Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy ja chłop? ( muszę zajrzeć :lol: . :oops: :lol: ) ooooo!!! nie :roll:

A , że techniczna, bo ja do zerówki chodzę do naszej szkoły . zapisujesz się ?. :) Rektorek jest super Pan i zielonych też przyjmuje ....:D

Mysiunia a co Ty taka łamliwa :) nie pękaj na robocie , dasz radę

Pan Ci robi wodę z mózgu i to sodową ( jaką lubisz ?) nie chodzi o podłogówkę ale o możliwość sterowania , dobrze to inaczej , powiedz mu , że chcesz sterować cwu np. wyłączyć rano( 6 ) , póżniej ( 13-15 ) włączyć i pózniej wyłączyć aż do np. 22 .czy 20 . Co Pan na to ? tu już nie ma podłogówki , zapytaj dlaczego np. Vissmann ma 6 przedziałów dobowych ( nieważne czy potrzebne czy nie ) a oni tylko jeden , jakie argumenty ma za ..zobaczymy co powie ..

Mysiunia aż tak łatwo jak chcesz to chyba nie da rady .Sama musisz podjąć decyzję a my możemy pomóc . Najpierw wybierz jaką chcesz mieć PC ( Firma ) biorąc pod uwagę też zasoby finansowe a przynajmniej zdecyduj czy system bezpośredni czy pośredni. Poprzeglądaj internet , porównaj.

Gdzie kupić PC ? u przedstawiciela regionalnego danej firmy . Oni też przyjadą

i zamontują .

Generalnie jeśli bezpośredni ( dawno nie zaglądałam ) to cenowo Thermogolv jest tańszy niż Clima Komfort i ma dodatkowo tę zaletę , że grzeje razem cwu ( przepływowo ) i nie trzeba dodatkowej PC do samej cwu .

Pośredni system , niby wszystkie takie same ( zasada działania ) ale zwróć uwagę na COP i dobry sterownik .

 

PS. Mam nadzieję , ze mi wybaczycie żarty, napieliłam się rabatek i jestem prawie w " parku sztywnych " ( tzn. ani ręką ani nogą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po castingu zdecydowałem się na firmę Nibe jedna pompę 24-25kw lub dwie po 14 - to jest jeszcze do ustalenia.

Jednak to co nie daje mi spokoju to dolne źródło. Poziome to około 1600m kolektora płaskiego cena około 27.000 lub pionowe odwierty 600mb 45.000 (cena promocyjna). Rożnica w cenie dość spora i nie wiem czy gra jest warta tej świeczki chodź przedstawiciel przekonuje mnie że powinno to się zwrócić za 5-6 lat...

 

Dodam tylko że powierzchnia do ogrzania to jakieś 480m, przy kubaturze ok 1550 i przeszkleniach 150m a ogrzewanie wszędzie będzie podłogowe.

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to kompakty ( tzn.zbiorniki cwu razem ) czy nie ? Pionowe drogie ...ale chyba mimo wszystko wolałabym pionowe ( ta powierzchnia przy poziomym ..strasznie duża , tyle działki, jak nie zależy bo rośliny trzeba dobrać odpowiednio, to może być i poziomy ) .

Nie patrzyłam jak to wychodzi prądowo ( co lepsze 2 czy 1 ) ale w lecie jedna do cwu by wystarczyła to po co gonić dwie ? ( zależy jaki układ czy są kompakty czy nie bo i o ilość dostępnej cwu chodzi ) trzeba przemyśleć .....

 

Bella :D

ja zaglądałam na górę . :) ..i myślę , że chyba nikt nie pomyślał ,że gdzie indziej ? :oops: :o 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pionowe odwierty 600mb 45.000 (cena promocyjna). Rożnica w cenie dość spora i nie wiem czy gra jest warta tej świeczki chodź przedstawiciel przekonuje mnie że powinno to się zwrócić za 5-6 lat...

Dodam tylko że powierzchnia do ogrzania to jakieś 480m, przy kubaturze ok 1550 i przeszkleniach 150m a ogrzewanie wszędzie będzie podłogowe.

 

Bogato:-) he he.

A tak serio, to ciut dużo tych odwiertów, patrzac że wychodzą po 75zł to cena raczej pseudo promocyjna - przynajmniej tak myślę, ale zerknij co u mnie:

 

Dom parterowy ok. 230m, kubatura ok 800m3,duże przeszklenia,pustka nad salonem. Oczywiście projekt wykonany został przez specjalistę z dosyć Wielhgachnej Firmy (robią spa, rydzyki:-) itp) i wyszło zapotrzebowanie ok 13KW. Pompa dobrana to Nibe Fighter 11KW - do tego oczywiście projekt całych instalacji podłogowych i ewentualnych ściennych. i wyszło tak:

- odwierty 2x 95mb - 10tys. (w tym rura i głowice U-ban+wprowadzenie tegoż w dół)

 

Takiej ceny niestety nie mogę ci gwarantować,ale na pewno mogę Ci polecić projektanta który robił projekty i wyliczał wszystko hmmm Wielkim tego świata;-).Wydaje mi się że z jego projektem mógłbyś zaoszczędzić grosz a miec pewność co do solidności całego rozwiązania.

Jak chcesz to pisz na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O poziomych kolektorach DZ trochę juz było. Zwłaszcza o doborze ich długości i ilości pętli. Miałem jednak ostatnio okazję usłyszeć opnię szkoleniowca związanego z firmą Vatra, że nawet przy dużych kolektorach zalecane jest przez nich wykonywanie pętli długich a nielicznych (czyli wprost przeciwnie niż to co tu sugerowano). Na dodatek nie widzą oni niczego strasznego w łączeniu rur pod ziemią, bo i tak połączenia jakieś na zewnątrz występują i nie da się ich uniknąć (choćby przy wejściu do budynku, ze względu na promień gięcia rur PE, stosuje się kolanka). Co więcej, jeśli dobrze pamiętam, człowiek ten sugerował wykonanie pętli kolektora z rur fi 40. Ktoś potrafi te twierdzenia jakoś konstruktywnie skrytykować?

 

Z innej beczki: zastanawiam się nad dość nietypowym połączeniem solarów z PC, może i w tym temacie jest ktoś chętny do dyskusji? Więcej w wątku: PC + solary = może jednak warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pionowe odwierty 600mb 45.000 (cena promocyjna). Rożnica w cenie dość spora i nie wiem czy gra jest warta tej świeczki chodź przedstawiciel przekonuje mnie że powinno to się zwrócić za 5-6 lat...

Dodam tylko że powierzchnia do ogrzania to jakieś 480m, przy kubaturze ok 1550 i przeszkleniach 150m a ogrzewanie wszędzie będzie podłogowe.

 

Bogato:-) he he.

A tak serio, to ciut dużo tych odwiertów, patrzac że wychodzą po 75zł to cena raczej pseudo promocyjna - przynajmniej tak myślę, ale zerknij co u mnie:

 

 

eh nic mi nie mów, architekt poszedł trochę po bandzie a ja mieszkaniec 50m powierzchni chciałem mieć trochę więcej niż 20m pokój...

zważywszy że jest w tym garaż i cała jedna część na działalność gospodarczą to nie jest najgorzej :wink:

 

Czy w tej cenie miałeś wliczony glikol ?

 

Bonetka: większa pompa miała oddzielny zbiornik na ciepłą wodę, jak jest w 14kw to szczerze powiedziawszy nie wiem bo to dzisiejszy pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

To wszystko zależy od typu PC i dobiera się różnie . Średnicę rury od 32 mm nawet do 63 mm ( zależnie od długości danego odcinka i PC ) . Tu akurat mówiliśmy najczęściej o 38 mm i stąd ta wielkość . Długość nie przesadzajmy do 200 metrów nitka ...są opory przepływu itd. i nie można sobie ułożyć pół kilometra w jednym odcinku ( tylko w kilku po 200 ) . Rury można łączyć przez zgrzewanie ale cały jeden odcinek powinien być bez połączeń tak jest po prostu bezpieczniej . Po to są studzienki , żeby miejsca łączenia rur były w niej zawsze dostępne , oczywiście można kryzować i odcinać poszczególne obwody.

Vatra robiła Dom Pielgrzyma w Częstochowie ( na wodzie wodociągowej ) , proszę zapytać skąd takie duże COP jak mają tyle punktów pośrednich ( etapów przekazywania ) a wiadomo , że na tym się traci .

Trzeba też było zapytać co to znaczy długie ? odcinki poziomego kolektora , owszem w niektórych książkach i publikacjach niektórzy piszą tylko o max. 100mb nitka .

Kangaroo

policzyli normalnie po 32 W/mb ( 24kW -4,8 kW=19.200:32=600 ) te odwierty

Sprawa PC. mogą być różne konfiguracje :

1. albo 2 małe po 12 kW ( 24kW ) Nibe 1140 i do nich zbiornik 450 l

2. 2 szt po 12 (24 kW ) Nibe 1240 i w nich są zbiorniki cwu po 160 l ( razem 320 l)

3. 1 szt. 22 kW Nibe 1330 i do niej zbiornik 450l albo mniejszy

4. 2 szt 1250 i w nich zbiorniki po 160 l

prądowo czy 2 czy 1 to jest to samo ( zużycie ) . Chodziło mi o to , że na lato gdyby w kaskadzie ( 2 szt ) i te z 1 zbiornikiem to można grzać ten zbiornik tylko jedną z nich ( drugą na lato wyłączyć ) . Wtedy mniej prądu . ( 2,4 kW a nie 4,8 kW )

 

Fido Ty się marnujesz , buchalterem powinieneś zostać :lol: w MEGA koncernach :D

 

tego aspektu sprawy właściwie nikt dotąd nie podnosił a masz duzo racji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangaroo21

jak bym się dowiedział że mam robić 1600mb kolektora poziomego to bym się zastrzelił

ty chyba masz za darmo ziemie

policzmy:

1600mb z rozstawem około 1m

niech będzie długość rónoległych nitek... powiedzmy 20mb

czyli 1600/20mb/1= 80

czyli mamy 80m szerokości na 20

czyli 80x20= 16arów (inaczej 1600mb)

 

na 16 arowej działce postawi dom

obecnie grunt pod dom kosztuje 100-200 tyś zł

 

czyli należy te 100-200 tyś zł doliczyć do kosztu PC

bo zawsze można sprzedać ziemie

 

u mnie 200mb =2 ary = 40tyś zł za ziemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem szczęściarzem ponieważ ziemia została kupiona za starych dobrych czasów, działka jest hektarowa z 20 letnimi drzewkami i z miejscem na staw.

Więc ceny ziemi absolutnie nie wliczam do tego całego przedsięwzięcia bo w tym momencie całkowicie bym już osiwiał :roll:

 

Dolne źródło to 90% sukcesu ale czy za taką cenę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangaroo

policzyli normalnie po 32 W/mb ( 24kW -4,8 kW=19.200:32=600 ) te odwierty

Sprawa PC. mogą być różne konfiguracje :

1. albo 2 małe po 12 kW ( 24kW ) Nibe 1140 i do nich zbiornik 450 l

2. 2 szt po 12 (24 kW ) Nibe 1240 i w nich są zbiorniki cwu po 160 l ( razem 320 l)

3. 1 szt. 22 kW Nibe 1330 i do niej zbiornik 450l albo mniejszy

4. 2 szt 1250 i w nich zbiorniki po 160 l

prądowo czy 2 czy 1 to jest to samo ( zużycie ) . Chodziło mi o to , że na lato gdyby w kaskadzie ( 2 szt ) i te z 1 zbiornikiem to można grzać ten zbiornik tylko jedną z nich ( drugą na lato wyłączyć ) . Wtedy mniej prądu . ( 2,4 kW a nie 4,8 kW )

.

 

Bonetka, jeszcze z nimi nie rozmawiałem o wyborze konfiguracji ale widać, że już nie bardzo muszę :D

Poza aspektem cenowym :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alibi czyli tłumaczyć można na różne sposoby

 

ale pompe ciepłą kupuje się dla oszczędności

 

nie wiem ile jest warta twoja ziemia

ale jeżeli DZ ma 16 arów to należy doliczyć koszt kparki oraz to że mógłbyś przedać działke i grzać czymkolwiek (prądem, gazem, złońcem.. i ALTHERMĄ)

 

16 ARÓW PO 10TYŚ ZŁ = 160 TYŚ ZŁ

 

JEŻELI MASZ MOŻLIWOŚĆ SPRZEDAŻY TO SPRZEDAJ I KUP ALTHERME

zostanie kasy na emeryturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka,

dzięki Ci za rady, wsparcie i żeś baba:):):)

Teraz pytania do Ciebie i innych ośweconych:

rozmawiałam dziś z Panem z Thermogolv (czy jak on tam się nazywa...). Pokumałam o co chodzi w pompach pośrednich i bezpośrednich. Nadal nie mam preferencji poza tym, że:

 

- pompa thermogolv tańsza ze 2 razy niż IVT

- Przy thermogolv nie można zrobić kolektora pionowego a ja taki bym chciała. Mam piękne drzewa na działce i szkoda ich. Pan mówi, że może być kolektor poziomy puszczony między drzewami i one nic nie będą przeszkadzać... Czy jest jakaś inna firma która robi pompy bezpośrednie i pionowe źródło?

- podobno przy bezpośredniej pompie nie trzeba robić przeglądów = oszczędność

- wszyscy Panowie bardzo mili, rozmowni i kompetentni...

- Pan z IVT mówi, że jak jest pompa to przy normalnym domu nie ma potrzeby dołączać solara i płaszcza wodnego

- Pan z Thermogolv mówi, że solar i płaszcz nie zaszkodzą bo ich funkcjonowanie zwiększa oszczędność prądu

 

No i co? Czy jest ktoś kto wie jak one zachowują się w użytkowaniu? Czy jest różnica? Na moje oko laika nie... A może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

JEŻELI MASZ MOŻLIWOŚĆ SPRZEDAŻY TO SPRZEDAJ I KUP ALTHERME

zostanie kasy na emeryturę

 

fido, Nie ma takiej możliwości cała działka jest już prawie zagospodarowana w naszych głowach, żona lubi ogródek a ja polubię wędkowanie w stawie 8)

Poza tym planuje bez skrępowania na gatkach paradować w letnie dni, a duże przeszklenia uwzględniały odległość najbliższych sąsiadów 8)

 

A w tanią energie z powietrza przy takich takich powierzchniach nie wierzę :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolicie to ja mam jeszcze króciutkie pytanko dot. sterowników w IVT bo to jest coś co mnie trochę przeraziło...

 

Bonetko:

Nie bardzo rozumiem co to znaczy że "Problem jest taki , że w IVT da się ustawić tylko 1 czas dobowy ( w innych są minimum 2 )". ?

 

Skoro jest sterownik dobowy to rozumiem że w ciągu jednej doby mogę sobie włączyć i wyłączyć ogrzewanie jak mi się podoba i ile razy mi się spodoba?

 

Czy problem tkwi w tym że muszę mieć takie same ustawienia w każdy dzień i np. nie mogę go zmienić np. na czas weekendowy?

 

Czy wszystkie modele IVT mają tę wadę?

 

Będę wdzięczny za wytłumaczenie mi tego sterowania bo nie ukrywam że ja z góry nastawiałem się na ładowanie podłogówki podczas nocnej taryfy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jedno wiemy - chcemy miec pompe ciepla

mielismy juz rozmowe z pewnym panem, ale okazuje sie , ze nie ma doswiadczenia w tego rodzaju instalacjach - ale zna kogos, kt sie zna :)

Nie przekonal nas - czekamy na wstepny projekt do konca sierpnia.

 

Czy ktos z tu obecnych zna i poleca firme z Pomorza? Moze byc tez firma ktora wykonalaby prace na Pomorzu. Budujemy sie w Lęborku.

 

Chcialabym porozmawiac z innymi specjalistami zanim podejmiemy ostateczna decyzje.

Bardzo zalezy nam na tej pompie.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...