Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

widzę ża mamy problem

thermogolw

-zajmujący miejsce na działce

- ale stabilne źródło

- ciekawy bufor - możliwość podpięcia solarów + kominka tylko po co skoro on jest świetny

-przepływowy podgrzewacz wody - bez legionelli

 

altherma

- niepewne źródło

- szansa że dni o temp -20 bedzie niewiele

- możliwość chłdzenia - chce chłodzić kanały nawiewne + podłogówke

- myśłe że kominek z płąszczem byłby wskazany

 

pan tomasz napisał mi maila:

Pompy powietrzne są bardzo popularne w Szwecji ale nikogo nie boli głowa z powodu załączenia się grzałki jeżeli do tej pory ogrzewał dom za pomocą prądu. Ponadto wcale dla mnie nie jest to rewelacją za ile może Pan kupić Althermę. Czy nie taniej kupić klimatyzator i jednostkę zewnętrzna (ok. 2.000 PLN) spiąć ze zbiornikiem np. Elektrometu (wymienniki karbowane).

 

mi troche bardzie podoba się thermoglv z uwagi na bezawaryjność i stabilność i bufor

 

a troche altherma - z uwagi na możliwość nagrzewania i chłodzenia kanału wentylacji oraz podłogówki

 

i bądź tu mądry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pan tomasz napisał mi maila:

Czy nie taniej kupić klimatyzator i jednostkę zewnętrzna (ok. 2.000 PLN) spiąć ze zbiornikiem np. Elektrometu (wymienniki karbowane).

Zapytaj Pana Tomasza, czy sam wykonał już taką instalację ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido

 

ponieważ na stronach o Althermie są zdjęcia instalacji to myślę , że chyba nie jest w Polsce jedna jedyna instalacja , prawda? ...poproś o namiary ...napisz maila do Centrali Daikina na Polskę i gdzie się da .....przecież nie mają chyba nic do ukrycia . Zauważ dobre firmy przeważnie na swoich stronach podają miejsca wykonanych instalacji .( bez szczegółowych adresów ale tego można się dowiedzieć później ) ......

Myslę , że Pan Tomasz jest takiej klasy człowiekiem , że jedna instalacja więcej czy mniej nie stanowi problemu i doradza całkiem uczciwie i jest ponad jakieś przyziemne sprawy ( tzn, ja tak myślę ) o klimatyzatorze i jednostce zewnętrznej wspominał też Hydrolek .

 

Myślę , ze o Althermie trochę już wiemy .......ciekawe do ilu spada COP dla -20/50 ? .....dla -20/35 jest 1,5 ........tu 15 *C więcej ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dostałem info z womaru że mają mi przekazać namiar na kogoś z krakowa kto ma altherme i zapisuje zużycie pradu (na cały dom)

 

z womaru dowiedziałem się coś co dość komplikuje sytuacje w moim przypadku

 

nalezy dokonywać 2 x do roku przeglay daikina koszt = 250zł + dojazd x 2

 

to dość skutecznie zraża mnie do tej pompy bo jeżeli mam wydać 600 zł rocznie przy moim zapotrzebowaniu 3000kW + 3000kW = 10gr

 

czyli obsługa pompy to koszt 10 gr dla mnie dokłądnae do każdego kilowata

to bez sensu - owszem można stracić gwarancje i serwisować poza generalnym przedstawicielem

 

zadałem natomiast im działo do zrobienia:

chce klime/pci która działałaby koło thermogolva jako uzupełnienie i nagrzewałaby kanał wentylacyjny a chłdziła latem

i chciałbym aby to było zrobione naTANIEJ klimakonwerterze + nagrzewnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido ......Altherma nie kosztuje jakieś zabójcze pieniądze i Daikin nie chce sprzedać raz ...tylko logiczne , ze nawet jak nie ma co serwisować ( no chyba że kanały klimakonwektorów przeczyścić ale to chyba można byłoby samemu) to chce mieć do końca życia PC serwis ...to tez są jakieś pieniądze .

Ciekawe jaka jest gwarancja na te urządzenia i czy można wykupić "dożywotnią" ?

 

PS. U mnie Pan za serwis automatycz. podlewania chce 1000pln rok ..i co mam powiedzieć ?...załamka ! .......( duży teren 6100 mkw ale bez przesady ! ) ale oszczędzam na serwisie PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , ze to mus ...bo gwarancja ale nie uważasz , ze super firma powinna świadczyć takie usługi przez 2 lata bezpłatnie ......( w podziękowaniu za zakup akurat ich produktu ).

PS.Ja wiem , ze nie z tego świata jestem ......... :wink: i mnie zakrzyczycie ale tak uważam i już ! .....albo ma się Klasę albo nie ? ( albo się udaję , ze się ją ma )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pomęczyłem pana z Daikin-a, faktycznie problem oblodzenia pojawia się przy temp. ok 0 C i dużej wilgotności. (co potwierdził użytkownik pompy). W tym roku zmieniły się oznaczenia pomp ponieważ wprowadzili zmiany w oprogramowaniu w celu "płynnego odmrażania", wcześniej działało cyklicznie co ok. 40 min.

 

Kolejna informacja to ok. 20 instalacji wykonanych przez frimę Bezet z Bydgoszczy, więc teraz ich męczę o telefony do ludzi, którzy mają Althermę :)

 

Rozmawiałem jeszcze raz z użytkownikiem z okolic Krakowa (ciekawe kiedy braknie mu cierpliwości), przy temperaturach -5 do -10 C grzałka działa do ok. 40 s na początku cyklu (pewnie to jest to odmrażanie?), potem już tylko sama pompa.

Na jego terenie gmina na ten rok przeznaczyła fundusze na finansowanie do 40% inwestycji w odnawialne źródła ciepła, więc warto pytać u siebie może uda się coś dofinasować, bo na Fundusz Ochrony Środowiska nie ma co liczyć - zwracają część odsetek kredytu zaciągniętego we wskazanym banku (tak jest w Łodzi).

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela wydajności dzięki uprzejmości pana z Daikin-a:

 

http://www.suwary.com.pl/r/capacity_tables_ERYQ5_6_7.pdf

 

 

"Uwagi: Nalezy brać wartości dla następujących wielkości:

1. jednostka oznaczona symbolem ERYQ007 (obecnie jest to ERHQ008)

2. wydajność cieplna z tabeli "Heating -integrated values" (uwzględnione tu są cykle odmrażania, w przeciwieństwie do "peak values") "

 

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że męczymy tego samego pana spod krakowa

 

to co od niego się dowiedziałem

dom 186m2

podłogówka

altherma + 300l boiler

max -12 w sezonie

ma opomiarowaną pc

zużycie za sezon na CO + CWU to 6400kWh (od października do dzić)

jest to pierwszy sezon

miał źle podłączoną grzałkę więc system sygnalizował że mu się załącza cyklicznie max na 1min przy minus 12 stC

ale grzałka nie działał więc te wyniki są na samej pompie

 

szczytowego zapotrzebowania ma 9800kW przy minus 20stC

tyle sie dowiedziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam te tabele wcześniej i nawet miałam wątpliwości dlaczego nie podają do -20 tylko -15 .......( widziałam nawet podawane , ze Atherma działa do -25*C ) widocznie nie chcą podawać ...dla typu 5 kW jest COP 1,52 ( z rozmrażaniem ) -15 /50 ........wilgotność 85% .,

czyli , że COP 1, 5 ( realne to co było podawane u nas dla -20/35 ) i COP 1,52 dla -15/50 jest ok? .....( 2,16 u nich -15/35 z tabel.)

http://www.suwary.com.pl/r/capacity_tables_ERYQ5_6_7.pdf

 

Kangaroo21 ... zależy co chcesz mieć bezposred . czy posred. ( polska czy nie ) ..weź od kilku a później będziesz przesiewał ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

praktycznie jestem (byłem) już zdecydowany na pompę 5 KW Zirius (domek 120 m2) , ale zainteresował mnie temat Althermy, więc zdobyłem telefon użytkownika tej pompy. Ogrzewana powierzchnia 170 m2, pompa 8, 43 KW.

Z krótkiej rozmowy wynika, że pompa się sprawdza, w duże mrozy dogrzewanie z kominka z DGP (gdyby teraz budował to by był z płaszczem wodnym).

Pozdrawiam - Daniel

 

Czy pan z pod Krakowa wyjaśnił dlaczego kominek z DGP zamienilby na taki z plaszczem wodnym?? Ja tak chcialam zrobić i prawie wszyscy przekonują ze to zle wyjscie i lepiej z powietrznym :( Gdybys jeszcze dzwonil prosze zapytaj o to :roll:

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ika ....pytanie nie do mnie ale podejrzewam , że jak pytałaś o kominek nie mówiłaś , że chcesz zastosować PC powietrzną to trochę inna PC niż glikolowa czy nawet z bezpośrednim . ( bardziej stabilne DZ) ..dlatego , tutaj , żeby maksymalnie zaoszczędzić ...co. to np. 35 *C ale cwu to około 50 *C a to różnica .

Dla nas kominek to drugie zródło ciepła ( w razie czego jak brak energ.elekt.- powietrzny ) .....dla Was może stanowić relatywną pomoc przy niskich temperaturach zewnętrznych i nie tylko ....

 

PS.Arek chciałam znaleźć instrukcję Alfa .....ale nie mogę ( znalazłam tylko dla cwu ) jak masz to mi prześlij ..... o sterowniku kiedyś pisałam ale instrukcji niet .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy problem, jak wrysowałem kolektor (ok. 150 m2) w działkę :

 

http://www.suwary.com.pl/r/kolektor.jpg

 

to żona nie dopuszcza myśli, że praktycznie cała powierzchnia staje się trawnikiem i nie można będzie zrobić altanki, oczka wodnego itp....

Mnie też się wydawało, że więcej miejsca zostanie.....

Części budynku gospodarczego nie ma (tam gdzie jest taras) ale pozostałe zostają, więc alternatywą są kolektory pionowe (kasa....) albo faktycznie Altherma..... I bądź tu człowieku mądry.... :/

 

Kominek zamierzałem traktować jako umilacz czasu w soboty-niedziele i wspomaganie pompy w największe mrozy oraz alternatywne źródło, ale jeżeli przy Althermie będzie trzeba palić częściej no to chyba przyjdzie mi się powoli pogodzić z taką wizją....

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...