Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to mamy problem, jak wrysowałem kolektor (ok. 150 m2) w działkę l

 

robisz błąd tak rysując - rozrysuj sobie nitki kolektora a nie obszar - jedną nitke puść prawie w granicy a zobaczysz, że zmieścisz altanke

 

Pozdrawiam

 

p.s. tez miałem problem gdzie wkopać kolektor - działka prawie hektar i weź tu coś zaplanuj :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to mamy problem, jak wrysowałem kolektor (ok. 150 m2) w działkę l

 

robisz błąd tak rysując - rozrysuj sobie nitki kolektora a nie obszar - jedną nitke puść prawie w granicy a zobaczysz, że zmieścisz altanke

 

Pozdrawiam

 

p.s. tez miałem problem gdzie wkopać kolektor - działka prawie hektar i weź tu coś zaplanuj :-)

 

Faktycznie złe podejście do tematu, dzięki za podpowiedź. Teraz zrobiłem na szybko 2 x 30 m, szerokość 1 m i wygląda lepiej:

 

http://www.suwary.com.pl/r/kolektor2.jpg

 

Będzie temat do dyskusji z żoną :)

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką PC chcesz dać dla 2x30mb

 

thermogolw M1?

bo tylko te mają tak małe dolne źródło

 

jak masz ocielonu dom + jakie masz zapotrzebowanie

 

Kolektor 2 x 60 m, M2-5, pytałem pana Tomka, układany jest w wykopach ok. 30 m długości i 1 m szerokości.

 

Nie będę już zaśmiecał forum rysunkami ale jeszcze inaczej rozłożę kolektory, więc może uda mi się osiągnąć kompromis z żoną :).

 

Co do domu, to ściana jednowarstwowa Ytong 40 cm, podłogi 7+5 cm styropian, 25 cm wełny dach. Okna cieplejsze z MS lub Avante. Rekuperator z odzyskiem + GWC rurowy (tutaj jeszcze negocjuję ceny i szukam miejsca ok 45 m). Dom Oliwka z HB Studio. Mieliśmy zacząć w połowie kwietnia, ale z powodu "papirologii" start przełożyliśmy na wakacje (a właśnie sprzedaliśmy mieszkanie więc od czerwca jesteśmy na łasce rodziców).

Zapotrzebowanie czeka na wyliczenie (instalator od podłogówki ma zrobić razem z projektem).

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido

osobiscie wybralbym pkt 1

pkt 2 za duzo kombinowania a efekt tylko wtedy gdy jest "w miare cieplo" co bedziesz robil jak temp spadnie ponizej 0???

 

wracajac do thermogolv wydatek 12 litrow na minute mysle ze jest wystarczajacy..z moich rozmow z uzytkownikami wynika ze nie mieli z tym zadnych problemow

mieszacz juz jest wbudowany w zbiornik

kiedys byly zbiorniki galmeta ale cos nie dokonca sie sprawdzaly

aha masz wbudowana grzalke 6 kw ktora mozesz rowniez sterowac..wiec nie byloby sensu montowac przeplywowki

 

co do dolka energetycznego to wystepuje on tylko w momencie sterowania godzinaowe np jak juz pisalem II taryfa..gdy pompa dziala w zaleznosci od temperatury dzieki wykorzystaniu sterownika pogodowego nie ma wtedy takiego problemu aczkolwiek trzeba sie zastanowic czy korzysci z II taryfy sa dla nas wazniejsze od chwilowego problemu z goraca woda..

(choc dobrze ustawiajac czasy grzania mozna ominac ten problem np puszczajac ciepla wode na podlogowke wtedy gdy w 90% myc sie juz nie bedziemy np 23-24..wtedy dol energetyczny bedzie dla nas niezauwazalny

 

niestety aby miec wieksze mozliwosci sterowania musimy albo kupic sterowniki podpiete pod pompy lub pogodowke..:(

sama pompa jest bardzo prosta mozna dokupic za okolo 80 zl do pompy sterownik czasowy aby moc sterowac II taryfa (tak mi pan Tomek powiedzial)

 

Z tym dokupowaniem pogodówki, a raczej "pokojówki" to nie przesadzałbym: koszt 1300 brutto pln, 2000 pln pogodówka i pokojówka ze sterowaniem krzywą - czyli przy całości przysłowiowe "grosze". Czyli cały system z "bajerami" w moim przypadku kosztowałby 28500 pln brutto - z ułożeniem kolektora.Do tego jakieś orurowanie w kotłowni - niech kosztuje łącznie 32kpln. To w porównani z innymi prawie 50% koszt! Można jeszcze solary dołożyć (też proponują ) za 3800 pln . Czyli w sumie w 35kpln można się zamknąć. W Nibe taki system (tylko kolektor pionowy) kosztuje ok. 67000, netto....

 

Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

 

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

 

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

 

Nie tylko, uhm :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żona nie dopuszcza myśli, że praktycznie cała powierzchnia staje się trawnikiem

osobiście traktuje to jako zaletę. Teraz(po zakopaniu kolektora) nie ma zmiłuj! Na kazdą propozycję drzewka, skalniaka czy jakiegoś innego cuda odpowiadam -nie można, bo DZ!. Dzięki temu mam tylko trawkę i zero problemów z lawirowaniem kosiarką miedzy drzewkami lub temu podobnymi przeszkodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

 

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

 

Nie tylko, uhm :wink:

 

ale 5000 to przesada - to 5 sezonów grzania u umnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja początkowo też chciałem M2-5kW

mam dom bardzo dobrze ocieplony zapotrzebowanie szczytowe to 4800kW

 

po tym jak przeliczyłem że zregenerowanie ciepła w buforze 500L z 38stC do 55stC następować będzie przy pompie 7kW będzie trwało około godziny bo:

 

(38-55stC)*0,5m3*1,17=9,89kWh

a więc:

10kW/7kW mocy = 1,2 godziny na załadowanie do 55stC bufora

10kW/5 kW mocy = 2 godziny

 

biorąc pod uwagę że wanne głównie używa się zimą należy czas wydłużyć jeszcze o odbiór ciepłą przez podłogówke

 

przekonajcie mnie proszę że przy moim dobrze ocieplonym domu wystarczy M2-5kW szczególnie do CWU

chętnie kupiłbym mniejszą ale obawiam się o dyskomfort

 

i jeszcze jedno - jadna pętla w Thermogolvie ma 70m więc dzieląc to na 2 = wykop będzie miał 35 mb a nie 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno

 

NEGOCJACJE

 

widzę że mamy podobne preferncje

być może wielu z nas zdecyduje się na zakup pompy thermogolv lub althermy

 

Z tego co wiem to przy zakupie kilku sztuk istnieje możliwość negocjacji ceny

 

DLACZEGO NIE WYNEGOCJOWAĆ ZAKUPU KILKU POMP ZIRIUSA?

 

MYŚLE ZE 5-10% TO MAMY W KIESZENI

 

jeżeli jesteście zainteresowani to piszcie do mnie indywidualnie - negocjacje muszą być tajne aby były skuteczne: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak myślicie ten sterownik za 5000 pln to jakiś z rodziny PLC czy inny ?.........

 

Fido ...mogę pożartować ...kiedyś umieściłam Wszystkich z mojego punktu widzenia ( z przymróżeniem oka , chodziło też o specjalizację w tematach ) ...chciałabym dopisać Ciebie ( jeśli pozwolisz ) ......

Fido .......domy pasywne ,PC powietrzne , techniki negocjacji i .....Tajnos Agentos :D

Pomysł kupienia ciut taniej jest bardzo dobrym pomysłem ! tylko niech się Was trochę zbierze ...czym więcej Ludków tym niższa cena , ...powodzenia !

 

PS. Myślę , że się nie obraziłeś ..........bo my tu wesołe ludki jesteśmy :) .....

 

Odnośnie tego co napisał sSiwy niżej ...tez zwróciłam na to uwagę .....było zawsze ... każda pętla po 60 mb i w zależnosci jaka moc albo 2 x 60 - 5kW ( M1 i M2 ) albo 3x 60 mb- 7 kW ( M1 i M2 ) albo 4x 60 mb-10kW ( M2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido napisał:

i jeszcze jedno - jadna pętla w Thermogolvie ma 70m więc dzieląc to na 2 = wykop będzie miał 35 mb a nie 30

Albo coś się zmieniło, albo "się" pomyliłeś.

Co do mocy PC, jesli domowników jest (lub planowane) wiecej niż 2 osoby

to "większa", lub mniejsza + "miejscowe" przepływowe ogrzewacze CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

 

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

 

Nie tylko, uhm :wink:

 

:lol: :roll: :lol: Wlasnie nie wiem o co z tym chodzi. Dzis sie dowiedzialam ze to 200zl, ale jak dostane dokladna wycene to napisze. Tak to jest jak sie przez komorki rozmawia i wszystko na odleglosc, a pieniadze niezle. Nie bede tu komentowac na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ziriusa to jest nas już 3 osoby

 

co do sterowania podłgówką za 5000zł to całkiem realna cena

znam ciekway system Honywell hometronic

który ma w cenie 6000 tyś zł centralny panel główny z możliwością ustawień dobowych/miesięcznych itp nastaw temperatury i co ciekawe ponoć dziła a raczej uczy się bezwładności podłogówki działając tak że utrzymuje odpowiednią tmperaturę od zadanej godziny dodatkowym plusem lub minusem jest bezprzewodowość pokojowych czujników temperatury

minusem bo należy wymieniać co 2 lata baterie a plusem dlatego że meble czy też szafy nie będą klidować z termometrem. dodatkowo można pod niego podłącyć oświtlenie + rolery bo to ten sam panel za 1600zł

 

co do mojego opisu to trafiłaś bonetko w sedno włącznie z tajnos agentos

a negocjacje mam w małym paluszku

dawajta ludziska kto jeszcze kupi PC to do mnie [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już rozmawiałem o wielu takich systemach

dajcie sobie spokój

na początek poprowadźcie kable 3x1,5 + utp (skrętka komputerowa)

tam gdzie być może będzie termoterulator pokojowy

 

potem się pomyśli czy dacie bezprzewodowy czy przewodowy

 

nie da się wszystkiego przewidzieć - która firma co ciekwego wymyśli

 

co sądzicie o tym regulatorze pogody

a może inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ziriusa to jest nas już 3 osoby

 

co do sterowania podłgówką za 5000zł to całkiem realna cena

znam ciekway system Honywell hometronic

który ma w cenie 6000 tyś zł centralny panel główny z możliwością ustawień dobowych/miesięcznych

 

przy PC i podłogówce takie sterowanie nie ma sensu - to kilka lat grzania !!!

największą zaletą podłogówki jest jej samoregulacja

a programator przydaje sie do grzania w II taryfie - a tu starczy taki za 200 zł

sam wydałem pieniądze na siłowniki itp. a ostatnio i tak wszytko zdjąłem w diabły bo mam tak ustawione przepływy, że nie musze nic więcej kombinować z zamykaniem obwodów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...