Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja jestem z południa

taka altherma działa w siedzibie wielikaru

w krakowie - pojadę i ją zobaczę

 

może ktoś jest z radomia i porozmawia ze sprzedawcą tych chińskich z allegro - on jest z radomia

 

mi najbardziej się podoba M2 thermogolva

co do daikina to jeszcze nie mam zdania - musiałbym to przeliczyć ale nie ma danych

a. średnich dobowych temperatur w roku (365 danych)

b. cop przy wyższych, niższych temp

 

ważne pytanie taki daikin to musi odwracać proces co jakiś czas aby odrosić się pytanie czy cop uwzględnia te krutkie zużycia energi na odmrażanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na tej stronie chińskiej są też pompy ciepła do podgrzewania wody w basenach.

Na wyjątkowo tanią pompę ciepła służącą do tego samego celu natknąłem się na Allegro :

http://www.allegro.pl/item355465332_nowosc_pompa_ciepla_do_basenu_abatronic_ab_8hps.html

Nowa pompa ciepła typu powietrze - woda za 3500 zł !

 

"Temperatura otoczenia ca. 20oC"

 

HenoK, czy to nie oznacza że praktycznie może pracować tylko na powietrzu wewnętrznym? I ciekawe ile powietrza potrzebuje.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Temperatura otoczenia ca. 20oC"

 

HenoK, czy to nie oznacza że praktycznie może pracować tylko na powietrzu wewnętrznym? I ciekawe ile powietrza potrzebuje.

 

pzdr

Bez problemu powinna działać w zakresie temperatur 5 - 40 st. C.

Na pewno działa na powietrzu zewnętrznym.

Po co Ci ilość powietrza? Jeżeli na wyjściu daje do 50 st. C, to idealnie nadaje się do podgrzewania c.w.u.

COP - 4,2 będzie miała oczywiście dla powietrza zewnętrznego 20 st. C.

Cena jest kusząca.

Pompy ciepła ze strony http://www.sero.com.cn/en/displayproduct.html?proID=112948 o podobnej mocy są sprzedawane w cenie ponad 2000 Euro, czyli dwukrotnie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Temperatura otoczenia ca. 20oC"

 

HenoK, czy to nie oznacza że praktycznie może pracować tylko na powietrzu wewnętrznym? I ciekawe ile powietrza potrzebuje.

 

pzdr

Bez problemu powinna działać w zakresie temperatur 5 - 40 st. C.

Na pewno działa na powietrzu zewnętrznym.

Po co Ci ilość powietrza? Jeżeli na wyjściu daje do 50 st. C, to idealnie nadaje się do podgrzewania c.w.u.

COP - 4,2 będzie miała oczywiście dla powietrza zewnętrznego 20 st. C.

Cena jest kusząca.

Pompy ciepła ze strony http://www.sero.com.cn/en/displayproduct.html?proID=112948 o podobnej mocy są sprzedawane w cenie ponad 2000 Euro, czyli dwukrotnie drożej.

 

Miałem na mysli ilość powietrza gdyby musiala chodzić tylko na powietrzu wewnętrznym bo wtedy przy basenach przy dużej wymienie powietrza nie byłoby problemu. Ale jeśli chodzi od 5 stopnii to na zewnątrz ilość powietrza nie gra roli- zgadza się.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3000 - 3500 m3/h. Też kiedyś planowałem Althermę w połączeniu z kominkiem z PW i wyrzutnią skierowaną na pompę. Jednak te 300 m3 powietrza to "kropla w morzu" i mało raczej da, a koszty przekierowania powietrza na nią - wysokie.

 

Przytoczę cytat z mejla, który dostałem od firmy Daikin już jakiś czas temu:

 

"W tabelach znajdują się wartości wydajności i poboru mocy dla poszczególnych temperatur zewnętrznych i temperatur wody zasilającej system. Przez proste podzielenie tych wartości otrzymamy COP.

 

Proszę zwrócić uwagę, że wartości w tabelach podane są dla wilgotności powietrza zewnętrznego 85%. Przy większej wilgotności wydajność będzie malała ze względu na zaszronienie wymiennika ciepła w jednostce zewnętrznej. Stąd mogą się brać opinie , że rzeczywisty COP jest mniejszy niż podają tabele"

 

Niestety na pytanie o ile maleje, już nie uzyskałem odpowiedzi. Dlaczego? Może dlatego, że gdybym je poznał, nie zdecydowałbym się na ich produkt? Ale to tylko moje spekulacje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co znalazłem to to:

http://pogoda.onet.pl/0,196,38,2,1,1,miasto_klimat.html

 

wynika z tego że średnie najniższetemperatury w krakowie w styczniu to około -5stC

 

nie wiem skąd te dane ale jeżeli tak jest to pompa powietrzna ma sens

 

wiem że średnie nie mówią wszystkiego i wartałoby do takiej PC zastosować sterowanie takie - ładuj bufor/podłogówke jak temperatura najwyższa czyli pewnie w dzień

kiedy niestety droga taryfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobawiłem sie programem doboru Copelanda ( zachecałem Was kiedyś) w celu sprawdzenia jaki COP netto mozna uzyskac z powietrza. Dla powietrza -15 C , parowanie musi wynosic co najmniej -20C co daje przy temperaturze skraplania 40C (czyli 35 C w podłogówce) COP=2.52. Daikin niczego więcej nie wycisnie , jeśli to dziesiątki po przecinku , ale może być i mniej. Ale to nie wszystko - parownik każdej firmy obrasta lodem i wymaga odszraniania. Jakim sposobem? Ano cykl się odwraca i podłogówka grzeje jednostkę zewnętrzną ! Tu trzeba właśnie pomniejszyć COP. Taka jest prawdziwa prawda o -15C i pracy pompy ciepła z powietrzem. COP w granicach 1,5 do 2.

Co jest faktycznie źródłem ciepła ? Powietrze jako takie ma małe ciepło właściwe czyli z 1m3 uzyskujemy bardzo mało ciepła. Para wodna występuje w powietrzu przy każdej temperaturze , ale oczywiście im zimniej tym tej pary jest mniej. I otóż dochodzimy do kolejnej bariery w naszych polskich warunkach : suchego zimnego powietrza trzeba dużo więcej, albo jeśli tyle samo to różnica temperatur pomiędzy jednostką zewnętrzna a powietrzem musi rosnąć : czyli przy powietrzu -15C ,parowanie czynnika na poziomie -25 a może -30C . Podobnie na parowanie wpływa obrastanie parownika lodem. O COP to juz nie warto pisać bo może być <<1.

Co innego nad morzem, w wietrznej okolicy ( fiordy Norwegii) gdzie powietrze jest przesycone wilgocią i zawiera dużo soli. Tam warunki mogą byc korzystne.

Jeśłi ktoś się jednak upiera proponuję kupić na początek klimatyzator inwertorowy, który może zimą grzać pomieszczenia. Wydatek nie taki wielki, chłodzenie latem zawsze się przyda a do 0C macie gwarantowane przez hydrola , szybkie w uruchomieniu źródło ciepła. Bardzo szybko nagrzewa, szybciej niz kominek.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3000 - 3500 m3/h. Też kiedyś planowałem Althermę w połączeniu z kominkiem z PW

dzieki uprzejmości bonetki widziałam wasz schemat ogrzewania przedstawiony wcześniej. Ja mam bardzo podobny pomysl ze wzgledów dokładnie takich samych jak wy podawaliście (praca w przewidywalnych godzinach, łykendy raczej w domu i chęć palenia w kominku :lol: ), tyle ze u mnie bedzie częściowo podłogówka a częściowo grzejniki tradycyjne.

Proszę, napiszcie czy zrezygnowaliście z pomysłu połączenia pc i kominka, czy z Althermy (w sensie powietrznej pc), czy z tej konkretnie firmy i dalczego???

Przyznam bez bicia :oops: , że nie mialam siły czytać 10 stron, żeby wyłowić odpowiedź. Mam nadzieję ze to nie za duzy kłopot :roll:

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie

diabeł tkwi w ilościach dni i zapotrzebowaniu na ciepło

czyli ile mamy dni -15 i jakie jest wtedy zapotrzebowanie budynku

iile-10,-5 itp

 

jezeli np jest 3 dni w roku to można grzać grzałką

bo nie warto przepłącać dla 3 dni

 

tylko czy ktokolwiek jest w stanie wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło przy różnych temp

 

ja napisałem maila do IMGiW i czekam na plik z dobowymi temperatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czy ktokolwiek jest w stanie wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło przy różnych temp

 

ja napisałem maila do IMGiW i czekam na plik z dobowymi temperatur

a wystarczyło skorzystac z programu Copelanda : ma zakładkę do policzenia takich godzin i wbudowane , średnie z wieloletnich pomiary temperatur sezonu grzewczego :D . IMGW takie dane oczywiście udostępnia ale za ciężkie pieniądze :evil:

I nie chodzi tylko o -15C , bo te samoe zjawiska zachodzą z chwilą gdy temperatura parowania spada poniżej 0C, czyli juz od +5C na zewnątrz. W naszych warunkach do 0C daje się wytrzymac , a poniżej -5C urządzenie trzeba wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem nowym na tym forum, choć śledzę je od dawna.

 

Od początku budowy jestem nastawiony na ograniczenie przyszłych wydatków w użytkowaniu więc zaplanowałem pompę ciepła.

 

Po analizie ofert i tego forum nastawiam się na Thermogolva.

 

- mój dom jest z poddaszem, lokalizacja Poznań

- po podłodze bez garażu ma około 220 m2 (170 użytkowa)

- wszędzie jest podłogówka.

- na gruncie 15 cm styropian

- ściany - suporex + 18 cm styropian

- rekuperator Dospela

- w dachu planuje 30 cm wełny.

- wody gruntowe wysoko

 

Na podstawie tych danych pan Tomasz z T. zaoferował mi pompę Zirus M2-10.

Czy biorąc pod uwagę Wasze uwagi o tym, że warto niedowymiarować pompę, jest to dobra propozycja, czy może pompa M2-7 byłaby wystarczająca ?

 

Niestety nie przebrnąłem przez programy OZC, więc nie znam dokładnego zapotrzebowania mojego budynku na ciepło.

 

Nie rozchodzi się o cenę zestawów, bo ta jest akurat podobna. Bardziej istatotny jest dla mnie fakt, że przy M2-7 mamy 3 nitki kolektora, przy M2-10 już 4, co zwiększa zajętą powierzchnię niestety nie aż tak dużej działki.

 

Drugą istotną sprawą jest wydajność i efektywność zestawu. Jak wybór większej pompy wpłynie na pracę i zużycie prądu do obsługi większej sprężarki.

Czy lepiej zeby pompa pracowała krócej / rzadzeij (dla M2-10) z większą mocą, czy moze jednak załączała sie częściej i pracowała z mnejszą mocą (dla M2-7)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku jak dobrze że sprowadziłeś trochę na ziemię nasze marzenia odnośnie Ath.

Fizyki nie da się oszukać .

Ciekawe czy COP uwzględnia straty związane z odszronieniem parownika ?.

W niskich temp. powinna być jeszcze włączona grzałka karteru sprężarki ( przeważnie grzałka opasuje się spód sprężarki ) , która powoduje , że czynnik chłodniczy nie jest absorbowany przez olej . To tez trochę prądu wymaga ( 20-50 W ).

Na wilgotne mroźne powietrze nie mamy już w ogóle żadnego wpływu.

Jeszcze jedno ...podają COP np.4,45 ( pisać to można wszystko i papier wszystko przyjmie ) ale nie wiadomo do końca czy to dla 0 czy np. +7 na zewnątrz czy inaczej a to różnica ( góra też się liczy /35 czy /50 ?) .W ogóle w tym względzie są bardzo ostrożni nie podają wszystkich zakresów.

Koszt około 15.ooo pln ...gdyby było to urządzenie takie cudowne we wszystkich warunkach klimatycznych czy nie powinno kosztować drożej ? a może to jest tak ,że dla innych nie liczy się COP i kwoty r-ków za energię elektr. są szczęśliwi , że mogą się ogrzewać i chłodzić a reszta nie ma znaczenia .

 

Jeszcze to ..pisaliśmy , że powietrzne sprawdzają się do -5 *C , ta miała być trochę inna... a właściwie w na czym miałaby polegać ta inność ...na tym , że napisali do -20 , na tym , ze zastosowali sprężarkę inwerterową ( płynne dostos.moc) i że można się grzać i chłodzić jednym systemem ( odwracalna , chłodz. aktywne ) ...czy na czymś jeszcze ?.

 

Tomcio ...wydaje mi się , ze Pan od Thermog. jest dobrym specjalistą i ja bym mu zaufała ( On je zna jak nikt inny w Polsce ) . To też jest tak , ze jest gotowy kolektor ( odpowiednia ilość ) i jest przypisany na stałe do określonej mocy sprężarki . Tam jest 7 albo 10 kW i tylko tak można wybierać ( może gdzieś przydałoby się 8 czy 9 ) .

 

PS. On napisałam z małej litery ( spieszyłam się ) ..to niewybaczalne ..musiałam poprawić...przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

praktycznie jestem (byłem) już zdecydowany na pompę 5 KW Zirius (domek 120 m2) , ale zainteresował mnie temat Althermy, więc zdobyłem telefon użytkownika tej pompy. Ogrzewana powierzchnia 170 m2, pompa 8, 43 KW.

Z krótkiej rozmowy wynika, że pompa się sprawdza, w duże mrozy dogrzewanie z kominka z DGP (gdyby teraz budował to by był z płaszczem wodnym). Przy temperaturach -2 C - +2 C pojawia się problem oblodzenia.

Rozwiązaniem okazało się zamontowanie kabla grzewczego.

Na początku nie była podłączona grzałka, więc na sterowniku ustawiony był program z priorytetem CWU. Teraz nie ma już takiej potrzeby. Oczywiście II taryfa i grzanie wody w nocy oraz między 13.00-15.00.

Rachunek za prąd 460 zł w okresie zimowym, gdzie wszystko praktycznie na prąd (płyta ceramiczna, piekarnik, zmywarka, pralka itp.), 5-7 osób, tylko nie zapytałem czy to za 1 mies. czy 2 :( .

Pan z okolic Krakowa.

 

Tak więc temat do rozważenia i zaczynam się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Zirius u mnie i tak by musiał być wspomagany kominkiem w największe mrozy, działkę mam 911 m2 ograniczoną budynkiem gospodarczym, więc zostaje mi około 240 m2 na kolektor. 2 x 60 zajmie ok 150 m2. Zostaje bardzo mało miejsca na zagospodarowanie inne niż trawnik.

Zrobiłem też wykop na 1,20 m i jest piach, wiec COP będzie w granicach 3,3.

 

A pytałem u sprzedawcy Althermy o COP, przy -20 C = 2,3 dla temp. 35 C.

Buduję w łódzkim, III strefa klimatyczna.

 

Na podjęcie 100% decyzji daję sobie jeszcze 2 tygodnie i potem to już koniec rozmyślań grzewczo-instalacyjnych...

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytałem u sprzedawcy Althermy o COP, przy -20 C = 2,3 dla temp. 35 C.

czyli Pan powiedział prawie prawdę : taki COP jest tylko netto czyli na samej pracującej sprężarce przy odszronionym parowniku. Odliczyc od tego należy energię na odszranianie i pracę z oszronionym parownikiem ( odszranianie uruchamia się cyklicznie po przekroczeniu zadanej temperatury parowania)

COP będzie tak z 1.5 co automatycznie oznacza zupełnie symbliczną moc grzewczą w stosunku do sygnalizowanego COP >>4. Czyli jak zwykle : kiedy potrzeba najbardziej to Pan Carnot daje za mało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...