Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój plan jest taki:

 

Dla CWU:

1. Zbiornik dwu-płaszczowy z wężownicą

> Do jednego podłączona jest pompa, do drugiego kominek -> proste.

 

2. Do CO.

Bufor...

i tu pojawia się dylemat - na mój rozum im większy tym lepiej (pomijając ew. straty postojowe) bo jeśli nahajcuję w kominku to pompa wogóle się nie będzie musiała włączać przez długi czas. Z drugiej strony czy dla pompy ciepła taki duży zbiornik to nie jest jakiś problem? (np. w długości nagrzewania w przypadku nie korzystania z kominka?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

piwalek,

odleciałam jak przeczytałam w twoim poście o magnetyzowaniu energii.... A może to dawka wina:):):):) ... No tak... a POWIEDZ please, jaka to firma z Gdańska. W końcu im wszystko jedno gdzie robią. Mogą i w Wawie... Nie znam się zupełnie na szczegółach, o których tu piszecie. Muszę zaufać firmie i póki co wybieram na nosa... czyli nie najlepiej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido:

solara nie ma wogóle... (stwierdziłem że rekuperator, kominek z płaszczem i pc to i tak sporo jak na temat ogrzewania jednej chałupy. Poza tym jeśli chodzi o solary to dla mnie jest jeden spory problem - jak rozładować solary w lecie żeby glikol się nie zagotował... wszystkie pomysły dort. spuszczania ciepłej wody do kanalizy jakoś do mnie nie przemawiają...)

 

 

mysiunia1978:

Oj na weekend może głowa boleć od winka ;)

Firma to Sun Energy - zrobili już jedną instalację u znajomego który jest zadowolony więc to już "coś". Ciężko znaleźć ludzi którzy to mają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do bufora to w zimie naładuje ci go kominek

kominek jest prawie niesterowalny dokłądasz max drewna o daje ci to np. powiedzmy 11kW ciepła

załóżmy że PC doładowała ci bufor do 40 st C

bo po co więcej skoro bufor masz do CO więc on zasila podłogówkę

więc masz temp 40 st w buforze

ja lubię liczyć masz te 11 kW ciepła z kominka na godzinę

kominek pali się np 5godzin czyli 5x 11kW = 55kWh

 

i teraz jak pisałem 1,16kWh to podwyżesznie temperatury bufora o 1 stC

(Q=1,16*objętość *delta T)

czyli mając 55kWh z kominka dzielisz przez 1,16 = podwyższenie temperatury o 47 stC

czyli miałeś w buforze 40 stC + 47=87stC

 

oczywiście przy założeniu że nie ma strat i odbioru - bo taki odbiór będzie ciągły przez podłogówke - bo nie palisz w kominku gdy nie potrzebujesz odbierać ciepła

 

a co się dziej gdy masz bufor 500L?

masz 40stC do tego masz dołożyć tyle samo kWh (a miałeś 55kWh z kominka) więc posiadając 2x miejszy bufor temperatura rośnie 2 x szybciej czyli nie 1,16 kWh powoduje wzrost o 1 stC tylko o 2

więc 40 st w buforze musisz podnieść nie o47stC (jak przy 1000L) tylko o 47x2=87stC czyli 40 + 87stC =127stC

czyli co gotujemy?

 

 

pomijam fakt ile potrafi taki kominek kilowat wytprodukowac - bo nie liczyłem

 

im większy bufor tym więcej przyjmie ciepła ze źródła mało sterowalnego czyli stałopalnego kominka a PC jest doskonałum zabezpieczeniem potrafi akumulować do temperatury im niżeszej tym lepiej

jak masz bugor 500L to 1 stC alumulije 1,16kWh/2 więc 2xmniej

 

więc aby mieć zapasto pompa musi podnosić tem 2 x wyżej

nbo masz 2 x mniejszy bufor

 

COP (sprawność) tym wyższa dla PC im niższ temp w buforze

więc im większy bufor tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie Ci dziękuję Fido! O to mi właśnie chodziło żeby ktoś potwierdził moje przypuszczenia bazowane jedynie na "chłopskim rozumie" w sposób matematyczny... Dzwoniłem też do kolegi z niemiec który właśnie mi powiedział że też ma układ z pompą 270l cwu + pawie 1000l do co.

 

 

Dla mnie wniosek jest następujący:

Nawet projektant może sie mylić więc wszystko i wszystkich trzeba niestety samemu sprawdzić!

 

Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc i cierpliwość do moich pytań które gdzieś tu na forum z pewnością już były poruszane....

 

...i tym pozytywnym dla mnie akcentem żegnam Was moi mili bo jutro moje dziecko nie będzie miało dla mnie litości... i będzie miało do tego prawo :)

 

Dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bella ( myślę , że pozwolisz się tak nazywać) :)

Fido jeszcze nie ma , ale będzie miał ( na razie ma dolne źródło czyli zakopany kolektor w ziemi )

Jak się zorientowałaś są dwa systemy 1) bezpośrednie parowanie i tu reprezent. jest właśnie Thermogolv ( w kolektorze nie ma glikolu tylko medium typu np. R 407 czy propan i jest to jednocześnie parownik PC ) i 2) pośrednie ( w kolektorze jest glkol i w samej PC jest wymiennik czyli parownik ) i tu reprezentanem jest IVT .

Jak zauważyłaś te dwa systemy się ścierają i każdy usiłuje pokazać , że jest lepszy od tego drugiego .

Zadowoleni są i jedni i drudzy użytkownicy tych systemów .

Mysiunia

Zapytaj Pana w IVT ( skoro taki super ) o sterowanie systemu w zakresie taniej taryfy ( czy tanią taryfę można w "pełni wykorzystać ) i zechciej napisać co Ci odpowiedział .

Fido

zauważyłeś , że nie użyłam ani jednego kropkowania ( kiedyś zaczęłam kropkować i bardzo mi się to spodobało ale skoro uważasz , że nie jestem zrozumiała to się poprawię , a myślałam , że będzie trochę , "przygarnij kropka " :) ) .

Zadanie jest takie : znajdź system bezpośredni , który można zastosować do co. ( podłogówka i grzejniki ) i do cwu ( bez żadnych bajerów typu :solary i chodzi o zastosowanie bez żadnych ograniczeń np. duży dom i połowa to grzejniki na 45/35 ). Zapytaj o wydolność systemu .

Czy nie sądzisz , ze np. CK świadomie zrezygnował z grzania cwu jedną PC tylko ma drugą ( powietrzną tylko do cwu ) ? Dlaczego ?

Ciekawa jestem odpowiedzi .

 

PS. Bella Skarbie proszę nie kasuj tego podpisu . Ja żartowałam ( bo ja jestem żartowniś ). Wiesz , że dużo osób tu zagląda i może skorzysta ( nie trać tej szansy ) . Bardzo Cię przepraszam . Jestem osobą bardzo spontaniczną , gdybym wiedziała , że tak zareagujesz nigdy nie pozwoliłabym sobie na takie zachowanie .Proszę Cię przywróć ten podpis , bardzo PROSZĘ., bo będzie mi bardzo przykro . :cry:

Jeszcze raz PRZEPRASZAM CIĘ BARDZO .

Przecież to absolutnie nie ma znaczenia jaką firmę prowadzicie i jedno z drugim nie ma nic wspólnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

ja myślałem że chcesz porównać działające PC

ja jeszcze nie mam thermogolva - czekam na zamówienie

dom sie buduje

więc jeszcze czas na wyliczenia

 

skoro zadecydowałem że będzie to thermogolv to już odpuszczam porównania i szukanie. czas minął. obecnie po co się stersować

zakup dokonany

 

opomiarować chce aby potem nikt nie mówił że dom pasywny mniej zużywa na co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido myślałam , że jesteś na spotkaniu :) i tam czarujesz Panie :D

Absolutnie nie mówię , o szukaniu czy coś w tym stylu . Decyzja podjęta i bardzo dobrze ( mimo , ze mnie to nie dotyczyło trochę się denerwowałam czy Wasza decyzja będzie taka a nie inna ) .

Porównanie działających PC czy to różnych systemów czy nawet takich samych jest niemożliwe nawet gdyby przyjąć dom modelowy i taką samą ekipę budującą to np. kolektory poziome ( jego warunki ) mogą mieć zupełnie inne cechy energetyczne i wyniki mogą być inne. ( brak takich samych warunków obliczeniowych ) .

Dobrze , że opomiarujesz swój dom ( tylko żebym i ja mogła zajrzeć ,zobaczyć wyniki , Twoje wnioski itd ). Co prawda nie rozumiem zbytnio Twojego stwierdzenia ....."opomiarować chce aby potem nikt nie mówił że dom pasywny mniej zużywa na co " nie przejęzyczyłeś się ? w jakim znaczeniu , mniej kWh na co. niż jaki ? tzn, co, . potrzeba mu mniej niż normalny ( bo on pasywny ) ale biorąc pod uwagę , że mniej to stosunek zużycia dla wszystkich super zrobionych ( DZ i GZ ) jest taki sam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bella :) cieszę się i dziękuję ( lżej mi na duszy bo myślałam , że to przeze mnie )

Fido bałam się bo ja Was wszystkich szalenie lubię ( no może nie ze względu na wiek ( nie jestem taka stara :lol: ) czuje sie jak Wasza mama i chciałam dla Was jak najlepiej .( Alterma w naszym klimacie nie była za dobrym pomysłem i w porównaniu z nią Thermogolv był o wiele lepszą propozycją ..mimo wszystko bardziej stabilne DZ ).

Fido a bez komisji nie da rady ? Przecież uwierzymy Ci na słowo . To może od razu certyfikat energetyczny ?

A dlaczego ma Ci nie wyjść ? masz tyle zapału , samozaparcia i pomysłów , że jeśli nie Tobie to komu ? głowa do góry i bez sceptycyzmu . Wszystko wyjdzie i się uda . Ja to wiem ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w to nie wierzę , chyba , że masz olbrzymi dom. Liczenie to jedno ( a wiadomo czy matematyka u Ciebie ok :D , może się gdzieś pomyliłeś i nie wiesz , że tam jest pomyłka i powielasz błąd w liczeniu od początku ) a real to drugie . Nie denerwuj się . Zobaczysz . Nie masz już wpływu na pewne sprawy bo dom prawie skończony .

Natomiast te mostki cieplne i inne ograniczenia .

Nawet w pasywnym jest jakieś minimum poniżej którego nie da się zejść ( dziś ) . Są bariery technologiczne ( nie biorę pod uwagę finansowych ). Mało tego pewne rozwiązania ktoś już zastosował i masz przetarty szlak ale pewne są jeszcze nie odkryte , nikt na to nie wpadł , że można to zrobić tak czy inaczej .( lepiej , wydajniej , bardziej ekonomiczne ) . Do budowy takiego domu powinno się być bardzo dobrze przygotowanym pod .względem merytorycznym ( mieć bardzo duży zasób wiedzy co i jak ) . To jest jeszcze tak , że na dziś wydaje nam się , że się nie da .Gdyby tak myśleli ludzie w epoce ognia to świat zatrzymałby się na tamtym etapie . Coś co dziś wydaje nam się niemożliwe ( do zrobienia czy pokonania ) za kilka lat będzie rozwiązane . Ja uważam , że tylko umarłego nie można ożywić ale reszta jest jak najbardziej możliwa , jeśli nie dziś , to za rok ,30 , czy 50 lat ...wszystko jest możliwe tylko trzeba wiedzieć - jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysiunia nie strefę :) tylko taryfę . Chodzi o to , że w Polsce taryfa elektryczna ( tania ) podzielona jest na dwie części- nocną ( g.22-6 ) i południową (g. 13-15 ) . Problem jest taki , że w IVT da się ustawić tylko 1 czas dobowy ( w innych są minimum 2 ) .

Serwis podpina zegar pod listwę elektryczną ( dodatkowo, jeśli chcesz mieć ten drugi przedział dobowy i jeszcze musisz za to zapłacić ..jakby to była Twoja wina , że ma jeden czas - to powinno być fabrycznie a nie kombinowanie , za takie pieniądze ! ) IVT pod tym względem ( przedziałów dobowych ) ma najgorszy sterownik na rynku PC. a najgorsze , że nikt Ci nie powie i nie uprzedzi. Więc delikatnie zapytaj ...skoro tacy ę i ą to ciekawe co powiedzą . To jest ważne bo jak masz min. 2 czasy to możesz sobie tak ustawić , że grzejesz tylko w taniej taryfie .

PC obu systemów składa się z tych samych części.

Jeśli chce się być dokładnym to w bezpośrednich w środku jest :

sprężarka , zawór rozprężny ( może być na zewnątrz tzn. nie w pudełku {obudowie} PC ) , skraplacz ( ew. skraplacz na zewnątrz w Thermog. w zbiorniku ) , parownik ( jest cały kolektor ) . Nie ma pomp DZ .( dolnego źródła ) i GZ ( są wyrzucone poza pudełko PC ) .

w PC pośrednich: jest parownik , sprężarka , skraplacz , zawór rozprężny . Pompy DZ.( glikolu ) i GZ ( wody grzewczej ) .

W obu są presostaty ( niskiego i wysokiego ciśnienia, zabezpieczające ),

wziernik , mogą być grzałki elektryczne , falownik .filtr , termostat ....

(odolejacz ), wentylatory przy PC powietrznych, ekonomizer ( dodatkowy wymiennik , przegrzewacz pary ) - zawór elektromagnetyczny i kapilara rozprężająca przy cyklu EVI ( wspomagające wtryskiwanie pary )

.chyba o niczym nie zapomniałam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka, załamałaś mnie. Techniczna jakaś taka jesteś:) Bogu dziękować, że są takie baby... Chyba, że ty chłop i się tak podszywasz.... No ale do meritum - o tych taryfach to kumam i też tak kombinowałam, że będę bardziej grzać na taniej taryfie, bo jak podłogówka długo ciepło utrzymuje a powoli się rozpędza to np od 2 w nocy będę hajcować żeby o 6 rano ciepło było.

Zadzwoniłam do pana i mówi on tak: właśnie dlatego, że podłogówka taka mulasta nie steruje jej się (nie da się) na godziny. Każde pomieszczenie można opomiarować i nastawić np w sypialni 19 stopni bo w takiej temp najlepiej się śpi. A w salonie 21 bo w takiej najlepiej się siedzi... Zadaję sobie pytanie co wtedy kiedy zechce mi się siedzieć w sypialni a tam zimno...

Mówi Pan, że jak się wyłączy podłogówkę to temp spada ok 2 stopnie na dobę. Z taką też prędkością się podnosi... Więc, żebym se dogrzała na pobudkę musiałabym zacząć dobę wcześniej (i to jakaś masakra jest).

Teraz pytanie - Pan tak mówi bo jego system tak działa czy Pan ma rację?????????????????

Proszę please napiszcie mi gdzie mam tę pompę kupić i jak tym się da sterować tak, żeby było najlepiej. Już się zapętlam w tych poszukiwaniach.....

dzięki z góry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie podłogówka tak działa , ale to zaleta a nie wada i tym bardziej warto korzystać z taniej taryfy. Podłogówka pracuje jak akumulator , który ładuje się w taniej taryfie i oddaje ciepło w czasie obowiązywanioa drogiej. I tu wyłazi kolejna zaleta z tego wynikająca : gdyby podłogówka reagowała szybko to by było do bani bo kto chce spać w upale? Jest dokładnie odwrotnie : wieczorkiem zuzywamy więcej ciepłej wody to siłą rzeczy mieszkanko troche się wychłodzi i bardzo dobrze bo się lepiej zsypia . Natomiast rankiem podłogówka powita nas przyjemnym ciepłkiem zachęcającym do radosnego wstania :) Zmiany temperatury odczuwalnej są minimalne właśnie z powodu cudownej w tym przypadku mułowatości podłogówki. To zasadnicza zaleta a nie wada.

Natomiast jeśli chcesz gwałtownie podnieść temperaturę okreśonego pimieszczenia to po prostu przynieśtam i włącz grzejnik elektryczny. To najtańsze rozwiązanie ale sama sie przekonasz że nie będzie takiej potrzeby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...