Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

co do cen to obowiązują te wyższe

w marcu były podwyżki u pana Tomasza wraz z pojawieniem się nowej ładniejszej strony.

 

co do puszczaniu deszczówki lub rozsączu proponuje zwrócić uwagę na fakt że dolne źródło pracuje przy minus 18 stopniach

 

czy zamarznęcię rozsącza nie spowoduje zatkanie się kanalizacji

 

to tak jakby ktoś sople lodu położyl pod rzosączem deszczówki lub kanalizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

To mój debiut w pisaniu na tym forum, choć czytelnikiem jestem od dawna. Decyzję o sposobie ogrzewania podjąłem rok temu na etapie projektu domu. Jestem po kilku rundach telefonicznych i mailowych dyskusji z Panem Tomaszem i po spotkaniu z Panem Kuraszykiem na budowie u kolegi, którego zainteresowałem pompą od Thermogolv i która już u niego pracuje od grudnia 2007.

Już 2 tygodnie temu chciałem zamówić PC ale dowiedziałem się, że lada chwila powinny wejść do oferty pompy oparte na sprężarkach scrollowych.

Wczorajsza rozmowa z Panem Tomaszem ucieszyła mnie nie tylko dlatego, że padły już jakieś konkrety co do nowych pomp ale również dlatego, że pojawia się PC 9kW a ja wahałem się pomiędzy 7 a 10kW. Fachowcy namawiali mnie na 7 ale z obawy o słabe warunki glebowe skłaniałem się ku 10kW.

 

fido jeśli to możliwe to dopisz mnie do 'listy rabatowej' - jestem zdecydowany na M2-9 (3x70m) tak szybko jak tylko to będzie możliwe

 

pozdrawiam Wszystkich

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś zna użytkowników Althermy, to niech się dowie jak najwięcej

 

przy 7 osobach możemy wynegocjować dobre ceny, trzeba konkretnie porozmawiać.

 

19.05. będę w Krakowie jestem umówiony w hurtowni Womar, dowiem się jak najwięcej, wezmę materiały, i najważniejsze popytam Firmę o użytkowników Althermy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GregN ...... takie same zasady doboru PC obowiązują niezależnie czy to będzie 8 czy 17kW czy 30 kW , natomiast inną sprawą jest dodatkowa wentylacja przy użyciu PC.

Wywiewa ( zabiera ciepło ze zużytego powietrza ) i tym powietrzem ogrzewa cwu lub w innych rozwiązaniach cwu + co..

Ta 100 Nibe ...trochę chyba bym się bała czy starczy jej na tyle mocy , żeby za często nie włączała się grzałka 1,5 kW ...wiadomości są bardzo lakoniczne tylko tyle , że pobiera 350 W energii . ...moduł ( ta nastawka ) chyba jest ciut lepszy bo COP 1:3 i chyba ma większe możliwości ...........może nie mam racji bo za bardzo nie rozgryzałam tematu.

Czy mogę pożartowac? ....mówi się , że kobiety są niezdecydowane ...no ale z Wami to P. Tomek się nie nudzi i ma wesoło :)..raz kupujecie, prawie podpisujecie umowę , za chwilę prawie odwołujecie wszystko ......chyba my kobiety jesteśmy inne ....milion razy się zastanawiamy ( może długo ) , grymasimy, kłócimy się, jesteśmy niecierpliwe, uparte, wahamy się raz w lewo raz w prawo , ale jak już podejmujemy decyzję to na bank .... ...absolutnie nie krytykuję i proszę o wybaczenie jeśli to tak wygląda ...........wiem dlaczego.... bo Wy jesteście z Marsa a my z Wenus :lol:

Wiem , że to bardzo ważne ...więc zastanawiajcie się póki jeszcze można .....

 

PS. Pozdrawiam Was pięknie z gór :) ale piknie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to ja chyba jesem taki raczej z Wenus w kwestii pomp ciepła i techniki :) Pytam, czytam, analizuję instrukcje a i do środeczka lubie popatrzeć zanim cokolwiek kupię. Straszny ze mnie asertywny upierdliwiec.Nie , nie trwa to długo. Ale jak juz wybiorę to kupuje i nie mam potem wstecznych refleksji . Trzeba dobrze wiedzieć czego się oczekuje i przyjąć jakies progowe założenia.

Altherma to doskonałe rozwiązanie na domek weekendowy ale do całorocznego to bym jednak odpuścił :( . Rozumiem ,że takie z pozoru proste rozwiązanie bardzo kusi atrakcyjnością ( choć cena moim zdaniem mcno wyśrubowana , grubo powyżej realnej wartości technicznej) , a rozczarowanie pewne. Nie liczcie na to, że potencjalny użytkownik powie Wam że był naiwnym idiotą i kupił szmelc. Z pewnścią będzie zachwalał i siebie i wyrób. Informacji i narzędzi weryfikacji macie dosyć,wystarczy skorzystac i samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o pompach oferowanych przez Clima Komfort (NEURATHERM + VT 152)?

Może warto troszeczkę więcej zainwestować i w wyniku dostać b. sprawny system (jedna PC do CO a druga do c.w.u).

Przy większej ilości osób może by było taniej...

Ciekaw jestem zresztą jaka jest różnica w cenach miedzy ClimaKomfortem a Thermogolv (tj. czy skórka jest warta wyprawki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku :D Ty chyba jakoś czarujesz ( nic dziwnego Ty z Marsa :) w tych kwestiach ) ...bo przed nami śmiertelnikami nie chcą zdejmować ubranek :lol: a szkoda :wink: ja jestem ciekawska i też lubię zagladac do bebeszków :lol:

Podejmuję decyzję szybko ( to na górze pisałam ogólnie o kobietach bo każda z nas jest inna i trochę z męskiego punktu widzenia nasze wady ) i i zawsze pierwszy pomysł ( wybór ) jest najlepszy ( no to IVT kapkę mi nie wyszło ...ale miało właśnie ukrytą wadkę ( ten 1 przedział dobowy ...nawet gdybym przeczytała inst. to bym myślała , że on pamięta a nie pokazuje za ekranie ) .

Poprawiałam poprzedni post żeby bardziej było wiad. o co chodzi ( ten rozdział na dwa zadania ) tych PC wentylacyjnych 100 P i 120 P.

Tylko te wchodzą w grę bo reszta jest na co + cwu .

Hydrolku a Ty co o tym myślisz ? ...skoro w normalnej pracy ( jak mamy normalną wentylację np. Bartosz czy inna ) ledwie starcza tej energii ( w zimie , niektóre mają grzałki ) żeby ogrzać wpadające zimne powietrze ...to skąd jeszcze będziemy nim grzali cwu ? ( bez pomocy grzałki ) .

Co innego np. CK ...tam grzeje powietrzna ...ale tylko grzeje a nie " rozmienia się na drobne " (sposób grzania ( powietrze a nie PC -" na bezrybiu i rak ryba ") .

Tutaj, .pewnie, że będzie działało ale za jaką cenę ....jeśli często będzie włączała się grzałka ...cenowo 100 P kosztuje ( 9.500 netto ) tyle ile centrala wentylacyjna ...ale chyba wolałabym kupić normalną centralę wentylacyjną a grzać wodę normalną PC ...taniej i stabilniej .

 

Mam jeszcze taką sprawę ......co myślicie o tym.... mamy coś takiego jak slinky ( spiralę ) o średnicy 1m ( gęstą " sprężynę" napełnioną glikolem ) i "to " jest jakby w studni boki zalane są masą betonową ( spirala zatopiona ) ale środek jest pusty ...oczywiście częśc jest zatopiona w wodzie .( 200 mb i woda tam dokąd dochodzi lustro ) , "studnia" jest zakryta czymś od góry .......pytania:

1. czy strumień energii dochodzący ze ścianek ( od strony gruntu ) jest taki sam jak od środka ? ( walec w środku )

2. czy jeden jest większy a drugi mniejszy i w związku z tym jeden zabiera energię drugiemu ( osłabia go)

3. można uznac , że te energie są połączone i mamy turbo strumień ( wzmocnienie pierwszego )

4. czy glikol jest tak samo ogrzany biorąc pod uwagę przekrój rurki ( 3/4 )

5. jeden glikolowy "glebowy " podłączamy do PC a ten drugi ( powietrze , para - bo jak zimno i różnica temp . to będzie para ) ...można wykorzystac jako dodatkowy strumień ciepła ........

 

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane ...a może kolega sSiwy ? zechciałby kika słów .dawno nie było żadnych zadań .....co innego slinky np. poziome otulone gruntem z każdej strony ...co innego pionowe ( w otulinie betonowej ) ale też grunt dookoła ( w środku walca też ) .......tu jest inaczej ( sposób nr.3 ).....

PS .mój laptop ( nówka ) nie pisze c` ( inne, ś , ż , pisze , ma polski język w ustawieniach ) ...chyba mnie nie lubi ( taka szkoda :( ) ...przepraszam Was bardzo .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie powietrza z pompy ciepła będzie mało efektywne bo to źróło niskotemperaturowe, im niższa temperatura czynnika tym większy wymiennik ciepła woda-powietrze. Poza tym w czasie jak produkowana jest ciepła woda to nic innego nie jest ogrzewane.

Spirala zalana w walcu i zanurzona w wodzie to pewnie bardzo efektywny zestaw. Woda wewnątrz walca w miarę ochładzania opada w dół ( największa gęstość przy 4'C) , a na jej miejsce napłynie cieplejsza - dolne źródło samoregenerujące się :). Fajna sprawa jak kto ma jezioro pod bokiem :) .

W gruncie to coś pośredniego pomiędzy kolektorem płaskim a pionowym i będzie miało po trochu wad i zalet obu rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku dostrzegłam błąd w myśleniu wcześniej ale nie mogłam sprostowac , przecież tu nie mamy do czynienia z typową rekuperacją powietrze / powietrze ( to ja sobie "dorobiłam ideologię do faktów" przeczytałam wentylacja z odzyskiem ciepła , ciepła woda , ogrzewanie i .....) ..tylko grzaniem cwu powietrzem wywiewnym. Trochę to zmienia postac rzeczy ale nia za bardzo ... ...pytanie czy ...temp. powietrza wywiewnego + 350 W mocy sprężarki wystarczy na szybkie i efektywne grzanie 250 l cwu ( bez użycia grzałki ) ?.......poza tym ile jest tych kanałów wywiewnych w domu ( ilośc ) i jaki strumień powietrza przez nie wpada do PC .....tam jest wyraźnie śred. wys.pomieszczeń 2,5 m a starcza dla domów od 60 - 200 mkw .........inna sprawa , że świeże spowietrze wpada do domu nieogrzane .......

Twoje uwagi są bardzo cenne ...

Z tym jeziorem to masz rację ale niestety ...ten "patent " ma byc w innym miejscu i niestety w gruncie ( nie wszyscy mają jezioro u stóp :) ) jak będzie działało okaże się w praniu ( toczę z bratem dyskusję i przekonujemy się wzajemnie do swoich racji ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe wyliczenie:

- aby podgrzać wspomniane 250l wody o 40 stopni, potrzeba około 12kWh.

- moc sprężarki 350W daje nam około 1kW mocy PC (przy bardzo dobrych "układach")

- aby uzyskać ten 1kW mocy na PC wentylator musi dostarczyć około 300m3 powietrza na 1 godzinę.

Czyli w takiej konfiguracji PC będzie "chodziła" 12 godzin bez przerwy "wypompowując" z domu około 3.600 m3 powietrza, które wcześniej innym urządzeniem zostało podgrzane (CO).

300m3/h powietrza to około 1 wymiany kubaturowej budynku.

Można śmiało przyjąć, że spowoduje to straty wentylacyjne w wysokości około 40%.

Wniosek - oczywiście biorąc pod uwagę "uproszczenia" i to, że tak jak zawsze liczę do tzw. temperatury "obliczeniowej" (-20/+20) - może kazać się, że ogólna sprawność takiego układu wynosi mniej niż 1 - nie wspominam, że przy mrozach sakramencko będzie ciągnęło po nogach :lol:

 

Co do tej "spirali", to, moim zdaniem, w gruncie "środek" nie będzie "grzał" - wytworzy się "korek termiczny" - w skrajnym przypadku temperatura wewnątrz spirali może być dużo niższa niż po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie już dawno wybiłem z głowy kierowanie powietrza na altherme

 

co do rolników to nic nie wiem

kto z nas rolnikiem?

 

czy ktoś zna temat podłączenia a raczej owinięcia wokół czopucha węźownicy i skierowania ją wprost do bufora tego który zasila również pompa ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy ....cieszę się , ze napisałeś :) przeważnie piszemy ogólnie , że takie czy inne rozwiązanie nie jest super ale właśnie takie konkretne wyliczenia jeszcze bardziej obrazują sytuację ( najwyżej Ktoś może sobie zmodyfikować na inną temp. obliczeniową ) i przemawiają do wyobraźni .

Temat spirali ...zobaczymy ( właśnie odnośnie "środka" jest różnica zdań ) wystarczy spojrzeć tylko na temp.wpadającego glikolu przy różnych temp. zewnętrznych ( czujnik w PC ) oraz czujnik temp. w walcu oraz gdzieś na wylocie w domu ( będzie wiad.jaka strata na przesyle ) i będzie wszystko jasne ( dom w stanie surowym)

Dawidk

nie słyszałam ale wędrując po sieci w różnych gminach są dla rolników i nie tylko . Wszystko zależy od Gminy czy jest bogata ( i ma pomysły ) lub czy na tyle miała przebicie , ze dostała dofinansowanie na ekologię z Funduszu ewentualnie potrafiła wzorowo napisać wniosek i pozyskała środki z Unii .

Fido .... wprowadzasz mnie czasami w świetny nastrój :D

poszukam .......

http://www.tapis.pl/kominkowe/ctm/poradnik7.htm

...na razie tyle .tam są schematy ( dalej przewinąć od połowy wężownica ) ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...