Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

na zasilaniu reku mam GWC 66mb rehaua

tam zawsze będzie +3+7 stC

na wujściu z domu +20

 

jakaby sprawność nie była będę miał minimum 3stC na wyrzutni

 

Chyba zbyt optymistyczne założenia :lol:

A by utrzymać na wyzutni +3 i przy sprawności REKU 85%, z GWC musi zawsze dopływać 0 stopni celcjusza.

Zwazywszy, że wentylacja raczej pracuje cały czas, no może z różna intensywnościa, taki wynik dla sytuacji -20/+20 nie jest możliwy - oblicz moc potrzebna do ogrzania takiej ilosci powietrza i "skonfrontuj" to z moca jaka może oddać grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ok - swoje dane mogę oprzeć na 2 danych

1. mam program rehaua do wyliczeń jaka minimalna temperatura na zasilanu będzie u mnie i wychodzi:

minimalna temp 3,3stC

w sezonie grzewczym doprowadzone 1500kWh ciepła przy wymianie 150m3/h

 

2. w wyliczeń wychodzi że GWC to około 200W mocy:

długość 66

średnica rury 0,2 m2

powierzchnia ścian 82,896 m2

ogrzewanie W/m2 2,5 W/m2

ogrzewanie łącznie 207,24 W / długość rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie w Ostendzie w Belgii w Daikin House , domu modelowym zainstowano mnóstwo czujników (180 ) i testują ten wysokotemperaturowy system Atherma HT ...dają na cwu i wysokotemp. grzejniki .

Ciekawe ..jeden system jest niskotemperaturowy ( ta normalna Atherma ) drugi wyskotemparaturowy ( HT ) ....jaki będzie COP w tych drugich ?........

PS. Ciekawe też ..bo ten dom jest niezamieszkały ...czy na pewno dobrze symulują zamieszkanie ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pominięto dwa istotne czynniki:

- fakt, że podstawową zasadą GWC jest to, że "tyle ile pracuje, tyle musi odpoczywać",

- wyliczyłeś max. moc wymiennika (rury GWC), która wynosi około 200W/mb, ale "ziemia" może oddać tylko 10 - 30W/m2 (mozna przyjąc, że z m3),

 

Nie zrozum mnie źle. System "zadziała", tylko założenia sa zbyt optymistyczne.

Sądzę, że średnioroczny COP dla tej PC nie przekroczy "3" - co i tak jest warte zachodu, ale mieści się w wartościach "normalnych PC"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na poczatek, gdyż jest to moj pierwszy post na forum muratora... Czytam watek pomp ciepla i wysiadam, gdyz polowy informacji nie rozumiem, a juz nie mam sily :p

 

Rodzice postawili dom juz z 4 lat temu. Rok stał w surowym stanie, potem zadaszony ocieplony styropianem i wytynkowany, porobione wylewki. Stal tak 2 lata bez zadnych robot i w zeszlym roku zaczely sie prace wykonczeniowe, tj glazury, terakoty w kuchni i lazienkach. Moje pytanie jest następujące.

 

Czy jest sens instalacji pompy ciepła do domu o powierzchni uzytkowej 140m2 + garaż 25m2, jeśli:

 

- ogrzewanie podlogowe zalozone jest w zakreskowanej czesci jak na obrazku :wink:

http://images33.fotosik.pl/238/4043a244c686ff89.png

To parter, reszta niezakreskowana - ma byc podloga drewniana.

 

Góra ma byc cala drewniana, lazienka ma podlogowe:

http://images32.fotosik.pl/237/188e3f74f8652500.png

 

Pomieszczeie z prawej jest jakby na polpietrze.

 

Dom ocieplony styropianem 12, okna drewniane, poddasze ocieplone wata. Kominek bedzie z rozprowadzeniem ciepla, ale uzywany dla przyjemnosci. Zwiekszenie ilosci podlogowego nie wchodzi w rachube ani kucie scian na ogrzewanie scienne tez niemile widziane.. Zostaja grzejniki. Podolaja?

 

Nie bardzo wiem, jakie jeszcze powinnam podac informacje. Pompa mialaby podgrzewać wodę, ogrzewać pomieszczenia do 20-22 stopni z grzejników jak rozumiem, plus ta mala czesc podlogowego. Mieszkałyby tam 2 osoby na emeryturze i to tez nie przez cały rok. Działka wielka, wiec spokojnie mozliwe kolektory poziome. Wykopany jest maly staw, od razu sie zebrala w nim woda. Ogolnie to dosc wilgotne tereny, wiec chyba korzystne w kwestii pompy?

 

Nie ma możliwosci przylaczenia gazu miejskiego. ALternatywa jest piec kondensacyjny ale jeszcze brane sa pod uwage pompy ciepla z racji nizszych rachunkow za ogrzewanie na przyszlosc, przy rosnacych cenach gazu.. no i ta bezobslugowosc 8)

 

Bede wdzieczna za wszelkie porady!! Widze, ze jest spora grupka bardzo aktywnych forumowiczow, naprawde znajacych sie na rzeczy, wiec moze i ja cos uszczkne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido ....rozumiem , ze do cwu

ale niektórzy powinni się zastanowić co się bardziej opłaca normalna i raz na jakiś czas podgrzać do tej max .......czy tę wyskoktemp. gdzie cały czas może być ten max 85*C ....nawet nie chodzi o COP bo i tu i w nowej może być taki sam a nawet lepszy ale o zużycie prądu ....co innego 0/35 ,,,0/50 ... 0/85

PS.Chyba , ze z góry sa takie założenia , ze potrzebna temp.max.

 

Kasiu :) .....a co ma nie podołać ....najwyżej r-ki będą ciut wyższe niż u tych co maja samą podłogówkę .Tam gdzie podłogówka bedzie podł . na reszcie grzejniki .

Muszą być dobrze obliczone grzejniki niskotemperaturowe ( przewymiarowane ) najmniej liczą na 45/35 ( zasilenie / powrót ) .....i tak powinno wystarczyć ....

ale może [tak jak i w podłogówce ( gęściej rurki ) ] istnieje jakaś możliwość obniżenia tej temp. ( liczy się każdy *C niżej ) ..może coś grubością ( troszkę grubsze , ) lub z długością ( ciut dłuższe niż te przewymiarowane ) .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy

wyliczyłem że GWC daje 200W na całej długości

poza tym GWC regeneruje się tatem

 

 

nie rozumie 2giej części twej wypowiedzi COP 3 też jest przyzwoity? do czego to mówisz - do PC, której? czy masz na myśli że powietrzna pc jest wystarczająca?

Miałem na uwadze PC powietrzną w systemie takim jak opisujesz.

Co do GWC - potrzeba regeneracji w cyklu dobowym, a nie rocznym - wszyscy "producenci" GWC to podają. Obliczenia które podałeś dotyczą 1 godziny pracy. W zalezności od przepływu i temperatury zewnetrznej, po kilku lub kilkunastu godzinach z GWC może "wylatywać" temperatura taka jak na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wniosek - muszę to przebadać empirycznie

 

chciałbym w ty wątku napisać coś o mojej wiedzy

otóż jest ona oparta jedynie na rozmowach ze sprzedającymi, grupach dyskusyjnych, i mojej logice

 

nie jestem pewien wszelkich paramatrów i dlatego chętnie wymieniam się uwagami

 

dlatego proszę o więcej uwag i czujności :-)

 

ja zastanawiam się po co przepłacać i od razu kupować PC z dolnym źródłem jak może w domu pasywnym spróbować PC powietrze/woda

 

moje pytania:

 

CZY POMPA Z BEZPOŚREDNIM PAROWANIEM POTRZEBUJE 2 X MNIEJSZEGO DOLNEGO ŹRÓDŁA? porónując oferty thermogolva z innymi pompami solankowymi widać wyraźnie że wężownice są 2 x mniejsze w Thermogolvie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dyskusja o pompie ciepła jest na zaawansowanym poziomie do którego mi daleko, jadnak byłoby miło gdyby ktokolwiek odpowiadał choćby w jednym zdaniu "nowym" na tym wątku (do jakich i ja sie zaliczam) :roll: :roll:

Jeśli jest to zamknięta grupa dyskutantów, powiedzcie otwarcie o tym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido ....zerknij sobie na to od str. 28 tam są testy dla Alh.

http://www.karbon.com.pl/nuke/pliki/Altherma_prezentacja_handlowa.pdf

 

odnośnie czy wszystkie będą już z HT ...nie wiem ( mam gości i nie mogę się tym zająć ) ....może być jak w IVT , że jak zrobili z PLUSEM to są już tylko takie ...może zależy jak im wyjdzie ta próbna instalacja ....

 

Ika ja bardzo przepraszam :( ...ja nie zajmowałam się do tej pory Athermią ......nie wiem ile kosztuje ? .......myślę , że Fido dopiero zbiera informację jak będzie gotowy to napisze co i jak .......cierpliwości ...my bardzo chętnie rozmawiamy ze Wszystkimi ....jeszcze raz przepraszam ...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się wypowiem choć nie jestem ekspertem

 

moim zdaniem aby zdecydować czy kupić PC należy zacząć od potrzeb energetycznych

czyli poprosić inżyniera aby zrobił audyt energetyczny któy powie jakie ma potrzeby energeryczne dom

 

czyli to jest tak jak z kupnem auta jednemu wystarczy maluch a inny potrzebuje busa

 

jak już będzie się znało zapotrzebowanie to się człowiek zastanowi nad ofertami zasilania

czy to będzie gaz, pompa, czy prad zależy od wyceny inwestycji w odniesieniu do późniejszych miesięcznych rachunków

 

istotne też jest na jakim etapie jest budowa - jeżeli projektuje się dom to można dużo więcej oszczędzić niż posiadjąc już budynek (bo np można próbować nie budować kominów)

 

co do PC to sam rozważam inwestycje od 11 tyś zł do 40 tyś zł

najchętniej kupiłbym Daikina powietrznego i zaoszczędził grunt i koszty inwestycyjne... problem polega na tym że nie wiem ile będów, mostków termicznych i potrzeb kryje mój dom

dopiero po 2-3 latach będę wiedział co warto a co nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że dolne źródło -powietrze- nie zmieni swoich parametrów jeśli chodzi o wydajność (co do gruntu czy studni nie mam takiej pewności)

Było to opisane równiez w tym temacie i to bardzo "przystepnym" językiem :lol:

Tak bardzo ogólnie:

Własnie w tym cały problem, że powietrze jako "napęd PC" ma to do siebie, że im zimniej tym mniejsza jego "wydajność" - można przyjąć, że taka PC jest w miarę skuteczna do temeratury powietrza około -5 stopni celcjusza., a my potrzebujemy dokładnie na odwrót. W porównaniu z powietrzem grunt jest praktycznie stabilny pod tym wzgledem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja post Iki ...zrozumiałam całkiem inaczej ...rozumiem , że chciałaby powietrzną . Uwazam , ze nasza rola to udowodnienie czy Altherma się sprawdzi ( w naszych warunkach klimatycznych) o ile gorsza lub lepsza jest od gruntowych itd....

Dopiero mając takie inf. w stosunku do naszego domu OZC itd można się decydować lub nie .

Wiele razy mówiilśmy, że PC powietrzna sprawdza się do -5*C bo póżniej COP leci bardzo w dół i mamy ogrzewanie elektryczne . Altherma jest trochę inna np...sprężarka inwerterowa ..tylko , że to ich sprężarki Dalikina trzeba zobaczyć co one potrafią .......porównać resztę parametrów ..........

Czy na tyle inna , ze warto ?.......w materiałach wyrażnie piszą , ze jest tańsza ( sama PC i inst ) ale r-ki są drozsze o 600 - 800 zł od PC gruntowych ( a moze więcej tylko nie chcą straszyć ) ......to tez jest jakis wskażnik albo dajesz drożej i całe życie masz taniej ( eksploatacja ) albo taniej ale całe życie masz drożej .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido - a sprawdzałeś "sopel lodu"?

Taka hybryda powietrzno (bezpośrednie odparowanie)- gruntowa (bezpośrednie odparowanie). Podstawowa wada - bardzo droga :evil:

Uwaga tez na dane techniczne! Nie dość, że "dziwne", to jeszcze "firma" przy pytaniach szczególowych udziela "pokretnych" odpowiedzi.

Ale może :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustalmy fakty

w pliku który wysłałem do zainteresowanych altherma sprawdza się ni do -5 ale do -15stC

 

nawet w tym linkuopisane jest że do -15

 

jak skieruje wyrzutnie na wentylator to chyba nigdy nie będzie więcej niż -15

 

sprzedawca z womaru powiedział że montują taką altherme u człowieka w Tarnowie który właśnie kieruje taką wyżutnie na split

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

CZY POMPA Z BEZPOŚREDNIM PAROWANIEM POTRZEBUJE 2 X MNIEJSZEGO DOLNEGO ŹRÓDŁA? porónując oferty thermogolva z innymi pompami solankowymi widać wyraźnie że wężownice są 2 x mniejsze w Thermogolvie

 

to Siwy by Ci bardziej dokladnie odpisal..

ale tak bezposrednie parowanie potrzebuje mniejszego dolnego zrodla..

dlatego ja osobiscie biore ja pod uwage:)

mam za maly ogrodek wiec albo pionowe albo bezposrednie parowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...