Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no to jeśli Hydrolek tak mówi to kopiemy ;) A tak serio, obawy zawsze są i znikną dopiero pewnie po pierwszym udanym sezonie grzewczym. Więc wybaczcie za dociekliwość..

 

Bonetko: coś mi się nie zgadza w Twojej wypowiedzi. Z Twoich wyliczeń wychodzi, że potrzebuję 572m2 powierzchni w skrajnie nie przyjaznych warunkach glebowych. W lepszych zmniejszy się to do 208m2. Piszesz, że mamy 600 rury więc jest ok. No właśnie 600mb rury a nie 600m2 powierzchni. Już jakiś czas temu zauważyłem, że często się miesza mb z m2 w obliczeniach, stąd też ciągłe wątpliwości :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolektor spiralny DZ

3 rowy 14x1,5 m = 42 mb = 63 m2 w odstępach 5m licząc od ich osi,

Rury fi32, 3x75 mb,

Głębokość ułożenia 1,5 do 1,2 m,

Tranzyt max. 30 mb fi40,

Mokry piasek,

Przyjmowana moc kolektora 3,4 kW = 15,2 W/mb kolektora

Przepływ glikolu 960 kg/h,

Projektowana dT=tz-tp = 4K

Łączne opory ( łącznie z wymiennikiem ) DZ= 9,0 kPa

Prędkość przepływu v=0,17 m/s

Pompa obiegowa Wilo Star RS 25-6 I bieg,

 

Cytat z tego forum z innego wątku. 3,4kW trochę mało przyjmuje a warunki podobne do moich :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację ...to trzeba przetransponować .......i tak .jak wychodzi te 208m2 powierzchni działki to przyjmuje się , że w kwadracie powierzchni mieszczą się dwa równoległe odcinki prostej rury o dł. 1 metra czyli gdyby był prosty to trzeba by było 208x2=416 metrów bieżących długości ...a macie 600 prostej .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeśli Hydrolek tak mówi to kopiemy ;) A tak serio, obawy zawsze są i znikną dopiero pewnie po pierwszym udanym sezonie grzewczym. Więc wybaczcie za dociekliwość..

 

Bonetko: coś mi się nie zgadza w Twojej wypowiedzi. Z Twoich wyliczeń wychodzi, że potrzebuję 572m2 powierzchni w skrajnie nie przyjaznych warunkach glebowych. W lepszych zmniejszy się to do 208m2. Piszesz, że mamy 600 rury więc jest ok. No właśnie 600mb rury a nie 600m2 powierzchni. Już jakiś czas temu zauważyłem, że często się miesza mb z m2 w obliczeniach, stąd też ciągłe wątpliwości :/

nie pamiętam co mówiłem, ale nie da się wykopać kolektora szer 1 m , realna szerokość to ok. 2 m , a z naturalnym obsypem to wyjdzie u góry ze 6 albo i 8 - nie zdajecie sobie sprawy jaką masakrą działki jest budowa kolektora :p . Na długości 20 m wkłada się 150m , a więc 200m w 1 m szerokości nie da się wcisnąć. Daję natomiast gwarancję że taki jeden kolektor 20x2 m +150do 200 m rury Dn32 z pewnością da 1,5 kW mocy chłodniczej.

Poczytajcie koniecznie jak to się robi i pooglądajcie zdjęcia , polecam stronę :

http://www.hubomag.pl/dolne_zrodla.html

albo może lepiej tu

http://www.pamar.waw.pl/zasady_doboru2.html

ale to i tak chyba ten sam chmielnicki bodzio pisał

Hydrol to człowiek omylny i uczy się ciągle od tych co wiedzą co czynią :)

A i pamiętajcie jeszcze o układaniu kolektora ze spadkiem ( o tym chyba nie piszą) od domu do końca wykopu, aby się kolektor dobrze odpowietrzał bo to wbrew pozorom najważniejsza zasada układania rur - idealnie jak jest naturalny spadek terenu - czyli domek na wzniesieniu. Inne błędy ( za wyjątkiem załamania rury) są wybaczalne i drogo nie kosztują. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ..tylko jest jeszcze taki problem , że tam potrzeba 5,72 kW mocy chłodniczej ( nie miałam tej danej ) .....jest napisane , że 1,5 kW daje 150 mb spiralnego w takim wypadku wystarczy ale jeśli to 200 daje 1, 5 kW to wtedy jest za mało .........

Jak macie PC to koniecznie obliczcie moc chłodniczą ( zobaczcie w instrukcji ) i zobaczcie czy jest dobrze ..... tu nawet nie chodzi o szerokość wykopania czy długość zmieszczenia ....bo to można skorygować tylko o to czy nie będzie za mało w całości tej rury w stosunku do mocy chłodniczej .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko dzięki za odpowiedź.

 

Zdecydowałem sie na pompke Danfossa DHP-H 8kW. Cena katalogowa producenta to 6450euro, ale pracuje w firmie która ma duze rabaty w Danfossie wiec zobaczymy.

 

Teraz drugie pytanie za następne 100pkt'ów. Czy 3 sondy po 50m wystarczą? Mam już wylanego chudziaka w kotłowni i nie mam nic przygotowanego na wejście rur z glikolem. Jak wejść do domu tymi rurami? Koniecznie od dołu?

 

Pytanie oczyście do wszystkich.

 

pozdrawiam

 

Entuzjasta PC :D :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie "pompiarze" :wink: Naczytałem się na tym forum od kilku dni tak wielu nowych informacji, że już sam nie wiem jaką pompę wybrać.

Mimo wszystko najbardziej "podoba" mi się pompa Viessmann-a, z możliwością podłączenia kolektorów, które zamontuję oczywiście. Dodatkowo rekuperator.

Otrzymaliśmy ofertę na tą pompę wraz z kolektorami, projektem podłogówki i montażem,kolektorami (ok. 5500 ), położeniem poziomego dolnego źródła (bez wykopu i zasypki) za ok. 52/55 tys. konkretnej umowy jeszcze nie podpisaliśmy. Ale nie tyle co cena ale interesuje mnie jeśli możecie zerknąć na samą pompę, ponieważ pomp tej firmy nie widziałem lub przeoczyłem na forum. Lub być może ktoś z Was używa lub chociaż przymierzał się do kupna.

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/Vitocal_242-G.html

 

Pozdrawiam

Gregor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwia i Tomasz

Zdenerwowałam się i przestraszyłam jak zobaczyłam to....... bo właściwie przy kupnie rury było ogólnie powiedziane , że to do 7 kW i czy wystarczą 3 rury w kawałkach po 200 mb czy ciąć na mniejsze ? ( rozgorzała dyskusja itd. ..przyjęliśmy na oko , że 600 metrów wystarczy ale nikt nie liczył mocy chłodniczej dokładnie tylko że będą po 200 mb nitka ) .... :

.......

Kolektor spiralny DZ

3 rowy 14x1,5 m = 42 mb = 63 m2 w odstępach 5m licząc od ich osi,

Rury fi32, 3x75 mb,

Głębokość ułożenia 1,5 do 1,2 m,

Tranzyt max. 30 mb fi40,

Mokry piasek,

Przyjmowana moc kolektora 3,4 kW = 15,2 W/mb kolektora

.... 3,4kW trochę mało przyjmuje a warunki podobne do moich...

 

ale już wiem o co chodzi .( wcale nie mało ) .... to nie zależy w zawieszeniu od W/mb kolektora ...to jest moc chłodnicza ( 3,4 kW ) ale 3 nitek spiralnych po..75 metrów każda i oczywiście przy założeniu , że daje 15,2 W/mb ..

.czyli

.wszystko się zgadza ...tam kolektor 3x75m= 225x 15,2=3,42

u nas 3x200=600x13,75=8,25

...bo jak przyjmiemy średnią 27,50 w/m2 to będzie właśnie 13,75 mb

czyli nawet przyjmując 10W/mb wystarczyłoby i to z zapasem .........

( Hydrolek napisał 150-200 metrów i to robiło różnicę i bałam się , że do mocy chłodniczej będzie za mało...gdyby napisał 150 ... a tak tolerancja 50 mb to było dużo ... przy 150 =1,5 kW to mielibyśmy akurat 6 kW , przy 200=1,5 byłoby 4,5 kW brakowałoby .... )

Stronę Hubomaga podawałam już dawno i inne linki ze zdjęciami też ...

Lepiej wszystko wyjaśnić teraz niż później mają być niespodzianki . Chciałabym aby wszyscy byli zadowoleni i mogli liczyć , że tu właśnie znajdą pomoc chociaż doraźną ....., jestem zielona ale staram się .........

 

Co to znaczy :Tranzyt max. 30 mb fi40,...czy tzn. od kolektora ( studzienki ) do PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Będziemy walczyć. Jeśli chodzi o wykopy to dokładnie wiem jak to będzie wyglądało. Jestem właśnie po robotach ziemnych 250 m kanalizacji do naszego domku. Wykopy były w najgłębszym miejscu na 3m!! Masakra. Jeśli wąski wykop to tylko szalowanie wykopu.

 

Na tej stronie pamar'a jest potrzebna długość wykopów dla mocy chłodniczej 5600W. Jest to 68 mb dla gruntu wilgotnego. Chyba muszę pokombinować i spróbować przedłużyć te rowy o 2-3 m. Tak dla pewności.

 

Najgorszy problem będzie z ułożeniem rury ze spadkiem, przy takim bagiennym gruncie cieżko jest coś zrobić w wykopie. Przy kanalizie wymieniliśmy grunt pod rurą na tłuczeń i dopiero na tym układaliśmy. Tutaj raczej ze względów cieplnych nie wchodzi to w rachubę.

 

A czy raz odpowietrzony układ może znów się zapowietrzyć? Bo metoda na uzupełnienie układu bez powietrza jest. Zasysać od końca powietrze a z drugiej strony zanurzyć rurę w glikolu. Czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sobie przykład, aby było wiadomo o czym piszę (wiem, wiem, że nie adekwatny, ale chodzi o zasadę 8) ):

Jest sobie zbiornik wody o pojemności 10 litrów, o stałym zasilaniu w wysokości 1 litra na godzinę. Czyli pobierając 1 l na godzinę możemy pobierać Wodę w "nieskończoność", ale pobierając z niego więcej niż 1 litr ?

Grunt ma możliwość "oddania" w najlepszym przypadku, dla kolektorów glikolowych,poziomych, około 20W z m2 (a ściślej mówiąc z około 1m3 otaczającego nitkę kolektora) - czyli jest to równoważnik 1l z przykładu. Specjaliści obliczyli, a potwierdziła to praktyka, że można "bezkarnie ciągnąć" około 30W/m2 w sezonie grzewczym (reszta ze "zbiornika").

Uważam, że w przypadku Sylwii i Tomasza kolektor jest niedowymiarowany.

Z 20m nitki kolektora spiralnego - moim zdaniem - można wyciągnąć max 1,2Kw dla mocy chłodniczej (1,5kW dla mocy PC).

Oczywiście przy takiej konfiguracji jak podali PC też będzie działała, ale należy się liczyć ze znacznym spadkiem COP pod koniec sezonu grzewczego, a w przypadku całorocznej eksploatacji CO (przy CWU), biorąc pod uwagę głębokość na jakiej umieszczono kolektory, możliwe kłopoty z regeneracją DZ.

Zaznaczam - MOIM ZDANIEM

 

Ps. "Waty" daje 1m2 (1m3) gruntu, a nie ilość metrów "rury"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy ...dlatego tak się przestraszyłam i zwróciłam na to uwagę ( czy wystarczy ?) ......wiem , że grunt daje Waty ale w gruncie jest rura ( spiralna ) ......bardzo Cię proszę nie pisz ogólnie ( tak jest napisane wszędzie , że 150 rury spiralnej daje 1,5 kW ) tylko ...przelicz dokładnie ile metrów bieżących rury biorąc pod uwagę różne konfiguracje ( różny grunt i W z metra ) w jakiej spirali ( średnica ) w jakim wykopie ( dł , szerokość ) daje konkretne kW ........

takie pisanie 150 m spiralnej jest mylące bo można ją różnie rozłożyć ( bardziej rozciągnąć lub mniej ) i różnie zakopać (mniejsza dł. wykopu ..wcisnąć na siłę ) jak będzie konkretnie to będzie wiadomo co i jak ..poza tym nie wiadomo dla jakiego gruntu te 150 /1,5 kW złego , dobrego , średniego ...........KONKRETNIE ....proszę bardzo ..........i jeszcze wykaż różnicę z zastosowaniem prostego i spiralnego ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze...nie bardzo mam miejsce aby zwiększyć ilość rowów. Tak z mapki wychodzi, że mogę je jeszcze troszeczkę rozciągnać pod samo ogrodzenie. Jeden na 21 m, drugi na 22m i trzeci na 25m. W sumie o 8m. Moc chłodnicza jaką potrzebuję do Buderusa 6,9kW to 5300W. Przydałoby się mieć jeszcze jedną nitkę dla bezpieczeństwa i w razie niewydolności DZ ją podłączyć. Można też pompę kupić mniejszą, mają model 5kW ale to chyba już troszkę za mało na ogrzewanie i c.w.u.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko, tego nie da się „prosto” przeliczyć. :oops:

To jest bardzo złożony proces i nie do końca poznany (np. termika gruntu), a dochodzi do tego „czasoprzestrzeń”, a w zasadzie „czasoobjętość”, głębokość „zakopania” kolektora, delta „t” jego pracy, i kilka innych czynników.

Bo długość nie ma znaczenia :lol: , biorąc pod uwagę długość rury w 1m2 (1m3) gruntu.

Zmienia się tylko intensywność poboru.

Może tak, bardzo, ale to bardzo upraszczając i „naginając” ogólne prawa fizyki, oraz nie do końca poznane prawa rządzące termiką gruntu.

 

Sezon grzewczy wynosi około 1.800 godzin. Zakładamy, że dla bardzo dobrych warunków glebowych, dla kolektora poziomego glikolowego „wartość energetyczna” gruntu wynosi 30W z 1m2 (1m3). Czyli, mamy do dyspozycji około 54kWh z każdego 1m2 (1m3) gruntu.

I teraz:

- „zwykły kolektor” poziomy (liniowy)glikolowy będzie pobierał te zadane 30W, bo więcej nie może ze względu na powierzchnię wymiany – czyli „zasoby” energii starczą na cały okres grzewczy z w miarę stałym COP,

- kolektor spiralny może pobierać zdecydowanie więcej energii bo ma większą powierzchnię wymiany (a ta zależy od ilości „rury” przypadającej na 1m2 (1m3) gruntu) – czyli np. pobierając 60W (bo na 1m2 (1m3) jest np., teoretycznie, 2m „rury) jest w stanie pobrać cały „zasób energii” w krótszym czasie, co objawiać się będzie stopniowym spadkiem COP.

 

 

Praktycznie, to można z 1m2(1m3) gruntu uzyskać np. 150W, tylko w bardzo krótkim okresie czasu. A potem czekać aż grunt „się naładuje”, pamiętając również o tym, że czas „naładowania” gruntu nie jest wartością liniową.

 

Moim zdaniem, można przyjąć, że dla kolektora spiralnego glikolowego maksymalna, "bezpieczna" wielkość (możliwość) to 45W z 1m2(1m3) dla bardzo dobrych warunków glebowych, inaczej mówiąc nie powinna przekraczać + 50% dla wartości kolektora glikolowego "liniowego", ale i tak trzeba się liczyć z możliwością spadku COP pod koniec "zimnego" sezonu grzewczego, bardziej niż w przypadku kolektora liniowego.

 

Też dla jasności - liczę dla mocy grzewczej PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy :D Skarbku ...nie czerwień się ....wiem , że to moja wina i przepraszam , za upierdliwość ...mam nadzieję, że mi wybaczysz bo jesteś bardzo Wyrozumiały i Mądry Pan ...no wiesz takie nawiedzone jak ja chodzą też po tym świecie ale trzeba żyć w symbiozie :)

Dziękuję z wyjaśnienia ( Kogo miałam zapytać jak nie Ciebie :D )...a teraz tak :

co powiesz o tym : kolektor spiralny

*** - podane łączne długości rowów przy założeniach: średnica rury PE fi32, głębokość rowu min. 1,6 m, długość rowu min. 15 m, szerokość rowu min. 1,4 m oraz odległości między osiami rowów min. 5m;

dla mocy chłodniczej 5,6 kW .....łączna dł. rowu to 90 mb..78 mb..68 mb / odpowiednio grunt suchy , średni , wilgotny /

a my mamy łącznie 21+22+25=68 mb ...czyli łapiemy się na ten wilgotny ( najlepsze warunki ) i mamy ciut mniejszą moc chłodniczą bo 5,3 ( w przykładzie 5,6 ) .

Co Ty byś zrobił ? ( dorobił , zostawił jak jest ? ) ..dobry przykład czy zły , zgadzasz się czy nie ?...zauważ , że u na jest jeszcze nie co 5 metrów tylko co 4 -odległości )

 

przetransponuj to 45W / m2 ( m3 ) na mb wykopu ......bo mi jakieś bzdury wychodzą jak usiłuję dla przykładu sprawdzić ile W pobiera z mb ( jakie autor miał założenia ) ......

 

Chcę tylko powiedzieć , że te przykłady ( ten który podawała Sywia z Tomaszem ...nie wiem kto go przygotowywał ) i ten podany wyżej ...mają identyczne założenia ........bo podstawiając do wzoru ( x ...jakakolwiek daną tak wychodzi , np. zamiast 68 bierzemy x= 4,2x5,6:3,42= 68,77 )

42 mb dla 3,42 kW

68 mb dla 5,6 kW

--------------------------------

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączyłem zdjęcia z kopania dolnego źródła Thermogolva

 

prosta sprawa:

koparka kopie

dolne źródło rozwija się z kręgu

ważne aby było to w miarę w poziomie

końcówki (ostatni 1mb) przy kotłowni wywija się 90 st w rógę

przed ostatnie 2 metry umieszcza się w otulinie (któa jest w komplecie z dolnym źródłem

 

głębokość zakopania 80cm

odległość pomiędzy rurkami 80 cm

 

zdjęcia na stronie http://www.iqhome.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączyłem zdjęcia z kopania dolnego źródła Thermogolva

 

prosta sprawa:

koparka kopie

dolne źródło rozwija się z kręgu

ważne aby było to w miarę w poziomie

końcówki (ostatni 1mb) przy kotłowni wywija się 90 st w rógę

 

tu mi Pan K. zalecał łagodniejsze kąty - u mnie z ziemi do kotłowni wychodzi pod kątem 45 stopni tak na oko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przetransponuj to 45W / m2 ( m3 ) na mb wykopu ......bo mi jakieś bzdury wychodzą jak usiłuję dla przykładu sprawdzić ile W pobiera z mb ( jakie autor miał założenia ) ......

 

.

 

No właśnie, bo "wchodzi jeszcze czynnik "czasoprzestrzeni" 8)

45W nie z 1mb wykopu, tylko z 1m2 powierzchni na którą "działa" kolektor, a w przestrzeni 1m3.

Liczyć należy odległości skrajne pętli kolektora + 0,5m z każdej skrajnej strony kolektora. Czyli jeśli pętle kolektora ułożone są w rowie o szerokości 1m, to mamy 1m + 0,5 + 0,5 = 2m2 (2m3), co daje około 90W z 1mb kolektora :roll:

Z tego tez powodu wydaje się korzystniejsze zwiększenie szerokości "rowu" w którym układamy kolektor - nawet kosztem "ziemi niczyjej" miedzy kolektorami.

Moim zdaniem ta odległość nie powinna być(w zależności od gruntu) mniejsza niż 1m + 2 do 3 razy szerokość kolektora - im lepszy grunt tym odległość większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla Nich

21+22+25=68 mb ...x 90W / mb= 6,12 kW ... a potrzeba 5,3 kW ...czyli może ostatecznie być ...........

 

PS. jestem wyjałwiona , zdolności intelektualne u mnie oscylują około 0 a właściwie niebezpiecznie zbliżają się do -1. ( idę pielić rabatki ...to uspakaja bo za dużo stresów ..ach te kolektory , szczególnie spiralne :lol: )

Siwy :D bardzo Ci dziękuję sprawiłeś się na 6+ :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...