Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ravbc....w/g mnie dają różną na wyjściu ze skraplacza i jest ona zależna od temp. jaka idzie na cwu ( czy co. ) przeważnie jest o 3*C wyższa ( inne xródła podają , ze o 5*C ) ....czyli zależna od zadanej.

Pytanie brzmi, czy na wyjściu jest _zawsze_ tempertatura co najmniej równa zadanej, nie zależnie od temperatury wejścia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, czytam was od jakiegoś czasu i cały czas się zastanawiam. Mam stary dom, ocieplony średnio - styropian 10 cm, wełna 20 cm na poddaszu, okna pcv jakieś tam ;-) W domu tylko grzejniki, podłogówka raczej nie wchodzi w grę, bo podłogi mają zaledwie 4 lata. Czy jest sens w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła? Dostałem atrakcyjną ofertę Thermogolv (Zirius Ms-7) tylko czy to ma sens? Zapewniają, że zużycie energii będzie 15% wyższe, ale czy to w ogóle będzie funkcjonowało? Zastanawiam się, bo kiedy rozpalam w kominku i temp. w instalacji dochodzi do 50 stopni to w domu nie jest zbyt przyjemnie. Może ktoś mi doradzi?

Pozdraiwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytam was od jakiegoś czasu i cały czas się zastanawiam. Mam stary dom, ocieplony średnio - styropian 10 cm, wełna 20 cm na poddaszu, okna pcv jakieś tam ;-) W domu tylko grzejniki, podłogówka raczej nie wchodzi w grę, bo podłogi mają zaledwie 4 lata. Czy jest sens w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła? Dostałem atrakcyjną ofertę Thermogolv (Zirius Ms-7) tylko czy to ma sens? Zapewniają, że zużycie energii będzie 15% wyższe, ale czy to w ogóle będzie funkcjonowało? Zastanawiam się, bo kiedy rozpalam w kominku i temp. w instalacji dochodzi do 50 stopni to w domu nie jest zbyt przyjemnie. Może ktoś mi doradzi?

Pozdraiwam

 

musiałbyś zwiększyć moc grzejników - nie wiem jakie masz techniczne możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem o jakich temperaturach mówisz (wejścia i wyjścia skraplacza, czy wyjścia parownikaa i wyścia skraplacza, czy odpowiednie temperatury za wymiennikami, a może inna kombinacja?).

Chodzi mi o wejście i wyjście skraplacza, albo raczej wejście i wyjście GZ (wody kotłowej) w pompach kompaktowych. No i oczywiście interesują mnie temperatury wody, a nie czynnika chłodniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. przepływowiec

- z tego co wiem to przepływowiec nie dlatego musi mieć dużą moc że taka jest konieczna ale dlatego że nie ma małych przepływowców które badają temeperaturę na wejściu podgrzewają wode z różną mocą

minimum 10 kW

- przepływowiec jest potrzebny po to aby niepotrzebnie nie trzymać wysokiej temperatury w buforze a tylko dogrzać ją komfortowo wtedy kiedy potrzeba

- nie jest on moim zdaniem konieczny gdy będziemy mieli 300 L boiler z wodą

wtedy nie sądze że kiedykolwiek zabraknie ciepła - ja przynajjmniej na począku nie bedę instalował przepływowca - zobaczę jak żyje się z PC i ewentualnie dokupie go

 

2. Thermogolv

zastanawia mnie dolne źródło

dla pomp z solanką proponują mi około 2 x większe dolne źródło

czy to prawda że PCi z bezpośrednim parowaniem potrzebują mniejsze dolne źródł?

przecież grunt przyjmie tyle samo chłodu z dowolnego dolnego źródła

czy tu nie ma haczyka - i thermogolw nie sprzedaje tak dlatego że taki pakiet dostaje ze szwecji?

 

3. Altherma

spotkałem się ze sprzedawcą womaru

jestem pod WRAŻENIEM!!!!

zastanawiam się bardzo poawąnie nad Pci powietrze/woda

u mnie roczne zużycie na

CO = 2800 kWh

CW = 3000 kWh

 

- jeżeli nawet taka pompa ma mniejszy cop i nie dział poniżej 20-15 stC

to zgodnie z wyliczeniami właściciela który testował taką pCi koszt 1 kWh = 11 gr w porównaniu ze standardową pompą z gruntowym kolektorem gdzie koszt 1 kWh = 7gr

w moim przypadku tracę jedynie 2800 kWh* (11gr-7gr)= 84zł

czyli bardzo mało

 

zalety:

- mały koszt inwestycji,

- brak dolnego źródła = oszczędność działki ( obecnie m2 kosztuje nawete 200zł), można sadzić drzewa gdzie się chce

-można podwyższyć cop i spwodować że będzie dziłała nawet przy -20stC puszczjąc wyrzutnie na jednostkę zewnętrzną

- COP 10- powiecie to niem ożliwe - a co dzieje się gdy na zewnątrz + 20-25 stC? przecież wtedy przepompować ciepło do bufora na CWU to zaden koszt

moim zdaniem więcej jest dni o temperaturze 25 st niż -20stC

naprzykład dziś mamy kwiecień - na zewnątrz +20stC, a wyobraźcie sobie co dzieje się pod xiemią - jesteśmy po sezonie grzewczym dolne źródło wyeksploatowane temp +3stC cop gorszy.

- A (altherma) ma w cenie regulator pogody który w innym PCi trzeba dokupić - dzięki temu możemy regulować temperature zasilania CO - jak jest ciepło wpuszczamy np 27stC

- A mam inferter czyli regulowaną moc - co za tym idzie nie pracuje ze stałą mocą lecz taką jaką potrzeba - taka opcja jest tylko w drogich pompach solankowych

- A ma rozbudowany sterownik - można ustawiać mase paramertów - np grzej boiler do 40stC od godziny 16-20 a do 70st od 20 - 21

- A nie ma dodatkowych pompek obiegowych !!! - w standardowych kotłowniach z pompami tradycyjnymi pomp obiegowych jest masa:

. jedna do dolnego źródła

. jedna do górnego żródła

. jadna do podłogówki

to absolutne minimum, jezeli mamy 2 bufory to dochodzi jeszcze pompka pomiędzy buforami, nie mówiąc już że nalezy dokupić zawory trójdrożne itp.

-A ma klime!! - można dokulpic jednostkę do klimy i mamy w dowolnym pokoju klimatyzację - jeżeli ktoś ma Rekuperator i wentylacje mechaniczną to można zrobić tak jak ja chce: przedstawiciel ma mi przeliczyć chłodnico-nagrzewnicę którą umieszczam w kanale nawiewnym i ... mam klime latem, szybkie dogrzewanie zimą

- zaletą jest równieź to że z uwagi na mały koszt inwestycyjny mogę odłożyć na następny rok decyzje o dokupieniu drugiej PCi z solanką - o ile zajdzie taka potrzeba

- możliwość podgrzania wody w buforze do 85stC - ponoć w nowych modelach dzięki innowacjom taka opcja istnieje

 

podsumowując - oczekuje od producenta na COP w pełnym zakresie temperatur wtedy w excelu chce porównać wydatek w zależności o temperatury w danym regionie

i tu prośba - potrzebuje źrednie temperatury z małopolski CAŁOROCZNE - czy ktoś spotkał się z taką tabele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszperałem troche

i znalazłem równieź inne rozwiązanie... 2 pompy

1. thermogolv M1 - do podłogówki (bez bufora) za kilkanaście tyś zł

2. galmet LWWDV-300 za 7800zł

http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=0&id_dok=77&id_men=40&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

 

razem 20 tyś mi mamy 2 pompy

zyskiem jest to że do podłogówki mamy bardziej stabilne w zimie źródło - grunt

a do CWU mamy to co w dikinie - mniej sprawną sprawe w ziemie ale bardziej w lecie

 

więc nie tylko daikin

 

ciekawostka!!!

od pana tomasza dostałem linka do strony która chyba ma pomiary COP wszystkich sprężarek:

http://www.bristolcompressors.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Próbowalam przeczytać wszystko od początku, ale po 3 stronach stwierdzilam ze to bez sensu :roll: tym bardziej że wszyscy dyskutowali o pompach z dolnym źródłem grunt lub woda, a mnie interesowalo powietrze :cry:

Ucieszylam sie niezmiernie, gdy znalazłam na wśród ostatnich postów rozważania fido :D :D

Ja wprawdzie nie buduje domu pasywnego, bedzie tylko troche lepiej ocieplony, ale chcę mieć kominek z plaszczem wodnym jako dodatkowe źródło.

Czytałam duzo o powietrznych pompach i do argumentów przytoczonych przez fido dodam jeszcze pewność, że dolne źródło -powietrze- nie zmieni swoich parametrów jeśli chodzi o wydajność (co do gruntu czy studni nie mam takiej pewności) :roll:

Fido bardzo proszę o wszelkie dane, a przede wszystkim cenę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że podstawa to znaleść kogoś kto ma tą alterme

 

moje uwagi do altermy:

- teraz od sierpnia będzie w sprzedaży 3 generacja althermy

mam najnowsze czasopismo Glob Energia w którym pisze:

że w lipcu daikin wprowadzi nową Altherme HT (hight temperature). dzięki zastosowaniu czynnika roboczego R744 - podwyższone zostaną parametry na wyjści. Obieg nadkrytyczny CO2, pozwoli na osiągnięcie temperatury wody 85stC. brak konieczności użycia grzałki do legionelli oraz zastąpienie zwykłych kotłowni.

- tak iwęc sprawność podniesie się

- zastanawia mnie jedynie fakt że największą sprzedaż te pc mają na zachodzi dzie źim o temp -20 nie ma

 

zawsze można kupić taką altherme - a jak będzie mało to dokupić Zirius M-1

alo od razu kupić galmeta + M1

 

przesłanie: szukajmy kogoś kto ma alherme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego zestawienia wynikałoby, że najlepiej wypada Vaillant i Alpha-Innotec. NIBe - na szarym końcu w totalu, nawet cenowo bije wszystkich (prawie) na głowę. Aczkolwiek zestawienie "tendencyjne", bo same markowe sprzęty.

Przyznam, że nad Innotec zastanawiałem się dość poważnie.

 

zawsze gdy widzę ten test to śmiać mi się chce.

Średni roczny współczynnik COP 4,7 u niemców a w NIBE 4,5 :) dla co 12000 kWh i cwu 3000 kWh przy podłogówce 35st

ilość ciepłej wody przeanalizowana w dimplex z zasobnikiem 300 litrów

vaillant z zasobnikiem 170 litrów daje o 50 litrów więcej wody o temp 40st od NIBE z zasobnikiem o 10 litrów mniejszej pojemności ale z płaszczem zewn. o poj 45 litrów który podgrzewa wodę w trakcie jej rozbioru. Ale Stiebel przy zasobniku 160 litrów już daje 240 l !!!!! Niesłychane

W NIBE nie można zaprogramować przegrzewu p. Legionelli?!!!!!! Można na każdy dzień tygdnia z wyborem konkretnej godziny

NIBE ma możliwość chłodzenia solanką - nawet na kilka sposobów

 

Można sobie wsadzić ten test między bajki, tak jak kiedyś w teście opon Dębica była na drugim miejscu zdaje się przed Goodyear i Michelin ale za Bridgestone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alo od razu kupić galmeta + M1

Nie "styknie" :lol: M/S1 to PC z wymiennikiem po stronie GZ - przystosowana do współpracy z kazda instalacja CO i CWU, natomiast zasobnik "galmet" jest do M/S2 czyli PC z bezpośrednim skraplaniem - przystosowana tylko i wyłacznie do "dedykowanych" zasobników.

Innaczej:

- M/S1 - można "wpiąć" w układ bezpośredno (bez zasobnika)

M/S2 - musi być z odpowiednim (dedykowanym) zasobnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy mógłbyś jaśniej

 

M1 - wpinam bezpośrednio do podłogówki

Altherme lub Galmet z 300L bolierem wpinam do CWU

 

nie mieszam obwodów

 

Źle zrozumiałem :oops: Myślałem że chodzi o osobny zasobnik do PC tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...