Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Układasz kolektor w odwrotnej kolejności niz płynie glikol : najpierw spiralę, potem ją przysypujesz z 50 cm i dopiero wtedy układasz przewod zimny , którym dopłyne glikol z parownika do ogrzania w gruncie. Jeśli zakopiesz go razem to będzie odbierał ciepło od nagrzej juz spirali.

 

dzięki! Jednak bez Waszego wsparcia spartoliłbym robotę jak nic! No to na week działamy, koparka już umówiona. Jeśli macie jeszcze jakieś cenne uwagi to proszę piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to jaka jest temperatura zamarzania glikolu

przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

 

nie jest to prawdą - w naszych warunkach jest to minus kilka stopni - gdyby było -18 to czynnik chłodniczy nie wytrzymałby temperatury parowania....

:o co znaczy "nie wytrzymał" ?pękł ze smiechu ? czy z zimna?

 

raczej z gorąca - zobacz jaka jest temperatura krytyczna czynnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jaki przewód przygotować na ścianie pod przyszły regulator pogodowy PC (ewentualnie pokojowy też, chociaz wynika z formu że termostatu pokojowego się raczej nie opłaca montować przy podłogówce w całym domu).

 

Gdzie najwygodniej zainstalować taki regulator, czy w miejscu czesto uczęsczanym jak kuchnia salon, czy może lepeij gdzieś na uboczu czyli kotłownia, pralnia itp.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikol propylenowy czy etylenowy nie zamarza (nie krystalizuje) lecz zwiększa lepkość wraz ze spadkiem temperatury do wartości w której przestaje być płynny.

W zależności od tego jego temp. krzepnięcia może być i -25 ( różne wartości stężenia roztworu ) . Są oczywiście zalecane temp. pracy .......

Fido

pozwala na dochłodzenie par czynnika roboczego ... lepiej na sprawności .

Tomcio

Powinna być pogodówka wspierana pokojówką ( tylko dobra - ustawienia i reagowanie na zmiany ......można wybrać czy w danym momencie PC" słucha się" pokojówki czy pogodówki ) . Pokojówka w miejscu reprezentatywnym ( z dala od np. kominka ) .

Pogodówka ( kabel wewnętrzny musi być podłączony do PC ( do listwy w środku ) więc albo w PC albo oddzielnie w pobliżu PC ( chyba najwygodniej ) podłączony do sterownika , który może być na ścianie ( jak nasza PC nie ma pogodówki tylko musimy ją kupić ) , oczywiście część zewnętrzna ( czujnik temp. ) na zewnątrz ..tylko na odpowiedniej wysokości ! i miejscu -ściana północna ) ....

Jak się kupuje ( pogodówkę czy pokojówkę ). to w zestawie jest od razu kabel ( nie u wszystkich , zajrzyj na dany sprzęt i zobacz jaki konkretnie powinien być - symbol) .

Temostaty pokojowe ( od siłowników w rozdzielaczu kabelki do pokrętła w pokojach , modyfikują temp wody co. na drodze rozdzielacz- pokój ) to co innego niż pokojówka ( od czujnika ( 1 w całym domu ) w pokoju kabel do PC modyfikują temp.wody wychodzącą z PC na co. ) .....i tu masz rację , ....

PS. PC ( prawie wszystkie ) mają pogodówkę ( standard ) , pokojówkę można w opcji dodatkowej ( przygotowane miejsce na wpięcie w PC ) ale mają już też gotową ( producent ) jak wejdziesz na daną PC to w elementach dodatkowych jest pokazane ( pudełeczko z przewodem ) . Tam gdzie nie ma wbudowanego sterownika np. Thermogolv ...można sobie dowolnie dobrać ...

chyba , że chodzi Ci o kabel od siłowników ( do temostatów pokojowych ) ......są gotowe już w zestawach albo można kombinować ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po dluuuuuugim czasie ... Ale tak to juz jest - najpierw żyłem budową a teraz praca wyszła znowu na pierwszy plan :D Oczywiście zaraz za życiem rodzinnym w domku 8)

Moja pompka ciągle chodzi perfekcyjnie - jeśli mielibyście jakieś pytania to zaprawszam ale od razu muszę przestrzec, że nie od razu będę odpowiadał.

 

Pozdrowienia dla wszystkich "pompiarzy"

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak mozna?

jest thermogolv..on wiadomo ma w zbiorniku w gornych warstwach dosc goraca wode no i teraz czy ma to sens by zrobic osobny obieg na grzejniki lazienkowe gdzie wpuszczalibysmy np temp 50 stopni a nastepnie podlaczyc dodtakowy mieszacz i z niego juz na podlogowke te 35 stopni?

czy to zadziala, czy tez to wogole nie ma sensu?

 

TomcioB

ja pod regulatory puszczam w scianach zwykly kabelek trzyzylowy taka linke..wg mnie powinno to wystarczyc choc wiem ze niektorzy puszczaja sieciowe kable...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie instalacji podłogówki z zaobnika ładowanego pompą ciepła nie ma sensu - bo 50C to bardzo drogo kosztuje w pompie ciepła i starszliwie ją piłuje. Obwód c.o. i zasobnik ciepłej wody to rozdzielne obwody, równiez z tego powodu że w skali roku ciepła woda to ok10% energii. Pompa ciepła nie pracuje jednocześnie na potrzeby c.o. i c.w.u - zawsze ładuje tylko jeden z obiegów.

Taki przykład rozładowania zasobnika to klasyczny układ dla kotła , bezmyślnie przeniesiony do układu z pompą ciepła - A to zupełnie co innego!

Chyba że to układ mieszany , gdzie zasobnik jest ładowany z np. z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie dotyczy rozwiązania o którym pisze Inka, czyli kompletu PC ZIRIUS M2... . Tam nie ma klasycznego wymiennika z pompą obiegową po stronie skraplacza. Tam skraplacz PC jest umieszczony bezpośrednio w zasobniku - czyli można powiedzieć, że jest to "bezpośrednie skraplanie".

 

tu schemat: http://www.thermogolv.com/oferta,zirius_m2_s2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam , że woda w tym zbiorniku ma ustawioną jakąś histerezę ale musi być cały czas grzany ten zbiornik ( w jakimś przedziale temperaturowym ) bo jak inaczej byłaby dostępna natychmiast ciepła cwu w systemie przepływowym ....tu nie ma innego wyjścia ......( tzn. tak myślę ..na logikę tak powinno być ).....

Hydrolek też napisał :

"Chyba że to układ mieszany , gdzie zasobnik jest ładowany z np. z kotła."

a skoro już jest to dlaczego nie wykorzystać jej do kaloryferów ...gdyby jej fizycznie nie było ( trzeba byłoby grzać ) to nie ..ale tak ....czemu nie ?

Pamiętajmy tez , ze tu są 2 rodzaje tych zbiorników ....przy tym jednym wydaje mi się , że układ warstwowy jest zawsze a przy tym drugim ( polskim ) ...muszę pomyśleć .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie, przepływowo CWU nie grzeje zbiornik (zasobnik) tylko skraplacz PC. Rysunek jest poglądowy. Tam "jakoś" wężownica" CWU "oplata" skraplacz.

Tak jak pisałem wcześniej, prawdopodobnie, to woda w zbiorniku jest w pewnym sensie ogrzewana przez CWU.

Myślę, ze RolandB z praktyki wyjaśni jak ten "patent" działa.

 

Ps. Myślę, że "pierwsze litry" CWU są nagrzane przez ostatni cykl pracy PC (bo PC zawsze ogrzewa CWU), a temperatura CWU w czasie "spoczynku" jest niejako podtrzymywana przez temperaturę wody w zbiorniku. Myślę, ze czujnik (lub czujniki) temperatury jest umieszczony w takim miejscu, gdzie natychmiast spada temperatura w przypadku poboru CWU, co z kolei uruchamia PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego nie jestem pewien, bo na "oryginalnych" stronach producenta (ZIRIUS i SIRIUS) jest dokładnie taki układ - tak wynika z opisu. Moim zdaniem te 500 litrów i 20mb wężownicy nie jest w stanie ogrzać "samodzielnie" przepływowo CWU w "dostatecznych" ilościach, a ja nie słyszałem nigdzie, aby komukolwiek brakowało CWU.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego mam wątpliwości. Ten warstwowy rozkład temperatury. Przypomniałem sobie, że ktoś (chyba RolandB) pisał, że w 2/3 wysokości zbiornika panuje temperatura 70 stopni a w połowie chyba 35. Jeśli tak jest również przy poborze CWU, to wężownica CWU musi być w "bezpośrednim" sąsiedztwie skraplacza, i kwestia tego czy go "oplata" czy nie, jest kwestią nazewnictwa i rozwiązań technicznych.

 

Ps. Ta sprawa nie daje mi spokoju, że tez żaden zbiornik nie "strzelił" i nikt go nie rozbierał :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ warstwowy jest w obu .......

Roland ma polski ( rura w rurze ) ....w Szwecji też nie korzystają z jednego zbiornika tylko z dwóch fabryk , Nie strzelił ...ale robili dziurki i zaglądali do środka . Upieram się , przy tym , że jeden zbiornik z tych fabryk ze Szwecji ...... jest taki jak na rysunku ...zakład ..... o co ?

o czekoladę ( do picia ..przepyszna :D ) van houten`a ...jak wygrasz prześlę Ci pocztą :D w....... zielonym koszyczku :lol:

 

PS. Chyba , że wybierasz się na spotkanie forumowiczów ........czy Ktoś z nas się wybiera ? ....

 

Układy warstwowe zbiorników to nie tylko Thermog. ale i np. Thermia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm

no to podsumowujac da sie tak jak proponowalem czy nie? tzn moze inaczej czy ma to jednak sens..

bo racje ma hydrol ze grzanie do 50 stopni jest nieekonomiczne

ale jezeli w buforze mamy tak czy siak wode o temp powiedzmy tych 50 stopni czy nie mozna tego zjawiska wykorzystac wlasnie puszczajac osobny obieg na grzejniki lazienkowe ...bo technicznie jest to do zrobienia potzreba drugiego mieszacza i dwoch pomp CO ale czy to jest efektywne rozwiazanie..czy taki sposob nie popsuje np CWu (za malo ciepla czy cos w tym rodzaju)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko ...a gdzie jest napisane ...ze to tylko do podłogówki? ..tzn, że co, jak ktoś ma mieszany ( grzejniki i podłogówkę ) to dla niego nie ? ( przecież od razu zawęziliby krąg klientów, to niemożliwe ) nie przesadzajmy jak trochę weźmiesz tego ciepła nic się nie stanie ... najwyżej będzie się ciut częściej włączać ..........

Zadzwoń do Pana Tomka :) to przemiły Pan ....odpowie na Twoje pytanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...