Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dlatego ja stawiam na prostote

na początku nie kupuje drogoch rozwiązań

natomiast pogodowy wydaje mi się ok

bo podaje temperature analizując tą na zewnątrz

tylko czy odnajde krzywe grzewcze dla domu pasywnego?

 

mam tez inną propozycje

znam osobe która ma thermogolva

mogę przyjechać i przetestować to co wymyślimy tu na grupie

a więc możecie zgłaszać propozycje

 

jeszcze jedno - jutro montuje okna - nie będzie mnie ze 2 dni

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dlatego ja stawiam na prostote

na początku nie kupuje drogoch rozwiązań

natomiast pogodowy wydaje mi się ok

bo podaje temperature analizując tą na zewnątrz

tylko czy odnajde krzywe grzewcze dla domu pasywnego?

 

ja po 2 miesiącach eksperymentów z Ziriusem stwierdzam, że pogodówka przy podłogówce jest mi niepotrzebna - szczególnie przy kumulowaniu ciepła z II taryfy - tu są potrzebne troszke inne algorytmy ;) przynajmniej u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem skąd wzięło się to 70 mb jedna nitka w Thermog ...po prostu jest jeszcze

3 kW M1 i do niej jest właśnie jedna nitka czyli 1x70 .....w reszcie ( 5, 7 , 10 kW M1 i M2 ) nitki po 60mb.

Wiem co umie ten regulator VSE-2 ale nie wiem jak wygląda wizualnie :( ......może Ktoś by zechciał jakiś odnośnik albo coś takiego .....

 

Henoczku dziękuję :) ..oczywiście szukałam w google ...ale pomyliłam się w literce i dlatego ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem skąd wzięło się to 70 mb jedna nitka w Thermog ...po prostu jest jeszcze

3 kW M1 i do niej jest właśnie jedna nitka czyli 1x70 .....w reszcie ( 5, 7 , 10 kW M1 i M2 ) nitki po 60mb.

Wiem co umie ten regulator VSE-2 ale nie wiem jak wygląda wizualnie :( ......może Ktoś by zechciał jakiś odnośnik albo coś takiego .....

A od czego masz Gooooogle :

http://www.wseprodukter.se/vse2.html :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja po 2 miesiącach eksperymentów z Ziriusem stwierdzam, że pogodówka przy podłogówce jest mi niepotrzebna - szczególnie przy kumulowaniu ciepła z II taryfy - tu są potrzebne troszke inne algorytmy ;) przynajmniej u mnie

Moja PCi z podłogówką o bardzo dużej pojemnosci cieplnej też na razie chodzi na "ręcznym sterowaniu". Na razie ją obserwuję staram się dobrać jakiś algorytm sterowania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a twoim zdaniem warto regulator pogodowy?
Warto taki regulator zastosować, tylko trzeba zastanowić się jaki parametr powinien być regulowany. Na pewno nie kupiłbym regulatora za bardzo wysoką cenę, bo jak już tu zauważono za tę cenę można bez regulatora eksploatować pompę ciepła przez kilka lat. Myślę, że w przypadku pompy ciepła i ogrzewania podłogowego parametrem regulowanym wg krzywej grzewczej powinna być temperatura grzejnika podłogowego (czujnik umieszczony w posadzce wybranego pomieszczenia). Regulator może być stosunkowo tani. W innym wątku proponowałem np. taki z Allegro :

http://www.allegro.pl/item324376000_regulator_kompensator_pogodowy_termostat.html

Dostępny również w sklepie internetowym :

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/61

Posiada on właściwie wszystko co potrzeba, żeby efektywnie sterować pracą pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza tego z Allegro ......

jedyne do czego ja bym się "przyczepiła" ( ewentualnie ) to np.duży skok między krzywą 1 a 2 ( 1 -temp,< 30 , 2 =40 (-20 )..... ogólnie szkoda , ze na dole nie ma gęściej tylko na górze się zagęszcza ( a góra chyba mniej potrzebna niż dół , chyba że do grzania wysokotemperaturowego ) ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm regulator pogodowy no wlasnie tez nad nim sie zastanawiam..

przyznam sie szczerze myslalem nad tym by dokupic do pompy ale wlasnie cena prezentowana na stronce thermogolv jest dosyc wysoka brutto chyba 1400zl..

czy jezeli wezmie sie taki tanszy to bez problemu mozna bedzie go podlaczyc..?ba czy problemu nie bedzie robil monter? moze tylko na tym jednym nauczyli sie pracowac albo tylko ten jeden jest dostosowany do ziriusa?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza tego z Allegro ......

jedyne do czego ja bym się "przyczepiła" ( ewentualnie ) to np.duży skok między krzywą 1 a 2 ( 1 -temp,< 30 , 2 =40 (-20 )..... ogólnie szkoda , ze na dole nie ma gęściej tylko na górze się zagęszcza ( a góra chyba mniej potrzebna niż dół , chyba że do grzania wysokotemperaturowego ) ....

 

a moze bonetko bys miala jakiegos faworyta jezeli chodzi o regulator pogodowy?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest 4 chętnych na pompe

zapraszam kolejnych [email protected]

 

już bardziej podoba mi się ten z alegro

przynajmniej ma panel

 

mi zdecydowanie tez i kasa mniejsza ciekawe czy pan Kuraszczyk moglby taki podlaczyc?

chociaz dla mnie wazniejsze od wygladu to strona praktyczna ot to co zauwazyla bonetka chyba ze to nie problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do sterownika to moze jeszcze taki ..(uzywany w pompach ecopower) rx-77 a dokladnie jego wersja nascienna SR368-M2 (producent frisko)?l

Ten regulator ma tę samą wadę, na którą wskazała bonetka - zbyt mało krzywych w dolnym zakresie temperatur (do ogrzewania podłogowego).

Pod tym względem regulator IB-Tron 401 jest lepszy, bo można zdefiniować do 5 własnych krzywych grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="HenoK

Ten regulator ma tę samą wadę, na którą wskazała bonetka - zbyt mało krzywych w dolnym zakresie temperatur (do ogrzewania podłogowego).

Pod tym względem regulator IB-Tron 401 jest lepszy, bo można zdefiniować do 5 własnych krzywych grzewczych.

 

No fakt:(

a powiedz czy jest sens stosowac z regulatorem pogodowym regulator pokojowy? zeby bylo powiazanie temperatury wenetrznej z zewnatrzna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz czy jest sens stosowac z regulatorem pogodowym regulator pokojowy? zeby bylo powiazanie temperatury wenetrznej z zewnatrzna?

Pozwolisz, że odeślę Cię do instrukcji regulatora : http://www.sklep.insbud.net/download/PL_IB-Tron_401.pdf , gdzie jest "łopatologicznie" wytłumaczona "zasada działania regulatora pogodowego".

Myślę, że po tej lekturze będziesz wiedziała (wiedział ?) czy warto dodatkowo stosować regulator pokojowy :) :

Zasada regulacji pogodowej:

Układ w którym regulacja temperatury zasilania odbywa się w sposób prosty i jednostajny (ewentualna realizacja

okresowych obniżeń temperatury wg. programu tygodniowego) powoduje, że temperatura wewnątrz pomieszczeń nie

jest utrzymywana na stałym poziomie (temperatura zasilania jest na stałym poziomie, dlatego wzrost temperatury na

zewnątrz budynku powoduje wzrost temperatury wewnątrz budynku, aby utrzymać stałą temperaturę w

pomieszczeniu należy ręcznie dokonywać korekty temperatury zasilania). Aby zautomatyzować w/w proces należy

zastosować regulację pogodową, która w sposób dynamiczny będzie dobierać temperaturę zasilania tak, aby w

budynku utrzymać zadaną temperaturę (zaprogramowaną w cyklu tygodniowym). Regulacja pogodowa jest obecnie

najefektywniejszym i najbardziej oszczędnym sposobem ogrzewania budynku z zachowaniem bardzo wysokiego

poziomu komfortu cieplnego.

Nawet w przypadku regulacji na podstawie temperatury panującej w pomieszczeniu w praktyce nie jest możliwe

utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu ze względu na bezwładność cieplną budynku – układ zaczyna grzać

dopiero, gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej, pomimo, że jest realizowany proces grzewczy przez

pewien okres czasu temperatura wewnątrz maleje, ponieważ budynek został wychłodzony. Gdy temperatura wewnątrz

zacznie rosnąc i osiągnie zadany poziom – termostat wyłącza układ grzewczy, ale temperatura wewnątrz dalej rośnie

przez pewien okres czasu. Efekt ten jest spowodowany bezwładnością cieplną budynku. Aby zmniejszyć te wahania

można zmniejszać histerezę urządzeń pomiarowych, niestety spowoduje to większe taktowanie urządzeń

wykonawczych a co za tym idzie zmniejsza ich żywotność.

Stosując regulację pogodową układ reaguje z odpowiednim wyprzedzeniem na wahania temperatury zewnętrznej, w

pełni wykorzystuje bezwładność cieplną budynku i niweluje analogiczne wahania temperatury wewnętrznej.

Równocześnie minimalizuje taktowanie urządzeń grzewczych (wydłuża ich żywotność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...