Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ludzie!!!Zamęczycie się wyborem pompy,sterownika pogodowego.dolnego źródła,klimy,taryfy nocnej itp.itd.Podliczam koszty co miesiąc od stycznia ( a mam jeszcze włączone ogrzewanie bo Pani domu jest rano zimno ) i mówię Wam,że w porównaniu z mieszkaniem rodziców 48m2 płacę za wszystko mniej!!!.Przestałem sobie zawracać głowę jak zaoszczędzić 50 zł miesięcznie.Będę miał 1 taryfę i koniec z wyścigami.Może cie powiedzieć,że jestem mądry bo już ten etap przeszedłem.Kierowałem się zasadą:

- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat

- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )

- najefektywniejsze dolne źródło

- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

Obserwując systematycznie wątek stwierdzam,że ostatnie posty laikom nie pomagają w wyborze.

 

Nibe 1240,223 m2 podłogówki,Ytong 36,5,okna 1.0,Rockwool na dach 23 cm,13 cm styro na podłodze......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A wiecie co jest jeszcze ciekawego Alpha dobrała PC .... 26kW a inna firma 16 kW ...dobre , prawda? Mało tego ta 26kW grzeje z mocą 23,8 kW ( z jedną spreż. 12,2 ) i COP odpowiednio 3,0 ( 3,1 z jedną spreż) dla 2/35 ..... więc co to za COP ?

Wszystko dobierał ten sam instalator.

PC z Alpha ma 26kW ponieważ słabsza ma 18kW co już jest na granicy zapotrzebowania (kosztuje 2 tys euro mniej) i instalator stwierdził że nie gwarantuje mi dobrej pracy dla tej słabszej PC.

 

Rzeczywiście 67000 za PC powietrze /woda Alpha Innot. to przegięcie ...dwie sprężarki ....moduł zewnętrzny jest olbrzymiasty i trudno go porównywać do Daikina .

Wiem, że to jest przegięcie, pytanie jednak jaki jest inny wybór przy tym zakresie mocy?

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anrozku .....czuję się jakby było to do mnie ( to zdanie o niepomaganiu w wyborze ) :cry: co prawda nie mam aż takich ambicji i nie uważam się za doradcę ( ja w zerówce i w zielonym mundurku ) ot mogę wtrącić swoje 3 grosze ..

Chce tylko powiedzieć , że nie możemy wszystkim narzucać , że mają kupić tę PC czy inną .

Jak Ktoś piszę , że chce Althermę to tylko delikatnie możemy zasugerować , że w niskich temp. COP będzie niskie i pokazać inne ograniczenia ( grzanie /chłodzenie jednotaryfowe ) .

Część ma PC inną niż my i potrzebny im sterownik ( w komplecie jest ) ale może inny byłby lepszy ( więcej funkcji ) i tańszy .

Część chce mieć klimatyzacje .......więc pokazanie , ze chłodzić się można inaczej i taniej a kompakty z modułami są zwyczajnie b.drogie .

Nie da się zrobić instalacji z klimatyzatorami tanio ( Nibe ) ..można zastosować polską dobrą firmę ( Pamar) pozwoli to na zejście z kosztów ( PC jest tańsza np.8 / 9 kW różnica około 8.000 )

Oczywiście Twoje zasady jak najbardziej TAK ...ale jak Ktoś myśli inaczej .......

Dla Ciebie 50 zl to niewiele i nie zawracasz sobie tym głowy ale dla innych to 400 zł więcej za sezon .

 

GregN ...wiem , ze mniejsza to 18 kW ( nie ma pomiędzy ) ....to sam zobacz o ile większą PC trzeba dobierać, żeby zastosować powietrzną ? i co zyskujesz? ...nie masz odwiertów , ale jakie COP -kiepskie , porównaj do glikolowych które mają przy 0/35 około 4,8 -5 ( Nibe ...bez pomp obieg ) a Twoja przy +2/35 ...3 ! .....zdecydowanie zrezygnowałabym z powietrznej , wolałabym odwierty i PC glikolową . Jeszcze to COP to jedno a prąd sprężarki jednej a dwóch to też różnica ......

 

W tegorocznej edycji Targów Instalacyjnych ( Poznań 22-25.04.08 ) złote medale dostali :. Altherma , Dimplex ( PC powietrze/woda) i Danfoss ( PC DHP-H - kompaktowa glikolowa ).......

 

PS.Zawsze sie zastanawiam co by było gdyby dzieci się bawiły i np.coś powrzucały do modułu który stoi na zewnątrz albo zrobiły sobie jeża ( długie patyki umieszczone w kratkach wlotowych ) albo jeszcze coś innego wszak wyobrażnia dzieci jest nieograniczona :) ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się zasadą:

- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat

- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )

- najefektywniejsze dolne źródło

- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

Podpisuje się! Dokładnie taki sam algorytm podejmowania decyzji ino kolejność deczko inna: 1. 3. 4.

W temacie PC sytuacja zmienia się jak w informatyce. 2-3 lata wstecz nie było tylu informacji na ten temat. Teraz można pogrzebać, wymienić doświadczenia (może nieznaczne ale zawsze).

 

CK 7/14 , 220m2 podłogówki, BK24 okna 1,1 ściana 20 styto, podłoga 15 dach 25 (- błędy wykonawców i duże przeszklenia :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się zasadą:

- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat

- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )

- najefektywniejsze dolne źródło

- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

 

a ja kierowałem sie zdrowym rozsądkiem - co mi po tych rzeczach, które wymieniłes, jak musiałbym za nie zapłacić 200-300% więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się zasadą:

- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat

- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )

- najefektywniejsze dolne źródło

- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

 

a ja kierowałem sie zdrowym rozsądkiem - co mi po tych rzeczach, które wymieniłes, jak musiałbym za nie zapłacić 200-300% więcej?

przeca to zdroworozsądkowe załozenia

poza tym jakość z reguły ściśle związana jest z ceną

mnie nie stać na tanie rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się zasadą:

- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat

- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )

- najefektywniejsze dolne źródło

- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

 

a ja kierowałem sie zdrowym rozsądkiem - co mi po tych rzeczach, które wymieniłes, jak musiałbym za nie zapłacić 200-300% więcej?

przeca to zdroworozsądkowe załozenia

założenia sa ok - ale przestają być zdroworozsądkowe jak porównasz ceny z niewiele mniej renomowanymi produktami - nie widze sensu płacić za nazwe kilkadziesiąt tysięcy jak urządzenie o takich parametrach i budowie moge mieć taniej i też firmy, która produkuje je od lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie. Pod pojęciem "renomowanej" nie widziałem "markowej".

jeżeli renomowana=markowa masz rację.

jak pisałem troszkę czasu w tył googlarka na temat PC nie wyrzucała tysięcy linków. Sytuacja jest dynamiczna. Z jednej strony komfort a zarazem problem wyboru. Najgorsze w tym że inwestor chciałby mieć pewność ze wkładając kase otrzyma to o czym opowiada sprzedawca(który z natury rzeczy nie może być obiektywny). Ale mamy forum, coraz więcej użytkowników=światełko w tunelu!

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo firm garażowych czyli tańszych,problem zależy o tego ile osób ma taką pompę i co może o niej powiedzieć.W ciągu 3 lat przeanalizowałem wątki i wyszło że najwięcej osób ma IVT,Nibe ew.mysli o Thermogolv.Od roku jest wysyp firm produkujących i sprzedajacych pompy na polskim rynku.Jednka na podstawie sprzedanych np.10 czy 20 pomp nie możemy stwierdzić że są sprawdzone i niezawodne.Dlatego pisze o firmach które pompy produkują od kilkudziesieciu lat bo gdyby robiły szajs to by ich juz nie było a ile z polskich firm garażowych zostanie na rynku za dajmy na to 5 lat?

Bonetko.Nigdy nie ośmieliłbym się "pić' do Ciebie.Ciągle jestem pod Twoim wrażeniem i oczarowany Twoim niezwyczajnym zaangażowaniem w ten temat ( gdyby moja żona była choć w 1% tak zainteresowana :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androzku :D a ja ciągle jestem pod wrażeniem Twojego bohaterstwa i odwagi jeśli chodzi o dobór PC ( moc ) . Zona ma CIEBIE :) i Ty w zupełności wystarczysz .

Twoje rady są bardzo cenne i ja też je zastosowałam u siebie i nawet w identycznej kolejności . Tylko Ty jesteś w 100% zadowolony a ja trochę mniej .

Przedstawiciele regionalni są czasami niedouczeni ( byli na dwóch szkoleniach i juz są przedstawicielami ) a firma macierzysta cieszy się , ze nie musi jechać kawał drogi tylko zrobi to ktoś bliżej a i tak PC kupuje sie u nich ( mają wynik finansowy?, mają ) [ IVT , Gdańsk ]. Ostatnio rozmawiałam z Panem tu na terenie W-wy ..monitował IVT bardzo długo ( chodziło o coś przy sterowniku ) w końcu wypiął tę część i zreperował na miejscu . Dlatego montuje teraz tylko NIBE gdzie Pan Piotr jest dostępny o każdej porze dnia i nocy.

Tak, że szwankuje SERWIS !!!!!!! o czym się nie wie jeśli się nie spróbuje - przecież nikt nie powie , że jest zły ..... Ale to Firmie powinno zależeć!!! ...a skoro nie zależy ...cóż zrobić ?......

Kiedyś napisałam do IVT w Szwecji ale mnie .o.....dla nich rynek w Polsce to podejrzewam , ze 0,....ileś tam po przecinku to co się będą przejmować .

Nibe-Biawar jest w Polsce i im zależy!!!

Thermogilv czy CK ......montują sami i to b. dobrze !!!!!!! bo nie wiadomo jak byliby postrzegani gdyby wyręczali się innymi ( przedstawicielami ) .

Te "garażowe " ...masz rację , mogą zwinąć interes i co ? ...szukaj wiatru w polu ....ale tego się nigdy wie.......oby nie spotkało nas rozczarowanie .....bo kasa trochę mniejsza a ryzyko duże ...a może wykupić POLISĘ ubezpieczeniową ? :) ( zły pomysł ? ) ( wiecie , że pomysły miewam szalone i mam ich dużo )

 

Życzę Wszystkim słoneczka i radości i samych dobrych, trafionych WYBORÓW!!

 

PS. Z tym serwisem to nie uogólniajmy , są i dobre .....ale może to trzeba mieć szczęście a nie wszyscy mają ....i chce powiedzieć , ze to wcale nie jest zwązane z kasą .....czasem " fachowcy " biorą większą kasę niż Fachowcy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym serwisem to nie uogólniajmy , są i dobre .....ale może to trzeba mieć szczęście a nie wszyscy mają ....i chce powiedzieć , ze to wcale nie jest zwązane z kasą .....czasem " fachowcy " biorą większą kasę niż Fachowcy ...

Przykład takiego niedouczonego serwisanta z renomowanej firmy w wątku :

http://forum.muratordom.pl/sterowanie,t130984.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie po gwarancji serwis , naprawę czy wymiane elementu pompy ciepła - czyli tego co jest w gustownej szafce dokona niemal każdy zakład naprawy urządzeń chodniczych. Naprawiają bardzo rozlegle i skomplikowane systemy chłodnictwa przemysłowego przy krórych pompa ciepła to pryszcz. Z całą pewnościa ich wiedza i doświadczenie w każdym elemencie przewyżają "przyuczonych do zawodu" serwisantów. I nie miejcie pretensji - szukali pracy, wmówiono im, że to dobry bezawaryjny towar. Nie chodzi nawet o usuwanie awarii ,ale o te minimum wiedzy, dobrej woli i dociekliwości. Nic na to nie pomaga marka, firma renoma. Przykładów na głupote tysiace , a faktycznych fachwców z jajem, na lekarstwo. To nie tylko polski problem tak było na zachodzie , ale wypracowali system kształcenia i weryfikacji ludzi. Wymusiła to konkurencja, np w Niemczeh producentci kotłów gazowych poczuli się zagrożeni i uważali, że w ten sposób (wysokie wymagania i kwalifikacje gazowe nie dziwią) ograniczą administracyjnie konkurencję. Wyszło odwrotnie. :D

I na koniec do znudenia jak mantra ; to nie marka urządzenia decyduje o efektywności instalacji pompy ciepła a wyłącznie temperatury ; czyli jakośc dolnego źródła i instalacji odbiorczej. bebechy wszystkich są takie same, algorytm pracy banalny ( IVT całkiem do dupy :evil: ). Nikt w garażu nie zrobi sprężarki czy wymiennika. Jedno jst pewne " markowe są zecydowanie ładniejsze, ale nie wszystko złoto co sie świeci :)

Ładne, drogie i często tak w środku głupie że aż trudno uwierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie po gwarancji serwis , naprawę czy wymiane elementu pompy ciepła - czyli tego co jest w gustownej szafce dokona niemal każdy zakład naprawy urządzeń chodniczych. Naprawiają bardzo rozlegle i skomplikowane systemy chłodnictwa przemysłowego przy krórych pompa ciepła to pryszcz. Z całą pewnościa ich wiedza i doświadczenie w każdym elemencie przewyżają "przyuczonych do zawodu" serwisantów.

 

dokładnie - mi pompe instalował chłodnik, który PC widział pierwszy raz w życiu, ale po 5 sekundach analizy, wiedział co gdzie i jak podłączyć, żeby działało :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie wszystko banalnie proste to dlaczego nie można w Castoramie kupić pompy do samodzielnego montażu "Mały pompiarz".Przecież wystarczy kilka banalnych części i jednostronicowa instrukcja obsługi.

 

są - nazywają sie klimatyzacja

popatrz jeszcze na forum elektrody - tam każdy sam robi pompe - za kilka tysięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie wszystko banalnie proste to dlaczego nie można w Castoramie kupić pompy do samodzielnego montażu "Mały pompiarz".Przecież wystarczy kilka banalnych części i jednostronicowa instrukcja obsługi.

 

są - nazywają sie klimatyzacja

popatrz jeszcze na forum elektrody - tam każdy sam robi pompe - za kilka tysięcy

 

Taaak, znam trochę takich co wszystko sami robią, znaczna część robienia końca nie ma, budowy ciągną się latami, jak już się wybiera fachowców i materiały to najtańszych i potem się dziwi że spieprzyli i tak dalej... stąd się bierze większość horrorów o budowaniu.

 

Oczywiście w internecie wszystko można napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, znam trochę takich co wszystko sami robią, znaczna część robienia końca nie ma, budowy ciągną się latami, jak już się wybiera fachowców i materiały to najtańszych i potem się dziwi że spieprzyli i tak dalej... stąd się bierze większość horrorów o budowaniu.

 

ale o co Ci chodzi? pomyliłeś chyba tematy - a do tego co napisałes napisze, że wiele rzeczy, wielu ludzi robi samodzielnie i często są duuużo lepiej zrobione niż przez fachowców

- po drugie - znam frajerów, którzy płacą 2 razy tyle za coś, co nie jest tego warte i jeszcze sie tym chwalą

- no i jeszcze jedno - znam takich co nic sami nie robią bo czego dotkną to psują...

 

życie nie jest kolego takie proste - ja dom wybudowałem w rok robiąc wiele rzeczy samodzielnie i na nic nie narzekam - dodam, że stać mnie aby przy tym palcem nie kiwnąc, ale samodzielna praca daje mi pewność, że jest dobrze zrobiona no i satysfakcje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie nie można tak do końca powiedzieć , ze we wszystkich skrzyneczkach jest takie samo.... raczej.... to samo .

W garażach nie produkuje się elementów ale się dobiera i składa całość.. Przecież to musi być odpowiednio dobrane do danej mocy itd....np. wymiennik rurowy zamiast płytowego czy odwrotnie ( różne sytuacje mogą wymagać różnych ,wielkość ) ,dochłodzenie , odpowiednia sprężarka , regenerator , itd. ...chyba to nie jest zupełnie bez znaczenia .

 

Skoro to takie proste ...to nie wiem dlaczego ( zagląda tu tylu Panów ) była kiedyś sytuacja , że któraś z nas pytała o elementy do Ecopower ....podane było na tacy ...nie tylko symbole ( wszystkiego ) ale linki do stron internetowych ( parowanie , skraplanie itd. ) ......dlaczego żaden Pan się nie wypowiedział , czy to dobrze dobrane czy żle ........albo trzeba było napisać ... że to bez znaczenia ..... jest skrzyneczka i nie ważne co jakie w niej jest i tak będzie działała .......działać może będzie ale chyba chodzi o to aby tak połączyć i dobrać poszczególne elementy, żeby jej działanie było najefektywniejsze w danych warunkach , prawda ?.....

Dlatego PC danej mocy różnią się rozwiązaniami i mają różne COP czy EEP .

 

Owszem na elektrodzie robią PC ........ale nikt nie zrobił jej super od razu. Używają tez gotowych elementów. Tam nawet inżynierowie czytają , konsultują się ,wymieniają doświadczenia ....czyli nie jest to na tyle proste i banalne aby zrobić od razu bez żadnego przygotowania . Sami też czasami nie lutują , nie płuczą ( przy wymianie czynnika na inny ) czy nie napełniają czynnikiem . Jak się wie jakie konkretne elementy i się złoży ( ew.da się do polutowania ) to jest PC :)

 

Nie wszyscy potrafią sami ( chcieliby ale brak im wiedzy ) i dlatego płacą ciężkie pieniądze za to żeby ktoś inny to zrobił i mają słuszne prawo domagać się aby zrobione to było wzorowo i zgodnie ze sztuką instalatorską .

Owszem niektórzy płacą za dużo ......wynika to z tego , że albo nie orientują się w cenach albo osoba po przeciwnej stronie lady okazuje się nieuczciwa i żąda za dużo ...( często koszt w umowie jest orientacyjny a rzeczywisty sporo odbiega ) .

Chyba lepiej jak psują nie dotykać.....

Klimatyzatory mozna porównać do PC powietrznych ....w glikolowych nie ma wentylatora .

 

...i może jeszcze to .... specjalizacja mojego fachowca to PC, ogrzewanie podłogowe i klimatyzacje czy to podlega pod chłodnictwo czy nie ?..... może powinnam ewentualnie szukać kogoś od reperacji lodówek ? .... tylko nie małych ... duże agregaty chłodnicze a może komory mroźnicze ... myślę , że tu nie byłoby już żadnych niespodzianek , prawda ? ...

 

PS. Nie chciałam Nikogo obrazić czy być złośliwą ......przepraszam Was, że może tak to wygląda . PRZEPRASZAM ...śpiewają ptaki :) i ten ranny koncert chciałabym Wam zadedykować .... :) Dzień dobry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc sprowokowany temat - wszystko mozna złożyć samemu,nawet samochód.Jedyne co zrobiłem z części to dwa komputery.Pewnie można telewizor i lodówkę ( obudowa i sprężarka ) tylko..... trzeba mieć w zależności od tematu mniejszą lub większą WIEDZĘ oraz mnóstwo CZASU.Jeśli ktoś posiada te dwie przypadłości to zazdroszczę.

PS.Jestem w trakcie wyboru tv - wszystkie LCD i plazmy sa zbudowane TAK SAMO ( panel+obudowa+elektronika ) ale jeśli masz wybrać z 200 modeli to boli głowa.

U MNIE TEŻ SPIEWAJĄ PTAKI BONETKO

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...