Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz całkiem powaznie. Głównym problem powietrznych PC w tym równiez tych "najbardziej" współczesnych, podczas pracy w niskich temperaturach nie jest sama temperatura, bo w systemie bezpośredniego parowania (radiatory) moga wydajnie pracować do -30 - lecz sprawa lodu, który sie tworzy bądż na radiatorze, bądź na wymienniku. Potrzeba energi, aby ten lód zlikwidować. Jedni w tym celu stosuja grzałki elektryczne inni "przedmuchiwanie" (poniekat "odwracaja" pracę spręzarki).

W soplu lodu jest "patent" w postaci "szczatkowego" kolektora bezpośredniego parowania, który w zasadzie służy tylko do ogrzania radiatorów w przypadku nadmiernego oblodzenia.

Sama zasada nie jest zła, bo z przemiany fazowej wody w lód uzyskuje sie dużo energii, ale ten lód trzeba roztopic i tu jest podstawowy problem wydajności powietrznych PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podsumowując

-15stC dla althermy nie jest problemem

sopel lodu - właśnie - art. w gazecie świadczy o złym servisie pomijając cene

jezeli miałbym eksperymentować to na najtańszym rozwiązaniu

czyli bezpośrednie parowanie = 2x mniejsze dolne źródło

skoro bezpośrednie parowanie potrzebuje mało to zamontowac do podłogówki M1 zirisa za 11 tyś zał + galmeta który grzeje wodę cały rok (lub daikina)

wyrzutnie skierować na split co spowoduje rozmrożenie

 

czy zgadza cie się z powyższymi danymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka milo mi ze i dla mnie znalazło sie miejsce :D

Pisalam ze powietrze jast stałym żródłem bo raczej sie nie zmieni powiedzmy za lat 15, natomiast właściwości gruntu, czy wody w studni moga sie zmienić-tak mi sie przynajmniej wydaje :roll:

Rozumiem i akceptuę to ze wydajnosc powietrznej pompy ciepla spada wraz ze spadkiem temperatury, dlatego chcę właczyc w system kominek z plaszczem. kominek i tak chce mieć wiec po co cieplo wyrzucać przez komin? zalatwi to też sprawę dni z temp. poniżej 0, a duzy zbiornik 500l-700l bedzie akumulował ciepło.

Dla informacji-domek parterowy 100m2(poddasze na razie nieużytkowe, może bedzie dla któregoś z dzieci jak dorośnie), poroterm 25 i styropian 15, czyli nie tak energooszczędnie jak fido (choć projekt Lipińskich:))

ponizej link do schematu instalacji jaki znalazłam - mi odpowiada, bo chce mieć grzejniki i podłogówkę. Projekt instalacji solarnej mam, ale wydaje mi sie to ekonomiczne nieuzasadnione, choć ja laikiem jestem i połowy waszych dyskusji nie rozumiem :oops:

popatrzcie i napiszcie co myślicie o tym

http://www.wtb.pl/hot_issues/Kozlow/Kozlow62.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy jakiej temperaturze zewnętrznej bardziej opłąca się solar a parzy jakiej PC powietrzna

Nie da się tego porównać.

Solary mogą dać duże ilości ciepła w słoneczny, nawet mroźny dzień, kiedy powietrzna pompa ciepła może być już zupełnie nieopłacalna.

Z kolei w pochmurny dzień przy temperaturze zewnętrznej powyżej 5 st. C zdecydowaną przewagę będzie miała powietrzna pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że nasze rozważania dotyczące powietrznych pc sprowadzają się do ... MODLIWY ... boże spraw aby ta pompa była idealna dla mnie

 

myśle że dla mnie jako budowniczego domu pasywnego

PC powietrzna najszybciej sprawiłaby że jest idealana

 

dlaczego? otóż jeżeli mi się uda i będę miał zapotrzebowanie 2800kW rocznie na CO to jest to drugorzędny wydatek - więcej wydam na CWU w/g obecnego zapotrzebowania to 3000kW/rocznie

 

co innego domu standardowego

pytanie jakie macie zapotrzebowanie

u mnie ma być 15W/m2

w domach ciepłych to 50 wat czyli 3 x więcej

jeżeli mam zapootrzebowanie 10-20tyś kWh rocznie

to decydowałbym się na PC z bezpośrednim parowaniem

 

inaczej nie wybudujecie elektrowni wiatrowej dla jednej żarówki

pyanie do was :

czy aby nie powinienem zaryzykawać i dać PC Altherme bo stać mnie na rozrzutność która będzie i tak 3 x mniejsza niż w innym domu

 

jest zewsze jedno ale:

a jak mi się nie uda i moje zapotrzebowanie to utopia i jednak będę miał większe potrzeby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido ...mam pomysł ( ja do pomysłów to mam smykałkę :wink: ) pamiętasz jak podawałam te stronę

http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?p=100855

póżniej napisałam , że tam tego nie ma ....bo to forum inżynierów i przekroczyłam limit czasu bo kręciłąm się po róznych wątkach i żeby tam czytać musiałam się zarejestrować ( dzisiaj )...jeślii jesteśmy tacy ciekawscy to dlaczego tam nie zadać pytania ..o Althermę .....tam jest towarzystwo międzynarodowe , będą dane z całego świata ...pózniej odsieje się tylko Afrykę :lol: i bedzie ok! ...to jak ...kto języczny i chce zawrzeć nowe znajomości na gruncie PC ?......

 

Ika ... :D jak najbardziej .......

Odnośnie schematu ...tu już kiedyś był podawany schemat do kominka z płaszczem ( poszukam ) Twój też obejrzę dokładniej ...rozumiem , ze kominek tylko wtedy jak naprawdę zimno czyli od określonej temp. minusowej zewnętrznej? Rozumiem , ze chcesz grzejniki ......będzie troszkę drożej niż z samą podłogówką ......

No wiesz za 15 lat ......klimat się ociepla :) jak klimat to i grunt .......

 

PS. pisałam z przerwami ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie bylo nieporozumień -ja chce tylko pc+kominek z płaszczem a na schemacie jest chyba wszystko co bylo mozliwe do połączenia :lol: a w artykule Kozlowski wspomina również o ewentualnych solarach.

Chodziło mi raczej o to, ze takie rozwiazanie jest mozliwe i nie takie głupie.

Mogłam mieć gaz na dzialce, ale gazownia 3 lata temu chciala 20 tyś. :evil: :evil: za położenie 80m rury, ile za przyłącze do domu juz nie pytałam :evil: Pomieszczenie gosp./kotłownia w projekcie przewidzana na kocioł gazowy siłą rzeczy nie jest zbyt duza (6m2) :( Zastanawiałam sie nad piecem na ekogroszek, ale jak go tam wstawie to oprócz zasobnika na wode już nic wiecej sie nie zmieści (np. pralka itp.), poza tym musze gdzieś składać opał, pyli sie, trzeba dosypywać...

Zdecydowani byliśmy już prawie na pc (grunt), ale nas ceny zabiły :(

Wymyśliłam potem kominek z płaszczem+ solary+ piec elektryczny. Po przemyśleniu sprawy wyszlo za drogo - obydwoje z meżem pracujemy, dzieci bedą w szkole/przedszkolu wiec wiekszą część dnia dom pusty i grzeje piec elektryczny :(

Na powrót zaczełam myśleć o pompie po przeczytaniu artykułu o pc powietrze-woda i oferty cenowej.

Nie chce być źle zrozumiana- zależy mi na niskich kosztach eksploatacji, ale bede zadowolona jeśli będa one na poziomie palenia węglem lub gazem. Po prostu nie stać mnie na wydanie wiecej niż 30 tyś na ogrzewanie :roll:

Czy moje myślenie/motywacje są bardzo niezrozumiale?

A może jestem naiwna i ten biwalentny system będzie droższy, tak w zakupie jak w eksploatacji od "normalnych"? Powinnam podciagnać gaz?? (trzeba doliczyć koszty komina, pieca do tego co weźmie gazownia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz całkiem powaznie. Głównym problem powietrznych PC w tym równiez tych "najbardziej" współczesnych, podczas pracy w niskich temperaturach nie jest sama temperatura, bo w systemie bezpośredniego parowania (radiatory) moga wydajnie pracować do -30 (...)

oraz

Sama zasada nie jest zła, bo z przemiany fazowej wody w lód uzyskuje sie dużo energii, ale ten lód trzeba roztopic i tu jest podstawowy problem wydajności powietrznych PC.

 

Przepraszam że się wcinam w Twój tekst, Siwy, ale piszesz że pompa powietrzna działa wydajnie do -30, a zaraz potem że energię uzyskuje się z przemiany fazowej. Napisz proszę jaka przemiana fazowa (wody) może mieć miejsce w powietrzu o temperaturze -30 - bo według mnie jest dawno po przemianie, ostatnia była w okolicach zera. No chyba że ochłodzimy się jeszcze troszkę i będziemy odzyskiwać ciepło ze skraplania azotu z powietrza... kurde, czemu nikt tego jeszcze nie stosuje u siebie w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto pyta nie błądzi

 

sklećmy posta

przetłumaczmy

podpiszmy się jako forum z polski

 

co do kominaka to można... tylko że wiem jak to działa u moich rodziców ... płacą tanio jak z PC tylko że rąbanie drewna..noszenie. dokłądani ... pilnowanie + podwyżki obecnie 180zł za m3 czyli 2-3 x więcej

............a PC bezobsługowa

 

co do postu to proponuje napisać:

 

mieszkamy w kraju gdzie czeto panują temperatury -20 stC

ltherma jest ciekawym rozwiązniem... tylko czy sprawdzi się w naszym kontynenetalnym klimacie

 

pytania:

1. prosimy o COP dla pełnego zakresu teperatur od -30 do +30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze, ale sie rozpisalam :oops:

bonetka chodziło mi raczej ze grunt teraz dość mokry, za kilkanaście lat na skutek np. różnych prac budowlanych moze stać sie suchszy, zmieni sie ilość wody lub jej jakość (w kolektorach pionowych) co chyba wpływa na pracę urządzeń?

Nie wiem może jakieś glupoty piszę :oops:

W takim wypadku może zamiast kogoś rozzłościć - rozśmieszę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosmo77 napisał

Napisz proszę jaka przemiana fazowa (wody) może mieć miejsce w powietrzu o temperaturze -30 - bo według mnie jest dawno po przemianie, ostatnia była w okolicach zera.

Nie jestem fachowcem, ale widzę to tak:

Jeśli jest temperatura ujemna to, w wyniku napływu wilgotnego powietrza, zawarta w powietrzu wilgoć zawsze będzie się przemieniała w lód, narastając warstwami na radiatorze lub wymienniku. Odbiór ciepła będzie następował do czasu zrównania temperatury otoczenia z temperaturą czynnika chłodzącego (coś miedzy – 40 a -50 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju czynnika chłodzącego).

Ale dochodzi jeden kilka innych uwarunkowań. Im powietrze zimniejsze, tym zawartość wilgoci w nim jest mniejsza. Lód w zależności od temperatury może być izolatorem (niestety nie znam tych wartości).

Gdzieś wyczytałem, że dla jakiegoś czynnika R graniczna temperatura na radiatorze lub wymienniku jest -40 (kilka) stopni co odpowiada temperaturze powietrza około -30 , co powoduje brak wymiany, a w konsekwencji brak możliwości poboru ciepła z otoczenia.

Zaznaczam, że tak ja to widzę, na podstawie elementarnych praw fizyki co wcale nie znaczy, że mam rację 8)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mieszkamy w kraju gdzie czeto panują temperatury -20 stC

ltherma jest ciekawym rozwiązniem... tylko czy sprawdzi się w naszym kontynenetalnym klimacie

 

pytania:

1. prosimy o COP dla pełnego zakresu teperatur od -30 do +30

 

proponuję wziąć średnią temp z najzimniejszych miesięcy w miejscu zamieszkania i zobaczyć. U mnie jest w okolicach -2 :). Po drugie podawanie temp -30/+30 byłoby bez sensu

 

PS

Nasz klimat już dawno przestał być kontynentalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

To strona francuska ...

http://www.ajtech.fr/nos-produits/chauffage-climatisation-aerothermie-thermo-inverter/

czy nie podobna do Athermy ...ciekawe kto kogo ciutkę skopiował ......( COP , -20*C)

 

po najechaniu kursorem na makiecie domku -rozwinięcie

 

a może coś chińskiego .... :)

http://www.sero.com.cn/en/products001.html?proTypeID=13330&proTypeName=Heat%20Pumps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie chińskiej są też pompy ciepła do podgrzewania wody w basenach.

Na wyjątkowo tanią pompę ciepła służącą do tego samego celu natknąłem się na Allegro :

http://www.allegro.pl/item355465332_nowosc_pompa_ciepla_do_basenu_abatronic_ab_8hps.html

Nowa pompa ciepła typu powietrze - woda za 3500 zł !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikin to potentat kupił już z pół świata . ( albo ma udziały ) ....a trzeba przyznać , że jednostki wewnętrzne się trochę różnią . ( zewnętrzne też ale na folderze na stronie na zewnętrznej jest już logo daikina ).

Altherma dostała Złotego Instalatora w 2007 r od miesięcznika więc chyba za coś ......

Tam nie było COP dla -20 ( ja podałam z przecinkiem , żeby zwrócić uwagę , ze są porównywalne ) ......ponieważ jesteś skuteczny to wybierz się do siedziby daikina w W-wie ( 17 stycznia 56 ) w każdą środę są konsultacje i można obejrzeć urządzenia a jak już tam będziesz to męcz ich tak długo aż Ci podadzą ( muszą mieć takie dane ) , gdyby powiedzieli , ze nie mają niech Ci obliczą ... wiesz ja bym się oflagowała :lol: i nie wyszła aż by mi powiedzieli .......

 

Henoczku ...ciekawa propozycja i cena ok ! tylko u mnie ...basenu brak :( a do jeziora nie mieli ? :lol:

 

Ika ...tu jest schemat Kasi i Tomka z wykorzystaniem właśnie kominka z płaszczem ..

http://forum.muratordom.pl/post2430306.htm#2430306

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciekawa propozycja i cena ok ! tylko u mnie ...basenu brak :( a do jeziora nie mieli :lol:

Taką basenową pompę (tytanowy wymiennik ciepła) można wykorzystać nie tylko do basenu, ale także do podgrzewania ciepłej wody, czy nawet do ogrzewania podłogowego.

Nie ma co prawda w aukcji zbyt wiele informacji technicznych, ale przez analogie z urządzeniami np. firmy Dimplex powinna doskonale nadawać się do tego celu :):

Pompa ciepła powietrze/woda do instalacji zewnętrznej do podgrzewania wody w basenie; wymiennik ciepła z tytanu dla bezpiecznej pracy, przystosowany także do słonej wody i każdego typu przygotowania ciepłej wody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...