Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bonetko ? Czy tu ktos namawiał kogos do samodzielnej budowy pompy ciepła? To prawie niewykonalne bo wymaga pewnej smykałki, praktyki w majsterkowaniu i oczywiście wiedzy. Jednorazowo to juz zupełny bezsens. Sam dobór elementów jest stosunkowo prosty i oparty na profesjonalnym oprogramowaniu producentów poszczególnych urządzeń. Ale dobranie parametrów dla konkretnego rozwiązania to już troche absorbuje.

Wtrąciłem tylko zdanie, że czasem pogardzany , skromny wyrób może byc cacuszkiem w środku, ale to może ocenic tylko fachowiec z branży - czyli chłodniarz. Pod szyldem renomowanych firm często wyłącznie z powodów marketingowych sprzedaje się całkiem przeciętne wyroby zupełnie nieznanych wytwórców. Przykład Danfossa - i nie chodzi tylko o pompy ciepła - to szyld dla bardzo wielu wyrobów, których jedyny kontakt z danfossem to opakowanie i naklejka. Rozwiązania instalacyjne proponowane przez Vissmanna przyprawiają o ból głowy itd itp. Nie to nie są tandetne wyroby. Są drogie.Ale są i droższe.

Rozumiem , że niektórzy cenią sobie naklejkę i lepiej się czują jak kupia drogo. Zwracałem jedynie nieśmiało uwagę , że wcale to niczego nie gwarantuje. Bonetka ma IVT a dopiero w wyniku własnej dociekliwości dowiedziała się czego nie ma jej sterownik , a co powinno byc jedną z pierwszych informacji dostawcy.

Decyduja jak zawsze temperatury. Nieistotne jak markowym termometrem zmierzone :D .

Z całą pewnością każdy może nabyć stosowną wiedzę aby pokierować budową instalacji dolnego i górnego źródła nie gorzej a często lepiej niz "licencjonowany dostawca postępu".

Nie namawiam też do kupna jakiejkolwiek konkretnej marki. Ten wybór zostawcie sobie na koniec. Są ważniejsze zagadnienia , które decyduja o końcowym efekcie.

No i na koniec dokumentacja . Nie tłumaczył jej z pewnością inzynier, a pewnie i nigdy nie widział pompy ciepła. Często trudno zrozumieć zdanie a co dopiero zrozumiec treści techniczne jakie niesie. Tak, moim zdaniem instrukcja podstawowa z pewnością powinna mieścić sie na jednej stronie.

Pozostałe strony to zakładki eksperckie do których klient nie ma powodu zaglądac i ile serwisant wiedział co i po co montuje. To banalnie proste urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszytkich po 4 dniach

 

montowałem okna do domu pasywnego

trawło to 3 dni!!!!

musiałem spać na budowie - tak bywa - bo tak to długo rwało

okna rewelacja ... korzystając z okazji musze się pochwalić ze zostałem przedstawicielem okien pasywnych firmy Internorm

najciekawszy jest sposób montażu - zdjęcia dla zainteresowanych na stronie

http://www.iQhome.eu

 

wracając do wątku

to który waszym zdaniem jest najlepszy regulator pogody

szczegónie dla mnie czyli taki który może ustawić niską temperature dla zasilania domu pasywnego?

 

moim zdaniem najważnejszy dla pompy to wysoki COP jeżeli nie byłoby grzane cwu to poprzez regulator pogodowy możemy w buforze obniżać temperaturę i uzyskać optymalny COP

 

więc która pogodówka dla mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, znam trochę takich co wszystko sami robią, znaczna część robienia końca nie ma, budowy ciągną się latami, jak już się wybiera fachowców i materiały to najtańszych i potem się dziwi że spieprzyli i tak dalej... stąd się bierze większość horrorów o budowaniu.

 

ale o co Ci chodzi? pomyliłeś chyba tematy - a do tego co napisałes napisze, że wiele rzeczy, wielu ludzi robi samodzielnie i często są duuużo lepiej zrobione niż przez fachowców

 

Nie pomyliłem tematów. Być może tak jest tylko mi się pechowo rzucają w oczy takie przykłady jak opisałem, choć jest ich dziwnie dużo.

 

- po drugie - znam frajerów, którzy płacą 2 razy tyle za coś, co nie jest tego warte i jeszcze sie tym chwalą

 

Ile coś jest warte, to jest kwestia indywidualnej oceny. Zazwyczaj zwolennicy "zrób to sam" mają bardzo niską ocenę wartości swojego czasu i dlatego im wychodzi że mają coś kilkukrotnie taniej niż ci którzy wybrali "fachowców". A może frajerem jest raczej ten, co nie potrafi właściwie wybrać dostawców i wyegzekwować od nich odpowiedniej jakości usług?

 

- no i jeszcze jedno - znam takich co nic sami nie robią bo czego dotkną to psują...

W powyższym zdaniu jest pewna logiczna sprzeczność, no co się będę czepiał :wink:

 

życie nie jest kolego takie proste - ja dom wybudowałem w rok robiąc wiele rzeczy samodzielnie i na nic nie narzekam - dodam, że stać mnie aby przy tym palcem nie kiwnąc, ale samodzielna praca daje mi pewność, że jest dobrze zrobiona no i satysfakcje :)

 

Nigdzie nie pisałem że życie jest proste :) To w ile czasu ktoś wybudował i ile zrobił samodzielnie jest zazwyczaj nieporównywalne. Sądzę jednak że ogromna większość ludzi prowadzących normalne życie i wykonująca część prac samodzielnie nie ma żadnych szans na skończenie w rok, a zwykle ciągnie się to o wiele dłużej. Satysfakcja z wykonanej pracy to rzecz oczywista, rzecz w tym że w tym samym czasie można robić rzeczy bardziej pasjonujące niż powiedzmy lutowanie rurek. Oczywiście co jest bardziej pasjonujące to kwestia indywidualnej oceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś ma dużo czasu moze się bawić w samodzielne wykonywanie prac, a jak nie masz go wcale lub bardzo mało to trzeba zacisnąć zęby i płacić. Poza tym do większości prac wymagana jest większa ilość osób niż jedna.

 

Wyjściem z sytuacji jest oczywiście zatrudnienie pomocnika i zwolnienie się z pracy, ale przecież wtedy zamieniam się w wykonawcę i warto przy okazji zrobić więcej takich prac :)

 

koło się zamyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku ....bardzo Cię przepraszam i Innych też , że tak trochę napadłam na Was . To nie było konkretnie do Ciebie bo wiesz doskonale , że darzę Cię olbrzymim szacunkiem i sympatią .( za dobre serduszko, ze chcesz tu pisać też ) .

Jakoś tak zwróciłam uwagę na zdanie ..: bebechy wszystkich są takie same,"...

( te same ale nie takie same ..bo różnie dobrane , nawet jeśli przyjąć nazwę to część może mieć więcej ) . Może gdyby było napisane , ze banalnie proste ze względu na ilość elementów czy miejsce wpięcia w układ ......... a inne wypowiedzi i słowo "proste" spowodowały reakcję :oops:

DZ i GZ jest najważniejsze ale jeśli mamy możliwości finansowe i możemy kupić każdą PC to dlaczego mamy nie kupić cacuszka w środku ....tylko problem jest taki , ze nikt nie chce powiedzieć która z nich jest tym cacuszkiem .

Gdybym była chłodniarzem i widziała w środku różne PC to bym wiedziała jakie rozwiązania są w każdej z nich i to pozwoliłoby mi wybrać taką jaką chcę ale niestety ........

Sporo nauczyliśmy się tutaj ale może czas najwyższy przejść z 0 do 1 klasy i na wyższy stopień wtajemniczenia . Rozumiem , ze nie chcesz zachwalać jednej czy drugiej ale dlaczego ogólnie nie mielibyśmy o tym porozmawiać ?. Jak kiedyś pisałeś ( wyjmuję perły bardzo często ) te " szczegóły i szczególiki " bardzo mnie interesują . Wiesz doskonale , że jeśli nie pomożesz czy nie ukierunkujesz to nic z tego nie będzie . Pytanie czy zechcesz ?

O GZ czy DZ napisaliśmy 66 stron ( i możemy napisać następne 100 na ten sam temat .....a tu pewne rzeczy są aksjomatami i się nie zmieniają ...ile ciągle można o tym samym ? co nie znaczy , ze pytania o to samo nie będą się powtarzać i zostaną bez odpowiedzi ) ...instrukcje i sterowniki były tu porównywane ( nie wszystkie ) ale to mogłam sama ........ w interesującym mnie temacie jest trudniej ( nie jestem chłodniarzem ! :evil: ) .

Nigdy nie negowałam tego , ze garażowa nie może być perełką, jak najbardziej ale czy nie sprawiedliwe byłby i bardziej uczciwie , że tym bardziej te drogie też takie powinny być? !.

Czy ten wątek nie jest odpowiednim miejscem , żeby się dowiedzieć?.. Jeśl nie tu to gdzie ?..........oczywiście .jeśli tylko ja jestem ciekawa to się poddaję .............

Odnośnie garażowych bałam się tylko o serwis ....co by było gdyby firma szybko zwinęła się z rynku ?......

i jeszcze pytanie ...po jakim czasie może się zajeździć sprężarka .? ( jak coś jest źle,słyszałam o takim przypadku ) ......bo gdyby to było np. 2 lata a firmy już nie ma, to niestety wymieniamy na własny koszt ........

 

Fido ..... oprócz tego co mówiliśmy, najważniejsze to ...... kilka różnych krzywych w dolnym zakresie temp. a najlepiej możliwość tworzenia własnych i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zauważyłem

że diabeł tkwi w krzywych

nie bardzo to kumam

czy dla mnie - ciepłego domu dolna krzywa jest najważniejsza czy rónie ważna jak w standardowych domach mniej ocieplonych?

 

przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej

szczególnie do thermogolva?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zauważyłem

że diabeł tkwi w krzywych

nie bardzo to kumam

czy dla mnie - ciepłego domu dolna krzywa jest najważniejsza czy rónie ważna jak w standardowych domach mniej ocieplonych?

 

przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej

szczególnie do thermogolva?

nie ma znaczenia jak docieplony budynek. Krzywa grzania to wynik zapotrzebowania mocy i mocy instalacji. Oczywiście w budynkach energooszczędnych łatwiej zbudować instalacje pracująca na niskich temperaturach i płaskich krzywych grzania - czyli "bardziej niskotemperaturową niz zwykłe" :p

Nie pytaj o marke i typ regulatora bo każdy powie co innego. pisałem co ma mieć taki regulator. Moge trylko dodać że warto aby krzywa grzania mozna budowac np za pompoca 4 punktów - czyli krzywą łamaną , a nie prosta o załozonym nachyleniu.

Bonetko :D , właśnie próbuje przekazać , że nie warto dyskutowac o markach pomp bo różnia sie one tylko cena i zewnętrznym image. W dobrej instalacji każda się sprawdzi doskonale. Koncentrujemy sie na nieistotnych detalach , zapominając o najważniejszym : TEMPERATURY !

Ale przyszło juz ciepło i temat uschnie lada dzień :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Hydrolku :)

 

Ale się doczekałeś uczennicy ? czepialska , niesforna , łapiąca za słówka , nadinterpretująca słowa , buntowniczka ..i przyjmij taką do szkoły ...tylko wilczy bilet albo za fraczek i z pierwszego piętra ...( czy nasza szkoła parterowa ?)

Jak dobrze , ze była ta uśmiechnięta buźka . Osłodziła trochę Twoje słowa . Masz rację . Chociaż nadal we mnie ( ach ta upartość ) drzemie gdzieś pogląd , że w zależności od producenta w ramach danego typu PC i mocy można ugrać do 0,2 czy 0,3 COP ..to bez znaczenia........( przemyślałam )

Teraz wszyscy rzucą się na tanie pompy ......i np. Pamar odnotuje wzrost sprzedaży ...bo skoro wszystkie takie same to po co przepłacać............

No cóż, proces zdobywania wiedzy jest czasami trudny i uczy pokory.

Dobrze , że jest od Kogo czerpać wiedzę i doświadczenie . Może jeszcze wiele razy trzeba się przewrócić ...ale chyba najistotniejsze , żeby się podnieść , otrzepać kolanka i pójść dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

niedawno ekipa wiertnicza wykonala mi 3 odwierty pionowe (3x60m)

jak narazie wystaja rurki z ziemii, nie sa jeszcze doprowadzone do budynku.

Pytanko moje brzmi czy otwory po odwiertach sie wypelnia czyms ? czy zakopuje ziema ? (mam wrazenie ze tey ziemii co mam chyba nie starczy)

http://images23.fotosik.pl/209/27396cbe153776c7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phoenix.pl

to tak zostawili ? i sobie poszli ?

powinni wywiercić , zalać , napełnić glikolem , zrobić próbę szczelności i oddać .

przestrzeń miedzy ścianą odwiertu a rurami wypełnia się masą wypełnijącą np. bentonitem .

Spotkałam sie z tym , że niektórzy robią specjalne wypełnienia ( widocznie inny dobór składników mieszanki która się zalewa ) .

Jedna z firm dół napełnia pospółką ( dł odwiertu 150 m ) a dopiero od 40 mb w górę kompaktonitem .

olo69

a jak Ty to sobie wyobrażasz? norma na wielkość szamba do domu osoby fizycznej to nie węcęj niż 10m3 ( tak było nie wiem czy jest tak teraz ) , szczelne to plastikowe . .

I co i te wszystkie nitki np. 300 czy 400 metrów włożysz do tego zbiornika ....to gdzie zmieści się prawdziwe szambo ......jaka musiałaby być średnica rury wejścia żeby wszystkie się zmieściły ........jak będzie ciągnęło ciepło w zimie to na ile wystarczy 2 dni, 3 dni ,

Jak ma się jakaś produkcję przemysłową i duże ciepłe ścieki w olbrzymim basenie to tak, ale tu ?

nie jestem ekspertem ale ...tak mi się wydaje .......

 

Phoenix ..to dobrze :) ...bo bałam się , że zostawili Cię samego .....

 

Woland1980 ....o Stiebel Elt.....no cóż ......skoro wszystkie takie same to trochę rączki mi opadły .......ale może tak ...nikt chyba z nas nie ma ( albo się nie ujawnia ) ......jeśli chodzi o układ to na dole jest zbiornik a na górze sprężarka i reszta (w kompaktowych ) ...sposób grzania wody to wężownica z ciepłą wodą ,która ogrzewa zimną zgromadzoną w zbiorniku ( albo 175 albo 162 l-10,13kW ) , 3 przedziały na dobę osobne dla co i cwu ,osobne obiegi, krzywe można zobaczyć na rysunku na sterowniku ( WPMII ) jastrych , wakacje itd.. ogranicznik prądu rozruchowego,

Koncern Stiebel w ubiegłym roku zbudował w Hozminden najwiekszą fabrykę PC w Europie środkowej ( największa inwestycja w 83 letniej historii firmy Pana Teodora Stieb.) szkoda , że nie przekłada się to na cenę ale trzeba im przyznać , że wyczuli koniunkturę .... .....z ciekawostek te olbrzymie hale są ogrzewane ciepłem pozyskanym z procesów technologicznych ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej

szczególnie do thermogolva?

 

jak widzisz fido zostaniemy sami przy wyborze pogodowki:)

ja bym poszedl droga hydrolka i szukal takiej ktora mozna spiac z regulatorem pokojowym, zeby wzajemnie ze soba wspolpracowaly..

pytanie tylko czy nam to p.Tomek podepnie do swojej pompy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko i Fido ...nie martwcie się :)

 

do każdego pogodowego można podpiąć pokojówkę ............( albo pogodowe mają w komplecie pokojówkę )

Przeczytajcie jeszcze raz ze zrozumieniem ........wybierzecie ........podpiąć nie ma problemu ...przecież napisane jest jaka końcówka pod co ma być podpięta .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku PC typu M2 (z zasobnikiem) sprawa jest banalnie prosta. "Pogodówka" steruje PC, a "pokojówka" steruje pompą obiegową CO.

Moim zdaniem im "prostsze" sterowniki tym lepsze. Bardzo często jest tak, że ulegamy namową sprzedawcy aby zakupić dla swojej PC "super-duper-ful-wypas", a potem korzystamy z tego tak jak z super kalkulatora naukowego - czyli jak ze zwykłego liczydła.

Moim zdaniem powinno się wpierw określić co chcemy osiągnąć, czym chcemy sterować i wtedy podjąć decyzje co do sterowników - pamietając jednak o tym, że to kosztuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Hydrolku :)

 

Ale się doczekałeś uczennicy ? czepialska , niesforna , łapiąca za słówka , nadinterpretująca słowa , buntowniczka ..i przyjmij taką do szkoły ...tylko wilczy bilet albo za fraczek i z pierwszego piętra ...( czy nasza szkoła parterowa ?)

Jak dobrze , ze była ta uśmiechnięta buźka . Osłodziła trochę Twoje słowa . Masz rację . Chociaż nadal we mnie ( ach ta upartość ) drzemie gdzieś pogląd , że w zależności od producenta w ramach danego typu PC i mocy można ugrać do 0,2 czy 0,3 COP ..to bez znaczenia........( przemyślałam )

Teraz wszyscy rzucą się na tanie pompy ......i np. Pamar odnotuje wzrost sprzedaży ...bo skoro wszystkie takie same to po co przepłacać............

No cóż, proces zdobywania wiedzy jest czasami trudny i uczy pokory.

Dobrze , że jest od Kogo czerpać wiedzę i doświadczenie . Może jeszcze wiele razy trzeba się przewrócić ...ale chyba najistotniejsze , żeby się podnieść , otrzepać kolanka i pójść dalej :)

 

co do Twojej dociekliwości i horyzontach w funkcji czasu zajmowania się problemem to jestem zachwtycony :lol: ! Ale po co Ci to było ? Miałaś najlepszą markową pompę ciepła zainstalowaną przez równie markowy i fachowy serwis. Zdobyta wiedza tylko uwiera Ci świadomością niedoskonałości owych doskonałych i renomowanych :D .

Gdyby wszyscy byli tak jak Ty fachowi i dociekliwi to albo by się fachowcy douczyli albo zajęli jaką inna pozyteczną robotą np. strzyżeniem trawników :-?

Pamar czy inny wyrób to kwestia wyboru na zasadzie : każda zmora znajdzie swego amatora. Co do różnic 0.2 czy 0.3 w COP to być moze tak by było w identycznych warunkach instalaowania, ale to mozna nadrobić "lepszeszością" wykonania źródła i instalacji , dużo pewniej i za mniesze pieniądze. Poza tym należy pamiętać że w technice wszystko starzeje się bardzo szybko i dzisiejszy drogi nius za 5 lat jest powszechnością a za 10 gratem bez względu na stan techniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...