Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ten z allegro ...rzeczywiście można ustawić swoją krzywą ( 5 szt ( ( spojrzałam tylko na wykres ,. nie czytałam całości dokładnie ) ma 4 czasy dobowe na co. tylko nie wiem czy też na cwu ?.......

ten ....VSE-2 , ma przesunięcie krzywej , garb na krzywej .ale nie zuważyłam typowego programwania dobowego ,, zaznaczają natomiast , że dodatkowy czujnik wewnętrzny ...,

" występuje w dwóch wersjach: czujnik z pokrętłem oraz czujnik z pokrętłem i zegarem do obniżania temperatury w nocy".......

ten frisko ...chyba jest najmądrzejszy .( nawet spójrzcie bo jest zdjęty panel wierzchni ) .. niestety chyba nie ma swojej krzywej ( ale ma dużo fabrycznych, a tę dolną miedzy 0 a 1 ma bardziej spłaszczoną niż VSE-2 ) ma dwa przedziały dobowe do cwu i co ( ustawienie tygodniowe ) , ......Lagionellę , ochronę pomp , priorytet cwu lub nie .....( nie ma chyba garbu ) ...pogodowe lub pogodowo-pokojowa regulacja dwóch obwodów co...itd.

..to po takim pobieżnym przeglądzie ...........

 

swoją drogą nie wiem ( to Wy jesteście specjaliści ) ale ja wolałabym mieć pogodówkę ( wcześniej reaguje ) wspomaganą pokojówką ( modyfikuje trochę ustawiona krzywą ) chociaż przy podłogówce .....ta bezwładność ..........

Jeszcze coś takiego u mnie (IVT ) jak są zaprogramowane ustawienia dobowe to nawet gdyby była pokojówka ( nie mam ) ...nie jest brana pod uwagę niby można ustawić na PC (podziałka do 10 ) , stopień reagowania ...ale ona reaguje po 3 godzinach od zaprzestania działania zegara -takie inf. dostałam z serwisu :o

 

Powinniście dokładnie przeczytać co potrafi każdy z nich i dopiero podjąć decyzję ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://www.sklep.insbud.net/download/PL_IB-Tron_401.pdf[/url] , gdzie jest "łopatologicznie" wytłumaczona "zasada działania regulatora pogodowego".

Myślę, że po tej lekturze będziesz wiedziała (wiedział ?) czy warto dodatkowo stosować regulator pokojowy :) :

 

dzieki ale to czytalem:)

pytalem sie dlatego ze niektorzy polecali takie laczenie...i chcialem sie dowiedziec jaka jest Twoja opinia na ten temat..

z tego co rozumiem jestes przeciwny:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dot. reg. pogodowego.

Myśle że sprawa jest względna i w dużej mierze zależy do wielu czynników (ocieplenie budynku, moc PC, bezwładność podłogówki-grubość jastrychu, temp. zasilania c.o. itp. itd).

Praktyka bieżącego sezonu wskazuje, że dla mnie optymalnym jest taryfa 2 strefowa i podniesienie temp na sterowniku w "tanich" godzinach. W moim przypadku PC w grudniu 2007 styczniu 2008 pracowała przy min. temp. (-10, -15) max do 22h/doba. takich dni w styczniu było 3! Natomiast w "normalnych" temp. (około 0) praca wynosiła ok 10-14h. Taniej taryfy mamy gdzieś 10h. Zakładając klasyczną rodzinę (wybywającą z domu na dzień) można ustawienia na zwykłym programatorze pokojowym zrobić tak aby temp. nocna była o 1-2 st wyższa od wymaganej. W efekcie (bezwładność podłogówki) da nam dobre warunki spania i ciepełko rankiem wykorzystując maksymalnie tanią taryfę. Oczywiście za mróz złapie nie ma wybacz (22h pracy) :cry:

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu zaobserwowałam to Fotografek steruje pokojówką ..reszta chyba pogodówką ( wyłączam Henoczka ) .

Dla mnie najbardziej racjonalnie to pogodówka wspomagana pokojówką ale zależy gdzie .....

Mimo , że wiem . ze chyba u mnie nie działa najlepiej ( jak są programy czasowe , bo jak nie ma , to chyba dobrze ?) to ją założę ( niewielkie pieniądze a pole do eksperymentów) ..

jeszcze jedno ...co innego te wszystkie siłowniki i termostaty w pomieszczeniach ( regulatory na ścianach ...czy to na kablu czy radiowo ) a co innego pokojówka .

To pierwsze zmienia tylko od rozdzielacza i puszcza na poszczególne obwody ( ale wyjściowa jest w/g krzywej pogodowej ) a to drugie modyfikuje krzywą i puszcza na wszystko temp. zmodyfikowaną. ( oczywiście i tu w ramach tej zmodyfikowanej może być w zależności od siłowników puszczane do pomieszczeń )

 

Ta pokojówka przy pogodówce może nie modyfikuje aż tak mocno ale czasami

liczy się te 1/2 *C czy cały ........a może Ktoś napisze ..o ile może modyfikować ....o co można walczyć ..tylko o komfort czy jakieś realne oszczędności ?.......

Pytanie czy przy podłogówce ( bezwładność, zanim zadziała to już nie ma czynnika , który to spowodował ) ma sens ...bo przy mieszanym ( podłog+ grzejniki ) to tak ( szczególnie jak przewaga grzejników ) .....

 

Tak myślę , że w Thermog...ze względu na oszczędności to jest bez znaczenia ( pokojówka ) bo całość idzie z jednego zbiornika.....( który i tak jest grzany do określonej temp. ( wysokiej ) ze względu na cwu )....natomiast do komfortu pomieszczeń może się przydać .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom to 266 m2 :( poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?

BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(

Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom to 266 m2 :( poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?

BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(

Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

 

He, he, fajna kwota :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo69 napisał:

Mój dom to 266 m2 poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?

BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN

Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

acha okazało się że bez klimatyzatora i cena nie zawiera wykopów folii izolacyjnych itp :cry: q...rwa to powiedcie mi co tak ludzie zachwalaja te pompy skoro koszt inwestycj masakra to kiedy mi sie to zwróci?? Moze ktoś ma coś tańszeg godnego uwagi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Olo

 

Wszyscy tu jesteśmy w lekkim szoku ,,,,,,i jeszcze coś nie policzyli :(

ale czy zechciałbyś napisać coś węcęj .

Jaka PC .....czy jest na niej moduł klimatyzacyjny ( on sam kosztuje z 6000 ) + kilmakonwektory do każdego pokoju ...i mamy cenę ...czy wliczyli podłogówkę ...jaki kolektor ( pionowy , poziomy ..ile ? ) a może jest inny moduł ( wentylacyjny ) a może jeszcze inaczej ...jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo69 napisał:

Mój dom to 266 m2 poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?

BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN

Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

acha okazało się że bez klimatyzatora i cena nie zawiera wykopów folii izolacyjnych itp :cry: q...rwa to powiedcie mi co tak ludzie zachwalaja te pompy skoro koszt inwestycj masakra to kiedy mi sie to zwróci?? Moze ktoś ma coś tańszeg godnego uwagi??

 

Przewrotnie- najtaniej dużo izolacji i dom pasywny ;) i ogrzewanie za 3-4 tys + chlodzenie- GWC (żwirowiec ok. 30-40 m3) za 4-5 tys i na pewno wyjdzie duuuuuużo taniej niż 126 000 zł!!

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMÓŻCIE!!!! POSZUKUJĘ COŚ TAŃSZEGO I DOBREGO I SPRAWDZONEGO ALE NIE ZA TAKĄ KASĘ!!!!

 

http://www.pamar.waw.pl/

http://hubomag.pl/

 

Uważam, że firmy prezentują pełny profesjonalizm. Są producentami i gwarantują serwis. Jeśli masz odpowiednio dużą działkę dobiorą Ci wielkość DZ i zrealizują całą inwestycję. Myślę ( na tak dużą pow. chałupy wyceny nie mam ), że połowy tej kwoty nie przekroczysz. I jeszcze jedno: słuchaj hydrola.

Pompa to proste urządzenie. Sztuką jest dobrać parametry pracy ( DZ i GZ ) do indywidualnych potrzeb i możliwości.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OFERTA KTÓRĄ DOSTAŁEM

Na wykonanie instalacji sanitarnych i CO w nowo budowanym domu jednorodzinnym

I MATERIAŁY

1 pompa ciepła 37 592,00

2 centralne ogrzewanie rozdzielczowo, grzejniki PURMO 5 620,00

3Instalacja wod-kanMateriał PP 5 050,00

4 Instalacja solarna 8 220,00

5 Kominek z płaszczem wodnym 10 000,00

6 ogrzewanie podłogowe 13 820,00

7 rekuperacja powietrza 12 000,00

Razem materiały 92 302,00

II ROBOCIZNA

montaż pompy ciepła

Kominek z płaszczem wodnym

instalacja kolektorów słonecznych

instalacja ogrzewania podłogowego

rekuperacja powietrza

Razem robocizna 25 606,00

Razem netto 126 160,49

brutto

w ofercie nie uwzględniono folii i styropianu izolacyjnego na przyziemiu oraz prac ziemnych

związanych z montażem kolektorów poziomych pompy ciepła.

:cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Aby pocieszyć użytkownika olo69 pochwalę się jakie ja dostałem wyceny instalacji z pompą ciepła dla swojego domu.

Parter i poddasze w sumie 215m2 pow użyt., do tego piwnica użytkowa 130m2. Dom budowany na konstrukcji szkieletowej, drewnianej - sciany zew. 20cm welny + 10-15 styropianu, strop 25cm welny.

 

Zaznaczam że poziome dolne źródło odpada, działka jest za mała.

 

Oferta 1:

- podłogówka + grzejniki (również piwnica)

- pompa solanka-woda (16kw, producenta nie pamiętam, chyba zaczynał się litere d) + 300m odwiertów

105tys brutto. Sama pompa i odwierty to 70tys.

 

Oferta 2:

- podłogówka + grzejniki (również piwnica)

- pompa powietrze-woda (alpha innotec, LW260A, 2 spreżarki).

105 tys brutto. Koszt pompy to 67tys.

 

Juz sie pogodzilem z tym ze podlogowka i grzejniki (ewentualnie ścienne) bedzie mnie kosztowac 35-40tys. Ale zeby za pompę ciepła zapłacić 70tyś!

Przy odwiertach mógłbym zastosować chłodzenie pasywne, tylko że do tego musiałbym jeszcze dopłacić.

 

Symulacja pokazała że miałbym opłaty za gaz na poziome 9tys, przy pompie 2,1-2,4tys. Pytanie jak bardzo można wierzyć tym symulacjom.

Chyba jednak wrócę do wariantu z piecem gazowym (niestety propan-butan).

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="HenoK

Ten regulator ma tę samą wadę, na którą wskazała bonetka - zbyt mało krzywych w dolnym zakresie temperatur (do ogrzewania podłogowego).

Pod tym względem regulator IB-Tron 401 jest lepszy, bo można zdefiniować do 5 własnych krzywych grzewczych.

No fakt:(

a powiedz czy jest sens stosowac z regulatorem pogodowym regulator pokojowy? zeby bylo powiazanie temperatury wenetrznej z zewnatrzna?

 

Dlaczego regulator pogodowy ? Ano dlatego że taki sposób regulacji generuje najniższą temperaturę pracy instalacji c.o. dopasowaną do warunków aktualnej temperatury zewnętrznej - czyli pompa osiąga nawyższy mozliwy COP. Sam regulator pokojowy załącza pompę ciepła w sytaucji spadku temperatury w pomieszczeniu. Jego wadą jest to że pompa ciepła pracuje wtedy na maksymalnej temperaturze czyli na niższym od pogodowego COP.

Podstawą powinien byc zatem regulator pogodowy działający włącz-wyłącz czyli najprostszy i tani. Warto aby miał jeszcze możłiwość tygodniowego programowania osłabień ogrzewania co najmniej dwa na dobę.

Po co łączyc w ten układ regulator pokojowy? Regulator pokojowy dopasowauje krzywą grzania ( czyli sposób doboru temperatury instalacji c.o. przez regulator pogodowy) do aktualnej sytuacji w reprezentatywnym pomieszczeniu. Jeśli temperatura jest za wysoka ( zaświciło słonko lub przybyli goście) to regulator pokojowy obniża krzywą grzania i odwrotnie jeśli krzywa jest za nisko ustawiona.Osłąbnienia temperatur i dopasowanie do taryfy elektrycznej można przeprowadzić programując różne krzywe ( krzywa komfortu i oszczędna) lub jesśli regulator jest rozbudowany o pokojowy to po prostu programując różne temperatury pomieszczenia.

Mam regulator pogodowy z wbudowanym pokojowym , a na koniec dodam że można jeszcze ustawić , który jest algorytmem dominującym a który tylko po cichutku podpowiada że może by cos troche pokombinować : czyli moge wybierać czy regulator jest bardziej pogodowy czy bardziej pokojowy.

Przepraszam jeśli za dużo namieszałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy producent PC na d....to Dimplex? .....

 

Tak się zastanawiam , jeśli Ktos chce się chłodzić może to zrobić na dwa sposoby......albo mieć wentylację mechaniczną i GWC .... i wtedy ma chłodek i ewentualnie chłodzenie pasywne z PC ( bez sprężarki ..same pompy )...

albo klimakonwektory ( koszt zakupu wyższy niż tradycyjnych grzejników ) i chłodzenie aktywne , które raz , że wydaje pewien hałas i dodatkowo kosztuje w eksploatacji ( mniej niż grzanie bo krócej działa w sensie miesięcy i czasu - wtedy gdy potrzeba ) , wymaga też dodatkowo bufora wody lodowej .

Każdy powinien przemyśleć co mu się opłaca i czy nie taniej jednak PC i ewentualnie reszta ( GWC , wentyl. mech ) osobno

czy razem ( Nibe ( moduł wentylacyjny , klimatyzacyjny ) czy Oschner - tutaj jest dodatkowo chłodzenie przez system za które musimy zapłacić a nie z ziemi ( GWC ) które jest naturalnie schłodzone ( nie kosztuje nic a i tak jest rozprowadzane wentylacją mechaniczną , przy okazji ) .

Jest pewnie różnica , chłodzenie a klimatyzacja ...ale coś za coś ...i są i zalety i wady ...

 

Hydrolku jak miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nurtuje mnie problem sterowania pompą powietrze woda a właściwie wykorzystanie drugiej taryfy. Pompa ta dobrze sprawdza się w okresach przejściowych, ale wtedy COP w dzień może być dużo większy niż w dzień i koszt ogrzewania w dzień i w nocy w przeliczeniu na godzinę może być porównywalny.

Nie ma więc większego sensu ładować ekstra podłogę tak jak przy ogrzewaniu elektrycznym czy przy innym dolnym źródle dla pompy. W większe mrozy gdy włączy się grzałka elektryczna wtedy można podładować podłogę na zapas lub odpalić kominek w dzień. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii albo przemyślenia. Wtedy podłoga nie musi być super akumulacyjna tylko musiała by szybko oddawać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcieńsza warstwa jastrychowa to 6,5 cm , najgrubsza to 10cm ( o grubszych nie słyszałam ).

Jesli PC powietrzna to też kilmatyzacja a trudno wstrzelić się akurat w godz. 13-15 ( chyba , że wystarczy ) .

W nocy w okresach przejsciowych w dziień jest przeważnie cieplej niż w nocy .

W tym wypadku dwie taryfy mogą wyjśc drożej niż jedna .Może to jedyny przypadek ( PC powietrze/woda ) gdzie dwutaryfówka traci sens własnie ze względu na specyfikę DZ.?

Podłoga nawet ta warstwa najcieńsza i tak jest akumulacyjna nawet ze względu na swoją powierzchnię......

Okres po jakim można zmienić taryfę to rok .

Przydałaby się jakaś symulacja ......wtedy czarno na białym i byłoby wiadomo .......

 

PS.może dałoby się policzyć tym programem Copelanda ( tam są średnie temp.)

 

Rzeczywiście 67000 za PC powietrze /woda Alpha Innot. to przegięcie ...dwie sprężarki ....moduł zewnętrzny jest olbrzymiasty i trudno go porównywać do Daikina .( Alth. ) ...za to jest otwarcie napisany COP dla -20/50 ( 1,71 ) i że należy odjąć 10% na rozmrażanie .( 1,54 ) ......to mało za takie pieniądze!!! wolałabym zdecydowanie DZ inne . Nawet jeśli przyjąć , że mniejsza kW kosztowałby około 50.000 to wydanie 16 0000- 18000 na Althemrę to różnica a efekty takie same .........

A wiecie co jest jeszcze ciekawego Alpha dobrała PC .... 26kW :o a inna firma 16 kW ...dobre , prawda? Mało tego ta 26kW grzeje z mocą 23,8 kW ( z jedną spreż. 12,2 ) i COP odpowiednio 3,0 ( 3,1 z jedną spreż) dla 2/35 ..... więc co to za COP ? :(

 

Pionowe odwierty są efektywniejsze do chłodzenia niż poziome ( te są bardziej nagrzane -płytko ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...