Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem ideały ..... mocy PC ..........to wyżej było podawane dla obliczonej mocy chłodniczej PC .( taka jest 5,3 czyli 6,8- 1,5=5,3 kW ) bo gdyby liczyć na całą moc PC czyli 6,8 kW to jest ewidentnie za mało......ale przecież tak się nie liczy ...no chyba , że chce się zapas ........wtedy wystarczy nawet 8 mb ....... 68+8=76x90W= 6,84 .....no z górką 10mb ( niech Ci będzie :D ...wtedy 7,02 kW )...

nie da rady tyle rozciągnięć....., żeby poszerzyć średnicę zwoju to trzeba mieć więcej rury........a jak ją nadsztukować jak nie powinno się łączyć pod ziemią .....

co można zrobić ?...pomysły proszę .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To liczenie do mocy chłodniczej wymyślili raczej sprzedający aby zamotać inwestora, tak żeby "zgłupiał" totalnie i powiedział sakramentalne "Tak, proszę Pana" :lol:

I właśnie na tej linii jest problem, bo wszystkie współczynniki "gruntowe" były przyjmowane dla mocy PC. I niby wszystko jest w porządku, bo mówi się, że dla mocy PC wynoszą one 1,25 (przy COP = 4), tyle, ze dalej wylicza się je ze współczynników gruntowych przyjętych dla mocy PC. W ten właśnie cudowny sposób, potrzeba mniejszej długości kolektorów.

A powinno być, że licząc wielkość (długość) kolektora dla mocy chłodniczej powinno się odpowiednio zmniejszyć ten współczynnik.

Dla jasności. Rzeczone współczynniki są czysto empiryczne.

I jeszcze jedno. Jak kupuje urządzenie grzewcze, to interesuje mnie jego moc grzewcza, oraz warunki jakie to urządzenie potrzebuje aby zakładaną moc osiągnąć.

Jak będę potrzebował urządzenia do schłodzenia (oziębienia) gruntu (np. sztuczne lodowisko, czy zamrożenie kurzawki) to jasnym jest, ze wtedy będzie mnie interesowała moc chłodnicza takiego urządzenia, oraz warunki przy jakich spełnią się moje wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jeszce jedno wyjasnienie : rura sprzedawana jest w kręgach po 200m - z tego głównie wynika "ulubiona" długość kolektora. Oczywście można zamówić o dowolnej długości, ale nie każdy zechce ciachnąć , albo trzeba poczekac aż sprowadzą z fabryki.

Nie da się precyzyjnie policzyc mocy chłodniczej kolektora bo nie da się precyzyjnie ustalić warunków gruntowo-wodnych, ani zapewnic ich jednorodności . Prawde pokazać może eksploatacja. Co nie znaczy że nie warto policzyć z grubsza , zakładając rozsądny współczynnik strachu.

W omawianym przypadku z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych jestem dziwnie spokojny o moc chłodnicżą. Zawsze wiekszy kolektor da lepsze warunki przacy, ale nie dajmy sie zwariować bo jeśli wywalczymy 100 zł rocznie to może nie warto wypuwac żył ?

 

Czy kolektor może sie zapowietrzyć? Może , a jak może to sie zapowietrzy, Praktyka wskazuje , że błędnie wykonany kolektor zapowietrza się pomiędzy 24 grudnia a 3 stycznia, w późnych godzinach nocnych,przy obecności gości w domu i spozyciu. Dlatego lepiej sie pomordowac i ułozyc ze spadkiem.

:o

Nie da sie też napełnic kolektora aby go nie napowietrzyć bo powietrze wydzieli sie też z wody. Ale może to ja jestem tylko nieudolny albo strachliwie zapobiegliwy ? W każdym razie wspomnijcie, że ostrzegałem jak wam presostat wyłączy cacko , albo pompa glikolu sie zatrze na sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za Wasze odpowiedzi. Wiem już więcej i jestem trochę uspokojony. Z tym DZ to nie taka prosta sprawa. Niby wszystko wiadomo, niby to takie proste, rura, ziemia, glikol i heya, a jak przychodzi do kopania rowów to nachodzą człowieka tysiące wątpliwości.

 

Tak więc postaram się dopasować do dobrych rad i poszerzyć maksymalnie wykopy. Nic więcej już nie mogę zrobić, chyba że położyć rurę u sąsiadów :D A jak będzie źle to chyba zostanie mi tylko wykonanie odwiertów... Dam znać w niedzielę jak poszło układanie kolektora. Dzięki jeszcze raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolektor może sie zapowietrzyć? Może , a jak może to sie zapowietrzy, Praktyka wskazuje , że błędnie wykonany kolektor zapowietrza się pomiędzy 24 grudnia a 3 stycznia, w późnych godzinach nocnych,przy obecności gości w domu i spożyciu. Dlatego lepiej sie pomordować i ułożyć ze spadkiem.

:o

 

Przy spiralnym ten spadek raczej mało daje, przecież kierunek rury jest raz do góry, za chwilę do dołu i tak tyle razy ile pętli. Miejsc ciężkich do odpowietrzenia jest tyle ile spiral czyli duużo. Nie widzę tutaj raczej łatwiej możliwości samoodpowietrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolektor może sie zapowietrzyć? Może , a jak może to sie zapowietrzy, Praktyka wskazuje , że błędnie wykonany kolektor zapowietrza się pomiędzy 24 grudnia a 3 stycznia, w późnych godzinach nocnych,przy obecności gości w domu i spożyciu. Dlatego lepiej sie pomordować i ułożyć ze spadkiem.

:o

 

Przy spiralnym ten spadek raczej mało daje, przecież kierunek rury jest raz do góry, za chwilę do dołu i tak tyle razy ile pętli. Miejsc ciężkich do odpowietrzenia jest tyle ile spiral czyli duużo. Nie widzę tutaj raczej łatwiej możliwości samoodpowietrzania.

skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwia i Tomasz

najważniejsze , że ta moc chłodnicza wystarczy ( liczona na różne sposoby )

...a moja prośba o pomysły ( odnośnie zwiększenia o te kilka metrów ) była z przymrużeniem oka bo pewnych spraw się nie przeskoczy .

Siwy

Jeśli urządzenie jest włączone do prądu - sprężarka ...to dlaczego mam jej jeszcze pomagać ...a co sama nie potrafi ?....ja mogę jej dać resztę ( do pełnej mocy ) z gruntu ...ale jak płacę to i wymagam :)

Gregor

Był kiedyś jeden Pan ale nas opuścił i niestety zabrał wszystkie swoje posty ( miał chyba taką jak Ty masz zamiar kupić ...........

Perdat1

Wiesz , że liczy się od mocy chłodniczej i w zależności od gruntu . Oblicz dla swojej PC. Wydaje mi się , że raczej od dołu...chyba nikt nie wchodził inaczej ....

Hydrolku

jak dobrze, że czuwasz i wspierasz nas wiedzą i doświadczeniem ....i piszesz :D

Fido

gratuluję ....widać że było sprawnie , równo ( odległości jak pod linijeczkę :) ) i w pełni profesjonalnie ......

Teraz będziecie na forum najsilniejszą grupą :) i w jakim składzie :) ....

 

Z tym spadkiem chodzi o nachylenie kolektora od domu w dół ....taka lekka równia pochyła ...... ( całość leżącej rury ) .. to bardzo WAŻNE !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

 

nie wiem, to tylko moje przypuszczenia, źle to napisałem, za bardzo twierdząco. Inną sprawą jest, że w tym gruncie nie wiem czy dam radę ułożyć ze spadkiem. W błocie się nie poszaleje ... chyba że zrobię taki wyraźny spadek, tak z 20cm na długości rowu, tylko czy to też nie będzie źle tak mocy spadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

po podjęciu decyzji przez 11 inwestoró o zakupie Thermogolva (reklama dla pana Tomasza) wyciszyliśmy się - jak się już kupuje to nie ma co czytać o alternatywach.

 

natomiast pozostaje sprawa

1. zakopania poprawnie DZ - dla bezpośredniego parowania - Zirius

2. wkopania przy okazji do wykopu rury PE 32 - celem posiadania na lato dodatkowego źródła chłodu

 

ad1. to jak to jest z tym spadkiem

ja mam wyniesiony zawór rozprężny

czyli w studni poza domem składjącej się z 2 kręgów wychodzi mi 6 przewodów DZ

z tego co słyszałem to rury mają być ułożone W POZIOMIE

jak patrzyłem na wykopki to nie było tam poziomicy - wszystko można robić "na oko"

podobnie obsypywanie piaskiem też nie wymaga dokładności

waszym zdaniem jaka jest wymagana dokładność poziomu i obsypywania?

 

ad2. chce włożyć 200mb rury do wykopu z polietylenu - po co - ano po to aby potem dać tam glikol i połączyć np z chłodnicą kanałową do wentylacji

złoże szybciej mi się zregeneruje oraz aby solary regenerowały złoże

dodatkowo solary mogę regenerować mi złoże gdy okresowo przekręcę pompką obiegową i wpuszcze do gruntu troche ciepełka

 

co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

po podjęciu decyzji przez 11 inwestoró o zakupie Thermogolva (reklama dla pana Tomasza) wyciszyliśmy się - jak się już kupuje to nie ma co czytać o alternatywach.

 

natomiast pozostaje sprawa

1. zakopania poprawnie DZ - dla bezpośredniego parowania - Zirius

2. wkopania przy okazji do wykopu rury PE 32 - celem posiadania na lato dodatkowego źródła chłodu

 

 

ad2: no tez o tym myslalem - ale zeby to bylo efektywne musi byc do rekuperatora podpiety wymmiennik ciepla odpowiedniej wielkosci (chlodzi sie trudniej niz grzeje). Dodatkowo problem moze byc taki ze pompy z bezp. parowaniem chyba troche bardziej schladzaja grunt i glikol w rurkach moze zamarznac.

Z uwagi ze mam dosc wysoki poziom wod gruntowych (jesien-wiosna) to budowa zwirowego GWC moze byc problematyczna - mysle o "wodnym" GWC z rurka zakopana pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaka jest temperatura zamarzania glikolu

przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

a glikol jest np w systemach solarnych gdzie na zewnątrz panuje nawet minus -30

 

więc co glikol moim zdaniem nie zamrznie - choć nie wiem jaka jest jego temperatura zamarzania

 

ale nasunęło mi się jedno pytanie

taki glikol - płynący z solara może mieć z 50stC

a zimą po zamarznięciu złoża -18

 

czy on się kurczy rozszerza?

czy nalezy mieć naczynie wzbiorcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

 

nie wiem, to tylko moje przypuszczenia, źle to napisałem, za bardzo twierdząco. Inną sprawą jest, że w tym gruncie nie wiem czy dam radę ułożyć ze spadkiem. W błocie się nie poszaleje ... chyba że zrobię taki wyraźny spadek, tak z 20cm na długości rowu, tylko czy to też nie będzie źle tak mocy spadek?

im większy spadek , tym lepiej :) , pamietaj jak jest zasilany kolektor i linie zasilającą (zimną) układaj płycej, nad kolektorem. Pamiętaj tez aby zainstalowac zawory na kadej nitce to ułatwia "wygonienie " powietrza, no w razie jakby co ... to można odciąc wadliwą gałąź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaka jest temperatura zamarzania glikolu

przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

a glikol jest np w systemach solarnych gdzie na zewnątrz panuje nawet minus -30

 

więc co glikol moim zdaniem nie zamrznie - choć nie wiem jaka jest jego temperatura zamarzania

 

ale nasunęło mi się jedno pytanie

taki glikol - płynący z solara może mieć z 50stC

a zimą po zamarznięciu złoża -18

 

czy on się kurczy rozszerza?

czy nalezy mieć naczynie wzbiorcze?

Oczywiście, że stosuje się naczynie wzbiorcze.

Można zastosować glikol o odpowiednio niskiej temperaturze zamarzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

 

nie wiem, to tylko moje przypuszczenia, źle to napisałem, za bardzo twierdząco. Inną sprawą jest, że w tym gruncie nie wiem czy dam radę ułożyć ze spadkiem. W błocie się nie poszaleje ... chyba że zrobię taki wyraźny spadek, tak z 20cm na długości rowu, tylko czy to też nie będzie źle tak mocy spadek?

im większy spadek , tym lepiej :) , pamietaj jak jest zasilany kolektor i linie zasilającą (zimną) układaj płycej, nad kolektorem. Pamiętaj tez aby zainstalowac zawory na kadej nitce to ułatwia "wygonienie " powietrza, no w razie jakby co ... to można odciąc wadliwą gałąź.

 

a miało być tak łatwo.. :D Dużo płycej ułożyć rurę zasilającą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy mają dobrze i nic nie trzeba robić ........

http://www.pompa-ciepla.pl/funkc6.jpg

jak dobrze Hydrolku :D..., że nie zważasz na stylistykę i ZAWSZE można na Ciebie liczyć :D

Fido

dobrze , że zawór rozprężny jest na zewnątrz , dlaczego ? chyba wiesz ........

PS. A słoneczko do Was poszło? , oj niegrzeczne ...mogłoby świecić i Wam i mnie , prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a miało być tak łatwo.. :D Dużo płycej ułożyć rurę zasilającą?

Układasz kolektor w odwrotnej kolejności niz płynie glikol : najpierw spiralę, potem ją przysypujesz z 50 cm i dopiero wtedy układasz przewod zimny , którym dopłyne glikol z parownika do ogrzania w gruncie. Jeśli zakopiesz go razem to będzie odbierał ciepło od nagrzej juz spirali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaka jest temperatura zamarzania glikolu

przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

 

nie jest to prawdą - w naszych warunkach jest to minus kilka stopni - gdyby było -18 to czynnik chłodniczy nie wytrzymałby temperatury parowania....

:o co znaczy "nie wytrzymał" ?pękł ze smiechu ? czy z zimna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...