną na wyjściu ze skraplacza i jest ona zależna od temp. jaka idzie na cwu ( czy co. ) przeważnie jest o 3*C wyższa ( inne xródła podają , ze o 5*C ) ....czyli zależna od zadanej .

 

Inko ...masz rację z tym w ostatnim poście ...widzę , że kombinujecie .....ja na garażu ( 2 pokoje+ łazienka ) mam właśnie przepływówkę ale musiałam zwiększyć moc ( mam 30kW ...ale jestem giganciara :lol: - żartuję ) ....fajna rzecz nie taka jak kiedyś .....nigdy nie umiałam ustawić ...zawsze leciała albo zimna albo wrzątek.

 

sSiwy z tym COP ......to nasze wszystkie to cienkie bolki :)

 

ps.no i gdzie to słońce .........:o ......nie bawię się :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydje mi sie ze nie bierzemy pod uwage jednej sprawy ..przeciez w momencie "rozbioru" wody pompa gdy temp zadana spadnie automatycznie sie wlaczy i zacznie automatycznie podgrzewac wode..wiec nie jest tak ze wyciagnieniemy do "zera' ciepla wode i dopiero wtedy nastapi podgrzanie tylko juz wtrakcie "uzywania CWU"

To się zgadza, tylko jak ten rozbiór cwu trwa wystarczająco długo, to niestety temperatura bufora (a z nią i zgromadzona tam energia) będą spadać. Jak szybko to zależy oczywiście od mocy pompy ciepła (albo raczej niedomiaru tej mocy) uzupełniającej zapasy "w trakcie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...