Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A co pomarudzę trochę...

Jak się człowiek kulturalnie zapytał w wątku czy wiecie coś o Eltron Stiebel to cisza, to się teraz dopytam o ten wasz kontener - może mi łaskawie grupa odpowie:-) Chyba że pomyliłem wątek... to nadal jest POMPA CIEPŁA?

 

Nastawiałem się na urządzenie o mocy 10Kw albo Nibe Figter albo z wam obcego Stiebla. Podajcie mi cenę waszych pomp przy zbiorowym zamówieniu, może się podepne.

OVER....

 

bo tu chyba stiebla nikt nie ma..wiec ciezko cos sie doprosic:)

na temat nibe bylo sporo pisane z tego co pamietam raczej chwalili sprzet

 

co do naszych pomp to kwestia czy chcesz wchodzic w bezposredniego parowania..bo sa zwolennicy jak i przeciwnicy tego rozwiazania..

napisz do fido

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Woland 1980 ...taka zupełna cisza to chyba nie :)

Trochę napisałam tu:

http://forum.muratordom.pl/post2506740.htm?sid=e69acf40e2af322777b570293c2b9145#2506740

problem jest taki , że nikt z nas nie ma i dlatego ciężko dyskutowac tylko hipotetycznie . Jeśli chcesz wiedziec dokładnie jak działa sterownik ( bo tych wiad. nigdzie nie ma ) to chętnie napiszę. ( COP i parametry są na stronie ) .

Może jeszcze z takich uwag ......chyba wolą pionowe niż poziome i raczej opowiadają się za buforem ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo bonetko! Niedoczytałem się wcześniej Twojej odpowiedzi.

Zwracam honor. Za mało wiem o różnicach między systemami tych pomp, parowaniu, sprężarkach i COP i to mnie wkurza. Z chęcią poczytałbym jakieś opracowanie nawet ogólne na ten temat.

Pewnie ciężko mi daltego ocenić Wasz wybór jak i zdecydować się ostatecznie na jakieś rozwiązanie.

 

Na razie stanęło na:

-mam zapotrzebowanie na ciepło budynku 13Kw

-projekt instalacji niskotemperaturowej

-wykonanie 2 odwiertów po 95m w dół.

 

Cóż w zasadzie zostało mi tylko wybrać producenta pompy o jak najniższej cenie i jaknajwyższej sprawności i taniej eksploatacji. Jakieś sugestie?:-)

pozdrawiam!

 

aha dodam że zakup Stiebla to byćmoże rabat 35% na całość instalacji... więc jakby to naturalny wybór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

do mnie Womar (patrz Altherma) odpisał :) , do mojej parterówki (100m) zaproponowali mi

- pompę o mocy 8,43kW z grzałka wspom. c.o. 6kW,

- zasobnik c.w.u. 300l z grzałką 3kW

cena z osprzętem 21.800zł +2.900 robocizna (razem 24.700)

Firma Hydro-Tech przysłała ofertę na pompę pow.-wod. zew. Alpha innoTec

- pc 6,9kW z grzałka

- regulator

- zasobnik 300l

- bufor 200l

cena z osprzętem 7.871 euro, czyli ok. 26.635 zł(na dzis) + 3.500 robocizna +3.500 materiały instalacyjne (razem 33.635)

ceny netto

W piątek jade do inwestora, który ma pc pow.-woda ale wewnętrzna i na spotkanie z instalatorem. Zobaczymy czego się dowiem :roll:

Czy ktoś słyszał coś o pompach Alpha innoTec ??

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś inny może Ci dać 5% rabatu i bedzie taniej niż Stiebel...

budowa domu nauczyła mnie patrzeć nie na procent rabatu ale na cene ostateczną

 

Dokładnie tak, (choć rabat nie tyle handlowy co od prezesa firmy),pytanie jaki rabat i jaką kwote uzyskacie tu w grupie, ja w przybliżeniu z 28tys zł z katalogu zejdę na niecałe 19tys zł. za urządzenie 10Kw...

 

chciałbym porównać więc i zobaczyć co tak na prawdę zyskuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woland ......9 .000,- mniej za PC ...jestem pod dużym wrażeniem :) ......chyba nikt tego nie przebije !, to~ 1/3 ceny :) i około 32 % mniej ! .

Poza tym jeśli mówimy o porównaniu cenowym to każdy powinien się porównywac w swoim systemie ...np. Thermogolv do CK i ...do innych z bezpośrednim a pośrednie do pośrednich ..idąc dalej polskie do polskich a zagraniczne do zagranicznych (porównanie na tej samej płaszczyźnie ).

Jeszcze jedno ...Thermogolv ...robi PC max chyba tylko 11 kW ( kiedyś 10 kW ) ...więc odpada jeśli chciałbyś większą ........

odnośnie Alpha ogólnie .........

ciekawe dlaczego nie ma instrukcji obsługi na stronie internetowej ? ( to nie to samo co inf. jaki jest sterownik [ ekran z pokrętłem ] ...bo wiem co ma i jak wygląda ) dla mnie to za mało ...ale może nie potrafię szukac? ..... zawsze mnie to strasznie denerwuje bo przeważnie niemieckie ( wyjątki są jak najbardziej ) nie mają takich podstawowych informacji ...wygląda to trochę dziwnie ...jakby mieli coś do ukrycia i o pewnych sprawach klient dowiaduje się po dostarczeniu PC na miejsce .

Trudno kupic urządzenie za tyle pieniędzy mając jakieś szczątkowe informacje ( z instrukcji obsługi i montażu można dużo się dowiedziec ) .

Pewne zasady obowiązują niezależnie od producenta tego czy innego ....powietrzne ...wiadomo, w naszym klimacie .....ale za to nie ma kolektora ........coś za coś .....w przyrodzie nic nie ginie ...najwyżej " zmienia stan skupienia " :wink:

 

Jedyna instrukcja jaką znalazłam to do PC Aplha grzejącej cwu ( powietrze ) ......nic o sterowaniu czasowym .. chciałam użyc analogii ...ale nie da rady :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido :) myślę , że powinieneś otworzyc przewód doktorski :D temat już masz :lol: ...to kiedy obrona ?........myślę , że za rok ........a może sprzedac komuś te wyniki . ( jakiemuś Wielkiemu Bratu ) ..parę groszy by wpadło, my też moglibyśmy zawsze zajrzec na Twoją stronę internetową i zobaczyc czy masz odpowiednią temp. ( ew. czy termometry się nie popsuły ( szczególnie te za 2,30 ) czy coś innego nie padło , albo pastylka Dallas nie działa :) ) ...wiesz , ze ja wesoły ludek ...i mi wybaczysz , prawda ?

na poważnie na elektrodzie znajdziesz pomoc ............

 

Fido ...oczywiście , że doktorat z PC miałam na myśli ........ale gdybyś podparł się wynikami to byłoby jeszcze bardziej wiarygodnie .....ogarnąłbyś całośc i dom pasywny i PC ( ew. rekuperator i GWC )

tutaj a tam ( elektroda ) to trochę różnica .....jak nikt nie pomoże to napisz tam ( ew. odśwież wątek ) .....jak odpowiednio się ukłonisz i poprosisz to chyba Mądrzy pomogą ...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że na tej elektrodzie to tam wątek od 2002 roku i same hasła tajemne elekrtoników

a ja prosty chłop -chce prostą rzecz działającą:

tu masz program pod windoesza

tu masz ukłąd DS - wpinasz sobie go za tą .. nóżkę

tu masz konwerter 1-wire na usb

 

wszystko powinno działać

doktorat to wystarczy że z pomp ciepła zrobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

do mnie Womar (patrz Altherma) odpisał :) , do mojej parterówki (100m) zaproponowali mi

- pompę o mocy 8,43kW z grzałka wspom. c.o. 6kW,

- zasobnik c.w.u. 300l z grzałką 3kW

cena z osprzętem 21.800zł +2.900 robocizna (razem 24.700)

Firma Hydro-Tech przysłała ofertę na pompę pow.-wod. zew. Alpha innoTec

- pc 6,9kW z grzałka

- regulator

- zasobnik 300l

- bufor 200l

cena z osprzętem 7.871 euro, czyli ok. 26.635 zł(na dzis) + 3.500 robocizna +3.500 materiały instalacyjne (razem 33.635)

ceny netto

W piątek jade do inwestora, który ma pc pow.-woda ale wewnętrzna i na spotkanie z instalatorem. Zobaczymy czego się dowiem :roll:

Czy ktoś słyszał coś o pompach Alpha innoTec ??

pozdrowionka

 

cena tej althermy to też netto? bo na alledrogo trochę taniej ale nie wiem jaka moc

cyt.

Powierzchnia do ogrzania do 100 m2

Pompa Altherma + materiały instalacyjne do połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną + w cenie montaż łącznie z uruchomieniem systemu

już od 16 000,- zł ( w tym Vat 7%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie w temacie .

Nie lubię się poddawac ..to odnośnie tej instrukcji Alpha ....szukam wszędzie ...

Tu jest forum niemieckie , muszę przyznac , że bardziej rozbudowane w temacie

Wärmepumpen......... jak Ktoś ciekawy to proszę

http://www.haustechnikdialog.de/Forum/Default.aspx?f=30&name=W%C3%A4rmepumpen&s=30&page=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko jestem pod wrażeniem (ciagłym) Twojego profesjonalnego podejścia i dociekliwości :lol: i dziekuję :D

Jestem po rozmowie z instalatorem pomp Alpha, facet konkretny, przekonywał mnie (ale nie nachalnie) żebym przemyslała pompe solanka-woda :roll: bo niby koszty inwestycji podobne, a jest wydajniejsza. Zobaczymy, Pan ma nam zrobić wycene tych dwóch systemów całościowo.

Oglądałam pompe powietrze-woda wewnętrzna, chodzi cichutko jak lodówka :D i podoba mi sie.

..::M:D::.., wiem ze można taniej znaleść Altherme np. firma EkoSzok (mają swoją stronę) ma dobrą ofertę, ale ja trochę boję sie firm sprzedajacych " mydło i powidło", wole raczej fachowców z jednej branży. M

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ika :) , dziękuję :) zanim się poddam wyczerpię wszystkie możliwości ...spokojnie :D jeszcze mam dużo pomysłów.....

Ja bym wybrała solanka/ woda ( instalator miał rację ) ........jeśli chodzi o decybele one wszystkie ( prawie ) chodzą cicho ( skoro Alpha jedna chodzi cicho to i druga myślę , że też ) . Cwu powinna być ogrzewana przez PC ...to osobno wymyślono tylko po to , że nie dało rady ogrzewać bezpośrednio z PC ( niemożliwość techniczna lub regeneracja złoża ).. To trochę porażka ogrzewać cwu powietrzem poprzednio ogrzanym lub denerwować się czy mam odpowiednią temp. pomieszczenia żeby nie za długo czekać na cwu ( i grzać tanio ) . Po co mieć dwie jak można jedną ( kompakt ) lub dwie ale grzejącą cwu PC .

z ciekawostek ........23 .05 była konferencja w ramach HPC w Zurychu i ...wśród gości był ......wykład p.dr inż Andrzeja Wiszniewskiego ( Instyt. Ogrzewnictwa i Went PW ) na temat wykorzystania PC w Centrum Odpoczynku "Aquapolis" w Poznaniu ........czyli jakaś reprezentacja naszego kraju jest , to dobrze

...w nowo zbudowanym magazynie IKEA w Karlstad ( Szwecja ) wykorzystano PC do ogrzewania ( 85%) i chłodzenia ( 75%) , wykonano 101 odwiertów o 120 gł. każdy , dostarczają ..1200kW grzania i 800kW chłodzenia ....teraz każdy będzie tak ogrzewany/chłodzony

 

PS.Fido ... wykład był o g.14 a Ciebie tam nie było ? :D ( byś miał promotora pracy :) )

...elegancki hotel , mądre ludki , hostessy podające zimne napoje ...słowem wielki świat ......

nic straconego ..teraz podobna tematyka 26-28.05 będzie w Niemczech a później w listopadzie w Chinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ika :) , dziękuję :) zanim się poddam wyczerpię wszystkie możliwości ...spokojnie :D jeszcze mam dużo pomysłów.....

Ja bym wybrała solanka/ woda ( instalator miał rację ) ........jeśli chodzi o decybele one wszystkie ( prawie ) chodzą cicho ( skoro Alpha jedna chodzi cicho to i druga myślę , że też ) . Cwu powinna być ogrzewana przez PC ...to osobno wymyślono tylko po to , że nie dało rady ogrzewać bezpośrednio z PC ( niemożliwość techniczna lub regeneracja złoża ).. To trochę porażka ogrzewać cwu powietrzem poprzednio ogrzanym lub denerwować się czy mam odpowiednią temp. pomieszczenia żeby nie za długo czekać na cwu ( i grzać tanio ) . Po co mieć dwie jak można jedną ( kompakt ) lub dwie ale grzejącą cwu PC .

 

Bonetko, czy te rozważania to do mnie?? Ja cały czas mowie o jednej pompie pow.-woda do ogrzana domu i c.w.u. Po prostu Alpha ma pompy do ustawienia na zwenątrz budynku i wewnątrz - obydwie pobieraja powietrze zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ika ....napisałam ogólnie ( chodziło mi o zasadę , ze jedna powinna ogrzewać i co i cwu ) ...wiem , że u Ciebie to jedna PC , którą można ustawić albo wewnątrz albo na zewnątrz ( chociaż mają i nie kompakty ) ...ale czy przyglądałaś się na COP tych PC powietrznych i solankowych ?

Te pierwsze mają przy temp. powietrza 2 *C/ 35 COP 3 ....a te drugie przy 0/35 ( tem. solanki /woda ) ....4,7 ...jest różnica czy nie ? ...dlatego wcześniej napisałam coś za coś ...albo drożej ( odwierty) ale eksploatacja taniej albo taniej ale eksploatacja drożej .......

Co z tego że stoi wewnątrz skoro pobiera powietrze zewnętrzne czyli zachowuje wszystkie cechy powietrznej PC ..........

 

Fido ...mam nadzieję , że na zdjęciach są i bohaterowie przedsięwzięcia :D

a kawka z czekoladką na koniec była ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, chce sie przymierzyć do PC glikol/woda.

 

Mam w stanie surowym dom http://www.dobredomy.pl/?id_project=21

138m pow uzytkowej.

 

Ocieple go 15 cm styropianu, poddasze 30cm wełny.

 

Ile kw PC bede musiał zamontować. Czytałem wątek i piszecie że trzeba niedowymiarować, tzn, pompa 7kW wystarczy?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam w przyszłym tygodniu kopać rowy pod kolektor spiralny. I jak to często u mnie bywa, zaczynam się wahać, czy aby na pewno ten kolektor co robię będzie wystarczający!? Proszę o opinie!

 

Tak więc będą to 3 rowy po 20 metrów, na metr szerokie a w nich ułożona rurka fi32 na głębokości 1,5-2m. Nie wiem jak głęboko da się wykopać. Teren "kurzawkowy". Wszystko sypie się do wykopu, a woda już 90 cm pod poziomem terenu. Rowy oddalone od siebie o 4m. Więcej nie dam rady. W sumie będą 3 spirale po 200m każda. Grunt, jak to przy kurzawie, piasek wymieszany z gliną, ale za to maks wody!

 

Jak myślicie będzie dobrze do pompy 7kW? Czy mam się czegoś obawiać? Rurki będą dosyć gęsto ułożone w tym rowie, przynajmniej tak mi wychodzi w kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proat1 ...ależ Kochanie :D ( to odpowiedź na Twoje Kochani ...) uważam że 7 kW spokojnie wystarczy ( Androżek :D dałby 5 kW i by się nie bał ) i dobrze , że to glikol/woda .....chociaż wiesz jak poszczególne firmy dobierają np. 200 mkw podłogówki od 8 kW do 15 kW ...

 

odnośnie jeszcze Ekopower .....pamiętacie Oni zawsze przewymarowywali , myślałam, że po zmianie strony intenetowej , nowych ubranek i innych producentów części będzie inaczej ale gdzie tam ......osobie do 180 mkw z garażem ( też chce ogrzewać ) ..zaproponowali 14 kW ...czyli nic się nie zmieniło........

Sylwia i Tomasz ...........jeśli boicie się o ilość to skoro Hydrolek ( nasz Pan Rektorek :D ) napisał , że tak będzie dobrze to znaczy , ze będzie ok! (...chodzi o dł. jednej pętli )

Wasza PC to 7 kW czyli moc chłodnicza to 7,3-1,58=5,72 ( obliczyłam , ze stosunku bo nigdzie nie mogłam znaleźć ile pobiera ...skoro ma COP 4,6 tzn. , że 7,3:4,62=1,58 )

i do tego przyjmując nawet najbardziej niskie W z metra ( najgorsze, prawie niewystępujące w przyrodzie ) czyli 10 W z metra to wychodzi 5720W:10 W/mkw=572 m2 ....a Wy macie 3 pętle po 200 mb czyli 600 a i glebę gdzie można przyjąć 27,5 W/m2 czyli aż nadto .........

trochę gorzej z odległością te 4 m , niby mieścicie się w dolnej granicy ( min.3-5 , zalecana 5 ) , ale jak nie można inaczej ........, głębokość zalecana to około 180 ..nie wiem czy inni dają ale w zaleceniach nad każdą nitką powinna być taśma ostrzegawcza i jeszcze należy zachować odpowiednie odległości od instalacji wodociągowych , gazowych , kanalizacyjnych ( 2 m ) , między zasilaniem a powrotem ( 1m) .

Tak mi się wydaje......napisałam bo nikt się nie odzywał ( ja sama lubię szybko i nienawidzę czekać ) .

Przy tej okazji może byśmy porozmawiali o tym ...czy można przewymiarować dolne źródło w stosunku do danej PC ....niektórzy uważają , że tak a niektórzy , że nie .......na pewno musi być odpowiednia pompa obiegowa ( przepływy , wydajność ,jest w środku PC .. czyli nie mamy na nią wpływu ) .......czy ilość przekłada się jakoś na temp. glikolu ?, ( stygnięcie lub za krótki czas aby się nagrzał ) , odległość między czyli z jakiego terenu zbierane te W... .....tu może Kolega Siwy :D ...bardzo proszę ........w tych sprawach Ty jesteś Guru :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...